Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

ρε μάγκες, μπαίνω στο ίντερνετ αυτήν την στιγμή με το κινητό μου σαν μόντεμ, και το πρόγραμμα 1 ευρώ τη μέρα... βολέβει (οικονομικά τουλάχιστον) το προγραμματάκι οφείλω να ομολογήσω, γιατί πραγματικά είναι απεριόριστο, όμως, οι ταχυτητες ρε παιδιά... πολύ επιτάφιος...

έχω το motorola e770v (απαρχαιωμένο αλλά έσπασα το καλό μου και έμεινα με αυτό)

και δεν χρησιμοποιεί 3g, αλλά gprs, και αυτό μου γα**** την ταχύτητα... τι να κάνω να το φτιάξω; ή δε φτιάχνεται;

:cool:
Link to comment
Share on other sites

ρε μάγκες, μπαίνω στο ίντερνετ αυτήν την στιγμή με το κινητό μου σαν μόντεμ, και το πρόγραμμα 1 ευρώ τη μέρα... βολέβει (οικονομικά τουλάχιστον) το προγραμματάκι οφείλω να ομολογήσω, γιατί πραγματικά είναι απεριόριστο, όμως, οι ταχυτητες ρε παιδιά... πολύ επιτάφιος...

έχω το motorola e770v (απαρχαιωμένο αλλά έσπασα το καλό μου και έμεινα με αυτό)

και δεν χρησιμοποιεί 3g, αλλά gprs, και αυτό μου γα**** την ταχύτητα... τι να κάνω να το φτιάξω; ή δε φτιάχνεται;

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=9141&statsSearchId=61905

 

εδω γραφει οτι μετα τα 10mb σου αναπροσαρμοζουν την ταχυτητα(κοβουν).

το εχουν σχεδιασει για χρηση απο κινητο και οχι για modem σε laptop οποτε με αυτον τον τροπο(κοβουν ταχυτητα) σε αποτρεπουν.

αν κανεις χρηση καθε ημερα παρε το προγραμμα με τα 5gb με παγιο 24,75€ η και μεγαλυτερο αναλογα την χρηση. Στο παρακατω Link μπορεις να δεις τα προγραμματα:

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10046&menuId=10046

Edited by robin
Link to comment
Share on other sites

ρε μάγκες, μπαίνω στο ίντερνετ αυτήν την στιγμή με το κινητό μου σαν μόντεμ, και το πρόγραμμα 1 ευρώ τη μέρα... βολέβει (οικονομικά τουλάχιστον) το προγραμματάκι οφείλω να ομολογήσω, γιατί πραγματικά είναι απεριόριστο, όμως, οι ταχυτητες ρε παιδιά... πολύ επιτάφιος...

έχω το motorola e770v (απαρχαιωμένο αλλά έσπασα το καλό μου και έμεινα με αυτό)

και δεν χρησιμοποιεί 3g, αλλά gprs, και αυτό μου γα**** την ταχύτητα... τι να κάνω να το φτιάξω; ή δε φτιάχνεται;

Βασικά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μετακινηθεις σε άλλο μέρος που να έχεις 3G . Ίσως κοντά σε παράθυρο να βοηθάει .

Ακόμα και μετά την κατανάλωση 200 ΜΒ που θα σου ρίξουν την ταχύτητα θα έχεις 64ΚΒ . Ενώ με το GPRS δύσκολα θα περνάς τα 20-25

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μια ερώτηση για το vodafone internet ολη μέρα που κανονικά είναι από το κινητό με 1 ευρώ τη μέρα.

 

Δοκίμασα να το βάλω μια sim (με ενεργοποιημένο το vodafone internet ολη μέρα) σε pcmcia 3g vodafone modem για να σερφάρω από ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ. Εγκατέστησα και το πρόγραμμα της vodafone στα windows xp μου και όλα καλά. Πατάω "σύνδεση" που λέτε και συνδέεται κανονικά. Ανοίγω τον internet explorer και με πάει (εδώ είναι το πρόβημα): με πάει σε μια σελίδα για το vodafone καρτοιντερνετ και μου λέει να πατήσω έναν κωδικό!! Τι είναι αυτό ο κωδικός; Πρέπει να πληκτρολογήσω αυτόν τον κωδικό για να "απελευθερωθεί" το browsing και να μπορώ να σερφάρω και σε άλλες σελίδες πλην vodafone.

 

Είναι σαν να ανιχνεύει η vodafone ότι πράγματι προσπαθώ να κάνω "ανορθόδοξη χρήση" του προγράμματος vodafone internet όλη-μέρα από το LAPTOP αντί για το κινητό και με οδηγεί σε αυτή τη σελίδα (θεωρόντας ότι η sim μου είναι sim καρτοιντερνετ!!).

