Jump to content

We-Travel offline GPS program


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ok μέχρι εδώ καλά, έχω φτάσει με κάμποσες εγκαταστάσεις να έχει γίνει κανονικά ακολουθόντας καταγράμμα τις οδηγίες στο txt αρχείο. Πανω δεξιά η μπαλίτσα παραμένει μπλε και το 64 δεν μηδενίζει...

 

Όμορφα.... τώρα θέλει υπομονή να βρεί δορυφόρο και να εμφανίσει το στίγμα σου στον χάρτη.Αλλιώς άμα δεν βρεί δορυφόρο το φόντο θα γίνει καφέ.

 

Τις ρυθμίσεις GPS στο κινητό και στην εφαρμογή εγώ να ξέρεις τις έχω ως εξής.

Κινητό : Υποβοηθούμενο GPS

Εφαρμογή : Αυτόνομο GPS (Internal)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 493
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όμορφα.... τώρα θέλει υπομονή να βρεί δορυφόρο και να εμφανίσει το στίγμα σου στον χάρτη.Αλλιώς άμα δεν βρεί δορυφόρο το φόντο θα γίνει καφέ.

 

Τις ρυθμίσεις GPS στο κινητό και στην εφαρμογή εγώ να ξέρεις τις έχω ως εξής.

Κινητό : Υποβοηθούμενο GPS

Εφαρμογή : Αυτόνομο GPS (Internal)

 

Οκ αυτές τις ρυθμίσεις έβαλα και εγώ... υπομονή περισσότερη και απο 20 λεπτά? Πρέπει να βρω κάποια διεύθυνση.... ή απλώς ανοίγω την εφαρμογή και περιμένω... δεν μου βγάζει καν καφέ οθόνη... Αν θέλω να ξαναπροσπαθήσω να βρω δορυφόρο κάνω πάλι ανοιγμα της εφαρμογής?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κάτι άλλο

Κλείσε την εφαρμογή και πήγαινε στο Μενου\Βοηθητικές εφαρμογές\Εργαλεία\Τζοκινγκ

Θα δείς πως εκεί ψάχνει δορυφόρο.... περίμενε να δείς άμα βρεί και όταν βρεί τότε βγες απο το τζοκινγκ και άνοιξε το Wetravel.

 

20 λεπτά είναι πολύ αλλά και πάλι μπορεί να μην βρεί.Δεν πρέπει να βαλεις διευθυνση.

Ναι όταν κλείνεις και το ξανανοιγεις τότε ψάχνει πάλι

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ το υποβοηθουμενο gps (a-gps) χρεωνει απο την εταιρια που ανηκεις. γυρισε το σε αυτονομο ! Δεν ειναι μεγαλη η χρεωση αλλα υφισταται. Επισης αξιζει να επισημανθει (αν δεν εχει) οτι με το υποβοηθουμενο λοκαρει το κινητο στον μισο χρονο.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ το υποβοηθουμενο gps (a-gps) χρεωνει απο την εταιρια που ανηκεις. γυρισε το σε αυτονομο ! Δεν ειναι μεγαλη η χρεωση αλλα υφισταται. Επισης αξιζει να επισημανθει (αν δεν εχει) οτι με το υποβοηθουμενο λοκαρει το κινητο στον μισο χρονο.

 

Φίλε tsoump το υποβοηθούμενο GPS ενδεχομένως να χρεώνει καθώς χρησιμοποιεί της κυψέλες για τον εντοπισμό του δορυφόρου.....όμως εγώ το έχω εδώ έτσι απο τότε που το πήρα το κινητό και δεν έχω χρεωθεί ούτε ένα cent.Μήπως χρησιμοποιεί της πληροφορίες κυψέλης χωρίς χρέωση (όπως τα ΝΟΚΙΑ που λέγανε πληροφορίες κυψέλης στην οθόνη έτσι) ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tsoump το υποβοηθούμενο GPS ενδεχομένως να χρεώνει καθώς χρησιμοποιεί της κυψέλες για τον εντοπισμό του δορυφόρου.....όμως εγώ το έχω εδώ έτσι απο τότε που το πήρα το κινητό και δεν έχω χρεωθεί ούτε ένα cent.Μήπως χρησιμοποιεί της πληροφορίες κυψέλης χωρίς χρέωση (όπως τα ΝΟΚΙΑ που λέγανε πληροφορίες κυψέλης στην οθόνη έτσι) ?

