Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια μια ερωτηση. Στα google maps σε android τηλεφωνο πως γινεται η αποφυγη διοδιων; Δεν μου εμφανιζει τετοια επιλογη στο μενου.

 

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάνεις αναζήτηση του προορισμού και σου δείχνει επισκόπηση της διαδρομής. Πριν πατήσεις να ξεκινήσει η πλοήγηση, πατάς τις τρεις κουκκίδες πάνω δεξιά. Στη συνέχεια πας επιλογές διαδρομής και αποφυγή διοδίων.

 

Edit. Και εικονογραφημένο από τον Amyntaios. :)

 

Sent from Nexus 6

Edited by stefan_city
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μπορεί να μπει και ο δακτύλιος τέλος τα άλλα προγράμματα για μένα

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να μπει και ο δακτύλιος τέλος τα άλλα προγράμματα για μένα

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μέχρι τότε, να ναι καλά το IGO και όσα άλλα προγράμματα προσφέρουν και αυτή την δυνατότητα και άλλες πολλές που δεν υπάρχουν καν στο Gmaps.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Google Maps, το πλέον ενημερωμένο πρόγραμμα για αποφυγή διοδίων, δοκιμασμένο πολλάκις και καρατσεκαρισμένο, εντός και εκτός χώρας !

Όλα τα άλλα είναι "να 'χαμε να λέγαμε"...

Ξέρω, δεν αρέσει σε κανέναν να προτείνουμε πρόγραμμα της μαμάς Google, αλλά έλα που ισχύει.

 

Το έχω δοκιμάσει σε Κορίνθου-Πατρών, Αθηνών-Λαμίας, Ιταλία και Γερμανία.

 

Θεσσαλονίκη-Αθήνα, αποφυγή διοδίων μετά τα πρώτα διόδια (Μάλγαρα) και μετά δεν ξαναείδα διόδια...:lol:

Edited by Nozomi
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη-Αθήνα, αποφυγή διοδίων μετά τα πρώτα διόδια (Μάλγαρα) και μετά δεν ξαναείδα διόδια...:lol:

 

Σε έβγαζε και σε ξαναέβαζε σε αυτοκινητόδρομο ή σε πήγαινε συνέχεια από παράδρομους ;

Link to comment
Share on other sites

Σε δοκιμαστικη διαδρομη παντως, εμενα το google maps με πηγε Αθηνα-Θεσ/νικη μεσω Τρικαλων (80χλμ και 3 ωρες παραπανω) οταν εβαλα "αποφυγη διοδιων". Αρα ή εχουν βαλει παντου πλεον πλευρικα διοδια, ή και το google maps ειναι σαν τα υπολοιπα στο θεμα δρομολογησης.
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, τα όρια ταχυτήτων στα google maps πως τα δείχνει;

Δεν τα δείχνει.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε δοκιμαστικη διαδρομη παντως, εμενα το google maps με πηγε Αθηνα-Θεσ/νικη μεσω Τρικαλων (80χλμ και 3 ωρες παραπανω) οταν εβαλα "αποφυγη διοδιων". Αρα ή εχουν βαλει παντου πλεον πλευρικα διοδια, ή και το google maps ειναι σαν τα υπολοιπα στο θεμα δρομολογησης.

3 ώρες παραπάνω? Από που σε πήγε για Αθήνα-Τρίκαλα? Γιατί νομίζω δεν γίνεται να γλιτώσεις όλα διόδια.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, τα όρια ταχυτήτων στα google maps πως τα δείχνει;

Όπως ειπώθηκε παραπάνω δε γίνεται μπορείς όμως να βάλεις το Velociraptor γι αυτή τη δουλειά αλλά δεν έχει 100% αποτελέσματα. Σε κάποια σημεία βγάζει διαφορετικά όρια από τα πραγματικά.

 

Στάλθηκε από μένα χρησιμοποιώντας το νου και τα δάχτυλά μου, ενώ ήμουν ξάπλα!

