Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια ξερουμε καθολου ημερομηνιες αφιξης στην ελλαδα και τιμη...?μου ερχετε αναβαθμιση στην 10 - 15 Νοεμβρίου και θελω να δω τι να παρω..εχω αναβαθμιση 500 ευρω(4 συνδεσεις) και θα πουλησω και το n-95(ποσο θα ποιασει αληθεια)....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδια ξερουμε καθολου ημερομηνιες αφιξης στην ελλαδα και τιμη...?μου ερχετε αναβαθμιση στην 10 - 15 Νοεμβρίου και θελω να δω τι να παρω..εχω αναβαθμιση 500 ευρω(4 συνδεσεις) και θα πουλησω και το n-95(ποσο θα ποιασει αληθεια)....

 

Το πολυ μεχρι τελος Νοεμβριου θα βγει στα καταστηματα και θα κυμαινεται γυρω στα 550-600ευρω(αναλογα απο που θα το παρεις).

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

γιατι, τι εχει το Ν97? μην μου πεις κοιτα το ποστ.απλα ρωταω γιατι σκεφτομαι να παρω το Ν97 μινι,αφου αργει το Ν900

 

Αν ψάξεις λίγο περισσότερο στα φορουμ και το διαδίκτυο θα διαπιστώσεις την οργή των κατόχων Ν97 που ζητούν μάλιστα από τη ΝΟΚΙΑ να τους αποζημιώσει για την "πατάτα" αντικαθιστώντας το με το Ν900. Το Ν97(και το αδελφάκι του mini) βγήκε στην αγορά για να πολεμήσει το iphone (και να κάνει αυτό που θα κάνει το Ν900). Επειδή το απέτυχε (πλοήγηση, φωτογραφίες, κολλήματα) η ΝΟΚΙΑ εσπευσε να βγάλει το N900 σε ΕΛΑΧΙΣΤΟ χρόνο μετά. Αυτό δεν σου λέει τίποτα; Δηλαδή πριν καλά καλά το Ν97 κάνει τον κύκλο του στην αγορά (στα καταστήματα το πλασσάρουν ακόμη ως νέα συσκευή, ακόμη και λίγες ημέρες πριν από την κυκλοφορία του Ν900!) αντικαθίσταται ουσιαστικά από ένα ομοειδές αλλά απείρως καλύτερο.

Ψάξτο λίγο....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν ειναι λιγα τα 550 - 600 ευρω ή μηπως εννοείτε χωρις φορους?

ασχετο το n-95 ποσο θα μου το καρατησουν (για wind μιλαμε)

 

470 συν φπα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερετε αν θα μπορει καποιος με αγγλικη συσκευη να περασει τα ελληνικα;

Σκεφτομαι να το παρω απο expansys αλλα οταν η alpha copy βγαλει τα ελληνικα θα ηθελα να τα περασω.

Γινεται;

Ενας γνωστος μου που εκανε κατι αντιστοιχο με το 5800 του ειχαν πει οτι δεν γινεται.

Εχει καποιος καποια αντιστοιχη εμπειρια;

Link to comment
Share on other sites

Με το 5800 γινεται πολυ ευκολα οπως και με ολα τα υπολοιπα symbian! Αυτος που το ειπε στον φιλο σου μαλλον δεν ηξερε τιποτα.

Τωρα στο Ν900 πιστευω οτι θα υπαρχει μια αντιστοιχη διαδικασια για να αλλαξεις το product code και να βαλεις το ελληνικο ωστε με την αναβαθμηση να περαστουν τα ελληνικα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Με το 5800 γινεται πολυ ευκολα οπως και με ολα τα υπολοιπα symbian! Αυτος που το ειπε στον φιλο σου μαλλον δεν ηξερε τιποτα.

Τωρα στο Ν900 πιστευω οτι θα υπαρχει μια αντιστοιχη διαδικασια για να αλλαξεις το product code και να βαλεις το ελληνικο ωστε με την αναβαθμηση να περαστουν τα ελληνικα..

 

Ε ναι νομιζω πως θα γινεται πολυ ευκολα.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.Συγνωμη πατριωτες,αλλα το θεμα μας εδω δεν ειναι το expansys.

 

Και γινεται οσο ευκολα λεει ο τυπος .