 

εδω τωα υπαρχη θεμα! Τι ακριβος να σου χρεωση στο δυκτιο το a-gps? νομιζω οτι η πληροφοριες κυψελης ειναι δωρεαν! παντος καλο θα ηταν να το ξεκαθαρισουμε αυτο το θεμα γιατι αν μπορει να Lockari στο μισο χρονο θα ειναι πολυτιμο πραγμα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tsoump το υποβοηθούμενο GPS ενδεχομένως να χρεώνει καθώς χρησιμοποιεί της κυψέλες για τον εντοπισμό του δορυφόρου.....όμως εγώ το έχω εδώ έτσι απο τότε που το πήρα το κινητό και δεν έχω χρεωθεί ούτε ένα cent.Μήπως χρησιμοποιεί της πληροφορίες κυψέλης χωρίς χρέωση (όπως τα ΝΟΚΙΑ που λέγανε πληροφορίες κυψέλης στην οθόνη έτσι) ?

 

Σου 'χει τύχει να είσαι με το αμάξι και να σου πετάει σε κάποια φάση να συνδεθείς μέσω wifi?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Σου 'χει τύχει να είσαι με το αμάξι και να σου πετάει σε κάποια φάση να συνδεθείς μέσω wifi?

 

Ποτέ δεν μου έχει συμβεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tsoump το υποβοηθούμενο GPS ενδεχομένως να χρεώνει καθώς χρησιμοποιεί της κυψέλες για τον εντοπισμό του δορυφόρου.....όμως εγώ το έχω εδώ έτσι απο τότε που το πήρα το κινητό και δεν έχω χρεωθεί ούτε ένα cent.Μήπως χρησιμοποιεί της πληροφορίες κυψέλης χωρίς χρέωση (όπως τα ΝΟΚΙΑ που λέγανε πληροφορίες κυψέλης στην οθόνη έτσι) ?

μην μπερδευόμαστε. Υπηρεσίες κυψέλης είναι άλλο. Καλύτερα το gps να είναι σε 'αυτόνομο'. Δουλεύει καλύτερα. Και αυτό που λές για την χρέωση για άνοιξε το google maps και θα δείς με το υποβοηθούμενο. Το we-travel λέει και μόνο του: offline navigation software! (και δέν εννοεί μόνο οι χάρτες είναι offline). Επίσης πρέπει να έχεις σωστές ρυθμίσεις ίντερνετ για να χρησιμοποιήσεις το υποβοηθούμενο gps.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κάτι άλλο

Κλείσε την εφαρμογή και πήγαινε στο Μενου\Βοηθητικές εφαρμογές\Εργαλεία\Τζοκινγκ

Θα δείς πως εκεί ψάχνει δορυφόρο.... περίμενε να δείς άμα βρεί και όταν βρεί τότε βγες απο το τζοκινγκ και άνοιξε το Wetravel.

 

20 λεπτά είναι πολύ αλλά και πάλι μπορεί να μην βρεί.Δεν πρέπει να βαλεις διευθυνση.

Ναι όταν κλείνεις και το ξανανοιγεις τότε ψάχνει πάλι

 

Ειμουν ταράτσα για 30 λεπτα περίπου. Δοκίμασα 4-5 λεπτα κάθε φορά με υποβοηθούμενο και χωρίς στη συσκευή. Δεν έβρισκε δορυφόρ στο τζοκινγκ. Δοκιμασα και με βρίκε κανονικά με googlemaps, μετά στην εφαρμογή... τιποτα παλι... η κουκίδα παραμένει μπλε... :(

Link to comment
Share on other sites

μην μπερδευόμαστε. Υπηρεσίες κυψέλης είναι άλλο. Καλύτερα το gps να είναι σε 'αυτόνομο'. Δουλεύει καλύτερα. Και αυτό που λές για την χρέωση για άνοιξε το google maps και θα δείς με το υποβοηθούμενο. Το we-travel λέει και μόνο του: offline navigation software! (και δέν εννοεί μόνο οι χάρτες είναι offline). Επίσης πρέπει να έχεις σωστές ρυθμίσεις ίντερνετ για να χρησιμοποιήσεις το υποβοηθούμενο gps.

 

http://images.wmexperts.com/articleimages/2008/01/agps.jpg

Αυτό ναι!

