Jump to content

We-Travel offline GPS program


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) στο site του jimdem http://www.lgarenatools.moonfruit.com/ , στη κατηγορια downloads , ειναι η εκδοση 1.85 που χρησιμοποιω και εχω μεινει πληρως ευχαριστημενος, τοσο σε λεπτομερεια οσο και σε πραγματικες συνθηκες πλοηγησης

 

2) http://we-travel.co.cc/joomla/index.php?option=com_kunena&Itemid=18&func=view&catid=4&id=6824&limit=10&limitstart=100&lang=en , που ειναι οτι πιο λεπτομερες εχω δει μεχρι τωρα σε χαρτη(μεχρι και την εκκλησια του χωριου μου εχει!!!!!!!) αλα υστερει , διοτι δεν ειναι ενημερωμενος....

 

Αυτά τα αρχεία τα βάζω στο ήδη υπάρχων πρόγραμμα ή πρέπει να κατεβάσω από το wetravel το δικό του ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 493
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1) στο site του jimdem http://www.lgarenatools.moonfruit.com/ , στη κατηγορια downloads , ειναι η εκδοση 1.85 που χρησιμοποιω και εχω μεινει πληρως ευχαριστημενος, τοσο σε λεπτομερεια οσο και σε πραγματικες συνθηκες πλοηγησης

 

2) http://we-travel.co.cc/joomla/index.php?option=com_kunena&Itemid=18&func=view&catid=4&id=6824&limit=10&limitstart=100&lang=en , που ειναι οτι πιο λεπτομερες εχω δει μεχρι τωρα σε χαρτη(μεχρι και την εκκλησια του χωριου μου εχει!!!!!!!) αλα υστερει , διοτι δεν ειναι ενημερωμενος....

 

Επειδη τα εχω δοκιμασει και τα 2 εσυ δεν εχεις προβλημα με τα ονοματα των οδων?Στα βγαζει ολα κανονικα??Γιατι θα τρελαθω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα αρχεία τα βάζω στο ήδη υπάρχων πρόγραμμα ή πρέπει να κατεβάσω από το wetravel το δικό του ?

 

αφου εχεις την 0.9.08 εισαι οκ....το μονο που εχεις να κανεις ειναι να αντικατασησεις τον φακελο Map και εισαι jet!

Edited by jimys_salonika
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτά τα αρχεία τα βάζω στο ήδη υπάρχων πρόγραμμα ή πρέπει να κατεβάσω από το wetravel το δικό του ?

 

Στο φακελο Maps τα βαζεις στο ηδη υπαρχον και μετα επιλεγεις απο το προγραμμα μεσα επιλογη χαρτη στις ρυθμισεις...Πες μας αν σου βγαζει σωστα τα ονοματα των οδων σου..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα εχω δοκιμασει και τα 2 εσυ δεν εχεις προβλημα με τα ονοματα των οδων?Στα βγαζει ολα κανονικα??Γιατι θα τρελαθω!

 

στο πρωτο ναι ειναι ολα μια χαρα , ειναι στα greeklish και μου εμφανιζει καθε οδο σε οπιοδηποτε μερος...

 

στο δευτερο αν εξερεσεις τους "fixme" δρομους ,ναι δεν εχω κανενα προβλημα,εκτος απο αυτο που ανεφερα

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα αρχεία τα βάζω στο ήδη υπάρχων πρόγραμμα ή πρέπει να κατεβάσω από το wetravel το δικό του ?

 

αφου εχεις την 0.9.08 εισαι οκ....το μονο που εχεις να κανεις ειναι να αντικατασησεις τον φακελο Map και εισαι jet!

 

Sorry πάλι, στον φάκελο map πρέπει να βάλω και τα 2 αρχεία που μου έδειξες πριν?

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο ναι ειναι ολα μια χαρα , ειναι στα greeklish και μου εμφανιζει καθε οδο σε οπιοδηποτε μερος...

 

στο δευτερο αν εξερεσεις τους "fixme" δρομους ,ναι δεν εχω κανενα προβλημα,εκτος απο αυτο που ανεφερα

 

Μηπως επειδη εχω και τον αρχικο φακελο map κρατησει γινεται μπερδεμα?Εσυ αντικατεστησες τον φακελο Map ή εφτιαξες φακελο Maps και τους εβαλες εκει?Γιατι κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω απο την στιγμη που ο default χαρτης που ειχε το πακετο μ τα εβγαζε κομπλε...

