Jump to content

Τα πάντα για τα Καρτοσυμβόλαια


stathis334
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας σε λιγο καιρο τελιωνει ενας χρονος καρτοσυμβολαιου και μαζι με αυτο τα 1500 λεπτα ομιλιας προς cosmote σκεφτομαι να βαλω ενα απο τα κενουργια προγραμματα καρτοσυμβολαιου ,το προβλημα μου ειναι οτι ταξιδευω στο εξωτερικο και δεν ξερω αν μπορω να ενεργοποιησω το cosmote traveller ωστε να μπορω να χρησιμοποιησω το χρονο ομιλιας που μου δινει , θα ηθελα να συνεχισω σε καρτοσυμβολαιο για να εχω σταθερη χρεωση , αν ξερει καποιος ας μου απαντησει, ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σε λιγο καιρο τελιωνει ενας χρονος καρτοσυμβολαιου και μαζι με αυτο τα 1500 λεπτα ομιλιας προς cosmote σκεφτομαι να βαλω ενα απο τα κενουργια προγραμματα καρτοσυμβολαιου ,το προβλημα μου ειναι οτι ταξιδευω στο εξωτερικο και δεν ξερω αν μπορω να ενεργοποιησω το cosmote traveller ωστε να μπορω να χρησιμοποιησω το χρονο ομιλιας που μου δινει , θα ηθελα να συνεχισω σε καρτοσυμβολαιο για να εχω σταθερη χρεωση , αν ξερει καποιος ας μου απαντησει, ευχαριστω

Γιατί δεν βάζεις το Απεριόριστα 15 ή 20;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, θα ήθελα την βοήθεια/άποψή σας. Μετά από 1 χρόνο στην Wind επιστρέφω άμεσα στην Cosmote για διάφορους λόγους:

1) Πολύ περισσότεροι πελάτες, άρα χρησιμοποιούμε τα 1500'/1500sms και δεν τα έχουμε έτσι για να υπάρχουν..

2) Καλύτερο δίκτυο. Στην Wind θέλουν δουλειά.. Πέφτουν κλήσεις (ακόμα και όταν παίρνεις στην εξυπηρέτηση πελατών..!), 3G ψιλοανύπαρκτο στην επαρχία, κ.α.

 

Έδινα 55 ευρώ, αλλά τώρα δεν θέλω να δώσω πάνω από 25 κάθε μήνα για κανέναν λόγο..

Είμαι μεταξύ του Καρτοσυμβολαίου 20 και του Απεριόριστα 25 που βλέπω ότι έχει έκπτωση 5 ευρώ/μήνα (δεν θέλω συσκευή) άρα βγαίνει κι αυτό 20 ευρώ, άντε με τα τέλη κινητής να βγαίνει τελική τιμή 22 ευρώ.

 

Τι θα προτείνατε?

Οι περισσότεροι φίλοι μου πλέον έχουν What's Up ή σύνδεση Cosmote. Το σκεφτόμουν και για What's Up....

Με τα 1500 του Απεριόριστα και του Καρτοσυμβολαίου μπορούμε να πάρουμε What's Up, σωστά?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, θα ήθελα την βοήθεια/άποψή σας. Μετά από 1 χρόνο στην Wind επιστρέφω άμεσα στην Cosmote για διάφορους λόγους:

1) Πολύ περισσότεροι πελάτες, άρα χρησιμοποιούμε τα 1500'/1500sms και δεν τα έχουμε έτσι για να υπάρχουν..

2) Καλύτερο δίκτυο. Στην Wind θέλουν δουλειά.. Πέφτουν κλήσεις (ακόμα και όταν παίρνεις στην εξυπηρέτηση πελατών..!), 3G ψιλοανύπαρκτο στην επαρχία, κ.α.

 

Έδινα 55 ευρώ, αλλά τώρα δεν θέλω να δώσω πάνω από 25 κάθε μήνα για κανέναν λόγο..

Είμαι μεταξύ του Καρτοσυμβολαίου 20 και του Απεριόριστα 25 που βλέπω ότι έχει έκπτωση 5 ευρώ/μήνα (δεν θέλω συσκευή) άρα βγαίνει κι αυτό 20 ευρώ, άντε με τα τέλη κινητής να βγαίνει τελική τιμή 22 ευρώ.

 

Τι θα προτείνατε?

Οι περισσότεροι φίλοι μου πλέον έχουν What's Up ή σύνδεση Cosmote. Το σκεφτόμουν και για What's Up....

