Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

HERE Last Mile

 

σελιδα εφαρμογης στο playstore

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.lastmile.mobile

αυτη ειναι μια εφαρμογη που εχει σκοπο να βοηθησει τους επαγγελματιες οδηγους που δουλευουν σε επιχειρησεις, δεν ειναι για ατομικη χρηση. Εχει ακομα και ενδιαμεσες στασεις, κατι που δεν υπαρχει στην εφαρμογη HERE WeGO.

UqtLd5E6e22lwRHwAhnPjlQMfBprFLnp2vHDSsGIOyuLPFXdb2g1WECX8LUz5pl_P1E=w1774-h1136

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο Sygic (νέα έκδοση) η δοκιμαστική διαδρομή που βάζω από Αθήνα προς Σκιάθο άλλαξε. Πλέον σε πάει Αθήνα-Κύμη-Αλλόνησο και τέλος Σκιάθο!

Επίσης, Αθήνα - Ρόδο σε πηγαίνει με ενδιάμεση στάση στον... Αγιο Ευστράτιο!

Τι πίνουν εκεί στη Sygic άραγε;

Link to comment
Share on other sites

HERE Last Mile

 

σελιδα εφαρμογης στο playstore

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.lastmile.mobile

αυτη ειναι μια εφαρμογη που εχει σκοπο να βοηθησει τους επαγγελματιες οδηγους που δουλευουν σε επιχειρησεις, δεν ειναι για ατομικη χρηση. Εχει ακομα και ενδιαμεσες στασεις, κατι που δεν υπαρχει στην εφαρμογη HERE WeGO.

UqtLd5E6e22lwRHwAhnPjlQMfBprFLnp2vHDSsGIOyuLPFXdb2g1WECX8LUz5pl_P1E=w1774-h1136

Λειτουργεί κι εδώ έτσι ή μόνο στο Βερολίνο; ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί κι εδώ έτσι ή μόνο στο Βερολίνο; ;)

 

δεν το δοκιμασα, μιας και ειμαι ιδιωτης. Λογικα ειναι παγκοσμια λυση και οχι της μιας χωρας. Η φωτογραφια μαλλον εχει σχεση με την εδρα της εταιρειας που ειναι εκει γυρω. Μπορεις να μιλησεις με το ελληνικο γραφειο που εχουν

Link to comment
Share on other sites

Στο Sygic (νέα έκδοση) η δοκιμαστική διαδρομή που βάζω από Αθήνα προς Σκιάθο άλλαξε. Πλέον σε πάει Αθήνα-Κύμη-Αλλόνησο και τέλος Σκιάθο!

Επίσης, Αθήνα - Ρόδο σε πηγαίνει με ενδιάμεση στάση στον... Αγιο Ευστράτιο!

Τι πίνουν εκεί στη Sygic άραγε;

 

το προβλημα ειναι 100% γνωστο και αληθινο. Ομως τα συμπερασμα που εβγαλες ειναι βιαστικα και αδικα.

 

Εδω και πολλα χρονια, η sygic ειναι παγκοσμια η Νο1 επιπληρωμη εφαρμογη πλοηγησης. Οπως μαλιστα διαφημιζει, εχει πανω απο 200.000.000 χρηστες. Πως ειναι λοιπον δυνατον ολοι αυτοι οι ανθρωποι να μην εχουν καταλαβει τιποτα ??? Προφανως επειδη δεν εχουν κανενα προβλημα.

 

Η χωρα μας πρεπει να ειναι η μοναδικη στον κοσμο με τοσα πολλα νησια και διοδια. Ναι και τα διοδια εχουν θεμα στην επιλογη - αποφυγη-.

Ενα δευτερο που επιλεγουμε να ξεχασουμε ειναι πως το τελικο προιον δεν ειναι 100% της sygic. Αυτοι φτιαχνουν την εφαρμογη και η τομτομ τους χαρτες. Εχουν και αυτοι μεριδιο ευθυνης 50%.

 

Εαν λοιπον η sygic ειχε προβλημα, τοτε σε ολες της χωρες η δρομολογηση θα ειχε παραπονα, οχι μονο στην ελλαδα. Μεχρι λοιπον να βρουμε ποιος πραγματικα φταιει, ας μην κατηγορουμε χωρις αποδειξεις. Προσωπικα εχω αποδειξεις και τις παρουσιασα σε προηγουμενα ποστ, πως στα νησια της χωρας μας, η σελιδα της τομτομ στο ιντερνετ κανει τα ιδια λαθη με την εφαρμογη της sygic ....που χρησιμοποιει χαρτες τομτομ. Γιατι λοιπον να κατηγορω την sygic και οχι την τομτομ ???

