Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα είναι Free αυτές οι εφαρμογές ?

 

Linux είναι οπότε η λογική αυτό λέει ότι παρα΄πολλες εφαρμογές θα είναι free. Τώρα αν κάποιοι φτιάξουν εγαρμογές που θα μπουν στο ovi store για εμπορική εκμετάλλευση αυτό είναι άλλο. Πάντως πιστεύω ότι θα υπάρχουν και free και επί πληρωμή, αλλά δεν ανυσηχώ μια και σαν open source που είναι το maemo θα υπάρξουν πληθώρα free εφαρμογών που θα καλύπτουν όλες τις ανάγκες.

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα είναι Free αυτές οι εφαρμογές ?

Θα υπάρχουν και freeware εφαρμογές και εφαρμογές που θα χρειάζονται αγορά. Όπως γίνεται τόσα χρόνια με το Symbian.

Kαι με τα MMS παιδιά πρέπει να γίνει κάτι. Το iPhone τα υποστηρίζει ενώ το Ν900 όχι.

Και από την αρχή να μην τα υποστηρίζει κάποια στιγμή θα γίνει.

 

στο μέγεθος :lol:.

από τεχνική σκοπιά αν δεν κάνω λάθος είναι σε όλα ανώτερο, το πρόβλημα είναι 1) στο UI κατά πόσο θα είναι εξίσου λειτουργικό και εύχρηστο για τη μεγάλη μάζα αγοραστών 2) και προσωπικά εμένα με απασχολεί η απόκριση της οθόνης που δεν πιστεύω να βρίσκεται στα επίπεδα του iphone κυρίως λόγω τεχνολογίας, καθώς σε καθημερινή χρήση οι απλές λειτουργίες πρέπει να εκτελούνται άμεσα διαφορετικά σε βάθος χρόνου μικροκαθυστερήσεις κλπ στην απόκριση κουράζουν.

:ninja:OXI ΒΕΒΑΙΑ:ninja:

Από μια πρώτη ματιά σε τι πιστεύετε ότι υστερεί σε σχέση με το iphone ?

Θα σας παρακαλούσα να μην συνεχιστεί η σύγκριση των 2 συσκευών διότι θα βγούμε εκτός θέματος. Για οποιαδήποτε σύγκριση των 2 συσκευών μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την ενότητα Διαξιφισμοί.

 

Ευχαριστώ!

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του και τα videos που έχω δει στο youtube ναι είναι παιχνιδάκι... Φαντάζομαι βέβαια να μιλάς για απλά avi και όχι για ταινίες HD γιατι εκεί δεν ξέρω τι γίνεται...

 

Τι να κάνουμε τις HD ταινίες σε κινητό που έχει ανάλυση 800χ600. Είναι ανούσιο

 

Τι εννοείς παιχνιδάκι? Ο καλύτερος player(για μένα αλλά και για πολλούς) vlc βγαίνει για maemo 5 οπότε δεν ανησυχούμε;)

 

Τώρα που το είπες δεν ανησυχώ ούτε εγώ! :)

 

Emulators να παίζουμε κατιτί πάλι δεν θα έχουμε κάποιο πρόβλημα λογικά. :O

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα παιδια

το link με το vlc ειναι αυτο

http://talk.maemo.org/showthread.php?p=361844#post361844

--------------------------------------------------

 

το ν900 επειδη το κοιταω εδω κ παρα πολυ καιρο ενα εχω να πω οτι δεν πρεπει να το κανουμε συγκριση με το iphone γιατι ειναι κατι το διαφορετικο δεν ειναι κινητο αλλα MID(Mobile Internet device) κατι που δεν ισχυει για το iphone που ειναι ενα ""απλο"" mobile phone

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά σε αυτό το βιντεάκι. Αρχικά, δημιουργήθηκλε για Droid της Motorola το οποίο θα τρέχει Android αλλά, μάλλον ταιριάζει καλύτερα στην περίπτωση του Ν900. :) :D

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=MRil6iP4GXw]YouTube - iDon't - Nokia N900[/ame]

 

Θα είναι Free αυτές οι εφαρμογές ?

Προς το παρόν ΤΑ ΠΑΝΤΑ είναι δωρεάν. Και όταν λέμε τα πάντα, ρίξε μια ματιά σε αυτό το ποστ για να διαπιστώσεις και μόνος σου για τι όγκο εφαρμογών μιλάμε. Και το πιο εντυπωσιακό είναι ότι, η συσκευή δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και, η κοινότητα, έχει δημιουργήσει μια ισχυρή βάση ώστε, με το που πάρεις την συσκευή, να είσαι όσο το δυνατόν περισσότερο καλυμμένος.

