Jump to content

We-Travel offline GPS program


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον το εψαξα πιο βαθια το ζητημα. Το οτι στον Πειραια υπαρχουν πολλοι δρομοι χωρις ονομα και τους βγαζει fixme δεν ειναι φυσιολογικο. Δε γινεται στον autodrive να υπαρχουν πολλοι δρομοι χωρις ονομα ειδικα στον Πειραια. Καπου παει το μυαλο μου τι μπορει να φταιει... θα προσπαθησω να το επιλυσω... Ηδη εχω βαλει μπρος μια νεα μετατροπη σε zoom 11 αυτη τη φορα μπας και τελειωσει λιγο πιο γρηγορα. Εντωμεταξυ συνεχιστε να δοκιμαζετε την εκδοση που ηδη εχω δωσει. Αν βρειτε και αλλες περιοχες με πολλους δρομους "fixme" ή γενικα δρομους ή ονοματα να λειπουνε σε σχεση με τον original adh 1.90 του garmin, σιγουρα κατι εχει γινει λαθος και καπου εχει παει το μυαλο μου...

 

Σε λιγες μερες ελπιζω να σας εχω νεα εκδοση του ιδιου χαρτη να δοκιμασετε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 493
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι δουλευει σε ολες τι συσκευες που υποστηριζουν java. Κοιτα και στο wiki στο σαιτ του wetravel εκει εχει αναλυτικες οδηγιες εγκαταστασης για ολες τις συσκευες.

 

 

Και κατι αλλο για να μη μπερδευεστε. Ο προηγουμενος χαρτης που ειχε μετατραπει και ειχατε ως τωρα δεν ηταν ο Autodrive Hellas 1.85. Ήταν καποιος χαρτης της Αναβασης. Αυτη ειναι αλλη εταιρεια χαρτογραφησης και φτιαχνει χαρτες κυριως για offroad πλοηγηση, χωματοδρομους κλπ. Δεν εχει καλα στοιχεια για τα αστικα κεντρα.

 

Αυτος που εχω δωσει, ειναι η μετατροπη του Autodrive Hellas 1.90 και ειναι ο καλυτερος Ελληνικος χαρτης που υπαρχει αυτη τη στιγμη για αστικη πλοηγηση για το Garmin.

 

Οι χάρτες είναι Aurtodrive 1.85 Τρία σε ένα δηλαδή και τον ανάβασης και κάποιο άλλο που δεν θυμάμαι γιαυτό και το μεγάλο μέγεθος τους

Το θέμα είναι γιατί ο map generator βάζει τον ανάβασης σαν πρωτεύων και γίνονται όλα αυτά τα προβλήματα με την γραμματοσειρά

Χθες δοκίμασα να κατεβάσω επανειλημμένα από το site του we travel τους χάρτες σου αλλά μου έβγαζε συνέχεια πρόβλημα

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος έκανα μετατροπή τους χάρτες που μου έστειλες (τους ίδιους είχα δοκιμάσει και γω ) αλλά δεν τους βλέπει το we travel μου βγάζει μονό έναν φάκελο 0 έναν Atlases και τα εικονίδια καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που εχω δωσει, ειναι η μετατροπη του Autodrive Hellas 1.90 και ειναι ο καλυτερος Ελληνικος χαρτης που υπαρχει αυτη τη στιγμη για αστικη πλοηγηση για το Garmin.

 

Που μπορουμε να βρουμε την 1.90 και πως την κανουμε install? Στο folder maps?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το εψαξα πιο βαθια το ζητημα. Το οτι στον Πειραια υπαρχουν πολλοι δρομοι χωρις ονομα και τους βγαζει fixme δεν ειναι φυσιολογικο. Δε γινεται στον autodrive να υπαρχουν πολλοι δρομοι χωρις ονομα ειδικα στον Πειραια. Καπου παει το μυαλο μου τι μπορει να φταιει... θα προσπαθησω να το επιλυσω... Ηδη εχω βαλει μπρος μια νεα μετατροπη σε zoom 11 αυτη τη φορα μπας και τελειωσει λιγο πιο γρηγορα. Εντωμεταξυ συνεχιστε να δοκιμαζετε την εκδοση που ηδη εχω δωσει. Αν βρειτε και αλλες περιοχες με πολλους δρομους "fixme" ή γενικα δρομους ή ονοματα να λειπουνε σε σχεση με τον original adh 1.90 του garmin, σιγουρα κατι εχει γινει λαθος και καπου εχει παει το μυαλο μου...

