Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε αυτο εδω το Q&A:

 

http://www.nokiausers.net/N-Series/Nokia-N900-Preview-Update-on-Testing-1.html

 

ειναι η πρωτη φορα που καποιος αναφερεται στη μπαταρια και μπορω να πω οτι η απαντηση με αφηνει ικανοποιημενο.

Συμφωνα με τον reviewer κρατησε 9 ωρες εκ των οποιων οι 6 ηταν συνεχης χρηση.

Αυτο σημαινει οτι πραγματι θα τη βγαζει τη μερα (βεβαια θα θελει καθε βραδυ φορτιση)οποτε θα μπορεις να το εχεις σαν κυρια συσκευη και να μην χρειαζεται να κουβαλας και κινητο μαζι.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Μια ερωτησουλα σχετικα με το βιντεο παραπανω. Εχω μια συνδεση Mobile Broadband με την Vodafone. Ξερετε αυτη με το stickακι. Φανταζομαι οτι το Ν900 θα μπορει να αξιοποιει αυτη τη συνδεση ετσι ? Ακομα και αν το εχω παρει απ'εξω.

Link to comment
Share on other sites

Video: Getting started with the Nokia N900

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=IzLdXEigd4c]YouTube - Getting started with the Nokia N900[/ame]

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά εδώ. Είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό που λέει για την μπαταρία (βέβαια κανείς δεν λέει ότι δεν είναι χρήσιμο να κατεβάζεις torrents και να τα βλέπεις χωρίς μετατροπή αλλά η μπαταρία νομίζω είναι πιο σημαντικό θέμα εδώ).

I used my home Wi-Fi for the download. And it was pretty power hungry. A single download of 40 min, 380 MB episode, consumed about 15-20% of my battery in about 30 minutes.

Αν κατέβαζα εγώ από το iPod αυτό το αρχεί σίγουρα θα ήταν 40% κάτω η μπαταρία. Πολύ λογικό μου φαίνεται να κατεβάζει torrent σε 30-40 λεπτά και η μπαταρία να πέφτει μόνο 15-20%. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Αχρείαστος νά μαι !!! :lol:

Σοβαρά τώρα, τα maemos δεν είναι symbian 40 , 60 για να έχουν διαφορετικά product codes

ανάλογα με τις χώρες για τις οποίες προορίζονται. Τουλάχιστον τόσα χρόνια έτσι συνέβαινε. Δεν βλέπω τον λόγο γιατί αυτό να έχει αλλάξει τωρα. Oταν η nokia λέει ότι η συσκευή δεν προορίζεται για ελλάδα, σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει και ελληνικο μενού, και δεν θα υφίσταται ελληνικό slide keyboard.Νομίζω να έγινα σαφής.

Τωρα εαν τελευταία στιγμή προστεθεί και η ελλάδα στις "επιλεγμένες χώρες "...δεν το γνωρίζω .

Αλλά για να το δηλώνουν τόσο κατηγορηματικά , ορισμένα μέλη του forum και μάλιστα mods

ορισμένα απ αυτά, κάποια παραπάνω πληροφόρηση απο εμένα θα έχουν.

Προσωπικά το εύχομαι με όλη μου την καρδιά. Είμαι απο τους λίγους που υποστήρηξαν την εν λόγω πλατφόρμα όσο κανείς άλλλος στην ελλάδα. Και όχι με λόγια , αλλά και εμπράκτως.

Θα χαρώ πολύ, να μπορεί το κάθε ελληνόπουλο να χαρεί αυτά που προσφέρονται από το maemo.

Τέλος πάντων...θα δούμε. θα μπορούσα να μιλαω ώρες για το maemo και όχι πάντα με θετικά σχόλια. Το μόνο παρήγορο στό όλο εγχείρημα, ήταν τόσα χρόνια οι τιμές των εν λόγω συσκευών. Με 200 άντε 300 κατοστάρικα είχες έναν αξιοπρεπέστατο επιπαλάμιο p.c.

