Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η 1.66 πάντως είναι πολύ καλή για official rom.

 

εμένα μου το έκανε και με την 1.66

γιάννη εσύ τι φοράς στο δικό σου???official???:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τέλος καλό, όλα καλά.

Μετά από ένα hard reset και αφού πέρασα όλες μου τις εφαρμογές έχω πλέον 90mb ελεύθερου χώρου......Επιτέλους!

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις, καθώς και για αυτές που θα έρθουν....σαν αρχάρια που είμαι.

Αλλά θέλωντας να συνεισφέρω και εγώ και να μη νιώθω ότι ρωτάω μόνο...

Μετέφρασα στα ελληνικά τις οδηγίες που υπάρχουν στη πρώτη σελιδα απο xda και αφορούν το πρώτο φλασάρισμα με HardSPL.

Γιατί όταν πας να κάνεις κάτι για πρώτη φορά είναι αλλιώς να το διαβάζεις στα αγγλικά, όσο καλά και άν τα ξέρεις, και άλλο να το διαβάζεις στη γλώσσα σου....

Θα το ανεβάσω όμως τη Δευτέρα γιατί απο το κινητό είναι λίγο :lol:δύσκολο....

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πηγα το τηλ στη vodafone δευτερα, μου πα πως θα το στελναν αθηνα την τριτη, πηρα χθες παρασκευη στα κεντρικα της ace και απο εκει μου δωσανε το τηλ του service οπου και κάλεσα χθες το μεσημερι.αποτελεσμα? το τηλςφωνο λέει πάει πρώτα στα κεντρικα και απο εκει το στελνουν στο service της εταιρίας τους και πως θα το χουν λογικ στα χέρια τους απο τρίτη. με κάλεσε μια ευγενικη κυρία απο την εταιρία και μου είπε πως θα τους τηλεφωνήσει στο service να τρέξουν λίγο την υπόθεση μου και πως επειδή είναι θέμα οθόνης θα το κοιτάξουν άμμεσα διότι τα ανταλλακτικα οθόνης κάνουν 15-20 μέρες να ρθουν (αν δεν υπάρχουν)....

δηηλαδή 8 ,ΜΑΡΤΙΟΥ το εδωσα στη vodafone θεσσαλονικης,14 ΜΑΡΤΙΟΥ θα φθάσει μπροστα στα μάτια του τεχνικου , για να παραγγείλει τα ανταλακτικα που κάνουν 15-20 μέρες, αρα στην καλύτερη πάμε πάσχα να φτιάχνετα και σύμφωνα με την λογική τους θα το ξαναστείλουν στα κεντρικα της αθήνας για να τσεκαρουν και πάλι συμφωνα με τον χρόνο που εκάνε για να φτάσει άλλες 10 μερες για να ρθει στην vodafone θεσσαλονικης δηλαδη 15 ΑΠΡΙΛΗ στην καλύτερη...

1μηνας + δηλαδη...

ακουω εντυπώσεις...

προς όποια διευκρίνηση δεν έγινε αντικάσταση της συσκευης διότι δεν υπήρχε ετοιμοπαράδοτη στην θεσσαλονικη και επειδη το κουτι ηταν μισο εκατοστο σκισμενο όταν το πηγα στο κατάστημα επειδη το αδελφάκι μου το άνοιξε απότομα...υπόψιν όλα τα έγγραφα αγορας κτλ κομπλέ

αρα 700 ευρω για να βολταρει το hd2 μέχρι αθηνα και πίσω..'έλεος..

λοιπον κουραγιο στην ταλαιπωρια σου (μην νομιζεις ολοι μας λιγο πολυ μια ταλαιπωρια την εχουμε φαει ) αλλα για μενα επρεπε να επιμεινεις στην αλλαγη του ελλατωματικου προιοντος λοφω DOA (7 ΗΜΕΡΩΝ)

τωρα για την συσκευασια μπορουσες να τους πεις "αλλαξτε το και θα σας δωσω την νεα συσκευασια που θα παρω - απλα θα αλλαξω τα αυτοκολλητα "

