Jump to content

Τα πάντα για τα Καρτοσυμβόλαια


stathis334
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια το cosmote καρτοσυμβολαιο student που με ενδιαφερει παιζει να μου μειωσουν το παγιο ? απο 20 σε 15, με επιδοτηση ? η να μη το προσπαθησω καν?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σ'ολους. Είμαι σε ΚαρτοΣυμβόλαιο 25 με ΔΧΟ κοντα 2 χρόνια, και κάπου 6 μήνες πια χωρίς δεσμευση. Επειδή τα χρήματα που πληρώνω, δε θεωρω οτι τα κάνω χρήση, σκεφτηκα τη μετατροπή σε Cosmoκαρτα και να ρίξω το κόστος. Βλέπω όμως ότι και αυτή δεν έχει ιδιαίτερα καλά πακέτα σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Αυτό κυρίως με κάνει να σκέφτομαι μήπως υπάρχει πιθανότητα να κάνω αίτημα για αλλαγή σε κάρτα για να παρω καλύτερη προσφορά στο υπάρχον ΚΣ.

Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία?

 

 

ΥΓ: Για να προλάβω κάποια σχόλια .... Πρόθεση να πάω σε κανονικό συμβόλαιο δεν έχω και δυσκολεύομαι ν'αλλάξω και πάροχο λόγω επαφών.

Edited by Gilles27
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αίτηση φορητοτητας και αναμενε τηλέφωνο από κοσμοτε μήπως σου δώσουν αυτό που θέλεις.
1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Απο την εμπειρία μου με φορητότητα που είχα κάνει το 2010 ή 11 (όταν οι αγελάδες ήταν πιο παχιές) η απάντησή τους ήταν αρνητική για οτιδήποτε σε ΚΣ. Συγκεκριμένα αρνήθηκαν να μου παρατείνουν τα 1000 ή 1500' που δίναν τότε προς cosmote για όλα τα ΚΣ για 1 χρόνο. Ακόμη και με αύξηση παγίου (απο 15 σε 20 τότε). Ήταν η περίοδος που είχαν βγει τα ΚΣ με ΔΧΟ που μείωναν τα χρήματα που σου έδιναν στην κάρτα. Οι προτάσεις τους ήταν για συμβόλαια μόνο.

 

Με βάση και την παραπάνω εμπειρία, και με βάση ότι και στα νέα ΚΣ δεν κάνουν κάτι καλύτερο απο τα 2,5€/μήνα, ηθελα να αποφύγω πάλι τις διαδικασιες με φορητότητες κλπ γι'αυτο και το ερώτημα, αν έχει κάποος κάνει κάτι παρόμοιο....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Είχα διετή δέσμευση στο κάρτοσυμβόλαιο ΔΧΟ 25 το οποίο και έληξε. Μέχρι πριν 2 βδομάδες υπήρχε σε online προσφορά το αντίστοιχο 35αρι με 25€ πάγιο το οποίο και δε μου έδωσαν γιατί μου είπαν ότι η προσφορά ισχύει μόνο για νέες συνδέσεις. Είμαι φοιτητής οπότε με ενδιαφέρει η προοπτική του καρτοσυμβολαιου student το οποίο πάλι δε μου το δίνουν με 15€, αλλά με 20€ γιατί είμαι από συμβόλαιο. Τους είπα να το γυρίσω σε καρτοκινητό και μετά να κάνω τη σύνδεση στο student αλλά μου είπαν ότι για 3 μήνες εδώ μπορώ να κάνω νέα σύνδεση. Δεν ξέρω, λογικά θα το πάω σε wats up να χω το κεφάλι μου ήσυχο, οι προτάσεις ανανέωσης που μου έκαναν δε με ικανοποίησαν. Ξέρει κανείς αν πράγματι ισχύει το 3μηνο "εμπάργκο";
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ακριβώς αυτό που ζητάς.

Είχα το ΔΧΟ25 αλλά έκανα φορητότητα σε άλλο δίκτυο και σε λιγότερο από μήνα επέστρεψα πάλι cosmote στο φοιτητικό με τελική τιμή 16,80€ με έκπτωση στο πάγιο.

 

Αν υποβάλλεις αίτηση για φορητότητα, θα σε καλέσουν για προσφορά.