Galaxy S4

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Σε έβγαζε και σε ξαναέβαζε σε αυτοκινητόδρομο ή σε πήγαινε συνέχεια από παράδρομους ;

Όχι, δεν με πήγε καθόλου από αυτοκινητόδρομο, παρά μόνο από μικρούς επαρχιακούς, μέσω Τρικάλων, και όχι δεν είναι 3 ώρες επιπλέον, κανά 2ωρο αν θυμάμαι έκανα και με ένα τραγικό λάθος: στο τελευταίο κομμάτι πήρα τον Θήβας-Ελευσίνας, πραγματικά μαρτυρικός δρόμος για να γλυτώσεις τα τελευταία διόδια, εκεί το μετάνιωσα, αλλά η ουσία είναι ποιά είναι, Avoid Tolls ?

Πραγματικά avoid tolls, τώρα το αν συμφέρει οικονομικά ή χρονικά, καθείς το κρίνει για τα δικά του δεδομένα.

 

Βρε παιδιά, τα όρια ταχυτήτων στα google maps πως τα δείχνει;

Δεν έχει δυστυχώς, ευελπιστούμε με κάποια επόμενη αναβάθμιση να το προσφέρουν.

Την εφαρμογή που αναφέρθηκε προσωπικά δεν την εμπιστεύομαι.

Edited by Nozomi
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά avoid tolls, τώρα το αν συμφέρει οικονομικά ή χρονικά, καθείς το κρίνει για τα δικά του δεδομένα.

.

 

 

Έτσι ακριβώς , πρόσφατα έκανα την διαδρομή Νάουσα - Αθήνα και επιστροφή με όλη την οικογένεια μέσα πληρώνοντας όλα τα διόδια . Στόχος μου δεν ήταν η εξοικονόμηση χρόνου η χρημάτων , αλλά το ταξίδι με την μέγιστη ασφάλεια .

Και μόνο στην ιδέα επί 11 ώρες να έρχομαι αντιμέτωπος με αυτοκίνητα από το αντίθετο ρεύμα με έπιανε κόμπος .

 

Στα των προγραμμάτων τώρα , μέσα στην Αθήνα το Google Maps έχει ότι του ζητήσεις , έβαλα Αττικό πάρκο και άμεσα μου έβγαλε διαδρομή , Allou fun park το ίδιο , επίσης μουσείο Ακρόπολης , πολεμικό μουσείο .

Δεν έκανα καν τον κόπο να τα ψάξω στο igo .

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς , πρόσφατα έκανα την διαδρομή Νάουσα - Αθήνα και επιστροφή με όλη την οικογένεια μέσα πληρώνοντας όλα τα διόδια . Στόχος μου δεν ήταν η εξοικονόμηση χρόνου η χρημάτων , αλλά το ταξίδι με την μέγιστη ασφάλεια .

Και μόνο στην ιδέα επί 11 ώρες να έρχομαι αντιμέτωπος με αυτοκίνητα από το αντίθετο ρεύμα με έπιανε κόμπος .

Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο, τέτοιες αποκοτιές συστήνονται μόνο αν ταξιδεύεις μόνος και το βλέπεις και σαν βόλτα το ταξίδι.

Είναι μικροί επαρχιακοί δρόμοι με πολλά αυτοκίνητα ντόπιων που δεν ξέρω πως πήραν διπλώματα και αν γνωρίζουν καθόλου τι εστί ΚΟΚ.

 

Μάλιστα στην Θεσσαλία συνειδητοποίησα γιατί συμβαίνουν τόσα πολύνεκρα δυστυχήματα.

