Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγαινε settings > Device lock και ενεργοποίησε το Autolock και από κάτω επέλεξε τον κωδικό κλειδώματος. Δεν έχει κάτι άλλο.

 

ο οποιος ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Εδώ και 3 μέρες, είμαι και εγώ χρήστης του Ν900, ως φανατικός του Linux-Debian..

Όλα τέλεια, αλλά με ανησύχησε το παρκάτω:

 

Το κινητό ενώ το χρησιμοποιώ, κάποιες στιγμές, κάνει επανεκκίνηση.. Μέχρι τώρα το έχει κάνει μόνο όταν το χρησιμοποιώ και όχι όταν μένει idle..

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αυτό το φαινόμενο, να υποθέσω ότι κάτι παίζει με κάποια εφαρμογή που ίσως έβαλα;;;

Υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα hardware, ώστε να πρέπει να τους το πάω πίσω;;

Μου φαίνεται αρκετά παράξενο να συμβαίνει κάτι τέτοιο σε ένα τέτοιο τηλέφωνο..(Αλίμονο αν γεμίζει τόσο εύκολα η Ram ή crashάρει το maemo τόσο εύκολα, και απλά επανεκκινείται...)..

 

Όποιος γνωρίζει ας διαφωτίσει λίγο... :)

 

Ευχαριστώ ... :happy:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως το φόρτωσα της παναγιας τα ματια και επανεκκίνηση δεν μου εκανε ποτε...

καντο ενα φορματ φιλε και δες το για 1 με 2 μερες αν σου κανει τα ιδια.....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

The N900 Finally Gets The PR 1.2 Firmware

http://maemocentral.com/2010/05/24/the-n900-finally-gets-the-pr-1-2-firmware/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+MaemoCentral+%28Maemo+Central%29&utm_content=Google+Reader

 

Έγινε διαθέσιμο στην Αγγλία, οπότε πιθανότατα τις επόμενες ώρες ή μέρες θα είναι διαθέσιμο και στους υπόλοιπους.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

pr1.2 διαθεσιμη εδώ http://tablets-dev.nokia.com/nokia_N900.php

για περασμα μεσω του flasher παντα... OTA δεν έχει εμφανιστεί ακόμη

Edited by pcgodxxx
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι καλητερα το ΟΤΑ ή με το flasher?
3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

εγω θα περιμενω για ΟΤΑ... γιατι βαριέμαι να ξαναφέρνω το κινητο στην κατασταση που το εχω ... Αν εσυ δεν βαριέσαι προτεινω να το flashareis καθώς ετσι είναι πιο "καθαρή" η εγατάσταση...
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι καλητερα το ΟΤΑ ή με το flasher?

 

 

Προσωπικά εμπειστεύομαι την OTA (δηλαδή κατέβασμα μέσω wifi και εγκατάσταση)

Είναι αυτή που συνολικά έχει δουλέψει πιο αξιόπιστα.....;)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι καλητερα το ΟΤΑ ή με το flasher?

Αν το κάνεις με το flasher θα πρέπει να στήσεις την συσκευή ξανά από την αρχή. Αν το κάνεις μέσω του application manager δεν χάνεις τίποτα από εφαρμογές. Βέβαια μπορείς να κρατήσεις backup και να το επαναφέρεις αμέσως μετά την ολοκλήρωση της αναβάθμισης μέσω flasher.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ο browser έχει επιλογή για να γυρίζει αυτόματα.Όπως επίσης διορθώθηκε το "πίσω" και στο portrait mode έχει και πλήκτρα. Αλλά κάπου βρήκα πως με Alt+cntrl+R δουλεύει το portrait mode στο μενού αλλά κάτι τέτοιο δεν είδα να γίνεται.Έχει και plugin για facebook ακριβώς όπως το jabber.περισσότερα αργότερα.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω διαφορα ομως στην ταχυτητα,δλδ,αναβει ποιο γρηγορα,δεν κανει κατι ψιλοκαθυστερησεις που μου εκανε πριν οταν εμπαινα στο μενου ή οταν ανοιγα το τηλεφωνο,τωρα ειναι ποιο τουρμπο,βεβαια δεν ειδα πουθενα την επιλογη για βιντεοκληση!!!
3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο,το δοκιμασα.Μετα το update δεν μου δουλευει το sygic τωρα και θα φαω τα μαλια μου........εκανα και το update και παλι τπτ :mad::mad::mad::mad:

 

 

 

Αρχίσαμεεεεεε.........