Τώρα όμως τα πράγματα άρχισαν να ξεφεύγουν. Έλπιζω η nokia na κατανοεί ότι και οι προσδοκίες των καταναλωτών θα είναι και ανάλογες του ποσού των 550 ευρω , γιατί αλλιώς ...θα πέσει πολύ γέλιο, ή πολύ κλάμα. Αυτά, πολλά είπα :O

 

Καλημερα!Τοτε γιατι υπαρχει στο ελληνικο site της nokia θα το φερει η alpha copy με αγγλικο μενου και χωρις ελληνικο πληκτρολογιο; εχει φερει και αλλες συσκευες χωρις χωρις ελληνικο μενου; ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ένα βίντεο με το Ν900 να κατεβάζει torrent, να το τρέχει με τον maemo torrent client (Transmission) και, τελικά, να το αναπαράγει χωρίς καμία μετατροπή.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Bo8DGHUQmtE]YouTube - Nokia N900 P2P downloads and movie playback[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Ένα βίντεο με το Ν900 να κατεβάζει torrent, να το τρέχει με τον maemo torrent client (Transmission) και, τελικά, να το αναπαράγει χωρίς καμία μετατροπή.

 

 

Πρόσεξες τι λέει ο τύπος στο +4 λεπτό του βίντεο ;

Όταν κατεβάζουμε κάτι παύει να λειτουργεί το multitasking της συσκευής. Κολάει το σύμπαν.

Τι να πω. Τα ίδια προβλήματα και οι ίδιες αδυναμίες που υπήρχαν σε Fremantle - Diablo συνεχίζουν και επαναλαμβάνονται κι εδώ..

@haris87 δεν ήμουν αρκετά σαφής ...ή σε κουβέντα να βρισκόμαστε ;

Link to comment
Share on other sites

Και πριν τρέξει την εφαρμογή λέει ότι είναι σε beta έκδοση και ενδέχεται να υπάρχουν ακόμα πολλά bugs. Είπε ακόμα ότι η συσκευή κόλλησε εντελώς και αναγκάστηκε να την κλείσει. Και θα σου πω εγώ, pre-release software, beta εφαρμογή, torrent... Είναι λογικό να συμβαίνουν αυτά ή μάλλον, δικαιολογούνται ως έναν βαθμό.

 

Από την άλλη, έχουμε διαβάσει πάρα πολλά preview, first impressions και ελάχιστοι μιλήσαν για κολλήματα της συσκευής ή bugs. Αν δεις τα άρθρα που αναφέρονται στα μειονεκτήματα του Ν900, σε κανένα από αυτά δεν γίνεται λόγος για αδυναμίες του λειτουργικού ή περίεργα κουσούρια (ωραία λέξη). :D :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κατάλαβες.

Δεν μιλάω για αδυναμίες της εφαρμογής η οποία αν και beta τα πάει μια χαρά.

Λέω για το λειτουργικό. Τόσα χρόνια μας έλεγαν ότι λόγω έλλειψης ram συμβαίνουν αυτά.

Τώρα τι φταίει ; Τέλος πάντων δεν θέλω να επεκταθώ. Ας έρθει με το καλό και όλα αυτά θα ξεκαθαρίσουν μια και καλή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Τοτε γιατι υπαρχει στο ελληνικο site της nokia θα το φερει η alpha copy με αγγλικο μενου και χωρις ελληνικο πληκτρολογιο; εχει φερει και αλλες συσκευες χωρις χωρις ελληνικο μενου; ευχαριστω!

 

Η alpha copy παντως προς στιγμην δεν το εχει στο site της

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Στο ελληνικό site της Nokia υπάρχει κανονικότατα από την αρχή.

 

http://www.nokia.gr/products/phones/nokia-n900#/main/landing

 

Αλλά, από την στιγμή που ξέρουμε 100% ότι θα έρθει και θα είναι πλήρως ελληνικό, γιατί το συζητάμε ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Στο ελληνικό site της Nokia υπάρχει κανονικότατα από την αρχή.

 

http://www.nokia.gr/products/phones/nokia-n900#/main/landing

 

Αλλά, από την στιγμή που ξέρουμε 100% ότι θα έρθει και θα είναι πλήρως ελληνικό, γιατί το συζητάμε ακόμα;

 

Οταν το φερει η alpha λογικα δεν θα το βαλει στo site της?? Σε ενα καταστημα που τηλεφωνησα εδω στη Λαρισα μου ειπαν οτι δεν εχουν καμια ενημερωση ακομη:confused:

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Στο ελληνικό site της Nokia υπάρχει κανονικότατα από την αρχή.

 

http://www.nokia.gr/products/phones/nokia-n900#/main/landing

 

Αλλά, από την στιγμή που ξέρουμε 100% ότι θα έρθει και θα είναι πλήρως ελληνικό, γιατί το συζητάμε ακόμα;

 

Μηπως ξερουμε και σε τι τιμη θα ερθει απο ελλαδα;

Link to comment
Share on other sites

Στο ελληνικό site της Nokia υπάρχει κανονικότατα από την αρχή.

