Jump to content

[Επίσημο] Google Nexus One (by HTC)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια για καρτα μνημης τι να προτιμησω?Για καμια καλη θηκουλα που να κοιταξω?Και τελος προστασια οθονης να του παρω η δεν χρειαζεται? :ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Screen protector είναι must, όχι μόνο για το Ν1 αλλά για όλα τα μεγάλα touch screen κινητά. Θήκη πάρε από σιλικόνη, φθηνή και καλή. Και τα δυο μπορείς να τα βρεις στο ebay. Για κάρτα μνήμης δες τα από πάνω μηνύματα.

 

@adamspir: το Dialer One έχει πάρει 2-3 αναβαθμίσεις για το froyo από όταν αυτό διέρευσε.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω προβλημα με το gmail account και τις επαφες μου.Μπηκα απο το Pc στο gmail και εκανα edit τις επαφες μου αλλα οταν κανω sync στο nexus δεν μου τις εμφανιζει οπως τις εχω τροποποιησει στο pc ....:wacko:Μια βοηθεια :cry:....
Link to comment
Share on other sites

ψιλοάκυρη ερώτηση: υπάρχουν δύο εκδόσεις του nexus? μια για Αμερική και μια για Ευρώπη? δηλαδή αν το παραγγείλω από Αμερική θα έχω πρόβλημα, ή όλα είναι τα ίδια, οπότε παίζει μια χαρά..?thanks..
Link to comment
Share on other sites

ψιλοάκυρη ερώτηση: υπάρχουν δύο εκδόσεις του nexus? μια για Αμερική και μια για Ευρώπη? δηλαδή αν το παραγγείλω από Αμερική θα έχω πρόβλημα, ή όλα είναι τα ίδια, οπότε παίζει μια χαρά..?thanks..

 

Μία είναι η έκδοση του Nexus και είναι για δίκτυα GSM, όπως αυτά που έχουμε στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μία είναι η έκδοση του Nexus και είναι για δίκτυα GSM, όπως αυτά που έχουμε στην Ελλάδα.

 

Υπάρχουν τουλάχιστον 2 εκδόσεις, ανάλογα τις μπάντες UMTS που υποστηρίζονται. Θέλει προσοχή γιατί με την λάθος έκδοση δεν θα έχει καθόλου 3G στην Ελλάδα.

Edited by georgemv
Επεξήγηση
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τουλάχιστον 2 εκδόσεις, ανάλογα τις μπάντες UMTS που υποστηρίζονται. Θέλει προσοχή γιατί με την λάθος έκδοση δεν θα έχει καθόλου 3G στην Ελλάδα.

 

εγω αποτι ξερω υπαρχουν δυο εκδοσεις προς το παρον... μια για την Τ-mobile στην αμερικη και μια για μας τουσ υπολοιπους .. βεβαια χωρις να ειμαι απολυτος ... μπορει και να εχω λαθος ..:p

Παύλος
Link to comment
Share on other sites

εγω αποτι ξερω υπαρχουν δυο εκδοσεις προς το παρον... μια για την Τ-mobile στην αμερικη και μια για μας τουσ υπολοιπους .. βεβαια χωρις να ειμαι απολυτος ... μπορει και να εχω λαθος ..:p

 

H T-mobile και η AT&T είναι σε GSM δίκτυο και όχι σε CDMA, όπως η Verizon και η Sprintel στις οποίες δε δουλεύει το Nexus και απ' ότι διάβασα δε θα κυκλοφορήσει Nexus γι' αυτές. Ορίστε και τα specs του:

 

Cellular & Wireless

3 UMTS bands (either 900/AWS/2100 MHz or 850/1900/2100 MHz)

HSDPA 7.2 Mbps

HSUPA 2 Mbps

GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz)

Wi-Fi (802.11b/g)

Bluetooth 2.1 + EDR

A2DP stereo Bluetooth

 

EDIT

Το έψαξα λίγο παραπάνω και φαίνεται ότι έχει βγει στις 16/3 μια δεύτερη έκδοση για την καναδέζικη Wind η οποία δεν είμαι σίγουρος, αν δουλεύει στην Ελλάδα.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

lool...πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να πάρω ποια..? :p

 

http://www.integrontech.com/ProductDetails.asp?ProductCode=HTC-NEXUS&CartID=1

 

http://unlockedfones.com/catalog/product_info.php?products_id=96{11}19&osCsid=e2831476c0288b1bbc5ec6808d53477e

 

http://www.ipmart.com/main/product/Google,Nexus,One,Unlocked,,151279.php?prod=151279

 

μόνο σε αυτό του τρίτου λινκ αναφέρει το 3G Network: HSDPA 1700 / 2100 / 900...χχμμμμ :worry:

 

edit 2:

τελικά με λίγο ψάξιμο και σύμφωνα με το παρακάτω, για να παίζει σίγουρα στην Ελλάδα (ακόμα και με vodafone που χρησιμοποιεί το WCDMA900) χρειάζεται η έκδοση που υποστηρίζει τα 1 (2100 MHz), 4 (1700 MHz), and 8 (900 MHz) ;)

