Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Με ποιόν τρόπο μπορώ να διαγράψω έναν λογαριασμό hotmail, τον οποίο δημιούργησα μέσω του windows live, μέσα από την συσκευή μου?

 

Γνωρίζει κάποιος?

 

Πάλι από το Windows Live: Μενού> Επιλογές λογαριασμού> Εναλλαγή Windows Live ID.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε την νεα Miri WM6.5.X (23547) V 9.0

 

Απο χτες την δουλευω και μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση.

Ειναι σταθερη και γρηγορη (την συγκρινω με την Topix που ειχα πριν)

Εχει το νεο build 23547 τον WM6.5.X και ομολογω οτι δυσκολα πια

θα γυρισω πισω σε Topix.

 

Για περισοτερες πληροφοριες:

http://htcpedia.com/forum/showthread.php?t=1786

 

Το πρωι ανεβηκε και νεα Topix 1.5.6 [5.2.21895]

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=595318

 

Αλλα οπως ειπα και πριν δυσκολο να γυρισεις πισω απο τα WM6.5.X

αν τα ειχες δοκιμασει αρκετα (θελει λιγη ωρα να συνηθησεις τα νεα menu)

και εχουν αρκετες αλλαγες προς το καλυτερο.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό Δημήτρη αλλά μιλάμε για πάνω από 50 πόλεις! :rolleyes:

 

 

Φίλε athanaso77 καλημέρα.

Σε ευχαριστούμε που βοηθάς εμάς τους πρωτάριδες...

1. Πέρασα το WeatherCitiesGR.cab έβαλα την πόλη (χωριό) που ήθελα αλλά δεν κάνει update. Ξέρουμε γιατί???

2. Πως μπορούμε να προσθέσουμε μια πόλη δική μας??? Αν βρούμε συντεταγμένες από Goolge earth???

Σε ευχαριστώ.

_____________________________________

HTC HD2 Leo

IGO 8.3.2.71348

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σχετικά με την αναβάθμιση σε 1.66 Ελληνική ROM και την ονομασία της SD σε "Κάρτα αποθήκευσης" , βρήκα την λύση ψάχνοντας στους XDA.

 

1. Χρησιμοποιήστε έναν Reg Editor (πχ τον άψογο και δωρεάν PHMRegedit - google it) για να βρείτε το παρακάτω κλειδί: \HKEY_LOCAL_MACHINE\System\StorageManager\Profiles \SDMemory\Folder

 

2. Αλλάξτε την default τιμή από "Κάρτα αποθήκευσης" σε ότι θέλετε -προτείνεται το "SDCARD" ή "StorageCard"

 

3. Επανεκινήστε την συσκευή.

 

Με τον τρόπο αυτόν δεν έχουμε ασυμβατότητες με κάποια προγράμματα , ενώ και το iGO8.3.4.117940 , σε συνδιασμό με το sys.txt που δίνει εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3040015#post3040015 ο odytsak , τρέχει άψογα..

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η παραπάνω ενέργεια προτείνεται σε τηλέφωνα που μόλις έχουμε φλασάρει με την εκάστοτε νέα Ελληνική ROM. Αν έχουμε ήδη στήσει την συσκευή μας με προγράμματα εγκατεστημένα στην κάρτα μνήμης, τότε αυτά δεν θα τρέχουν (λόγω της μετονομασίας ) και θα χρειαστούν επανεγκατάσταση.

 

Αν κρίνους οι διαχειριστές ότι αυτό θα βοηθήσει αρκετούς από το forum, ας μπει στην πρώτη σελίδα.

 

Θανάσης

 

 

Πολυ πρωτος ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημερα εσβησα καταλαθος απο την εναρξη το εικονιδιο ρυθμισεις πως το επαναφερω?

 

Πως το κατάφερες αυτό; :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε athanaso77 καλημέρα.

Σε ευχαριστούμε που βοηθάς εμάς τους πρωτάριδες...

2. Πως μπορούμε να προσθέσουμε μια πόλη δική μας??? Αν βρούμε συντεταγμένες από Goolge earth???

Σε ευχαριστώ.

 

 

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=2488224&postcount=73

με αυτο μπορεις να προσθεσεις οσεσ τοποθεσιες θες.αλλα πρεπει να μπεισ στο accuweather.com για να βρεις τις πληροφοριες για τις τοποθεσιες που θες

γιατι ολα φενονται διαφορετικα μετα τις 14,000r.p.m ....:X

valentino οπου και να πας εγω μαζι σου!!!!