Αλλά το we-travel σου παρέχει free navigation και χάρτες. Δεν σου λέει οτι θα εχεις θέση gps χωρις χρέωση. Εδώ εμπλέκονται οι υπηρεσίες και οι εταιρίες, δέχεται μια βοήθεια από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας ως προς τη θέση των δορυφόρων ώστε να μην αργεί κανά δεκάλεπτο κάθε φορά που το κλείνεις. Έχει ξανασυζητηθεί και το πρόβλημα στο υποβοηθούμενο είναι η επιπλέον χρέωση.

Δοκιμάστε να κάνετε σε έναν μεγάλο δρόμο με 100km/h το we-travel με a-gps και θα σας πετάξει την σύδεση wifi ( χωρίς να εμφανίσει το δίκτυο αριστερά ψηλά) .

Το "αυτόνομο" εσυ πώς το στηρίζεις οτι είναι καλύτερο?

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Ειμουν ταράτσα για 30 λεπτα περίπου. Δοκίμασα 4-5 λεπτα κάθε φορά με υποβοηθούμενο και χωρίς στη συσκευή. Δεν έβρισκε δορυφόρ στο τζοκινγκ. Δοκιμασα και με βρίκε κανονικά με googlemaps, μετά στην εφαρμογή... τιποτα παλι... η κουκίδα παραμένει μπλε... :(

 

Δοκίμασε ένα factory reset.... (κάνε πρώτα backup επαφες και αρχεια).

Επίσης μπορείς να δείς αν είναι φυσιολογικές οι ρυθμίσεις στο gps του κρυφού μενού.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Το κρυφό μενού που είναι? όΤαν βάζω την επιλογή Χωρίς GPS με βρίσκει και πρασινίζει και η μπαλιτσα πανω δεξιά...
Link to comment
Share on other sites

http://images.wmexperts.com/articleimages/2008/01/agps.jpg

Αυτό ναι!

Αλλά το we-travel σου παρέχει free navigation και χάρτες. Δεν σου λέει οτι θα εχεις θέση gps χωρις χρέωση. Εδώ εμπλέκονται οι υπηρεσίες και οι εταιρίες, δέχεται μια βοήθεια από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας ως προς τη θέση των δορυφόρων ώστε να μην αργεί κανά δεκάλεπτο κάθε φορά που το κλείνεις. Έχει ξανασυζητηθεί και το πρόβλημα στο υποβοηθούμενο είναι η επιπλέον χρέωση.

Δοκιμάστε να κάνετε σε έναν μεγάλο δρόμο με 100km/h το we-travel με a-gps και θα σας πετάξει την σύδεση wifi ( χωρίς να εμφανίσει το δίκτυο αριστερά ψηλά) .

Το "αυτόνομο" εσυ πώς το στηρίζεις οτι είναι καλύτερο?

 

Μα απο τη στιγμή που θές offline τότε το βάζεις αυτόνομο. Εννοώ καλύτερο απο άποψη αποτελεσματικότητας αφού offline=μηδενικό κόστος ενώ το assisted μπορεί να σε χρεώσει αν προσπαθήσει να βρεί στίγμα.

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη Αφής στις ρυθμίσεις του WETRAVEL υπάρχει σαν επιλογή σίγουρα.... Μήπως το προσπέρασες με την μπάρα δεξιά και δεν το είδες ? Δοκίμασε να κατεβαίνεις μία μία τις επιλογές με το μολυβάκι και θα την βρείς.

Κακός έκανες το επόμενο βήμα (δεν το γνώριζες σίγουρα αλλά τώρα το έμαθες).Η πλήρης οθόνη γίνεται αφού έχεις επιλέξει οθόνη αφής ώστε το Μενου να εμφανιστεί σε κουμπί αφής στην οθόνη.

Τώρα αφού δεν έχεις πρόσβαση στο μενού θα πρέπει να διαγράψεις την εφαρμογή και να την εγκαταστήσεις και πάλι απο την αρχή.

Πιστεύω πως θα τα καταφέρεις.

Εάν υπάρξει πρόβλημα και πάλι τότε ξαναστείλε μήνυμα.

