Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αλλο ενα ωραιο βιντεο απο το phone arena

edit:βιντεο απο το tech blog απο το infocomworld2009

κακα νεα...δεκεμβριο με ιανουαριο ελλαδα...:(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όντως κακά τα μαντάτα για τον Γενάρη.

Από την άλλη επειδή σκέφτομαι αισιόδοξα κάνω τη υπόθεση ότι θα αργήσουν για να το τελειωποιείσουν. Μόνο αυτό θέλω να σκέφτομαι.

Μάλλον με τα κομμάτια που μοίρασαν για test είδαν οτι κάτι δεν πάει καλά και θέλουν όταν βγεί στην αγορά να είναι αντάξιο του ντόρου που έχει γίνει γύρω από το όνομα του. Πρέπει όταν κυκλοφορήσει να "περπατήσει"...

Μην ξεχνάμε ότι ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος και έτσι θα πρέπει να ΜΗΝ απογοητεύσουν τους αγοραστές....

Με αυτές τις σκέψεις καλύτερα να αργήσουν λίγο προκειμένου να βγάλουν στο εμπόριο μια συσκευή χωρίς προβλήματα...

Think possitive....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στην παρουσίαση του Nokia N900 της Alpha Copy. Ο έκπροσωπος της Nokia είπε πως θα είναι διαθέσιμο στα τέλη Νοεμβρίου με πρώτο 10ήμερο του Δεκέμβρη. Είδα το video του Κώστα (techblog.gr), θα τον ρωτήσω μήπως δεν άκουσα εγώ καλά.

 

Δυστυχώς, πειραματίστηκα μαζί του για λίγο χρόνικο διάστημα. Ωστόσο, η αίσθηση που μου άφησε είναι πολύ καλή. Η οθόνη αφής είναι σκάλες καλύτερη του N97 και αρκετά εύχρηστη. Ακόμα και με ένα χέρι. Όλα τα λεφτά φαίνεται να είναι το λογισμικό. Ειδικά το multitasking εντυπωσιάζει. 5-6 ανοικτές εφαρμογές και δούλευε άψογα.

 

Για την ευχρηστία του πληκτρολογίου δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά 1-2 λεπτά δεν αρκούν για την εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων. Σίγουρα είναι το επόμενο κινητό μου!

 

Εκτός από το Ν900 και το Ν97 mini (ασχολήθηκα ελάχιστα μαζί του), παρουσίασαν και το Booklet 3G. Ωραία κατασκευή, το αλουμίνιο δίνει άλλον αέρα, ελαφρύ, εύχρηστο, εργονομικό. Windows 7 πάνω, όσο το έπιασα στα χέρια μου ανταποκρίθηκαν γρήγορα και χωρίς κολληματάκια. Από Φλεβάρη, ίσως να πιάσουμε και Μάρτιο για να το δούμε στις βιτρίνες των καταστημάτων.

 

Σε σχετική ερώτηση ο εκπρόσωπος της Nokia, δεν απάντησε ευθέως αν το N900 θα το διαθέτει μία εταιρεία ή περισσότερες. Εγώ πάντως αποκόμισα την αίσθηση πως μία εταιρεία κινητής θα το διαθέτει, τουλάχιστον τους πρώτους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση που έχω εγώ αναφέρει κυκλοφορία στην ελληνική αγορά τέλη Νοέμβρη έως και 10 Δεκέμβρη. Υπάρχει πρόβλημα με τα ελληνικά και, παρόλο που ήταν βέβαιο ότι θα έρθει πλέρως ελληνικό, αυτό που ξέρουμε είναι ότι δεν θα έχει ελληνικά παρά μόνο στο εικονικό πληκτρολόγιο. Ελληνικό manual θα υπάρχει κανονικά, μόνο όμως manual.

 

Δεν θα κυκλοφορήσει ταυτόχρονα σε όλες τις αγορές. Σε μερικές θα υπάρξει καθυστέρηση (και άλλη) ενώ σε μερικές (όπως στην αγγλία) θα έρθει νωρίτερα. Τίποτα όμως δεν είναι σίγουρο. Όσο περνάνε οι μέρες, αυτά αλλάζουν συνέχεια. Οπότε, υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξεχασες το link?

Δεν το ξέχασε απλά το έβαλε στην εικονίτσα (:p). Πάτα πάνω στην εικόνα και θα σε πάρει στο youtube ;)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γίνεται. Στο 2,5ωρο live session που έχω ποστάρει μερικές σελίδες πιο πίσω, το κάνει στο Ν900 ο τύπος και δουλεύει άψογα.

 

Thanx! Δε τα ειχα δει καθολου αυτα τα Link!

Μηπως θυμασαι και σε ποιο part ειναι και σε ποιο λεπτο περιπου?:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, μου βάζεις δύσκολα. Θα κοιτάξω και θα κάνω edit το μήνυμά μου να σε ενημερώσω. :)

 

EDIT:

 

Βρίσκεται στο τρίτο session στο 8o λεπτό. ;)

Link to comment
Share on other sites

 

"Το Nokia N900 θα έχει εκτιμώμενη λιανική τιμή 479 ευρώ, χωρίς να υπολογίζονται φόροι και επιδοτήσεις."

