Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το αντίστροφο πρόβλημα έχω στα άλλα σημεία της Ελλάδος καθώς ταξιδεύω.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

έχω μια απορία μήπως γνωρίζει κανείς να με βοηθήσει;

Σχετικα με τις ρυθμίσεις για το 3G/APN :

όταν πήρα το κινητό από τη vodafone είχε ως APN : webonly.internet.gr

κάποιες εφαρμογές όπως το twitter όταν δεν ήμουν σε wi-fi και ήμουν σε 3G παρατήρησα ότι δεν μπορούσαν να κάνουν refresh (δεν μπαίνανε ιντερνετ δηλ).

Οπότε μόνο μέσα απο τον browser μπορούσα να δω τα νεα twitts.

Μεσα από το forum , βρήκα κάπου τις ρυθμίσεις όλων των ελληνικών παρόχων όπου για τη vodafone είχε για APN : internet.vodafone.gr και δοκίμασα αυτό.

Με αυτό το APN το twitter δουλεύει κανονικά και όταν είμαι σε 3G.

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς μήπως αλλάζοντας το APN μου έρθει καμία έχτρα χρέωση πέραν του προπληρωμένου όγκου ( έχω 750mb πακέτο ιντερνετ).

Την πάτησα μια φορά έτσι με την cosmote ( είχα επιλέξει το wap.cosmote αντι για internet.cosmote) και ενώ είχα 300mb πακέτο έκανα χρήση ένα μήνα μόνο 100mb με internet και 6mb από λάθος με wap. Με είχανε χρεώσει για τα 6 ΜΒ --> 60 ευρώ!!!!! επιπλέον." Η" ΑΠΑΤΗ!!! που να βγάλεις άκρη..

Ρωτάω μην την ξαναπάτήσω......

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στην Vodafone, με όποιο APN και να μπείς
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το webonly και internet στο προφίλ είναι αρκετά περίεργο. Στο προηγούμενο κινητό μου (Desire) μου το έβλεπε ως internet, ενώ στο τωρινό (Desire HD) μου το βλέπει webonly, με την ίδια sim... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κάτι η Vodafone με την ταχύτητα του HSDPA στα πακέτα mobile internet για κινητά; Έχω 3-4 ημέρες που η ταχύτητα είναι καρφωμένη στα 45 KB/sec.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κάτι η Vodafone με την ταχύτητα του HSDPA στα πακέτα mobile internet για κινητά; Έχω 3-4 ημέρες που η ταχύτητα είναι καρφωμένη στα 45 KB/sec.

 

Εννοείς ως καλό ή κακό αυτό που λες;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Μου είπανε από τις πληροφορίες vodafone ότι πλέον τα προγράμματα internet small medium δεν διατίθονται. Δηλαδή τους τηλ για να χρησιμοοπιήσω το small και μου είπαν ότι δεν γίνεται :mad:. Αν και στο site δεν λέει κάτι.Μήπως μου είπαν βλακεία? Γνωρίζει κάτι κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Μου είπανε από τις πληροφορίες vodafone ότι πλέον τα προγράμματα internet small medium δεν διατίθονται. Δηλαδή τους τηλ για να χρησιμοοπιήσω το small και μου είπαν ότι δεν γίνεται :mad:. Αν και στο site δεν λέει κάτι.Μήπως μου είπαν βλακεία? Γνωρίζει κάτι κανείς?

 

Μαλλον ουτε αυτοι ξερουν τι τους γινεται.Ενω στην σελιδα επισημα υπαρχουν τα προγραμματα mobile internet small/medium/large http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10035

Δεν μπορεις να τα βαλεις γιατι πλεον τα πακετα συμπεριλαμβανουν ιντερνετ πχ τα απεριοριστα ειτε το θες ειτε οχι.Αρα οταν σε ολα τα συμβολαια παιρνεις και τα δωρεαν ΜΒ αναλογα με την ταριφα που επιλεγεις.Μπερδεμενη ιστορια μαλλον εχουν χασει και αυτοι την μπαλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση;

Λοιπον εχω το HTC Desire HD και στη ρυθμιση του APN γραφει: webonly.vodafone.gr

Με αυτη τη ρυθμιση δεν επαιζαν τα βιντεακια μεσα απο την εφαρμογη youtube. Αλλαξα το APN σε: internet.vodafone.gr. Τωρα παιζουν κανονικα. Ηθελα να ρωτησω υπαρχει καποια διαφορα στα δυο APN; Και επιπλεον με αυτη την αλλαγη που εκανα υπαρχει καποια επιπτωση στο σερφαρισμα στο ιντερνετ ή ολα θα ειναι και παλι αψογα οπως ηταν; Ευχαριστω.