παντα φιλικα

πανα ω της

Link to comment
Share on other sites

H kwbr 1.5.5 (21895) είναι γεγονός.

Kwbr 1.5.6

Παίδες τι να σας πω, σας διαβάζω και σας χαίρομαι, χαρά στην υπομονή σας! Απλά αναρωτιέμαι αν προλαβαίνετε να χαρείτε το Leo σας με τόσα φλασαρίσματα και hard resets. Εγώ ακόμα πιστός (όπως πάντα) στην official 1.66 και το απολαμβάνω. Μέχρι στιγμής απολύτως κανένα πρόβλημα. Το Leo αυτή τη στιγμή ίσως είναι το απόλυτο gadget για power users όπως αρκετοί από μας εδώ. :)

 

Καταρχήν......Καλημέρα!!!!

Λοιπόν όταν μετά απο hard reset, χωρίς να έχω περάσει ακόμα τίποτα και έχοντας μεταφέρει ήχους κλήσεις, εικόνες, θέματα...κλπ. στην εξωτερική μνήμη μου δίνει 115-120mb free storage πόσο θα μείνει περνώντας μόνο 2-3 cabs τα οποία πρέπει να εγκατασταθούν στη rom;;;

Όταν πέρασα αυτά τα cabs μου έδειξε 105mb και μόλις πέρασα τις επαφές μου και τα του ημερολογίου πήγε στα 90mb....

Και μετά από λίγα λεπτά χρήσης παίζει στα 85-87mb ελεύθερα....:worry:

 

Όλες οι άλλες εφαρμογές είναι στην εξωτερική μνήμη....

Καλησπέρα Ρεβέκκα. Μην αγχώνεσαι! Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα... Με τη χρήση της συσκευής μαζεύονται αρκετά προσωρινά αρχεία στην κύρια μνήμη, τα οποία μπορούν να σου φάνε πολλά (δεκάδες) MB. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν τα προγράμματα κάνουν περιοδικά κάποιο εσωτερικό καθάρισμα σβήνοντας αυτόματα τα παλιά temporary/cache files. Ελπίζω να το κάνουν γιατί αν όχι, τότε αργά η γρήγορα θα γεμίσει πολλή σαβούρα... Βέβαια μπορείς κι εσύ περιοδικά να καθαρίζεις τους temporary φακέλους όπως π.χ. το \Temp και την cache του HTC Album (πληροφορίες γιαυτό στο πρώτο post).

 

Η γνώμη μου είναι να χαρείς το κινητό σου χωρίς να σε απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα της μνήμης. Στην τελική οι συσκευές είναι για να μας εξυπηρετούν και όχι το αντίθετο.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Μια δυο ερωτησουλες παιδια ακομα, παραδειγμα κανω το hspl κ μετα περναω πχ την ελληνικη η την αγγλικη ρομ στο τηλεφωνο.

Αν για καποιο λογο μετα θελησω να κανω hard reset, το hspl κ η καινουρια ρομ θα χαθουν απο το τηλεφωνο? Η αν τα κανω μια φορα τελειωσε?

Γιωργος απο Ολλανδια αλλα η καρδια μου χτυπαει ΚΡΗΤΗ

Htc HD2 LEOROM★ Miri & DINIK ★░v17.6░ WWE ░

Radio 2.12.50.02_2

Link to comment
Share on other sites

Μια δυο ερωτησουλες παιδια ακομα, παραδειγμα κανω το hspl κ μετα περναω πχ την ελληνικη η την αγγλικη ρομ στο τηλεφωνο.

Αν για καποιο λογο μετα θελησω να κανω hard reset, το hspl κ η καινουρια ρομ θα χαθουν απο το τηλεφωνο? Η αν τα κανω μια φορα τελειωσε?

 

Απ' όσο γνωρίζω, το Hspl το χρησιμοποιείς μόνο μία φορά, από εκεί και πέρα αλλάζεις μόνο όποια Rom θες. Αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη ας μας ενημερώσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

 

Το CoPilot που έρχεται μαζί με τη συσκευή, είναι εγκατεστημένο? Γιατι δεν το βλέπω στο "Manage Applications" ... όμως βλέπω κανονικά το εικονίδιο του.