 

Για το τελος να πω το εξης. Η πλοηγηση εαν δεν βασιστει στην εμπειρια του χρηση, θα εχει προβληματα λογο της αγνοιας του.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι 100% γνωστο και αληθινο. Ομως τα συμπερασμα που εβγαλες ειναι βιαστικα και αδικα.

 

Εδω και πολλα χρονια, η sygic ειναι παγκοσμια η Νο1 επιπληρωμη εφαρμογη πλοηγησης. Οπως μαλιστα διαφημιζει, εχει πανω απο 200.000.000 χρηστες. Πως ειναι λοιπον δυνατον ολοι αυτοι οι ανθρωποι να μην εχουν καταλαβει τιποτα ??? Προφανως επειδη δεν εχουν κανενα προβλημα.

 

Η χωρα μας πρεπει να ειναι η μοναδικη στον κοσμο με τοσα πολλα νησια και διοδια. Ναι και τα διοδια εχουν θεμα στην επιλογη - αποφυγη-.

Ενα δευτερο που επιλεγουμε να ξεχασουμε ειναι πως το τελικο προιον δεν ειναι 100% της sygic. Αυτοι φτιαχνουν την εφαρμογη και η τομτομ τους χαρτες. Εχουν και αυτοι μεριδιο ευθυνης 50%.

 

Εαν λοιπον η sygic ειχε προβλημα, τοτε σε ολες της χωρες η δρομολογηση θα ειχε παραπονα, οχι μονο στην ελλαδα. Μεχρι λοιπον να βρουμε ποιος πραγματικα φταιει, ας μην κατηγορουμε χωρις αποδειξεις. Προσωπικα εχω αποδειξεις και τις παρουσιασα σε προηγουμενα ποστ, πως στα νησια της χωρας μας, η σελιδα της τομτομ στο ιντερνετ κανει τα ιδια λαθη με την εφαρμογη της sygic ....που χρησιμοποιει χαρτες τομτομ. Γιατι λοιπον να κατηγορω την sygic και οχι την τομτομ ???

 

Για το τελος να πω το εξης. Η πλοηγηση εαν δεν βασιστει στην εμπειρια του χρηση, θα εχει προβληματα λογο της αγνοιας του.

 

Αν δεν τους είχα αναφέρει τα προβλήματα, ίσως συμφωνούσα μαζί σου. Επειδή όμως τα έχω αναφέρει στο επίσημο support τους από το 2017, θεωρώ την εφαρμογή απαράδεκτη και επικίνδυνη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τους είχα αναφέρει τα προβλήματα, ίσως συμφωνούσα μαζί σου. Επειδή όμως τα έχω αναφέρει στο επίσημο support τους από το 2017, θεωρώ την εφαρμογή απαράδεκτη και επικίνδυνη.

 

πολυ βαριες κατηγοριες. Μπορεις να μας βοηθησεις να καταλαβουμε ?

Link to comment
Share on other sites

@Ineam Το κατέβασε ο vasileios13 και θα μας πει αυτός.

 

Φίλε μην περιμένεις σύντομα να επανέλθω. Πρέπει να την δοκιμάσω σε διαδρομές κτλ,για να εκφέρω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μην περιμένεις σύντομα να επανέλθω. Πρέπει να την δοκιμάσω σε διαδρομές κτλ,για να εκφέρω άποψη.

ελπιζω μην μας ξεχασεις. Ολες οι γνωμες μετρανε, ασχετα εαν δεν μας αρεσουν παντα. Σημασια εχει η ενημερωση του κοσμου.

 

μια στα γρηγορα, τι εχασε τι κερδισε απο την προηγουμενη εκδοση

Link to comment
Share on other sites

πολυ βαριες κατηγοριες. Μπορεις να μας βοηθησεις να καταλαβουμε ?

 

Αν κάποιος εμπιστευτεί το Sygic για την πλοήγηση του και η εφαρμογή τον κατευθύνει "όπου να'ναι", ακόμη και μέσω άλλης χώρας χωρίς λόγο, για μένα δημιουργεί κίνδυνο. Δεν το εμπιστεύμομαι ούτε να πάω στο περίπτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος εμπιστευτεί το Sygic για την πλοήγηση του και η εφαρμογή τον κατευθύνει "όπου να'ναι", ακόμη και μέσω άλλης χώρας χωρίς λόγο, για μένα δημιουργεί κίνδυνο. Δεν το εμπιστεύμομαι ούτε να πάω στο περίπτερο.

