Jump to content

Τα πάντα για τα Καρτοσυμβόλαια


stathis334
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω έκπτωση λόγω ανεργίας 15%, οπότε από 16,80€ δίνω 14,30€. Από Φλεβάρη δεν ξέρω τι θα γίνει...λογικά θα παραμείνω...

Με τη Vodafone δεν ξέρω τι θα κάνω, που λήγει το 50% έκπτωση που μου δίνουν και δεν μπορώ να μεταφέρω και το χρόνο σε άλλο καρτοκινητό...

 

Ω ναι; Δεν το ήξερα! Και έχεις πολλά ευρω επιπλέον; :(

Μπορείς πάντα να τα κάνεις σερφάρισμα στο κινητό!:D Ή να τα μιλήσεις σε wind!:)

Aφού σου πουν φυσικά ότι η έκπτωση δεν συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα καρτοσυμβόλαιο 15 στις 12 Σεπτέμβριου 2009 όπου πήρα και επιδότηση.

Το Μάρτιο του 2010 ενεργοποίησα την προσφορά με τα 1500 λεπτά. Τον Μάιο έμεινα άνεργος και έκανα αίτηση για 15% έκπτωση που τελικώς πήρα.

Όταν ήρθε η περίοδος ανανέωσης, πήρα και επιδότηση ( € 48 ) αλλά εξακολουθούσα να έχω τα 1500' και 15% έκπτωση.

Την επιδότηση την έκανα έκπτωση παγίου και έτσι είχα τελικό λογαριασμό € 9,8

 

Τον Μάρτιο του 2011 έληξαν τα 1500' και μετά από περίπου 2 μήνες έκανα αλλαγή προγράμματος σε Καρτοσυμβόλαιο ΔΧΟ 15. Ενώ η αλλαγή προράμματος έγινε αμέσως , τα 1500' μπήκαν στις 12 του μήνα και όχι πιο πριν.

 

Τώρα είμαι στη φάση όπου έκανα εκ νέου αίτηση και πήρα το 15% έκπτωση.

Η φάση όμως είναι ότι δεν μου δίνει η Cosmote ΚΑΘΟΛΟΥ επιδότηση, λόγω - λέει - χαμηλών λογαριασμών!!!

 

Από την άλλη δεν υπάρχει τρόπος να μιλάς με όλη την Cosmote με πάγιο 15 ευρώ , καθώς και το απεριόριστα 15 και τα καρτοσυμβόλαια 15 είναι πια μη εμπορικά διαθέσιμα!!

 

Οπότε η αγαπητή μας Cosmote , δεν έχει τίποτα να χάσει που δεν δίνει επιδοτήσεις! Έτσι κι αλλιώς στο μέλλον θα στα πάρει και με το παραπάνω!

Άρα έτσι εγκλωβίζει τους πελάτες με χαμηλό πάγιο.

 

Αναφορικά με κάτι που γράφτηκε πριν , οι χρεώσεις στο καρτοσυμβόλαιο είναι κανονικές διότι σε πιστώνει με όλο το ποσό ακριβώς την ημέρα που συνδέεσαι, γι'αυτό σε χρεώνει και ένα ολόκληρο πάγιο το οποίο δεν είναι προπληρωμή.

Αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι στην αποσύνδεση δεν υπάρχει επιστροφή παγίου.

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω μια ερώτηση που μου δημιουργήθηκε μόλις τώρα και 2 ακόμη..

0) τι είναι/πως γίνεται το sim cloning

1) Έχω καρτοσυμβόλαιο και τώρα που μου τελειώνουν τα 1500, σκέφτομαι να το κάνω σύνδεση. Έχω όμως ένα σεβαστό υπόλοιπο και στην Cosmote μου είπαν να τα μεταφέρω σε καρτοκινητό γιατί αλλιώς χάνονται. Υπάρχει όμως τρόπος να πάρω τα χρήματα; Είτε σαν μετρητά είτε να πηγαίνουν σαν πιστωτικό. Στο φόρουμ βρήκα ένα παλιό θέμα (του 2008) που έλεγε πως όχι. Αλλά θυμάμαι πως κάπου είχα διαβάσει (για καρτοκινητά) πως σύμφωνα με το νόμο μπορείς να τα πάρεις πίσω μείον κάποιες κρατήσεις (για τον κόπο τους). Δε βρίσκω όμως κάτι κάπου και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάτι.