Με τα 1500 του Απεριόριστα και του Καρτοσυμβολαίου μπορούμε να πάρουμε What's Up, σωστά?

 

Καλέ που την είδες την 5 ευρώ έκπτωση στο Απεριόριστα 25? 3 ευρώ είναι! Δηλαδή 22 + 12% φόρος κινητής = 24.64 ευρώ στο ΝΕΡΟ!

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T07/section/EkptosiAntiEpidotisis

 

Από όσο εχω διαβάσει από εδώ μέσα, όλα τα καρτοκινητά μετράνε στα 1500 δωρεάν λεπτά! Ακόμα και τα Φρογκ! Αλλά τονίζω ότι μιλάω για ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ. Για καρτοσυμβόλαιο μπορεί να μην ισχύει πχ για τα Φρογκ.

Πάρε τους τηλ στην εξυπηρέτηση να ρωτήσεις πριν κάνεις μεταφορά αριθμού!!!

Στα καταστήματα σε όλες τις εταιρείες γενικα΄είναι ψιλοασχετοι, οποτε κινδυνεύεις περισσότερο να ακουσεις άκυρα πράγματα, απλά για να πεισθείς επι τόπου να κάνεις συμβόλαιο!

Edited by Scar
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, λέει πάντως όταν επιλέγεις το πρόγραμμα και πας για αγορά, online προσφορά 5 ευρώ έκπτωση.

Άρα 20 + 12% τελη = 22.4 ευρώ..

Για 2 ευρώ δεν έγινε και τίποτε..

 

Από το Καρτοσυμβόλαιο και το Απεριόριστα ποιο προτείνετε πάντως και γιατί?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, λέει πάντως όταν επιλέγεις το πρόγραμμα και πας για αγορά, online προσφορά 5 ευρώ έκπτωση.

Άρα 20 + 12% τελη = 22.4 ευρώ..

Για 2 ευρώ δεν έγινε και τίποτε..

 

Από το Καρτοσυμβόλαιο και το Απεριόριστα ποιο προτείνετε πάντως και γιατί?

 

Εμ δεν το είχα δει αυτό! :D

Ε τώρα μωρέ για 2 ευρώ διαφορά σίγουρα το Απεριόριστο 25

 

1. Έχει και 1.500 δωρεάν μηνύματα σε Κοτέ + 30 μηνύματα στα άλλα δίκτυα!

2. Περισσότερο χρόνο ομιλίας σε σταθερά και άλλα κινητά

3. Δεν ξέρω τι χρήση ίντερνετ κάνεις, αλλά το Internet Day Pass έχει αρκετά ψιλά γράμματα για το πώς ενεργοποιείται... Δες εδώ http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__articleadvanced_InternetDayPass/section/Internet_E-mailwithMobile

πχ. λέει "Η υπηρεσία COSMOTE Internet Day Pass είναι προενεργοποιημένη σε όλους τους συνδρομητές Συμβολαίου, ΚαρτοΣυμβολαίου και Καρτοκινητής που δεν έχουν ενεργοποιημένο κάποιο πρόγραμμα ή πρόσθετη υπηρεσία που να παρέχει πρόσβαση στο Internet."

Άσε που έχω διαβάσει κατά καιρούς παράπονα από άτομα που το κινητό τους εμπαινε από μόνο του ίντερνετ και ΑΥΤΟ-ενεργοποιούνταν ξανά η υπηρεσία και έπρεπε να έχεις καταλάβει ότι ενεργοποίηθηκε για να στείλεις μήνυμα να την κλείσεις, ώστε να μην χρεώνεσαι 1 ευρώ τη μέρα...

 

Κοινώς αν δεν σε ενδιαφέρει και ιδιαίτερα το ίντερνετ(και σου φτάνουν τα 100ΜΒ του Απεριόριστα 25) με τα 2 ευρώ παραπάνω τουλάχιστον για το 1ο έτος, σίγουρα παίρνεις περισσότερα πράγματα!

Βέβαια, ποτέ να μην ξεχνάς και τον ελάχιστο χρόνο κλήσης νομίζω στα 45 δευτ. που έχει η Κοτέ. Όλες οι εταιρείες έχουν βέβαια πλέον, εκτός από μερικά καρτοκινητά!