 

Επίσης το έχω σβήσει απο την 2GB Storage Card του HD2 (παίρνοντάς το backup φυσικά στο PC μου) για να μην μου πιάνει χώρο...

 

Πώς γίνεται να το ξηλώσω 100% ?...

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες τι να σας πω, σας διαβάζω και σας χαίρομαι, χαρά στην υπομονή σας! Απλά αναρωτιέμαι αν προλαβαίνετε να χαρείτε το Leo σας με τόσα φλασαρίσματα και hard resets. Εγώ ακόμα πιστός (όπως πάντα) στην official 1.66 και το απολαμβάνω. Μέχρι στιγμής απολύτως κανένα πρόβλημα. Το Leo αυτή τη στιγμή ίσως είναι το απόλυτο gadget για power users όπως αρκετοί από μας εδώ. :)

 

Η γνώμη μου είναι να χαρείς το κινητό σου χωρίς να σε απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα της μνήμης. Στην τελική οι συσκευές είναι για να μας εξυπηρετούν και όχι το αντίθετο.

 

Φιλε Κωστα εχεις δικιο αλλα εχουμε αναπτυξει μηχανισμους ωστε η συσκευη μας μετα απο φλασαρισμα να ειναι σε ελαχιστο χρονο οπως πριν.

Μην ξεχνας πως οι cooked rom εχουν προεγκατεστημενες ολες αυτες τις παρεμβασεις που συνηθως κανουμε στην registry, συν το NETFRAME 3.5, συν καποια must to have apps, οποτε χρειαζεται πολυ λιγοτερο χρονο για να στηθει.

 

Δεν φλασαρω τοσο συχνα οσο με προηγουμενες συσκευες μου. Μεχρι στιγμης εχω μεινει σε 2 ρομ ενω εχω δοκιμασει αλλες 3-4 .

 

Το να κανεις μια δοκιμη ειναι πολυ ευκολο και δεν χρειαζεται πολυς χρονος. Επανερχεσαι αμεσα με το τελευταιο backup που πηρες πριν φλασαρεις.

 

Οταν καταληγω σε μια ρομ, το στησιμο μου αν το κανω χωρις διακοπη δεν χρειαζεται παραπανω απο 15 λεπτα.

Φροντιζω να μην περναω tweaks με registry editor, εκτος απο 2 3 παραγματακια που μεταφερω οπως τα shortcuts στο Co0kies tab.

 

Τον περισσοτερο χρονο μου τρωει ο opera για να περασω τους κωδικους και τα shortcuts του.

Ο Ζαχαρακης λεει οτι υπάρχει τροπος. Δεν το εχω ψαξει ακομα αλλα σιγουρα δεν γινεται κρατοντας backup τον φακελο των windows opera9.

Πιθανως υπάρχουν καταχωρημενα στην registry τα cookies που χρειαζομαστε.

Δεν το εχω ψαξει και θα ηθελα ο Δημητρης η καποιος αλλος που γνωριζει τον τροπο να μας το περιγραψει αναλητικα σαν οδηγο με βηματα.

Για τα bookmarks δεν εχω προβλημα τα συχρονιζω.

 

 

 

 

Δοκιμαστε την νεα Miri WM6.5.X (23547) V 9.0

 

Απο χτες την δουλευω και μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση.

Ειναι σταθερη και γρηγορη (την συγκρινω με την Topix που ειχα πριν)

Εχει το νεο build 23547 τον WM6.5.X και ομολογω οτι δυσκολα πια

θα γυρισω πισω σε Topix.

 

Για περισοτερες πληροφοριες:

http://htcpedia.com/forum/showthread.php?t=1786

 

Το πρωι ανεβηκε και νεα Topix 1.5.6 [5.2.21895]

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=595318

 

Αλλα οπως ειπα και πριν δυσκολο να γυρισεις πισω απο τα WM6.5.X

αν τα ειχες δοκιμασει αρκετα (θελει λιγη ωρα να συνηθησεις τα νεα menu)

και εχουν αρκετες αλλαγες προς το καλυτερο.

 

Επειδη μ ενδιαφερει να μεταπηδησω στα 6.5.Χ αλλα υπο συνθηκες σταθεροτητας και αψογης λειτουργιας θα ηθελα να δοκιμασεις το εξης:

Εν οσω εχεις την συσκευη σε landscape, να ανοιξεις τον dialer.

