Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγκατέστησα το MapFactor https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mapfactor.navigator και το είδα πάααρα πολύ καλό και γρήγορο:up:

 

μιας και το δοκιμασες , χωρις data ειναι? απο γραφικα τι λεει? εχει περιορισμους στην χρηση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μιας και το δοκιμασες , χωρις data ειναι? απο γραφικα τι λεει? εχει περιορισμους στην χρηση?

Πριν λίγο το εγκατέστησα,δεν έκανα πλοήγηση:)

Έβαλα αρκετούς προορισμούς και έβρισκε τις διαδρομές αμέσως(μέσα στο σπίτι και χωρίς wifi),έκανε επανυπολογισμό διαδρομής άμεσα και σε όλες τις επιλογές(γρηγορότερη,συντομότερη κλπ).

Προσωπικά μου άρεσε πολύ(δεν το περίμενα!),τα γραφικά μου άρεσαν και περιορισμούς στη χρήση δεν είδα κάπου:ninja:

Θα το δω και στην πλοήγηση σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο το εγκατέστησα,δεν έκανα πλοήγηση:)

Έβαλα αρκετούς προορισμούς και έβρισκε τις διαδρομές αμέσως(μέσα στο σπίτι και χωρίς wifi),έκανε επανυπολογισμό διαδρομής άμεσα και σε όλες τις επιλογές(γρηγορότερη,συντομότερη κλπ).

Προσωπικά μου άρεσε πολύ(δεν το περίμενα!),τα γραφικά μου άρεσαν και περιορισμούς στη χρήση δεν είδα κάπου:ninja:

Θα το δω και στην πλοήγηση σύντομα!

 

οκ ,αν εχεις νεοτερα απο καποια διαδρομη ενημερωσε μας :)

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το MapFactor https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mapfactor.navigator και το είδα πάααρα πολύ καλό και γρήγορο:up:

 

Πριν λίγο το εγκατέστησα,δεν έκανα πλοήγηση:)

Έβαλα αρκετούς προορισμούς και έβρισκε τις διαδρομές αμέσως(μέσα στο σπίτι και χωρίς wifi),έκανε επανυπολογισμό διαδρομής άμεσα και σε όλες τις επιλογές(γρηγορότερη,συντομότερη κλπ).

Προσωπικά μου άρεσε πολύ(δεν το περίμενα!),τα γραφικά μου άρεσαν και περιορισμούς στη χρήση δεν είδα κάπου:ninja:

Θα το δω και στην πλοήγηση σύντομα!

 

Ήμαρτον ρε φίλε.

Προτείνεις ένα πρόγραμμα πλοήγησης ως πολύ καλό πριν ακόμα κάνεις πλοήγηση...

Τι να πω παραδίνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ήμαρτον ρε φίλε.

Προτείνεις ένα πρόγραμμα πλοήγησης ως πολύ καλό πριν ακόμα κάνεις πλοήγηση...

Τι να πω παραδίνομαι.

 

Στα + ειναι οτι χρησιμοποιει http://www.openstreetmap.org/ οποτε οσον αφορα τα δεδομενα χαρτων ειναι οκ

τωρα στην πλοηγηση κτλ πρεπει να το δοκιμαστει

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Ήμαρτον ρε φίλε.

Προτείνεις ένα πρόγραμμα πλοήγησης ως πολύ καλό πριν ακόμα κάνεις πλοήγηση...

Τι να πω παραδίνομαι.

 

Μα τι να πω. Τις τελευταίες μέρες η πλειοψηφία που ρωτάει για εφαρμογές πλοήγησης φαίνεται ότι το κάνει για παιχνίδι. Και δεν έχω πρόβλημα. Και γω πριν βγάλω καν διπλωμα οδήγησης είχα πειραματιστεί με εφαρμογές πλοήγησης. Δεν έμπαινα να ρωτάω συνέχεια όμως το top5 του καθενός.

