Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

froyo θα παρει

flash video θα παιζει?

 

Προφανώς! Το ένα συνεπάγει το άλλο... έτσι ;

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προφανώς! Το ένα συνεπάγει το άλλο... έτσι ;

 

Μαλον απο οτι εχω δει οχι γιατι κ το optimus p500 LG (froyo) δεν δεχεται flash player τον

τελευταιο δεν τον εχει υποστηριξει ακομα η ιδια η addobe

Link to comment
Share on other sites

Το SAR της συσκευής είναι Κεφάλι max: 1.09, κορμί max: 0.58. Έτσι αναφέρει η συσκευασία τουλάχιστο.
Link to comment
Share on other sites

Το εχεις αγορασει το κινητο;Δεδομενου οτι η τιμη του ειναι σχεδον παραπλησια με ανταγωνιστες Galaxy s, desire κλπ μπορεις να πεις οτι αποψη δυνατοτητων τα κοιταει στα ματια;Βασικα ενδιαφερομαι και επειδη θελω να αλλαξω κινητο κ μαρκα

(απο SE) ηθελα να ρωτησω αν το συνιστας

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις αγορασει το κινητο;Δεδομενου οτι η τιμη του ειναι σχεδον παραπλησια με ανταγωνιστες Galaxy s, desire κλπ μπορεις να πεις οτι αποψη δυνατοτητων τα κοιταει στα ματια;Βασικα ενδιαφερομαι και επειδη θελω να αλλαξω κινητο κ μαρκα

(απο SE) ηθελα να ρωτησω αν το συνιστας

Μεταφέρω ατόφια τα μήνυματά μου σχετικά με τις εντυπώσεις μου:

Μετά από μερικές ώρες γνωριμίας μαζί του, το κινητό είναι πάρα πολύ καλό. Καταρχήν δείχνει πολυτελείας και όχι outdoor όπως φαίνεται σε φωτογραφίες. Οι μικρές βίδες στο πλάι, απλά είναι σαν να μην υπάρχουν. Το μόνο που δείχνει λίγο "χοντρό" είναι οι τάπες από λάστιχο για να κλείνουν οι θύρα usb και η υποδοχή για τα ακουστικά, λογικό αν θέλει να λέγεται το τηλέφωνο αδιάβροχο. Για το τελευταίο δεν ξέρω, ο θείος μου επέμενε να το βάλω μέσα σε ένα ποτήρι νερό και αν χαλάσει να το στείλω πίσω, απαιτώντας τα λεφτά μου, αλλά περιοριστήκαμε σε κάποια βίντεο στο youtube . Το πίσω μέρος είναι από καλό ματ πλαστικό, και δείχνει αρκετά όμορφο. Τελικά αυτό που είπα για την sd κάρτα ισχύει κατά ένα μέρος, καθώς έχει ένα κόκκινο πλαστικό που πρέπει να τραβηχτεί για να μπει η κάρτα. Η οθόνη αν είναι όντως τόσο ανθεκτική όπως διαφημίζεται, τότε για 5 χρόνια δε θα πάρω άλλο κινητό.

Στα ενδότερα τώρα, με το που ανοίγει η συσκευή κυριαρχεί το motoblur, το οποίο δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο, απλά μπορείς να βάλεις widgets στην αρχική οθόνη και με μια κίνηση να τα χεις όλα στο πιάτο: Επαφές, facebook, καιρός κτλ. Επειδή δεν το έψαξα πολύ, δε γράφω άλλα σχετικά με αυτό να μην παραπληροφορώ. Αυτό που με εντυπωσίασε είναι η προεγκατεστημένη εφαρμογή moto phone portal που επιτρέπει πανεύκολα το συγχρονισμό και αποστολή/ λήψη αρχείων μέσω WiFi μεταξύ τηλεφώνου και υπολογιστή. Η απόκριση της οθόνης, είναι ταχύτατη. Σήμερα θέλω να δοκιμάσω και το GPS. Πολύ θετικό είναι η πανίσχυρη κεραία WiFi: Στο δωμάτιο μου δεν πιάνω σήμα ούτε με το laptop ούτε με το Archos 7. Με το Defy, έχω 2 γραμμές και κάνω τα πάντα. Οι αρχικές οθόνες είναι 7. Όπως είπα και στην αρχή ελληνικό μενού δεν έχω, και ρωτάω εσάς τους ειδικούς αν μπορώ να βάλω...

