Jump to content

[Επίσημο] Google Nexus One (by HTC)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πουθενά συγκεκριμένα... αλλά γενικά έχει πολύ παλιό σύστημα για copy paste ( μονό στον browser γιατί στα email δεν υπαρχή καν αυτή η δυνατότητα )

Δεν είναι όπως είναι στο desire που είναι all the money

δηλαδη στο desire εβαλε copy η htc; ντεν καταλαβαινει :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δηλαδη στο desire εβαλε copy η htc; ντεν καταλαβαινει :p

 

ναι στο desire ειναι αλλιως..και το εβαλε η htc

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

ναι στο desire ειναι αλλιως..και το εβαλε η htc

 

εγω θελω να κανω copy paste στο ιντερνετ .. και να τα βαλω σε office.. αλλα δεν μπορω αφου ειναι οτι να ναι το συστημα... πας κατω ακυρωνεται μονο του δεν κανει lide down .. χαλια..

 

η ρομ του desire απο την αλλη εχει ωραιο συστηματακι για copy paste.. απλα εχει το sense και ειναι γενικα και πιο αργη και δεν με βολευει εμενα προσωπικα .. τωρα και 2.1 :p

Παύλος
Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να κανω copy paste στο ιντερνετ .. και να τα βαλω σε office.. αλλα δεν μπορω αφου ειναι οτι να ναι το συστημα... πας κατω ακυρωνεται μονο του δεν κανει lide down .. χαλια..

 

η ρομ του desire απο την αλλη εχει ωραιο συστηματακι για copy paste.. απλα εχει το sense και ειναι γενικα και πιο αργη και δεν με βολευει εμενα προσωπικα .. τωρα και 2.1 :p

 

καλησπερα,,παιδια πωσ βαλατε την 2,2 μεσα;;

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Το changelog που υπάρχει στο github, αλλά δε νομίζω ότι έχει ενημερωθεί για τη συγκεκριμένη έκδοση.

 

UPDATE

 

Ποιος θέλει να βάλει Froyo στο Nexus του;

  • Για όσους έχουν stock ROM

Εάν έχετε την stock ERE27 rom και τη stock recovery, κατεβάστε το αρχείο και ακολουθήστε τις οδηγίες εδώ. Για να μπείτε στη stock recovery και να κάνετε το update (μετονομάστε το αρχείο σε update.zip), πατήστε το Power και το Vol-up.

 

Για να αποκτήσετε πρόσβαση root στην Froyo χρησιμοποιήστε το αρχείο που ετοίμασε ο Cyanogen.

  • Για όσους έχουν custom ROM

Όσοι έχετε κάποια custom ROM και recovery (πχ του Amon_RA) o Paul του MoDaCo ετοίμασε το update για κινητά με patched recovery και χωρίς την ανάγκη για stock ROM. Μπορείτε να το κατεβάσετε . Η ROM του Paul είναι ήδη rooted.

 

@nikosz75013: Ρίξε μια ματιά στο ποστ του vman. Πολύ κατατοπιστικό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως λέω να περιμένω το επίσημο OTA έτσι ώστε μέχρι τότε να έχουν αναβαθμιστεί και οι εφαρμογές που δεν είναι μέχρι τώρα συμβατές... Έχετε παρατηρήσει εσείς διαφορετικά χρώματα στο trackball όπως αναφέρεται από κάποιους στους xda???
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

Μερικές πρώτες παρατηρήσεις μετά από ένα 24ωρό με το froyo στο Nexus μου:

 

1. Το flash plugin όντως παίζει πολύ καλά και όλες οι σελίδες εμφανίζονται σωστά. Η απόκριση του browser όμως όταν υπάρχει flash δεν είναι τόσο smooth όσο σε σελίδες που δεν έχουν ούτε καν ένα banner σε flash!

 

2. Η εγκατάσταση των εφαμρογών στην κάρτα μνήμης είναι ανενεργή μέχρι να αναβαθμιστούν όλες οι εφαρμογές στο νέο sdk ώστε να αξιοποιούν το “move app 2 sd card”.