το service ειναι καλο αλλα αργει μαλλον λογω φορτου - τηλεφωνησε τους ή τσεκαρε στο internet που βρισκεται το κινητο σου εδω

http://www.ace-hellas.gr/support/support.asp?by_sup=100&lang=el

και ενημερωσε μας για την συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδω και λιγες μερες ειμαι και εγω κατοχος πλεον της συσκευης. Επειδη η ερευνα στο θεμα δεν απεδωσε, γνωριζει καποιος αν υπαρχει προγραμμα για το HD2 live τηλεορασης με ελληνικα καναλια μεσω internet. Στο παρελθον που ειχαα το Diamond ειχα βρει κατι παρομοιο αλλα δεν δοκιμασα αν κανει.
http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τέλος καλό, όλα καλά.

Μετά από ένα hard reset και αφού πέρασα όλες μου τις εφαρμογές έχω πλέον 90mb ελεύθερου χώρου......Επιτέλους!

 

Στη rom τις βάζεις όλες?

Για ποιό λόγο? Καλό θα ήταν να αφήνεις όσο περισσότερο γίνεται ελεύθερη τη rom.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πηγα το τηλ στη vodafone δευτερα, μου πα πως θα το στελναν αθηνα την τριτη, πηρα χθες παρασκευη στα κεντρικα της ace και απο εκει μου δωσανε το τηλ του service οπου και κάλεσα χθες το μεσημερι.αποτελεσμα? το τηλςφωνο λέει πάει πρώτα στα κεντρικα και απο εκει το στελνουν στο service της εταιρίας τους και πως θα το χουν λογικ στα χέρια τους απο τρίτη. με κάλεσε μια ευγενικη κυρία απο την εταιρία και μου είπε πως θα τους τηλεφωνήσει στο service να τρέξουν λίγο την υπόθεση μου και πως επειδή είναι θέμα οθόνης θα το κοιτάξουν άμμεσα διότι τα ανταλλακτικα οθόνης κάνουν 15-20 μέρες να ρθουν (αν δεν υπάρχουν)....

δηηλαδή 8 ,ΜΑΡΤΙΟΥ το εδωσα στη vodafone θεσσαλονικης,14 ΜΑΡΤΙΟΥ θα φθάσει μπροστα στα μάτια του τεχνικου , για να παραγγείλει τα ανταλακτικα που κάνουν 15-20 μέρες, αρα στην καλύτερη πάμε πάσχα να φτιάχνετα και σύμφωνα με την λογική τους θα το ξαναστείλουν στα κεντρικα της αθήνας για να τσεκαρουν και πάλι συμφωνα με τον χρόνο που εκάνε για να φτάσει άλλες 10 μερες για να ρθει στην vodafone θεσσαλονικης δηλαδη 15 ΑΠΡΙΛΗ στην καλύτερη...

1μηνας + δηλαδη...

ακουω εντυπώσεις...

προς όποια διευκρίνηση δεν έγινε αντικάσταση της συσκευης διότι δεν υπήρχε ετοιμοπαράδοτη στην θεσσαλονικη και επειδη το κουτι ηταν μισο εκατοστο σκισμενο όταν το πηγα στο κατάστημα επειδη το αδελφάκι μου το άνοιξε απότομα...υπόψιν όλα τα έγγραφα αγορας κτλ κομπλέ

αρα 700 ευρω για να βολταρει το hd2 μέχρι αθηνα και πίσω..'έλεος..

γιατι να πασ στη vodafone???αφου υπαρχει service htc στη θεσσαλονικη????και πολυ γρηγορο...και αν επρεπε να το στελεις αθηνα τοτε παιρνρισ την κουριερ ερχεται το παιρνει απο το σπιτι και στο φερνρι ξανα με 0 εξοδα.......

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του προγράμματος στην καρτέλα design και ξε-τίκαρε το force 3d.

Μπορεί να σου αρέσει καλύτερα.