Δε θα λεγα ότι βρήκα κάτι αρνητικό. εκτός αν εξαιρέσω το γεγονός οτι έχω πολύ χοντρά δάχτυλα και στο πληκτρολόγιο, ε, δυσκολεύομαι λίγο. Σε αντιπαράθεση με ένα iphone 4 φίλου μου που δουλεύει στην Telecom και με ένα HTC Mozart που έχουν την ίδια σχεδόν οθόνη από μέγεθος, δε μπορώ να πω οτι υπάρχει κάποια διαφορά στην πλοήγηση του μενού ή στο ίντερνετ. Πέραν του ότι το Mozart έχει τελείως διαφορετικό σύστημα στο μενού. Και χτες με το GPS, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, κλείδωσε τους δορυφόρους ταχύτατα, και δεν τους έχασε ποτέ, παρόλο που ήταν δίπλα από το μοχλό ταχυτήτων λόγω έλλειψης βάσης (έχω παραγγείλει). Αυτό που κατάλαβα, είναι οτι δεν πρέπει να ανοιγοκλείνει συνέχεια, γιατί το καπάκι, εφαρμόζει πολύ σφιχτά και δεν είναι τόσο εύκολο το κλείσιμο. Αν κλείσει όμως, δεν κουνιέται καθόλου!!! 'Άλλωστε η επικοινωνία του pc με το κινητό είναι παιχνιδάκι με τα προγράμματα Moto Phone Portal (αν και θέλει explorer για μερικές λειτουργίες ) και το websharing. Α, η ομιλία είναι πεντακάθαρη και σε εξωτερικούς χώρους, σε ακούνε μια χαρά, χάρη ίσως και σε μια λειτουργία που μπορεί να ρυθμιστεί ανάλογα και απομακρύνει τον άνεμο κτλ.

Όσο για τον ήλιο, η οθόνη φαίνεται αρκετά καθαρά, αν και καθρεφτίζει κάπως, λογικό βέβαια. Παρήγγειλα ήδη από το ebay προστατευτικό οθόνης ματ, είχα και στο προηγούμενο κινητό, και ήταν πολύ βολικό.

 

Όσο για σύγκριση με Galaxy s, και desire, θα λεγα οτι αυτό που με εντυπωσίασε πιο πολύ είναι η ποιότητα κατασκευής του. Το Galaxy s δείχνει πιο ψεύτικο σχετικά με το defy. Για την ταχύτητα του μενού, δεν είδα διαφορά (κάναμε συγκριτικό τεστ με ένα φίλο). Για το desire, δεν έκανα τεστ, μόνο έπαιξα λίγο, αλλά το πλαστικό του είναι "κάπως". Μέχρι στιγμής, δεν έχω ξεμείνει ποτέ από μνήμη και το gps δουλεύει άψογα. Το συνιστώ λοιπόν, αν και δε θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου. Και ο φίλος μου από την Telekom, μου είπε οτι έκανα την καλύτερη επιλογή και αυτός αν δεν είχε το iphone4 από την εταιρία, αυτό θα έπαιρνε. Υπόψιν οτι ΔΕΝ το πήρα από αυτόν αλλά από την Ο2 που έχω συμβόλαιο.

