Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ωπ!!!ελα ρε!!!!! και στα μηνυματα εχει!! απλα πρεπει να μπεις στα μηνυματα και να πατησης παλι το ctrl+shift+r !!! αλλα το onscreen keyboard ειναι καθετο... χμμμμ

 

φιλε και στην εκθεση δεν εχει....?

αν θυμαμαι καλα ειδα photos που εδειχναν το μενου με τις photos καθετα...

οπως και το μενου των mail......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε και στην εκθεση δεν εχει....?

αν θυμαμαι καλα ειδα photos που εδειχναν το μενου με τις photos καθετα...

οπως και το μενου των mail......

 

ναιιιι εχει αλλα παλι με το ιδιο κολπο... αν και οι εικονες ειναι πολι κολητα μεταξυ τους... αλλα... χμμ μαλλον το εχουν βγαλει σαν beta... αρα στην επομενη αναβαθμιση τηα ειναι full...

 

απο οτι ειδα παντου εχει .. σχεδον... αλλα παντα με το ctrl+shift+R...

 

Καλησπερα παιδια.Εκανα πριν λιγο την αναβαθμιση και ηθελα να σας ρωτησω κατι.Πριν την αναβαθμιση ο browser γυριζε αυτοματα σε potrait mode(με βοηθουσε στην αναγνωση καποιων σελιδων στα γρηγορα)τωρα ειναι αποκλειστικα σε landscape.Eτσι ειναι σε ολους;Περιμενα απο τη Nokia μηπως δωσει σε χρηση τον browser σε potrait mode και αντι αυτου το εξαφανισε τελειως;

 

στα settings του κανε enable to auto rotation... :)

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα. Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχω εγκαταστησει το PR1.2 απο το πρωί... να πω τις εντυπωσεις μου απο τη μέχρι τωρα ενασχοληση...

 

Το κινητο ανοίγει/κλείνει πολυ πιο γρηγορα απο πριν...

Η αποκριση του κινητου στα menu και στις εφαρμογες είναι πιο γρήγορη απο πριν...

(οσοι το είχαν overclocked όπως εγώ δεν θα δουν αισθητή διαφορα στη ταχύτητα)

Το κινητό σου δινει την αισθηση οτι είναι πιο σταθερο...

Portrait mode υπαρχει σε πολλες εφαρμογες αλλα είναι ατελες...(μη λειτουργικό για εμένα) Ctrl+Shift+R αν θελετε να δειτε τι παίζει...

Στο μενου πλεον μπορουμε να αλλαξουμε θεση στα εικονιδια και δεν υπάρχει το More(εγω δεν μπορώ, μολις πατήσω done επανερχονται στη θεση που ήτανε)

Η καμερα εχει νεες λειτουργίες και δείχνει να έχει βελτιωθεί..

Υπαρχει η δυνατοτητα video κλησης μεσω skype και gtalk(Δοκιμασα μεσω skype... αρκετά καλο... το μονο που με χαλασε ηταν η ποιοτητα εικονας του video της front cam)

H αλλαγή εμφανισης του virtual keyboard δε μου αρεσε... εμένα δε μου εμφανιζει το backspace το πληκρο για ενναλαγη μεταξυ κεφαλαίων και πεζών..

και γενικα ειναι κακασχημο... ισως ομως να φταίει το matrix theme που εχω...

δείτε πως είναι:

http://img267.imageshack.us/img267/9854/screenshot00d.png

Μπορουμε πλεον να στέλνουμε αρχεια απο τον file manager (No need for Petrovich)

 

Για ότι άλλο θα επανέλθω....

Edited by pcgodxxx
Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχω εγκαταστησει το PR1.2 απο το πρωί... να πω τις εντυπωσεις μου απο τη μέχρι τωρα ενασχοληση...

 

Το κινητο ανοίγει/κλείνει πολυ πιο γρηγορα απο πριν...

Η αποκριση του κινητου στα menu και στις εφαρμογες είναι πιο γρήγορη απο πριν...

(οσοι το είχαν overclocked όπως εγώ δεν θα δουν αισθητή διαφορα στη ταχύτητα)

Το κινητό σου δινει την αισθηση οτι είναι πιο σταθερο...

Portrait mode υπαρχει σε πολλες εφαρμογες αλλα είναι ατελες...(μη λειτουργικό για εμένα) Ctrl+Shift+R αν θελετε να δειτε τι παίζει...

Στο μενου πλεον μπορουμε να αλλαξουμε θεση στα εικονιδια και δεν υπάρχει το More(εγω δεν μπορώ, μολις πατήσω done επανερχονται στη θεση που ήτανε)

Η καμερα εχει νεες λειτουργίες και δείχνει να έχει βελτιωθεί..

