Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια!!!

Αποφασισα να κανω root το κινητο μου με σκοπο μετα να εγκαταστησω νεα ROM γιατι η επισημη δεν μου αρεσει και θελω το Gingerbread(2.3)...

 

Ξερω πως το root επηρεαζει την εγγυηση αλλα ακουσα οτι υπαρχει διαδικασια unroot και ετσι κατεβασα το RUU_Buzz_Froyo_HTC_WWE_2.22.405.1_Radio_13.55.55.24H_3.35.20.10_release_160191_signed με σκοπο μετα αμα θελω να το βαλω... (θα κανω root με unrevoked)

 

Και εδω εχω πολλες ερωτησεις και φοβηθηκα πολυ το root.....To unrevoked βαζει ενα custom recovery image πανω...Οταν κανω το unroot αυτη η εικονα θα επανελθει στην κανονικη(default)

 

Οταν γινει unroot και παει για εγγυηση αυτοι εκει δεν θα καταλαβουν οτι εγινε root???

 

Και τέλος, ακουσα για καποιους οταν περνουσαν την νεα custom ROM πανω το κινητο να μενει μαγγωμενο και στο τελος να γινει brick...Δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι οτι υπαρχει περιπτωση να γινει brick?AAAANNNN γινει brick (και μακρια απο εμας!!!) μπορουμε να το επαναφερουμε?

 

 

Αυτα!!!Συγγνωμη αν σας κουρασα!!! Οποιος εχει υπομονη ας μου απαντησει!!!! και οποιαδηποτε γνωμη ευπροσδεκτη!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Στα χιλιάδες άτομα που βάλανε CM7 αυτές τις μέρες, μόνο εγώ και ένα ακόμα παληκάρι είχαμε πρόβλημα και παρα λίγο να πετάξουμε το κινητό απο το παράθυρο...

Ευτυχώς με fastboot + official RUU η συσκευή επανήλθε... (Να 'σαι καλά Βασίλη)

Με τον ίδιο τρόπο θα επαναφέρεις το κινητό αν θες να ξανα-αποκτήσεις την εγγύηση σου (για περισσότερες πληροφοριες δες το 1ο ποστ, εκει που αναφέρει για το fastboot)

 

Παντως παιδιά προσοχή! Αν μετά το root και πριν το CM flash δείτε ότι το nandroid backup πετάει λάθη ή κολλάει... μην πείτε όπως εγώ WTF και προχωρήσετε!!!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους! Εγκατέστησα με επιτυχία την cm7 και όλα δουλεύουν μια χαρά! Μια ερώτηση, τα τρία zip που έχω στην sd χρειάζονται να τα έχω ακόμα εκεί ή μπορώ να τα σβήσω? Μιλάω για τα αρχεία gapps-gb, update.zip, update-cm-7.0.3.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μένα! έκανα την διαδικασία s-off και κράτησε μόλις μερικά δευτερόλεπτα! όταν άνοιξα το κινητό με volume down Πατημένο πάλι s-on μου έβγαλε! ξέρει κανείς τι παίζει?
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

μετά και την επιτυχή s-off διαδικασία πλεόν είμαι και εγώ rooted κλπ κλπ.

 

Τώρα όμως υπάρχει το εξής πρόβλημα. Είχα το navigon σαν gps αλλά τώρα αυτό δεν λειτουργεί. Όπως διαπίστωσα δεν υποστηρίζεται από την έκδοση 2.3.3. Έχει κανείς να προτίνει ένα. Αν έπαιζε και link θα ήταν ακόμη πιο καλά.

 

Ευχαριστώ.

LUMIA 820, ftw -> no more. Redmi note 3 pro ftw
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

μετά και την επιτυχή s-off διαδικασία πλεόν είμαι και εγώ rooted κλπ κλπ.

 

Τώρα όμως υπάρχει το εξής πρόβλημα. Είχα το navigon σαν gps αλλά τώρα αυτό δεν λειτουργεί. Όπως διαπίστωσα δεν υποστηρίζεται από την έκδοση 2.3.3. Έχει κανείς να προτίνει ένα. Αν έπαιζε και link θα ήταν ακόμη πιο καλά.