 

 

Προσπάθησα να το εγκαταστήσω και πάλι από την αρχή αφού το διέγραψα αλλά μου έβγαλε το μήνυμα "Αποτυχία Ελέγχου Ταυτότητας" που έβγαζε και στον fred και δοκίμασα την απαλοιφή της κοινής μνήμης. Και πάλι βγάζει το ίδιο μήνυμα. Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη Αφής στις ρυθμίσεις του WETRAVEL υπάρχει σαν επιλογή σίγουρα.... Μήπως το προσπέρασες με την μπάρα δεξιά και δεν το είδες ? Δοκίμασε να κατεβαίνεις μία μία τις επιλογές με το μολυβάκι και θα την βρείς.

Κακός έκανες το επόμενο βήμα (δεν το γνώριζες σίγουρα αλλά τώρα το έμαθες).Η πλήρης οθόνη γίνεται αφού έχεις επιλέξει οθόνη αφής ώστε το Μενου να εμφανιστεί σε κουμπί αφής στην οθόνη.

Τώρα αφού δεν έχεις πρόσβαση στο μενού θα πρέπει να διαγράψεις την εφαρμογή και να την εγκαταστήσεις και πάλι απο την αρχή.

Πιστεύω πως θα τα καταφέρεις.

Εάν υπάρξει πρόβλημα και πάλι τότε ξαναστείλε μήνυμα.

 

 

Προσπάθησα να το εγκαταστήσω και πάλι από την αρχή αφού το διέγραψα αλλά μου έβγαλε το μήνυμα "Αποτυχία Ελέγχου Ταυτότητας" που έβγαζε και στον fred και δοκίμασα την απαλοιφή της κοινής μνήμης. Και πάλι βγάζει το ίδιο μήνυμα. Καμία ιδέα? Λέτε με αλλαγή sim να δουλέψει? Όπως έχει ειπωθεί στις πρώτες σελίδες του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να το εγκαταστήσω και πάλι από την αρχή αφού το διέγραψα αλλά μου έβγαλε το μήνυμα "Αποτυχία Ελέγχου Ταυτότητας" που έβγαζε και στον fred και δοκίμασα την απαλοιφή της κοινής μνήμης. Και πάλι βγάζει το ίδιο μήνυμα. Καμία ιδέα? Λέτε με αλλαγή sim να δουλέψει? Όπως έχει ειπωθεί στις πρώτες σελίδες του θέματος?

Εγω εβαλα την ημερομηνια του κινητου ενα χρονο πισω [11/1/2009] και δουλεψε.

Φυσικά μετα την επανεφερα στο κανονικο, αφου εγκατεστησα το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να το εγκαταστήσω και πάλι από την αρχή αφού το διέγραψα αλλά μου έβγαλε το μήνυμα "Αποτυχία Ελέγχου Ταυτότητας" που έβγαζε και στον fred και δοκίμασα την απαλοιφή της κοινής μνήμης. Και πάλι βγάζει το ίδιο μήνυμα. Καμία ιδέα? Λέτε με αλλαγή sim να δουλέψει? Όπως έχει ειπωθεί στις πρώτες σελίδες του θέματος?

 

Εκτός από την απαλοιφή μνήμης έκανα και Επαναφορά ρυθμήσεων

 

Το κρυφό μενού που είναι? όΤαν βάζω την επιλογή Χωρίς GPS με βρίσκει και πρασινίζει και η μπαλιτσα πανω δεξιά...

 

Τώραπάλι δεν πρασινίζει τίποτα... δεν βρήσκει με τίποτα δορυφόρο... :blink:

Edited by Spidey
Xρησιμοποίησε την "Πολλαπλή παράθεση" για να απαντήσεις σε 2 ή περισσότερους.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας... Εχω αγοράσεις πριν μερικές μέρες το Lg GT500, αφού επεξεργάστηκα το κινητό, ήρθε η ώρα να χρησιμοποιήσω το GPS... Το Google Maps παρατήρησα ότι σε χρεώνει αρκετά... Έτσι δοκίμασα να εγκαταστήσω το WEtravel. Μου έβγαζε ως σφάλμα " Authentication failed ". Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθιες εγκατάστασης, χρησιμοποιώντας τα αρχεία του Αρχύτα, κατάφερα να κάνω την εγκατάσταση. ( πρώτα είχα τα αρχεία που έδινε κάποιος Lakis DJ ,που φαίνονται τα ίδια... Τέλος πάντων ). Έγινε η εγκατάσταση όμως μένει στην οθόνη τη μπέζ με την ένδειξη 64km/h και την ώρα, χωρίς να συνδέεται..... Το ειχα στο περβάζι του παραθύρου, στο Μαρούσι.... Αυριο θα το δοκιμάσω και έξω.... και ο Θεός βοηθός... Ευχαριστώ παιδιά....
Link to comment
Share on other sites

μένει στην οθόνη τη μπέζ με την ένδειξη 64km/h και την ώρα, χωρίς να συνδέεται.....