 

Απο πού πάω στο μενού του WKTaskManager ??? Έψαξα αλλα δεν βρήκα αυτά που λές... (design -> force3D) :(

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Απο πού πάω στο μενού του WKTaskManager ??? Έψαξα αλλα δεν βρήκα αυτά που λές... (design -> force3D) :(

 

Με παρατεταμένο πάτημα πάνω δεξιά στην γωνία θα σου βγάλει το pop-up menu όπου επιλέγεις preferences.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οπως είχα γραψει σε καποιο ποστ πριν, εχω στησει την Topix 1.5.2 εντελως Σπαρτιατικα.

Το σιγουρο μετα απο 3 μερες χρησης ειναι η σταθεροτατη, απροβληματιστη σε λειτουργια, με διατηριση της ταχυτητας που βλεπουμε οταν φλασαρουμε μια ρομ και πριν την γεμισουμε με διαφορα.

Πολυ σημαντικη η βελτιωση διαρκειας της μπαταριας επισης.

 

Τι εννοω Σπαρτιατικο στησιμο:

Απεφυγα τις applications του XDA που υποσχονται θαυματα.

Ειμαι σχεδον σιγουρος, εκτος καποιων δοκιμασμενων που ηδη δουλευονταν και σε προηγουμενες συσκευες οπως το HD1 και τις οποιες ενσωματωνουν οι cookers στις ρομ τους, οι περισσοτερες δημιουργουν περισσοτερα προβληματα απ αυτα που υποτηθεται οτι βελτιωνουν.

 

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται καποια βελτωση μια ρομ σαν την 1.5.2. Αυτο που χρειαζεται ειναι σταθεροτητα και αρτια λειτουργια ολων των ΟΕΜ εφαρμογών. Ταχυτητα εχει ετσι κι αλλιως.

 

Απεφυγα ετοιμα θεματα γιατι οπως ειναι το sense 2.5 , ενα θεμα για να γινει δεν περιλαμβανει μονο αντικαταστασεις png εικονων οπως παλια.

Περιλαμβανονται επεμβασεις σε διαφορα αρχειακια του συστηματος που μερικες φορες δημιουργουν αλληλεπιδρασεις με αλλα πραγματα που εγκαθιστουμε.

 

Υπάρχουν περιπτωσεις οπου απεγκαθιστοντας το cab συμπαρασυρει αρχειακια που χρησιμοποιουνται απο αλλα προγραμματακια και μετα θελει ταλαιπωρια για να αποφυγεις το hard reset.

 

Γενικα προτιμω οι αλλαγες στην εμφανιση να αφορουν μονο την home page χωρις να επεμβαινουν στα υπολοιπα tabs και να αφορουν κυριως εικονες.

Αποφευγω περιεργα ρολογια, εκτος αυτων που απλα αλλαζουν τις png εικονες του γνησιου.

 

Απεφυγα προγραμματακια οπως το Chain Fire η Drivers, γιατι ενω δεν ειδα πουθενα βελτιωση, παρατητησα καταναλωση στην μπαταρια και δεν ξερω τι αλλο.

 

Απο εφαρμογες πέρασα αυτες που χρειαζομαι και μπορω να πω οτι δεν μου λειπει τιποτα.

Εχω ολες τις γνωστες καλλες εφαρμογες της Resco & SPB, τις επισης γνωστες Magic Cal, Core player, pTravel Alarm, SplashID, Visual Gps, WkTasks, συν μερικες free απο το XDA οι οποιες ειναι δοκιμασμενες και διαθετουν γραφικα ανταξια της συσκευης μας, οπως οι:

pTasks, Tasks Manila, Shopping list, Google translator, Torch button κ.λ.π.

 

Δεν εχω βαλει ακομα το Vito Notes το οποιο θελω να δοκιμασω ωστε να δω πως δουλευει σχετικα με την καταναλωση πορων του συστηματος αλλα και ενεργειας. Δεν ξερω πως λειτουργει ο μηχανισμος του ωστε να ενεργοποιηται σε καθε κληση.

Αν δηλαδη τρεχει στο παρασκηνιο η απλα μπαινει σε λειτουργια σε καθε κληση.

Επισης δεν ξερω αν αυτο ηταν υπευθυνο για καποιες αργοποριες του Dialer.

 

Τις εφαρμογες που εχω αμφιβολια τις δοκιμαζω μια μια. Οπότε δεν εχει ελθει ακομα η σειρα του Vito μαζι με το πακετο που εδωσε ο Ζαχαρακης.