 

In general, the various UMTS bands are deployed as follows:

 

* Band I (W-CDMA 2100) in Europe, Africa, Asia, Australia (all carriers' metropolitan networks), New Zealand (ITU Region 1) and Brazil (part of ITU Region 2)

* Band II (W-CDMA 1900) in North America and South America (ITU Region 2)

* Band IV (W-CDMA 1700 or Advanced Wireless Services) in the United States (T-Mobile USA) and Canada (WIND Mobile, Mobilicity)

* Band V (W-CDMA 850) in Australia (Telstra NextG Network), New Zealand (XT Mobile Network), Brazil, Canada, the USA, Guatemala, Costa Rica, Venezuela, other parts of South America, Israel[2], parts of Asia (ITU Region 2 and ITU Region 3), Poland

* Band VIII (W-CDMA 900) in Europe, Asia, Australia (Optus and Vodafone regional/country 3G networks), New Zealand (ITU Region 1 and ITU Region 3), and Venezuela (Corporación Digitel, C.A.)

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις τις συχνότητες που χρησιμοποιούν οι εταιρείες κινητής στην Ελλάδα. Όλες, όπως θα διαπιστώσεις και μόνος σου, συμβαδίζουν με τα specs του Nexus One. Εξάλλου, οι περισσότεροι που έχουν Nexus εδώ, το πήραν από τις ΗΠΑ. Η μοναδική περίπτωση να μη δουλέψει (και πάλι δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, γιατί δε βρήκα τις μπάντες UMTS που χρησιμοποιούν οι εταιρείες κινητής στην Ελλάδα), είναι να πάρεις Nexus που προοριζόταν για την καναδέζικη Wind.
Link to comment
Share on other sites

To "move to sd card" στο Froyo δε λειτουργεί ακόμα. Μήπως έχετε υπ όψιν αν έχει βγει έκδοση του Apps2sd για froyo? Είναι free αυτό?
Link to comment
Share on other sites

To "move to sd card" στο Froyo δε λειτουργεί ακόμα. Μήπως έχετε υπ όψιν αν έχει βγει έκδοση του Apps2sd για froyo? Είναι free αυτό?

 

Για να δουλέψει το "move to sd card", θα πρέπει ο developer της εφαρμογής να έχει χρησιμοποιήσει το τελευταίο SDK και να έχει ενσωματώσει τη συγκεκριμένη λειτουργία . Εάν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το unofficial Apps2SD σε froyo, ψάξε για κάποια custom ROM, όπως αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Για να το δεi το PC (winxp) σαν usb drive, χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο? Την πρώτη φορά που το συνέδεσα, το αναγνώρισε μιά χαρά (android) και μπορούσα να δω την SD card. Μετά όταν ξαναπροσπάθησα μου βγάζουν τα XP ένα μύνημα "USB Devise not Recognized"

Ξέρει κανείς τίποτα για αυτό?

 

*eclair non rooted (yet)

Link to comment
Share on other sites

@endj3: αξίζει γενικά να ξεκλειδώσεις τον bootloader και να πειραματιστείς με διάφορες roms.

 

@sakiss: σαν απόλυτες τιμές δεν είναι ακριβότερο. Μην κοιτάς πόσο το φέρνει ο καθένας εδώ, αλλά πόσο το δίνει επίσημα η Google. Εξαιτίας αυτού του τρόπου διάθεσής του κυρίως, έχουν κυκλοφορήσει λίγα κομμάτια και κοστίζουν ακριβά.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλετε εγγραφή video στα 720p στο Ν1, αρκεί να έχετε την CM 5.0.8 test3 και να βάλετε ένα update που θα βρείτε εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα βέβαια έχει ακόμα μέλλον λόγο χαμηλών fps αλλά λένε ότι στο froyo θα τρέχει καλύτερα λογικά. Εγώ θα κάνω λίγο υπομονή πριν το βάλω για να δω πως θα πάει.

 

Μου την σπάει πάντως που κάνει encode σε 3gp αντί σε mp4, ανεξάρτητα από το patch φυσικά!

 

Όπως και να έχει αυτή είναι άλλη μια απόδειξη ότι το Ν1 είναι αυτούς που θέλουν κάτι παραπάνω! Χαίρομαι πολύ για την επιλογή μου!

Link to comment
Share on other sites

περιττό να πω, ότι όποιος έχει καμιά πληροφορία για το αν ερθει Ελλάδα τελικά, να μας πει...:)
Link to comment
Share on other sites

περιττό να πω, ότι όποιος έχει καμιά πληροφορία για το αν ερθει Ελλάδα τελικά, να μας πει...:)

Δεν θα έρθει Ελλάδα μην ελπίζεις :p

Το Desire θα έρθει λίαν συντόμως που είναι το αντίστοιχο hardware-wise...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έρθει Ελλάδα μην ελπίζεις :p

Το Desire θα έρθει λίαν συντόμως που είναι το αντίστοιχο hardware-wise...

 

εχεις καποια βασιμη πληροφορια και το λες αυτο;

Edited by zzzzz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...