Ανοιγει κανονικα η μηπως χανεται το πληκτρολογιο;

Δουλευουν ολες οι OEM εφαρμογες τελεια η υπάρχουν συμβιβασμοι;

 

Απο τις συντομες δοκιμες που εκανα σε 6.5.X, διαπιστωσα οτι τα μενου ειναι πολυ πιο λειτουργικα και κανουν τον χειρισμο της συσκευης πιο ευκολο.

Συν τα καλυτερα γραφικα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

 

Πάλι από το Windows Live: Μενού> Επιλογές λογαριασμού> Εναλλαγή Windows Live ID.

 

Τον λογαριασμό e-mail από το hotmail μου δεν μπορώ να διαγράψω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι καινούριος εδώ και χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Έχω 2 μέρες τώρα το HD2 και δεν μπορώ να προσθέσω καμμία επαφή στην καρτέλα "Πρόσωπα". Κάνω ακριβώς ότι λένε και οι οδηγίες, άλλωστε και τις on-screen να ακολουθήσεις θεωρητικά φαίνεται πολύ εύκολο αλλά πάντα αν και φτάνω στο σημείο που επιλέγεις και τί εικόνα να βάλεις, πατάω το "ολοκληρώθηκε" και επιστρέφει στην καρτέλα με τα "Πρόσωπα" αλλά εξακολουθεί να είναι είναι άδεια όλα τα πλαίσια. Κατά τα άλλα το κινητό φαίνεται να λειτουργεί κανονικά. Ξέρεις κανείς τί φταίει; Επίσης πρόσεξα ότι αν και μπορώ να φτιάξω ομάδες στις επαφές, εν μπορώ με τίποτα να βάλω κάποια επαφή στις αγαπημένες επαφές. Το έχω δοκιμάσει ένα εκατομμύριο φορές και έψω φρικάρει.
Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που εβαλα την topix 1.5.3 δεν ειχα χρησιμοποιησει τη καμερα .χθες το εκανα

για 1η φορα και προς απογοητευση μου ειδα οτι δεν αναβει το φλας πριν βγαλεις φωτο για να φωτισεις ενα σκοτεινο χωρο για καλυτερο νεταρισμα μηπως μπορει να βοηθησει καποιος

με κανα registry tweak?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι καινούριος εδώ και χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Έχω 2 μέρες τώρα το HD2 και δεν μπορώ να προσθέσω καμμία επαφή στην καρτέλα "Πρόσωπα". Κάνω ακριβώς ότι λένε και οι οδηγίες, άλλωστε και τις on-screen να ακολουθήσεις θεωρητικά φαίνεται πολύ εύκολο αλλά πάντα αν και φτάνω στο σημείο που επιλέγεις και τί εικόνα να βάλεις, πατάω το "ολοκληρώθηκε" και επιστρέφει στην καρτέλα με τα "Πρόσωπα" αλλά εξακολουθεί να είναι είναι άδεια όλα τα πλαίσια. Κατά τα άλλα το κινητό φαίνεται να λειτουργεί κανονικά. Ξέρεις κανείς τί φταίει; Επίσης πρόσεξα ότι αν και μπορώ να φτιάξω ομάδες στις επαφές, εν μπορώ με τίποτα να βάλω κάποια επαφή στις αγαπημένες επαφές. Το έχω δοκιμάσει ένα εκατομμύριο φορές και έψω φρικάρει.

 

Για δοκιμασε το εξης:

Εφοσον εχεις αποθηκευμενες εικονες αγαπημενων προσωπων στην καρτα σου, ανοιξε μια φωτογραφια απο το photos και απο το μενου επελεξε να την βαλεις σε καποια επαφη.

Λογικα εφοσον ολα ειναι οκ θα την πάρει.

Κατι δεν κανεις σωστα. Εφοσον υπάρχουν επαφες περασμενες δεν γινεται να μην μπορει να επιλεξει καποιες για τα αγαπημενα.

Το προβλημα σου ειναι να βαλεις φωτογραφια η δεν παίρνει καθολου επαφες στα αγαπημενα.

 

απο τοτε που εβαλα την topix 1.5.3 δεν ειχα χρησιμοποιησει τη καμερα .χθες το εκανα

για 1η φορα και προς απογοητευση μου ειδα οτι δεν αναβει το φλας πριν βγαλεις φωτο για να φωτισεις ενα σκοτεινο χωρο για καλυτερο νεταρισμα μηπως μπορει να βοηθησει καποιος

με κανα registry tweak?