 

http://www.nokia.gr/products/phones/nokia-n900#/main/landing

 

Αλλά, από την στιγμή που ξέρουμε 100% ότι θα έρθει και θα είναι πλήρως ελληνικό, γιατί το συζητάμε ακόμα;

 

 

Μακαρι να ειναι ετσι και να ερθει 100% ελληνικα γιατι με τοσα που ακουσα εχω ποια μπερδευτει...:)

Link to comment
Share on other sites

UNBOXING

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερουμε και σε τι τιμη θα ερθει απο ελλαδα;

 

Διαβαζουμε τα προηγουμενα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2951176#post2951176

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζουμε τα προηγουμενα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2951176#post2951176

 

Ουπς...:O Σορρυ.

 

Παιδια, ξερει κανεις αν η αφαιρεση του ΦΠΑ που κανει το expansys με εταιρικο ΑΦΜ γινεται σε ολα τα καταστηματα;

Και αν ναι μπορει να γινει με καποιο τροπο και σε νεα συνδεση;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κατάλαβες.

Δεν μιλάω για αδυναμίες της εφαρμογής η οποία αν και beta τα πάει μια χαρά.

Λέω για το λειτουργικό. Τόσα χρόνια μας έλεγαν ότι λόγω έλλειψης ram συμβαίνουν αυτά.

Τώρα τι φταίει ; Τέλος πάντων δεν θέλω να επεκταθώ. Ας έρθει με το καλό και όλα αυτά θα ξεκαθαρίσουν μια και καλή.

 

Είχες χρησιμοποιήσει τον transmission στο N810/Ν800? Αν ναι, μήπως παρατήρησες κατά την χρήση του γιατί κόλλαγε το σύμπαν? Εγώ επειδή χρησιμοποίησα transmission αρκετές φορές, δεν είδα ποτέ την μνήμη (με 128MB swap) να φτάνει στο φουλ. Πάντα η χρήση επεξεργαστή ήταν πολύ υψηλή. Ειδικά κατά την πρώτη δημιουργία των περιεχόμενων ενός torrent στην κάρτα μνήμης η χρήση επεξεργαστή ήταν στο τέρμα με αποτέλεσμα να είναι μη αποκρίσιμο το σύστημα.

 

Και δύο ενδιαφέροντα βίντεο:

 

Proximitiy Sensor Test Incoming call with Obscured Sensor

http://www.youtube.com/watch?v=QXgqp0SEoc8

 

N900 Preview Unit - Video Demos - Natural, Zoom & Macro

http://www.youtube.com/watch?v=-udENSUEILk

 

Το δεύτερο δείχνει την λειτουργία βίντεο με λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Είχες χρησιμοποιήσει τον transmission στο N810/Ν800? Αν ναι, μήπως παρατήρησες κατά την χρήση του γιατί κόλλαγε το σύμπαν? Εγώ επειδή χρησιμοποίησα transmission αρκετές φορές, δεν είδα ποτέ την μνήμη (με 128MB swap) να φτάνει στο φουλ. Πάντα η χρήση επεξεργαστή ήταν πολύ υψηλή. Ειδικά κατά την πρώτη δημιουργία των περιεχόμενων ενός torrent στην κάρτα μνήμης η χρήση επεξεργαστή ήταν στο τέρμα με αποτέλεσμα να είναι μη αποκρίσιμο το σύστημα..

Ακόμα μια φορά.

Δεν αναφέρομαι στο transmission. Έχεις το N810 αν δεν κάνω λάθος ;

Κατέβασε κάτι απο το rapid για παράδειγμα. Πες μας λίγο, μέχρι να ολοκληρωθεί το downloading του αρχείου που έχεις επιλέξει,

μπορείς να ανοίξεις νεο παράθυρο στον browser και να συνεχίσεις να σερφάρεις σε άλλες ιστοσελίδες ;

Το σύστημα γενικότερα ανταποκρίνεται σωστά για το χρονικό διάστημα που γίνεται το κατέβασμα ;( κι αυτό για να μη μου πείς πως ευθύνεται ο browser !)

Και άντε να είναι μικρό το αρχείο, κάνα άλμπουμ μουσικής ας πούμε, κάνεις υπομονή. Εδώ μιλάμε όμως για ταινίες.

Τώρα έγινα κατανοητός ; Μην παρεξηγηθώ. Δεν θέλω να κατηγορήσω το επερχόμενο Ν900.