Λόγω των ατελείωτων ευθειών, αναγκαστικά αναπτύσσεις ταχύτητα (όχι τπτ τραγικό, αλλά και 120kmph σε τέτοιους δρόμους είναι άκρως επικίνδυνα) σε δρόμους που ανά πάσα στιγμή μπορεί να μπει άλλο όχημα, επιβατικό, αγροτικό ή άλλο. Αν δεν προλάβεις εγκαίρως να πέσεις στα φρένα, αιωνία σου η μνήμη. :p

Δεν έχουν αίσθηση και πολλοί στην επαρχία, ενώ στην παλιά Ε.Ο Κορίνθου-Πατρών είδα και πολλούς ηλικιωμένους (του στυλ πάει-δεν πάει) να οδηγούν χρέπια και να κινούνται άκρως επικίνδυνα.

Οπότε, ναι , δεν ξέρω πόσο αξίζει.

Αλλά το Google Maps είναι το μόνο που έχω χρησιμοποιήσει και καλύπτει σχεδόν απόλυτα (μία φορά έτυχε πρόσφατα να πέσω σε πλευρικά) το no tolls.

Πάντως παίδες, αν όντως ισχύει ότι η Google παίρνει δεδομένα απ΄το Waze, ενημερώνετε, ενημερώνετε τους χάρτες (με τα πλευρικά διόδια) καθώς η γνώση είναι δύναμη....;)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο, τέτοιες αποκοτιές συστήνονται μόνο αν ταξιδεύεις μόνος και το βλέπεις και σαν βόλτα το ταξίδι.

Είναι μικροί επαρχιακοί δρόμοι με πολλά αυτοκίνητα ντόπιων που δεν ξέρω πως πήραν διπλώματα και αν γνωρίζουν καθόλου τι εστί ΚΟΚ.

 

Μάλιστα στην Θεσσαλία συνειδητοποίησα γιατί συμβαίνουν τόσα πολύνεκρα δυστυχήματα.

Λόγω των ατελείωτων ευθειών, αναγκαστικά αναπτύσσεις ταχύτητα (όχι τπτ τραγικό, αλλά και 120kmph σε τέτοιους δρόμους είναι άκρως επικίνδυνα) σε δρόμους που ανά πάσα στιγμή μπορεί να μπει άλλο όχημα, επιβατικό, αγροτικό ή άλλο. Αν δεν προλάβεις εγκαίρως να πέσεις στα φρένα, αιωνία σου η μνήμη. :p

Δεν έχουν αίσθηση και πολλοί στην επαρχία, ενώ στην παλιά Ε.Ο Κορίνθου-Πατρών είδα και πολλούς ηλικιωμένους (του στυλ πάει-δεν πάει) να οδηγούν χρέπια και να κινούνται άκρως επικίνδυνα.

Οπότε, ναι , δεν ξέρω πόσο αξίζει.

Αλλά το Google Maps είναι το μόνο που έχω χρησιμοποιήσει και καλύπτει σχεδόν απόλυτα (μία φορά έτυχε πρόσφατα να πέσω σε πλευρικά) το no tolls.

Πάντως παίδες, αν όντως ισχύει ότι η Google παίρνει δεδομένα απ΄το Waze, ενημερώνετε, ενημερώνετε τους χάρτες (με τα πλευρικά διόδια) καθώς η γνώση είναι δύναμη....;)

Σε λίγο θα μας πεις φίλε ότι τα Google Maps αποτρεπουν ατυχηματα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω προς τι η ειρωνία που αποκρύπτει ίσως εκνευρισμό.

Την εμπειρία μου καταθέτω, δεν υποστήριξα κάπου ότι το GMaps είναι το "καλυτερότερο", εδώ μιλάμε για αποφυγή διοδίων, και για μένα δεν υπάρχει κάτι καλύτερο, proven μάλιστα σε διαφορετικές συνθήκες και χώρες.

 

Σίγουρα κάποιοι θα διαφωνούν ενώ άλλοι θα έχουν άλλες εμπειρίες.