 

Ευχαριστώ.

το ndrive λειτουργεί κανονικά. Σύνδεσμοι για παράνομα/σπασμένα λογισμικά απαγορεύονται. Αναζήτησε στο google

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τώρα όμως υπάρχει το εξής πρόβλημα. Είχα το navigon σαν gps αλλά τώρα αυτό δεν λειτουργεί. Όπως διαπίστωσα δεν υποστηρίζεται από την έκδοση 2.3.3. Έχει κανείς να προτίνει ένα. Αν έπαιζε και link θα ήταν ακόμη πιο καλά.

 

Για προγράμματα πλοήγησης συζητάμε αποκλειστικά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!!!

Αποφασισα να κανω root το κινητο μου με σκοπο μετα να εγκαταστησω νεα ROM γιατι η επισημη δεν μου αρεσει και θελω το Gingerbread(2.3)...

 

Ξερω πως το root επηρεαζει την εγγυηση αλλα ακουσα οτι υπαρχει διαδικασια unroot και ετσι κατεβασα το RUU_Buzz_Froyo_HTC_WWE_2.22.405.1_Radio_13.55.55.24H_3.35.20.10_release_160191_signed με σκοπο μετα αμα θελω να το βαλω... (θα κανω root με unrevoked)

 

Και εδω εχω πολλες ερωτησεις και φοβηθηκα πολυ το root.....To unrevoked βαζει ενα custom recovery image πανω...Οταν κανω το unroot αυτη η εικονα θα επανελθει στην κανονικη(default)

 

Οταν γινει unroot και παει για εγγυηση αυτοι εκει δεν θα καταλαβουν οτι εγινε root???

 

Και τέλος, ακουσα για καποιους οταν περνουσαν την νεα custom ROM πανω το κινητο να μενει μαγγωμενο και στο τελος να γινει brick...Δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι οτι υπαρχει περιπτωση να γινει brick?AAAANNNN γινει brick (και μακρια απο εμας!!!) μπορουμε να το επαναφερουμε?

 

 

Αυτα!!!Συγγνωμη αν σας κουρασα!!! Οποιος εχει υπομονη ας μου απαντησει!!!! και οποιαδηποτε γνωμη ευπροσδεκτη!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Yπάρχουν οδηγίες στο πρώτο Post για όλα. Αν το κάνεις unrοot δε φαίνεται ότι πρίν ήταν με root το κινητό. Απ'την άλλη ΔΕΝ μπορείς να κάνεις root με το unrevoked αν έχεις την 2.2.1 rom της htc. Aν ισχυει αυτό, υπάρχει ο τρόπος στη σελίδα 300 του θέματος αυτού ;)

 

Καλημέρα σε όλους! Εγκατέστησα με επιτυχία την cm7 και όλα δουλεύουν μια χαρά! Μια ερώτηση, τα τρία zip που έχω στην sd χρειάζονται να τα έχω ακόμα εκεί ή μπορώ να τα σβήσω? Μιλάω για τα αρχεία gapps-gb, update.zip, update-cm-7.0.3.

Σβήσ'τα άφοβα μιας και πλέον δε χρησιμεύουν κάπου. Η αλήθεια είναι πάντως πως εγώ προσωπικά τα κρατάω μιας και μπορεί καμιά φορά να θέλω να φλασάρω το κινητό χωρίς να τρέχω στον υπολογιστή ;)

 

καλημέρα και από μένα! έκανα την διαδικασία s-off και κράτησε μόλις μερικά δευτερόλεπτα! όταν άνοιξα το κινητό με volume down Πατημένο πάλι s-on μου έβγαλε! ξέρει κανείς τι παίζει?