 

Θα σου προτεινα να ψαξεις στο XDA οπου κθκλοφορουν καποια cab με νεοτερα build της καμερας

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε το εξης:

Εφοσον εχεις αποθηκευμενες εικονες αγαπημενων προσωπων στην καρτα σου, ανοιξε μια φωτογραφια απο το photos και απο το μενου επελεξε να την βαλεις σε καποια επαφη.

Λογικα εφοσον ολα ειναι οκ θα την πάρει.

Κατι δεν κανεις σωστα. Εφοσον υπάρχουν επαφες περασμενες δεν γινεται να μην μπορει να επιλεξει καποιες για τα αγαπημενα.

Το προβλημα σου ειναι να βαλεις φωτογραφια η δεν παίρνει καθολου επαφες στα αγαπημενα.

 

 

 

Θα σου προτεινα να ψαξεις στο XDA οπου κθκλοφορουν καποια cab με νεοτερα build της καμερας

Κοίταξε κάποιες επαφές μου έχουν ήδη φωτογραφίες και κάποιες τις έβαλα σε όλες αυτές τις προσπάθειες που κάνω. Το κινητό απλά αρνείται να εμφανίσει επαφές στα αγαπημένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ρεβέκκα. Μην αγχώνεσαι! Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα... Με τη χρήση της συσκευής μαζεύονται αρκετά προσωρινά αρχεία στην κύρια μνήμη, τα οποία μπορούν να σου φάνε πολλά (δεκάδες) MB. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν τα προγράμματα κάνουν περιοδικά κάποιο εσωτερικό καθάρισμα σβήνοντας αυτόματα τα παλιά temporary/cache files. Ελπίζω να το κάνουν γιατί αν όχι, τότε αργά η γρήγορα θα γεμίσει πολλή σαβούρα... Βέβαια μπορείς κι εσύ περιοδικά να καθαρίζεις τους temporary φακέλους όπως π.χ. το \Temp και την cache του HTC Album (πληροφορίες γιαυτό στο πρώτο post).

 

Η γνώμη μου είναι να χαρείς το κινητό σου χωρίς να σε απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα της μνήμης. Στην τελική οι συσκευές είναι για να μας εξυπηρετούν και όχι το αντίθετο.

 

 

Κώστα καλησπέρα και απο μένα!

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με αυτό το θέμα παρά μόνο όταν πήγα να μπώ YouTube και δεν έμπαινε γιατί μου έβγαζε μήνυμα ότι δεν υπήρχε επαρκής μνήμη....

Τότε διαπίστωσα ότι η μνήμη είχε φτάσει στα 34mb......

Ευτυχώς το πρόβλημα αυτό λύθηκε, απλά που και που θα το τσεκάρω....αλλά προέκυψε άλλο.....

Πρίν το hard reset στις επαφές που είχα εκεί που λέει άνοιγμα άλμπουμ φωτογραφιών μου άνοιγε τις φωτό που είχαν στο facebook.

Τώρα πατάω εκεί και δεν κάνει τίποτα....:cry:

Γιατίίίί........

 

Ρεβέκκα.

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Απο τις συντομες δοκιμες που εκανα σε 6.5.X, διαπιστωσα οτι τα μενου ειναι πολυ πιο λειτουργικα και κανουν τον χειρισμο της συσκευης πιο ευκολο.

Συν τα καλυτερα γραφικα.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα στα 6.5.X είναι ότι είναι αδύνατον να δουλέψει το Wtask, γιατί στη πάνω μπάρα δεξιά υπάρχει η ένδειξη της ώρας. (Εννοείται ότι το Wtask το θεωρώ must εφαρμογή). Πολλοί αναφέρουν σαν λύση την προσαρμογή του Menu Bar με το AMeBa (http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=4924689&postcount=1) και συνδυασμός του με Wtask.

Το έχει δοκιμάσει κανείς που τρέχει κάποια ROM 6.5.X;

Link to comment
Share on other sites

 

Τον περισσοτερο χρονο μου τρωει ο opera για να περασω τους κωδικους και τα shortcuts του.

Ο Ζαχαρακης λεει οτι υπάρχει τροπος. Δεν το εχω ψαξει ακομα αλλα σιγουρα δεν γινεται κρατοντας backup τον φακελο των windows opera9.