Link to comment
Share on other sites

Sorry πάλι, στον φάκελο map πρέπει να βάλω και τα 2 αρχεία που μου έδειξες πριν?

 

δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη , εδω ειμαστε για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο;)

 

διαλεγεις οποιο απο τα δυο θες...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως επειδη εχω και τον αρχικο φακελο map κρατησει γινεται μπερδεμα?Εσυ αντικατεστησες τον φακελο Map ή εφτιαξες φακελο Maps και τους εβαλες εκει?Γιατι κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω απο την στιγμη που ο default χαρτης που ειχε το πακετο μ τα εβγαζε κομπλε...

 

..δεν νομιζω να παιζει κανενα ρολο...και στο Maps τον ειχα βαλει(για να δοκιμασω ταυτοχρονα καπιους χαρτες) και στον Map...

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη , εδω ειμαστε για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο;)

 

διαλεγεις οποιο απο τα δυο θες...

δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη , εδω ειμαστε για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο

 

διαλεγεις οποιο απο τα δυο θες...

 

Είδα τώρα και το αρχείο στο κινητό (maps) και υπάρχει ήδη χάρτης μέσα, όταν κατεβάσω το άλλο πρέπει να τον προσθέσω και αυτόν μέσα ή να μείνει μόνο αυτός που μου είπες?

Link to comment
Share on other sites

..δεν νομιζω να παιζει κανενα ρολο...και στο Maps τον ειχα βαλει(για να δοκιμασω ταυτοχρονα καπιους χαρτες) και στον Map...

 

Μαλιστα..Τι να πω τοτε..Εχεις καμια ιδεα αλλη φιλε μ?Πως να το λυσω αυτο?Να κανω απεγκατασταση και φτου απο την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Είδα τώρα και το αρχείο στο κινητό (maps) και υπάρχει ήδη χάρτης μέσα, όταν κατεβάσω το άλλο πρέπει να τον προσθέσω και αυτόν μέσα ή να μείνει μόνο αυτός που μου είπες?

 

θα διαγραψεις αυτον που εχει μεσα και θα βαλεις αυτον που κατεβασες...

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα..Τι να πω τοτε..Εχεις καμια ιδεα αλλη φιλε μ?Πως να το λυσω αυτο?Να κανω απεγκατασταση και φτου απο την αρχη?

 

...μολις θυμηθηκα κατι...ΜΕΝΟΥ->ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ->ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΕΣ->ΕΠΙΛΟΓΗ ΧΑΡΤΗ και στην επιλογη χαρτη δες αν ειναι επιλεγμενη η επιλογη CharMap_Test1...αν ναι τοτε αυτο ειναι το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

...μολις θυμηθηκα κατι...ΜΕΝΟΥ->ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ->ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΕΣ->ΕΠΙΛΟΓΗ ΧΑΡΤΗ και στην επιλογη χαρτη δες αν ειναι επιλεγμενη η επιλογη CharMap_Test1...αν ναι τοτε αυτο ειναι το προβλημα

 

 

Φιλε μ ειχες δικιο επιλεγμενο ηταν!!!αν ειναι αυτο θα σ κανω δωρο ενα gps:p Παω μπαλκονι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μ ειχες δικιο επιλεγμενο ηταν!!!αν ειναι αυτο θα σ κανω δωρο ενα gps:p Παω μπαλκονι!!!!

 

:lol:.....ειναι μεγαλη η πιθανοτητα οτι ειναι αυτο γτ μια μερα που εξαιρευνουσα το προγραμα το παρατηρησα...για να δουμε!

Edited by jimys_salonika
Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο ναι ειναι ολα μια χαρα , ειναι στα greeklish και μου εμφανιζει καθε οδο σε οπιοδηποτε μερος...

 

στο δευτερο αν εξερεσεις τους "fixme" δρομους ,ναι δεν εχω κανενα προβλημα,εκτος απο αυτο που ανεφερα

 

1.Εχουμε πει επανηλημενα οτι αυτος δεν ειναι ο 1.85 αλλα ο Anavasis (λανθασμενα νομιζε οτι ειχε μετατρεψει τον 1.85).

 

2.Δεν μπορει να σου κανει πλοηγηση σε μεγαλες αποστασεις (βγαζει προβλημα με την μνημη οπως και το Garmin )

 

3.Και παλι δεν ειναι πιο ενημερωμενος απο τον ADH 1.90 που εχει πολυ καλυτερα δεδωμενα πλοηγησης.