Το προγραμμα που εχω στη voda ειναι: Unlimited 35+σταθερα

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση;

Λοιπον εχω το HTC Desire HD και στη ρυθμιση του APN γραφει: webonly.vodafone.gr

Με αυτη τη ρυθμιση δεν επαιζαν τα βιντεακια μεσα απο την εφαρμογη youtube. Αλλαξα το APN σε: internet.vodafone.gr. Τωρα παιζουν κανονικα. Ηθελα να ρωτησω υπαρχει καποια διαφορα στα δυο APN; Και επιπλεον με αυτη την αλλαγη που εκανα υπαρχει καποια επιπτωση στο σερφαρισμα στο ιντερνετ ή ολα θα ειναι και παλι αψογα οπως ηταν; Ευχαριστω.

Το προγραμμα που εχω στη voda ειναι: Unlimited 35+σταθερα

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Και εγώ το ίδιο έχω κάνει...

 

Το περίεργο είναι ότι με την ίδια sim το Desire, που είχα πριν, έβλεπε το apn ως internet... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια. Ειχα mobile internet απο Wind και μου εχει μεινει το usb stick. Θελω να παρω μια προσφορα της Voda me 1GB (αν ισχυει ακομα) αλλα το stick που δινουν δεν ειναι το καλο και δε θελω να δωσω αλλα 80 ευρα για το καλο. Μπορω με καποιον τροπο να χρησιμοποιησω το stick της Wind με καρτα της Voda?
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Και εγώ το ίδιο έχω κάνει...

 

Το περίεργο είναι ότι με την ίδια sim το Desire, που είχα πριν, έβλεπε το apn ως internet... :confused:

 

Οκ φιλε μου. Σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα να πάρω κάρτα 10 ημερών για το καρτοinternet της Vodafone αλλά μου είπαν πλέον ότι από την νέα χρονιά η κάρτα από 19 € θα κάνει 20 € και από 10gb download πέφτουμε στα 3gb. Καλα κρασιά.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα να πάρω κάρτα 10 ημερών για το καρτοinternet της Vodafone αλλά μου είπαν πλέον ότι από την νέα χρονιά η κάρτα από 19 € θα κάνει 20 € και από 10gb download πέφτουμε στα 3gb. Καλα κρασιά.

Τρελα πραγματα οντως..αντι να δινουν αυτοι κοβουν κιολας.Εδω στις συνδεσεις πανε και τα 3gb τωρα το περισσοτερο 1,5! που ζουμε ..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα να πάρω κάρτα 10 ημερών για το καρτοinternet της Vodafone αλλά μου είπαν πλέον ότι από την νέα χρονιά η κάρτα από 19 € θα κάνει 20 € και από 10gb download πέφτουμε στα 3gb. Καλα κρασιά.

 

Σε μια ανακοινωση της Vodafone λεει οτι ισχυει απο 16/12.

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=39711&dateFrom=&dateUntil=

Host

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερει κανενας ρε παιδια?
Καλημέρα παιδια. Ειχα mobile internet απο Wind και μου εχει μεινει το usb stick. Θελω να παρω μια προσφορα της Voda me 1GB (αν ισχυει ακομα) αλλα το stick που δινουν δεν ειναι το καλο και δε θελω να δωσω αλλα 80 ευρα για το καλο. Μπορω με καποιον τροπο να χρησιμοποιησω το stick της Wind με καρτα της Voda?
Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβάσεις το vodafone connection manager, μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε ξεκλείδωτο Stick

Αυτό που δεν γίνεται είναι να συνδεθείς με το WIND Hellas Connection manager , Χρησιμοποιόντας κάρτα της Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ... Και η αναποφευκτη ερωτηση Βασιλειε ειναι πως ξερω αν ειναι ξεκλειδωτο το Stick? Οκ δεν περιμενα φυσικα να συνδεθω με το Wind Connection Manager αλλα ειχα φανταστει οτι αν βαλω την καρτα της Voda στη θεση της Wind αυτοματα θα δουλεψει το Vodafone connection manager! Εχω μεγαλη φαντασια ε?
Link to comment
Share on other sites

Σε μια ανακοινωση της Vodafone λεει οτι ισχυει απο 16/12.

