Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω δοκιμασει την νεα εκδοση 20 και δεν βρηκα να εχει λειτουργικα προβληματα. Ξαναγυρισα στην 18.8.6 λογο ρυθμισεων/επιλογων που καταργηθηκαν στην 20.

 

εαν εισαι δωρεαν χρηστης, βαλε ξανα την 18. Εαν ειναι επιπληρωμη, στειλε email στο help desk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δοκίμασα για λίγο καιρό την Beta v20 του Sygic, δουλεψε για λίγες μέρες και μετά δεν ξεκίναγε.

Βγήκα από το beta πρόγραμμα, πίσω στην τελευταία v18.

Δεν μυ εμφανίζει ακόμα την v20 σαν επιλογή, δεν ξέρω αν έχει βγεί γενικά (Είμαι με S20+/Android 11)

 

Πάντως όλη η "φάση" με έχει χαλάσει. Πάνε να φτιάξουν κάτι και χαλάνε άλλα...

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

η εκδοση v20.x ειναι επισημη απο την 1/4 και ταυτοχρονα με αυτη, οπως ολοι κανουν υπαρχει και μια επομενη που λεγεται beta.

 

στην συσκευη μου, χωρις να εχω beta επιλογη στο playstore, την 2/4 μου εδωσε την νεα εφαρμογη. Σε 48ωρες ειχα γυρισει στην 18.8.6 και μεχρι τελος της εβδομαδας μου εμφανιζε στο playstore να αναβαθμισω στην 20. Την επομενη εβδομαδα εφυγε η ενδειξη της αναβαθμισης. Απο την κυριακη, τριτη εβδομαδα, ξανα μηνυμα για αναβαθμιση στην 20. Το παει, μια εβδομαδα ναι, μια εβδομαδα οχι.

 

Κανενας δεν θα την γλυτωσει. Sygic , tomtom , Here, ..... ολοι εχουν ή ετοιμαζουν νεες εκδοσεις και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η εκδοση 20 του sygic, σε ποιο σημειο της δομης αρχειων κρατα τα favorites?
Γιατί δεν παραδέχεσαι αυτό που σε ρώτησα πριν μερικές μέρες;

Αφού είναι φως φανάρι ότι μιλάς για σπασμένη έκδοση.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όλη η "φάση" με έχει χαλάσει. Πάνε να φτιάξουν κάτι και χαλάνε άλλα...

σχετικα ειναι ολα. Μην τα ερμηνευουμε απο την μερια του enthusiast χρηστη. Ο τυπικος καταναλωτης δεν εχει τις δικες τους αναγκες, ουτε γνωριζει ολες αυτες τις δυνατοτητες. Σχεδον ολοι βολευονται με το google maps σε online καταστασεις. Το τμημα ερευνας και αναπτυξης, επεξεργαζεται ολα τα δεδομενα που συγκεντρωνει απο το help desk και σε συνδυασμο με τους ανταγωνιστες, παραγει νεα προιοντα

 

απαντηση απο την sygic

We apologize that the option like import your own custom POIs, battery management, update fixed speed cameras and others you mention is not currently present in the new Sygic app, but your interest in bringing back this option has been noted and will be submitted to the product managers.

 

Οι εταιρεις πρεπει να εχουν συνεχεια εσοδα, γιατι μετα απο λιγους μηνες εαν εχουν "παρει την κατηφορα", αυτο δυσκολα αντιστρεφεται απο την πιεση των ανταγωνιστων. Μεσα σε καθε χρονια παρατηρω μικρες αλλαγες στην εφαρμογη και καθε λιγα χρονια, μια νεα εκδοση εμφανιζεται που κανει τους enthusiast χρηστες να γκρινιαζουν. Το θεμα ομως δεν ειναι αυτη η μικρη ομαδα πελατων, ειναι ολοι η αγορα και ειδικα οι νεοι πελατες που θελουν να κερδισουν.