Edited by mitsos106
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την εμπεριστατωμενη απαντηση φιλε μητσο.Κοιτωντας να δω που θα το βρω φθηνοτερα επεσε πανω στο crazy-bundles.de.Εχεις ακουστα κατι εσυ;Στην περιγραφη του κινητου λεει Ohne branding.Αν παρω θετικο σχολιο απο σενα θα το χτυπησω αλυπητα.Μιλαμε για 60 ευρω διαφορα.Οσο για την εγγυηση θεωρω οτι δεν ειναι κατι που πρεπει να με ανησυχει καθως παλιοτερα ειχα παρει κινητο απο το E-shop και ηταν τοσο χρονοβορα η διαδικασια επιστροφης-επισκευης (για να μην αναφερω το κοστος) που δεν αξιζε.Ευχαριστω κ παλι για το review
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την εμπεριστατωμενη απαντηση φιλε μητσο.Κοιτωντας να δω που θα το βρω φθηνοτερα επεσε πανω στο crazy-bundles.de.Εχεις ακουστα κατι εσυ;Στην περιγραφη του κινητου λεει Ohne branding.Αν παρω θετικο σχολιο απο σενα θα το χτυπησω αλυπητα.Μιλαμε για 60 ευρω διαφορα.Οσο για την εγγυηση θεωρω οτι δεν ειναι κατι που πρεπει να με ανησυχει καθως παλιοτερα ειχα παρει κινητο απο το E-shop και ηταν τοσο χρονοβορα η διαδικασια επιστροφης-επισκευης (για να μην αναφερω το κοστος) που δεν αξιζε.Ευχαριστω κ παλι για το review

Α εδώ απαντάω εγώ.... Το αγόρασα και εγώ από το crazy-bundles. To Ohne brandind όπως κατάλαβες σημαίνει unbranded, δλδ δεν είναι καμιάς εταιριας κινητής τηλεφωνίας όπως Vodafone κτλ.

 

Το είχα παραγγείλει στις 16/11 και ήρθε σπίτι μου μόλις χθές 23/11! Από μένα σίγουρα έχεις θετικό σχόλιο... Δες και τα posts που έχω κάνει εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την εμπεριστατωμενη απαντηση φιλε μητσο.Κοιτωντας να δω που θα το βρω φθηνοτερα επεσε πανω στο crazy-bundles.de.Εχεις ακουστα κατι εσυ;Στην περιγραφη του κινητου λεει Ohne branding.Αν παρω θετικο σχολιο απο σενα θα το χτυπησω αλυπητα.Μιλαμε για 60 ευρω διαφορα.Οσο για την εγγυηση θεωρω οτι δεν ειναι κατι που πρεπει να με ανησυχει καθως παλιοτερα ειχα παρει κινητο απο το E-shop και ηταν τοσο χρονοβορα η διαδικασια επιστροφης-επισκευης (για να μην αναφερω το κοστος) που δεν αξιζε.Ευχαριστω κ παλι για το review

Συμφωνώ κι επαυξάνω με τα λεγόμενα του φίλου petermit. Και το μαγαζί είναι αξιόπιστο και το κινητό είναι πολύ καλό. Ψηφίζω υπέρ της αγοράς χωρίς δεύτερη σκέψη. Και η τιμή είναι πολύ καλή!!!

 

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΝΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΚΕΙ;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γνωρίζουμε αν θα παρει αναβάθμιση σε froyo; Επίσης εαν το παρουμε απο ebay και ειναι κλειδωμενο σε παροχο ποσο ευκολο ειναι να ξεκλειδωθεί;
Link to comment
Share on other sites

λογικα τα γερμανικα δεν ειναι κλειδωμενα σε κανενα παροχο και επισης θα παρει σιγουρα Froyo το πολυ σε 3 μηνες αντε 4.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γνωρίζουμε αν θα παρει αναβάθμιση σε froyo; Επίσης εαν το παρουμε απο ebay και ειναι κλειδωμενο σε παροχο ποσο ευκολο ειναι να ξεκλειδωθεί;

 

https://supportforums.motorola.com/community/manager/softwareupgrades?view=overview

 

Ναι,θα πάρει το δεύτερο τρίμηνο του 2011.