 

Σε λιγες μερες ελπιζω να σας εχω νεα εκδοση του ιδιου χαρτη να δοκιμασετε.

 

ελα βρε.. τον δοκιμασα και σε διαδρομη.. δουλευει αψογα με της φωνιτικες εντολες.. να φτανταστεις σε 30 χιλιομετρα διαδρομη μια φορα μονο ειπε καντε αναστροφη! το κακο ειναι οτι εχει πχ τα ονοματα περιοχων αλλα εχει παρα πολλα fixme! Τα ειδια μεσα στην Σητεια! το συνολο ειναι fixme! Εντομεταξη ρε παιδια το θαυμα σηνεχιζετε και το gps μου κλειδωνι μεσα σε 10 δεπτερολεπτα και το πιο αργο ειναι σε 2 λεπτα σε κινηση! καλα παμεεεε

Link to comment
Share on other sites

ελα βρε.. τον δοκιμασα και σε διαδρομη.. δουλευει αψογα με της φωνιτικες εντολες.. να φτανταστεις σε 30 χιλιομετρα διαδρομη μια φορα μονο ειπε καντε αναστροφη! το κακο ειναι οτι εχει πχ τα ονοματα περιοχων αλλα εχει παρα πολλα fixme! Τα ειδια μεσα στην Σητεια! το συνολο ειναι fixme! Εντομεταξη ρε παιδια το θαυμα σηνεχιζετε και το gps μου κλειδωνι μεσα σε 10 δεπτερολεπτα και το πιο αργο ειναι σε 2 λεπτα σε κινηση! καλα παμεεεε

 

 

ναι αυτο το fixme ειναι προβλημα, κατι εχει παει λαθος...

 

Κανω νεα μετατροπη τωρα με τροποποιημενο τον αρχικο χαρτη. Για να δουμε τι θα προκυψει...

Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες είναι Aurtodrive 1.85 Τρία σε ένα δηλαδή και τον ανάβασης και κάποιο άλλο που δεν θυμάμαι γιαυτό και το μεγάλο μέγεθος τους

Το θέμα είναι γιατί ο map generator βάζει τον ανάβασης σαν πρωτεύων και γίνονται όλα αυτά τα προβλήματα με την γραμματοσειρά

Χθες δοκίμασα να κατεβάσω επανειλημμένα από το site του we travel τους χάρτες σου αλλά μου έβγαζε συνέχεια πρόβλημα

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος έκανα μετατροπή τους χάρτες που μου έστειλες (τους ίδιους είχα δοκιμάσει και γω ) αλλά δεν τους βλέπει το we travel μου βγάζει μονό έναν φάκελο 0 έναν Atlases και τα εικονίδια καμία ιδέα;

 

δεν προκειται να σου αναγνωρισει τον autodrive σε μορφη xσε1 ουτε με ελληνικους χαρακτηρες, γιατι ο mapgen δεν αναγνωριζει NT χαρτες και ο autodrive που χρησιμοποιησες ειναι τετοιας μορφης...