 

Το Co0kies Tabs περασε ολα τα τεστ και δεν δημιουργει κανενα προβλημα οταν δεν το μπερδευουμε με αλλα πραγματα.

Προτιμω τα μεγαλα εικονιδια με περισσοτερες καρτελες γιατι ειναι πιο ευκολο να εντοπισεις αυτο που θες σε μια καρτελα 9 εικονιδιων απ᾽οτι σε μια των 25.

 

Δεν εχω βαλει εικονιδια στην Taskbar, προτιμω τα γνησια απλα θελω να ψαξω πως μπορω να εχω ποσοστιαια ενδειξη μπαταριας.

 

 

 

 

Παιδια εδω και λιγες μερες ειμαι και εγω κατοχος πλεον της συσκευης. Επειδη η ερευνα στο θεμα δεν απεδωσε, γνωριζει καποιος αν υπαρχει προγραμμα για το HD2 live τηλεορασης με ελληνικα καναλια μεσω internet. Στο παρελθον που ειχαα το Diamond ειχα βρει κατι παρομοιο αλλα δεν δοκιμασα αν κανει.

 

Υπάρχει το Spb.TV.v1

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εμένα μου το έκανε και με την 1.66

γιάννη εσύ τι φοράς στο δικό σου???official???:rolleyes:

 

Κάνω κάτι δικές μου δοκιμές. Από τότε που αποφάσισα να ασχοληθώ με WM6.5.X builds, δεν με βλέπω να επιστρέφω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Mε το ράδιο 2.0.8.50.2 δε μου δουλεύει σωστά το gps.Αργεί να κλειδώσει και συχνά με δείχνει σε διπλανούς δρόμους.Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος κάποιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδω και λιγες μερες ειμαι και εγω κατοχος πλεον της συσκευης. Επειδη η ερευνα στο θεμα δεν απεδωσε, γνωριζει καποιος αν υπαρχει προγραμμα για το HD2 live τηλεορασης με ελληνικα καναλια μεσω internet. Στο παρελθον που ειχαα το Diamond ειχα βρει κατι παρομοιο αλλα δεν δοκιμασα αν κανει.

 

αν μιλας γιαυτο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=491288

βαλτο και στο hd2-καλοριζικο

Link to comment
Share on other sites

1. Με ποιόν τρόπο μπορώ να διαγράψω έναν λογαριασμό hotmail, τον οποίο δημιούργησα μέσω του windows live, μέσα από την συσκευή μου?

2.Στην 1.48 rom, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, ή εφαρμογή, η οποία να εμφανίζει στην αρχική οθόνη την μπαταρία με ποσοστό, ώστε να την βλέπω με ακρίβεια?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2.Στην 1.48 rom, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, ή εφαρμογή, η οποία να εμφανίζει στην αρχική οθόνη την μπαταρία με ποσοστό, ώστε να την βλέπω με ακρίβεια?

 

Touch X Battery icon 100% with 1% increments like 97%, 96%, 95%

 

Mε το ράδιο 2.0.8.50.2 δε μου δουλεύει σωστά το gps.Αργεί να κλειδώσει και συχνά με δείχνει σε διπλανούς δρόμους.Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος κάποιο πρόβλημα;

 

Δεν έχω παρατηρήσει τέτοιο πρόβλημα. Απεναντίας μάλιστα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Touch X Battery icon 100% with 1% increments like 97%, 96%, 95%

 

 

 

Δεν έχω παρατηρήσει τέτοιο πρόβλημα. Απεναντίας μάλιστα.

 

Ευχαριστώ πολύ. Για να συγχρονίσω το HD2 με τον υπολογιστή μου (επαφές, ημερολόγιο) τί χρειάζεται να έχω στον υπολογιστή? Χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα?