2) Αν δε μου κάτσει άλλη λύση, για να τα μεταφέρω σε καρτοκινητό, τι πρέπει να κάνω; Κοστίζει; Αυτή η μεταφορά ισχύει για να ενεργοποιείται η προσφορά "με 10 ευρώ 1 ώρα προς όλους κτλ"; Στο κατάστημα μου είπαν πως μπορώ να την κάνω από εκεί αλλά θα προτιμούσα μέσω myaccount ή έστω τηλεφωνικά και δε ρώτησα εκείνη την ώρα..

 

ΥΓ: Για όποιον ενδιαφέρεται, στο κατάστημα επίσης μου είπανε πως από βδομάδα καταργούνται τα τέλη μεταβίβασης (για αλλαγή ονόματος)

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τα προηγούμενα ποστ, δεν ειναι πολλές 8 σελίδες.

Ωραίος!!!!

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Νέα συνδυαστικά πακέτα SMS+Internet στο ΚαρτοΣυμβόλαιο COSMOTE!

 

Πληροφορίες εδώ http://goo.gl/UjTyY

Edited by alany
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

2) Αν δε μου κάτσει άλλη λύση, για να τα μεταφέρω σε καρτοκινητό, τι πρέπει να κάνω;

 

ΥΓ: Για όποιον ενδιαφέρεται, στο κατάστημα επίσης μου είπανε πως από βδομάδα καταργούνται τα τέλη μεταβίβασης (για αλλαγή ονόματος)

 

Αν και στα υπόλοιπα δε βρήκα απάντηση, μεταφορά από καρτοσυμβόλαιο γίνεται μέσω του myaccount της Cosmote. Από ότι φαίνεται δεν είναι άμεση αλλά από το να προσπαθώ να βγάλω άκρη στο τηλέφωνο, καλύτερα. Είναι δωρεάν και το μόνο που χρειάζεται είναι να ξέρεις τον τηλεφωνικό αριθμό αυτού στον οποίο θες να βάλεις €€€.

 

Τα τέλη μεταβίβασης όντως καταργούνται, έχει ανακοίνωση στο site της Cosmote.

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Αν και στα υπόλοιπα δε βρήκα απάντηση, μεταφορά από καρτοσυμβόλαιο γίνεται μέσω του myaccount της Cosmote. Από ότι φαίνεται δεν είναι άμεση αλλά από το να προσπαθώ να βγάλω άκρη στο τηλέφωνο, καλύτερα. Είναι δωρεάν και το μόνο που χρειάζεται είναι να ξέρεις τον τηλεφωνικό αριθμό αυτού στον οποίο θες να βάλεις €€€.

 

Τα τέλη μεταβίβασης όντως καταργούνται, έχει ανακοίνωση στο site της Cosmote.

 

αν ρωτάς για το πως να στείλεις το υπόλοιπό σου προς άλλο νούμερο cosmote, καλείς το 13888 με πολύ μικρό κόστος και τους λες ότι θέλεις να μεταφέρεις τόσα χρήματα στο τάδε νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

αν ρωτάς για το πως να στείλεις το υπόλοιπό σου προς άλλο νούμερο cosmote, καλείς το 13888 με πολύ μικρό κόστος και τους λες ότι θέλεις να μεταφέρεις τόσα χρήματα στο τάδε νούμερο.

όπως είπα γίνεται και μέσω του myaccount

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Έχει η αδερφή μου ένα καρτοσυμβολαιο 35 που το είχε κάνει πέρσι, και έτσι έχει 1500 και 35€

Πήραν τηλ και μου είπαν οτι τα 1500 ήταν προσφορά,που λήγει μέσα στο νοέμβρη και αν θελει 1500 πρέπει να πάει στο καινούριο καρτοσυμβολαιο, το οποίο όμως της αφήνει 9€ και 60' στους άλλους...

Θυμάστε αν όντως ήταν προσφορά μέχρι νοέμβρη; μπορώ να το δω απο κάπου;γιατι προτιμάει τα 35€ απο τα 60 λεπτά...

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει η αδερφή μου ένα καρτοσυμβολαιο 35 που το είχε κάνει πέρσι, και έτσι έχει 1500 και 35€

Πήραν τηλ και μου είπαν οτι τα 1500 ήταν προσφορά,που λήγει μέσα στο νοέμβρη και αν θελει 1500 πρέπει να πάει στο καινούριο καρτοσυμβολαιο, το οποίο όμως της αφήνει 9€ και 60' στους άλλους...