 

4.Το πιο σημαντικο ειναι οτι οι greeklish χαρακτηρες ειναι λαθος π.χ. αντι για Kalapodi γραφει Kalapodhi κλπ κλπ.

 

Ας μην ανακυκλωνουμε τα ιδια και τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

1.Εχουμε πει επανηλημενα οτι αυτος δεν ειναι ο 1.85 αλλα ο Anavasis (λανθασμενα νομιζε οτι ειχε μετατρεψει τον 1.85).

 

2.Δεν μπορει να σου κανει πλοηγηση σε μεγαλες αποστασεις (βγαζει προβλημα με την μνημη οπως και το Garmin )

 

3.Και παλι δεν ειναι πιο ενημερωμενος απο τον ADH 1.90 που εχει πολυ καλυτερα δεδωμενα πλοηγησης.

 

4.Το πιο σημαντικο ειναι οτι οι greeklish χαρακτηρες ειναι λαθος π.χ. αντι για Kalapodi γραφει Kalapodhi κλπ κλπ.

 

Ας μην ανακυκλωνουμε τα ιδια και τα ιδια.

 

...εγω απο προσωπικη εμπειρια λεω(και το εχω τονισει) οτι δεν ειναι πληρως ενημερωμενος γτ πηγαινοερχομαι παρα πολυ συχνα Θεσ/νικη-Σερρες και εχω παρατηρησει οτι δεν εχει τον καινουργιο δρομο της Εγνατιας....προβλημα με μνημη ουδεποτε μου εβγαλε κατα τη πλοηγηση με καμια απο τις δυο υλοποιησεις...οσο για τους χαρακτηρες των οδων αυτο δεν νομιζω οτι οφειλεται σε λαθος αλλα στο οτι ειναι σε γλωσσα Γερμανικα ή Γαλλικα(και το λεω μετα απο την ενασχοληση μου με το project openstreetmap)....

 

τελος συμφωνω για την "ανακυκλωση" και συγνωμη αν εγινα αθελα μου εκνευριστικος αλλα επειδη μερικα ατομα δεν διαβαζουν προηγουμενα ποστ το ανεφερα ξανα κ ξανα...

Edited by jimys_salonika
Link to comment
Share on other sites

:lol:.....ειναι μεγαλη η πιθανοτητα οτι ειναι αυτο γτ μια μερα που εξαιρευνουσα το προγραμα το παρατηρησα...για να δουμε!

 

Α ρε Jimmy..Εισαι πρωτος!!! Τοσες μερες ρωταω και κανεις δεν μ ειχε απαντησει...Με εσωσες!!Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ φιλε μου!!!Μεχρι και το Σουβλατζιδικο εδω κοντα μ εβγαλε!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα αρχεία τα βάζω στο ήδη υπάρχων πρόγραμμα ή πρέπει να κατεβάσω από το wetravel το δικό του ?

 

αφου εχεις την 0.9.08 εισαι οκ....το μονο που εχεις να κανεις ειναι να αντικατασησεις τον φακελο Map και εισαι jet!

 

Sorry πάλι, στον φάκελο map πρέπει να βάλω και τα 2 αρχεία που μου έδειξες πριν?

Μήπως υπάρχει κανένα άλλο link για τους χάρτες? Δεν κατεβαίνουν από rapidshare.

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Jimmy..Εισαι πρωτος!!! Τοσες μερες ρωταω και κανεις δεν μ ειχε απαντησει...Με εσωσες!!Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ φιλε μου!!!Μεχρι και το Σουβλατζιδικο εδω κοντα μ εβγαλε!!!!:D

 

:lol:....τοσο καιρο το θεωρουσα δεδομενο αλα μαλλον δεν ηταν!....χαιρομαι που βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

...εγω απο προσωπικη εμπειρια λεω(και το εχω τονισει) οτι δεν ειναι πληρως ενημερωμενος γτ πηγαινοερχομαι παρα πολυ συχνα Θεσ/νικη-Σερρες και εχω παρατηρησει οτι δεν εχει τον καινουργιο δρομο της Εγνατιας....προβλημα με μνημη ουδεποτε μου εβγαλε κατα τη πλοηγηση με καμια απο τις δυο υλοποιησεις...οσο για τους χαρακτηρες των οδων αυτο δεν νομιζω οτι οφειλεται σε λαθος αλλα στο οτι ειναι σε γλωσσα Γερμανικα ή Γαλλικα(και το λεω μετα απο την ενασχοληση μου με το project openstreetmap)....