Edited by KostasGre
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Είχα διετή δέσμευση στο κάρτοσυμβόλαιο ΔΧΟ 25 το οποίο και έληξε. Μέχρι πριν 2 βδομάδες υπήρχε σε online προσφορά το αντίστοιχο 35αρι με 25€ πάγιο το οποίο και δε μου έδωσαν γιατί μου είπαν ότι η προσφορά ισχύει μόνο για νέες συνδέσεις. Είμαι φοιτητής οπότε με ενδιαφέρει η προοπτική του καρτοσυμβολαιου student το οποίο πάλι δε μου το δίνουν με 15€, αλλά με 20€ γιατί είμαι από συμβόλαιο. Τους είπα να το γυρίσω σε καρτοκινητό και μετά να κάνω τη σύνδεση στο student αλλά μου είπαν ότι για 3 μήνες εδώ μπορώ να κάνω νέα σύνδεση. Δεν ξέρω, λογικά θα το πάω σε wats up να χω το κεφάλι μου ήσυχο, οι προτάσεις ανανέωσης που μου έκαναν δε με ικανοποίησαν. Ξέρει κανείς αν πράγματι ισχύει το 3μηνο "εμπάργκο";

 

είμαι και εγω φοιτητης και είχα τα ίδια δδείλληματα. Το εψαξα στη κοσμοτε και δε συμφαίρει με τη καμία καρτοσυμβόλαιο ούτε συμβόλαιο. Συμφαίρει κατροκινητο whatsup φοιτητικο όπου με 7 ευρώ πακέτο ,έχεις 1200 ΛΕΠΤΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ 100 ΜΥΝΗΜΤΑ ΠΡΟς ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΜΗΝΑ!!!! Και όταν βάζεις καρτα 10 ευρη για να βάλεις το πακέτο, αυτοματος σου κάνουν δώρο 500 Mb ιντερνεT .Η vodafone βέβαια έχει καλύτερο πακέτο αλλά αν πας εκει θ αχάσεις το αριθμό. Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Δες αυτο: http://www.whatsup.gr/el/studentregistration#register

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
παιδια τι παραπανω προσφερουν τα νεα καρτοσυμβολαια απο τα παλια ενδιαφερομαι για το 20
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας ρε παλικαρια.Ηθελα μια γνωμη για ενα θεμα που με απασχολει.Σε λιγοτερο απο 1 μηνα ληγει το καρτοσυμβολαιο που εχω εδω και 2 χρονια.Πληρωνω (μετα απο τη τελευταια εκπτωση παγιου που μου εκαναν) 15,13€ και εχω 1500' προς cosmote και 40' προς άλλα δικτυα.Περασα μια βολτα χθες απο καταστημα Μερκελ (Γερμανος) και μου ειπαν οτι υπαρχει μονο μια προσφορα στα 22€ με τις ιδιες παροχες υπηρεσιων. Τι μου προτείνετε να κανω?Σκεφτομαι να το κανω καρτα και (μιας και εχω σα δευτερο νουμερο frog), στη συνεχεια να το "μπαταρω" σε frog.Μηπως να κανω κανα τηλεφωνιμα στο τμημα για διακοπη υπηρεσιωνων μπας και γινει τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
Ποσο εχετε καταφερει να παρεται τελικη τιμη παγιου με εκπτωση αντι επιδοτησης σε καρτοσυμβολαιο αυτην την περιοδο;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα παιδια,εχω εδω και 2 χρονια καρτοσυμβολαιο στιουντεντ και απο κει που τα ο λογαριασμος 20,5 ευρω τον μηνα,εφτασε εδω και 6 μηνες τα 22,5,εχω βαλει επιλογη για επιδοτηση και για αυτο δεν εχω το παγιο των 15 ανα μηνα.Πηγα λοιπον σημερα να ρωτησω για συσκευη και ο υπαλληλος μου πε ενα γελοιο ποσο της ταξης των 35 ευρω.Παιρνω τηλ κοσμοτε τους λεω σας δινω 7,5 υρω τον μηνα παραπανω για επιδοτηση δηλαδη 90 τον χρονο και μου δινετε τοσο αστεια επιδοτηση?Και μου πε με υφακι οτι μου προσφερει πολλα αυτο το προγραμμα σε αυτη την τιμη.Να σημειωσω επισης οτι οποιο κανουν τωρα αυτο το συμβολαιο παιρνουν κινητο με τρελη εκπτωση,κατι φυσικα που δεν ισχυει για μενα επειδη ηδη το χω.Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος,σε περιπτωση που κανω αιτηση να παω στην γουιντ,υπαρχει πιθανοτητα να μου προφερει καποια εταιριες απο τις 2 κανα κινητο,οχι απαραιτητα τσαμπα αλλα με εκπτωση,ή επειδη ειναι πολυ μικρος ο λογαριασμος μου δεν θα ενδιαφερθουν καν?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
εκανα σε 15 μερεσ 2 φορητοτητεσ απο και μου εδωσαν τελικα το κοσμοτε 65 που εχει 1500 λεπτα προσ ολουσ 1500 μυνηματα προς ολουσ και 2 γιγα ιντερνετ με 28 ευρς τελικη τιμη και 18 μηνο συμβολαιο
SURF UNTIL YOU DIE
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά έχω φρικάρει! μόλις εκλεισα το τηλέφωνο με την Cosmote αφού σήμερα μου έκαναν φραγή εξερχόμενων κλήσεων (καρτοσυμβόλαιο έχω) για λογαριασμό που μου έστειλαν προχθες και έληγε σήμερα. Παραπονέθηκα για το πόσο αργά ειδοποιούν για την λήξη του λογαριασμού και αφου συννενοηθήκαμε όπως όπως μου το λέει η κοπελια το εξης και κουφάθηκα: "να σας ενημερώσω ότι για την άρση της φραγής, θα χρεωθείτε με το ποσό των 4 ευρώ"