 

3lmNBK3.jpg

τα μαχαιρια δεν σκοτωνουν, οι ανθρωποι τα χρησιμοποιουν λαθος ....

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος εμπιστευτεί το Sygic για την πλοήγηση του και η εφαρμογή τον κατευθύνει "όπου να'ναι", ακόμη και μέσω άλλης χώρας χωρίς λόγο, για μένα δημιουργεί κίνδυνο. Δεν το εμπιστεύμομαι ούτε να πάω στο περίπτερο.

 

Από τα γραφόμενά σου, βγάζω το συμπέρασμα ότι, είτε τρολλάρεις είτε θέλεις να γράψεις σ' αυτό το νήμα για να φανείς ότι είσαι ο μοναδικός που έχει, όχι απλά, αρνητική, αλλά την πιο επικίνδυνη άποψη για το συγκεκριμένο πλοηγό.

Και μια απορία, στο περίπτερο της γειτονιάς σου γιατί πηγαίνεις με πλοηγό; Είσαι τόσο "χαμένος";:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Από τα γραφόμενά σου, βγάζω το συμπέρασμα ότι, είτε τρολλάρεις είτε θέλεις να γράψεις σ' αυτό το νήμα για να φανείς ότι είσαι ο μοναδικός που έχει, όχι απλά, αρνητική, αλλά την πιο επικίνδυνη άποψη για το συγκεκριμένο πλοηγό.

Και μια απορία, στο περίπτερο της γειτονιάς σου γιατί πηγαίνεις με πλοηγό; Είσαι τόσο "χαμένος";:lol::lol::lol:

θα κανω μια διαφορετικη προσεγγιση στο θεμα.

 

Στα πρωτα μου βηματα με συσκευη πλοηγησης, δεν ηξερα "που πανε τα τεσσερα". Σημερα, γελαω με τα χαλια μου. Επαθα και εμαθα, διαβασα και εμαθα, συνδυασα πραγματα και βρηκα καλυτερες λυσεις, ... κτλ. Εξελιξη λεγεται και ο μονος υπευθυνος ειμαι εγω

Link to comment
Share on other sites

Από τα γραφόμενά σου, βγάζω το συμπέρασμα ότι, είτε τρολλάρεις είτε θέλεις να γράψεις σ' αυτό το νήμα για να φανείς ότι είσαι ο μοναδικός που έχει, όχι απλά, αρνητική, αλλά την πιο επικίνδυνη άποψη για το συγκεκριμένο πλοηγό.

Και μια απορία, στο περίπτερο της γειτονιάς σου γιατί πηγαίνεις με πλοηγό; Είσαι τόσο "χαμένος";:lol::lol::lol:

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως κατέληξες σε αυτό το τραβηγμένο και ταυτόχρονα λανθασμένο συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Locus Map 4 free

playstore

https://play.google.com/store/apps/details?id=menion.android.locus

 

Ειναι μια νεα εφαρμογη 2 σε 1 σε σχεση με το παρελθον που υπηρχαν 2 εφαρμογες στο playstore, η μια δωρεαν και η αλλη επιπληρωμη. Τωρα εγκαθιστουμε την δωρεαν μονιμα και οποτε θελησουμε ξεκλειδωνουμε λειτουργιες της εφαρμογης με συνδρομη απο 1 μηνα εως και 2 χρονια.

 

απο χθες εχω εγκαταστησει στην συσκευη αυτη την εφαρμογη, ταυτοχρονα με την εκδοση Locus Map pro 3.51.3

Και οι 2 εφαρμογες εχουν διαφορετικους φακελους που τρεχει το apk, ομως εχουν κοινο φακελο αρχειων του χρηστη. Αυτο δεν ειναι κακο. Με αυτο το τροπο δεν εχουμε 2 φορες τα ιδια αρχεια και κερδιζουμε τουλαχιστον 500ΜΒ για την περιπτωση της χωρας μας. Οι κατοχοι της αγορασμενης εκδοσης, μπορουν σε βαθος χρονου να εχουν αυτο που πληρωσαν και να δοκιμαζουν και την καινουργια. Νομιζω οτι αυτο ειναι κομματι του μαρκετινκ της εταιρειας, ωστε να "γλυκαθουν" οι παλιοι χρηστες να πανε στην συνδρομητικη εφαρμογη

 

Η νεα εφαρμογη, αν θυμαμαι καλα, εχει ακριβως τις ιδιες δωρεαν ευκολιες, που ειχε και παλια δωρεαν εκδοση 3. Σε οτι δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις, σου εμφανιζει την επιλογη silver ή gold για αγορα συνδρομης.

