Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

... το οποίο λειτουργεί μόνο σε landscape mode (qwerty πλήρους οθόνης). Δεν υπάρχει δηλαδή η δυνατότητα αλφαριθμητικού πληκτρολογίου ή mini qwerty όπως στα 5530, 5800 και Ν97.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Βέβαια, η Nokia έχει δηλώσει ότι με αναβάθμιση που αναμένεται τον Δεκέμβρη, θα υποστηριχθεί το prtrait mode και στον browser ενώ σιγά σιγά, θα επεκτείνεται και σε άλλες λειτουργίες της συσκευής.

 

Τι ακριβώς είναι το portrait mode ? :wacko::wacko::wacko:

 

... το οποίο λειτουργεί μόνο σε landscape mode (qwerty πλήρους οθόνης). Δεν υπάρχει δηλαδή η δυνατότητα αλφαριθμητικού πληκτρολογίου ή mini qwerty όπως στα 5530, 5800 και Ν97.

 

Εγώ θυμάμαι από τόσες φωτογραφίες που είδα σχετικά με το N900 να έχω δει μια φωτογραφία με εικονικό αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

Κατακόρυφη εμφάνιση της οθόνης, όπως λειτουργούν τόσα χρόνια τα κινητά. Δεν γυρίζει σε lanscape (παράλληλη δηλαδή). Έχει και εικονικό, έχει εμφανιστεί σε αρκετά βίντεο, το οποίο υποστηρίζει και Ελληνικά.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι από τόσες φωτογραφίες που είδα σχετικά με το N900 να έχω δει μια φωτογραφία με εικονικό αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο...

Δεν θυμάσαι καλά. Δεν έχει αλφαριθμητικό εικονικό πληκτρολόγιο.

 

Τι ακριβώς είναι το portrait mode;

Κάθετη διάταξη οθόνης - portrait mode

Οριζόντια διάταξη οθόνης - landscape mode

 

Δες το παρακάτω βίντεο για να δεις την μοναδική εφαρμογή που περιστρέφεται η οθόνη. Όλα τα άλλα γίνονται μόνο οριζόντια.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=3eZu3nku2uM]YouTube- N900 - Call in Maemo 5[/ame]

Link to comment
Share on other sites

... ακόμα και οταν κυκλοφορησει στην αγορα τελικα θα εχει καποιες , ενοχλητικες ελλειψεις . Και πιστεψε με , εχει και αλλες μικρες και ασημαντες οι οποιες ειναι ΑΚΡΩΣ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΕΣ...

 

... ότι οι επομενες συσκευες που θα ακολουθησουν (και η μια απο αυτες ειναι το λιγοτερο εντυπωσιακη ....) θα ειναι σαφως βελτιωμενες λειτουργικα αλλα και εμφανισιακα ειναι δεδομένο...

 

Αν κάποτε βρεις χρόνο, θα είχε εξαιρετικά ενδιαφέρον να μας γράψει αυτές τις μικρές και ενοχλητικές ελλείψεις, έστω και επιγραμματικά.

 

Επίσης, εκείνη η συσκευή που ακολουθεί και είναι εντυπωσιακή, μήπως είναι ο διάδοχος του N900, που έγραφε γνωστός reviewer ότι περιλαμβάνει μόνο εικονικό πληκτρολόγιο?

 

Όλοι έχουν δίκιο με αυτά που γράφουν απ' τη δικιά τους οπτική γωνία...Με την ελπίδα λοιπόν να γλιτώσω κάποια άτομα από το να σπαταλήσουν πολλά χρήματα και το να αποκτήσουν πολλά νεύρα επαναλαμβάνω...Όσοι ψάχνουν να αγοράσουν το επόμενο τους smartphone κοιτάζουν λάθος συσκευή.Η συσκευή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ !! Είναι όπως σωστά αναφέρθηκε ένα internet tablet στο οποίο πρόσθεσαν τη δυνατότητα να δέχεται και να εκτελεί τηλεφωνικές κλήσεις...

Δεν έχει αδυναμίες στον τομέα του τηλεφώνου γιατί προοριζόταν για άλλα πράγματα αλλά στην πορεία άλλαξαν γνώμη και target group γι αυτό και οι καθυστερήσεις...

Ναι η συσκευή θα είναι beta (δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά γιατί παίζει σε μια κατηγορία όπου δεν υπάρχει άλλη συσκευή τέτοια).Όσοι την αγοράσουν θα πρέπει να ξέρουν ότι είναι beta testers και να έχουν υπομονή.Προσωπικά βγάζω λεφτά ως Linux Developer και επειδή θέλω να εμπλακώ στην παραγωγική διαδικασία τέτοιων συσκευών θα αγοράσω τη συσκευή που σημαίνει ότι στην προκειμένη περίπτωση θέλω να είμαι beta tester.