Θυμάστε αν όντως ήταν προσφορά μέχρι νοέμβρη; μπορώ να το δω απο κάπου;γιατι προτιμάει τα 35€ απο τα 60 λεπτά...

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

 

προφανώς πέρασε ένας χρόνος από όταν το ξεκίνησε η αδερφή σου...

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε αν όντως ήταν προσφορά μέχρι νοέμβρη; μπορώ να το δω απο κάπου;γιατι προτιμάει τα 35€ απο τα 60 λεπτά...

 

Ήταν για ένα χρόνο από την ημερομηνία που γραφόσουνα στην προσφορά.

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το SIM Cloning. Πριν τα 1500' αυτό έκανα...Μιλούσα προς 32 αριθμούς με 0.01€

μετεφρασε λίγο :P

Link to comment
Share on other sites

μετεφρασε λίγο :P

Διαβασε τα προηγούμενα ποστ, δεν ειναι πολλές 8 σελίδες.

 

:X

 

Σοβαρά τώρα, αν κάποιος μπορεί να κάνει μια καλή εξήγηση θα το εκτιμούσα κι εγώ (που διάβασα τις 8 σελίδες και άκρη δεν έβγαλα). Βασικά από ότι είδα στο google με το sim cloning κάνεις ακριβή αντίγραφα της κάρτας που έχεις (πρέπει να αγοράσεις μια συσκευή, μικρή και φτηνή είναι στο ebay).

 

Αλλά πως γίνεται το κόλπο με τα 0,01 δε ξέρω. Δλδ, όσα αντίγραφα και να κάνεις της κάρτας σου θα μπορείς μόνο 2 νούμερα να καλείς φτηνά. Εκτός κι αν κάνεις ένα Cosmoκάρτα νούμερο cloning και το δώσεις σε όλους τους φίλους σου (σα 2ο κινητό) και τους παίρνεις εκεί. Αλλά αυτό είναι τελείως μη χρηστικό.

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Απλά αγωράζεις μία κάρτα 12n1

κάνεις cloning τις 12 κάρτες σε μία

και έτσι έχεις 24 νούμερα να καλείς με 0.01

Το θεωρώ ξεπερασμένο , από την στιγμή που μπορείς με 18 ευρώ τον μήνα να έχεις τα 1500 προς όλη την Cosmote σύν κάμποσα λεπτά σε άλλα δίκτυα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε!

 

Δεν ήξερα πως μπορείς να βάλεις πάνω από έναν αριθμό σε μια κάρτα. Εκεί δε το έπιανα το θέμα..

 

Αν λοιπόν τώρα κατάλαβα καλά, θα έχεις 12 νούμερα σε μια κάρτα και θα πρέπει να ξέρεις με ποιο από αυτά να καλέσεις τους 2 αριθμούς που έχεις δηλώσει στην κάθε μια.. Πολύ φασαρία ακούγεται. Είναι εύκολο να αλλάζεις το νούμερο που χρησιμοποιείς;

 

Επίσης, κάπου διάβασα ότι οι καινούργιες sim δε γίνονται cloning.

Τα 18 ευρώ τι είναι; Το απεριόριστα 15; Το σταματήσανε εδώ και λίγο καιρό.

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το Απεριόριστα 20, ή το Καρτοσυμβόλαιο 20, και αν βάλεις την έκπτωση 15% για ανέργους - συνταξιούχους (1/3 στην Ελλάδα) θα έχεις μια έκπτωση 2-3€ ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Τα 18 ευρω που αναφέρθηκα είναι το cosmote 25 ή το ακρτοσυμβόλαιο 25 με την έκπτωση από το internet με πληρωμή με πιστωτική βγαίνει γύρω στα 18 ,80
Link to comment
Share on other sites

Απλά αγωράζεις μία κάρτα 12n1

κάνεις cloning τις 12 κάρτες σε μία

και έτσι έχεις 24 νούμερα να καλείς με 0.01

Το θεωρώ ξεπερασμένο , από την στιγμή που μπορείς με 18 ευρώ τον μήνα να έχεις τα 1500 προς όλη την Cosmote σύν κάμποσα λεπτά σε άλλα δίκτυα

 

Ευχαριστούμε!