 

Επειδη η μετατροπη αργει πολυυυυυ, αν μπορεις κατεβασε και βαλε τον τελευταιο mapgenerator 2.12 beta που μολις βγηκε για να κανεις κι εσυ μια δοκιμαστικη μετατροπη του 1.90 μηπως για το fixme φταει η εκδοση του mapgen που χρησιμοποιω εγω (1.02). Αν εσυ ή καποιος αλλος ενδιαφερεται για τη μετατροπη με mapgen 2.12 beta στειλτε μου πμ και θα σας δωσω το καταλληλο χαρτη που θα σας τον αναγνωρισει ο mapgen.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

δεν προκειται να σου αναγνωρισει τον autodrive σε μορφη xσε1 ουτε με ελληνικους χαρακτηρες, γιατι ο mapgen δεν αναγνωριζει NT χαρτες και ο autodrive που χρησιμοποιησες ειναι τετοιας μορφης...

 

Επειδη η μετατροπη αργει πολυυυυυ, αν μπορεις κατεβασε και βαλε τον τελευταιο mapgenerator 2.12 beta που μολις βγηκε για να κανεις κι εσυ μια δοκιμαστικη μετατροπη του 1.90 μηπως για το fixme φταει η εκδοση του mapgen που χρησιμοποιω εγω (1.02). Αν εσυ ή καποιος αλλος ενδιαφερεται για τη μετατροπη με mapgen 2.12 beta στειλτε μου πμ και θα σας δωσω το καταλληλο χαρτη που θα σας τον αναγνωρισει ο mapgen.

 

εγω αν θελεις μπορω να βοηθεισω! εδω κατεβασα ολο τον χαρτη της κρητης σε μορφη υβριδικο για το gmap και με πηρε μια μερα να τον κατεβασει και μια μερα να τον σβησω αφου ηταν 8gb και 1.350.000 αρχεια ! χεχε εχω υπομονη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...πριν λιγο γραφτηκα αν και εχω επισκευτει πολλες φορες το site σας...εχω και εγω το lg gt505.μπορειτε να μου δοσετε τις οδηγιες για το gps?δηλαδη το προγραμμα και τις ρυθμισεις που πρεπει να κανω(οσο πιο αναλυτικα και με οσο πιο απλα λογια γινεται).και αν υπαρχει κανενα παιχνιδι ή software...

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...πριν λιγο γραφτηκα αν και εχω επισκευτει πολλες φορες το site σας...εχω και εγω το lg gt505.μπορειτε να μου δοσετε τις οδηγιες για το gps?δηλαδη το προγραμμα και τις ρυθμισεις που πρεπει να κανω(οσο πιο αναλυτικα και με οσο πιο απλα λογια γινεται).και αν υπαρχει κανενα παιχνιδι ή software...

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

 

θα πας στη σελιδα http://www.gt505tools.tk ,και θα κατεβασεις το wetravel 0.9.08....οταν το κατεβασεις θα βρεις μεσα ολα τα αρχεια που χρειαζεσαι καθως και αναλυτικοτατες οδηγιες...

Link to comment
Share on other sites

θα πας στη σελιδα http://www.gt505tools.tk ,και θα κατεβασεις το wetravel 0.9.08....οταν το κατεβασεις θα βρεις μεσα ολα τα αρχεια που χρειαζεσαι καθως και αναλυτικοτατες οδηγιες...

 

ευχαριστω πολυ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ανεβηκε νεος greece 1.90 zoom 11 v.2 στο φορουμ του wetravel

 

Tονιζω οτι ειναι σε ζουμ 11 ενω ο προηγουμενος σε ζουμ 14.

 

 

Θελω να τον δοκιμασετε κυριως στα εξης 2 σημαντικα

 

1. τι γινεται με τα ονοματα των δρομων που ο προηγουμενος τα εβγαζε fixme? Υπαρχουν ακομα τετοια ονοματα δρομων? ειναι λιγοτερα ή περισσοτερα απο την προηουμενη εκδοση? Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι οι ιδιοι δρομοι μπορει το λαθος να ειναι τυχαιο. Αυτο που μετραει πιο πολυ ειναι το ποσους δρομους fixme ειχε ο προηγουμενος και ποσους εχει αυτος.

