Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Από τη στιγμή που οι πρώτες συσκευές είναι ήδη καθ΄οδόν για τους νέους κατόχους, κλείνει το προηγούμενο thread και συνεχίζουμε εδώ για το HTC HD2.

 

Παρακαλώ όλους όσο αυτό είναι δυνατό να περιορίσουμε τα off-topic και να αφιερώσουμε το συγκεκριμένο thread στην συγκεκριμένη συσκευή.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Παρακάτω θα προσθέτουμε ότι πληροφορίες και χρήσιμα για τη συσκευή με σκοπό την εύκολη πρόσβασή τους.

 

Οδηγός γρήγορης εκκίνησης - Ελληνικό και Αγγλικό Εγχειρίδιο χρήσης

 

Οδηγός για Soft & Hard Reset

 

 

Official ROM Updates:

 

- ROM Upgrade for HTC HD2

 

- All HTC HD2 Radios

 

- HTC HotFix για το πρόβλημα με τα ελληνικά SMS για την Επίσημη ROM 3.14.482.2 ELL *(δουλεύει και στην official 3.14 English/WWE ROM)

 

Οδηγοί & Tutorials

- [HSPL] HowTo flash everything

- [TUT]Flashing your First LEO Rom (For Noobs) UPDATED COMPLETELY FOR HARDSPL!!

- Επαναφορά stock SPL σε συσκευές που έχει γίνει HSPL για λόγους εγγύησης (by zaharakis)

- Οδηγός φλασαρίσματος ROM/Radio από την κάρτα μνήμης της συσκευής (by zaharakis)

- ΟΔΗΓΟΣ ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑΤΟΣ CUSTOM ROM ΜΕ HARDSPL ΜΕΣΩ USB ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ (by virland)

- Οδηγός Rom format με το Task 29 (by ioathe)

 

 

Ελληνικά πληκτρολόγια σε αγγλικές συσκευές/ROMs

- Ελληνικό και Αγγλικό Πληκτρολόγιο της HTC για το Leo (by tsipistri)

- [REL] Greek-English keyboard για HD2 (by kplr)

- Βελτιωμένο ελληνικό πληκτρολόγιο για αγγλικές HD2 συσκευές/ROMs (by DrMobile)

- Οfficial ελληνικό πληκτρολόγιο ported από ελληνική rom (by b16b)

- FingerKeyboard 2.1 (Επιλέγουμε την WVGA έκδοση)

 

 

Συλλογή προγραμμάτων/εφαρμογών για το HD2

- NETCFv35.wm.armv4i.cab

- Leo must have add-ons (by zaharakis)

- Collection of working softwares/Applications for HD2

- WkTask Manager τροποποιημένος ειδικά για το HD2 και τα WM6.5. Και εδώ οι ρυθμίσεις για τις WM6.5.X ROMs.

- Soft Reset μέσα από το μενού της συσκευής: SoftReset ή TouchOff_W-VGA.

- Cyberon Voice Speed Dial * Το cab ανανεώθηκε ούτως ώστε η εφαρμογή να ενεργοποιείται και μέσω του bluetooth headset.

- X2 Taskmanager

- Media Player: TCPMP Finger friendly ρυθμισμένο για το HD2

- BsB Tweaks 1.6 (More tweaks and features!)

- Official HTC soundpack

 

 

Χρήσιμα tips & tricks:

Πριν προβείτε σε απορίες και προβλήματα στο στήσιμο της συσκευής, δείτε τα παρακάτω:

---> *Leo Hints, Tips and Registry Tweaks* <---

---> Sense 2.5 tweaks & mods <---

 

- 100% Battery Indicator [1% increments]

 

- Για να δώσουμε λίγο χρώμα στην Top Bar

http://img691.imageshack.us/img691/1893/taskbarf.jpg

Για εναλλακτικές επιλογές, δείτε εδώ. (Πρώτα πρέπει να γίνει εγκατάσταση του sdkcerts.cab)

 

- 4 εικονίδια στη σειρά (σε portrait mode) και 6 εικονίδια στη σειρά (σε landscape mode) στο Start Menu:

Start_Menu_4_Columns.cab

 

- Απενεργοποίηση της σχετικής προειδοποίησης όταν κάνουμε εγκατάσταση σε μη υπογεγραμμένα από την Μicrosoft προγράμματα:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Security\Policies\Policies\0000101a

Αλλάζουμε την τιμή από 0 (enable) σε 1 (disable).