Υπαρχουν πολλες αλλαγες και λιγες ομοιοτητες. Eυχαριστες "στο ματι" οι αλλαγες, αφου ομως χασουμε αρκετη ωρα μετα την πρωτη φορα, να ξανακανουμε την εφαρμογη οπως ηταν η παλια εκδοση 3. Η νεα εκδοση εχει απενεργοποιημενα αρκετα πραγματα, που λογικα τα εχουμε συνηθισει ή "βολευτει" και τα ψαχνουμε στα νεα μενου. Ευτυχως, υπαρχει το backup/restore και στο τελος, ολος αυτο ο χρονος που χασαμε δεν παει χαμενος σε νεα εγκατασταση της εφαρμογης, στην δικη μας ή ακομα και σε αλλη συσκευη.

 

Μια πρωτη διαφορα που ειδα ειναι το map rendering. Τρεχοντας εναλλαξ τις 2 εφαρμογες, βλεπω στην νεα εκδοση μια μικρη καθηστερηση. Ελπιζω να ειναι για καλο, δηλαδη π.χ. βελτιωση στην μπαταρια, sw crash, ....

Η νεα εχει ... το αυτονητο. Επιλογη για dark mode. Γιατι δεν υπαρχει στη 3 PRO?????

 

Καποια στιγμη, ισως να δω και αλλα πραγματα, δυστυχως ως δωρεαν κατοχος, ολα τα καλα και καινουργια features ειναι κλειδωμενα. Οτι ειδα με την πρωτη φορα, μαλλον αυτα ηταν για εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Αποποίηση ευθυνών - στην πλοηγηση

 

αυτη ειναι μια απο τις λιγες περιπτωσεις που το εχω δει απο μια εταιρεια, την πρωτη φορα που τρεχουμε μια εφαρμογη πλοηγησης, και εκανα printscreen. Μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου το εχω δει και απο αλλες εφαρμογες. Νομιζω ηταν κατι αντιστοιχο στην garmin και στην navitel ?

 

ελπιζω το αγγλικο κειμενο να μην σας δυσκολεψει

 

https://i.imgur.com/RfXhhXQ.jpg

 

υπαρχει και αλλος

https://i.imgur.com/7A71ahd.jpg

Edited by lneam
Link to comment
Share on other sites

Αποποίηση ευθυνών - στην πλοηγηση

 

 

 

αυτη ειναι μια απο τις λιγες περιπτωσεις που το εχω δει απο μια εταιρεια, την πρωτη φορα που τρεχουμε μια εφαρμογη πλοηγησης, και εκανα printscreen. Μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου το εχω δει και απο αλλες εφαρμογες. Νομιζω ηταν κατι αντιστοιχο στην garmin και στην navitel ?

 

 

 

ελπιζω το αγγλικο κειμενο να μην σας δυσκολεψει

 

 

 

https://i.imgur.com/RfXhhXQ.jpg

 

 

 

υπαρχει και αλλος

 

https://i.imgur.com/7A71ahd.jpg

 

Ισχύει για τις περισσότερες εδώ και πολλά χρόνια.

Εσύ που το παίζεις ειδικός στα GPS έπρεπε να το ξέρεις αυτό που είναι βασικό.

 

Θυμάμαι πχ το IGO PRIMO πριν 6,7 χρόνια να βγάζει ολόκληρη οθόνη στο ξεκίνημα με παρόμοιο μήνυμα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει για τις περισσότερες εδώ και πολλά χρόνια.

Εσύ που το παίζεις ειδικός στα GPS έπρεπε να το ξέρεις αυτό που είναι βασικό.

 

Θυμάμαι πχ το IGO PRIMO πριν 6,7 χρόνια να βγάζει ολόκληρη οθόνη στο ξεκίνημα με παρόμοιο μήνυμα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

ποιο να ξερω ? σε τι ακριβως αναφερεσαι ?

 

Ισχύει για τις περισσότερες εδώ και πολλά χρόνια.

Εσύ που το παίζεις ειδικός στα GPS έπρεπε να το ξέρεις αυτό[/u][/b] που είναι βασικό.