 

2. Η αναζητηση σας δουλευει σωστα? δηλαδη αν υπαρχει το ονομα μιας πολη ή μιας οδου στο χαρτη κανονικα και την αναζητησετε μεσω του προγραμματος σας τη βρισκει παντα? Ολους τους δρομους και πολεις που υπαρχουν? Ή εχει τυχει να υπαρχει ενας δρομος ή μια πολή στο χαρτη αλλα μεσω της αναζητησης να μην τη βρισκετε? Ο προηγουμενος χαρτης που εδωσα σε αυτο το ζητημα της αναζητησης ειχε προβλημα ή οχι? Καντε πολλες αναζητησεις και στους δυο χαρτες για να βγαλετε συμπερασμα.

 

 

Παρακαλω πολυ θα ηθελα σιγουρες απαντησεις για να μην οδηγηθω σε λαθος συμπερασματα. Δοκιμαστε και συγκρινετε το νεο χαρτη με τον προηγουμενο που εδωσα. Επαναλαμβανω ο παλιος ηταν ζουμ 14, ο v.2 ειναι ζουμ 11, οποτε μην απορησετε για τυχον αλλαγες στο ποσο ζουμ μπορει να κανει ο καινουριος. Επικεντρωθειτε κυριως στα παραπανω 2 ή καντε οτι αλλες παρατηρησεις εχετε.

Link to comment
Share on other sites

ανεβηκε νεος greece 1.90 zoom 11 v.2 στο φορουμ του wetravel

 

Tονιζω οτι ειναι σε ζουμ 11 ενω ο προηγουμενος σε ζουμ 14.

 

 

Θελω να τον δοκιμασετε κυριως στα εξης 2 σημαντικα

 

1. τι γινεται με τα ονοματα των δρομων που ο προηγουμενος τα εβγαζε fixme? Υπαρχουν ακομα τετοια ονοματα δρομων? ειναι λιγοτερα ή περισσοτερα απο την προηουμενη εκδοση? Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι οι ιδιοι δρομοι μπορει το λαθος να ειναι τυχαιο. Αυτο που μετραει πιο πολυ ειναι το ποσους δρομους fixme ειχε ο προηγουμενος και ποσους εχει αυτος.

 

2. Η αναζητηση σας δουλευει σωστα? δηλαδη αν υπαρχει το ονομα μιας πολη ή μιας οδου στο χαρτη κανονικα και την αναζητησετε μεσω του προγραμματος σας τη βρισκει παντα? Ολους τους δρομους και πολεις που υπαρχουν? Ή εχει τυχει να υπαρχει ενας δρομος ή μια πολή στο χαρτη αλλα μεσω της αναζητησης να μην τη βρισκετε? Ο προηγουμενος χαρτης που εδωσα σε αυτο το ζητημα της αναζητησης ειχε προβλημα ή οχι? Καντε πολλες αναζητησεις και στους δυο χαρτες για να βγαλετε συμπερασμα.

 

 

Παρακαλω πολυ θα ηθελα σιγουρες απαντησεις για να μην οδηγηθω σε λαθος συμπερασματα. Δοκιμαστε και συγκρινετε το νεο χαρτη με τον προηγουμενο που εδωσα. Επαναλαμβανω ο παλιος ηταν ζουμ 14, ο v.2 ειναι ζουμ 11, οποτε μην απορησετε για τυχον αλλαγες στο ποσο ζουμ μπορει να κανει ο καινουριος. Επικεντρωθειτε κυριως στα παραπανω 2 ή καντε οτι αλλες παρατηρησεις εχετε.

 

Karlesg, μόλις δοκίμασα το νέο σου χάρτη επί περίπου μία ώρα και αυτές είναι οι παρατηρήσεις μου:

1. Τα ονόματα των δρόμων που εμφανιζόταν ως fixme συνεχίζουν να εμφανίζονται με τον ίδιο τρόπο. Βέβαια είναι λιγότερα γιατί είναι λιγότερες και οι ονομασίες των δρόμων που εμφανίζονται. Αυτό προφανώς οφείλεται στο μικρότερο ζουμ του χάρτη. Επειδή είναι σχεδόν αδύνατο να ελεγθούν ένας ένας όλοι οι δρόμοι μιας πόλης, η παραπάνω διαπίστωση έγινε σε τρείς τυχαίους δρόμους της πόλης μου (Κομοτηνή). Δεν γνωρίζω αν αυτό συμβαίνει και με τους υπόλοιπους δρόμους.

