Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με αυτό έχοντας βρεθεί σε πολλές περιοχές τόσο στην Αθήνα όσο και στην επαρχία, ΔΕΝ έχω βρει να υπερέχει η voda στο data κομμάτι. Σε πολλές περιοχές ήταν σαφώς χειρότερη και τις περισσότερες απλά εξίσου καλή με την κοσμοτέ... Όσο για το... μεμονωμένο χαρακτηριστικό, έχω δει ΠΟΛΛΑ τέτοια και σε ΠΟΛΛΕΣ περιοχές (στις ίδιες το άλλο δίκτυο δούλευε καλύτερα) οπότε ας μου επιτραπεί να έχω την άποψη ότι δεν υπερέχει κατά 25% σε σχέση με το άλλο δίκτυο (μάλλον δεν ήταν πολύ αντικειμενικό το review) και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις είναι κατώτερη των περιστάσεων. Δεν μπορεί στο ίδιο μέρος να σέρνεται το ένα δίκτυο και το άλλο να λειτουργεί και να είναι τυχαίο...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας πείς μερικές περιοχές στην Αθήνα τουλάχιστον όπου η vodafone να έχει χαμηλότερη ταχύτητα από την cosmote? Γιατί προσωπικά εγώ, έχω ακριβώς την αντίθετη εικόνα! Στην καλύτερη των περιπτώσεων, η cosmote να δίνει τις ίδιες ταχύτητες με την vodafone...

Απ' την άλλη, όταν πιάνεις 3G vodafone, ξέρεις ότι το λιγότερο που θα πάρεις είναι 1-1.5Mbps. Ενώ με την cosmote, πολλές φορές αυτή η ταχύτητα είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να σου δώσει!!

Δες μια το θέμα με τις ταχύτητες του vodafone mobile broadband...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά παιδιά καμία σχέση σε ταχύτητα η vodafone με την cosmote. Η μέρα με τη νύχτα είναι. Τουλάχιστον για τις περιοχές που έχω κινηθεί εδώ στην Αττική.
Link to comment
Share on other sites

Το λες αυτό εννοόντας ότι η vodafone είναι καλύτερη, ή το ανάποδο? Γιατί δεν είναι και πολύ σαφές... :)
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Το λες αυτό εννοόντας ότι η vodafone είναι καλύτερη, ή το ανάποδο? Γιατί δεν είναι και πολύ σαφές... :)

 

Ότι η vodafone είναι πιο γρήγορη.. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας πείς μερικές περιοχές στην Αθήνα τουλάχιστον όπου η vodafone να έχει χαμηλότερη ταχύτητα από την cosmote? Γιατί προσωπικά εγώ, έχω ακριβώς την αντίθετη εικόνα! Στην καλύτερη των περιπτώσεων, η cosmote να δίνει τις ίδιες ταχύτητες με την vodafone...

Απ' την άλλη, όταν πιάνεις 3G vodafone, ξέρεις ότι το λιγότερο που θα πάρεις είναι 1-1.5Mbps. Ενώ με την cosmote, πολλές φορές αυτή η ταχύτητα είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να σου δώσει!!

Δες μια το θέμα με τις ταχύτητες του vodafone mobile broadband...

 

Ζωντανό παράδειγμα από Cosmote αυτή τη στιγμή με σήμα ...καμπάνα http://www.speedtest.net/result/985508811.png . Η Vodafonε με 2/5 σήμα δίνει 4+mbps ακόμα και τις ώρες αιχμής...

Τυχαίο? ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιο αξιόπιστο πρόγραμμα για όσους έχουν Vodafone Mobile Broadband με ογκοχρέωση στο laptop ώστε να ξέρω κάθε μέρα πόσα MB ξοδεύω.

 

Έχω το Vodafone MiFi Hotspot και δεν κρατάει συνολικά πόσα έχω ξοδέψει γιατί άλλες φορές το συνδέω με WiFi και άλλες με USB...

 

Επίσης δε θέλω κάθε μέρα να παίρνω το 13830 τηλέφωνο :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας. Εχω καρτοκινητο vodafone με ενεργοποιημενο το surf and mail 60.

Μεχρι το τελος Αυγουστου μπορουσα να κανω voip κλησεις μεσω fring ακομα και

σε gprs. Απο τις αρχες Σεπτεμβρη οι κλησεις με voip ειναι με πολλες διακοπες ακομα

και σε περιοχες με 3g .

Συμειωση . Μπορω να βλεπω youtube ακομα και μεσω edge , αρα δεν ειναι προβλημα ταχητητας ενω το fring δουλευει αψογα μεσω wifi.

