Jump to content

[Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[Announce]Hildon desktop package which supports lock in portrait mode

 

επιτελους! portrait orientation lock!!

 

το post που δινω περιεχει το αρχειο .deb

*χρειαζεται φυσικα να εχετε ηδη εγκατεστημενο το "orientation lock" appletάκι!

 

πηγή: talk.maemo.org

credits: l32606

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω μια απορια.το tweak flash plugin χρειαζεται τωρα?

παλιοτερα θυμαμαι οταν πηγαινα να δω Antenna μου ζητουσε update του flash και με το tweak flash εβλεπα καλουτσικα.

τωρα με το cssu και με η χωρις το plugin βλεπω αλλα με καθυστερηση στην εικονα.ο ηχος ακουγεται κανονικα.

το εχει δοκιμασει κανεις?

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια.το tweak flash plugin χρειαζεται τωρα?

παλιοτερα θυμαμαι οταν πηγαινα να δω Antenna μου ζητουσε update του flash και με το tweak flash εβλεπα καλουτσικα.

τωρα με το cssu και με η χωρις το plugin βλεπω αλλα με καθυστερηση στην εικονα.ο ηχος ακουγεται κανονικα.

το εχει δοκιμασει κανεις?

Δεν ξερω αν φταιει το cssu αλλα εδω και καιρο πολλα flash video το κινητο αδυνατει να τα αναπαραγει με καλο frame rate. Δοκιμασα και με overclock και παλι εχω σπασιματα στην εικονα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να αναπαράγεις με κάποιο πρόγραμμα σαν το cutetube?

Με το cutetube ολα καλα. Μεσα απο τον browser εχω προβληματα. ΣΧαν αν τον βαραινει πλεον το flash.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω..εχω καιρο να μπω στο forum και εχω μεινει καπως πισω :rolleyes: και εχω καποιες αποριες

1.Θα ηθελα να κανω τον opera default browser

2.Να με βοηθησετε με το θεμα του flash player καθως εν τα καταφερα..

 

Ps.ειμαι με το update της κοινοτητας αν παιζει καποιο ρολο αυτο.

 

thanks in advance :D

 

edit..wrong place please move it to the right topic

Edited by jignify
wrong category
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω..εχω καιρο να μπω στο forum και εχω μεινει καπως πισω :rolleyes: και εχω καποιες αποριες

1.Θα ηθελα να κανω τον opera default browser

2.Να με βοηθησετε με το θεμα του flash player καθως εν τα καταφερα..

 

Ps.ειμαι με το update της κοινοτητας αν παιζει καποιο ρολο αυτο.

 

thanks in advance :D

 

edit..wrong place please move it to the right topic

 

Θα χρειαστείς δύο εφαρμογές αντίστοιχα

1 http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/browser-switchboard/

2 http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/tweakflashver/

Link to comment
Share on other sites

Nokia Clock Replacement

 

portrait clock. αντικατασταση του παλιου.

σε landscape ειναι ολοδιο, απλα πλεον δουλευει σωστα και καθετα.

 

Πρωτο και εβδομο post για οδηγιες.

Στο πρωτο post δινεται και η πιο προσφατη version (31/10/2011)

 

πηγη: talk.maemo

credits: F2thaK, CepiPerez, ade.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Enhanced lockscreen

 

ομορφη lockscreen που δουλευει τελεια και σε portrait.

 

http://i53.tinypic.com/302xagz.jpg

 

υπαρχουν και οδηγιες διασπαρτες μεσα στο thread για να βαλεις μια ταπετσαρια επιλογης σου.

αν θελετε, πειτε μου εδω να την ποσταρω

 

πηγή: talk.maemo.org

credits: MohammadAG

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.

εγκατεστησα το cute tube αλλα στην αναζητηση δεν μπορω να γραψω ελληνικα με το hardware πληκτρολογιο.παταω το γραμμα Μ και μου βγαζει i για παραδειγμα.σε ολες τις αλλες εφαρμογες [μυνηματα κτλ.] γραφω κανονικα.ξερει κανεις τι παιζει?