2. Η αναζήτηση δουλεύει κανονικά, αν και στην πλοήγηση μου φάνηκε πιό αργός. Ούτε αυτός ούτε ο προηγούμενος είχε πρόβλημα αναζήτησης. 'Οτι υπήρχε στο χάρτη το έβρισκε και έκανε και πλοήγηση, εκτός από τις οδούς που η ονομασία τους ξεκινάει με νούμερο (πχ. 28ης Οκτωβρίου).

Ελπίζω να βοήθησα μ' αυτές τις πρώτες πληροφορίες αλλά σου ξαναλέω ότι είναι πολύ πρόωρες, θα συνεχίσω να δουλέυω και με τους δύο χάρτες σου και ελπίζω σε μερικές ημέρες να έχω πιο σαφή και σίγουρα συμπεράσματα, τουλάχιστον για την περιοχή μου (Θράκη). Σ΄ευχαριστώ άλλη μία φορά για τις ώρες που ξοδεύεις για να βοηθήσεις στην κατασκευή ενός αξιόπιστου και καλού χάρτη.

Τέλος αναρωτιέμαι γιατί ενώ το wetravel κατάφερε και έβγαλε off line πλοηγό για κινητά με κλειστό λειτουργικό (java), δεν βγάζουν και οι επίσημες εταιρίες όπως έχουν βγάλει για κινητά symbian ή win. Δεν θέλουν να πουλήσουνε κάρτες πλοήγησης?

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΟ KC 910I ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ GPS ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΝ

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έστειλες και στο kc910 thread. Άν έκανε και το μάτι σου μια βόλτα στον χώρο θα έβρισκες αυτό που ζητούσες. Σόρρυ που τα χώνω, αλλά κανείς δεν ψάχνει.

-Ναί ειναι free και free navigation (απο δορυφόρο). Φορτώνεις χάρτες και είσα έτοιμος. Υπάρχουν και διάφοροι αδηγοί. Κοίτα σε 1-2 σελίδες πίσω. :)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

karlesg πολυ καλη η προσπαθεια σ με τους χαρτες αλλα υστερουν σε δυο πολυ σημαντικα σημεια:

1) το γνωστο προβλημα με τους δρομους fixme

2) οι δρομοι δεν ειναι ενημερωμενοι ακομα κ σε μεγαλες οδικες αρτηριες (πχ Εγνατια Οδος Θεσ/νικης-Σερρων οπου εχει ακομα τον παλιο)

 

μου αρεσε ομως που εχει παρα πολα POI σε σχεση με αλλους χαρτες....

Edited by jimys_salonika
Link to comment
Share on other sites

Στην δικη μου περιπτωση το "Fixme" το βγαζει σε οδους οπου ο δρομος δεν εχει ονομα (παντα σε συγκριση με το Garmin ) π.χ. κατι ασχετα στενακια,επαρχιακοι δρομοι,παραδρομοι εθνικων οδων κλπ. Θα το συγκρινω ομως περισσοτερο και θα ξαναδωσω feedback.

Θα ηθελα γι'αυτο το λογο ο φιλος μας απο την Κομοτηνη να μας δωσει μια οδο που ξερει πως λεγεται και του βγαζει "Fixme" για να συγκρινω με το Garmin.

 

Σε ο'τι αφορα την πλοηγηση συμφωνω οτι ειναι λιγο αργη και οτι οι φωνητικες εντολες θα επρεπε να δινονται πιο γρηγορα,αυτο ομως ειναι κυριως θεμα προγραμματος και συσκευης (δεν εχω δοκιμασει αν με τον μαμισιο χαρτη του We-travel ειναι πιο γρηγορο)

 

Στην αναζητηση ομως υπαρχει ενα σημαντικο προβλημα στην περιοχη της Αττικης.