 

τελος συμφωνω για την "ανακυκλωση" και συγνωμη αν εγινα αθελα μου εκνευριστικος αλλα επειδη μερικα ατομα δεν διαβαζουν προηγουμενα ποστ το ανεφερα ξανα κ ξανα...

 

Το οτι στην συγεκριμενη περιοχη εχει 1 δρομο παραπανω δεν λεει τιποτα,στην συντριπτικη πλειοψηφια τα δεδωμενα του ADH 1.90 ειναι κατα κρατος πολυ καλυτερος.Το προβλημα με τους χαρακτηρες ερχεται απο τον πρωτοτυπο Anavasis οπου και στο Garmin ετσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κανένα άλλο link για τους χάρτες? Δεν κατεβαίνουν από rapidshare.

 

εγω χρησιμοποιω το JDownloader για να κατεβαζω απο τετοια sites , αλλα το θεμα ειναι μην ειμαστε off topic...

Link to comment
Share on other sites

Το οτι στην συγεκριμενη περιοχη εχει 1 δρομο παραπανω δεν λεει τιποτα,στην συντριπτικη πλειοψηφια τα δεδωμενα του ADH 1.90 ειναι κατα κρατος πολυ καλυτερος.Το προβλημα με τους χαρακτηρες ερχεται απο τον πρωτοτυπο Anavasis οπου και στο Garmin ετσι ειναι.

 

συμφωνω οτι ειναι (εχει ακομα και ολους τους "κατσικοδρομους" του χωριου μου!) ομως δεν ειναι απλα ενας δρομος, αλλα μια μεγαλη βασικη οδικη αρτηρια...

 

οπως και να χει αυτο ειχα παρατηρησει και με ολη την καλοπροαιρετη διαθεση θελησα να το αναφερω μηπως κ ηταν προβλημα μετατροπης...

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια ερωτηση...πηγα να κανω εγκατασταση την καινουρια εκδοση του wetravel που υπαρχει στο site toy jimdem αλλα μου λεει αποτυχια ελεγχου ταυτοτητας...εκανα το κολπακι με την ημερομηνια αλλα τιποτα εχει καποιοσ κατι στο μυαλο του...;;;να τονισω οτι η πιο προηγουμενη εκδοση δουλευε.....
BECK23
Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματα που εχουν βγει ως τωρα, αν κανω καπου λαθος διορθωστε με

 

1. το fixme το βγαζει μονο σε δρομους που ο χαρτης τους εχει χωρις ονομα, οποτε δεν ειναι προβλημα της μετατροπης. Ισως να μπορει να διορθωθει μονο σε μια μελλοντικη εκδοση του mapgenerator που πολυ απλα αν δε βρισκει ονομα να μη βαζει το "fixme", αλλα να μη βαζει τιποτα. Παντως αυτο το ζητημα δε νομιζω οτι ειναι τοσο σοβαρο.

 

2. Υπαρχει ενα μεγαλο προβλημα στο θεμα της αναζητησης. Το οτι ο mapgenerator ή το wetravel γενικα, θεωρει τις γειτονιες που υπαρχουν μεσα σε μια πολη-δημο, σαν ξεχωριστες πολεις και αν ψαξει καποιος με το ονομα της ευρυτερης πολης-δημου γενικα δεν του βρισκει το δρομο. Πρεπει να ψαξει με το ονομα της "γειτονιας". Πχ αν ενας δρομος ειναι στα Μανιατικα - Πειραια ή στην Κοκκινια - Πειραια, πρεπει να ψαξει σαν πολη Μανιατικα ή Κοκκινια για να τον βρει. Αν ψαξει γενικα Πειραια δεν τον βρισκει. Φυσικα αυτο το προβλημα δεν ειναι του χαρτη, ουτε υπαρχει στο γκαρμιν για το οποιο προοριζεται ο αυθεντικος χαρτης, αλλα ειναι ζητημα που προκυπτει απο τη μετατροπη του χαρτη με το mapgenerator και το wetravel. Δεν υπαρχει τροπος να διορθωθει αυτο απο εμας. Πρεπει αυτοι που φτιαχνουν το mapgenerator και το wetravel να το διορθωσουν. Θα κανω μια επισημανση εγω στο φορουμ του wetravel αλλα πρεπει και καποιος που ασχολειται αποκλειστικα με το wetravel να επικοινωνησει με τους δημιουργους και να τους αναλυσει οσο καλυτερα γινεται το προβλημα. Ισως να φτιαχτει μια "ειδικη" εκδοση του mapgenerator που να μην αναγνωριζει καθολου τις γειτονιες σαν πολεις και να μην τις βαζει καθολου μεσα ή ακομα καλυτερα να φτιαχτει η αναζητηση της ιδιας εφαρμογης του wetravel, ωστε να δουλευει η αναζητηση σωστα ετσι οπως δουλευει και στο γκαρμιν.