 

3. Τα notifications με διαφορετικά χρώματα στο trackball επίσης δεν υπάρχουν ακόμη μιας και πρέπει να γραφτούν οι κατάλληλες εφαρμογές που θα έχουν τη σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις τους. Στα βασικά settings του froyo υπάρχει μόνο η επιλογή για να αναβοσβήνει λευκό το led σε ειδοποιήσεις κλπ.

 

4. Προστέθηκε επιτέλους επιλογή στα contacts να μπορείς να τα short-άρεις όπως θέλεις εσύ (πρώτα το επώνυμο και μετά το όνομα κλπ)

 

5. Το κινητό μπουτάρει στο μισό χρόνο από ότι με την προηγούμενη έκδοση

 

6. Οι εφαρμογές οντως ξεκινάνε πιο γρήγορα όπως και εγκαθίστανται πιο γρήγορα.

 

7. Το portable wifi hot spot λειτουργεί άψογα!

 

8. Το Google Navigator εξακολουθεί να μην είναι διαθέσιμο στη χώρα μας.

 

9. Η αυτονομία αυξήθηκε εντυπωσιακά σε σχέση με τη rom του cyanogen!

:)

Link to comment
Share on other sites

....................

4. Προστέθηκε επιτέλους επιλογή στα contacts να μπορείς να τα short-άρεις όπως θέλεις εσύ (πρώτα το επώνυμο και μετά το όνομα κλπ)

..............

 

Επιτελους :rolleyes:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Μερικές πρώτες παρατηρήσεις μετά από ένα 24ωρό με το froyo στο Nexus μου:

 

1. Το flash plugin όντως παίζει πολύ καλά και όλες οι σελίδες εμφανίζονται σωστά. Η απόκριση του browser όμως όταν υπάρχει flash δεν είναι τόσο smooth όσο σε σελίδες που δεν έχουν ούτε καν ένα banner σε flash!

 

2. Η εγκατάσταση των εφαμρογών στην κάρτα μνήμης είναι ανενεργή μέχρι να αναβαθμιστούν όλες οι εφαρμογές στο νέο sdk ώστε να αξιοποιούν το “move app 2 sd card”.

 

3. Τα notifications με διαφορετικά χρώματα στο trackball επίσης δεν υπάρχουν ακόμη μιας και πρέπει να γραφτούν οι κατάλληλες εφαρμογές που θα έχουν τη σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις τους. Στα βασικά settings του froyo υπάρχει μόνο η επιλογή για να αναβοσβήνει λευκό το led σε ειδοποιήσεις κλπ.

 

4. Προστέθηκε επιτέλους επιλογή στα contacts να μπορείς να τα short-άρεις όπως θέλεις εσύ (πρώτα το επώνυμο και μετά το όνομα κλπ)

 

5. Το κινητό μπουτάρει στο μισό χρόνο από ότι με την προηγούμενη έκδοση

 

6. Οι εφαρμογές οντως ξεκινάνε πιο γρήγορα όπως και εγκαθίστανται πιο γρήγορα.

 

7. Το portable wifi hot spot λειτουργεί άψογα!

 

8. Το Google Navigator εξακολουθεί να μην είναι διαθέσιμο στη χώρα μας.

 

9. Η αυτονομία αυξήθηκε εντυπωσιακά σε σχέση με τη rom του cyanogen!

:)

 

 

Αποτι ειδα κι εγω προσθεσανε και πσαξιμο ονοματων στα μηνυματα .. βαζουμε το ονοιμα κ αυτο ειναι .. σε 2.1 ψαχναμε επαφες νομιζω..

στο τηλεφωνο δεν βαλανε ομως smart dialing ..