Υπαρχει η δυνατοτητα video κλησης μεσω skype και gtalk(Δοκιμασα μεσω skype... αρκετά καλο... το μονο που με χαλασε ηταν η ποιοτητα εικονας του video της front cam)

H αλλαγή εμφανισης του virtual keyboard δε μου αρεσε... εμένα δε μου εμφανιζει το backspace το πληκρο για ενναλαγη μεταξυ κεφαλαίων και πεζών..

και γενικα ειναι κακασχημο... ισως ομως να φταίει το matrix theme που εχω...

δείτε πως είναι:

http://img267.imageshack.us/img267/9854/screenshot00d.png

Μπορουμε πλεον να στέλνουμε αρχεια απο τον file manager (No need for Petrovich)

 

Για ότι άλλο θα επανέλθω....

 

χμμμμ εμενα το εκανε με τη μια αυτο με το μενου ... καλα το κινητο παει κομματια τωρα.. χωρις καθυστερισει ανοιγει τα βιντεο εικονες κτλ...

επισης αλλη μια αλλαγη .. χμμ σημαντικη θα μπορουσα να πω... ειναι οτι μολις γραφεις μηνυμα και κρατησεις το πληκτο πατημενο σου γραφει τον αριθμο-χαρακτηρα απο πανω βολικο τηα μπορουσα να πω ...

 

επισης στη κατασταση κληδωματος σου δειχνει αμα εχις μηνυμα η κληση... :D

 

αλλο .. τωρα στο ροοτ εχω 98 mb ελευθερα!! :D

και με την μνημη καλα τα παει ...

Edited by jdm13
Link to comment
Share on other sites

εχει βαλει κανεις το moveroot? γιατι εχω κανει τα παντα αλλα δεν λεει να με αναβαθμησει ουτε μεσω ota ουτε με nsu.. αν μπορει κανεις να βοηθησει..
The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

εχει βαλει κανεις το moveroot? γιατι εχω κανει τα παντα αλλα δεν λεει να με αναβαθμησει ουτε μεσω ota ουτε με nsu.. αν μπορει κανεις να βοηθησει..

 

τι σου βγαζει ?

Link to comment
Share on other sites

την μπροστινη καμερα πως την βαζω σε λειτουργια ?

 

κ στο facebook chat δεν μπορω να κανω login . . βαζω username και password σωστα αλλα δεν γινετε .. δοκιμασε κανεις τιποτα ??

http://img228.imageshack.us/img228/2820/166708maxao3.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις install μεσω ΟΤΑ πρεπει να απεγκαταστησεις τις εφαρμογες Koffice , Brainparty & tuxrace .

Αλλιως δεν σε αφηνει ,σου λει οτι πρεπει να κανεις install μεσω software updater

 

Δεν έχω καμία από αυτές τις εφαρμογές αλλά και πάλι δεν με αφήνει να την κάνω...Καμιά λύση;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ αναμανη και μεγαλη προσμονη απο πολλους βγηκε επιτελους η PR 1.2 και εγω θα απαντησω "Ε ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ" η μονη ουσιαστικη αλλαγη που βρηκα εινα οτι ο browser πλεον ειναι πληρως λειτουργικος σε portrait mode , αυτο και μονο αυτο και τιποτα αλλο.

Που ειναι η νεα εκδοση flash ?(που οπως φαινεται πλεον σιγουρα ,δεν προκειτε να ερθει ποτε στο κινητο), που ηταν ενας απο τους κυριους λογους που αρκετη πειραν το κινητο και διαφημιζοταν γαι αυτο "Full Flash support"

Που ειναι το Full Drive Navigation με το ovi maps , που εχουν ΟΛΑ τα Nokia κινητα?

Το κινητο βεβαια δεν πασχει απο firmware updates και με την PR 1.1 να μεναμε, δεν ειχα πραγματικα κανενα μα κανενα προβλημα , εκει που το Ν900 μενει πισω ειναι στο side support.

Δηλαδη θα προτιμουσα η Νοκια να υποστηριξει το κινητο με νεες αξιολογες εφαρμογες και παιχνιδια.

Ανακοινωσε βεβαια η Νοκια οτι θα κυκλοφορησει 6 νεες εφαρμογες, αλλα αυτο ειναι για γελια, αμα ειναι να περιμενουμε 5 μηνες για να κυκλοφορησει μια αξιολογη εφαρμογη , ζητω που καηκαμε !!!