 

Συν ότι η σύνδεση γενικά σου δίνει άλλο αίσθημα ασφάλειας όταν και εάν την χρειαστείς!:cool:

ΑΛΛΑ να φροντίσεις να προσέξεις μην μπαίνει καμία εφαρμογή στο ίντερνετ μόνη της και ξεπεράσεις τα 100ΜΒ και αρχίσει να σε χρεώνει!!!

 

Τεσπα, εν ολίγοις αυτή είναι η γνώμη μου....

Edited by Scar
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, θα ήθελα την βοήθεια/άποψή σας. Μετά από 1 χρόνο στην Wind επιστρέφω άμεσα στην Cosmote για διάφορους λόγους:

1) Πολύ περισσότεροι πελάτες, άρα χρησιμοποιούμε τα 1500'/1500sms και δεν τα έχουμε έτσι για να υπάρχουν..

2) Καλύτερο δίκτυο. Στην Wind θέλουν δουλειά.. Πέφτουν κλήσεις (ακόμα και όταν παίρνεις στην εξυπηρέτηση πελατών..!), 3G ψιλοανύπαρκτο στην επαρχία, κ.α.

 

Έδινα 55 ευρώ, αλλά τώρα δεν θέλω να δώσω πάνω από 25 κάθε μήνα για κανέναν λόγο..

Είμαι μεταξύ του Καρτοσυμβολαίου 20 και του Απεριόριστα 25 που βλέπω ότι έχει έκπτωση 5 ευρώ/μήνα (δεν θέλω συσκευή) άρα βγαίνει κι αυτό 20 ευρώ, άντε με τα τέλη κινητής να βγαίνει τελική τιμή 22 ευρώ.

 

Τι θα προτείνατε?

Οι περισσότεροι φίλοι μου πλέον έχουν What's Up ή σύνδεση Cosmote. Το σκεφτόμουν και για What's Up....

Με τα 1500 του Απεριόριστα και του Καρτοσυμβολαίου μπορούμε να πάρουμε What's Up, σωστά?

Βρες ένα φίλο σου, συγγενή άνεργο ή συνταξιούχο, και βάλτε δύο πακέτα με 20€ πάγιο και άνω και πάρτε και την έκπτωση 15% και την έκπτωση για το οικογενειακό.

Link to comment
Share on other sites

Βρες ένα φίλο σου, συγγενή άνεργο ή συνταξιούχο, και βάλτε δύο πακέτα με 20€ πάγιο και άνω και πάρτε και την έκπτωση 15% και την έκπτωση για το οικογενειακό.

 

Μα μόνο ο άνεργος φίλος/ συνταξιούχος θα πάρει το 15%...

Οπότε μόνο ο συγγενής του μένει για την έκπτωση του οικογενειακού!:rolleyes:

 

Με το Οικογενειακό Πακέτο COSMOTE κάθε μέλος της οικογένειας επιλέγει αυτό που του ταιριάζει- Συμβόλαιο κινητής, ΚαρτοΣυμβόλαιο, Καρτοκινητό, Internet, Σταθερό- και όλη η οικογένεια μειώνει τα έξοδα επικοινωνίας της, χωρίς να αλλάζει συνήθειες.

 

Πιο συγκεκριμένα, όλα τα μέλη της οικογένειας απολαμβάνουν για πάντα :

 

Έκπτωση έως 20€ σε κάθε μηνιαίο πάγιο

Αυτόματη ανανέωση χρόνου ομιλίας 15 € και δώρο επιπλέον 3€ κάθε μήνα για όλα τα καρτοκινητά

Έναν, κοινό λογαριασμό για πλήρη έλεγχο των εξόδων

Edited by Scar
Link to comment
Share on other sites

Πονηρέψου λίγο...

 

Δεν βοηθάς λίγο...; Γιατί δεν μου έρχεται αυτό που σκέφτεσαι....:wacko:

Τουλάχιστον να βοηθηθεί ο φίλος παραπάνω αν τον βολεύει!

Xωρίς μεταφορά του αριθμού του σε κανένα συνταξιούχο γονιό/ άνεργο παιδί του, δεν βλέπω το πώς...

Αλλά πολύ μπλέξιμο ρε παιδί μου.....

Edited by Scar
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας, πέρασα σήμερα μια βόλτα κι από Γερμανό και ρώτησα κι εκεί 1-2 πραγματάκια και τελικά επέστρεψα σπίτι και έκανα την αίτηση online, περιμένω τηλέφωνο για επιβεβαίωση κάποια στιγμή σήμερα, αύριο..