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=39711&dateFrom=&dateUntil=

Οσον αφορα τα νεα προγραμματα της voda. Οσοι ειμαστε σε ηδη υπαρχοντα προγραμματα δεν προκειται να αλλαξει κατι. Δηλαδη εγω ειμαι στο unlimited 35+σταθερα με απεριοριστο internet (3GB ανα μηνα). Αυτο το προγαρμμα δεν υπαρχει πια αλλα αν δε θελησω να το αλλαξω τοτε δεν θα μεταβληθει τιποτα απο τις παροχες του προγραμματος και θα ειναι ολα οπως ηταν μεχρι τωρα. Αν ομως αποφασισω να αλλαξω προγραμμα τοτε δε μπορω να επανελθω μελλοντικα στο παλιο προγραμμα γιατι απλα δεν ειναι πια εμπορικα διαθεσιμο. ΟΠΟΤΕ οσοι προλαβαμε, προλαβαμε. Οι νεες συνδεσεις ειναι πικρα.;)

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα νεα προγραμματα της voda. Οσοι ειμαστε σε ηδη υπαρχοντα προγραμματα δεν προκειται να αλλαξει κατι. Δηλαδη εγω ειμαι στο unlimited 35+σταθερα με απεριοριστο internet (3GB ανα μηνα). Αυτο το προγαρμμα δεν υπαρχει πια αλλα αν δε θελησω να το αλλαξω τοτε δεν θα μεταβληθει τιποτα απο τις παροχες του προγραμματος και θα ειναι ολα οπως ηταν μεχρι τωρα. Αν ομως αποφασισω να αλλαξω προγραμμα τοτε δε μπορω να επανελθω μελλοντικα στο παλιο προγραμμα γιατι απλα δεν ειναι πια εμπορικα διαθεσιμο. ΟΠΟΤΕ οσοι προλαβαμε, προλαβαμε. Οι νεες συνδεσεις ειναι πικρα.;)

 

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά δυστυχώς τα παλιά δεν έχουν καθόλου μηνύματα για άλλα δίκτυα.. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αλλάξει οι ρυθμίσεις για το internet μήπως; από εχθές δεν μπορεί να συνδεθεί η συσκευή μου..

Tech Ministry -> http://techministry.gr

TechMinistry: Thessaloniki's Hackerspace

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά δυστυχώς τα παλιά δεν έχουν καθόλου μηνύματα για άλλα δίκτυα.. :wacko:

 

Ναι αλλα ειχες την επιλογη να διαλεξεις αν θες ιντερνετ η οχι.Τωρα το παιρνεις το ιντερνετ θες δεν θες σου κοβουν απο την ομιλια και σου βαζουν τα μηνυματα θες δεν θες.Νομιζω αυτο το ισοπεδωμα θα τα παρεις ολα σου χρειαζονται δεν σου χρειαζονται δεν ηταν λογικη κινηση

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, επειδή έχω επιδότηση και θα πάρω μάλλον htc και θέλω να βάλω internet που προς το παρόν το πρόγραμμά μου δεν το έχει. Επειδή είχα μικρό πρόγραμμα έως τώρα και βλέπω ότι μέχρι το unlimited 35 δίνει 100mb internet είναι αρκετό ή να πάω αναγκαστικά στο 45 που δίνει 350mb το μήνα;

Το θέλω για να ανανεώνει κάθε μέρα καιρό, μαιλ klp. και να μπαίνω και σε σελίδες. Δλδ. πόσο mb θα καταναλώνει περίπου/ανά ημέρα;

Αν και δεν προτιμώ το unlimited 45 γιατί δεν μιλώ πολύ εκτός vodafone και θα πάνε άχρηστα αλλά με ενδιαφέρει περισσότερο το internet. Αλλά φοβάμαι ότι τα 100mb των πιο μικρών προγραμμάτων μήπως δεν φτάνουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, επειδή έχω επιδότηση και θα πάρω μάλλον htc και θέλω να βάλω internet που προς το παρόν το πρόγραμμά μου δεν το έχει. Επειδή είχα μικρό πρόγραμμα έως τώρα και βλέπω ότι μέχρι το unlimited 35 δίνει 100mb internet είναι αρκετό ή να πάω αναγκαστικά στο 45 που δίνει 350mb το μήνα;

Το θέλω για να ανανεώνει κάθε μέρα καιρό, μαιλ klp. και να μπαίνω και σε σελίδες. Δλδ. πόσο mb θα καταναλώνει περίπου/ανά ημέρα;

Αν και δεν προτιμώ το unlimited 45 γιατί δεν μιλώ πολύ εκτός vodafone και θα πάνε άχρηστα αλλά με ενδιαφέρει περισσότερο το internet. Αλλά φοβάμαι ότι τα 100mb των πιο μικρών προγραμμάτων μήπως δεν φτάνουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δεν θα σου φτασουν τα 100.Ειδικα αν στελνεις και καμια φωτο μεσω μειλ ... βαλε τα 350 να εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...