 

 

Περιμενουμε την εκδοση v.4 απο το nikolasira που του εχω δωσει για μετατροπη με το mapgen 2.12 beta σε ζουμ 11 τον original adh 1.90 (οχι τον ξεκλειδωτο) για να βγαλουμε 100% συμπερασμα αν χρειαζεται τελικα να ξεκλειδωθει ο χαρτης πριν την μετατροπη και αν επηρεαζει κατι στη λειτουργικοτητα του χαρτη που προκυπτει αν θα χρησιμοποιηθει ο κλειδωμενος ή ο ξεκλειδωτος adh 1.90

 

 

Οσο για τους δρομους που λειπουν στον adh 1.90 ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν ελλειψεις σε ολους τους χαρτες. Κανενας χαρτης που κυκλοφορει μεχρι τωρα δεν ειναι τελειος. Αλλα απο τις διαφορες αναφορες που γινονται γενικα για ολα τα προγραμματα και ολους τους χαρτες Ελλαδας που υπαρχουν ΙΣΩΣ (προσωπικα δε μπορω να ειμαι σιγουρος), αυτη τη στιγμη που γραφω, ο adh 1.90 να ειναι ο καλυτερος χαρτης που υπαρχει γενικα για Ελλαδα. Στο αμεσο μελλον φυσικα αυτο μπορει να αλλαξει αφου υπαρχουν 3 ελληνικες και μια ξενη εταιρεια χαρτογραφησης που χαρτογραφουν συστηματικα αυτη τη στιγμη την Ελλαδα για αστικη πλοηγηση (CIT,Geodata,GI,Navteq - αλφαβητικα τις εβαλα για να μην παρεξηγηθω :) )

 

Επομενως αν βρισκετε λαθη και ελλειψεις το λιγοτερο που μπορειτε να κανετε ειναι να πατε εδω και να τις αναφερετε, ωστε να διορθωθουν σε επομενες αναβαθμισεις.

http://www.autodrivehellas.gr/html/adh_dr.html

 

και λεω το λιγοτερο γιατι αυτος ο χαρτης φυσικα δε βγαινει για το wetravel και δεν υπαρχει δυνατοτητα αγορας μονο του χαρτη, οποτε υποχρεωτικα πρεπει να χρησιμοποιειτε τη "δωρεαν" μετατροπη του με τα οποια φυσιολογικα προβληματα προκυπτουν. Απο την αλλη το wetravel ειναι η μοναδικη offline java gps εφαμαρμογη που κυκλοφορει που υπαρχει η δυνατοτητα να εχει ενα τοσο καλο χαρτη, και επειδη εξυπηρετει πολυ κοσμο με κινητα με κλειστο λειτουργικο ειναι κριμα να μην εχει εναν καλο χαρτη.

 

 

 

 

 

Οποτε οταν ερθει η v.4 και καταληξουμε 100% ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος μετατροπης, θα σας εξηγησω με ποιον τροπο θα κανετε μελλοντικες μετατροπες σε επομενες αναβαθμισεις του adh.

 

Και επαναλαμβανω πρεπει καποιος να ασχοληθει και να εξηγησει στους δημιουργους του wetravel και mapgenerator το προβλημα που προκυπτει με την αναζητηση γειτονιων που τις βλεπει μονο σαν ξεχωριστες πολεις και δεν αναγνωριζει την ευρυτερη πολη-δημο που ανηκει η καθε γειτονια, ωστε σε μια επομενη αναβαθμιση ειτε του mapgenerator ειτε του wetravel να το φτιαξουν αν μπορουν.

 

 

*** Και κατι τελευταιο προς τους Mods, πρεπει να διευκρινιστει οτι το we-travel δεν κανει μονο για LG αλλα για ολα τα κινητα που υποστηριζουν java. Ισως πρεπει να τροποποιηθει λιγο ο τιτλος του θεματος σε offline Java GPS program και να μετακινηθει σε μια ευρυτερη κατηγορια. Αυτο θα το κρινετε εσεις.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...