Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ελπιζω να βοηθησω να καταλαβουν και αλλοι τι παιζει μ αυτα:

το εχω φλασαρει με τα καινουρια κερνελ του τιταν που τα βρισκεις εδω

http://wiki.maemo.org/Kernel_Power

ο αθρωπος λεει αν θες να πειραξεις πραγματα φτιαξε δικο σου config και μη πειραξεις τα δικα μου (προφανως για να μπορεισ ανα πασα στιγμη να επιστρεψεις σε κατι ασφαλες.) παρολα αυτα εγω δε το διαβασα καν αυτο και το πειραξα... εβαλα το ideal μια που εχει ετοιμα αυτα που πρεπει να γραψεις και εβλεπα απ το conky οτι idle εκανε στα 500 και κορυφονε στα 850... λεω (ο εξυπνος) μλκια θα χει κανει ο φιλος τι idle sta 500 πλακα κανεις ? παω λοιπον και τ αλλαζω με μαχ 900 και μιν 250 , τα τρεχω , τιποτα κολλημενο στα 500 παλι... κοιταζω λιγο πιο προσεκτικα το κερνελ.τχτ και βλεπω οτι δεν εχει δωσει ρευματα για κατω απο 500 (και για αυτο εμενε μεχρι εκει). βλεπω πως πανε τα υπολοιπα ρευματα και συμπληρωνω στα 250mhz να χει 38 η 33 (δε θυμαμαι τι ειχα ). αποτελεσμα ηταν ναι να κανει idle στα 250 αλλα ολο το extra ρευμα μαλλον πηγαινε στις δονησεις.

διαβαζοντας αυτο ¨

http://wiki.maemo.org/Overclocking#Undervolting_and_voltage_tables

το εριξα στα 30 και ειναι κουκλα και παλι τωρα.

 

best part

αναρωτιομουν πως γινεται ο τιταν να χε κανει λαθος αφηνοντας το idle τοσο ψηλα στα 500.. και απο λινκ σε λινκ και με λιγο τυχη ανοιξα αυτο

http://talk.maemo.org/showpost.php?p=628839&postcount=81

 

οπου ο φιλος εξηγει γιατι ειναι καλυτερο να κανει idle στα 500 απ οτιδηποτε αλλο και οτι μαλιστα η μπαταρια κραταει περισσοτερο !

 

οποτε 500-900 με βλεπω :)

 

Έχει διαφορά αν περάσεις τον kernel με φλασάρισμα από το να εγκαταστήσεις το πακέτο maemo-kernel-flasher, και να κάνεις overclock χωρίς φλασάρισμα;;;

Και στην περίπτωση που κάνεις overclock χωρίς φλασάρισμα (εγκαθιστώντας το παραπάνω πακέτο), ξέρεις ποιο config για ρεύματα χρησιμοποιείται default, και αν μπορώ να το πειράξω- Μπορούμε δηλαδή να πετύχουμε το ίδιο αποτέλεσμα (500Mhz-900Mhz);; Ή πρεπει αναγκαστικά να γίνει φλασάρισμα του kernel;;;

 

Σορρυ, για τις συνεχώμενες ερωτήσεις ;) ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επίσης, στον application manager, στο update εφαρμογών έχει επιλογή update all που, απ'ότι θυμάμαι δεν υπήρχε πριν.

 

Τρομερή δουλειά έγινε στο boot της συσκευής αφού ο χρόνος μειώθηκε σχεδόν στο μισό.

 

Υπάρχουν αρκετές ακόμα λεπτομέρειες που διορθώθηκαν στο νέο αυτό πολυαναμενόμενο update αλλά, προσωπική άποψη, καμία δεν είναι τόσο σημαντική. Η συσκευή δουλεύει άψογα και απροβλημάτιστα. Θα ήμουν ο τελευταίος που θα γκρίνιαζε αν δεν κυκλοφορούσε κανένα νέο update. Το μόνο που θα ζητούσα θα ήταν ίσως καλύτερη διαχείριση της ενέργειας, το αναλυτικό μητρώο κλήσεων των s60, άντε και τους 160 χαρακτήρες στα sms. Για όλα τα υπόλοιπα, δηλώνω κατευχαριστημένος από το Ν900.

 

πολύ καλά αυτά που λές, αλλά θα εστιασω στην βελτίωση διαχείρισης της ενέργειας....κ κπαοια στιγμή ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ η ΝΟΚΙΑ θα πρέπει να καταλάβει οτι βρισκόμαστε στο 2010 κ ενα τοσο υπερσυγχρονο κινητό-υπολογιστης δεν διανοειται να μην εχει ΜΜΣ και 3G ΚΛΗΣΕΙΣ!!!!! :cry::blink::O:worry::!:

http://www.LetsDate.gr

[Η 1η Polysexual ιστοσελίδα!!!]