Ακόμη κι έτσι να έχουν τα πράγματα δεν θα τ άλλαζα με κανένα iphone ή anroid ή το καλύτερο smartphone της αγοράς. Αλλά είπαμε εγώ είμαι κολημένος.

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να αναφέρουμε και της ελλείψεις της πλατφόρμας.

Αυτά....και πολύ ασχολήθηκα. (γράφω κι από N810 .....πφ)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα προφανως δεν θα τρεχει κατι αλλο ευκολα οταν θα κατεβασει κατι σαν τορεντ η ραπιντ αλλα το θεμα ειναι οτι κανενα αλλο κινητο δεν κανει καν αυτη την δουλεια που κανει το ν900 οποτε συμφωνω μαζι σου οτι ειναι προβληματικο σε αυτο τον τομεα αλλα τα αλλα δεν το κανουν καν οποτε.....
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια φορά.

Δεν αναφέρομαι στο transmission. Έχεις το N810 αν δεν κάνω λάθος ;

Κατέβασε κάτι απο το rapid για παράδειγμα. Πες μας λίγο, μέχρι να ολοκληρωθεί το downloading του αρχείου που έχεις επιλέξει,

μπορείς να ανοίξεις νεο παράθυρο στον browser και να συνεχίσεις να σερφάρεις σε άλλες ιστοσελίδες ;

Το σύστημα γενικότερα ανταποκρίνεται σωστά για το χρονικό διάστημα που γίνεται το κατέβασμα ;( κι αυτό για να μη μου πείς πως ευθύνεται ο browser !)

Και άντε να είναι μικρό το αρχείο, κάνα άλμπουμ μουσικής ας πούμε, κάνεις υπομονή. Εδώ μιλάμε όμως για ταινίες.

Τώρα έγινα κατανοητός ; Μην παρεξηγηθώ. Δεν θέλω να κατηγορήσω το επερχόμενο Ν900.

 

Ναι το N810. Τώρα, εμείς οι παλιοί, μεταξύ μας, ξέρουμε ότι όταν κατεβάζεις κάτι τόσο μεγάλο από rapid π.χ. ταινία, πέφτει η απόκριση του συστήματος. Και ναι, δεν είναι ικανοποιητική, μερικές φορές αγγίζει και τα όρια του μη αποκρίσιμου.

 

Αλλά εδώ το N900 δεν σταματά να είναι αποκρίσιμο λόγω rapid αλλά λόγω transmission. Τώρα, αν βλέποντας το κόλλημα λόγω του transmission (που είναι από τα πιο απαιτητικά πράγματα που μπορείς να κάνεις σε tablet) και υποθέτεις ότι το ίδιο θα γίνεται και με π.χ. το rapid δεν ξέρω. Για την ακρίβεια επιφυλάσσομαι...

 

Αν έχεις κάποιο link που να δείχνει απλά downloads (και όχι torrents), μέσω rapid (ή και από αλλού) και το N900 να σταματά το multitasking, γράψτο εδώ. Θα ήταν απογοητευτικό να συμβαίνει.

 

Πάντως, τσέκαρε σε video του youtube, το multitasking ενώ o browser τρέχει και έχει παράθυρα φορτωμένα με flash content σε διάφορες σελίδες. Φαίνεται να κινείται σε υψηλά επίπεδα (το multitasking). Αντίθετα π.χ. στο Ν810 μια σελίδα ανοίγεις που έχει flash διαφήμιση και κολλάει όλο τo rendering και το multitasking πάει περίπατο. Τέσπα, θα δούμε...

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Και μιας και λέγαμε με τον porfyras για ταινίες:

 

Παίδες, έχετε δει σε κανένα γραπτό ή βίντεο preview, να γίνεται λόγος για υπότιτλους στον media player? Γιατί για αναπαραγωγή αρχείων έχω βρει πολλές αναφορές... για υπότιτλους τίποτα. Υποστηρίζει φορμά srt ή κάποιο άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχετε δει σε κανένα γραπτό ή βίντεο preview, να γίνεται λόγος για υπότιτλους στον media player? Γιατί για αναπαραγωγή αρχείων έχω βρει πολλές αναφορές... για υπότιτλους τίποτα. Υποστηρίζει φορμά srt ή κάποιο άλλο?

 

http://maemo.org/downloads/product/OS2008/mplayer/

 

φανταζομαι θα ερθει και η εκδοση για το Ν900..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...