 

α π α ρ α δ ε κ τ ο ι ταλιροφονιάδες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω φρικάρει! μόλις εκλεισα το τηλέφωνο με την Cosmote αφού σήμερα μου έκαναν φραγή εξερχόμενων κλήσεων (καρτοσυμβόλαιο έχω) για λογαριασμό που μου έστειλαν προχθες και έληγε σήμερα. Παραπονέθηκα για το πόσο αργά ειδοποιούν για την λήξη του λογαριασμού και αφου συννενοηθήκαμε όπως όπως μου το λέει η κοπελια το εξης και κουφάθηκα: "να σας ενημερώσω ότι για την άρση της φραγής, θα χρεωθείτε με το ποσό των 4 ευρώ"

 

 

 

 

 

α π α ρ α δ ε κ τ ο ι ταλιροφονιάδες

 

 

 

Απαραδεκτοι,τα ιδια κανουν και ατη καρτοκινητη.Εγω παντως εδω και καιρο το ξερω.Εχω ενα wu και θα το αφησω στο 6μηνο.Θα το βαλω για να με παιρνουν οι κοσμοτακηδες σε μια συσκευη.Αμα παρω δικαρτο θα εχω Q για τηλεφωνο και τη whats up για 0.facebook

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει λίγο σχετικά με το λογαριασμό διότι δεν μπορώ να καταλάβω τι μου λένε;

 

Έχω καρτοσυμβόλαιο που το 18μηνο δέσμευσης λήγει στις 5/2/2016.

Πληρώνω με πιστωτική κάθε 26 εκάστου μηνός 17 ευρώ.

Έχω έκπτωση 8 ευρώ/μήνα αντί για επιδότηση συσκευής.

Κάθε 11 του μηνός μου βάζουν τα 1500' προς cosmote, τα 35΄ προς όλους και τα 5 ευρώ.

Ο τελευταίος λογαριασμός εκδόθηκε στις 27/12 και αφορούσε το διάστημα 27/11 - 26/12

 

Θέλω να κάνω φορητότητα σε άλλο δίκτυο και έχω μπερδευτεί. Η cosmote μου λέει ότι αν την κάνω τώρα έχω ποινή 15 ευρώ αλλά επίσης ότι από όταν μπουν τα προνόμια στην κάρτα αυτόματα θα γίνει χρέωση ολόκληρου μηνός.

Τι σημαίνει αυτό; Ότι αφού πέρασε η 11/1 που πήρα τα προνόμια θα χρεωθώ ολόκληρο επόμενο πάγιο; Για ποιο διάστημα;

 

Τέλος πάντων, αν φύγω τώρα τι λογαριασμούς θα πρέπει να πληρώσω; Σίγουρα ολόκληρο από 27/12 - 26/1 και τα 15 ευρώ πρόστιμο υποθέτω. Αλλά για το διάστημα 27/1 και μετά θα πρέπει να πληρώσω κάτι λόγω προνομίων;

 

Να φύγω άμεσα να τελειώνω;

Edited by fonzi
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει λίγο σχετικά με το λογαριασμό διότι δεν μπορώ να καταλάβω τι μου λένε;

 

Έχω καρτοσυμβόλαιο που το 18μηνο δέσμευσης λήγει στις 5/2/2016.

Πληρώνω με πιστωτική κάθε 26 εκάστου μηνός 17 ευρώ.

Έχω έκπτωση 8 ευρώ/μήνα αντί για επιδότηση συσκευής.

Κάθε 11 του μηνός μου βάζουν τα 1500' προς cosmote, τα 35΄ προς όλους και τα 5 ευρώ.

Ο τελευταίος λογαριασμός εκδόθηκε στις 27/12 και αφορούσε το διάστημα 27/11 - 26/12

 

Θέλω να κάνω φορητότητα σε άλλο δίκτυο και έχω μπερδευτεί. Η cosmote μου λέει ότι αν την κάνω τώρα έχω ποινή 15 ευρώ αλλά επίσης ότι από όταν μπουν τα προνόμια στην κάρτα αυτόματα θα γίνει χρέωση ολόκληρου μηνός.