 

εαν παραμενει με φοντο "καφε-μπεζ" χρωματος στα 64χ.α.ω. τοτε δεν βρισκει ουτε δορυφορο ουτε περασες σωστα τους χαρτες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... Δουλεύει! Άργησε να συνδεθεί τη πρώτη φορά... Ο χάρτης του wetravel φαίνεται λίγο φτωχός...Μετά του έβαλα τους χάρτες τoυ garmin αλλά έχει κάποια προβλήματα στα ονοματα των οδών.... Αλλά δουλεύει τουλάχιστον....
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι λίγο βοήθεια...δυο ερωτήσεις... πως κάνω zoom out στον χάρτη και πως θα κάνω να λειτουργήσει το Navigation του Wetravel ? πατάω πχ Larissa ή Athens ως πόλη αλλα δε κάνει τίποτα....
Link to comment
Share on other sites

Προς το φιλο που ασχολειται με τη μετατροπη των χαρτων adh για το wetravel

 

 

Εκτος απο τους επισημους χαρτες adh 1.90 gr, en, en kenwood που ειναι κλειδωμενοι

 

"κυκλοφορουν" ακριβως οι ιδιοι χαρτες και ξεκλειδωτοι... ισως παιζει και αυτο ρολο για να τους αναγνωρισει σωστα το προγραμμα μετατροπης...

 

Πρεπει να κανεις διαφορες δοκιμες με ολους, για να δεις τι σου αναγνωριζει και μετατρεπει καλυτερα ο mapgenerator του wetravel...

 

Τζίφος φιλαράκι ούτε καν τους αναγνωρίζει βγάζει map error μάλλον δεν έχει συμβατότητα με τον map generator –δοκίμασα πολλούς - αλλά επιμένω ότι 99% φταίει ο map generator

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλη την παρέα.Εδώ κ 4 μέρες έχω στην κατοχή μου το arena κ είμαι ευχαριστημένος αλλά κ προβληματισμένος ταυτόχρονα.Κ εξηγώ :

 

1.Δεν μπορώ με τίποτα να εγκαταστήσω το κ...we-travel..!Δοκίμασα τα πάντα,αλλαγή ημερομηνίας,factory reset,αλλαγή sim με άλλου δικτύου,πρώτα το jar κ μετά το jad αλλά τζίφος!Αυτό το "Αποτυχία ελέγχου ταυτότητας" με έχει σπάσει τα νεύρα!Το κιν είναι vodafone live κ έκδοση λογισμικού είναι V10v.Υπάρχει καμία περίπτωση να το εγκαταστήσω χωρίς να το φλασάρω σε άλλη έκδοση?

 

2.Κ τελικά αν χρειαστεί να το φλασάρω ποιά έκδοση προτείνετε?Από αυτά που διάβασα μάλλον στην γερμανική με κόβω.Το φλασάρισμα σε win 7 γίνεται?

 

Sorry εάν έχει ξαναρωτήσει κανείς τα ίδια αλλά 350 σελίδες δεν διαβάζονται τόσο εύκολα!!Πάντως το κινητάκι είναι super για τα λεφτά του,κ αν το λύσουμε το θέμα με το γαμ...gps με κόβω να μην αλλάζω κιν για πολύύύύύύύύύ΄καιρό!!thnx προκαταβολικά..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... Δουλεύει! Άργησε να συνδεθεί τη πρώτη φορά... Ο χάρτης του wetravel φαίνεται λίγο φτωχός...Μετά του έβαλα τους χάρτες τoυ garmin αλλά έχει κάποια προβλήματα στα ονοματα των οδών.... Αλλά δουλεύει τουλάχιστον....

Να ρωτήσω... πόση ώρα και μετά από πόσες προσπάθειες βρήκε δορυφόρο....

Εμένα.... γιατι γμτ δεν βρίσκει με τίποτα... :wacko:

Δεν βρισκει δορυφόρο ούτε στο τζόκινγκ, τι λάθος ρύθμιση άραγε να έχω κάνει...

Βοήθεια.........

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...