Επίσης η microsoft και apple λογική πληρώνω 1,99 και αγοράζω μια εφαρμογή και κάνω τη δουλειά μου είτε κατεβάζω μια σπασμένη εφαρμογή δεν θα ισχύει σε πολλές περιπτώσεις για το maemo...Αρκετές φορές τη δουλειά θα μας την κάνει μια free εφαρμογή από την opensource κοινότητα η οποία θα έχει bugs και θα πρέπει να περιμένουμε πότε θα έχει ελεύθερο χρόνο ο προγραμματιστής να τα διορθώσει...

Όσοι λοιπόν μπορούν να δεχτούν τα παραπάνω είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη οι κατάλληλοι αγοραστές της συσκευής...Οι υπόλοιποι νομίζω θα πελαγώσουν

 

+1 Απεριόριστο :respect:

 

Το λιτό - και συνάμα τόσο περιεκτικό ποστ του mamalinio - τα λέει όλα. Case closed. Δεν χρειάζεται να συνεχίσει άλλο αυτή η κουβέντα των τελευταίων σελίδων για το τι είναι ή τι δεν είναι το N900, πόσο beta users μας θεωρεί η nokia κτλ. διότι δεν οδηγεί πουθενά.

 

Κατά την γνώμη μου, θα ήταν καλό να μπει ως quote στην πρώτη σελίδα του θέματος κάτω από τα τεχνικά χαρακτηριστικά για να μην αναλωθεί αυτό το θέμα στις ίδιες και στις ίδιες συζητήσεις (μιας και φαίνεται πως με την αναπάντεχη αποδοχή του N900, αρκετός κόσμος που δεν είχε καμία επαφή με το maemo ενδιαφέρεται αρχικά, στην συνέχεια βλέπει τις αδυναμίες του, την ημερομηνία που αλλάζει, απογοητεύεται, κράζει την Nokia και ξανά από την αρχή από τους επόμενους).

 

Πείτε μου αν μπορείτε τι μπορεί να κάνει ένα smartphone και δεν μπορεί να το κάνει το N900. Το έχω απορία απλά. Χώρια τα MMS που πιστεύω ότι δεν θα έχει πρόβλημα τελικά να στέλνει. :cool:

 

Ξέρεις - πέρα από τις όποιες ελλείψεις και πέρα από το αν και πότε αυτές θα προστεθούν στο μέλλον - υπεισέρχεται και ένα άλλος παράγοντας: Δεν μετράει μόνο τι κάνεις και τι δεν κάνεις, αλλά μείζονα ρόλο παίζει και ο τρόπος με τον οποίο το κάνεις.

 

Αλλιώς είναι να εκτελείς τις ίδιες λειτουργίες υπό το πρίσμα ενός smartphone και αλλιώς υπό το πρίσμα ενός internet tablet που έγινε και phone. (το smart δεν το αναφέρω καν, γιατί τα internet tablets πάντα ήταν έξυπνα, ουσιαστικά είναι μικροί linux υπολογιστές τσέπης).

 

Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα την δεδομένη χρονική στιγμή, είναι η σύγκριση portrait-landscape orientation (ή ακόμα και o τρόπος που γίνεται το multitasking).

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό με το που γυρίζεις το τηλέφωνο ανάποδα να μπαίνει σε σίγαση πολύ μου άρεσε...

Το έχω ξαναδεί βέβαια αλλά μου άρεσε...

Παιδιά το τηλ. με όλες τις ελλείψεις τους τα σπάει. Πιστεύω ότι θα είναι ο παράδεισος των προγραμματιστών (οι οποίοι βέβαια θα μπορούν να διορθώσουν και μόνοι τους αρκετές ατέλειες μέσω μικροεφαρμογών που θα φτιάξουν, τις οποίες μπορεί να επωφεληθούν και οι απλοί χρήστες).

Ένα πράγμα έχω να πώ.... Είναι αν δεν κάνω λάθος το πρώτο τηλέφωνο Open source... οπότε όλα θα διορθωθούν...

Η μόνη μου ένσταση είναι στην τιμή. Όπως δηλαδή και με τα PCs. Άλλη τιμή έχει ενα PC με windows και άλλη ένα PC με Linux.

