Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Εδω και κανα μήνα έχω πρόβλημα με το desktop μου.

Συγκεκριμένα έκανα set as background μια εικόνα που μου έστειλαν σε mail απευθέιας.

Απο τότε ότι και να έχω προσπαθήσει δεν μου αλλάζει την εικόνα (desktop1).

Μήπως έχει κάνεις κάποια ιδέα είτε να κάνω "reset" το desktop ηπ ώς θα αλλάξω την εικόνα; Δοκίμασα το παρακάτω :

gconftool -s --type string /apps/osso/hildon-desktop/views/1/bg-image $PATHTOIMAG
αλλά δεν δούλεψε.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Εδω και κανα μήνα έχω πρόβλημα με το desktop μου.

Συγκεκριμένα έκανα set as background μια εικόνα που μου έστειλαν σε mail απευθέιας.

Απο τότε ότι και να έχω προσπαθήσει δεν μου αλλάζει την εικόνα (desktop1

Μήπως έχει κάνεις κάποια ιδέα είτε να κάνω "reset" το desktop ηπ ώς θα αλλάξω την εικόνα; Δοκίμασα το παρακάτω :

αλλά δεν δούλεψε.

για προσπαθησε να την αλλαξεις με μια αλλη αποθηκευμενη απο "photos".

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

@Jim3Pap Δεν μου έχει τύχει ποτέ αλλά δοκίμασε ν' απενεργοποιήσεις/ενεργοποιήσεις το desktop1 ή άλλαξε θέμα και ενεργοποιήσε κάποιο από τα εργοστασιακά θέματα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

για προσπαθησε να την αλλαξεις με μια αλλη αποθηκευμενη απο "photos".

 

@Jim3Pap Δεν μου έχει τύχει ποτέ αλλά δοκίμασε ν' απενεργοποιήσεις/ενεργοποιήσεις το desktop1 ή άλλαξε θέμα και ενεργοποιήσε κάποιο από τα εργοστασιακά θέματα.

 

Καλημέρα,

είχα κάνει όλα τα παραπάνω αλλά τπτ. η λύση ήρθε απο το πουθενά χτές. Έπαιζα με το LXDE , και κάποια στιγμή είπα να δω τα hidden! .desktop, έσβησα ότι είχε μέσα και πήρε τα background του θέματος.

Αλήθεια εναλλακτικό file manager έχει το maemo??

 

μολις τωρα παρατηρησα οτι δεν μπορεις να αποθηκευσεις αρχειο πανω απο 4gb

για να γινω πιο συγκεκριμένος πηγα να περασω μια ταινια στο κινητο για να την δω ανετα στην tv το μεγεθος της ταινιας ηταν 4.34gb κ μου εβγαλε ενα μην κατι για NTFS κ οτι δεν μπορει να αποθηκευσει αρχειο ανω των 4gb

 

ξερει καποιος γιατι το κανει αυτο κ δεν σε αφηνει μιας κ εχω ακομη 19gb ελευθερη μνημη

 

Το FAT32 δεν επιτρέπει να αποθηκεύσεις αρχεία που έχουν μέγεθος πάνω από 4GB-το καθένα-. Μήπως σε προέτρεπε να γυρίσεις το filesystem σε NTFS?Μια ιδέα είπα, ψάξτο λίγο.

 

Το FAT32 δεν επιτρεπει αρχεια μεγαλυτερα απο 4 γιγα οπως ειπε ο φιλος.

Δοκιμασε να φορμαρεις μια καρτα μνημης σε ntfs και να δεις αν τη διαβαζει το κινητο (δεν εχω καρτα μνημης για να το δοκιμασω).

Αν τη διαβαζει περνα το αρχειο στην καρτα μνημης.

 

To NTFS στην κάρτα δεν δουλέυει!! Η κάρτα γίνεται unreadable απο το N900.

Νομίζω ότι η λύση έιναι να συμπιέσεις την ταινία σε ένα avi,mpeg etc.

 

(Sorry 4 doubleposting mr Mod) απλά το έκανα εχτές το πείραμα με το NTFS.

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

ολα θετικα οκ αλλα ξερουμε τι θα γινει με την αναβαθμιση ?

Απλά αναμένουμε να γίνει διαθέσιμη, δεν υπάρχει κάτι νεότερο.

 

Καλημέρα,

είχα κάνει όλα τα παραπάνω αλλά τπτ. η λύση ήρθε απο το πουθενά χτές. Έπαιζα με το LXDE , και κάποια στιγμή είπα να δω τα hidden! .desktop, έσβησα ότι είχε μέσα και πήρε τα background του θέματος.

Αλήθεια εναλλακτικό file manager έχει το maemo??

Δοκίμασε τον GPE Filemenager. Υπάρχει και ο Midnight Commander.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Oδηγός για το πως να κάνετε downgrade από την leaked PR1.2 στην προηγούμενη PR1.1.1
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω δεν θα το εχω δωσει και δεν θα το δωσω πριν να βγει κατι αντιστοιχα πετυχημενο σαν το Ν900.