Απο το site της Autodrive για τις αλλαγες στον 1.90 :

 

ΠΛΟΥΣΙΑ ΒΑΣΗ ΓΕΙΤΟΝΙΩΝ ΣΤΟ ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ
Αφορά τόσο σε "γνωστές" γειτονιές (π.χ. "Εξάρχεια") όσο και σε πιο άγνωστες, που χρησιμοποιούν οι "ντόπιοι" (π.χ. "Βατραχονήσι" στο Παγκράτι). Οι γειτονιές εμφανίζονται στο χάρτη, αναζητούνται ως τοπωνύμια (από τις "Πόλεις"), αλλά, το σημαντικότερο, χρησιμοποιούνται, εναλλακτικά στο όνομα της πόλης και του Δήμου, για τον εντοπισμό διεύθυνσης!

 

Ετσι εξηγειται οτι δεν μπορουσα να βρω τον δρομο που μενω . Εβαζα για πολη "Peiraias" ,μετα στις οδους μονο το "A" αλλα δεν εβρισκε με τιποτα την Αργυροκαστρου.Μετα ηρθε στο μυαλο μου το εν λογω update,βαζω σαν πολη "Kokkinia Peiraia" και αμεσως μου εδωσε "Argyrokastrou".

To We-travel το λοιπον δεν εχει την δυνατοτητα να ξεχωρησει διαμερισματα μεσα στις πολεις και τα θεωρει και αυτα πολεις. Καλο θα ηταν να αναφερθει αυτο στο forum του We-Travel μπας και το λυσουν.

 

Θα παρακαλεσω τους Mod's του Myphone να μεταφερουν το θεμα του We-Travel σε μια πιο γενικη κατηγορια γιατι τωρα εχει εγκλοβιστει μονο σε μια μαρκα κινητων και τα feedback ειναι περιορισμενα.

Link to comment
Share on other sites

karlesg πολυ καλη η προσπαθεια σ με τους χαρτες αλλα υστερουν σε δυο πολυ σημαντικα σημεια:

1) το γνωστο προβλημα με τους δρομους fixme

2) οι δρομοι δεν ειναι ενημερωμενοι ακομα κ σε μεγαλες οδικες αρτηριες (πχ Εγνατια Οδος Θεσ/νικης-Σερρων οπου εχει ακομα τον παλιο)

 

μου αρεσε ομως που εχει παρα πολα POI σε σχεση με αλλους χαρτες....

 

Θα ηθελα να ριξεις μια ματια εδω: http://www.autodrivehellas.gr/html/reportmap.html και να μας πεις αν ο νεος δρομος που λες υπαρχει,ετσι ςστε να ξερουμε αν ειναι θεμα χαρτη ή προβληματος στην μετατροπη.

 

Edit: επέλεξε μόνο Νομό,στον Δημο το αφήνεις "Επιλέξτε". Αν δεν το κανεις αυτό η αναζήτηση θα περιοριστεί στον Δήμο Σερρών.

Edited by platijet
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλεσω τους Mod's του Myphone να μεταφερουν το θεμα του We-Travel σε μια πιο γενικη κατηγορια γιατι τωρα εχει εγκλοβιστει μονο σε μια μαρκα κινητων και τα feedback ειναι περιορισμενα.

 

παρ'οτι δεν ειμαι ο Mod θα σου πω οτι υπαρχει εδω και καιρο, με τιτλο WE-TRAVEL offline GPS program και βρισκεται εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=256123

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ριξεις μια ματια εδω: http://www.autodrivehellas.gr/html/reportmap.html και να μας πεις αν ο νεος δρομος που λες υπαρχει,ετσι ςστε να ξερουμε αν ειναι θεμα χαρτη ή προβληματος στην μετατροπη.