 

Μόνο ότι το GMaps αντλεί δεδομένα απ' το Waze αρκεί από μόνο του για να υπερτερεί έναντι όλων των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το waze για να ενημερωνω και εγω οσο μπορω επειδη κανω πολλα ταξιδια.

τωρα απο δω και περα τι κανω? πως το λειτουργω? πρεπει να το εχω συνεχεια ανοιχτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω προς τι η ειρωνία που αποκρύπτει ίσως εκνευρισμό.

Την εμπειρία μου καταθέτω, δεν υποστήριξα κάπου ότι το GMaps είναι το "καλυτερότερο", εδώ μιλάμε για αποφυγή διοδίων, και για μένα δεν υπάρχει κάτι καλύτερο, proven μάλιστα σε διαφορετικές συνθήκες και χώρες.

 

Σίγουρα κάποιοι θα διαφωνούν ενώ άλλοι θα έχουν άλλες εμπειρίες.

 

Μόνο ότι το GMaps αντλεί δεδομένα απ' το Waze αρκεί από μόνο του για να υπερτερεί έναντι όλων των υπολοίπων.

Έχεις κάνει και ψυχολόγος;

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το waze για να ενημερωνω και εγω οσο μπορω επειδη κανω πολλα ταξιδια.

τωρα απο δω και περα τι κανω? πως το λειτουργω? πρεπει να το εχω συνεχεια ανοιχτο?

Όχι, απλά όταν μπαίνεις και το χρησιμοποιείς στο δεξί κάτω άκρο πατάς το εικονίδιο της συνομιλίας και σου βγάζει επιλογές να κάνεις διάφορα reports όπως: traffic jam, Police, Accident και άλλα.

 

Ευτυχώς έχει αρχίσεις και διαδίδεται, συχνά σε μια ακτίνα κάποιων χιλιομέτρων μου βγάζει έως και 20-25 wazers...

 

Έχεις κάνει και ψυχολόγος;

Δεν χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις ψυχολογίας για να διαπιστώσει κάποιο το ειρωνικό των γραφομένων σου, αλλά όπως σε όλα τα φόρα κάποιοι είμαστε απλοί χρήστες και κάποιοι όχι.

Γενικά μιλάω.

Edited by Nozomi
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ να πω την αλήθεια αν δεν ήταν τα ρημαδοδεδομένα θα χρησιμοποιούσα το Google Maps.

 

Σε λίγο θα μας πεις φίλε ότι τα Google Maps αποτρεπουν ατυχηματα.

 

Έχεις κάνει και ψυχολόγος;

 

Unleashed by my M1 NOTE

 

Καταθέτουμε απόψεις στο φόρουμ.

Ειρωνικά σχόλια και μάλιστα άνευ λόγου και αιτίας είναι αχρείαστα και δεν προσφέρουν τίποτα σε μια συζήτηση εκτός από εκνευρισμό και παρακαλώ να εκλείψουν.

Link to comment
Share on other sites

ποια δεδομενα; Κατεβαζεις offline χαρτες και στα google maps

Σαφώς δε γίνεται αυτό

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά όταν μπαίνεις και το χρησιμοποιείς στο δεξί κάτω άκρο πατάς το εικονίδιο της συνομιλίας και σου βγάζει επιλογές να κάνεις διάφορα reports όπως: traffic jam, Police, Accident και άλλα.

 

Ευτυχώς έχει αρχίσεις και διαδίδεται, συχνά σε μια ακτίνα κάποιων χιλιομέτρων μου βγάζει έως και 20-25

 

Ναι αυτό το κουμπί το είδα.....

Αλλά έστω κάνω μια διαδρομή και το έχω ανοιχτό αυτό δεν παίρνει αυτόματα τη θέση μου και βλέπει που καθυστερω και που όχι?

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν γινεται;

 

Ναι, κατέβασε έτσι όλο το χάρτη της ελλάδας, ή έστω της μισής... αυτό δεν είναι offline πλοήγηση

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...