 

Θυμάμαι πχ το IGO PRIMO πριν 6,7 χρόνια να βγάζει ολόκληρη οθόνη στο ξεκίνημα με παρόμοιο μήνυμα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

εσυ που βρηκες αυτη την πληροφορια ?

Link to comment
Share on other sites

ποιο να ξερω ? σε τι ακριβως αναφερεσαι ?

 

 

 

εσυ που βρηκες αυτη την πληροφορια ?

 

Καμια εταιρεια δεν γραφει οτι φερει ευθυνη.

Ολες γραφουν για αποποίηση ευθυνών.

Και εγω ειμαι παρα πολλα χρονια στα gps.

Εχω πανω απο 15 συσκευες στο σπιτι πεταμενες απο το παμπαλαιο Palm III handheld τοτε που η ελλαδα δεν ειχε ΟΥΤΕ το 10% των δρομων και η αθηνα ειχε μονο τους κεντρικους δρομους και απο πλοηγηση εννοειται ΟΥΤΕ στο ονειρο μας, Απλα σου εδειχνε που περιπου που εισαι καθως ειχε μεγαλη απωλεια στα μετρα,μεχρι και τα τωρινα.

Σε καμια συσκευη και καμια εταιρεια δεν ειχα ποτε μου 100% εμπιστοσυνη καθως οι δρομοι αλλαζουν πολυσυχνα (μονοδρομιση, παρακαμψη κτλ) και δεν ενημερωνουν ποτε οι δημοι στην ωρα τους ωστε οι εταιρειες να εχουν σωστη διαδρομη.

Η χειροτερη εταιρεια ειναι η Google Maps Καθως ειναι για γελια και για κλαματα και οι αριθμηση οδων αλλα και η διαδρομη προς αυτων.

Link to comment
Share on other sites

Καμια εταιρεια δεν γραφει οτι φερει ευθυνη.

Ολες γραφουν για αποποίηση ευθυνών.

Και εγω ειμαι παρα πολλα χρονια στα gps.

Εχω πανω απο 15 συσκευες στο σπιτι πεταμενες απο το παμπαλαιο Palm III handheld τοτε που η ελλαδα δεν ειχε ΟΥΤΕ το 10% των δρομων και η αθηνα ειχε μονο τους κεντρικους δρομους και απο πλοηγηση εννοειται ΟΥΤΕ στο ονειρο μας, Απλα σου εδειχνε που περιπου που εισαι καθως ειχε μεγαλη απωλεια στα μετρα,μεχρι και τα τωρινα.

Σε καμια συσκευη και καμια εταιρεια δεν ειχα ποτε μου 100% εμπιστοσυνη καθως οι δρομοι αλλαζουν πολυσυχνα (μονοδρομιση, παρακαμψη κτλ) και δεν ενημερωνουν ποτε οι δημοι στην ωρα τους ωστε οι εταιρειες να εχουν σωστη διαδρομη.

Η χειροτερη εταιρεια ειναι η Google Maps Καθως ειναι για γελια και για κλαματα και οι αριθμηση οδων αλλα και η διαδρομη προς αυτων.

ποια ειναι η απαντηση σου , και σε ποια ερωτηση μου ?

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου οι Google maps είναι οι καλύτεροι χάρτες, έχουν πάρα πολλά σημεία ενδιαφέροντος, στην πλοήγηση μου τα χαλάει, εκτός αν πρόκειται να πάω μέσω λεωφόρων, στα στενά σε πηγαίνει πιο μακριά
Link to comment
Share on other sites

σε παγκοσμιο επιπεδο, η συντριπτικη πλειοψηφια του συγχρονου ανθρωπου στην πολη, που κυκλοφορει με ενα smartphone στο χερι και βρισκεται 100% connected στο internet, ωστε να εχει προσβαση στα email και τα κοινωνικα δυκτια, .... ΝΑΙ , το google maps ειναι η "λογικη επιλογη" για πλοηγηση. Ο μεσος χρηστης δεν εχει την εμπειρια για χρηση σε πολυπλοκες εφαρμογες πλοηγησης, ουτε και τις χρειαζεται.

 

Εδω μεσα ομως, δυσκολα θα βρεθουν αυτοι οι καταναλωτες

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την Ελλάδα το gps ποτέ δεν θα καταφέρει να είναι ακριβές. Αλλάζουν τις ρυθμίσεις των δρόμων κατά το δοκούν σε κάθε γειτονιά κάθε φορά, που όποιον χάρτη και να έχεις, αν δεν ανανεώνεται εκείνη τη στιγμή θα σε πηγαίνει από λάθος δρόμο.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...