Τηλ. i8510 innov8.Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας. Εχω καρτοκινητο vodafone με ενεργοποιημενο το surf and mail 60.

Μεχρι το τελος Αυγουστου μπορουσα να κανω voip κλησεις μεσω fring ακομα και

σε gprs. Απο τις αρχες Σεπτεμβρη οι κλησεις με voip ειναι με πολλες διακοπες ακομα

και σε περιοχες με 3g .

Συμειωση . Μπορω να βλεπω youtube ακομα και μεσω edge , αρα δεν ειναι προβλημα ταχητητας ενω το fring δουλευει αψογα μεσω wifi.

Τηλ. i8510 innov8.Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη

 

Σου εχουν κοψει το voip.

Το voip παιζει σε συμβολαια με παγιο ανω των 70 ευρω, αν θυμαμαι καλα την ανακοινωση.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα ένα καρτοκινητό vodafone τις τελευταίες ημέρες σε 3G και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Κάτι άλλο όμως μου τράβηξε την προσοχή. Για κάποιον λόγο η κατανάλωση της μπαταρίας με το 3G μόνιμα ανοιχτό στο κινητό (όχι να σκίζεται να κατεβάζει, απλά γενικώς idle, αλλά συνδεδεμένο, για IM/mail/etc) ήταν εντυπωσιακά καλύτερη από Wind και Cosmote.

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο ή είναι ιδέα μου;

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση μπαταρίας μειώνετε όταν η κεραία κινητής τηλεφωνίας είναι πιό κοντά σου , και για αυτόν τον λόγο έχεις πιό δυνατό σήμα.
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας πείς μερικές περιοχές στην Αθήνα τουλάχιστον όπου η vodafone να έχει χαμηλότερη ταχύτητα από την cosmote? Γιατί προσωπικά εγώ, έχω ακριβώς την αντίθετη εικόνα! Στην καλύτερη των περιπτώσεων, η cosmote να δίνει τις ίδιες ταχύτητες με την vodafone...

Απ' την άλλη, όταν πιάνεις 3G vodafone, ξέρεις ότι το λιγότερο που θα πάρεις είναι 1-1.5Mbps. Ενώ με την cosmote, πολλές φορές αυτή η ταχύτητα είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να σου δώσει!!

Δες μια το θέμα με τις ταχύτητες του vodafone mobile broadband...

 

Δηλ. ΠΑΝΤΟΥ είναι καλύτερη; Δεν νομίζω... Στο Φάρο Ψυχικού ακόμα ψάχνω το 3G της Vodafone. Και αλλού είχα προβλήματα. Γενικά δεν υπάρχει δίκτυο το οποίο να πιάνει παντού... Μην γενικεύουμε, παντού υπάρχουν τρύπες...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. ΠΑΝΤΟΥ είναι καλύτερη; Δεν νομίζω... Στο Φάρο Ψυχικού ακόμα ψάχνω το 3G της Vodafone. Και αλλού είχα προβλήματα. Γενικά δεν υπάρχει δίκτυο το οποίο να πιάνει παντού... Μην γενικεύουμε, παντού υπάρχουν τρύπες...

 

Ισχύει.

 

Άλλα σε μέσο όρο η Vodafone είναι ΑΠΕΙΡΩΣ καλύτερη απο την Cosmote (για την Wind δε συζητάμε καν). Γι αυτο κι έπαιζε το σποτάκι με τις 40% μεγαλύτερες ταχύτητες ανενόχλητο. Το αμφισβήτησε η Cosmote κι έφαγε τα μούτρα της!

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. ΠΑΝΤΟΥ είναι καλύτερη; Δεν νομίζω... Στο Φάρο Ψυχικού ακόμα ψάχνω το 3G της Vodafone. Και αλλού είχα προβλήματα. Γενικά δεν υπάρχει δίκτυο το οποίο να πιάνει παντού... Μην γενικεύουμε, παντού υπάρχουν τρύπες...

 

Εγώ λίγο πιο κάτω (Εθνική Άμυνα) έχω τώρα 3Mbps σε Voda 3G και σε Cosmote δεν συνδέεται καν 3G.

111s
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά στο Φάρο Ψυχικού (ακριβώς πάνω στην Κηφισίας στο πρατήριο της shell που είναι εκεί), έχω πιάσει με το Κ4505 20Mbps καθαρά!! Έτριβα τα μάτια μου!

 

Σίγουρα κάθε δίκτυο έχει τις τρύπες του, αλλά πρέπει να μιλάμε για συνολική απόδοση δικτύου, και όχι μεμονομένων περιοχών... και σε αυτό τον τομέα, η vodafone έχει κατατροπώσει και τις 2 εταιρίες!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση μπαταρίας μειώνετε όταν η κεραία κινητής τηλεφωνίας είναι πιό κοντά σου , και για αυτόν τον λόγο έχεις πιό δυνατό σήμα.