 

Δηλαδη ποσο θα φτανει στα χερια μας?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση που έχω εγώ αναφέρει κυκλοφορία στην ελληνική αγορά τέλη Νοέμβρη έως και 10 Δεκέμβρη. Υπάρχει πρόβλημα με τα ελληνικά και, παρόλο που ήταν βέβαιο ότι θα έρθει πλέρως ελληνικό, αυτό που ξέρουμε είναι ότι δεν θα έχει ελληνικά παρά μόνο στο εικονικό πληκτρολόγιο. Ελληνικό manual θα υπάρχει κανονικά, μόνο όμως manual.

 

Δεν θα κυκλοφορήσει ταυτόχρονα σε όλες τις αγορές. Σε μερικές θα υπάρξει καθυστέρηση (και άλλη) ενώ σε μερικές (όπως στην αγγλία) θα έρθει νωρίτερα. Τίποτα όμως δεν είναι σίγουρο. Όσο περνάνε οι μέρες, αυτά αλλάζουν συνέχεια. Οπότε, υπομονή.

 

Σοβαρά το λες τώρα ότι θα έρθει χωρίς ελληνικά? Μέγα λάθος πιστεύω...

Η συσκευή είναι κορυφή κατά την γνώμη μου, αλλά θα πρέπει να έχει και ελληνικό μενού αν θέλει να κερδίσει το ελληνικό κοινό και όχι μόνο τους εξειδικευμένους χρήστες... μακάρι να διαψευστείς αν και για να το λες κάτι θα ξέρεις...

Επανέρχομαι με μια ερώτηση που έκανα λίγο ποιο πάνω αλλα μάλλον χάθηκε στην συζήτηση....

Υπάρχει ελληνική κοινότητα που να βγάζει εφαρμογές για maemo? Ή έχει κανείς ακούσει αν υπάρξει κάποια προσπάθεια από Έλληνες προγραμματιστές που θα υποστηρίξουν στο μέλλον με ελληνικές εφαρμογές την πλατφόρμα maemo?

Ευχαριστώ....

 

Ρε παιδιά δεν βρίσκω το 2,5ωρο βιντεάκι... όταν λες session 3 τι εννοείς? πήγα στην 3η σελίδα του thread που βρισκόμαστε και δεν βρήκα τίποτα.

αν μπορείς να ξαναποστάρεις το link θα ήμουν ευγνόμων...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους λοιπόν δεν το είδαν την πρώτη φορά, ξαναδίνω το λινκ.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2950857

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά το λες τώρα ότι θα έρθει χωρίς ελληνικά? Μέγα λάθος πιστεύω...

Η συσκευή είναι κορυφή κατά την γνώμη μου, αλλά θα πρέπει να έχει και ελληνικό μενού αν θέλει να κερδίσει το ελληνικό κοινό και όχι μόνο τους εξειδικευμένους χρήστες... μακάρι να διαψευστείς αν και για να το λες κάτι θα ξέρεις...

Επανέρχομαι με μια ερώτηση που έκανα λίγο ποιο πάνω αλλα μάλλον χάθηκε στην συζήτηση....

Υπάρχει ελληνική κοινότητα που να βγάζει εφαρμογές για maemo? Ή έχει κανείς ακούσει αν υπάρξει κάποια προσπάθεια από Έλληνες προγραμματιστές που θα υποστηρίξουν στο μέλλον με ελληνικές εφαρμογές την πλατφόρμα maemo?

Ευχαριστώ....

Για τα ελληνικά, λογικά δεν υπήρχε χρόνος... Εδώ υπάρχει ανεκμετάλευτο hardware στις μεταφράσεις θα επικεντρωθούνε;;; Η συσκευή δεν προοριζόταν ποτέ για "μαζική κατανάλωση" και η Ελλάδα είναι αρκετά μικρή αγορά για να έχουμε από την αρχή μετάφραση...

Για την κοινότητα που λες είναι πολύ νωρίς για να γνωρίζουμε... Τα προηγούμενα maemos ήταν άλλη κατηγορία και είχαν πολύ μικρότερη κυκλοφορία για να συγκριθούν...

Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο φαινεται πραγματικα super αλλα 2 πραγματα με φοβιζουν

1.- οθονη , ειναι πολυ φωτεινη ?? γιατι σε ολα τα videakia εγω την βλεπω λιγο σκοτεινη , πλησιαζει την οθονη του iphone ???

2.- μπαταρια , ποσο θα κραταει αραγε ??

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι γίνεται ένα νέο ξεκίνημα με το Ν900 σε Maemo 5 και σίγουρα θα υπήρχαν δυσκολίες. Θα ήταν όμως απαράδεκτο να κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά χωρίς ελληνικό μενού. Μπορεί να μην έχει υποστήριξη MMS ή Radio επίσημη εφαρμογή, τα οποία μπορούν να μπουν με ένα update!