 

http://www.eMediaShop.gr

[Τα φθηνότερα πακέτα Filehosting, Easybytez,Zevera κτλ...]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα με χρήση του καινούριου φιρμ για κανα 2 μέρες έχει στώσει πάρα πολύ η κατανάλωση της μπαταρίας.με χρήση wifi κτλ.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα... κατι αλλο... Δοκίμασε κανεις να το συνδεσει σε pc ενω είναι σβηστο το κινητο??? Δλδ να το δουλεψει ως external storage...

γιατι το συνδεσα αρχισε να φορτιζει... τα τα windows βρηκαν drivers αλλα η εγατασταση απετυχε. Ο λογος " Divice Unplugged"... χωρις φυσικα εγω να εχω αποσυνδεσει το κινητο...

Στο pc εμφανιζαι τα 2 locations.. το κινητο και τη καρτα μνημης αλλα μολις παταγα να ανοιξουν εβγαζε μυνημα "Insert disk ...."

 

 

PS: ενημερωτικα to fmboost τρωει μπαταρια πιο γρηγορα και απο τη ταχυτητα του φωτος...

Edited by pcgodxxx
Link to comment
Share on other sites

To wifi-switcher το είχα καταργήσει από την προηγούμενη αναβάθμιση.

Το boost δεν ξέρω τι παίζει με την κατανάλωση του,αλλα λοκικά τρώει πολύ.

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Πολύ θετiκό η δυνατότητα βιντεοκλήσης μέσω Skype. Καλύτερη ποιότητα από το Gtalk.

Και μόνο γι αυτό αξίζει η αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

 

Εχω διαβασει οτι αρκετοι πριν απο την αναβαθμιση απενεργοποιειτε ολα τα repositories εκτος του nokia updates. Που βοηθαει αυτο?

 

Δεν ξέρω με ποιο τρόπο βοηθάει άλλα δεν μπορούσα να κάνω update ούτε από wifi (μου ζήταγε να κάνω μέσω NSU) ούτε από το NSU (σταματούσε περίπου στο 33%). Τελικά αφαίρεσα 3-4 παιχνίδια και απενεργοποίησα όλα τα repositories πλην του νοκια. Αμέσως κατάφερα να κάνω πετυχημένη αναβάθμιση από το wifi.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω με ποιο τρόπο βοηθάει άλλα δεν μπορούσα να κάνω update ούτε από wifi (μου ζήταγε να κάνω μέσω NSU) ούτε από το NSU (σταματούσε περίπου στο 33%). Τελικά αφαίρεσα 3-4 παιχνίδια και απενεργοποίησα όλα τα repositories πλην του νοκια. Αμέσως κατάφερα να κάνω πετυχημένη αναβάθμιση από το wifi.

 

Μέχρι και την έκδοση 1.1.1 τα repositories απαιτούσαν χώρο στο root για cache.

Μιας και ο χώρος ήταν περιορισμένος βοηθούσε αρκετά.

 

Στην νέα έκδοση (1.2) το cache τους δεν είναι πλέον στο root.

 

Γενικά, το extras-devel είναι καλό να είναι πάντα απενεργοποιημένο για αποφυγή προβλημάτων.

Edited by chris_saturn
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω με ποιο τρόπο βοηθάει άλλα δεν μπορούσα να κάνω update ούτε από wifi (μου ζήταγε να κάνω μέσω NSU) ούτε από το NSU (σταματούσε περίπου στο 33%). Τελικά αφαίρεσα 3-4 παιχνίδια και απενεργοποίησα όλα τα repositories πλην του νοκια. Αμέσως κατάφερα να κάνω πετυχημένη αναβάθμιση από το wifi.

Πολλες φορες οταν εχω ενεργοποιημενα ολα τα repositories και αφηνω μονο ενα π.χ. το Extras-devel βλεπω οτι η συσκευη μου σε συντομο χρονικο διαστημα βρισκει αναβαθμισεις απο εφαρμογες που δεν τις βρηκε ολοκληρη την ημερα. Απο αυτο συμπεραινω οτι ειναι καλυτερο να ενεργοποιουμε μονο το repository που μας ενδιαφερει. Αλλο αυτο και καλα εκανες γιατι εκανες αναβαθμιση απο το wifi. :)

 

Στην νέα έκδοση (1.2) το cache τους δεν είναι πλέον στο root.

 

Πραγματικα ωραιο νεο.. οσοι ειχαν προβλημα με περιορισμενο χωρο και δεν μπορουσαν να κανουν αναβαθμιση θα καταλαβουν.. :)

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί μετά την αναβάθμιση στο κεντρικό μενού κατεβαίνει/ανεβαίνει σιγά σιγά η μπάρα προς τα κάτω/πάνω,ενώ στις εικόνες,βίντεο ή οπουδήποτε αλλού πάει σφαίρα πάνω κάτω;Γίνετε σε κανέναν άλλον αυτό;

 

κ σε μενα γινετε αυτο αλλα πιστευω κ σε ολους με την νεα εκδοση

για καλυτερο ελεγχω νομιζω εχει γινει ετσι

Link to comment
Share on other sites

κ σε μενα γινετε αυτο αλλα πιστευω κ σε ολους με την νεα εκδοση

για καλυτερο ελεγχω νομιζω εχει γινει ετσι

 

Το προτιμούσα όπως ήταν πριν.Μπορούσες να πας και γρήγορα αλλά και αργά αν ήθελες.Με βόλευε περισσότερο εμένα.