 

Μην νομιζεται πως αυτο ειναι κατι που υπαρχει μονο στην sygic. Απο το 2010 μεχρι σημερα, ολοι, μικροι ή μεγαλοι, βρισκονται σε 2-4 "μεταλλαγμενες εκδοσεις" της αρχικης που ξεκινησαν στο playstore. Το χειροτερο για εμενα ειναι η αδυναμια για τους power users, να καταφερουν να εγκαταστησουν και να λειτουργησουν παλιες εκδοσεις στις συσκευες τους.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα ειναι ολα. Μην τα ερμηνευουμε απο την μερια του enthusiast χρηστη. Ο τυπικος καταναλωτης δεν εχει τις δικες τους αναγκες, ουτε γνωριζει ολες αυτες τις δυνατοτητες. Σχεδον ολοι βολευονται με το google maps σε online καταστασεις. Το τμημα ερευνας και αναπτυξης, επεξεργαζεται ολα τα δεδομενα που συγκεντρωνει απο το help desk και σε συνδυασμο με τους ανταγωνιστες, παραγει νεα προιοντα

 

απαντηση απο την sygic

 

 

Οι εταιρεις πρεπει να εχουν συνεχεια εσοδα, γιατι μετα απο λιγους μηνες εαν εχουν "παρει την κατηφορα", αυτο δυσκολα αντιστρεφεται απο την πιεση των ανταγωνιστων. Μεσα σε καθε χρονια παρατηρω μικρες αλλαγες στην εφαρμογη και καθε λιγα χρονια, μια νεα εκδοση εμφανιζεται που κανει τους enthusiast χρηστες να γκρινιαζουν. Το θεμα ομως δεν ειναι αυτη η μικρη ομαδα πελατων, ειναι ολοι η αγορα και ειδικα οι νεοι πελατες που θελουν να κερδισουν.

 

Μην νομιζεται πως αυτο ειναι κατι που υπαρχει μονο στην sygic. Απο το 2010 μεχρι σημερα, ολοι, μικροι ή μεγαλοι, βρισκονται σε 2-4 "μεταλλαγμενες εκδοσεις" της αρχικης που ξεκινησαν στο playstore. Το χειροτερο για εμενα ειναι η αδυναμια για τους power users, να καταφερουν να εγκαταστησουν και να λειτουργησουν παλιες εκδοσεις στις συσκευες τους.

 

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, είμαι από αυτούς που έχουν αγοράσει 3-4 εφαρμογές για GPS, μερικά παλιά αυτόνομα GPS, τόσο για πλοήγηση σε αυτοκίνητα, όσο και για "πλοήγηση σε βουνά", που χρησιμοποιήθηκε για κάποια χρόνια επαγγελματικά, για εύρεση συντεταγμένων, την εποχή προ κινητών... (Πέρα από τα 5-6 garmin ρολόγια, αλλά αυτά είναι για άθληση και αφορούν άλλη συζήτηση)

 

Στο θέμα: Το να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω μια αγορασμένη έκδοση, όπως πρέπει, δεν το θεωρώ παράλογη απαίτηση... Ούτε βάζω τον εαυτό μου στην κατηγορία enthusiast χρήστη, καθώς το χρησιμοποιώ και επαγγελματικά.

Προφανώς καταλαβαίνω την ανάγκη για έσοδα. Αλλά όταν σου πουλάνε μια "life time" άδεια, δεσμεύονται με αυτό.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Sygic playstore user comment

Quantametric Coluccio

βαθμολογια 1 αστερι

April 20, 2021

Unable to remove big 'BUY PREMIUM' ad on screen and the app is now useless. Please advise.

ποιος μπορει να τον βοηθησει ???? και που ???? τεχνικα ή στο IQ ??

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, είμαι από αυτούς που έχουν αγοράσει 3-4 εφαρμογές για GPS, μερικά παλιά αυτόνομα GPS, τόσο για πλοήγηση σε αυτοκίνητα, όσο και για "πλοήγηση σε βουνά", που χρησιμοποιήθηκε για κάποια χρόνια επαγγελματικά, για εύρεση συντεταγμένων, την εποχή προ κινητών... (Πέρα από τα 5-6 garmin ρολόγια, αλλά αυτά είναι για άθληση και αφορούν άλλη συζήτηση)

 

Στο θέμα: Το να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω μια αγορασμένη έκδοση, όπως πρέπει, δεν το θεωρώ παράλογη απαίτηση... Ούτε βάζω τον εαυτό μου στην κατηγορία enthusiast χρήστη, καθώς το χρησιμοποιώ και επαγγελματικά.