 

Τι να κάνω;

Αυτό συμβαίνει επειδή έγω το πρόγραμμα της vodafone;

Μήπως πρέπει να βάλω το mobile partner (ή τέλος πάντων κάποιο άλλο πρόγραμμα) για να παρακάμψω αυτή την πονηριά της vodafone; Τι έχετε κάνει εσείς για να χρησιμοποιείτε το vodafone internet όλη-μέρα από το laptop. Πληζ help γιατί είμαι στο χωριό λόγω των εκλογών και είμαι εκτεθειμένος, χωρίς πρόσβαση στο net.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να παρεις μια καρτα ανανεωσης για το καρτοιντερνετ...αυτος ειναι ο κωδικος..νομιζω Edited by giothesuper

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να βάλω το mobile partner (ή τέλος πάντων κάποιο άλλο πρόγραμμα) για να παρακάμψω αυτή την πονηριά της vodafone;

Πονηριά είναι της vodafone που σου αναφέρει ξεκάθαρα την χρήση της υπηρεσίας internet όλη μέρα ή μήπως ο πονηρός είσαι εσύ...? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μια ερώτηση για το vodafone internet ολη μέρα που κανονικά είναι από το κινητό με 1 ευρώ τη μέρα.

 

Δοκίμασα να το βάλω μια sim (με ενεργοποιημένο το vodafone internet ολη μέρα) σε pcmcia 3g vodafone modem για να σερφάρω από ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ. Εγκατέστησα και το πρόγραμμα της vodafone στα windows xp μου και όλα καλά. Πατάω "σύνδεση" που λέτε και συνδέεται κανονικά. Ανοίγω τον internet explorer και με πάει (εδώ είναι το πρόβημα): με πάει σε μια σελίδα για το vodafone καρτοιντερνετ και μου λέει να πατήσω έναν κωδικό!! Τι είναι αυτό ο κωδικός; Πρέπει να πληκτρολογήσω αυτόν τον κωδικό για να "απελευθερωθεί" το browsing και να μπορώ να σερφάρω και σε άλλες σελίδες πλην vodafone.

 

Είναι σαν να ανιχνεύει η vodafone ότι πράγματι προσπαθώ να κάνω "ανορθόδοξη χρήση" του προγράμματος vodafone internet όλη-μέρα από το LAPTOP αντί για το κινητό και με οδηγεί σε αυτή τη σελίδα (θεωρόντας ότι η sim μου είναι sim καρτοιντερνετ!!).

 

Τι να κάνω;

Αυτό συμβαίνει επειδή έγω το πρόγραμμα της vodafone;

Μήπως πρέπει να βάλω το mobile partner (ή τέλος πάντων κάποιο άλλο πρόγραμμα) για να παρακάμψω αυτή την πονηριά της vodafone; Τι έχετε κάνει εσείς για να χρησιμοποιείτε το vodafone internet όλη-μέρα από το laptop. Πληζ help γιατί είμαι στο χωριό λόγω των εκλογών και είμαι εκτεθειμένος, χωρίς πρόσβαση στο net.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Να αλλάξεις το apn του modem σε webkarta.vodafone.gr

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μια ερώτηση για το vodafone internet ολη μέρα που κανονικά είναι από το κινητό με 1 ευρώ τη μέρα.

 

Δοκίμασα να το βάλω μια sim (με ενεργοποιημένο το vodafone internet ολη μέρα) σε pcmcia 3g vodafone modem για να σερφάρω από ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ. Εγκατέστησα και το πρόγραμμα της vodafone στα windows xp μου και όλα καλά. Πατάω "σύνδεση" που λέτε και συνδέεται κανονικά. Ανοίγω τον internet explorer και με πάει (εδώ είναι το πρόβημα): με πάει σε μια σελίδα για το vodafone καρτοιντερνετ και μου λέει να πατήσω έναν κωδικό!! Τι είναι αυτό ο κωδικός; Πρέπει να πληκτρολογήσω αυτόν τον κωδικό για να "απελευθερωθεί" το browsing και να μπορώ να σερφάρω και σε άλλες σελίδες πλην vodafone.

 

Είναι σαν να ανιχνεύει η vodafone ότι πράγματι προσπαθώ να κάνω "ανορθόδοξη χρήση" του προγράμματος vodafone internet όλη-μέρα από το LAPTOP αντί για το κινητό και με οδηγεί σε αυτή τη σελίδα (θεωρόντας ότι η sim μου είναι sim καρτοιντερνετ!!).