Τωρα τι κι'αν αργει η αναβαθμιση;

Ανεκαθεν προτιμουσα να βγαζουν ουσιαστικες αναβαθμισεις που πραγματι να διρθωνουν πραγματα παρα να μου δινουν απο τα 20 που περιμενω τα 2 και μετα απο την αναβαθμιση την επομενη μερα να περιμενω εναγωνιως την νεα αναβαθμιση...

Για αναρωτηθειτε ολοι οσοι βιαζεστε και θυμωνετε για το οτι αργει η αναβαθμιση ποσες φορες στο παρελθον δεν μας εχει συμβει κατι τετοιο;

Αντιθετα νομιζω οτι ειναι η πρωτη φορα (και αν κανω λαθος διορθωστεμε) που η ΝΟΚΙΑ δινει ερωτηματολογιο πριν την επικειμενη αναβαθμιση για να δει απο τον κοσμο τι πραγματι λειπει απο καποιο τηλ.

 

Ετσι λοιπον ας περιμενουμε να δουμε κατι ουσιαστικο που ολοι θελουμε και οχι μπαλωματα...

 

Συγνωμη αν κουρασα αλλα νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν να περιμενουμε να δουμε τι θα μας δωσουν και μετα αν ειναι τους κραζουμε ολοι μαζι...

 

ΥΓ. Εχω και μια απορια "Ποιος δεσμευει καποιον κατασκευαστη να δινει αναβαθμισεις λογισμικου καθε 5, 10, 20, 50, 100, ... ημερες (ή οσο θελετε γραψτε τελος παντων) παρα μονο και μονο η διαθεση του να δωσει κατι καλυτερο απο αυτο που εχει δωσει ηδη στον κοσμο που τον εμπιστευτηκε;;;"

Νομιζω εχουμε ξεχασει πολυ γρηγορα την εποχη που αγοραζαμε ενα κινητο και δεν ειχαμε ουτε σερβις καν, οχι αναβαθμιση λογισμικου...

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η αναβάθμιση δεν ήταν ποτέ θέμα.

Έχουμε στα χέρια μας ένα κινητό-θαύμα.

Αυτά που έχω διαβάσει στα διάφορα Φορα απο ανθρώπους της ΝΟΚΙΑ είναι

άκρως ενθαρρυντικά.

Πρώτα απ όλα έχουν τονίσει ότι το 1.2 θα εκμεταλλευτεί πλήρως τις δυνατότητες της συσκευής.Επίσης λένε οτι το αργούν για να βεβαιωθούν ότι θα είναι stable. Το γεγονός ότι το πάνε για dual-boot με το MeeGo σημαίνει ότι πρέπει να κάνουν δουλειά (Grub2???).

 

Να θυμάστε σε λίγα χρόνια θα λένε ότι το Ν900 ξεκίνησε τον όρο mobile cloud computing?(Με rdesktop,VNC,OpenVPN εγώ σαν cloud computing το νιώθω):lol::p:ninja:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

παιδια για βοηθηστε λιγο! οταν σε μια σελιδα καποιος κανει QUOTE ενα λινκ η γραφει ενα λινκ τελος παντων σε ενα φορουμ πως μπορουμε να το αντιγραψουμε ωστε να το ανοιξουμε σε μια νεα σελιδα?(πχ ενα λινκ απο rapidshare)! εσπασε το κεφαλι μου αλλα δεν μπορεσα να βρω τον τροπο!
Link to comment
Share on other sites

παιδια για βοηθηστε λιγο! οταν σε μια σελιδα καποιος κανει QUOTE ενα λινκ η γραφει ενα λινκ τελος παντων σε ενα φορουμ πως μπορουμε να το αντιγραψουμε ωστε να το ανοιξουμε σε μια νεα σελιδα?(πχ ενα λινκ απο rapidshare)! εσπασε το κεφαλι μου αλλα δεν μπορεσα να βρω τον τροπο!

οσες φορες εχει συμβει αυτο ,συνηθως το λινκ ειναι με δισφορετικο χρωμα η/και τονισμενο, και πατωντας πανω ανοιγει σε καινουργια σελιδα. Το εχω δοκιμασει και στο myphone και σε αλλα site και δουλευει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

παιδια για βοηθηστε λιγο! οταν σε μια σελιδα καποιος κανει QUOTE ενα λινκ η γραφει ενα λινκ τελος παντων σε ενα φορουμ πως μπορουμε να το αντιγραψουμε ωστε να το ανοιξουμε σε μια νεα σελιδα?(πχ ενα λινκ απο rapidshare)! εσπασε το κεφαλι μου αλλα δεν μπορεσα να βρω τον τροπο!