Αλλά χωρίς ελληνικό μενού είναι πολύ σημαντικό, θα πρέπει να έχει εξ αρχής και ας καθυστερήσει και η κυκλοφορία του στην Ελλάδα!

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα αναλυτική παρουσίαση της συσκευής.

Testing the Nokia N900

 

http://farm3.static.flickr.com/2469/4041193808_3b173b9430.jpg

 

http://translate.google.com/translate?hl=en&ie=UTF-8&sl=fr&tl=en&u=http://www.maemofrance.fr/2009/11/test-du-nokia-n900/&prev=_t&rurl=translate.google.com

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι γίνεται ένα νέο ξεκίνημα με το Ν900 σε Maemo 5 και σίγουρα θα υπήρχαν δυσκολίες. Θα ήταν όμως απαράδεκτο να κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά χωρίς ελληνικό μενού. Μπορεί να μην έχει υποστήριξη MMS ή Radio επίσημη εφαρμογή, τα οποία μπορούν να μπουν με ένα update!

Αλλά χωρίς ελληνικό μενού είναι πολύ σημαντικό, θα πρέπει να έχει εξ αρχής και ας καθυστερήσει και η κυκλοφορία του στην Ελλάδα!

 

+1 από μένα.

Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω μπορεί να μην απευθύνεται σε ευρεία γκάμα χρηστών αλλά και μεις που θέλουμε να μπούμε σε αυτό το μαγικό κόσμο του open source θα ήταν καλύτερα να μπούμε με τα ελληνικά....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κινητό Nokia που έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα χωρίς Ελληνικά ?

Εγώ προσωπικά πρώτη φορά το ακούω.

 

Επίσης κάποιος είπε οτι δεν προορίζεται για μαζική πώληση. Διαφωνώ τελείως...

Το αντίθετο μάλλον...

 

Να ρωτήσω κάτι επιπλέον. Στο skroutz.gr γιατί δεν βγάζει στα αποτελεσματά του και το expandsys? δεν είναι καταχωρημένο ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ελληνικά υπάρχουν και για το hardware πληκτρολόγιο και για το μενού όπως και για το εικονικό πληκτρολόγιο αλλά όταν τα επιλέγεις από τις ρυθμίσεις, δεν λειτουργούν σωστά. Δεν το έχω δει στην πράξη για να σου πω τι ακριβώς πρόβλημα υπάρχει καθώς όσες φορές είχα επαφή με την συσκευή (2 διαφορετικές συσκευές και 3 διαφορετικές εκδόσεις λογισμικού), δεν υπήρχαν περασμένα μέσα τα ελληνικά.

 

Μέχρι σήμερα, καμία συσκευή μαζικής πώλησης της Nokia δεν κυκλοφόρησε χωρίς ελληνικά. Τα communicators παλιότερα και όλα τα προηγούμενα internet tablets απευθυνόντουσαν σε πολύ μικρό και συγκεκριμένο κοινό και δεν έχουν καμία σχέση με το Ν900.

 

Πιστεύω ότι, αν τελικά κυκλοφορήσει χωρίς ελληνικό μενού (ελληνικά θα μπορούμε να γράφουμε κανονικότατα, δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό), κάποια στιγμή θα προστεθούν τα ελληνικά και στο μενού και στο hardware πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να κυκλοφορήσει η συσκευή, όπως είπα και παρακάτω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=250904&page=62#916

θα πρέπει να μπει πρώτα στο Press Release και στο Nokia Support. Διαφορετικά μην περιμένεται ούτε παραεισαγωγή να το δείτε, γι' αυτό και τα Online Shop μεταθέτουν την ημερομηνία διάθεσης του. Προς το παρόν επίσημα από την Nokia είναι Pre-order:

http://europe.nokia.com/buy-online/n900-preorder?t=convergence&ca=godeeper&lid=convergence_godeeper_displayad_n900_banner_228x96&lpos=row1_position3

Ίσως γίνει κάτι αντίστοιχο με το N95 και να διατεθεί λίγο αργότερα στην Ελλάδα, απ' ότι στην υπόλοιπη Ευρώπη, λόγω μεγάλης ζήτησης.

Πάντως επαναλαμβάνω αν δεν έχει ελληνικό μενού και ελληνικούς τυπωμένους χαρακτήρες επάνω στο hardware qwerty πληκτρολόγιο εξ αρχής, θα είναι απαράδεκτο! Ας αναμένουμε όμως για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα αναλυτική παρουσίαση της συσκευής.

Testing the Nokia N900

 

http://translate.google.com/translate?hl=en&ie=UTF-8&sl=fr&tl=en&u=http://www.maemofrance.fr/2009/11/test-du-nokia-n900/&prev=_t&rurl=translate.google.com

 

Ο τυπος λεει οτι δεν εχει βιντεοκληση και μαλιστα το εχει στα αρνητικα της συσκευης.

Υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο;

Αν ισχυεει τοτε την μπροστα καμερα τι την εχει;

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να μην εχει....

αφου η καμερα μπροστα φαινεται ξεκαθαρα,

οχι οτι θα μου ελειπε κι'ολας.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...