 

- Εμφάνιση στη θέση Start / Settings / System /Screen τη ρύθμιση για περιστροφή της οθόνης σε landscape/portrait:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\GDI\Rotation\HideOrientationUI

Αλλάζουμε την τιμή από 1 σε 0.

 

- Ρύθμιση το X button στην εφαρμογή Album να κλείνει το πρόγραμμα, αντί να το κάνει minimize:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\HTC\HTCAlbum : ok_minimize

Αλλάζουμε την τιμή από 1 σε 0.

 

- Βελτίωση της ποιότητας της φωτογραφικής σε superfine mode:

HKEY_LOCAL_MACHINE\software\htc\camera\image\jpegquaity\superfine

Αλλάζουμε την τιμή του 5Msize από 48 σε 746028.

 

- Screen Rotation με παρατεταμένο πάτημα του πλήκτρου αποδοχής κλήσης

 

- Αυτόματος καθαρισμός της cache του HTC Album (και όχι μόνο) (by zaharakis)

 

- Οδηγός Remote Desktop Mobile για Win7, Vista (by EchiDNA, mcosgeorge)

 

- Βελτίωση ποιότητας/ταχύτητας browsing στον Opera (by zaharakis)

 

- Boost performance tips (All ROMS)

 

- Αλλαγή του "Κάρτα Αποθήκευσης" σε "Storage Card" σε ελληνικές ROM (by bbbb)

 

- PUSH Gmail, συγχρονισμός επαφών & ημερολογίου. (by Te_salat)

 

- Dropbox για να έχετε τα αρχεία σας παντού... (by Te_salat)

 

- [APPS]DontSleep + Wifi και Google Translator (by Te_salat)

 

- Απενεργοποίηση HTC SMS και δυνατότητα δημιουργίας φακέλων στα SMS (by manan69t)

 

- ΟΔΗΓΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΕΠΑΦΩΝ & ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ BACKUP (by Te_salat)

 

- Πως να βάλουμε το εορτολόγιο στο ημερολόγιο του HD2 μεσώ OUTLOOK ή με το πρόγραμμα PimBackup (by ioathe)

 

- Λύση στις διπλές φωτογραφίες στο Album του HTC Sense όταν αλλάξουμε σε Ελληνικά το HTC Sense (by ioathe)

 

- Ελληνικός Dialer (by bbbb)

 

- Συγχρονισμός Αγαπημένων υπολογιστή και HD2 μέσω activesync (by TonyK)

 

- Παραμετροποιήσεις Οπτικές & Λειτουργικές για htc Sence & WM 6.5.x (by ioathe)

 

- Alt tab & flash games στο hd2 (by TonyK)

 

- HD2: Οδηγός επαναφοράς ρυθμίσεων (by EchiDNA)

 

- Συγχρονισμός αγαπημένων με την υπηρεσία Opera Link (by TonyK)

 

- Ρυθμίσεις Internet / MMS για όλους τους παρόχους

(by TonyK)

 

HTC Sense (Manila) tips & tricks:

- Αλλαγή του interface του HTC Sense σε ελληνικό (για αγγλικές συσκευές):

HKEY_CURRENT_USER\MUI\CurLang

Αλλάζουμε την τιμή από 409 σε 408 (Hex)

Εναλλακτικά... http://www.myphone.gr/forum/images/attach/zip.gif b16b Make Manila Greek.zip

* Με την προσθήκη του RandomAccess (επιλέγουμε την WVGA έκδοση) αλλάζουμε σε ελληνική και την μπάρα των επαφών.