 

Η καταναλωση ειναι μεγαλυτερη οταν ενα κινητο ειναι απλα γυρισμενο σε 3G αλλα χωρις να συνδεθει στο ιντερνετ??Θελω να πω οτι μειωνεται μονο οταν εισαι συνδεμενος μεσω 3G στο ιντερνετ η απλα και οταν δεν εισαι συνδεμενος απλα καλυπτεσε απο 3G σημα??

Link to comment
Share on other sites

Η καταναλωση ειναι μεγαλυτερη οταν ενα κινητο ειναι απλα γυρισμενο σε 3G αλλα χωρις να συνδεθει στο ιντερνετ??Θελω να πω οτι μειωνεται μονο οταν εισαι συνδεμενος μεσω 3G στο ιντερνετ η απλα και οταν δεν εισαι συνδεμενος απλα καλυπτεσε απο 3G σημα??

 

νομίζω και τα δύο ισχύουν.

 

Εγώ προσωπικά στο Φάρο Ψυχικού (ακριβώς πάνω στην Κηφισίας στο πρατήριο της shell που είναι εκεί), έχω πιάσει με το Κ4505 20Mbps καθαρά!! Έτριβα τα μάτια μου!

 

Σίγουρα κάθε δίκτυο έχει τις τρύπες του, αλλά πρέπει να μιλάμε για συνολική απόδοση δικτύου, και όχι μεμονομένων περιοχών... και σε αυτό τον τομέα, η vodafone έχει κατατροπώσει και τις 2 εταιρίες!

 

συμφωνώ. Το κ4505 τι είναι;

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ. Το κ4505 τι είναι;

Μοντελο stick.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση που την εχω πολυ καιρο...ειχα σιμ που δεν εμπαινε ιντερνετ και ειχε σημα 3G και οχι 3G+...και το κειμενο της vodafone ηταν Vodafone GR...μια μερα το κειμενο εγινε VODAFONE GR και το σημα 3G+...εχετε κατι να μου πειτε...αν και γω πιστευω οτι ηταν παλι μια ρυθμιση απο βονταφον..εγω θελω να μεινει παντως το 3G+:)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά στο Φάρο Ψυχικού (ακριβώς πάνω στην Κηφισίας στο πρατήριο της shell που είναι εκεί), έχω πιάσει με το Κ4505 20Mbps καθαρά!! Έτριβα τα μάτια μου!

 

Σίγουρα κάθε δίκτυο έχει τις τρύπες του, αλλά πρέπει να μιλάμε για συνολική απόδοση δικτύου, και όχι μεμονομένων περιοχών... και σε αυτό τον τομέα, η vodafone έχει κατατροπώσει και τις 2 εταιρίες!

 

Στον δρόμο με τις καφετέριες πάντως μεταξύ Κηφισίας και πλατείας Αγ.Σοφίας δεν βρίσκεις καν 3G... Μου κάνει εντύπωση που βρίσκεις λίγο πιο πέρα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Μοντελο stick.

 

ok δεν θυμομουνα το μοντελο σε ευχαριστω για την διευκρινηση.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εχω καρτοκινητο και ενεργοποιημενο το surf & mail 60.Η ανανεωση της υπηρεσιας γινεται καθε 12 του μηνα.Θελω να εγγραφω στο unlimited all DAY με το 1 ευρω την ημερα ξερει κανεις αν πρεπει να κανω απενεργοποιηση πρωτα του surf & mail να περιμενω να ληξει η υπηρεσια τον επομενο μηνα και μετα να εγγραφω στην αλλη η γινεται και αμεσως? (θεωρητικα τους συμφερει να γραφω αμεσα γιατι θα τους δινω ποιο πολλα απο 3 ευρω)
Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω τον άλλο μήνα να το ενεργοποιήσω και εγώ.

Με προβλημάτισε όμως η "πολιτική ορθής χρήσης" και ο επαναπροσδιορισμός της ταχύτητας!

Για παράδειγμα εγώ που θέλω να το χρησιμοποιήσω για ν'ακούω ραδιόφωνο μέσω internet θα μπορέσω; Τί αλαγές στην ταχύτητα θα εφαρμοστούν μετά τα 10 MB με κάληψη 3G+ ας πούμε;;;;

Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα μετά τα 200 ΜΒ κατεβαίνει στα 64kbps

 

Αυτό δεν ξέρω αν ισχύει πάντα... Γιατί εγώ έχω κατεβάσει και GB χωρίς να μου ρίξει καθόλου την ταχύτητα!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...