Εγω περιμενα εστω να ανακοινωσει οτι καποιες εταιριες εχουν μπει στον χωρο του N900 και ετοιμαζουν εφαρμογες ,αλλα δυστηχως τιποτα.

Περιλαμβανει βεβαια την νεα εκδοση QT 4.6 ,που θα βοηθησει στην αναπτυξει νεων εφαρμογων αλλα αυτη την στιγμη το μονο νοκια κινητο που το υποστιριζει (περα απο το ν900) ειναι το N8 , που ΘΑ κυκλοφορησει στο τελος του χρονου.

Το θεωρω πραγματικα τραγικο ενα κινητο που κυκλοφορει πανω απο 7 μηνες στην αγορα να εχει μονο , το πολυ 10 εφαρμογες στο OVI store.

H nokia μας ζηταει να κανουμε υπομονη μεχρι να βγουν οι νεες εφαρμογες , αλλα μετα απο 1,5 χρονο (απο την μερα κυκλοφοριας του ) που ισως βγουν επιτελους καποιες εκατονταδες εφαρμογες , θα ειναι ηδη πολυ αργα , θα εχουμε αλλαξει κινητο ,και πιστεψτεμε , ΔΕΝ θα ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ νοκια.

Αντε να δουμε τι θα γινει και ελπιζω να διαψευστω σε ολα αυτα .

 

Δεν έχω καμία από αυτές τις εφαρμογές αλλά και πάλι δεν με αφήνει να την κάνω...Καμιά λύση;

τι μηνυμα σου βγαζει ? μηπως εχεις κανει overclocking κινητο?

Σε αυτη την περιπτωση καλο ειναι να κανεις restore στο default kernel

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

τι μηνυμα σου βγαζει ? μηπως εχεις κανει overclocking κινητο?

Σε αυτη την περιπτωση καλο ειναι να κανεις restore στο default kernel

 

Μου βγάζει το ίδιο με τον άλλων παιδιών που λέει να το συνδέσω μέσω usb και δεν έχω κάνει overclocking.

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ αναμανη και μεγαλη προσμονη απο πολλους βγηκε επιτελους η PR 1.2 και εγω θα απαντησω "Ε ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ" η μονη ουσιαστικη αλλαγη που βρηκα εινα οτι ο browser πλεον ειναι πληρως λειτουργικος σε portrait mode , αυτο και μονο αυτο και τιποτα αλλο.

Που ειναι η νεα εκδοση flash ?(που οπως φαινεται πλεον σιγουρα ,δεν προκειτε να ερθει ποτε στο κινητο), που ηταν ενας απο τους κυριους λογους που αρκετη πειραν το κινητο και διαφημιζοταν γαι αυτο "Full Flash support"

Που ειναι το Full Drive Navigation με το ovi maps , που εχουν ΟΛΑ τα Nokia κινητα?

Το κινητο βεβαια δεν πασχει απο firmware updates και με την PR 1.1 να μεναμε, δεν ειχα πραγματικα κανενα μα κανενα προβλημα , εκει που το Ν900 μενει πισω ειναι στο side support.

Δηλαδη θα προτιμουσα η Νοκια να υποστηριξει το κινητο με νεες αξιολογες εφαρμογες και παιχνιδια.

Ανακοινωσε βεβαια η Νοκια οτι θα κυκλοφορησει 6 νεες εφαρμογες, αλλα αυτο ειναι για γελια, αμα ειναι να περιμενουμε 5 μηνες για να κυκλοφορησει μια αξιολογη εφαρμογη , ζητω που καηκαμε !!!

Εγω περιμενα εστω να ανακοινωσει οτι καποιες εταιριες εχουν μπει στον χωρο του N900 και ετοιμαζουν εφαρμογες ,αλλα δυστηχως τιποτα.

Περιλαμβανει βεβαια την νεα εκδοση QT 4.6 ,που θα βοηθησει στην αναπτυξει νεων εφαρμογων αλλα αυτη την στιγμη το μονο νοκια κινητο που το υποστιριζει (περα απο το ν900) ειναι το N8 , που ΘΑ κυκλοφορησει στο τελος του χρονου.

Το θεωρω πραγματικα τραγικο ενα κινητο που κυκλοφορει πανω απο 7 μηνες στην αγορα να εχει μονο , το πολυ 10 εφαρμογες στο OVI store.

H nokia μας ζηταει να κανουμε υπομονη μεχρι να βγουν οι νεες εφαρμογες , αλλα μετα απο 1,5 χρονο (απο την μερα κυκλοφοριας του ) που ισως βγουν επιτελους καποιες εκατονταδες εφαρμογες , θα ειναι ηδη πολυ αργα , θα εχουμε αλλαξει κινητο ,και πιστεψτεμε , ΔΕΝ θα ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ νοκια.