 

- Notifications σε Ελληνικό manilla - Solved (thanks to tsipistri)

 

- Διπλές φωτογραφίες στο Album του HTC Sense - Solved (thanks to tsipistri)

 

- Απενεργοποίηση της κίνησης του ρολογιού κάθε φορά που πηγαίνουμε στη Home Screen

 

- 20 shortcuts for Manila 2.5

 

- 25 shortcuts for Manila 2.5

 

- Co0kie's Home Tab & CHTEditor

 

- Όλες οι ελληνικές πόλεις στον καιρό του HTC Sense

 

- Προσθήκη εορτολογίου στο Ημερολόγιο του Manila. (by Te_salat)

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

SAR : 0.63 W/kg (head) 0.73 W/kg (body)

 

*Για οτιδήποτε update / link κρίνετε ότι είναι σκόπιμο να προστεθεί στο πρώτο post επικοινωνήστε μαζί μου.

Edited by athanaso77
Ενημέρωση

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τη συσκευή αλλά προβληματίζομαι λίγο από το μέγεθός της. Χωράει άνετα στη τσέπη ενός τζιν (δηλαδή δεν σε περιορίζει στις κινήσεις) ή υπάρχει κάποιος κίνδυνος να χαλάσει η οθόνη ή κάτι ανάλογο; Δεν θα είναι με κλειδιά ή ψιλά μαζί απλά αν δεν είναι μέσα σε προστατευτικό αν είναι πιο εύκολα να παρουσιάσει κάποια βλάβη.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εξαρτάται την τσέπη αλλά είναι μεγάλο ούτως ή άλλως. Εκτός αυτού, τέτοια συσκευή με τόσο μεγάλη οθόνη, δεν θα το ρίσκαρα καν να τη βάλω στην τσέπη. Ο κίνδυνος ζημιάς παραμονεύει παντού. Εάν θέλεις μια compact συσκευή... αυτή δεν είναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

απο εσωτερικη μνημη τι λεει?ε16 αρα sd αραγε θα σηκωνει?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την τσέπη αλλά είναι μεγάλο ούτως ή άλλως. Εκτός αυτού, τέτοια συσκευή με τόσο μεγάλη οθόνη, δεν θα το ρίσκαρα καν να τη βάλω στην τσέπη. Ο κίνδυνος ζημιάς παραμονεύει παντού. Εάν θέλεις μια compact συσκευή... αυτή δεν είναι.

 

Scratch Test της οθονης:http://www.youtube.com/watch?v=LYZF0e3HVaI&feature=player_embedded

Μαλλον γλιτωσαμε απο προστετευτικα! Το μονο που θελει προσοχη, επειδη ειναι απο γυαλι, να μη πεσει ασχημα γιατι σπαει!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε μήπως ΠΟΤΕ θα έχει τη συσκευή αυτή η Wind ? Απο ό,τι διάβασα, θα το φέρει πρώτη μεταξύ των εταιριών κινητής τηλεφωνίας...

 

Ξέρουμε περίπου πότε? :worry:

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή προτιμάς να μην δώσεις 20 ευρώ για να είσαι σίγουρος?

 

πάντως το τηλέφωνο δεν πρέπει να του ανήκει γιατί εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα αυτό ΠΟΤΕ. με φαλτσέτα και δεν γρατζουνίστηκε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έτσι κ με το καλό το πάρω... ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ θα αγοράσω θήκη.. δεν παίζει..!@!! :lol:
The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με έχει κουράσει αυτή η πολιτική του γνωστού e-shop που υποτίθεται οτι κάνει ship από σήμερα.

 

Στην ουσία κάνει ship αύριο, όπως τα περισσότερα από τα υπόλοιπα αγγλικά e-shops.

Αλλά τι κάνουν. Μπαίνουν online στο site των εταιρειών courier και κάνουν register για την αποστολή που θα κάνουν ship αύριο. Ο πελάτης παίρνει shipping confirmation και tracking number. Μπαίνει στα fora και γράφει ότι η αποστολή του έγινε shipped.

Έτσι οι χρήστες που δεν έχουν κάνει προ-παραγγελία πάνε μαζικά στην εταιρεία αυτή, η οποία

1) Πουλάει 50Ε πάνω από τους υπολοίπους

2) Είναι η μόνη που έχει stock γιατί κανείς δεν έκανε pre-order από εκείνη λόγω της μη ανταγωνιστικής τιμής που είχε για τα pre-orders, την οποία και χαμήλωσε λίγες ημέρες πριν την κυκλοφορία..