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το sygic.

Ελπίζω να δουλεύει και αν δεν δουλεύει θα αρχίσουμε ομαδικώς τα μπινελίκια :lol:

 

Δεν δουλεύει τα Ελληνικά στο hardware......:mad:

Και θα έχουμε πάλι μανούρα για να κάνουμε αναζήτηση στις επαφές :mad:

 

Και δεν μου αρέσει καθόλου στο scrollάρισμα του μενού που είναι πολύ αργό....

 

Αα....Δίνει τη δυνατότητα επανατοποθέτησης στα εικονίδια του menu

 

 

 

 

edit: έκανα update στο ukeyboard και έχω κανονικά Ελληνικά στο hardware......Ευτυχώς...

Edited by ksino1100
Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν έχουν Ελληνικά στο hardware πληκτρολόγιο (και δεν λειτουργεί η διαδικασία με το αρχείο rx-51 που υπάρχει στο maemo guides) δοκιμάστε να περάσετε την τελευταία έκδοση του ukeyboard. Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάω ctrl+space γράφει input language switched to greek αλλά εξακολουθεί και δεν γράφει ελληνικά. Τί μπορούμε να κάνουμε;
Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάω ctrl+space γράφει input language switched to greek αλλά εξακολουθεί και δεν γράφει ελληνικά. Τί μπορούμε να κάνουμε;

 

 

Το έγραψα και στο edit πιο πάνω.

Κάνε αναβάθμιση του ukeyboard και θα είσαι ΟΚ

 

 

 

Το sygic δουλεύει μια χαρά....

 

Μια ερώτηση,

Το update γινεται μονο μεσο PC;

Με WIFI δεν γίνεται;

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Εγώ έκανα update μέσω wifi και όλα έγιναν γρήγορα και καθαρά!

 

 

 

Βελτιώσεις:

  • το rootfs ανέβηκε από τα 58ΜΒ στα 79+ΜΒ. Πολύ καλό αυτό!
  • νέες επιλογές στην κάμερα (night mode video & macro στην κάμερα που νομίζω δεν υπήρχε. Οι φωτογραφίες δείχνουν βελτιωμένες)
  • Στο phone mode θεωρητικά γίνεται ευκολότερη αναζήτηση. Το θεωρητικά το αναφέρω γιατί η βελτίωση είναι χρήσιμη αν έχετε τις επαφές στα αγγλικά
  • Μπορούμε να αλλάξουμε την θέση στα εικονίδια των προγραμμάτων
  • Μπορούμε να καταργήσουμε πλέον το petrovic (αν και προς το παρόν δεν το κάνω μέχρι να δω πως όλα δουλεύουν σωστά)

 

 

Θέλω να ελέγξω σταθερότητα bluetooth και όλα τα προγράμματα καθώς και πως τα πάει από διαχείριση ενέργειας

Edited by stendor
Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα εγω ειδα παρα πολλα καλα πραματα με το νεο update,μου αρεσε παρα πολυ οτι βαλανε στο μενου να αλλαζουμε τα εικονιδια θεσης,πολυ καλο αυτο,επισης μειωθηκε στο ελαχιστο πλεον το boot της συσκευεις οταν το αναβεις σε σχεση με πριν που περημενες 50δευτ τωρα ειναι 20δευτ,μιλαμε για τρομερη διαφορα και οπως ειπε και ο mamalinio,εκανα πολλη καλη βελτιωση στο touch του,μακαρι να αναβαθμιστει και σε maemo 6 οταν με το καλο βγουν να εχουμε και multi touch.
3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Πώς έκανες update χωρίς PC;

 

 

Από εκεί πάω και όταν πάταω continue στό update μου βγάζει μήνυμα ....

to update your device to this version of the operating system you must use the nokia software update application on your PC. Connect the device to your PC via a USB cable and launch the application.......