 

Αυτό είναι κάτι που δεν πρέπει να περνάει απαρατήρητο και πολλοί, θα φέρουν στο μυαλό τους την κατάσταση που επικρατούσε με την έλευση του series 60 3rd edition όπου, όταν κυκλοφόρησε η πρώτη συσκευή 3250, δεν υπήρχε πραγματικά τίποτα. Με το maemo 5 και το Ν900, συμβαίνει το αντίθετο. :)

Emulators να παίζουμε κατιτί πάλι δεν θα έχουμε κάποιο πρόβλημα λογικά.

Και emulators ετοιμάζονται. Οπότε, και σε αυτό τον τομέα θα είμαστε καλυμμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Συνέντευξη Τύπου για τα νέα μοντέλα N900 & N97mini της Nokia απο την Alpha Copy

ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ!!!!!!

 

http://pcnea.blogspot.com/2009/10/n900-n97mini-nokia.html

 

ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ 14 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ expansys

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=188856

 

μακαριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι αντε κ 20 του μηνα μου ερχετε η επιδοτηση

Link to comment
Share on other sites

@Mirror ωραιο το βιντεακι!:p

 

Στη wind μου ειπαν οτι θα το φερουν αποκλειστικα!;)

 

Α και επισης στο ιδιο καταστημα η εξειδικευμενη υπαλληλος με διαβεβαιωσε πως η καλυτερη συσκυη ειναι..το Satio!:lol:

 

Και επισης αν καποιος γνωριζει..Θα γινεται να τρεξεις ενα βιντεο που βρισκεται σε κοινοχρηστο φακελο σε αλλο pc στο ιδιο δικτυο απ'ευθειας?(χωρις δλδ να το μεταφερεις στην συσκευη σου πρωτα)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γίνεται. Στο 2,5ωρο live session που έχω ποστάρει μερικές σελίδες πιο πίσω, το κάνει στο Ν900 ο τύπος και δουλεύει άψογα.
Link to comment
Share on other sites

επειδή σκοπεύω να το παραγγείλω από τώρα θα ήθελα την γνώμη σας από που να το παραγγείλω..

Η πιστεύετε πως θα πρέπει να περιμένω λίγο ακόμα...

 

Ακούω την γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

 

Στη wind μου ειπαν οτι θα το φερουν αποκλειστικα!;)

 

 

μπορει καποιος αυτο να το επιβεβαιωσει ή γενικα αν εχει ακουστει κατι τετοιο?εχω επιδοτηση απο vodafone και περιμενω την συσκευη πως και πως τοσο καιρο

Device: Nexus 5

Rom: PureNexus

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος αυτο να το επιβεβαιωσει ή γενικα αν εχει ακουστει κατι τετοιο?εχω επιδοτηση απο vodafone και περιμενω την συσκευη πως και πως τοσο καιρο

:offtopic:

και αυτό να γίνει που πολυ δύσκολο μου φαίνεται μπορείς να το πάρεις με επιδότηση σου απο πχ πλαίσιο ή e-shop

 

και επαναφέρω το θεμα

 

Νομίζω οτι και το HTC G1 που εχει resistive οθόνη το κατάφεραν το multitouch..

Αν κανω λάθος διορθώστε με

 

http://www.youtube.com/watch?v=GKuXjb5Jwyw&feature=related

 

όποτε διόλου απίθανο να το δούμε και στο Ν900

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος το ν97 mini δεν θα ερχοταν μετα το ν900?γιατι ειδα οτι εχει κυκλοφορησει!

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος αυτο να το επιβεβαιωσει ή γενικα αν εχει ακουστει κατι τετοιο?εχω επιδοτηση απο vodafone και περιμενω την συσκευη πως και πως τοσο καιρο

 

Αν δεν αλλαξουν κατι στην λογικη / πολιτικη τους οι αλλοι δυο ακριβως αυτο θα συμβει και εδω που τα λεμε προσωπικα εγω θα το απολαυσω :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα παιδια

το link με το vlc ειναι αυτο

http://talk.maemo.org/showthread.php?p=361844#post361844

--------------------------------------------------

 

το ν900 επειδη το κοιταω εδω κ παρα πολυ καιρο ενα εχω να πω οτι δεν πρεπει να το κανουμε συγκριση με το iphone γιατι ειναι κατι το διαφορετικο δεν ειναι κινητο αλλα MID(Mobile Internet device) κατι που δεν ισχυει για το iphone που ειναι ενα ""απλο"" mobile phone

 

Και ξαφνικά βλέπω να γράφεται ότι το iphone είναι ένα "απλό mobile phone"? Πως αλάζουν ετσι τα πράγματα με τον καιρό... Πάντως κατά τη γνώμη μου, η σύγκριση μεταξύ των δύο συσκευών κάθε άλλο παρά λάθος είναι, αν και δεν είναι το παρόν θέμα κατάλληλο. Απλά το iphone, ένα πολύ καλό και εύχρηστο media-internet phone, πλέον φαίνεται λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά βλέπω να γράφεται ότι το iphone είναι ένα "απλό mobile phone"? Πως αλάζουν ετσι τα πράγματα με τον καιρό... Πάντως κατά τη γνώμη μου, η σύγκριση μεταξύ των δύο συσκευών κάθε άλλο παρά λάθος είναι, αν και δεν είναι το παρόν θέμα κατάλληλο. Απλά το iphone, ένα πολύ καλό και εύχρηστο media-internet phone, πλέον φαίνεται λίγο.

