Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δε συμφωνω φιλε μου. τουλαχιστον το δικο μου ακουγεται πολυ καλα ο ηχος του ακουστικου. το σημα μου επισης ειναι το καλυτερο που ειχα σε σχεση με iphone, omnia και 8800 arte. αυτο που διακρυνω οτι ηθελε βελτιωση ειναι στο ringing tone οταν ειναι τερμα αμα παιζουν και μπασα κτλ μπουκωνει λιγακι ο ηχος..κατα τ αλλα κανενα θεμα με wind operator.

 

Θα συμφωνησω μαζι σου! Δεν εχω κανενα θεμα με ηχο και σημα! Και ας μην μιλησω για σημα wifi σχεση με iphone....η μερα με την νυχτα! Βρισκω δεκα δικτυο και ο αδερφος μου με iphone βρισκει 2 το πολυ! Χαχαχαχαχα!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δε συμφωνω φιλε μου. τουλαχιστον το δικο μου ακουγεται πολυ καλα ο ηχος του ακουστικου. το σημα μου επισης ειναι το καλυτερο που ειχα σε σχεση με iphone, omnia και 8800 arte. αυτο που διακρυνω οτι ηθελε βελτιωση ειναι στο ringing tone οταν ειναι τερμα αμα παιζουν και μπασα κτλ μπουκωνει λιγακι ο ηχος..κατα τ αλλα κανενα θεμα με wind operator.

Θα συμφωνησω μαζι σου! Δεν εχω κανενα θεμα με ηχο και σημα! Και ας μην μιλησω για σημα wifi σχεση με iphone....η μερα με την νυχτα! Βρισκω δεκα δικτυο και ο αδερφος μου με iphone βρισκει 2 το πολυ! Χαχαχαχαχα!!!:lol:

Δεν κάνω κάποια σύγκριση με iphone omnia κτλ , απλά λέω την άποψη μου ..

Ο ήχος κλήσης δεν είναι και ο καλύτερος και για αυτό είπα μέτριο .. το ίδιο και το σήμα , έχω μια 2 η συσκευή τον 65 ευρο και μερικές φορές έχει καλύτερο σήμα από το Ν900 ( και τα 2 είναι με κάρτα wind ).

Link to comment
Share on other sites

'Εχω πρόβλημα με την οθόνη touch screen....Δεν ανταποκρίνεται καθόλου ξαφνικά. Διάβασα σε πολλά ξένα forum ότι πιθανόν να φταίει κάποια εφαρμογή από το Devel και είμαι έτοιμος αφού πρώτα του κάνω ένα flasharisma (μήπως διορθωθεί η κατάσταση) να το πάω για service....

Το πιο μεγάλο μου πρόβλημα όμως είναι άλλο....Και στις 2 περιπτώσεις θα χάσω οτιδήποτε έχω μέσα και κυρίως 250+ αποθηκευμένα ονόματα στις επαφές που ο βλάκας δεν είχα σκεφτεί να κάνω back up:(

Ψάχνοντας λοιπόν διάβασα για το x11vnc και προσπάθησα να κάνω εγκατάσταση μήπως προλάβω τα χειρότερα αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν έχω πλήρη πρόσβαση για να με αφήσει να το κάνω(δεν έχω κάποια εφαρμογή rootsh ή κάπως έτσι)

 

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει βήμα προς βήμα τι πρέπει να κάνω????

 

Αυτή τη στιγμή το μόνο που μπορώ να κάνω με το Ν900 είναι να το ανοίγω χωρίς sim και να ανοίγω το X Terminal.........

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε σε αυτό το post και g00gle .. ίσως βρεις κάτι

 

 

Όλες αυτές είναι εντολές για το X Terminal αν κατάλαβα καλά και είναι εφαρμογή που κάνει από μόνη της back up.......Πού όμως αποθηκεύει το αρχείο με το back up?

Δεν θα χαθεί με το flasharisma?

Link to comment
Share on other sites

'Εχω πρόβλημα με την οθόνη touch screen....Δεν ανταποκρίνεται καθόλου ξαφνικά. Διάβασα σε πολλά ξένα forum ότι πιθανόν να φταίει κάποια εφαρμογή από το Devel και είμαι έτοιμος αφού πρώτα του κάνω ένα flasharisma (μήπως διορθωθεί η κατάσταση) να το πάω για service....