Τι σημαίνει αυτό; Ότι αφού πέρασε η 11/1 που πήρα τα προνόμια θα χρεωθώ ολόκληρο επόμενο πάγιο; Για ποιο διάστημα;

 

Τέλος πάντων, αν φύγω τώρα τι λογαριασμούς θα πρέπει να πληρώσω; Σίγουρα ολόκληρο από 27/12 - 26/1 και τα 15 ευρώ πρόστιμο υποθέτω. Αλλά για το διάστημα 27/1 και μετά θα πρέπει να πληρώσω κάτι λόγω προνομίων;

 

Να φύγω άμεσα να τελειώνω...

 

Τον τελευταιο μηνα πριν την ληξη του συμβολαιου μπορεις να φυγεις δεν εχεις να πληρωσεις κατι γιατι εισαι μεσα στον τελευταιο μηνα, που οτοσιαλος το παγιο για τον ιανουαριο το εχεις προπληρωμενο γιατι παντα πληρωνεις ενα μηνα μπροστα για το διαστημα 27/11 εως 26/12 πληρωνεις την χρηση που εκανες αν για παραδειγμα ειχες κανει μια επεκταση υπολοιπου 5 ευρω θα πληρωνες το παγιο του αλου μηνα +5 ευρω της χρηση απο 27/11 εως 26/12.

Αυτοι απο που σε βασιζουν τα 15 ευρω που λεν οτι θα πληρωσεις ? Ρωτησες τον λογο ενω βρισκεσε στον 18ο μηνα του συμβολαιου σου γιατι σε βγαζουν αυτο το ποσο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

Εχω φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο εδω και μια ολόκληρη μέρα. :) Ήθελα να ρωτήσω αυτό το χρηματικό υπόλοιπο 1 ευρώ που λέει τι ειναι; Το πάγιο μου ειναι υποτίθεται 20€ και εχει και 1 ευρώ μέσα που μπορω να το ξοδέψω όπως θέλω; Πχ να παρω στο 18838 της Cosmote για πληροφορίες; Αν δεν το φάω χάνεται τον επόμενο μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχεις καρτοσυμβόλαιο σημαίνει σταθερό λογαριασμό. Αν θες να αγοράσεις περισσότερα λεπτά ομιλίας ΜΒ , να μιλήσεις στο εξωτερικό ή να πάρεις αριθμούς υψηλής χρέωσης η αριθμούς 801 ή τριψήφια χρειάζεσαι έξτρα χρόνο ομιλίας ο οποίος μπαίνει με κάρτα ανανέωσης ξυστή ή και online ή σε κατάστημα.

Στα πλαίσια αυτά έχεις και το 1 ευρώ κάθε μήνα το οποίο θα προστεθεί τέλος του μήνα στο επόμενο αν δεν το χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχεις καρτοσυμβόλαιο σημαίνει σταθερό λογαριασμό. Αν θες να αγοράσεις περισσότερα λεπτά ομιλίας ΜΒ , να μιλήσεις στο εξωτερικό ή να πάρεις αριθμούς υψηλής χρέωσης η αριθμούς 801 ή τριψήφια χρειάζεσαι έξτρα χρόνο ομιλίας ο οποίος μπαίνει με κάρτα ανανέωσης ξυστή ή και online ή σε κατάστημα.

Στα πλαίσια αυτά έχεις και το 1 ευρώ κάθε μήνα το οποίο θα προστεθεί τέλος του μήνα στο επόμενο αν δεν το χρησιμοποιήσεις.

Πολύ ωραία ευχαριστώ για την πληροφορία. Εφόσον το φοιτητικό δίνει 1500 προς Cosmote, 500 προς όλους, 100 SMS προς όλους και 2GB ίντερνετ λογικά το ευρώ θα χρειαστεί για καμία συνομιλία με το 13838.. Πολύ καλό επίσης που μεταφέρεται και δεν το χάνεις στο τέλος του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
"Ανακοινώνεται ότι λόγω εργασιών αναβάθμισης των συστημάτων της COSMOTE από την 01:00 π.μ έως και 06:00 π.μ της 4/7/2016, δεν θα είναι δυνατή η Ενεργοποίηση Υπηρεσιών και Πακέτων, η Ανανέωση Χρόνου Ομιλίας, η Ενημέρωση διαθέσιμου Χρηματικού Υπολοίπου και διαθέσιμου Υπολοίπου σε λεπτά ομιλίας, SMS και ΜΒ για τους συνδρομητές Καρτοκινητής & ΚαρτοΣυμβολαίου της COSMOTE."
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...