 

εγραψα ""απλο""mobile phone δεν ειπα οτι ειναι απλο:confused:

τεσ πα

συμφωνω δεν ειναι το παρον θεμα καταλληλο αλλα δες αυτο το βιντεακι που δειχνει τα (+,-) κ τον 2

Nokia N900 vs Apple Iphone 3G S

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά βλέπω να γράφεται ότι το iphone είναι ένα "απλό mobile phone"? Πως αλάζουν ετσι τα πράγματα με τον καιρό... Πάντως κατά τη γνώμη μου, η σύγκριση μεταξύ των δύο συσκευών κάθε άλλο παρά λάθος είναι, αν και δεν είναι το παρόν θέμα κατάλληλο. Απλά το iphone, ένα πολύ καλό και εύχρηστο media-internet phone, πλέον φαίνεται λίγο.

 

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί υπάρχει τόση "αγάπη" για το iphone. Ποτέ όμως. Στην αρχή δεν μπορούσες να εγγράψεις βίντεο και έπρεπε να το ξεκλειδώσεις από μόνος σου. Δεν μπορούσες να στείλεις μέσω bluetooth. Το S υποστηρίζει copy,cut & paste και όλοι το κάνανε θέμα. Ήμαρτον δηλαδή. Το ν900 πιστεύω είναι όλα τα λεφτά και αξίζει τα χρήματά του με το παραπάνω. Το βιντεάκι που έβαλε ο blade2 λέει πολλά. Αυτά.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο θέμα, συζητάμε, λύνουμε απορίες, σχολιάζουμε και δίνουμε πληροφορίες μόνο με ότι έχει να κάνει με το Ν900. Γι'αυτό θα σας παρακαλέσω να μην συνεχιστεί η συζήτηση.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ από το πρωί να μιλήσω με την ALPHA COPY και όλο στην αναμονή είμαι. Τι γίνεται??? Πήρα για να ρωτήσω πότε θα έρθει τελικά το Ν900.

Δεν κατάφερα να μιλήσω με κανέναν στην ALPHA COPY. Μήπως έμαθε κανείς κανένα νεότερο?

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ από το πρωί να μιλήσω με την ALPHA COPY και όλο στην αναμονή είμαι. Τι γίνεται??? Πήρα για να ρωτήσω πότε θα έρθει τελικά το Ν900.

Δεν κατάφερα να μιλήσω με κανέναν στην ALPHA COPY. Μήπως έμαθε κανείς κανένα νεότερο?

 

Κανε λιγο υπομονη.

Σε καμια ωρα μπορει να εχουν απαντηθει ολα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...

Μήπως έχεις κανένα link που θα μπορούσαμε να παρακολουθήσουμε τα αποτελέσματα της παρουσίασης που αναφέρεσαι?

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Κανε λιγο υπομονη.

Σε καμια ωρα μπορει να εχουν απαντηθει ολα...

 

Τι σημαίνει αυτό οεο?????

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...

Μήπως έχεις κανένα link που θα μπορούσαμε να παρακολουθήσουμε τα αποτελέσματα της παρουσίασης που αναφέρεσαι?

 

καλησπερα

αν λες για το συνεδριο της alpha copy σιγουρα θα βγει αρθρο το τι εγινε εδω

http://techblog.gr/category/mobile/

η

http://techblog.gr/category/smallnews/

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ακόμα....

Άντε να δούμε πότε θα μάθουμε σίγουρα και έγκυρα την ημερομηνία κυκλοφορίας του στην Ελλάδα μας....

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα... Υπάρχει κάποιο community, ή κάποιο team με Έλληνες developers που να φτιάχνουν applications για maemo?

Ρωτάω επειδή και το iPhone (iphonehellas.gr) και το Android (AndroidGreece.gr) έχουν Έλληνες δημιουργούς που φτιάχνουν πολλά applications για τις 2 αυτές πλατφόρμες.

Αυτό από μοναχό του είναι ένα ισχυρό κίνητρο για να πάρει κάποιος μια από τις 2 παραπάνω συσκευές.

Φανταστείτε να υπήρχε ελληνική κοινότητα για maemo και να βγάζανε εφαρμογές για superleaque ή εορτολόγιο (οι εφαρμογές που αναφέρομαι είναι επειδή τις έχω δει στο ΑppStore του iPhone)....

Ελπίζω να υπάρξουν στο μέλλον τέτοιες πρωτοβουλίες μια και το maemo σαν open source έχει απίστευτες δυνατότητες...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...