 

Δεν ήξερα πως μπορείς να βάλεις πάνω από έναν αριθμό σε μια κάρτα. Εκεί δε το έπιανα το θέμα..

 

Αν λοιπόν τώρα κατάλαβα καλά, θα έχεις 12 νούμερα σε μια κάρτα και θα πρέπει να ξέρεις με ποιο από αυτά να καλέσεις τους 2 αριθμούς που έχεις δηλώσει στην κάθε μια.. Πολύ φασαρία ακούγεται. Είναι εύκολο να αλλάζεις το νούμερο που χρησιμοποιείς;

 

Επίσης, κάπου διάβασα ότι οι καινούργιες sim δε γίνονται cloning.

Τα 18 ευρώ τι είναι; Το απεριόριστα 15; Το σταματήσανε εδώ και λίγο καιρό.

 

Ξεχνάτε ότι αυτό που λέτε παρουσιάζει ένα μικρό πρόβλημα, η υπηρεσία 0,01Ε/λεπτό δεν συνδιάζεται με την υπηρεσία 2n1

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάτε ότι αυτό που λέτε παρουσιάζει ένα μικρό πρόβλημα, η υπηρεσία 0,01Ε/λεπτό δεν συνδιάζεται με την υπηρεσία 2n1

 

Κανείς δεν μίλησε για την υπηρεσία 2in1 .

Για κάρτα 12 in 1 μιλάμε , δεν πρόκειται για υπηρεσία

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μίλησε για την υπηρεσία 2in1 .

Για κάρτα 12 in 1 μιλάμε , δεν πρόκειται για υπηρεσία

οπ sorry διάβασα γρήγορα το παραπάνω μηνυμα και είδα 2n1 αντί 12n1!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ακομα ρε παλικαρια.Αν παρω το ΚαρτοΣυμβόλαιο COSMOTE 20 και καλυψω το χρονο των 20 λεπτων προς αλλα δικτυα μετα(λογικα) δε θα μου επιτραπει να συνεχισω να μιλαω,σωστα?Θα πρεπει να παρω καρτα.Τα 1500 λεπτα να φανταστω οτι δε περιλαμβανουν σταθερα ΟΤΕ ετσι?Για οποιαδηποτε κληση σε σταθερο,θα μου τραβαει μοναδες απο τα 20 λεπτα προς αλλα δικτυα?Sorry αν ρωταω αυτονοητα πραγματα,αλλα θελω να ειμαι σιγουρος.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ακομα ρε παλικαρια.Αν παρω το ΚαρτοΣυμβόλαιο COSMOTE 20 και καλυψω το χρονο των 20 λεπτων προς αλλα δικτυα μετα(λογικα) δε θα μου επιτραπει να συνεχισω να μιλαω,σωστα?Θα πρεπει να παρω καρτα.Τα 1500 λεπτα να φανταστω οτι δε περιλαμβανουν σταθερα ΟΤΕ ετσι?Για οποιαδηποτε κληση σε σταθερο,θα μου τραβαει μοναδες απο τα 20 λεπτα προς αλλα δικτυα?Sorry αν ρωταω αυτονοητα πραγματα,αλλα θελω να ειμαι σιγουρος.

 

ακριβως φιλε μου. Ο μονος τροπος να εχεις τα 1500 ΚΑΙ προς σταθερα ειναι να εχεις κανονικο συμβολαιο κοσμοτε απεριοριστα 45 και πανω.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα μια ερωτηση.Αν βαλω π.χ. το "COSMOTE 25 με Δωρεάν Χρόνο Ομιλίας",βλεπω οτι μου δινει δωρο 7€ τα οποιο μπορω να τα καταναλώσω όπως θελω, ενώ αντιστοιχεί σε: Έως επιπλέον 23 λεπτά, για κλήσεις προς όλους και Έως και 61 SMS.Απο αυτα να φανταστω δεν επιλεγω ενα απο τα 2,σωστα?Οποιο καταναλωθει πρωτο(εστω και αν ειναι μικτα-κλησεις - sms)?Αν προκειται για κλησεις,αυτες θα καταναλωθουν πρωτα απο το δωρο(των 7€) ή απο τα 30 δωρεαν λεπτα προς τα υπολοιπα εθνικα δικτυα?

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...