 

Edit: επέλεξε μόνο Νομό,στον Δημο το αφήνεις "Επιλέξτε". Αν δεν το κανεις αυτό η αναζήτηση θα περιοριστεί στον Δήμο Σερρών.

 

πηγα στο site κ ειναι θεμα του χαρτη γτ δεν υπαρχει!....κ μαλλον 8α ειναι γενικοτερο το προβλημα:wacko:

Link to comment
Share on other sites

παρ'οτι δεν ειμαι ο Mod θα σου πω οτι υπαρχει εδω και καιρο, με τιτλο WE-TRAVEL offline GPS program και βρισκεται εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=256123

 

Μηπως αυτο που με παραπεμπεις ειναι το ιδιο που γραφουμε τωρα????:D:D

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αυτο που με παραπεμπεις ειναι το ιδιο που γραφουμε τωρα????:D:D

 

lool...απλα τον τελευταιο καιρο πολυ το ζηταγανε και μπερδευτηκα σε πιο φορουμ εγραφα...ε λαθη ειμαστε ανθρωπους κανουμε!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το kc910i αλλα δεν μπορω να το βαλω μαλλον κανω κατι λαθοσ μπορει καποιος να με βοηθησει

 

εαν γινεις πιο συγκεκριμενος...

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι αφορα το fixme: Αν ο δρομος δεν εχει ονομα στον χαρτη ειναι φυσιολογικο να τον βγαζει σαν fixme

 

Garmin-convertion is much more detailed but there can be streetnames like "fixme" in it. This is probably because the streetnames are unknown in Garmin. You can check this by open your garmin-map in mapsource or gpsmapedit.

 

 

Αυτο ειναι σχολιο του admin στο wetravel. Λεει δηλαδη οτι αν δεν εχει ονομα ο δρομος ο mapgen τον βγαζει σαν "fixme"

 

 

 

 

 

Στην δικη μου περιπτωση το "Fixme" το βγαζει σε οδους οπου ο δρομος δεν εχει ονομα (παντα σε συγκριση με το Garmin ) π.χ. κατι ασχετα στενακια,επαρχιακοι δρομοι,παραδρομοι εθνικων οδων κλπ. Θα το συγκρινω ομως περισσοτερο και θα ξαναδωσω feedback.

Θα ηθελα γι'αυτο το λογο ο φιλος μας απο την Κομοτηνη να μας δωσει μια οδο που ξερει πως λεγεται και του βγαζει "Fixme" για να συγκρινω με το Garmin.

 

 

Γι' αυτο καλυτερα να γινει αυτος ο ελεγχος που λεει ο platijet απο εδω http://www.autodrivehellas.gr/html/reportmap.html για να ξερουμε σιγουρα απο που προερχεται το fixme. Αν δεν υπαρχει το ονομα στον μαμα χαρτη ειναι φυσιολογικο να βγαζει το δρομο ετσι, αν υπαρχει ομως τοτε ειναι λαθος.

 

 

 

Στην αναζητηση ομως υπαρχει ενα σημαντικο προβλημα στην περιοχη της Αττικης.

Απο το site της Autodrive για τις αλλαγες στον 1.90 :

 

ΠΛΟΥΣΙΑ ΒΑΣΗ ΓΕΙΤΟΝΙΩΝ ΣΤΟ ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ
Αφορά τόσο σε "γνωστές" γειτονιές (π.χ. "Εξάρχεια") όσο και σε πιο άγνωστες, που χρησιμοποιούν οι "ντόπιοι" (π.χ. "Βατραχονήσι" στο Παγκράτι). Οι γειτονιές εμφανίζονται στο χάρτη, αναζητούνται ως τοπωνύμια (από τις "Πόλεις"), αλλά, το σημαντικότερο, χρησιμοποιούνται, εναλλακτικά στο όνομα της πόλης και του Δήμου, για τον εντοπισμό διεύθυνσης!