 

Τι να κάνω;

Αυτό συμβαίνει επειδή έγω το πρόγραμμα της vodafone;

Μήπως πρέπει να βάλω το mobile partner (ή τέλος πάντων κάποιο άλλο πρόγραμμα) για να παρακάμψω αυτή την πονηριά της vodafone; Τι έχετε κάνει εσείς για να χρησιμοποιείτε το vodafone internet όλη-μέρα από το laptop. Πληζ help γιατί είμαι στο χωριό λόγω των εκλογών και είμαι εκτεθειμένος, χωρίς πρόσβαση στο net.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Στο πρόγραμμα της Vodafone υπάρχει επιλογή "Τυπος σύνδεσης" (αν θυμάμαι καλά), εκεί επιλέγεις "Συμβόλαιο" και είσαι αρχηγός:D:cool:

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις συμβόλαιο ( ακόμα και αν είσαι με κάρτα ) και θα φτιάξεις μια νέα σύνδεση με ονομασία ότι θες εσύ και ΑPN webkarta.vodafone.gr

ή κατέβασε το Vodafone connect manager 10

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ μάγκες
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι εχω ενα sony ericson hazel και στον μετρητη δεδομενων εχει σταλθηκαν τοσα byte και ληφθηκαν τοσα εγω ποιο πρεπει να προσεχω το ληφθηκαν η το σταλθηκαν για να μην υπερβω τα δωρεαν που εχω και εαν ο μετρητης αυτος ειναι αξιοπιστος
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για την αξιοπιστία του, αλλά γενικά όλοι οι μετρητές είναι καλοί για να έχουμε 'μία εικόνα'.

Μετράει και το download και το upload στο συνολικό όγκο δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Δεν ξέρω αν απευθύνομαι στο σωστό forum αλλά δεν χάνω και τίποτα!

Αγόρασα το nokia c3 το οποιο υποστηρίζει wi-fi. Το πρόβλημα μου είναι ότι εγκατέστησα κάποιες εφαρμογές όπως opera mini & you tube και μετά απο μερικές μέρες κατάλαβα ότι χρεώθηκα στην κάρτα μου...ευτυχώς που έχω κάρτα δηλαδή. Μέσα μπήκα.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σε αυτό το θέμα? Πάω να επιλέξω την σύνδεση μέσω wi-fi με σήμα καμπάνα συνέεται το κινητό και οι εφαρμογές μου λένε δεν διατίθεται σύνδεση...

Μπορεί να σας μπέρδεψα λίγο αλλά βοηθήστε με γιατί αν είναι να αδειάζω έτσι τις κάρτες την έβαψα. :p

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν να καλέσεις 1350 και να γραφτείς στο All day

Έτσι θα χρεώνεσαι Internet μόνο 1 ευρώ την μέρα και μόνο τις μέρες που θα μπείς έστω και κατα λάθος.Έτσι θα σώζεις την κάρτα σου . Σε καμμιά περίπτωση δεν πληρώνεις πάνω από 1 ευρώ.

Προσοχή η εγγραφή ισχύει από 4 το πρωί της επόμενης μέρας άρα μην κάνεις χρήση αμέσως.

Το άλλο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εκτός αν έχει πρόβλημα το WIfi

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ που μου απάντησες... Ξέρω κι εγω μωρέ για το wi-fi? Μάλλον θα πρέπει να απευθυνθώ σε κανένα κατάστημα Νοκια μήπως και δεν κάνω κάτι σωστά.Πάνω που χάρηκα και λέω μπαινω και μσν και facebook βλεπω και τα mail μου που τα χρειάζομαι λέω πάνω στην χαρά μου ας κάνω και μια κλήση και να το πω εκλεπτυσμένα έμεινα στήλη άλατος με το φωνητικό μηνυματάκι ότι δεν επαρκεί το υπόλοιπο...

Και άντε να αποδείξεις τώρα ότι δεν είσαι ξανθιά. :O

Edited by nansyafs
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ που μου απάντησες... Ξέρω κι εγω μωρέ για το wi-fi? Μάλλον θα πρέπει να απευθυνθώ σε κανένα κατάστημα Νοκια μήπως και δεν κάνω κάτι σωστά.Πάνω που χάρηκα και λέω μπαινω και μσν και facebook βλεπω και τα mail μου που τα χρειάζομαι λέω πάνω στην χαρά μου ας κάνω και μια κλήση και να το πω εκλεπτυσμένα έμεινα στήλη άλατος με το φωνητικό μηνυματάκι ότι δεν επαρκεί το υπόλοιπο...