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα και εγω. Δεν νομιζω η εφαρμογη να υποστηριζει unicode χαρακτηρες.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας . Κατεβαστε το NVideo απο το ovi store .δεχεται ελληνικα και πρωσοπικα το βρισκω καλυτερο απο το cute tube.
From N9
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Χρονιά. Χθες το πρωι ενω το κινητό δούλευε μια χαρά, στα καλά καθούμενα άρχισε να καθυστερεί να ανοίξει εφραμογές κτλπ. Λεω θα το κάνω ρεσταρτ. Έλα που στο ρεσταρτ δεν άνοιγε καθόλου, μέχρι την λευκή εικόνα με το ΝΟΚΙΑ εδειχνε και έσβηνε. (Έχω multiboot με power kernel 49). Λέω θα βγάλω την μπαταρία για λίγη ώρα, αλλά πάλι τίποτα. Φλάσαρα μόνο τον πυρήνα και άνοιξε κανονικά και σε multiboot. Λεω εντάξει μωρε κόλλημα έφαγε. Σήμερα το πρωι βρήκα σβηστό το κινητό (είχα μπαταρία γεμάτη) πήγα να ξανακάνω τον πυρήνα αλλά τίποτα απολύτως. Λευκή οθόνη με ΝΟΚΙΑ. Επίσης, ούτε φορτίζει σε αυτή την κατάσταση. Θέλω να αποφύγω το φλασαρισμα προσωρινά. Έχεις κανείς κάποια ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό? Νερά κτλ δεν έχουν πέσει.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Χρονιά. Χθες το πρωι ενω το κινητό δούλευε μια χαρά, στα καλά καθούμενα άρχισε να καθυστερεί να ανοίξει εφραμογές κτλπ. Λεω θα το κάνω ρεσταρτ. Έλα που στο ρεσταρτ δεν άνοιγε καθόλου, μέχρι την λευκή εικόνα με το ΝΟΚΙΑ εδειχνε και έσβηνε. (Έχω multiboot με power kernel 49). Λέω θα βγάλω την μπαταρία για λίγη ώρα, αλλά πάλι τίποτα. Φλάσαρα μόνο τον πυρήνα και άνοιξε κανονικά και σε multiboot. Λεω εντάξει μωρε κόλλημα έφαγε. Σήμερα το πρωι βρήκα σβηστό το κινητό (είχα μπαταρία γεμάτη) πήγα να ξανακάνω τον πυρήνα αλλά τίποτα απολύτως. Λευκή οθόνη με ΝΟΚΙΑ. Επίσης, ούτε φορτίζει σε αυτή την κατάσταση. Θέλω να αποφύγω το φλασαρισμα προσωρινά. Έχεις κανείς κάποια ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό? Νερά κτλ δεν έχουν πέσει.

κι εγω δυο φορες την πατησα ετσι οταν το πρωτοπηρα πριν δυο χρονια.κατι πρεπει να παιζει με τα κερνελ.το πηγα νοκια κι ουτε αυτοι μπορεσαν να το συνεφερουν κι ετσι το εστειλαν Τσεχια.το πηρα μετα απο εναμιση μηνα.προσπαθησε να φλασαρεις κι ο θεος βοηθος

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.

εγκατεστησα το cute tube αλλα στην αναζητηση δεν μπορω να γραψω ελληνικα με το hardware πληκτρολογιο.παταω το γραμμα Μ και μου βγαζει i για παραδειγμα.σε ολες τις αλλες εφαρμογες [μυνηματα κτλ.] γραφω κανονικα.ξερει κανεις τι παιζει?

 

Αυτό το πρόβλημα πρέπει να εμφανίζεται σε εφαρμογές γραμμένες σε qt όταν έχεις ενεργοποιημένο το ελληνικό μενού

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Γνωριζει καποιος πως βλεπω εργα με υποτιτλους και αν πρεπει να ειναι ηδη ενσωματωμενη στο εργο πριν το βαλω στο κινητο?κατεβασα το SIB και το subtitles και ενω προσπαθησα να δω μια σειρα αλλα οι υποτιτλοι ηταν ξεχωριστα εκτος του οτι το SIB κολλαγε αλλα οι υποτιλοι ηταν ακταλαβηστικοι.
From N9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Γνωριζει καποιος πως βλεπω εργα με υποτιτλους και αν πρεπει να ειναι ηδη ενσωματωμενη στο εργο πριν το βαλω στο κινητο?κατεβασα το SIB και το subtitles και ενω προσπαθησα να δω μια σειρα αλλα οι υποτιτλοι ηταν ξεχωριστα εκτος του οτι το SIB κολλαγε αλλα οι υποτιλοι ηταν ακταλαβηστικοι.