 

Ετσι εξηγειται οτι δεν μπορουσα να βρω τον δρομο που μενω . Εβαζα για πολη "Peiraias" ,μετα στις οδους μονο το "A" αλλα δεν εβρισκε με τιποτα την Αργυροκαστρου.Μετα ηρθε στο μυαλο μου το εν λογω update,βαζω σαν πολη "Kokkinia Peiraia" και αμεσως μου εδωσε "Argyrokastrou".

To We-travel το λοιπον δεν εχει την δυνατοτητα να ξεχωρησει διαμερισματα μεσα στις πολεις και τα θεωρει και αυτα πολεις. Καλο θα ηταν να αναφερθει αυτο στο forum του We-Travel μπας και το λυσουν.

 

 

 

Αυτο το προβλημα στην αναζητηση υπαρχει και στον πρωτο χαρτη που εδωσα?

 

 

 

 

 

Παντως αν εχω καταλαβει καλα μεχρι στιγμης απο αυτα που γραφετε, δεν εχετε δει αλλαγες στο ποσους "fixme" δρομους ειχε ο v.1 σε σχεση με τον v.2 Και οι δυο χαρτες ειχαν τους ιδιους "fixme" δρομους. Αν ισχυει αυτο, τοτε πρεπει να γινει ελεγχος στο μαμα χαρτη αν εχει τα ονοματα των δρομων αυτων.

 

 

Επισης σημαντικο ειναι να ξεκαθαρισουμε αν αυτο το προβλημα στην αναζητηση που αναφερθηκε, υπαρχει και στον v.1 και στον v.2 χαρτη.

 

 

 

 

Τελος και σημαντικοτερο ανεβηκε νεος χαρτης Greece 1.90 zoom 11 v.3

 

Δοκιμαστε τον και αυτον :) αν το fixme δεν οφειλεται στο μαμα χαρτη, καλως εχοντων των πραγματων σε αυτον τον v.3 χαρτη πρεπει να διορθωνεται σχετικα.

 

 

***Αν το προβλημα στην αναζητηση που αναφερθηκε ισχυει και για τον v.1 και για τον v.2 χαρτη και για τον v.3, τοτε λογικα αυτος ο v.3 πρεπει να ειναι ο καλυτερος χαρτης σε σχεση με τους αλλους. Αν το προβλημα στην αναζητηση υπαρχει μονο στο v.2, v.3 και δεν υπαρχει στο v.1, τοτε πρεπει να φτιαχτει και αλλος χαρτης.

 

Για να καταλαβετε γενικα τη διαδικασια

για τον v.1 χρησιμοποιηθηκε ο original adh1.90 με mapgen 1.02

για τον v.2 ο ξεκλειδωτος adh 1.90 με mapgen 1.02

για τον v.3 ο ξεκλειδωτος adh 1.90 με mapgen 2.12 beta

 

Φοβαμαι μηπως το ξεκλειδωμα εχει επηρεασει σε καποιο σημειο τη λειτουργικοτητα και τα χαρακτηριστικα του χαρτη. Δεν ειμαι και σιγουρος αν τελικα χρειαζεται το ξεκλειδωμα. Παντως απο καποια πραγματα που διαβασα στο φορουμ του wetravel καποιοι που εχουν κανει και αλλες μετατροπες λενε οτι πρεπει να χρησιμοποιηθει ξεκλειδωτος χαρτης. Δεν ξερω κατα ποσο αυτο ισχυει γιατι εμενα ο mapgen μου αναγνωριζει κανονικα και τον κλειδωμενο. Απλα προσπαθω να βγαλω ακρη τι αλλαζει σε καθε περιπτωση στο αποτελεσμα της μετατροπης... γι' αυτο συνεχιστε τις δοκιμες ποσο σωστος λειτουργικα ειναι ο v.3 κυριως σε σχεση με v.1 σε σχεση με αναζητηση, σωστες δρομολογησεις κλπ...

Απλα μην ξεχνατε οτι v.1 ειναι σε ζουμ 14 ενω οι αλλοι δυο σε ζουμ 11, μην επηρεαστειτε απο αυτο.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...