Προφανώς καταλαβαίνω την ανάγκη για έσοδα. Αλλά όταν σου πουλάνε μια "life time" άδεια, δεσμεύονται με αυτό.

ειναι μεγαλη βοηθεια να υπαρχουν forum. Μεσα απο αυτα ολοι μαθαινουμε και τα καλα και τα ασχημα. Με τα πρωτα να κανουμε καλες επιλογες και με το δευτερο τι να αποφυγουμε.

 

Εαν ομως μεινουμε στα forum και δεν "παραπονεθουμε" στην εταιρεια, ολοι , 100% , τοτε τιποτα δεν θα αλλαξει. Ειδικα στον ορο "life time" υπαρχει μεγαλο θεμα. Σαν παραδειγμα να παρουσιασω αυτο.

garmin

as such updates are made available on the Garmin website during the useful life of 1 compatible Garmin product or as long as Garmin receives map data from a third party supplier, whichever is shorter.

πηγη

https://www.garmin.com/en-GB/legal/lmdisclaimer/

Οποτε, ας ρωτησουμε καθε εταιρεια πως το ερμηνευει ... πριν την αγορα. Μετα .... την πατησαμε!!!!!

 

Υ.Γ.

μιλαω εκ πειρας

Link to comment
Share on other sites

Εαν ομως μεινουμε στα forum και δεν "παραπονεθουμε" στην εταιρεια, ολοι , 100% , τοτε τιποτα δεν θα αλλαξει. Ειδικα στον ορο "life time" υπαρχει μεγαλο θεμα. Σαν παραδειγμα να παρουσιασω αυτο.

 

Οποτε, ας ρωτησουμε καθε εταιρεια πως το ερμηνευει ... πριν την αγορα. Μετα .... την πατησαμε!!!!!

 

Υ.Γ.

μιλαω εκ πειρας

 

Καλά κάνεις και το τονίζεις. Τα προβλήματα τα έστειλα στη Garmin μέσα από το beta πρόγραμμα.

Το Sygic ήταν για σειρά ετών το κύριο πρόγραμμα πλοήγησής μου, ειδικά στο εξωτερικό, όπου "προστάτευα" τα data της σύνδεσης.

Αλλά την εποχή του android auto, αυτό άλλαξε υπέρ του Google Maps και Waze.

Η αλήθεια είναι ότι βολεύτηκα για αρκετό καιρό με την φωνητική αναζήτηση στο Google Maps (πριν το καταστρέψουν και αυτό)

Μακάρι να καταφέρει να λειτουργεί σωστά το Sygic, να συνεργάζεται με φωνητική αναζήτηση και να έχει πλήρη POIs.

Αλλά για να είμαστε ρεαλιστές, βλέπω τα πράγματα δύσκολα για αυτές τις εταιρείες...

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

χθες, εγραψα αυτο στο ποστ 23379. Το προσπερασαμε ???

New Sygic GPS Navigation for Android (version 20.x)

Free app with option to buy Premium license.

 

- Android 5.0 or higher. Older versions of Android than 5.0 will not be able to install the latest Sygic GPS Navigation app version, but may use older and non-updated Sygic versions.

- Built-in GPS module, or external GPS receiver that is connected, paired or otherwise recognized by the device

Πηγη

https://help.sygic.com/en/new-sygic-gps-navigation-for-android/general/is-my-android-device-capable-of-using-sygic

 

που ειναι το life time upadates για την sygic ??????

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παραδέχεσαι αυτό που σε ρώτησα πριν μερικές μέρες;

Αφού είναι φως φανάρι ότι μιλάς για σπασμένη έκδοση.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Τι διαφορα εχει η νομιμη απο την μη νομιμη;

Αλλου αποθηκευει η μια κι αλλου η αλλη;

Δεν μου εχει τυχει ποτε αυτο σε καμια εφαρμογη, πχ υπολογιστη. Δεν εχει καμια λογικη.