Το SIB δεν το ξερω.εγω κατεβαζω εργα με το transmission.η διαδικασια ειναι ιδια με αυτη του pc.βαζεις ταινια και υποτιτλους στον ιδιο φακελλο αφου κανειςunrar η unzip (αναλογα με τα αρχεια που κατεβασες) και οι υποτιτλοι πρεπει να εχουν ακριβως την ιδια ονομασια με την ταινια κατα γραμμα.παιξε λιγο θα το βρεις το κολπο.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις την κωδικοποίηση χαρακτήρων του αρχείου .srt σε κάτι άλλο π.χ. UTF-8
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Απο που το κανω αυτο???

 

ανοιγεις το αρχειο του υποτιτλου μεσω του σημειωματάριου των windows και στη συνεχεια πας --> save as

καπου εκει μεσα εχει την επιλογη για την κωδικοποιηση της αρεσκειας σου (ANSI, UTF κλπ)

 

δοκιμασε και καποια απο αυτες θα δουλευει σωστα στο κινητο.

 

*υπαρχει και οδηγος αν ψαξεις σε Google και youtube αλλα ειναι απλη διαδικασια ετσι κ αλλιως

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πριν προλάβω να κανω την πιο πανω διαδικασια προσεξα οτι απο το media player του κινητου παιζουν κανονικα οι υποτιτλοι ενω απο το KMplayer και SiB μπαινουν αλλα ειναι ακταλαβιστικοι. δηλαδη να κανω uninstall αυτα τα δυο προγραμματα και να βλεπω μονο απο media και θα ειναι ενταξει???
From N9
Link to comment
Share on other sites

ανοιγεις το αρχειο του υποτιτλου μεσω του σημειωματάριου των windows και στη συνεχεια πας --> save as

καπου εκει μεσα εχει την επιλογη για την κωδικοποιηση της αρεσκειας σου (ANSI, UTF κλπ)

To εκανα και αυτο αλλα τιποτα μονο απο media player βλεπω υποτιτλους αλλα το προβλημα τωρα ειναι οτι αργουν οι υποτιτλοι γνωριζεται κατι??? εχει δυο μερες εσπασα και δεν βρηκα κατι

From N9
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Χρονιά. Χθες το πρωι ενω το κινητό δούλευε μια χαρά, στα καλά καθούμενα άρχισε να καθυστερεί να ανοίξει εφραμογές κτλπ. Λεω θα το κάνω ρεσταρτ. Έλα που στο ρεσταρτ δεν άνοιγε καθόλου, μέχρι την λευκή εικόνα με το ΝΟΚΙΑ εδειχνε και έσβηνε. (Έχω multiboot με power kernel 49). Λέω θα βγάλω την μπαταρία για λίγη ώρα, αλλά πάλι τίποτα. Φλάσαρα μόνο τον πυρήνα και άνοιξε κανονικά και σε multiboot. Λεω εντάξει μωρε κόλλημα έφαγε. Σήμερα το πρωι βρήκα σβηστό το κινητό (είχα μπαταρία γεμάτη) πήγα να ξανακάνω τον πυρήνα αλλά τίποτα απολύτως. Λευκή οθόνη με ΝΟΚΙΑ. Επίσης, ούτε φορτίζει σε αυτή την κατάσταση. Θέλω να αποφύγω το φλασαρισμα προσωρινά. Έχεις κανείς κάποια ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό? Νερά κτλ δεν έχουν πέσει.

 

Τελικά το θέμα λύθηκε ανοίγοντας το κινητό με τον εργοστασιακό kernel.Πιθανών να έχει γίνει κάτι με τον power49 και δημιουργούσε τα προβλήματα.

 

Στο PC μου έχω για dlna server το mezzmo, το οποίο το βρήσκει ο media player του κινητού και μου εμφανίζει τους φακέλους που θέλω, αλλά όταν τρέχω μια φωτό, τραγούδι ή ταινία δείχνει να ανοίγει ο Player αλλά μαύρη οθόνη.πρέπει να κάνω κάποιες extra ρυθμίσεις?

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα με το mediatomb που είναι upnp τα βλέπει μια χαρά τα πάντα το κινητό αλλά το πρόγραμα είναι μόνο για διανομές linux και όχι windows.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...