Αν σου έβγαλε s-on κατι δεν έγινε καλά. Δοκίμασε να ξανακάνεις τη διαδικασία αναφέροντάς μας και τι σου λέει το alpharev...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, με τα πολλά αν και το cyanogenmod είναι αρκετά καλό με πολλά extra feats που μου άρεσαν (όπως reboot, overclocking, live wallpapers) τελικά το ξαναγύρισα στο original rom απλά rooted, γιατί αποδείχθηκε ότι δεν είναι και τόσο σταθερό. (άνοιξα και έκλεισα το κινητό μου τουλάχιστον 10 φορές μέσα σε δύο μέρες) Επίσης το ADW_Launcher δεν φτάνει το HTC-Sense με την καμία (από άποψη λειτουργικότητας και εφέ κλπ κλπ). Το HTC People απλά τα σπάει και όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάποιο πρόγραμμα που να κάνει τα ίδια με παραπλήσια τουλάχιστον ποιότητα.

 

Παρεπιπτόντως για να σας προλάβω το να γυρίσει κανείς στην προηγούμενη ROM είναι παιχνιδάκι και απλά πρέπει να έχει κάνει backup από το clockworkmod πριν κάνει την αλλαγή.

 

Αν βγει κάτι stable 2.3.3 με HTC-Sense θα το δοκιμάσω. (όπως διάβασα ψήνεται και είναι καθοδόν)

LUMIA 820, ftw -> no more. Redmi note 3 pro ftw
Link to comment
Share on other sites

όσο και αν σου φαίνεται παράξενο, με την εγκατάσταση μιας custom rom (η cm7 συγκεκριμένα), και η ρομ και η μπαταρία θέλουν "στρώσιμο" τουλάχιστον 3 μέρες. Μετά από μια εβδομάδα σταθεροποιούνται όλα. Και αν δεν γυρνούσες σε sense και ρωτούσες θα σου έλεγα να δοκιμάσεις το launcherPro το οποίο είναι πιο γρήγορο σε wildfire
Link to comment
Share on other sites

για το launcher pro το κατεβάζω τώρα και θα πέσει δοκιμή...αυτό όντως είναι περίεργο που μου λες και σαν τεχνικός δεν νομίζω ότι στέκει...ίσως στέκει γιατι δεν πέφτει πολύ πείραγμα από τον χρήστη αφού σε αυτές τις 7 μέρες θα έχει καταλήξει σε αυτά που θέλει από άποψη εφαρμογών κλπ...

 

πάντως την rom όσο την έχω κάνει custom (με όσες εφαρμογές πρόλαβα να βάλω) την έκανα backup οπότε μπορώ ανά πάσα στιγμή να γυρίσω σε αυτήν και να ξαναπαίξω μαζί της... ;)

 

και ποιος ξέρει τώρα που είναι root το κινητό βάζουμε ότι γουστάρουμε...μπορεί να βγει ακόμα καλύτερη rom στο μέλλον (σίγουρα)...

LUMIA 820, ftw -> no more. Redmi note 3 pro ftw
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Εγκατέστησα με επιτυχία την cm7 και όλα δουλεύουν μια χαρά! Μια ερώτηση, τα τρία zip που έχω στην sd χρειάζονται να τα έχω ακόμα εκεί ή μπορώ να τα σβήσω? Μιλάω για τα αρχεία gapps-gb, update.zip, update-cm-7.0.3.

 

Το gapps-gb είναι τα Google apps. Το update-cm-7.0.3 είναι η CM και το update.zip είναι το cwm.

Καλύτερα να μην σβήσεις τίποτα προς το παρών γιατί καλό είναι να υπάρχει μια ρομ στην sd σε περίπτωση που την χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σ' εμένα η όλη διαδικασία για s-off κολλάει στο thank you for participating.

Καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό?

 

και εμενα εκει κολλαει και δεν μπορω να γινω s-off...προσπαθησα αρκετες φορες!!!!

τι κανω λαθος??

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
όσο και αν σου φαίνεται παράξενο, με την εγκατάσταση μιας custom rom (η cm7 συγκεκριμένα), και η ρομ και η μπαταρία θέλουν "στρώσιμο" τουλάχιστον 3 μέρες. Μετά από μια εβδομάδα σταθεροποιούνται όλα.

 

Από μόνα τους εννοείς; :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιο μέλος γνωρίζει, θα ήθελα να μου απαντήσει στις εξής ερωτήσεις:

1. Το Wildfire έχει GPS ή A-GPS;

2.Έχω απενεργοποιήσει την επιλογή "Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας"...