Πιθανως υπάρχουν καταχωρημενα στην registry τα cookies που χρειαζομαστε.

Δεν το εχω ψαξει και θα ηθελα ο Δημητρης η καποιος αλλος που γνωριζει τον τροπο να μας το περιγραψει αναλητικα σαν οδηγο με βηματα.

Για τα bookmarks δεν εχω προβλημα τα συχρονιζω.

ριξε μια ματια,μαλλον αυτο χρειαζεσαι

http://www.spb.com/pocketpc-software/wallet/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι καινούριος εδώ και χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Έχω 2 μέρες τώρα το HD2 και δεν μπορώ να προσθέσω καμμία επαφή στην καρτέλα "Πρόσωπα". Κάνω ακριβώς ότι λένε και οι οδηγίες, άλλωστε και τις on-screen να ακολουθήσεις θεωρητικά φαίνεται πολύ εύκολο αλλά πάντα αν και φτάνω στο σημείο που επιλέγεις και τί εικόνα να βάλεις, πατάω το "ολοκληρώθηκε" και επιστρέφει στην καρτέλα με τα "Πρόσωπα" αλλά εξακολουθεί να είναι είναι άδεια όλα τα πλαίσια. Κατά τα άλλα το κινητό φαίνεται να λειτουργεί κανονικά. Ξέρεις κανείς τί φταίει; Επίσης πρόσεξα ότι αν και μπορώ να φτιάξω ομάδες στις επαφές, εν μπορώ με τίποτα να βάλω κάποια επαφή στις αγαπημένες επαφές. Το έχω δοκιμάσει ένα εκατομμύριο φορές και έψω φρικάρει.

 

Μήπως έχει να κάνει με τον τρόπο με τον οποίο μετέφερες τις επαφές σου στη νέα συσκευή; Δοκίμασες να δημιουργήσεις μια νέα επαφή και να εξετάσεις αν και με αυτή ισχύει το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα εχεις δικιο αλλα εχουμε αναπτυξει μηχανισμους ωστε η συσκευη μας μετα απο φλασαρισμα να ειναι σε ελαχιστο χρονο οπως πριν.

Μην ξεχνας πως οι cooked rom εχουν προεγκατεστημενες ολες αυτες τις παρεμβασεις που συνηθως κανουμε στην registry, συν το NETFRAME 3.5, συν καποια must to have apps, οποτε χρειαζεται πολυ λιγοτερο χρονο για να στηθει.

 

Δεν φλασαρω τοσο συχνα οσο με προηγουμενες συσκευες μου. Μεχρι στιγμης εχω μεινει σε 2 ρομ ενω εχω δοκιμασει αλλες 3-4 .

 

Το να κανεις μια δοκιμη ειναι πολυ ευκολο και δεν χρειαζεται πολυς χρονος. Επανερχεσαι αμεσα με το τελευταιο backup που πηρες πριν φλασαρεις.

 

Οταν καταληγω σε μια ρομ, το στησιμο μου αν το κανω χωρις διακοπη δεν χρειαζεται παραπανω απο 15 λεπτα.

Φροντιζω να μην περναω tweaks με registry editor, εκτος απο 2 3 παραγματακια που μεταφερω οπως τα shortcuts στο Co0kies tab.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα Κώστα και όπως είπα και πριν σας χαίρομαι ειλικρινά που το ψάχνετε και πειραματίζεστε. :up:

 

Ο βασικός λόγος που δεν βάζω cooked είναι ότι δεν μπορώ να εμπιστευτώ τον κάθε μάγειρα που μπορεί να κάνει ό,τι του καπνίσει και να προκαλέσει αστάθειες, ασυμβατότητες και άλλα προβλήματα. Ξέρω ότι τις ROMs τις δοκιμάζετε εξονυχιστικά (ειδικά ο Δημήτρης που αξίζει τα συγχαρητήρια όλων μας για τη δουλειά του τόσα χρόνια), αλλά και πάλι είναι τόσοι πολλοί οι συνδυασμοί και οι διαφορετικές συνθήκες λειτουργίας που δεν είναι εφικτό να βρεθούν όλα τα bugs.