 

Απεριόριστα 25 με 5 ευρώ έκπτωση (από την αίτηση online) -> Τελική τιμή 22.4 ευρώ με ΦΠΑ και τέλη κινητής..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω έναν αριθμό what's up τον οποίο θα ανανέωνα τώρα με μία κάρτα των 5€ ευρώ για να πάρω τα 600 λεπτα προς what's up κλπ. Πήγα όμως στο πλαίσιο το πρωί για μία άλλη δουλειά και το παιδί που δούλευε στην κινητή τηλεφωνία μου είπε ότι όλα τα what's up και όλα τα καρτοκινητά από όλες τις εταιρείες γενικότερα θα πάψουν να ισχύουν με την ανανέωση των 5 ευρώ και θα γίνουν όλα καρτοσυμβόλαια. Θα μπορείς δηλαδή να έχεις δωρεάν χρόνο ομιλίας 1500' και κάποια άλλα προνόμια (δε θυμάμαι ακριβώς) αλλά με μικρότερο κόστος τα 15€ από όπου θα ξεκινάνε τα καρτοσυμβόλαια.

Το what's up λοιπόν ΤΕΛΟΣ από Σεπτέμβριο μου είπε. Έτσι λέει τους έχουν ενημερώσει από τις εταιρείες.

 

Μπορείτε να μου πείτε πως λειτουργούν τα καρτοσυμβόλαια? Είναι με κάρτα ή μόνιμο πάγιο κάθε μήνα?

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε πως λειτουργούν τα καρτοσυμβόλαια? Είναι με κάρτα ή μόνιμο πάγιο κάθε μήνα?

Κάθε μήνα θα σου πιστώνεται στο λογαριασμό σου το ποσό του συμβολαίου σου.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μήνα θα σου πιστώνεται στο λογαριασμό σου το ποσό του συμβολαίου σου.

 

:wacko: Μπερδεύτηκα.....

 

Εγώ πάλι ξέρεις τι είχα καταλάβει; Ότι έρχεται fix λογαριασμός για το στάνταρ πακέτο και ότι τα εκτός πακέτου τα πληρώνεις με κάρτα από το περίπτερο! Βλακείες είχα καταλάβει εεεεεε; λολ

Τι πληρώνεις τελικά το μήνα; Δεν κατάλαβα......Γιατί πίστωση και όχι χρέωση;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Scar, εγώ στο ένα καρτοσυμβόλαιο που έχω, το Καρτοσυμβόλαιο 15, κάθε μήνα έρχεται ο λογαριασμός 16.80€ (15€ το πάγιο και 12% φόρος κινητής). Αυτά τα 15€ μπορώ να τα χρησιμοποιήσω όπως θέλω. Αν δεν τα χρησιμοποιήσω μεταφέρονται στους επόμενους μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Το what's up λοιπόν ΤΕΛΟΣ από Σεπτέμβριο μου είπε. Έτσι λέει τους έχουν ενημερώσει από τις εταιρείες.

Αναγκαστική αλλαγή δεν νομίζω να κάνουν στους ήδη υπάρχοντες χρήστες....με το ζόρι πάγιο...ποιος παλαβός θα το δεχτεί ? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστική αλλαγή δεν νομίζω να κάνουν στους ήδη υπάρχοντες χρήστες....με το ζόρι πάγιο...ποιος παλαβός θα το δεχτεί ? :mad:

 

Kαι εγώ ρε ****το δεν νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο... Έχουν χάσει από χέρι ήδη τους μισούς ανθρώπους πάνω από 60 γιατί έχουν απλά ένα καρτοκινητό απλά να υπάρχει και το γεμίζουν σπάνια, αλλά το έχουν και έχουν χάσει σχεδόν αυτόματα από τους άλλους μισούς τους χαμηλοσυνταξιούχους που θα παρατήσουν το κινητό αν είναι να το έχουν με το έτσι θέλω... Για να μην πούμε για τα σχολιαρόπαιδα από δημοτικό μέχρι γυμνάσιο που σιγά μην κάθονται οι γονείς τους να δίνουν πάγια και να φοβούνται να πάθουν έμφραγμα με φουσκωμένους λογαριασμούς οπότε και θα ακυρώσουν τα νούμερα!