 

Όσο καλή κι αν σας φαίνεται μια εφαρμογή με πλούσια γραφικά κλπ, στο δρόμο ξεγυμνώνεται για πλάκα. Και μια που φαίνεται πιο φτωχή σε λειτουργίες, μπορεί στο πιο ουσιαστικό, που είναι η πλοήγηση μην ξενχάμε, να είναι ότι καλύτερο.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Μα τι να πω. Τις τελευταίες μέρες η πλειοψηφία που ρωτάει για εφαρμογές πλοήγησης φαίνεται ότι το κάνει για παιχνίδι. Και δεν έχω πρόβλημα. Και γω πριν βγάλω καν διπλωμα οδήγησης είχα πειραματιστεί με εφαρμογές πλοήγησης. Δεν έμπαινα να ρωτάω συνέχεια όμως το top5 του καθενός.

 

Όσο καλή κι αν σας φαίνεται μια εφαρμογή με πλούσια γραφικά κλπ, στο δρόμο ξεγυμνώνεται για πλάκα. Και μια που φαίνεται πιο φτωχή σε λειτουργίες, μπορεί στο πιο ουσιαστικό, που είναι η πλοήγηση μην ξενχάμε, να είναι ότι καλύτερο.

+1

Το θεμα ειναι η πλοηγηση και οι επιλογες που σου δινει καθως και η κινηση στους δρομους.

οπως και το cloud που υποστηριζει την εφαρμογη

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Εάν αγοράσω το τουρκικό igo μετά εάν περάσω χειροκίνητα τα αρχεία για ελληνικό μενού και φωνητικών οδηγιών, ελληνικούς χάρτες θα δουλέψουν; μετά θα παίρνει αναβαθμίσεις επίσημες από το play store η θα θεωρηθεί πείραγμα και δεν...;
Link to comment
Share on other sites

Εάν αγοράσω το τουρκικό igo μετά εάν περάσω χειροκίνητα τα αρχεία για ελληνικό μενού και φωνητικών οδηγιών, ελληνικούς χάρτες θα δουλέψουν; μετά θα παίρνει αναβαθμίσεις επίσημες από το play store η θα θεωρηθεί πείραγμα και δεν...;

Αν ενδιαφέρεσαι για το iGo , κάνε τον κόπο να ψάξεις , και θα βρείς σε κάποια forum εδώ στην Ελλάδα ότι χρειάζεσαι .

Link to comment
Share on other sites

Εάν αγοράσω το τουρκικό igo μετά εάν περάσω χειροκίνητα τα αρχεία για ελληνικό μενού και φωνητικών οδηγιών, ελληνικούς χάρτες θα δουλέψουν; μετά θα παίρνει αναβαθμίσεις επίσημες από το play store η θα θεωρηθεί πείραγμα και δεν...;

 

Όχι, δε θα είσαι ΟΚ σε θέμα αναβαθμίσεων διότι η η κάθε πιθανή αναβάθμιση θα χαλάει όλες τις ρυθμίσεις που χρειάστηκαν για να λειτουργήσει σωστά με ελληνικά. Γενικά όπως είπε και ο geobas, ψάξου σε ελληνικά φόρουμ.

 