Link to comment
Share on other sites

Τα γερμανικά ΔΕΝ είναι κλειδωμένα και αυτό που αναφέρεται πχ Vodafone branding, εκτός από μερικά που πουλιούνται με prepaid κάρτες, ενώ δουλεύουν με οποιαδήποτε κάρτα και πλήρως, διαφέρουν από τα άλλα μόνο σε κάποια μενού της εταιρίας,όπως και σε κάποιο λογότυπο που ενδεχομένως έχουν στη συσκευή. Prepaid στη Γερμανία υπάρχουν σε φτηνές συσκευές και μόνο. Edited by mitsos106
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας αλλα περισσοτερο με ενδιαφέρει για τα αγγλικα δίκτυα. Παντως όσο το κοιτάω διαπιστώνω ότι έιναι ίσως το καλύτερο value for money android κινητό και χωρις να βάλω στα συν την αδιαβροχοποίηση. Για οποιον είναι γαλλομαθής υπάρχει και στο amazon.fr με 328€ τελική τιμή μαζί με τα ταχυδρομικά. http://www.amazon.fr/dp/B0044DEJSI?m=A1X6FK5RDHNB96&tag=idealocom-21 Edited by Kull
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας αλλα περισσοτερο με ενδιαφέρει για τα αγγλικα δίκτυα. Παντως όσο το κοιτάω διαπιστώνω ότι έιναι ίσως το καλύτερο value for money android κινητό και χωρις να βάλω στα συν την αδιαβροχοποίηση. Για οποιον είναι γαλλομαθής υπάρχει και στο amazon.fr με 328€ τελική τιμή μαζί με τα ταχυδρομικά. http://www.amazon.fr/dp/B0044DEJSI?m=A1X6FK5RDHNB96&tag=idealocom-21

 

στην Ελλαδα εχει εισαχθει αλλα οχι επισημα πχ ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

με πωλητες που μιλησα μου ειπανε οτι εχει τα ελληνικα μεσα στο android και μαλιστα οτι τ' αναγνωριζει αυτοματα μολις μπει ελληνικη καρτα sim. Επισης λενε οτι θα ειναι η ιδια ακριβως εκδοση που θα πουλαει ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ και η COSMOTE. Η εγγυηση ειναι ευρωπαικη ισως και παγκοσμια. Τιμες απο 372 εως 430.

 

Ποια ειναι η αποψη σας γι' αυτο?

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή έχει εισαχθεί επίσημα από την Motorola Ελλάδοςhttp://www.motorola.com/Consumers/GR-EL/Consumer-Products-and-Services/Mobile-Phones/MOTOROLA-DEFY-GR-EL
Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Αγορά πάντως από το γαλλικό amazon, με 328 ευρώ (τελική τιμή με μεταφορικά) είναι πολύ καλή τιμή πιστεύω, σίγουρα αξίζει την αγορά.
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εχω καταφερει να βρω μια απαντηση. Εχει διαφορα, κυριως στον εξελληνισμο (menu-γραφη), η συσκευη που πωλειται ή εισαγεται απο π.χ. Γερμανια σε σχεση με αυτη που θα πωλειται απο ΓΕΡΜΑΝΟ-COSMOTE?

Ξερω οτι εισαγεται απο MOTOROLA ΗELLAS αλλα δεν διατιθεται ακομα.

Ευχαριστω.

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να πω κρίνοντας από ένα γερμανικό backflip που έχω είναι ότι (πέραν του qwertz hardware πληκτρολογίου που όμως το defy δεν έχει) τα μενού και γενικά η συσκευή προσφέρει σαν γλώσσες αγγλικά, γερμανικά, γαλλικά και δυο-τρεις άλλες που δε θυμάμαι. Για να μπορέσεις να γράφεις ελληνικά SMS και να έχεις ελληνικούς χαρακτήρες στις επαφές πρέπει να χρησιμοποιήσεις το Greek IME που βρίσκεις δωρεάν στο Android Market (να φανταστείς τρέχει και σε Android 1.5 που έχει το backflip). Η συσκευή εξακολουθεί να τρέχει στα αγγλικά αλλά έχεις πλέον ελληνική υποστήριξη σε αυτά που έγραψα παραπάνω.