Απο χθες εχω κολλησει και καθομαι και φτιαχνω :)

 

Επισης , μετα απο μερικες αναβαθμισεις η συσκευη εχει γινει ακομα καλυτερη απο οτι ηταν .

 

Mirror που εισαι ρεεεεεεεεεεε? :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

εδω κανει το σατιο 559 ευρω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

δεν δινω 560 ευρω για ενα σατιο που θα μου ανατιναξει το κεφαλι...ειναι ντροπη για το ν900 να το συγγρινουμε με το σατιο...το ν900 ειναι πολλα επιπεδα πιο εξελιγμενο...φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε κάποιες αναφορές στην δικτυακή ασφάλεια του Ν900.

Δεδομένου ότι θα βασίζεται σε ανοιχτό λειτουργικό είναι πολύ πιθανό να έχουμε και ευκολότερες επιθέσεις, ιδίως σε WiFi συνδέσεις.

Λέτε να αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε και standard mobile antivirus ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε κάποιες αναφορές στην δικτυακή ασφάλεια του Ν900.

Δεδομένου ότι θα βασίζεται σε ανοιχτό λειτουργικό είναι πολύ πιθανό να έχουμε και ευκολότερες επιθέσεις, ιδίως σε WiFi συνδέσεις.

Λέτε να αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε και standard mobile antivirus ?

χαλάρωσε. Πρώτον το ότι είναι ανοιχτό δεν σημαίνει ότι είναι πιο ευάλωτο. Είναι Λίνουξ, επομένως είναι απόλυτα ασφαλές. Άμα θες να γίνεις root (υπερχρήστης) (μάλλον θα χρειαστεί να βάλεις ένα προγραμματάκι), φροντίζεις να βάλεις και κωδικό και είσαι απόλυτα ασφαλής (εκτός κι αν σου κλέψουν τη συσκευή:lol:)

Link to comment
Share on other sites

Nokia N900: Linux in pocket form

 

http://img2.imageshack.us/img2/3793/1256225012.jpg

 

http://tweakers.net/reviews/1403/nokia-n900-linux-bak-op-zakformaat.html

 

Και μεταφρασμένο στα αγγλικά μέσω του google translate:

 

http://translate.google.nl/translate?hl=nl&js=y&u=http://tweakers.net/reviews/1403/nokia-n900-linux-bak-op-zakformaat.html&sl=nl&tl=en

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερετε αν θα μπορει καποιος με αγγλικη συσκευη να περασει τα ελληνικα;

Σκεφτομαι να το παρω απο expansys αλλα οταν η alpha copy βγαλει τα ελληνικα θα ηθελα να τα περασω.

Γινεται;

Ενας γνωστος μου που εκανε κατι αντιστοιχο με το 5800 του ειχαν πει οτι δεν γινεται.

Εχει καποιος καποια αντιστοιχη εμπειρια;

Εάν στην διεθνή έκδοση δεν υπάρxουν τα ελληνικά, θα πρέπει η Αlpha Copy (paste) να ανεβάσει κάπου το image με τα ελληνικά ώστε να μπορούμε να το φλασάρουμε στη συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Σε κάθε περιπτωση το OMNIA είναι δοκιμασμένο(το 1ο είχε προβλήματα στα pixels) και αυτό που θα έρθει τώρα είναι το ΙΙ και με βελτιωμένα Windows mobile 6,5 ενώ το Ν900 είναι το πρώτο με όποιες παιδικές ασθένειες μπορεί να κουβαλάει....Μην ξεχνάς επίσης τα καλά λόγια για το N97, προτού κυκλοφορήσει....

Το N900 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ, και φυσικά το maemo είναι καλύτερο απ' τα windows mobile, ακόμα και στο θέμα του τηλεφώνου

Link to comment
Share on other sites

χαλάρωσε. Πρώτον το ότι είναι ανοιχτό δεν σημαίνει ότι είναι πιο ευάλωτο. Είναι Λίνουξ, επομένως είναι απόλυτα ασφαλές. Άμα θες να γίνεις root (υπερχρήστης) (μάλλον θα χρειαστεί να βάλεις ένα προγραμματάκι), φροντίζεις να βάλεις και κωδικό και είσαι απόλυτα ασφαλής (εκτός κι αν σου κλέψουν τη συσκευή:lol:)

 

Φίλε μου κανένα λειτουργικό δεν είναι «απόλυτα ασφαλές».