Εάν επιλέξω να συγχρονίσω το κινητό με τον υπολογιστή, το κινητό θα "λάβει" τα στοιχεία (επαφές, ημερολόγιο) που έχω στο outlook, ή ο υπολογιστής θα λάβει τις επαφές και το ημερολόγιο που έχω στην συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

athanaso77 εχεις δοκιμασει καποια 6.5.χ rom σταθερη και γρηγορη που προτεινεις ?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για να συγχρονίσω το HD2 με τον υπολογιστή μου (επαφές, ημερολόγιο) τί χρειάζεται να έχω στον υπολογιστή? Χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα?

 

Χρειάζεται να έχεις στον υπολογιστή σου το Outlook της σουίτας Microsoft Office και το ActiveSync εάν έχεις windows XP, ή το Windows Mobile Device Center εάν έχεις Vista ή 7.

 

Εάν επιλέξω να συγχρονίσω το κινητό με τον υπολογιστή, το κινητό θα "λάβει" τα στοιχεία (επαφές, ημερολόγιο) που έχω στο outlook, ή ο υπολογιστής θα λάβει τις επαφές και το ημερολόγιο που έχω στην συσκευή?

 

By default γίνεται το πρώτο.

 

athanaso77 εχεις δοκιμασει καποια 6.5.χ rom σταθερη και γρηγορη που προτεινεις ?

 

Από θέμα ταχύτητας προτιμώ του Tom. Από θέμα σταθερότητας του Miri.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γρήγόρη η rom 1.5.5 μόνο που έχω δύο προβληματάκια...

1ον Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα μενου στο word και excel... Δεν ανεβοκατεβαίνουν !!!

 

2ον Έχω εγκαταστήσει το radio 2.08.50.08_2 αλλά δεν φαίνετε να έχει αναβαθμιστέι η μνήμη του τηλεφώνου στα 578MB .... πρέπει να κάνω κάτι άλλο.???

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

http://routerutilities.blogspot.com/ - Εργαλεία για routers

http://earthquakesgr.blogspot.com/ - Σεισμοί Ελλάδος

http://sendtogps.blogspot.com/ - google maps -> ανοίξτε με το gps πρόγραμμά σας.

talexop Kernel for Note4 910C

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2ον Έχω εγκαταστήσει το radio 2.08.50.08_2 αλλά δεν φαίνετε να έχει αναβαθμιστέι η μνήμη του τηλεφώνου στα 578MB .... πρέπει να κάνω κάτι άλλο.???

 

Η συγκεκριμένη rom είναι βασισμένη στην ευρωπαϊκή official 1.66 και όχι στην αμερικάνικη 2.10 και κατά συνέπεια δεν υποστηρίζει την extended ram ανεξαρτήτως radio.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1. Με ποιόν τρόπο μπορώ να διαγράψω έναν λογαριασμό hotmail, τον οποίο δημιούργησα μέσω του windows live, μέσα από την συσκευή μου?

 

Γνωρίζει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Με παρατεταμένο πάτημα πάνω δεξιά στην γωνία θα σου βγάλει το pop-up menu όπου επιλέγεις preferences.

 

ευχαριστω πολυ! το βρηκα επιτελους! σορρυ βρε παιδια, το ξερω οτι ειναι βασικα πραγματα αυτα που ρωταω αλλα ειμαι αρχαριος σαυτα...! :p

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Στη rom τις βάζεις όλες?

Για ποιό λόγο? Καλό θα ήταν να αφήνεις όσο περισσότερο γίνεται ελεύθερη τη rom.

 

Καταρχήν......Καλημέρα!!!!

Λοιπόν όταν μετά απο hard reset, χωρίς να έχω περάσει ακόμα τίποτα και έχοντας μεταφέρει ήχους κλήσεις, εικόνες, θέματα...κλπ. στην εξωτερική μνήμη μου δίνει 115-120mb free storage πόσο θα μείνει περνώντας μόνο 2-3 cabs τα οποία πρέπει να εγκατασταθούν στη rom;;;

Όταν πέρασα αυτά τα cabs μου έδειξε 105mb και μόλις πέρασα τις επαφές μου και τα του ημερολογίου πήγε στα 90mb....

Και μετά από λίγα λεπτά χρήσης παίζει στα 85-87mb ελεύθερα....:worry:

 

Όλες οι άλλες εφαρμογές είναι στην εξωτερική μνήμη....

Edited by virland
Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...