Το πιο μεγάλο μου πρόβλημα όμως είναι άλλο....Και στις 2 περιπτώσεις θα χάσω οτιδήποτε έχω μέσα και κυρίως 250+ αποθηκευμένα ονόματα στις επαφές που ο βλάκας δεν είχα σκεφτεί να κάνω back up:(

Ψάχνοντας λοιπόν διάβασα για το x11vnc και προσπάθησα να κάνω εγκατάσταση μήπως προλάβω τα χειρότερα αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν έχω πλήρη πρόσβαση για να με αφήσει να το κάνω(δεν έχω κάποια εφαρμογή rootsh ή κάπως έτσι)

 

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει βήμα προς βήμα τι πρέπει να κάνω????

 

Αυτή τη στιγμή το μόνο που μπορώ να κάνω με το Ν900 είναι να το ανοίγω χωρίς sim και να ανοίγω το X Terminal.........

 

Δοκίμασες να το συνδέσεις με το ovi suite και να κάνεις back up απ το pc σου;

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

@Tearstios Αν κάνεις flashing στο N900 δεν θα χάσεις τίποτα από τα δεδομένα σου (επαφές, φωτογραφίες, μηνύματα κτλ.) θα χάσεις μόνο εφαρμογές και ρυθμίσεις.

 

Οπότε κάνε αυτό που σου είπε ο anapospastos στο ακριβώς προηγούμενο post, δηλαδή να κρατήσεις αντίγραφο των επαφών σου μέσω του ovi suite ή του pc suite και μετά κάνε flashing στο Ν900. Αν δεν διορθωθεί τότε το πας σε κάποιο Nokia Care να το δουν.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αύριο το πρωί θα το ξαναγοράσω, ήθελα να με ενημερώσετε εάν μετα την τελευταία αναβάθμιση στην καρτέλα των επαφών υπάρχει πλέον το περίο του ''fax'' ?

 

Από ότι θυμάμαι τότε που το είχα τα Χριστουγεννα, δεν μπορούσες να βαλεις πεδίο ''fax''

 

Ευχαριστώ

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αύριο το πρωί θα το ξαναγοράσω, ήθελα να με ενημερώσετε εάν μετα την τελευταία αναβάθμιση στην καρτέλα των επαφών υπάρχει πλέον το περίο του ''fax'' ?

 

Από ότι θυμάμαι τότε που το είχα τα Χριστουγεννα, δεν μπορούσες να βαλεις πεδίο ''fax''

 

Ευχαριστώ

Πάνος

 

Υπαρχει fax κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! flashara το κινητο με το καινουργιο firmware και οταν το ανοιγω δεν μου ζηταει pin και μου βγαζει πανω κοντα στην ωρα μια καρτα με μια κοκκινη πλαγια γραμμη απο πανω.... δεν μου βγαζει ουτε σημα ουτε τιποτα δεν εχω τηλεφωνο στην ουσια....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! flashara το κινητο με το καινουργιο firmware και οταν το ανοιγω δεν μου ζηταει pin και μου βγαζει πανω κοντα στην ωρα μια καρτα με μια κοκκινη πλαγια γραμμη απο πανω.... δεν μου βγαζει ουτε σημα ουτε τιποτα δεν εχω τηλεφωνο στην ουσια....

έχεις βάλει την κάρτα μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Βγηκε νεο firm; γιατι σημερα το εβαλα να κανει update ολες τις εφαρμογες και ξαφνικα μου εκανε επανεκκινηση λεγοντας μου οτι εγκαθιστα νεο firm... και να μην σβησω το τηλ.

 

Οταν ξεκινησε πηγα να δω ποιο εγκατεστησε και μου δινει το 10.2010.19-1

 

Ειναι νεο αυτο η το τελευταιο που ειχαμε;;;;;;;;;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Βγηκε νεο firm; γιατι σημερα το εβαλα να κανει update ολες τις εφαρμογες και ξαφνικα μου εκανε επανεκκινηση λεγοντας μου οτι εγκαθιστα νεο firm... και να μην σβησω το τηλ.

 

Οταν ξεκινησε πηγα να δω ποιο εγκατεστησε και μου δινει το 10.2010.19-1

 

Ειναι νεο αυτο η το τελευταιο που ειχαμε;;;;;;;;;

 

Όχι δεν βγήκε κάποια αναβάθμιση. Η έκδοση που έχεις είναι και η τελευταία.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν βγήκε κάποια αναβάθμιση. Η έκδοση που έχεις είναι και η τελευταία.