 

http://maemo.nokia.com/videos/maemo-browser/

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχετε προσεξει οι περισσοτεροι το θεμα μετονομαστηκε σε Nokia N900 (Απορίες/Ερωτήσεις/Προβλήματα) και ανοιξαμε ενα καινουριο θεμα με τιτλο Nokia Ν900 (Γενικός Σχολιασμός) για να μπορειτε να γραψετε ελευθερα την γνωμη σας. Παρακαλω η συζητηση να συνεχιστει εκει για να εχουμε στο παρον θεμα συγκεντρωμενες ολες τις λυσεις απο προβληματα που αντιμετωπιζουν οι χρηστες. :!:

 

Ενημερωση:

Eχει καθαριστει αυστηρα το Nokia N900 - Part I (απο 1500 εμειναν 340 posts) και συντομα θα καθαρισουμε το Part IΙ για να μπορουν οσοι θελουν να μαθουν αρκετα για την συσκευη τους χωρις ιδιαιτερο κοπο.

 

Ευχαριστουμε για την κατανοηση.. :)

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα με το κινητο.στα καλα καθουμενα χανεται ο ηχος απο το ακουστικο ενω μιλαω.κι οταν το βαζω ανοιχτη ακροαση ακουγεται κανονικα.. υπαρχει περιπτωση να φταιει κανενα προγραμμα η παω γι αλλαγη ακουστικου?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα με το κινητο.στα καλα καθουμενα χανεται ο ηχος απο το ακουστικο ενω μιλαω.κι οταν το βαζω ανοιχτη ακροαση ακουγεται κανονικα.. υπαρχει περιπτωση να φταιει κανενα προγραμμα η παω γι αλλαγη ακουστικου?

 

Εγω εχω το αντιθετο προβλημα...

ακουω τον αλλο κανονικα ενω δεν με ακουει αυτος.......

και μενα εντελως ξαφνικα..εγινε αυτο....χθες...!!!!

σημερα το πηγα νοκια κλαμπ(παναγια μου!!!!) αυριο θα μου δωσουν απαντηση μου ειπαν..

ελπιζω να μην τραβηξω και παλι αυτα που τραβηξα με το ν97.....

παιδια και αλλη μια απορια εχω...

στο κινητο μου εχω το beta firm...λετε να εχω προβλημα με την εγγύηση κτλ....?

Edited by gianpithio
Link to comment
Share on other sites

Από τις αρχικές συντομεύσεις στον Ιστό το facebook, από http://www.facebook.com ανοίγει πλέον σε m.facebook.com, ίσως έγιναν αλλαγές από την Wind GR! Edited by alcateluser
Link to comment
Share on other sites

η voda γυρισε την αρχικη σελιδα του facebook σε 0 facebook δηλαδη σε μη χρεωσιμη με αποτελεσμα να μην με βαζει πλεον (επιλογη) στην κανονικη.ελεος δηλαδη εφτιαξαν κατι και χαλασαν κατι αλλο.
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

η voda γυρισε την αρχικη σελιδα του facebook σε 0 facebook δηλαδη σε μη χρεωσιμη με αποτελεσμα να μην με βαζει πλεον (επιλογη) στην κανονικη.ελεος δηλαδη εφτιαξαν κατι και χαλασαν κατι αλλο.

 

Δεν χρησιμοποιώ το facebook αλλά απο ότι διάβασα είναι αλλαγή απο το site και οχι από τον ISP.

 

Αν θες να πας στην κανονική σελίδα:

http://facebook.com/home.php

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=53311

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πώς μπορώ να κάνω unzip αρχεία που κατεβάζω με το κινητό;

Δοκίμασε το Xarchiver. Για ότι έχει σχέση μ' εφαρμογές το ρωτάμε στο θέμα Εφαρμογές και εργαλεία για Maemο 5

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν συζητηθηκε ηδη αλλα μηπως βρηκε κανεις κανα τροπο να κλειδωνει η μπαρα κλειδωματος οθονης με καποιον κωδικο? κατι σαν το iphone δλδ
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν συζητηθηκε ηδη αλλα μηπως βρηκε κανεις κανα τροπο να κλειδωνει η μπαρα κλειδωματος οθονης με καποιον κωδικο? κατι σαν το iphone δλδ

Δοκίμασες το device lock που υπάρχει στα settings? Υποθέτω ότι εννοείς να σου ζητάει κωδικό για να ξεκλειδώσει.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες το device lock που υπάρχει στα settings? Υποθέτω ότι εννοείς να σου ζητάει κωδικό για να ξεκλειδώσει.

 

ναι ακριβως σαν το Iphone εχω ψαξει παρα πολυ αλλα δεν εχω δει κατι τετοιο που λες

μπορει να εχω παλιο firmware?

 

μπορεις να δωσεις αναλυτικα τα βηματα που να παω?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβως σαν το Iphone εχω ψαξει παρα πολυ αλλα δεν εχω δει κατι τετοιο που λες

μπορει να εχω παλιο firmware?

 

μπορεις να δωσεις αναλυτικα τα βηματα που να παω?

ευχαριστω

Πήγαινε settings > Device lock και ενεργοποίησε το Autolock και από κάτω επέλεξε τον κωδικό κλειδώματος. Δεν έχει κάτι άλλο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...