 

Το ιδανικό για μένα θα ήταν να υπήρχε κάτι σαν generic CD εγκατάστασης των WM 6.5.x που να είναι κοινό για όλες τις συσκευές (όπως π.χ. τα Windows XP/Vista/7 για το PC) και να μπορώ εγώ μόνος μου να κάνω clean setup και να περνάω αυτά που εγώ θέλω. Αλλά το OS θέλω να είναι κατευθείαν απ' την Microsoft, χωρίς πειράγματα από τρίτους που δεν ξέρουμε τι επηρεασμούς θα έχουν στο λειτουργικό.

 

Για μένα αν προκύψει κάποιο σοβαρό πρόβλημα στη λειτουργία του Leo που με επηρεάζει σε σημείο να μην μπορώ να κάνω τη δουλειά μου τότε εννοείται ότι θα βάλω cooked αν μου δίνει λύση στο πρόβλημα, αλλά σε αυτή την περίπτωση έτσι κι αλλιώς η HTC φαντάζομαι (ελπίζω) ότι θα αναγκαστεί να βγάλει κάποιο hotfix ή official ROM update (όπως έγινε με την 1.48 --> hotfixes --> 1.66).

 

Παρόλα αυτά όμως αναγνωρίζω την πολύ ποιοτική δουλειά των cooks στο XDA και δεν θέλω με τίποτα να τους μειώσω. Για μένα είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα, με χαλάει η ιδέα ότι είναι πειραγμένο, όπως όταν η γειτόνισσα σου φέρνει πίτα απ' το χωριό και σιχαίνεσαι να τη φας αν δεν την ξέρεις, κι ας είναι super μαγείρισσα!

 

Ίσως η HTC να αξιωθεί κάποια στιγμή να πάρει τις πολύ καλές ιδέες και βελτιστοποιήσεις από το XDA, να τις τεστάρει και να τις ενσωματώσει σε επόμενες official εκδόσεις. Θα ήταν το ιδανικό πιστεύω.

 

Κώστα καλησπέρα και απο μένα!

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με αυτό το θέμα παρά μόνο όταν πήγα να μπώ YouTube και δεν έμπαινε γιατί μου έβγαζε μήνυμα ότι δεν υπήρχε επαρκής μνήμη....

Τότε διαπίστωσα ότι η μνήμη είχε φτάσει στα 34mb......

Ευτυχώς το πρόβλημα αυτό λύθηκε, απλά που και που θα το τσεκάρω....αλλά προέκυψε άλλο.....

Πρίν το hard reset στις επαφές που είχα εκεί που λέει άνοιγμα άλμπουμ φωτογραφιών μου άνοιγε τις φωτό που είχαν στο facebook.

Τώρα πατάω εκεί και δεν κάνει τίποτα....:cry:

Γιατίίίί........

 

Ρεβέκκα.

Μήπως πρέπει να εισάγεις κάπου το username/password του facebook account σου; Επίσης μήπως πρέπει να δώσεις το facebook username της κάθε επαφής για να πάει να κάνει link και να τραβήξει τα photos; Δεν ασχολούμαι πολύ με facebook οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι σίγουρο.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα, με χαλάει η ιδέα ότι είναι πειραγμένο, όπως όταν η γειτόνισσα σου φέρνει πίτα απ' το χωριό και σιχαίνεσαι να τη φας αν δεν την ξέρεις, κι ας είναι super μαγείρισσα!

 

Κλαιω!! :lol: Το πιο ωραιο παραδειγμα που εχω ακουσει εδω και πολυ καιρο!!

 

Εχω δουλεψει την official 1.66 για πολυ καιρο και πραγματικα ειναι εντυπωσιακα καλη οποτε καλα κανεις και μενεις εκει. Ειμαι καιρο τωρα με την 1,2 του kwbr και δεν την αλλαζω με τπτ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Moλις το πηρα κ εγω εντελως καινουριο στο κουτι του 380ε καλα ειναι η ακριβο?

Anyway επειδη ειναι ακομα στα ολλανδικα δεν τα καταλαβαινω κ ολα αλλα το τηλ απλα ειναι ποοοοοοοοολυυυυυυυ γρηγορο:)

Ακολουθοντας τον οδηγο μολις εκανα hspl κ τωρα κατεβαζω την αγγλικη ρομ, ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι ειμαι κ λιγο νεουδι σε αυτα τα θεματα..... ;)

Γιωργος απο Ολλανδια αλλα η καρδια μου χτυπαει ΚΡΗΤΗ

Htc HD2 LEOROM★ Miri & DINIK ★░v17.6░ WWE ░

Radio 2.12.50.02_2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα στα 6.5.X είναι ότι είναι αδύνατον να δουλέψει το Wtask, γιατί στη πάνω μπάρα δεξιά υπάρχει η ένδειξη της ώρας. (Εννοείται ότι το Wtask το θεωρώ must εφαρμογή). Πολλοί αναφέρουν σαν λύση την προσαρμογή του Menu Bar με το AMeBa (http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=4924689&postcount=1) και συνδυασμός του με Wtask.