Μπορείς να ψάξεις λίγο στο internet και θα βρεις εκατοντάδες ιούς για Linux και γι’ αυτό τα περισσότερα γνωστά antivirus έχουν εκδώσεις για linux.

Αυτό είναι πολύ σημαντικό για μια συσκευή η οποία είναι φτιαγμένη για να επικοινωνεί συνεχώς και ταυτόχρονα έχει όλα τα contact σου και τις συνομιλίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κανένα λειτουργικό δεν είναι «απόλυτα ασφαλές».

Μπορείς να ψάξεις λίγο στο internet και θα βρεις εκατοντάδες ιούς για Linux και γι’ αυτό τα περισσότερα γνωστά antivirus έχουν εκδώσεις για linux.

Αυτό είναι πολύ σημαντικό για μια συσκευή η οποία είναι φτιαγμένη για να επικοινωνεί συνεχώς και ταυτόχρονα έχει όλα τα contact σου και τις συνομιλίες σου.

Τα antivirus για λίνουξ στην ουσία ψάχνουν για ιούς των windows:X

H ουσία εδώ είναι ότι στο maemo και το Ν900 δεν τίθεται θέμα ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

Τα antivirus για λίνουξ στην ουσία ψάχνουν για ιούς των windows:X

H ουσία εδώ είναι ότι στο maemo και το Ν900 δεν τίθεται θέμα ασφάλειας.

 

Αυτό που λες δεν είναι σωστό. Η δομή και η διαχείριση μνήμης και αρχείων στο Linux είναι τελείως διαφορετική από τα windows.

Δες και εδώ

http://www.linuxsecurity.com/

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν είναι σωστό. Η δομή και η διαχείριση μνήμης και αρχείων στο Linux είναι τελείως διαφορετική από τα windows.

Δες και εδώ

http://www.linuxsecurity.com/

 

Φίλε μην το ψάχνεις...

Οι ιοί/malware/trojan και τα λοιπά που είναι φτιαγμένα να τρέχουν σε linux μετριούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού.. (Είναι λογικό άλλωστε άμα σκεφτείς ότι οι διανομές linux έχουν σύνολο 2% περίπου στα desktop συστήματα...)

Ακόμα και ετσι τα επίπεδα ασφαλείας σε linux συστήματα είναι πολύ μεγαλύτερα από ότι τα αντίστοιχα σε windows.. (Για windows mobile δεν μπορώ να μιλησω καθώς δεν τα έχω χρησιμοποιήσει....)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

λεπον...

πηγα σημερα στη γουιντ κ μου ειπαν οτι η επιδοτηση μου ειναι 180ευρω...για 3 αριθμους...οικογενειακο..τραγικοι...

θα παω στη βονταφον λοιπον κ εκει μου δινουν 400+ευρω για 3 ατομα..

οποτε θα παρω το i-phone κ θα το πουλησω κατευθειαν κ θα παρω το Ν900 απο την αλφα κοπυ..

αξιζει να περιμενω να το παρω απο ελλαδα η να το παραγγειλω απο εξω;

η γουιντ το εχει συντομα διαθεσημο(ασχετο)..

Link to comment
Share on other sites

Επισης , μετα απο μερικες αναβαθμισεις η συσκευη εχει γινει ακομα καλυτερη απο οτι ηταν .

 

Mirror που εισαι ρεεεεεεεεεεε? :p:p:p

Περιμένω, μπορώ να κάτι κάτι άλλο; :D :p :p

 

Πήγαινε εδώ, έχει πάρα πολλά video samples με ποικιλία κωδικοποιήσεων για testing. Δοκίμασέ τα και πες μας πως παίζουν στο Ν900 σου με την παρούσα έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ibiza_cupra_20vt σου ειπαν απο την wind οτι το εχουν αμεσα??και τιμη???δλδ στισ 10-15 του μηνα που εχω αναβαθμιση λες να τ εχω???? εν τω μεταξυ εγω εχω 4 συνδεσεις εταιρικο(wind) και καθε χρονο εχω αναβαθιση γυρω στα 500
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω αυτο που ειπε ο φιλος παραπανω για τη γουιντ, συγκεκριμενα στο καταλογο της λεει οτι θα το εχει αποκλειστικα, αλλα σε ερωτηση μου σε καταστημα αν θα εχει εγκατεστημενα ελληνικα δεν ηξεραν να μου απαντησουν
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...