Παύλος
Link to comment
Share on other sites

επισης αλλαξε το gtalk (επιτελους)

το gmail (λεει ο cyanogen) δεν καταλαβα την διαφορα

και επιτελους εφτιαξε το προβλημα της οθονης που καμια φορα τρελενοταν

η ταχυτητα εχει αισθητη διαφορα παντου

αναμενουμε να δουμε τι αλλο θα ανακαλυψουν/σκεφτουν οι developers

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
επισης αλλαξε το gtalk (επιτελους)

το gmail (λεει ο cyanogen) δεν καταλαβα την διαφορα

και επιτελους εφτιαξε το προβλημα της οθονης που καμια φορα τρελενοταν

η ταχυτητα εχει αισθητη διαφορα παντου

αναμενουμε να δουμε τι αλλο θα ανακαλυψουν/σκεφτουν οι developers

 

Στο gmail αν προσέξεις, έχεις πλεον στο κάτω μέρος κουμπάκια όταν είσαι μέσα σε ένα μήνυμα, για να μετακινηθείς στο προηγούμενο/επόμενο.

 

Επίσης στα sms η αναφορά παράδοσης λειτουργεί πλεον σωστά και έχεις το μπλε εικονίδιο δίπλα στο μήνυμα όταν παραδοθεί.

 

Πάντως εξακολουθώ να μην μπορώ να καλέσω τον τηλεφωνητή της Wind (122) μιας και αυτό επιμένει να καλεί τον διεθνη αριθμό ανάγκης (112)... :/

:)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στα sms η αναφορά παράδοσης λειτουργεί πλεον σωστά και έχεις το μπλε εικονίδιο δίπλα στο μήνυμα όταν παραδοθεί.

 

Εκτός αυτού, όταν είσαι στη home screen εμφανίζεται παραθυράκι με την αναφορά. Βέβαια γράφει τον αριθμό και όχι το όνομα της επαφής, αλλά είναι σε καλό δρόμο... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Για όσους έχουν stock ROM

Εάν έχετε την stock ERE27 rom και τη stock recovery, κατεβάστε το αρχείο και ακολουθήστε τις οδηγίες εδώ. Για να μπείτε στη stock recovery και να κάνετε το update (μετονομάστε το αρχείο σε update.zip), πατήστε το Power και το Vol-up.

 

Για να αποκτήσετε πρόσβαση root στην Froyo χρησιμοποιήστε το αρχείο που ετοίμασε ο Cyanogen.

  • Για όσους έχουν custom ROM

Αν και από τα γραφόμενα του φίλου στο μήνυμα #2106 υποψιάζομαι πως όχι, δεν μου είναι απολύτως σαφές:

Χρειάζεται να είσαι root για να κάνεις χειροκίνητα το upgrade;

Προφανώς, δεν γίνεσαι με την 2.2, γιατί αλλιώς δε θα γινόταν αναφορά στο αρχείο, αλλά κάποιο rooted nexus με stock rom π.χ. παύει να είναι rooted;

Αν ναι, αυτό θα ήταν νέο για όσους ενδιαφέρονται για την εγγύηση π.χ.

Όπως θα ήταν νέο για τους ίδιους αν έπρεπε να γίνουν root για να περάσουν το froyo.

Link to comment
Share on other sites

Γράφω ότι όσοι έχετε stock ROM (δηλαδή δεν είστε rooted) ακολουθείτε τη διαδικασία που αναφέρεται στο "Για όσους έχουν stock ROM". Εάν μετά την εγκατάσταση του Froyo, θέλεις να αποκτήσεις πρόσβαση root, βάλε το αρχείο του Cyanogen.

 

Επίσης, δε γίνεται ένα Nexus με ξεκλείδωτο bootloader (fastboot oem unlock) να επανέλθει εντός εγγύησης, ανεξάρτητα αν η ROM που θα εγκαταστήσεις δεν προσφέρει πρόσβαση root. Ωστόσο, για να αποκτήσεις πρόσβαση root, πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader κι επειδή η ROM που δίνει η Google δεν προσφέρει πρόσβαση root (ανεξάρτητα αν έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader) χρειάζεσαι το αρχείο του Cyanogen.

 

Στην περίπτωση όσων έχουν custom ROM, η εγκατάσταση του αρχείου που έφτιαξε ο Paul προσφέρει άμεσα και πρόσβαση root.

 

Ελπίζω να είναι ξεκάθαρο τώρα.