 

Και τοτε τι εγκατεστησε και μαλιστα με reboot μονο του και εγκατασταση με ενδειξη διαρκειας μεχρι να παει στο 100%.....

 

Αγνωσται αι βουλαι του Ν900...

 

 

Ακυρο το βρηκα ειναι το Black Plastic theme που εκανε ολη την ιστορια...

Edited by gnkgr

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

έχεις βάλει την κάρτα μέσα?

 

ναι εχω βαλει βασικα δεν την εβγαλα που εκανα flasarisma και τωρα ουτε πιν μου ζηταει ουτε δουλευει σαν τηλεφωνο... κανει και αρκετη ωρα να αναψει εκανα οτι λεει στο αρχικο θεμα για φλασαρισμα.....

 

εκανα οτι λεει εδωhttp://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=257194 στο ποστ 15

 

εχω κανει κατι λαθος μηπως εβαλα λαθος εκδοση???

Edited by haris87
Link to comment
Share on other sites

κλεισε το κινητο,βγαλε και ξαναβαλε την καρτα sim και λογικα θα εισαι οκ

το εκανε και το δικο μου μια στιγμη,δεν εβλεπε την καρτα sim,και με αυτο το τροπο ξεκολλαγε

Link to comment
Share on other sites

κλεισε το κινητο,βγαλε και ξαναβαλε την καρτα sim και λογικα θα εισαι οκ

το εκανε και το δικο μου μια στιγμη,δεν εβλεπε την καρτα sim,και με αυτο το τροπο ξεκολλαγε

 

Το εκανα και αυτο, το ξανα flsshara χωρις να εχω την sim μεσα αυτην την φορα και παλι τα ιδια ειτε την εχω ειτε δεν την εχω το ιδιο πραγμα ειναι δεν την βλεπει. Υπαρχει πουθενα διαθεσιση η προηγουμενη εκδοση του λογισμικου για να το flasharo με εκεινη μπας και δουλεψει???

 

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και αυτο, το ξανα flsshara χωρις να εχω την sim μεσα αυτην την φορα και παλι τα ιδια ειτε την εχω ειτε δεν την εχω το ιδιο πραγμα ειναι δεν την βλεπει. Υπαρχει πουθενα διαθεσιση η προηγουμενη εκδοση του λογισμικου για να το flasharo με εκεινη μπας και δουλεψει???

 

ευχαριστω!!!

Καλησπέρα.

Έχεις δει μήπως το έχεις σε εκτός σύνδεσης προφίλ? Πάτα μια φορά το power button και δες αν σου εμφανίζει την επιλογή Normal mode. Αν ναι τότε επέλεξε την.

 

Σε προηγούμενο firmware δεν μπορείς να γυρίσεις, μόνο αναβάθμιση γίνεται. Υποβάθμιση δεν μπορεί να γίνει.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και αυτο, το ξανα flsshara χωρις να εχω την sim μεσα αυτην την φορα και παλι τα ιδια ειτε την εχω ειτε δεν την εχω το ιδιο πραγμα ειναι δεν την βλεπει. Υπαρχει πουθενα διαθεσιση η προηγουμενη εκδοση του λογισμικου για να το flasharo με εκεινη μπας και δουλεψει???

 

ευχαριστω!!!

 

Δοκίμασες με άλλη sim; Βγάλτην και φύσηξε προσεκτικά στην υποδοχή της.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμαση με αυτη που το ειχα τοσο καιρο μια vodafone together και μια αλλη ανενεργη vodafone και μου βγαζει και στις δυο μια σιμ με με μια πλαγια γραμμη πανω το οποιο μου το βγαζει και οταν δεν βαλω καμια μεσα(αυτο εμφανιζεται διπλα στην μπαταρια...) θα δοκιμασω και με αλλη μια σε λιγο και θα σας ενημερωσω...

 

ευχαριστω για την βοηθεια!!!

 

Δοκιμασα και με αλλη μια καρτα vodafone 3g και τιποτα ουτε πιν ζηταει αργει λιγο να ανοιξει και βγαζει το οικονιδιο με την καρτα που αναφερο σε ποιο πανω ποστ τι να κανω καποια λυση υπαρχει??? αλλη εκδοση να το flasharo μηπως και γινει τιποτα υπαρχει???