Τρομερά παράλογο και αποκλείεται να γίνει όπως το περιγράφουν! Αν το κάνουν να ετοιμαστούν για ΛΟΥΚΕΤΑ, ΟΧΙ ΑΣΤΕΙΑΑ.......:worry:

Για να μην πω χωρίς υπερβολή ότι μόνο σχεδόν της 3ης Λυκείου θα έχουν κινητό στο τέλος και αυτά με το πολύ ζόρι, ανάλογα αν είναι λογικό το παιδί στη χρήση του τηλ του.... Οπότε μαμακίες.... Και το ίντερνετ πώς θα το πουλήσουν και θα το προωθήσουν; Θα πληρώνουν τα λυκειόπαιδα 45 πάγια κλπ;

Και σε καρτοσυμβόλαια να το γυρίσουν δηλαδή και πάλι τα σχεδόν 17 ευρώ μίνιμουμ δεν είναι λίγα.... Φαντάσου να είστε τετραμελής οικογένεια... 17*4 άτομα*12 μήνες= 816 ευρώ στο νεράκιιιιι για όλη την οικογένεια. Ούτε λίγο ούτε πολύ 1 μισθός! Ακόμα και ο ακριβός ΟΤΕ στο σπίτι λιγότερο κοστίζει!

Θα πάρουν από τα τρία το μακρύτερο και θα ησυχάσουννννννν!!!!!!!!!!!

Edited by Scar
Link to comment
Share on other sites

Η μονη περίπτωση ετσι οπως το σκέφτομαι εγω (αν δεν τα καταργήσουν γενικά) ειναι να κόψουν τα προνόμια απο τις κάρτες. Δηλαδή τι βάζεις? 5€? Θα μιλάς για 5€. Δεν θα εχει απεριόριστα σε ομιλία και μηνύματα.

Ετσι θα εχουν όλοι αυτοί που αναφέρετε κινητα, οι συνταξιούχοι δηλαδη και τα παιδιά αλλα λόγω οτι δε θα μπορούν να μιλάνε τζάμπα θα αποσυμφορηθούν και τα δίκτυα τους και οποίος θέλει να μιλάει τζάμπα θα κάνει καρτσυμβολαιο.

 

Sent from my X10i using Tapatalk

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Η μονη περίπτωση ετσι οπως το σκέφτομαι εγω (αν δεν τα καταργήσουν γενικά) ειναι να κόψουν τα προνόμια απο τις κάρτες. Δηλαδή τι βάζεις? 5€? Θα μιλάς για 5€. Δεν θα εχει απεριόριστα σε ομιλία και μηνύματα.

Ετσι θα εχουν όλοι αυτοί που αναφέρετε κινητα, οι συνταξιούχοι δηλαδη και τα παιδιά αλλα λόγω οτι δε θα μπορούν να μιλάνε τζάμπα θα αποσυμφορηθούν και τα δίκτυα τους και οποίος θέλει να μιλάει τζάμπα θα κάνει καρτσυμβολαιο.

 

Sent from my X10i using Tapatalk

 

Ναι και μετά θα κερδίσει αυτός που έχει το καλύτερο δίκτυο... Δηλαδή μάλλον η Βόντα....

Τι να μιλήσεις με 5 ευρώ και 10 όταν η ώρα με όλους τους φόρους πάει 25 ευρώ;;;:happy: Βάλε και τα μηνύματα, ζήτω που καήκαμε!

Οπότε noway σενάριο αυτό! Ειδικά με αυτές τις τιμές!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους συμφέρει να τα κόψουν...τώρα τι θα σκαρφιστούν για να τα "παίρνουν" περισσότερο...αυτό είναι ανάλογα τα μυαλά που συνεργάζονται. Θα μπορούσαν να πάνε τις τιμές εκεί που ήταν όταν πρωτοβγήκε η κινητή στην Ελλάδα και να πληρώνουμε κανένα ευρώ/λεπτό.

 

Ας περιμένουμε να δούμε, έτσι και αλλιώς ότι κάνει ο ένας κάνει και ο άλλος.

Link to comment
Share on other sites

. Πήγα όμως στο πλαίσιο το πρωί για μία άλλη δουλειά και το παιδί που δούλευε στην κινητή τηλεφωνία μου είπε ότι όλα τα what's up και όλα τα καρτοκινητά από όλες τις εταιρείες γενικότερα θα πάψουν να ισχύουν με την ανανέωση των 5 ευρώ και θα γίνουν όλα καρτοσυμβόλαια. Έτσι λέει τους έχουν ενημερώσει από τις εταιρείες.

 

QUOTE]

Χαχα χα χα χα χαχαχ χαχα χαχα . Γελάω στα μούτρα του για τις χαζομάρες που κάθησε και σου είπε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...