Btw, δοκίμασα σήμερα το NLife Greece σε συσκευή φίλου. Ανάμεικτες εντυπώσεις. Χάρτες ΤομΤομ 09/2014. Αρκετά εύχρηστο και ελαφρύ το μενού του, καθώς και το μενού δρομολογήσεων, όπου κάνεις εύκολα επισκόπιση των προτεινόμενων διαδρομών. Το αρνητικό που βρήκα είναι ότι αρκετές φορές, (ενώ η δρομολόγηση στο χάρτη είναι καλή) κατά κάποιο τρόπο παραλείπει οδηγίες. Αν φτάνεις για παράδειγμα σε μια διχάλα στο δρόμο (όπου επιτρεπόταν να μπεις και στα 2 σκέλη)και δεν είναι σαφές που συνεχίζει ο δρόμος σου, αυτό δε λέει τίποτα. Επίσης αρκετές φορές δεν είπε τίποτα όταν ημουν σε διασταύρωση τύπου "Τ" και είχε απαγορευτικό στροφής προς τη μια κατεύθυνση. Εντάξει, αυτό δεν είναι λάθος απαραίτητα, αλλά για λόγους σαφήνειας θεωρώ ότι θα έπρεπε να ανακοινώνονται κι αυτές οι οδηγίες. Χρειάστηκε αρκετές φορές να κοιτάξω στο χάρτη για να καταλάβω που θα πάω. Και τέλος, όταν υπήρχαν δυο διαδοχικές στροφές η μία μετά την άλλη, έχω την εντύπωση ότι δε σε προειδοποιούσε από πριν, και επειδή όπως είναι φυσιολογικό, με το που έστριβες δεν προλάβαινε να αλλάξει την οδηγία, μπορεί να σε οδηγήσει σε λάθος.Οι δρομολογήσεις του ήταν καλές όμως.

 

Δοκιμάστηκε στην ευρύτερη περιοχή της Κατερίνης.

Edited by tsabasid

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφέρεσαι για το iGo , κάνε τον κόπο να ψάξεις , και θα βρείς σε κάποια forum εδώ στην Ελλάδα ότι χρειάζεσαι .
μωρε ασχολουμαι τοσα χρονια με το πριμο το εχω σεταρει ετοιμο απλα ηθελα να εχω ενα out of the box με ετοιμο sys κλπ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει άλλο θέμα αποκλειστικά για το IGO, κακώς το μπερδεύουμε εδώ μέσα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το καλυτερο προγραμα gps με τοςυ καλυτερους χαρτες για ελλαδα ?

 

Για μένα οι χάρτες Anavasis και Autodrive για την Garmin δεν παίζονται σε λεπτομέρεια. Αγροτικοί χωματόδρομοι, αδιάβατοι χωματόδρομοι στα βουνά και τα συναφή. Είναι αξεπέραστοι. Επίσης και ο χάρτης του Navitel Navigator έχει λεπτομέρεια, ειδικά σε ορεινές χωμάτινες διαδρομές.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Τελικα στα εντελως δωρεαν εχουμε καταληξει στο μονο here γιατι τα αλλα ειναι πολυ υποδεεστερα.

Στα επι πληρωμη βλεπω και υπαρχουνε αντιθετες αποψεις και αλλαζω την ερωτηση ..

ποια ειναι τα 5 καλυτερα επι πληρωμη προγραμματα ?

λεω μερικα και μου λετε αμα ειναι ετσι

iGo

tomtom

sygic

navigon

garmin

Στα επί πληρωμή, μετά από συζητήσεις επί συζητήσεων που έγιναν προ καιρού και οι οποίες ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ και με λόγια, αλλά με παράθεση παραδειγμάτων, φάνηκε ότι τα καλύτερα προγράμματα σε θέμα πλοήγησης έιναι τα Route66, Navigon και μετά ακολουθούν τα άλλα. Με το Sygic να μην είναι στα αμέσως επόμενα.

 

Από τα δωρεάν και offline, υπάρχει και το maps.me που πρότεινε κάποιο άλλο μέλος και το βρίσκω καλό και αυτό. Όπως και το MapFactor free, δουλεύει με openstreetmap.

 

Εγκατέστησα το MapFactor https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mapfactor.navigator και το είδα πάααρα πολύ καλό και γρήγορο:up:

To Mapfactor είναι απολύτως άχρηστο :down:σε ότι αφορά την επιλογή διαδρομής. Είναι απίστευτες οι πατάτες που προτείνει. Δεν φτάνει να είναι τζάμπα και όμορφο για να είναι καλό.