Έτσι και εδώ, αφού πολλά bugs θα διορθωθούν από άλλες κοινότητες και προγραμματιστές που γουστάρουν να βοηθήσουν χωρίς καμία χρέωση (open source) και η nokia δεν θα πληρώσει φράγκο για να διορθωθούν δικές της ελλείψεις, θα έπρεπε κατ' εμέ να ρίξει κατά πολύ την τιμή...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Για να σκάσει μύτη το Ν900 ή το κάθε Ν900 χωρίς ελληνικά ή χωρίς MMS πχ στην ελληνική αγορά και να μην πωλούσε ούτε ένα κομμάτι (επειδή θα είμασταν ενεργοί και θα αντιδρούσαμε με αυτόν τον τρόπο) να σου πω εγώ για πότε θα φτιάχνανε όλες τις ελλείψεις....

Αλλά βρήσκουν και τα κάνουν... Υπάρχει και η παροιμία που λεει: Ότι μας αξίζει έχουμε....

 

Δεν νομιζω να τους κανουμε κ κατι με το να μην το αγορασουμε εμεις εδω στην ελλαδα το κινητο γιατι σε συγκριση με τις αλλες χωρες ειμαστε το μικροτερο ποσοστο αγορας αναλογα τον πληθυσμο κ δεν νομιζω να το κανουν καλυτερο χαρη σε μας που θα το "μποϋκοτάρουμε" που αυτο δεν παιζει ουτε μια στο εκατομμυριο κ παιρνω παραδειγμα εμενα που περιμενω πως κ πως να ερθει για να το παρω:p

Link to comment
Share on other sites

κοιτατε πως δουλευουν οι developers πανω στο κινητο

διαβαστε κ δειτε τα βιντεο που ειναι 2 στο 1το δειχνει το κινητο που προσπαθει να σεταρει μια εφαρμογη "plasma" κ στο αλλο(πρεπει να τελειωσει το 1το βιντεο) μας εξηγει τι ειναι η εφαρμογη πλασμα μεσα απο ενα υπολογιστη

 

http://www.kdenews.org/2009/10/12/free-n900

 

"plasma has the ability to have a different set of widgets on each desktop"

 

Φανταστικό το plasma στο N900, αν και νόμιζα ότι το maemo βασίζεται σε gnome. Εγώ δεν είμαι ειδικός αλλα ασχολούμαι με το Linux 2 χρονια τώρα σαν απλός χρηστης και βλέπω ότι πολύ εδώ δεν μπορούνε να καταλάβουν τι σημαίνει ανοιχτό λογισμικό, είναι πολύ δύσκολο να μπούμε σε αυτή την νοοτροπία, αλλα το pc μας (hardware) όλοι το πληρώσαμε από εκεί και πέρα εγώ έβαλα Ubuntu και ο καθένας διάλεξε το λογισμικό που θέλει (ή του το δώσαν με το ζόρι :p) και δεν διαμαρτύρομαι όταν κάτι δεν δουλεύει σωστά, προσπαθώ με τον τρόπο μου να βοηθήσω για νά γίνει καλήτερο και αυτή είναι η δύναμη του ανοιχτού λογισμικού.

Όπως είπα δεν είμαι ειδικός,ένας απλός home user είμαι που έχει εκτιμήσει την δύναμη του ανοιχτού λογισμικού και του linux. Βεβαια το πιο σημαντικό είναι να δούμε αν η Nokia θα δώσει διαθέσιμο το maemo 6 για το N9000, αν αυτό δεν γίνει τότε θα μιλάμε με άλλες βάσεις και τελείως διαφορετικά δεδομένα, αλλα θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει τι παίζει με τα προηγούμενα μοντέλα Ν, θα μπορεί κάποιος να βάλει στα N8xx το maemo 5?Ευχαριστω

:)
Link to comment
Share on other sites

Tα προηγούμενα μοντέλα είναι αναβαθμίσιμα στις νεότερες εκδόσεις. Το Maemo 5 λέγεται ότι δεν μπορεί να φορεθεί στα Ν800 και Ν810 λόγω τελείως διαφορετικού hardware αλλά είναι θέμα χρόνου μέχρι να γίνει και αυτό.

 

Αυτό που ξέρουμε από επίσημες πηγές είναι ότι το Maemo 6 θα στηρίζεται στο ίδιο ακριβώς hardware οπότε, δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα να αναβαθμίσουμε το Ν900 από την έκδοση 5 στην 6. Τώρα αν θα γίνει αυτό επίσημα ή μέσω της κοινότητας, δεν το ξέρουμε (είναι πολύ νωρίς άλλωστε).