 

UPDATE

 

Άσχημα νέα για την υποστήριξη του ραδιοφώνου FM στο N1. Επαφίεται στα χέρια των ανεξάρτητων developers.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

για σκεφτειτε λιγο

μολις παρει το desire froyo θα παρουμε και μεις fm radio

απλη λογικη

 

Δεν το βλέπω...Γιατί δεν έγινε τότε από τη 2.1; Που είναι η διάφορα;

Link to comment
Share on other sites

Lοιπον, κλεινω και εγω τις πρωτες 30 ωρες με το Froyo:D

Δεν εχω βρει εφαρμογη να μην παιζει σωστα ακομα... (εκτός απο το USB mount - αλλα βρηκα μια στα "ψαγμενα μερη":lol::lol:)

Ειναι όντως ταχύτατο το ατιμο! Δεν εχω βρει καποιο προβλημα ακομα... Παιζουν ολα as expected!:D

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα παίζει αλλά παρατήρησα όμως κάποια θέματα !! Δεν είμαι root.

 

Το έκανα manual update και το αρχείο ήταν 44,4 MB ενώ πηγαίνοντας εδώ που βρίσκεις όλες τις stock roms το αρχείο είναι 81,7 MB !!! καμία ιδέα ??

 

Το HTC IME apk δεν δουλεύει αλλά βγήκε ήδη update στους xda developers (jonasl) και παίζει.

 

Η κάμερα έχει απόχρωση ροζ στο κέντρο που δεν είχε πριν στην 2.1 ... :(

ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ !!

 

Επιτέλους βάλανε calendar synch για exchange αλλά η exchange global address list δουλεύει μόνο στα mail και όχι στις επαφές !!! (είναι δυνατόν ??)

 

... όταν πάω να στείλω mms μου κλείνει η σύνδεση gprs και ανάβει μετά απο λίγο. Ισως κανει switch σε mms APN αλλά mms ΔΕΝ στέλνει και δεν παίρνει ενω πριν δούλευε...

 

Αν κανείς έχει πληροφορίες ή συγκρίσεις για τα παραπάνω ας με βοηθήσει..

 

Τώρα μόλις διάβασα ότι μάλλον δεν ήταν επισημο το update και γι αυτό το κατεβάσανε .. λές ??

 

http://phandroid.com/2010/05/24/froyo-may-have-been-launched-prematurely/

 

 

 

THANKS !!

Edited by qosmio
Link to comment
Share on other sites

Παιδια...περασα τη 2.2 και δεν μου βγαζει να βαλω pin...δεν μπορω να κανω κλησεις... Καμια βοηθεια σας παρακαλω;

www.tplanet.eu

 

Ελληνικά Tutorials και Video Tutorials για web και όχι μόνο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια...περασα τη 2.2 και δεν μου βγαζει να βαλω pin...δεν μπορω να κανω κλησεις... Καμια βοηθεια σας παρακαλω;

 

μηπως εισαι σε airplane mode( λειτουργια πτησης)?

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

οχι...μου βγαζει μηνυμα λαθους οταν παω σε call settings. προφανως δεν ειναι ολοκληρωμενη εκδοση που κατεβασα. αντε να δουμε τωρα να παω πισω σε 2.1...η δεν ξερω..κριμα γιατι ΟΛΑ λειτουργου αψογα...αλλα δεν κανει κλησεις...δεν μου βγαζει για pin...δεν ειμαι σε airplane mode

www.tplanet.eu

 

Ελληνικά Tutorials και Video Tutorials για web και όχι μόνο

Link to comment
Share on other sites

οχι...μου βγαζει μηνυμα λαθους οταν παω σε call settings. προφανως δεν ειναι ολοκληρωμενη εκδοση που κατεβασα. αντε να δουμε τωρα να παω πισω σε 2.1...η δεν ξερω..κριμα γιατι ΟΛΑ λειτουργου αψογα...αλλα δεν κανει κλησεις...δεν μου βγαζει για pin...δεν ειμαι σε airplane mode

 

Είσαι root ? πως πας πίσω σε 2.1 σε non Rooted ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...