Link to comment
Share on other sites

εχεις βρει λυση στο προβλημα σου ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά η εφαρμογή HERE WeGo BETA τι ρόλο παίζει;

Έρχονται πρώτα οι αλλαγές σε αυτήν, τεστάρονται και μετά περνάνε στην κύρια εφαρμογή (HERE WeGo Maps & Navigation) που έχει και offline και online πλοήγηση;

Ή λειτουργεί διαφορετικά το πράγμα;

οπως η τομτομ, ετσι και η here, εφτιαξε μια καινουργια σελιδα για να δοκιμασει σε μορφη final την νεα της εφαρμογη. Και οι 2 σελιδες στο playstore εχουν επιπλεον επιλογη για beta test.

Link to comment
Share on other sites

κατέβασα τώρα την νέα έκδοση sygic αλλά πατάω την διεύθυνση από την καρτέλα της επαφής ανοίγει το sygic αλλά δείχνει την τοποθεσία που είμαι. όχι τον προορισμό της επαφής!
Link to comment
Share on other sites

HERE WeGo

4.0.31

Το έβαλα για δοκιμή.

Beta έκδοση είναι; Γιατί εγώ έχω 2.0.15 από το Play Store.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Beta έκδοση είναι; Γιατί εγώ έχω 2.0.15 από το Play Store.

 

Beta είναι η 4.0.30 αν έχω καταλάβει καλά. Αυτή μάλλον είναι stable.

Δεν είμαι σίγουρος,απλά για δοκιμή την κατέβασα - έβαλα και offline χάρτη Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Beta είναι η 4.0.30 αν έχω καταλάβει καλά. Αυτή μάλλον είναι stable.

Δεν είμαι σίγουρος,απλά για δοκιμή την κατέβασα - έβαλα και offline χάρτη Ελλάδας.

 

Beta έκδοση είναι; Γιατί εγώ έχω 2.0.15 από το Play Store.

 

διαβαστε το ποστ 23394. απο εκει ειναι αυτο το κειμενο

οπως η τομτομ, ετσι και η here, εφτιαξε μια καινουργια σελιδα για να δοκιμασει σε μορφη final την νεα της εφαρμογη. Και οι 2 σελιδες στο playstore εχουν επιπλεον επιλογη για beta test.

Link to comment
Share on other sites

Beta είναι η 4.0.30 αν έχω καταλάβει καλά. Αυτή μάλλον είναι stable.

Δεν είμαι σίγουρος,απλά για δοκιμή την κατέβασα - έβαλα και offline χάρτη Ελλάδας.

Αν κάνει δουλειά θα την κατεβάσω κι εγώ.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

κατέβασα τώρα την νέα έκδοση sygic αλλά πατάω την διεύθυνση από την καρτέλα της επαφής ανοίγει το sygic αλλά δείχνει την τοποθεσία που είμαι. όχι τον προορισμό της επαφής!

 

ως νεα εφαρμογη εχει το δικαιωμα για αλλαγες και bugs. Προσωπικα δεν ξερω που εχεις πεσει, μιας και για αυτα 2 που ειπα χρησιμοποιω ακομα την 18.8.6 Εχω βγαλει την νεα εκδοση 20 εδω και 3 εβδομαδες

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν κάνει δουλειά θα την κατεβάσω κι εγώ.

κατεβασε την και πες μας την γνωμη σου. Εγω διαβασα τα αρνητικα σχολια στο playstore... και εμεινα με την εκδοση 2. η νεα εκδοση 4 εχει .... ή μαλλον δεν εχει πολλα απο την παλια

Υ.Γ.

ριξε μια ματια στο ποστ 23367

Edited by lneam
Link to comment
Share on other sites

ενα πληρες ποστ ... που λεει πολλα

 

here wego playstore comment

Petra Lehocka

April 20, 2021

Application is almost useless after latest update for me.

1. No offline adress search.

2. No choice for SD card memory use.

3. Bad voice navigation and options for the same.

4. Night and day view not vorking properly anymore.

5. Multiple route choice is gone !!!

6. Some options dissapear.

I suggest roll back until fix or I wil leave this app soon. Thank you.

ειδικα το Νο6. λες και ειχε πολλες δυνατοτητες, εχασε και μερικες

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...