Link to comment
Share on other sites

Scratch Test της οθονης:http://www.youtube.com/watch?v=LYZF0e3HVaI&feature=player_embedded

Μαλλον γλιτωσαμε απο προστετευτικα! Το μονο που θελει προσοχη, επειδη ειναι απο γυαλι, να μη πεσει ασχημα γιατι σπαει!

 

Το είδα τώρα το βιντεάκι,τι να πώ απίστευτο μου φαίνεται!!!!!!!!!!!!!

Μακάρι και να είναι αληθινό:):):):):)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προσωπικά με έχει κουράσει αυτή η πολιτική του γνωστού e-shop που υποτίθεται οτι κάνει ship από σήμερα.

 

Κι όμως... 15 συσκευές έχουν ήδη ξεκινήσει για τους κατόχους τους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως... 15 συσκευές έχουν ήδη ξεκινήσει για τους κατόχους τους.

 

Ο χρήστης takisbr γράφει στο κλειδωμένο thread

Στη δική μου κατασταση παραγγελιας αναφερει πως το προιον εστάλη!!

Έλαβα mail επίσης από expansys ότι η πορεία του πακέτου σας καθώς επίσης και ο αριθμός φορτωτικής σας θα είναι διαθέσιμα από αύριο

 

Αν τελικά κατάφεραν να το έχουν 1 ημέρα νωρίτερα από τους υπολοίπους, τότε μπράβο τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν τελικά κατάφεραν να το έχουν 1 ημέρα νωρίτερα από τους υπολοίπους, τότε μπράβο τους.

 

Δεν βρίσκω λόγο γιατί να μας απασχολεί κάτι τέτοιο! :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

έφτασε το container και μοιράζει τα λιοντάρια σε όλες τις αλυσίδες σήμερα,

την παρακευή θα έχουμε και τις πρώτες εντυπώσεις από τους τυχερούς, καλοδεχούμενα παιδιά και καλά ξεσκίσματα:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

αντε καλοριζικα παιδια οσοι τα παρετε αυτην την βδομαδα :)

 

περιμενουμε εντυπωσεις απο την 1η επαφη με το τηλεφωνο :)

 

ελπιζω η παραπληροφορηση να μην παει συνεφο ....γιατι μες την βδομαδα αν οχι αρχες της αλλης(αναλογα την διαθεσιμοτητα )το παραλαμβανω και εγω:happy:

 

οποτε ξερετε τι σημαινει αυτο για οσους δεν αναφερθουν στην πραγματικοτητα:p

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα τα posts σας και είπα να ελέγξω τα mail μου...:O

 

Η παραγγελία σας *************** έχει αποσταλεί.

 

 

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε τη σελίδα

http://www.expansys.com.gr/tracking.aspx***************** Η πορεία του πακέτου σας καθώς επίσης και ο αριθμός φορτωτικής σας θα είναι διαθέσιμα από αύριο

το πρωί στην παραπάνω σελίδα. Μπορείτε να τηλεφωνήσετε στην DHL στο 210 98 90 000 στην ΤΝΤ στο 801 11 868 868 (για τις παραγγελίες που έχουνε πληρωθεί με πιστωτική κάρτα ή τραπεζική κατάθεση) ή στην UPS στο

210 9984000 (για εξόφληση των παραγγελιών με αντικαταβολή) για να κανονίσετε ο,τιδήποτε αφορά

την παραλαβή της παραγγελίας σας.

 

Σημείωση: Κάθε παραγγελία που περιλαμβάνει 3 ή περισσότερα προϊόντα δύναται να αποτελέσει αντικείμενο μερικής αποστολής με επιπλέον χρέωση του πελάτη.

 

Για τεχνική υποστήριξη σχετικά με αυτά τα προϊόντα παρακαλούμε επισκεφθείτε τη σελίδα

http://www.expansys.com.gr

 

 

Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία.