Και άντε να αποδείξεις τώρα ότι δεν είσαι ξανθιά. :O

 

κατι παρομοιο ειχε παθει κ μια φιλη μου με ενα sony ericsson...απενεργεοποιησε τελειος το 3g και γενικα οτι ειχε σχεση με συνδεση μεσω της vodafone...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

παιδια διαβασα για μια προσφορα για το vodafone mobile internet με 10 euro/μηνα και επειδη με ενδιαφερει το εψαξα λιγο αλλα δεν βρικα καπια πραγματα. πχ αν το παρω αυτο οταν χρισημοποιω το ιντερνετ θα εχει καπια επιπτωση στο κινητο μου?δηλαδη την ιδια sim χρησιμοποιουμε και στο μοντεμ και στο κινητο ή σου δινουν 2η για να το μοντεμ συγκεκριμενα?επίσης εχει καπια σημασια πχ να ειναι "κοντα" το κινητο μου με το μοντεμ?δηλαδη μπορω να δοσω το μοντεμ και να μπει καπιος στο νετ απο άλλη πόλη?τελος,οταν περασω το 1GB μετα η εξτρα χρεωση ερχετε στον λογαριασμο του κινητου η σαν ξεχωριστος λογαριασμος?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση η Vodafone να ελευθερωσε το Tethering για το iPhone; Μπήκα τη Κυριακή χωρίς να το σκεφτώ κ άνοιγε κανονικά σελίδες... Έχουμε καμία πληροφόρηση;;
Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν να καλέσεις 1350 και να γραφτείς στο All day

Έτσι θα χρεώνεσαι Internet μόνο 1 ευρώ την μέρα και μόνο τις μέρες που θα μπείς έστω και κατα λάθος.Έτσι θα σώζεις την κάρτα σου . Σε καμμιά περίπτωση δεν πληρώνεις πάνω από 1 ευρώ.

Προσοχή η εγγραφή ισχύει από 4 το πρωί της επόμενης μέρας άρα μην κάνεις χρήση αμέσως.

Το άλλο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εκτός αν έχει πρόβλημα το WIfi

Υπάρχει και το Surf & Email 60 για τα καρτοκινητά, με 3€ 60mb το μήνα

Υπάρχει περίπτωση η Vodafone να ελευθερωσε το Tethering για το iPhone; Μπήκα τη Κυριακή χωρίς να το σκεφτώ κ άνοιγε κανονικά σελίδες... Έχουμε καμία πληροφόρηση;;
Υπάρχει περίπτωση να πληρώνεις ογκοχρέωση εκτός του πακέτου σου, πάρε αμέσως στην εξυπηρέτηση πελατών μην βρεθείς προ εκπλήξεων.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή προγράμματος από unlimited 50 σε unlimited με internet 35. Το κινητό μου είναι το HTC Desire και το πρόβλημά μου είναι ότι το 3G δεν έχει καθόλου καλή ταχύτητα! Μήπως πρέπει να διορθώσω κάτι στις ρυθμίσεις του κινητού? Πώς μπορώ να ελέγξω με τι ταχύτητα κατεβάζω?
Link to comment
Share on other sites

To EDGE εξαπλώνεται... Βρήκα στου Ζωγράφου στην Παπάγου ανεβαίνοντας προς πλατεία Γαρδένιας. Θα είναι χαρούμενοι οι φοιτητές της περιοχής που δεν έχουν what's up!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωριζετε αν στα πακετα δεδομενων που προσφερει η εν λογω εταιρια συνοπολογιζεται τοσο η ληψη οσο και η αποστολη. Το λεω γιατι στο 3G Watchdog αναφερει το συνολο χρησης Mobile Internet (Ληψη κ Αποστολη) ως ΜΒ που εχω καταναλωσει.Ψαχνω για πακετο κ γι'αυτο ρωτω.

Επισης αν εχω καταλαβει καλα κατα την χρηση Tethering δεν χρεωνομαστε κατι extra (δλδ. καταναλωση Data) απο την στιγμη που εχουμε ενεργοποιηση την υπηρεσια Vodafone Internet Όλη - Μέρα η καποιο αντιστοιχο πακετο με ΜΒ;

Link to comment
Share on other sites

Κολωνάκι, Jacksons, Μηλιώνη: gprs μόνο, 3G σύνδεση για ελάχιστο και όχι φυσικά με ταχύτητες 3G. Ακριβώς δίπλα συσκευή με cosmote με 3G μόνιμα και με ικανοποιητική ταχύτητα. Πρέπει τελικά να κουβαλάμε δύο συσκευές μαζί μας;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...