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις κάρτα άλλης εταιρίας μέσα, αν έχεις διαθέσιμη. Αν αποτύχει κι αυτό, ο μόνος δρόμος είναι η Νοκια.

 

Α, δεν ξέρω αν το έκανες, αλλα άσε το κινητό για κανα 10λεπτο χωρίς την μπαταρία του, μια φορά μου το έκανε κι εμενα, και μετα απο αυτό δούλεψε κανονικα, και χωρίς πρόβλημα.

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Α, δεν ξέρω αν το έκανες, αλλα άσε το κινητό για κανα 10λεπτο χωρίς την μπαταρία του, μια φορά μου το έκανε κι εμενα, και μετα απο αυτό δούλεψε κανονικα, και χωρίς πρόβλημα.

 

Σωστός. Κι αυτό μπορεί να δουλέψει.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία ποστ που αφορούσαν εφαρμογές μεταφέρθηκαν στο σωστό μέρος:Εφαρμογές και εργαλεία για Maemο 5 (Απορίες - Ερωτήσεις)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους. Ειμαι και εγω κατοχος Ν900 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αν εξεραιρεσω την διαρκεια της μπαταριας. Αλλο ειναι αυτο που με προβληματιζει, το GPS.

Επειδη δεν εβλεπα προκοπη με τα ovi maps εγκατεστησα το sygic. To προγραμμα δουλευει αψογα αλλα μονο οταν ειμαι συνδεμενος στο ιντερνετ. Οταν χρησιμοποιω μονο το GPS, αναβοσβηνει η ενδειξη στην οθονη και δεν βρισκει τη θεση μου με τιποτα, οση ωρα και να το αφησω.

Ακομη πιο περιεργο ειναι οτι αν ανοιξω το sygic, συνδεθω στο ιντερνετ, κλεισω το sygic, κλεισω το ιντερνετ, ανοιξω το sygic μονο με GPS τοτε ξαναβρισκει τη θεση μου αμεσως.

Λετε να ειναι προβλημα hardware η software?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους. Ειμαι και εγω κατοχος Ν900 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αν εξεραιρεσω την διαρκεια της μπαταριας. Αλλο ειναι αυτο που με προβληματιζει, το GPS.

Επειδη δεν εβλεπα προκοπη με τα ovi maps εγκατεστησα το sygic. To προγραμμα δουλευει αψογα αλλα μονο οταν ειμαι συνδεμενος στο ιντερνετ. Οταν χρησιμοποιω μονο το GPS, αναβοσβηνει η ενδειξη στην οθονη και δεν βρισκει τη θεση μου με τιποτα, οση ωρα και να το αφησω.

Ακομη πιο περιεργο ειναι οτι αν ανοιξω το sygic, συνδεθω στο ιντερνετ, κλεισω το sygic, κλεισω το ιντερνετ, ανοιξω το sygic μονο με GPS τοτε ξαναβρισκει τη θεση μου αμεσως.

Λετε να ειναι προβλημα hardware η software?

 

Δεν ειναι περιεργο και εμενα το ιδιο κανει. Γενικα τα GPS που δουλευουν με A-GPS θελουν αρχικα συνδεση δεδομενων να βρουν στιγμα αλλα μετα τα πανε πολυ καλα.

Το ιδιο ισχυει και για το 5800 που εχω...

Για να μην κανεις ολη την διαδικασια παντως που ανεφερες παραπανω κανε το εξης: Συνδεσου στα δεδομενα ανοιξε το sygic και οαταν βρει στιγμα κλεισε την συνδεση δεδομενων, αν και ανοικτη να την αφησεις δεν κατεβαζει πλεον δεδομενα αφου το μονο που χρειαζετε ειναι πολυ λιγα kb στην αρχη μεχρι να βρει στιγμα. Μετα δεν κατεβαζει τιποτα (τσεκαρισμενο).

Οσο γαι το αν εχει προβλημα μετα βεβαιωτητος σου λεω οτι δεν εχει κανενα προβλημα. Απλα την δευτερη φορα που ανοιγεις το sygic εχει πολυ προσφατην την συνδεση με τους δορυφορους και δεν χρειαζεται υποβοηθηση (A-GPS)...

Edited by gnkgr

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...