Αντε να δουμε τι θα γινει και ελπιζω να διαψευστω σε ολα αυτα .

 

ντακς.. ειναι ενα "beta κινητο" ας πουμε... εγω ειμαι οικανοπιημενος εκτος απο οταν οδηγαω λιγο μου τα χαλαει... αλλα αυτο οφηλετε στο portairt mode ... εχει ομως πολλες βελτιωσεις απο την 1,1 εγω παντως δεν θα εμενα με αυτην...

οσο για τον καινουργιο flash? ειναι της adobe... που δεν εχει βγει η 10,1 ακομα ..ειναι βετα rc3 για pc... αρα ...

 

xmmm γιατι δεν το κανεις μεσω command prompt με τον flasher?

γενικος με το προγραμμα της νοκια και εγω δεν ειχα βγαλει ακρη .. με το φλασερ.. ολα οκ...

 

μηπως πρεπει να βαλεις το κινητο σε κατασταση update? κλειστο το κινητο κρατηγμενο το u kai βαζεις το καλωδιο...

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά την αναβάθμηση έχω ένα σοβαρό πρόβλημα. Τα αρχεία pdf που διαβάζω δεν έχουν γράμματα παρά μόνο εικόνες. Δηλαδή εάν θέλεις να διαβάσεις μία εφημερίδα στην ηλεκτρονική της μορφή δεν μπορείς πλέον και βλέπεις μόνο τις εικόνες της. Πια λύση υπάρχει. Δοκιμάστε το και εσείς.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά την αναβάθμηση έχω ένα σοβαρό πρόβλημα. Τα αρχεία pdf που διαβάζω δεν έχουν γράμματα παρά μόνο εικόνες. Δηλαδή εάν θέλεις να διαβάσεις μία εφημερίδα στην ηλεκτρονική της μορφή δεν μπορείς πλέον και βλέπεις μόνο τις εικόνες της. Πια λύση υπάρχει. Δοκιμάστε το και εσείς.

 

 

Μόλις δοκίμασα ένα pdf manual που είχα στο κινητό και το διαβάζει κανονικά.

Υπάρχει περίπτωση να είναι κατεστραμμένο το pdf σου?

Δοκίμασε και άλλο

Edited by ksino1100
Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα και άλλα αρχεία και έχω το ίδιο πρόβλημα. κατέβασε σε παρακαλώ μία ηλεκτρονική εφημερίδα και δες.
Link to comment
Share on other sites

@Rollman

 

Κι εμένα ακριβώς το ίδιο. Δεν γίνεται μέσω ΟΤΑ και τώρα ούτε μέσω NSU. Έλεος.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα πρόβλημα που έχω μετά την αναβάθμιση είναι ότι δεν δουλεύει(υπάρχει) το conversations inbox desktop widget
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα και άλλα αρχεία και έχω το ίδιο πρόβλημα. κατέβασε σε παρακαλώ μία ηλεκτρονική εφημερίδα και δες.

 

 

Δώσε μου σε παρακαλώ ένα link να κατεβάσω το αρχείο που σε προβληματίζει ;)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

@Rollman

 

Κι εμένα ακριβώς το ίδιο. Δεν γίνεται μέσω ΟΤΑ και τώρα ούτε μέσω NSU. Έλεος.

 

μαλλον απο το moveroot ειναι.

The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

 

 

Από την συγκεκριμένη υπάρχει όντως πρόβλημα.

Ανοίγει τις φωτό αλλά όχι το κείμενα.

 

Πάντως στο pc που έκανα δοκιμή άργησε χαρακτηριστικά να ανοίξει το αρχείο οπότε παίζει να μην είναι γραμμένο σωστά.

Έχεις κάποια άλλη να δοκιμάσουμε?

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 6 μήνες που έχω το κινητό και μεχρι πριν από λίγο που εκανα την αναβάθμιση δούλευε. Εχω επίσης κρατημένα παλιότερα αρχεία τα οποία επίσης δεν δουλεύουν.
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα παντως εχει προβλημα με το update! Ουτε απ'το κινητο μου κανει ουτε απ'το Nokia Software Updater!

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται! Σε αλλους κανει κανονικα και σε αλλους οχι??:wacko:

Απεγκατεστησα και το Brain party και το tuxrace αλλα και παλι τιποτα! ΕΛΕΟΣ!!!:!::!::X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...