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

στο repository ton extras το εχει παρατηρηση κανενας οτι λεει gpg key invalid.. απο τερμιναλ.. χμμ και μολις το αλλαζεις se fermantle-1.2einai οκ.. εχει αλλαξει και το repository του maemo.org σε 1.2

 

 

αρα οσοι εχουν κανει αναβαθμιση θα πρεπει να το αλλαξουν...

Edited by jdm13
Link to comment
Share on other sites

Εγω περασα το τελευταιο firmware με flashing και το repository Maemo Extras (maemo.org) ηταν καταχωρημενο ετσι οπως λες (fremantle-1.2) το απενεργοποιησα και δημιουργησα ενα καινουριο σκετο fremantle αλλα δεν μου εβγαλε κατι.. Θα το δω ξανα αυριο.

 

Διορθωθηκε στο faq για να μην υπαρχει προβλημα.. thnx :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Nokia Official Blog Podcast – N900 software update, Instant Community and Nokia Conversaciones

By Rhiain on 30 May 2010

http://conversations.nokia.com/2010/05/30/nokia-official-blog-podcast-n900-software-update-instant-community-and-nokia-conversaciones/

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα...

 

οταν κανω ανανεωση στην διαχειριση εφαρμογων μου βγαζει το εξης μηνυμα

<<Μερικη ανανεωση της λιστας εφαρμογων ορισμενοι καταλογοι μη διαθεσιμοι>> ξερεις κανεις κατι ??????:O:O

 

thx...

[sIGPIC][/sIGPIC]KTM DUKE....!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα...

 

οταν κανω ανανεωση στην διαχειριση εφαρμογων μου βγαζει το εξης μηνυμα

<<Μερικη ανανεωση της λιστας εφαρμογων ορισμενοι καταλογοι μη διαθεσιμοι>> ξερεις κανεις κατι ??????:O:O

 

thx...

Απλά μερικοί κατάλογοι δεν κατέβηκαν σωστά ή δεν ήταν διαθέσιμοι την ώρα που γινόταν η ανανέωση. Μην σε απασχολεί δοκίμασε σε λίγα λεπτά ξανά. Συμβαίνει μερικές φορές.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

κ κατι αλλο μαζι με την αναβαθμιση δεν θα εβαζαν κ μερικα games ??? γιατι ειδα καπου ενα games Roller Coaster 3D...

 

Περιμένουμε από μέρα σε μέρα την αναβάθμιση στο ovi store

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Όσα μηνύματα είχαν σχέση με τα προγράμματα Flasher, Nokia PC Suite, Ovi suite και Nokia Software Updater μεταφέρθηκαν στο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Flasher / Nokia PC Suite / OVI Suite / Software Updater.

 

Από εδώ και πέρα για ότι έχει σχέση με τα παραπάνω προγράμματα μπορείτε να το δημοσιεύετε στο αντίστοιχο θέμα.

 

Ευχαριστώ :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τωρα που προσπαθησα να κανω το update απο nsu μου λεει οτι το λογισμικο μου ειναι ενημερωμενο αλλα ειναι η παλια εκδοση χμμμμμμμμ...
Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι υπάρχει ξεχωριστό θέμα για τα αξεσουάρ, Αξεσουάρ (κάρτες μνήμης, θήκες, screen protectors & άλλα) :)

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Τα posts που αφορούν τα αξεσουάρ, μεταφέρθηκαν στο παραπάνω θέμα.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι γιατι ειμαι λιγο στοκος :D καταφερα και flashara το n900 με το τελευταιο update αλλα δεν μου εσβησε τπτ ... μηπως εκανα τπτ λαθος? εβαλα μονο το PR 1.2 version 10.2010.19-1 .. επρεπε να βαλω και το eMMC content 10.2010.13-2 ?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι γιατι ειμαι λιγο στοκος :D καταφερα και flashara το n900 με το τελευταιο update αλλα δεν μου εσβησε τπτ ... μηπως εκανα τπτ λαθος? εβαλα μονο το PR 1.2 version 10.2010.19-1 .. επρεπε να βαλω και το eMMC content 10.2010.13-2 ?

Όταν flash-αρουμε το Ν900 δεν χάνουμε τίποτα από τα δεδομένα μας, γιατί το λειτουργικό εγκαθίσταται σε ξεχωριστό partition (κομμάτι) της μνήμης των 32GB που διαθέτει το Ν900. Οπότε δεν έκανες κάτι λάθος :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

βασηκα εχασα τις εφαρμογες αλλα δεν με πειραζει ... απλα το eMMC τι ειναι ? δεν χρειαζοταν να το περασω ετσι?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...