Το έχει δοκιμάσει κανείς που τρέχει κάποια ROM 6.5.X;

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το wktask στα WM6.5.X

 

Με τις κατάλληλες ρυθμίσεις είναι διακριτικότατο. Για να κλείνεις μια εφαρμογή πλήρως πατάς πάνω δεξιά στο ρολόι. Αυτό όμως δεν ενοχλεί αισθητικά μιας και έχω απενεργοποιήσει να βγάζει κάποιο Χ που να κάθεται πάνω στην μπάρα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα Κώστα και όπως είπα και πριν σας χαίρομαι ειλικρινά που το ψάχνετε και πειραματίζεστε. :up:

 

Ο βασικός λόγος που δεν βάζω cooked είναι ότι δεν μπορώ να εμπιστευτώ τον κάθε μάγειρα που μπορεί να κάνει ό,τι του καπνίσει και να προκαλέσει αστάθειες, ασυμβατότητες και άλλα προβλήματα. Ξέρω ότι τις ROMs τις δοκιμάζετε εξονυχιστικά (ειδικά ο Δημήτρης που αξίζει τα συγχαρητήρια όλων μας για τη δουλειά του τόσα χρόνια), αλλά και πάλι είναι τόσοι πολλοί οι συνδυασμοί και οι διαφορετικές συνθήκες λειτουργίας που δεν είναι εφικτό να βρεθούν όλα τα bugs.

 

.................

 

Οι περισσοτεροι cookers εχουν δωσει δειγμα γραφης και κυριως υπευθυνοτητας.

Αν διαβασεις θα δεις οτι οι custom ρομ που βασιζονται στην επισημη 1.66 δεν εχουν κανενα προβλημα γιατι ουσιαστικα δεν πειραζουν πραγματα που εχουν να κανουν με την σταθεροτητα.

Οι αλλαγες εχουν να κανουν κυριως με την αφαιρεση περιτων προγραμματων, με καποιες αλλαγες τιμων στην registry. Ολα αυτα για ταχυτερη και πιο ανετη λειτουργια της συσκευης με συνηθες κοστος την μεγαλυτερη καταναλωση μπαταριας.

Ειναι σαν να πουσαρουμε ενα αυτοκινητο για καλυτερες επιδωσεις.

Λογικα θα ανεβει η καταναλωση, αλλα γι αυτους που αρεσκονται στην ταχυτητα και την δυναμη, η καταναλωση ερχεται σε δευτερη μοιρα.

 

Εκει που υπάρχει προβλημα ειναι στις εκδοσεις του λειτουργικου που δεν εχουν κυκλοφορισει επισημα.

ΠΧ στα 6.5.Χ

Οι developers εχουν στα χερια τους καποια δοκιμαστικα builds που σκοπιμως διαρεουν και πεφτουν στα χερια τους, μετατρεποντας την XDA κοινωτητα σε beta testers, ωστε η τελικη εκδοση να ειναι απαλλαγμενη απο τυχον προβληματα.

 

Να δεις τι θα παθει η MS αν δεν βρεθει τροπος να περασουμε τα series 7 στο HD2 πριν την τελικη τους εκδοση.

Θα βγουν δεκαδες προβληματα γιατι διαφορετικα ειναι να γινονται δοκιμες απο ενα μικρο τιμ που συνεργαζεται με την MS και αλλα να δοκιμασυουν απο χιλιαδες μελη του XDA.

 

Ειμαι πεπισμενος οτι οι developers θα βρουν τροπο να τρεξουν τα 7αρια αρκει να ξεπερασουν τα οποια προβληματα που θα προκειψουν απο τον bootloader απο τους drivers και λοιπα.

Αν εχουν λιγη «βοηθεια» απο την HTC η οποια μπορει να αφησει να διαρευευσουν καποια πραγματακια απο την συσκευη που προοριζεται να φιλοξενισει τα seven.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...