 

Επαναλαμβάνω ότι αυτά τα επιβεβαιώνω με βάση ένα backflip που αγόρασα από Γερμανία. Είναι συσκευή που δεν κυκλοφόρησε ποτέ στην Ελλάδα οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να βρεθεί κάποια ελληνική ROM. Αντιθέτως, για το Defy που κυκλοφορεί επισήμως και εδώ ίσως υπάρχει πιθανότητα να βρεθεί κάποια ελληνική ROM στα γνωστά Moto modding sites, πχ εδώ. Αυτό βέβαια με κάθε επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστοσελίδα της Motorola δεν αναφέρει το Motoblur oπότε ενδεχομένως το μενού να είναι διαφορετικό (στοκ Android). Το ίδιο ισχύει για το Flipout απ'ότι είδα. Δεν μπορώ να το εξακριβώσω όμως γιατί δεν είμαι Ελλάδα..:cry:
Link to comment
Share on other sites

Η ιστοσελίδα της Motorola δεν αναφέρει το Motoblur oπότε ενδεχομένως το μενού να είναι διαφορετικό (στοκ Android). Το ίδιο ισχύει για το Flipout απ'ότι είδα. Δεν μπορώ να το εξακριβώσω όμως γιατί δεν είμαι Ελλάδα..:cry:

Όντως motoblur δε βλέπω στην ελληνική σελίδα. Στη γερμανική στο κάτω μέρος έχει λεπτομέρειες σχετικά. Όσον αφορά την ελληνική γλώσσα, για πληκτρολόγιο, χρησιμοποιώ το Swype. Το μενού προσπάθησα να το εξελληνίσω με το Morelocale2 αλλά τα μισά έμειναν αγγλικά και τα μισά ελληνικά. Οπότε το άφησα στο γερμανικό...

Link to comment
Share on other sites

Όντως motoblur δε βλέπω στην ελληνική σελίδα. Στη γερμανική στο κάτω μέρος έχει λεπτομέρειες σχετικά. Όσον αφορά την ελληνική γλώσσα, για πληκτρολόγιο, χρησιμοποιώ το Swype. Το μενού προσπάθησα να το εξελληνίσω με το Morelocale2 αλλά τα μισά έμειναν αγγλικά και τα μισά ελληνικά. Οπότε το άφησα στο γερμανικό...

Καλημερα απο που το πηρες αν επιτρεπεται

Link to comment
Share on other sites

Εάν μπορούν τα παιδιά που το έχουν αγοράσει, να μας αναφέρουν διάρκεια της μπαταρίας και με τι χρήση είναι η διάρκεια αυτή. (internet, video, ανοικτό ή κλειστό την νύκτα κτλ)

 

Ευχαριστώ πολύ

Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από την Ο2 Γερμανίας με ανανέωση στο συμβόλαιο. Η μπαταρία με μέτρια χρήση, κρατάει 2 μέρες γεμάτες. Λίγες κλήσεις, ανοιχτό 24 ώρες, το απόγευμα το Wifi ανοιχτό μερικές ώρες, και παίζω στο ιντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από την Ο2 Γερμανίας με ανανέωση στο συμβόλαιο. Η μπαταρία με μέτρια χρήση, κρατάει 2 μέρες γεμάτες. Λίγες κλήσεις, ανοιχτό 24 ώρες, το απόγευμα το Wifi ανοιχτό μερικές ώρες, και παίζω στο ιντερνετ.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Θέλω να το αγοράσω και εγώ.

Μου αρέσει το ότι έχει λογικές διαστάσεις με μεγάλη οθόνη.

 

Αντιμετώπισες κανένα πρόβλημα ως προς την γλώσσα, μιας και το πήρες από έξω;

Δεν γνωρίζω βέβαια το μενού του, αλλά όταν το ανοίγεις έχει κάποια γλώσσα εισαγωγής;

 

Εάν ναι τότε μπορεί να είναι Ελληνική ή Αγγλική; (Γερμανικά δεν ξέρω)

 

Έχεις δοκιμάσει το GPS;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...