Καμία άλλη επιλογή.

 

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος...παρόλο που έκανα restart το κινητο βγάζει το ίδιο παραπάνω μηνυμα. Θα πριτημούσα το update χωρίς συνδεση στο PC.....

Ευχαριστώ

 

Ρε παιδιά, μήπως κάνω κάτι λάθος;

 

Από το application manager πατάω update... βρίσκει το maemo 5 10,2010,19-1.

Πατάω πάνω του και μετά απο κάποια δευρερόλεπτα μου βγάζει update

maemo 5 10.2010.19-1

113.1 MB

με επιλογές Details ή Continue. Πατάω continue και μετα απο μερικα δευτερόλεπτα prepare installation..... μου βγάζει το μηνυμα....

to update your device to this version of the operating system you must use the nokia software update application on your PC. Connect the device to your PC via a USB cable and launch the application......

με μοναδική επιλογή ...create backup το οποίο και έκανα......

Τίποτα άλλο.....

Τί έχω κάνει λάθος;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας....και συγνώμη γιά τις πολλές λεπτομέρειες....

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις install μεσω ΟΤΑ πρεπει να απεγκαταστησεις τις εφαρμογες Koffice , Brainparty & tuxrace .

Αλλιως δεν σε αφηνει ,σου λει οτι πρεπει να κανεις install μεσω software updater

Link to comment
Share on other sites

Πατάω kai μου βγάζει update

maemo 5 10.2010.19-1

113.1 MB

με επιλογές Details ή Continue. Πατάω continue και μετα απο μερικα δευτερόλεπτα prepare installation..... μου βγάζει το μηνυμα....

to update your device to this version of the operating system you must use the nokia software update application on your PC. Connect the device to your PC via a USB cable and launch the application......

με μοναδική επιλογή ...create backup το οποίο και έκανα......

 

οταν το συνδεο στο pc βαζω μαζικη αποθυκευση η το pc suite ??? και μετα ΤΙ ΚΑΝΩ??? HELPPPPPPPPP

Link to comment
Share on other sites

ουπς σορρυ για τα αγγλικα...

πορταιτ εμφανιση εχει .. οχι σε μηνυματα ομως.. σε καποιεσ εφαρμογεσ το υποστηριζει για ενεργοποιηση ctrl+sift+r

 

Πατάω kai μου βγάζει update

maemo 5 10.2010.19-1

113.1 MB

με επιλογές Details ή Continue. Πατάω continue και μετα απο μερικα δευτερόλεπτα prepare installation..... μου βγάζει το μηνυμα....

to update your device to this version of the operating system you must use the nokia software update application on your PC. Connect the device to your PC via a USB cable and launch the application......

με μοναδική επιλογή ...create backup το οποίο και έκανα......

 

οταν το συνδεο στο pc βαζω μαζικη αποθυκευση η το pc suite ??? και μετα ΤΙ ΚΑΝΩ??? HELPPPPPPPPP

 

http://wiki.maemo.org/Updating_the_tablet_firmware

 

ωπ!!!ελα ρε!!!!! και στα μηνυματα εχει!! απλα πρεπει να μπεις στα μηνυματα και να πατησης παλι το ctrl+shift+r !!! αλλα το onscreen keyboard ειναι καθετο... χμμμμ

 

τα εισερχομενα ομως τα βγαζει καπως... :( δεν τα δειχνει ολα οσα λει ενα μηνυμα... :(

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εκανα πριν λιγο την αναβαθμιση και ηθελα να σας ρωτησω κατι.Πριν την αναβαθμιση ο browser γυριζε αυτοματα σε potrait mode(με βοηθουσε στην αναγνωση καποιων σελιδων στα γρηγορα)τωρα ειναι αποκλειστικα σε landscape.Eτσι ειναι σε ολους;Περιμενα απο τη Nokia μηπως δωσει σε χρηση τον browser σε potrait mode και αντι αυτου το εξαφανισε τελειως;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...