Στην επιλογή "Τοποθεσία" έχω ενεργοποιημένη την επιλογή "Χρήση δορυφόρων GPS"

Χρεώνομαι κάθε φορά που χρησιμοποιώ τον δέκτη GPS για εφαρμογές όπως το Cardiotrainer ή

τη Πλοήγηση;

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

...το ξέρατε ότι μετά την επαναφορά της official ROM (με fastboot στην περίπτωση μου) το S-OFF παραμένει; :confused:
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιο μέλος γνωρίζει, θα ήθελα να μου απαντήσει στις εξής ερωτήσεις:

1. Το Wildfire έχει GPS ή A-GPS;

2.Έχω απενεργοποιήσει την επιλογή "Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας"...

Στην επιλογή "Τοποθεσία" έχω ενεργοποιημένη την επιλογή "Χρήση δορυφόρων GPS"

Χρεώνομαι κάθε φορά που χρησιμοποιώ τον δέκτη GPS για εφαρμογές όπως το Cardiotrainer ή

τη Πλοήγηση;

Ευχαριστώ!!!

1. Και τα 2

2. Υπάρχουν εφαρμογές gps στο android markt που έχουν τους χάρτες στην αποθηκευμένους στην sd card και δεν χρεώνεσαι. Σε κάθε περίπτωση βλέπεις ανά πάσα στιγμή στο πάνω μέρος της οθόνης τι συμβαίνει (πχ ενεργοποίηση gps)

Link to comment
Share on other sites

[quote=nakosd;3686394

Στην επιλογή "Τοποθεσία" έχω ενεργοποιημένη την επιλογή "Χρήση δορυφόρων GPS"

Χρεώνομαι κάθε φορά που χρησιμοποιώ τον δέκτη GPS για εφαρμογές όπως το Cardiotrainer ή

τη Πλοήγηση;

 

Εφόσον έχεις απενεργοποιήσει το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας (σύνδεση στο Internet από τον πάροχο σου), ότι θέλει internet απλά δεν θα μπει και θα σου βγάλει σχετικό μήνυμα. Εφαρμογές όπως cardiotrainer, sportstracker και endomondo, θέλουν internet καμιά φορά αλλά λειτουργούν και χωρίς αυτό. Όσον αφορά του χάρτες, όταν κατεβάσεις ένα πρόγραμμα πλοήγησης θα κατεβάσεις και τους χάρτες των χωρών που θες οπότε και όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, δεν θα ξαναχρειαστείς σύνδεση στο internet. Γενικά, εφόσον δεν "ανεβοκατεβαίνουν" στην μπάρα ειδοποιήσεων σου τα βελάκια στην ανταλλαγή δεδομένων με το δίκτυο, no problem ;)

Edited by Antwny
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Από μόνα τους εννοείς; :confused:

μετά από το τυπικό "σκάλισμα" του χρήστη. Γιατί όταν βάλεις νέα ρομ πάντα για 3 μέρες τουλ έχεις φάει το κιν στο πείραγμα.

Αν κάποιο μέλος γνωρίζει, θα ήθελα να μου απαντήσει στις εξής ερωτήσεις:

1. Το Wildfire έχει GPS ή A-GPS;

2.Έχω απενεργοποιήσει την επιλογή "Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας"...

Στην επιλογή "Τοποθεσία" έχω ενεργοποιημένη την επιλογή "Χρήση δορυφόρων GPS"

Χρεώνομαι κάθε φορά που χρησιμοποιώ τον δέκτη GPS για εφαρμογές όπως το Cardiotrainer ή

τη Πλοήγηση;

Ευχαριστώ!!!

1. διάβασε και το πρώτο ποστ. αλλά και το βιβλιαράκι να διάβαζες ή στο official site να έμπαινες θα έβλεπες ότι έχει a-gps

2. οι δορυφόροι σε εντοπίζουν/κλειδώνουν χωρίς χρέωση. Υπάρχουν προγράμματα πλοήγησης που απαιτούν χρήση δεδομένων (google maps) και άλλα που θέλουν μόνο δορυφόρους διότι οι χάρτες είναι προαποθηκευμένοι (ndrive, navigon, igo κλπ).