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που γνωρίζω (περίπου) σε ποιες ασήμαντες ελλείψεις αναφέρεσαι, καλό είναι να επεκταθείς λίγο σε αυτές. Γιατί, όπως είπαμε, εμείς είμαστε ίσως η τελευταία πηγή ενημέρωσης πριν κάποιος αποφασίσει να προχωρήσει στην αγορά του.

 

Καλα το οτι δεν θελω να προσφερω πληροφοριες στην συγκεκριμενη .... πηγη ειναι γνωστο :)

 

Απο την αλλη , ακριβως αυτο το κυμα απο ποστ που ακολουθει καθε λιγο και λιγακι σε καθε ειδηση , ειναι ο λογος που αποφευγω να τα γραψω γιατι θα καταληξει η τριχα να γινεται .... ατσαλινο καλωδιο και θα τρεχω μετα να δικαιολογησω πως και τι ακριβως εγραψα .... βαριεμαι :)

 

Απο τριτη γιατι θα παραδοθει σε "σουπερ κατερινα" για να παιξει , θα κανονισουμε να το δεις και να τα γραψεις εσυ :lol:

Link to comment
Share on other sites

εχει κουρασει το θεμα αξιζει ή οχι.ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ.εδω ειναι φορουμ και οι ιερα εξεταση ασ το ευχαριστηθουμε και τελος οποιος θελει το παιρνει δεν ειναι υποχρεωτικο..

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

 

Ακριβώς αυτό είναι! Computer που χρησιμοποιείται και σαν τηλέφωνο....

Link to comment
Share on other sites

 

ωραιο το link, παρτε κι αυτό να γουσταρουμε:D:D

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

ειναι σωστο οτι ολες οι λειτουργιερς ειναι σε landscape εκτος της κλησης?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

ειναι σωστο οτι ολες οι λειτουργιερς ειναι σε landscape εκτος της κλησης?

Οι "επαφές", η "εφαρμογή του τηλεφώνου" και η "gallery" δουλεύουν και κάθετα, καθώς έχει επίσημα επιβεβαιωθεί ότι τουλάχιστον ο "browser" μέχρι τις γιορτές θα προστεθεί στην παραπάνω λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι ξέρω και έχω δει από πρώτο χέρι, οι επαφές είναι μόνο σε landscape mode. Αν μπεις όμως στην εφαρμογή κλήσης και επιλέξεις επαφές, μπορείς να τις δεις και στα δύο modes, με την διαφορά ότι δεν μπορείς να μπεις στην επαφή αλλά να επιλέξεις να καλέσεις ένα από τα καταχωρημένα στοιχεία. Η έκθεση δεν είναι σε κάθετη διάταξη αλλά όταν ανοίξεις μια εικόνα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικά την αυτόματη περιστροφή. Δηλαδή κάθετη διάταξη έχεις μόνο στην προεπισκόπηση.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, σχετικά με το κινητό βρήκα αυτό:

http://www.ele-top.com/productinfo.asp?id=205

Μήπως ξέρει κανείς τίποτα για αυτό το site; είναι αξιόπιστο για την αγορά αυτού του κινητού;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, σχετικά με το κινητό βρήκα αυτό:

http://www.ele-top.com/productinfo.asp?id=205

Μήπως ξέρει κανείς τίποτα για αυτό το site; είναι αξιόπιστο για την αγορά αυτού του κινητού;

Ευχαριστώ

 

261$???:X Kοινως 175 ευρω. Οταν το περιμενουμε κοντα στα 500... Εγω παντως δεν θα το τολμουσα..:whistle:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, σχετικά με το κινητό βρήκα αυτό:

http://www.ele-top.com/productinfo.asp?id=205

Μήπως ξέρει κανείς τίποτα για αυτό το site; είναι αξιόπιστο για την αγορά αυτού του κινητού;

Ευχαριστώ

 

Προσωπικά δεν το γνωρίζω και ούτε θα το εμπιστευόμουν

με τέτοια τιμή ,και επιπλέον ,αφού είναι από Κίνα :rolleyes:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Εχω μια συνδεση Vodafone Mobile Connect (broadband). Θα εχω επιδοτηση για την αγορα του κινητου??

 

Σε εταιρικες καρτες μας δινανε επιδοτηση για οτι θελαμε (οχι μονο για καρτες δικτυου) αλλα δεν ξερω αν ειναι στανταρ η μας το κανανε για χαρη.

Αμα ειναι κανε μια ερωτηση στο αντιστοιχο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...