 

Φιλικά,

 

eXpansys

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα τα posts σας και είπα να ελέγξω τα mail μου...:O

 

 

αντε καλοριζικο Οδυσσεα :):D

 

θα εχω και ενα αξιοπιστο review (πριν παρω το δικο μου) για το τηλ :respect:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Diamond 2 ??παλι??:blink:

.....είπε ο άνθρωπος που έχει αγοράσει το ίδιο τηλέφωνο 4-5 φορές :)

 

αφού σου είπα, αλλά δεν με προσέχεις!!!:mad:

 

έχω βάλει όλο το σοϊ να αγοράσει, για να έχουμε.

 

αυτό που περιμένω είναι για τον ξαδερφό μου.:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι, δεν έχω δει κάπου δείγματα ή συγκρίσεις φωτογραφιών του κινητού με κάποιο άλλο όπως συμβαίνει συνήθως με τα περισσότερα κινητά λίγο πριν κυκλοφορήσουν. Σίγουρα δεν πρόκειται για κάποιο φωτογραφικό κινητό ούτε περιμένω να είναι αυτό το δυνατό του σημείο αλλά όσο να ναι βάλανε 5mp και διπλά λεντάκια, να μην ξέρουμε πως πάει? Μου κάνει εντύπωση ότι δεν βλέπω τίποτα, έστω "προ-δείγμα" ρε παιδί μου.
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως... 15 συσκευές έχουν ήδη ξεκινήσει για τους κατόχους τους.

 

Έτσι ακριβώς. Πέρυσι το HD μας το έστειλαν Τετάρτη και παραλάβαμε κάποιοι Σαββατο (όσοι δηλαδή πήγαν στο αεροδρομειο γιατί Σαββατο δεν κάνουν διανομες) και κάποιοι Δευτέρα.

Οπότε ότι και να γινει Παρασκευη κατα τις μια το μεσημέρι θα το έχετε.

 

Βασικά εγώ περιμένω ποτέ θα πάρει ο ζαχαρακης το δικό του για να διαβάσω εντυπώσεις Δεν περιμένω να το θάψει γιατί τέτοια συσκευή δεν είναι για θαψιμο.

Αλλά άμα δω αγγελία ότι πωλείται HD 2 μιας εβδομαδος θα καταλάβω ότι καλά είμαι εδώ που κάθομαι και δεν θα τρέχω χριστουγενννιατικα για αγοροπωλησιες.:lol:

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι, δεν έχω δει κάπου δείγματα ή συγκρίσεις φωτογραφιών του κινητού με κάποιο άλλο όπως συμβαίνει συνήθως με τα περισσότερα κινητά λίγο πριν κυκλοφορήσουν. Σίγουρα δεν πρόκειται για κάποιο φωτογραφικό κινητό ούτε περιμένω να είναι αυτό το δυνατό του σημείο αλλά όσο να ναι βάλανε 5mp και διπλά λεντάκια, να μην ξέρουμε πως πάει? Μου κάνει εντύπωση ότι δεν βλέπω τίποτα, έστω "προ-δείγμα" ρε παιδί μου.

 

Έχει εδώ.... αλλά δε λέει και τίποτα......

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι, δεν έχω δει κάπου δείγματα ή συγκρίσεις φωτογραφιών του κινητού με κάποιο άλλο όπως συμβαίνει συνήθως με τα περισσότερα κινητά λίγο πριν κυκλοφορήσουν. Σίγουρα δεν πρόκειται για κάποιο φωτογραφικό κινητό ούτε περιμένω να είναι αυτό το δυνατό του σημείο αλλά όσο να ναι βάλανε 5mp και διπλά λεντάκια, να μην ξέρουμε πως πάει? Μου κάνει εντύπωση ότι δεν βλέπω τίποτα, έστω "προ-δείγμα" ρε παιδί μου.

 

Εάν ψάξεις στο net θα βρεις κάποια reviews με δείγματα και από την κάμερά του. Όπως για παράδειγμα... http://www.slashgear.com/htc-hd2-review-0663062/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Και άλλο που δεν είπα... :O

 

Παρακαλώ όλους όσο αυτό είναι δυνατό να περιορίσουμε τα off-topic και να αφιερώσουμε το συγκεκριμένο thread στην συγκεκριμένη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...