 

Από τα απολύτως δωρεάν πρώτο είναι το here που είναι μια κατηγορία από μόνο του και μετά το Offline maps & Navigation. Μετά το χάος

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Για μένα οι χάρτες Anavasis και Autodrive για την Garmin δεν παίζονται σε λεπτομέρεια. Αγροτικοί χωματόδρομοι, αδιάβατοι χωματόδρομοι στα βουνά και τα συναφή. Είναι αξεπέραστοι. Επίσης και ο χάρτης του Navitel Navigator έχει λεπτομέρεια, ειδικά σε ορεινές χωμάτινες διαδρομές.

 

Όταν αναφέρεσαι σε Garmin μιλάς για εφαρμογή η για pna? Ξέρω ότι auto drive έχουν τα pna της Garmin. Ισχύει το ίδιο και για το viago?

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αγορασα την εφαρμογη Sygic, δεν αντεξα. Μου αρεσε περισσοτερο και φαινεται πολυ καλυτερη απο το Navigon. Και για 30ευρω για παντα οι χαρτες τις Ευρωπης, δεν ειναι τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αγορασα την εφαρμογη Sygic, δεν αντεξα. Μου αρεσε περισσοτερο και φαινεται πολυ καλυτερη απο το Navigon. Και για 30ευρω για παντα οι χαρτες τις Ευρωπης, δεν ειναι τιποτα.

Για όλους τούς χάρτες 30 ευρώ; μια χαρά είναι

Link to comment
Share on other sites

Για όλους τούς χάρτες 30 ευρώ; μια χαρά είναι

 

Ναι. Για ολους τους χαρτες Ευρωπης. Και το καλο ειναι οτι ειναι για παντα και οχι πχ για 1 χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Για ολους τους χαρτες Ευρωπης. Και το καλο ειναι οτι ειναι για παντα και οχι πχ για 1 χρονο.

Καλή φάση ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν αναφέρεσαι σε Garmin μιλάς για εφαρμογή η για pna? Ξέρω ότι auto drive έχουν τα pna της Garmin. Ισχύει το ίδιο και για το viago?

Οι ίδιοι χάρτες παίζουν και για το Android.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οι ίδιοι χάρτες παίζουν και για το Android.

 

Το έχουν αποσύρει το Viago από το Playstore. Δεν είδα και κάποια αναφορά ή ανακοίνωση που έψαξα ως προς το γιατί. Πάντως πριν από κανένα μήνα που το είχε πάρει το μάτι μου στο Playstore 1η φορά, είχα δει ότι είχε πολύ χαμηλή βαθμολογία και πολλά παράπονα για ελλειπή υποστήριξη.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Στα επί πληρωμή, μετά από συζητήσεις επί συζητήσεων που έγιναν προ καιρού και οι οποίες ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ και με λόγια, αλλά με παράθεση παραδειγμάτων, φάνηκε ότι τα καλύτερα προγράμματα σε θέμα πλοήγησης έιναι τα Route66, Navigon και μετά ακολουθούν τα άλλα. Με το Sygic να μην είναι στα αμέσως επόμενα.

 

Αυτό που λες δεν ισχύει, όσες συζητήσεις και αν έγιναν εδώ , ποτέ δεν είδα να βγαίνει απόφαση για ποιο έχει καλύτερη πλοήγηση, καθένας λέει και από ένα. Αν ίσχυε αυτό που λες , όλοι θα είχαμε τα Route66 και Navigon.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν ισχύει, όσες συζητήσεις και αν έγιναν εδώ , ποτέ δεν είδα να βγαίνει απόφαση για ποιο έχει καλύτερη πλοήγηση, καθένας λέει και από ένα. Αν ίσχυε αυτό που λες , όλοι θα είχαμε τα Route66 και Navigon.

 

Νομιζω πως το sygic ειναι καλυτερο κ μετα ακολουθουν τα αλλα κ μαζι κ το navigon.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εβαλα και εγω το here να το δοκιμασω φαινεται καλο απλα η αναζητηση με μπερδευει λιγο,δεν σου ζηταει πολη,οδο,αριθμο κατευθειαν βαζεις στο search.και μετα σε παει εαν το καταλαβα σωστα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...