...το ξέρατε ότι μετά την επαναφορά της official ROM (με fastboot στην περίπτωση μου) το S-OFF παραμένει; :confused:

μόνο άμα κάνεις αναβάθμιση όταν βγάλει νέα έκδοση η HTC σου επαναφέρει τα πάντα, άρα και S-ON

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιο μέλος γνωρίζει, θα ήθελα να μου απαντήσει στις εξής ερωτήσεις:

1. Το Wildfire έχει GPS ή A-GPS;

2.Έχω απενεργοποιήσει την επιλογή "Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας"...

Στην επιλογή "Τοποθεσία" έχω ενεργοποιημένη την επιλογή "Χρήση δορυφόρων GPS"

Χρεώνομαι κάθε φορά που χρησιμοποιώ τον δέκτη GPS για εφαρμογές όπως το Cardiotrainer ή

τη Πλοήγηση;

Ευχαριστώ!!!

1. Το A-GPS θέλει και απλό GPS για να λειτουργήσει και το αναφέρω στο πρώτο post. Το Α- μπροστά στο gps σημαίνει ότι αν έχεις σύνδεση στο ίντερνετ θα βοηθηθεί ο δέκτης GPS λαμβάνοντας κάποια δεδομένα μέσω internet και θα κλειδώσει πιο γρήγορα. Ωστόσο αν δεν έχεις σύνδεση στο internet όλα θα γίνουν πάλι, αλλά με τον παραδοσιακό τρόπο!

2. Δε χρεώνεσαι αν δεν έχεις ανοιχτό το internet.

 

...το ξέρατε ότι μετά την επαναφορά της official ROM (με fastboot στην περίπτωση μου) το S-OFF παραμένει; :confused:

Δεν το ήξερα. Ίσως με 2.1 rom να γινόταν πάλι s-off μιας και θα άλλαζε το hboot από αυτό που είχες πρίν αλλά σε κάτι τέτοιο δεν ξέρω να απαντήσω σίγουρα. Ο vman θα ξέρει σίγουρα φαντάζομαι...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα!!!!

καταφερα εβαλα την cm7 αλλα μετα πατησα το κουμπι απενεργοποιησης και μετα πατησα boot η reboot(δεν θυμαμαι ακριβως τι ελεγε).τωρα παω να το ανοιξω βγαζει το σημα της cm αλλα δεν ανοιγει!!τι μπορω να κανω για να το φτιαξω?

Link to comment
Share on other sites

Γειάς σας και πάλι! έχω γίνει S-off έχω βάλει 2.3.3 CM 7 . Ως εδώ καλά! έχω ένα πρόβλημα και θέλω και μία βοήθεια! το πρόβλημα είναι ότι ο explorer δεν πολυλειτουργεί αλλά έβαλα Dolphin Και όλα καλά! η βοήθεια είναι: υπάρχει κανένας αναλυτικός οδηγός για το πως θα υπερχρονίσω τον επεξεργαστή μου? έβαλα το setcpu αλλά απ ότι είδα έχει και από μόνο του το CM 7 επιλογές. θα ήθελα να μου πείτε τι ρυθμίσεις και πως να τις βάλω(δηλαδή οδηγό) :P
Link to comment
Share on other sites

To set cpu καλύτερα σβήσ'το μιας και η rom έχει δικές τις ρυθμίσεις... Τώρα το πως θα το κάνεις. Πήγαινε ρυθμίσεις->Cyanogenmod settings->Performance και μετά cpu settings και διαλέγεις από εκεί τη minimum και τη maximum συχνότητα. Για την πρώτη επιλογή απλά άστο στο smartass. Για τις συχνότητες δεν έχει να σου πούμε κάτι. Μόνος σου κρίνε τι θες απ'το κινητό σου (απόδοση, αυτονομία ή συνδυασμό). Έχε απλά υπόψιν ότι δε θα δεις και τρομακτική διαφορά στην απόδοση...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...