Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδία έχω την 3.1.2 να κανω j/b με redsnow η purplera1n???

 

ακολουθώ ακριβώς αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2853934#post2853934 posts 5 και 6 και τέλος ???

 

μετά αν έχω κάποιο πρόβλημα πως το επαναφέρω στην μαμά κατάσταση???

myPhones: Ericsson GF768, SE k700i, Sharp V902, sharp V903, Qtek S200, Motorola V3, SE P910i, Nokia 8800 sirocco, SE k810, Sharp 770SH, Nokia N95, Samsung U900 soul, LG kU990 viewty, SE W910, Nokia 5000, Samsung innov8, Apple iphone 3GS, Nokia N82, HTC wildfire, Blackberry bold 9700, Nokia C3-01, Apple iphone 4 16gb, Apple iphone 5 16gb...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόνο με blackra1n μπορείς να κάνεις Jailbreak την 3.1.2. Οδηγός υπάρχει εδώ
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Απάντησες μόνος σου!!!

 

Δεν έπρεπε να κάνεις update αλλά restore... Δεν μας τα είπες από την αρχή αυτά...:rolleyes:

η αληθεια ειναι οτι εκανα την πατατα μου...παντως ευτυχως ολα καλα κ αναμενομενα

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

όλα καλά και ωραια, αλλά το hackulo δεν παίζει? επίσης δεν μπορώ να βαλω τα .ipa files που έχω μέσω itunes! γιατί???? :O:O:O:O
Link to comment
Share on other sites

ωραίος!!! σε ευχαριστώ πολύ!!!! και μετά περνάω μόνο το cydia όχι τις άλλες εφαρμογές και διαγράφω το blackra1n??? είναι καμία εφαρμογή απολύτως απαραίτητη για μετά???

 

και για επαναφορά σε εργοστασιακή λειτουργία??

myPhones: Ericsson GF768, SE k700i, Sharp V902, sharp V903, Qtek S200, Motorola V3, SE P910i, Nokia 8800 sirocco, SE k810, Sharp 770SH, Nokia N95, Samsung U900 soul, LG kU990 viewty, SE W910, Nokia 5000, Samsung innov8, Apple iphone 3GS, Nokia N82, HTC wildfire, Blackberry bold 9700, Nokia C3-01, Apple iphone 4 16gb, Apple iphone 5 16gb...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου παίζουν και κάποιες εφαρμογές που έβαλα μέσω cydia, όπως το ireboot και το mobileterminal.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα κατ' αρχην εχω ενα iphone 3gs με εκδοση 3.0.1 (7Α400), επειδη ειμαι καινουριος στο φορουμ και οσο πιο πολυ διαβαζω ολο και πιο πολυ μπερδευομαι θα εκτιμουσα πολυ αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει, διαβαζω εδω και 2-3 ωρες ολα τα ποστ απο την αρχικη σελιδα μεχρι και την τελευταια και δεν μπορω να καταληξω καπου. Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης

 

με την εκδοση που εχω ποια ειναι η καλυτερη μεχρι στιγμης λυση για να κανω jailbreak?

 

πρεπει να αφησω την ιδια εκδοση? και να προχωρησω με καποια συγκεκριμενο τροπο γιατι καπου ειδα και αυτο το ποστ και δεν καταλαβα και καλα τι γινεται.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!

 

Από σήμερα η Apple δεν κάνει πλέον sign ipsw κατώτερης έκδοσης από την 3.1 για τα iPhone 3GS! Αυτό σημαίνει:

 

* Όσοι "χαλάσετε" το iPhone 3GS σας και χρειαστείτε Restore, μπορείτε να βάλετε μόνο την 3.1, που σημαίνει πιθανό τέλος στο j/b αν δεν έχετε τα αρχεία iBSS και iBEC!

* Όσοι δεν έχετε πάρει backup τα αρχεία iBEC και iBSS, πλέον ΔΕΝ μπορείτε να ακολουθήσετε τη διαδικασία!

 

τι γινεται με αυτα τα αρχεια; iBEC και iBSS

 

η μηπως ειναι καλυτερα να προχωρησω σε αναβαθμιση οπως λετε και παραπανω της 3.1.2 και αν ναι μετα ποια ειναι τα βηματα που πρεπει ακριβως να ακολουθησω για να κανω jailbreak?

 

και τελος μετα το jailbreak (σε καποια απο τις παραπανω εκδοσεις ενδεχομενως)τι πρεπει να κανω για να μπορω να δεχομαι σπασμενες εφαρμογες και να μπορω να τις περασω στο τηλεφωνο

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν διαβάζεις τα προηγούμενα σημερινά posts? είπαμε κάνουμε αναβαθμιση σε 3.1.2 και μετά j/b με το πρόγραμμα blackrain. Oδηγός εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=254879

Το έκανα και εγώ και παίζει άψογα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν διαβάζεις τα προηγούμενα σημερινά posts? είπαμε κάνουμε αναβαθμιση σε 3.1.2 και μετά j/b με το πρόγραμμα blackrain. Oδηγός εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=254879

Το έκανα και εγώ και παίζει άψογα!

 

 

Σε ευχαριστω και κατι τελευταιο μπορω να περασω και τις 3 εφαρμογες προφανως? και το cydia και το rock και το icy (ξερουμε τι διαφορες εχουν, χρειαζονται δηλαδη και οι 3 η αρκει μονο μια;) και αυτη η διαδικασια γινεται χωρις restore απο οτι βλεπω οποτε οτι εχω περασει ηδη μεσα στο κινητο δεν χανεται - σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μικρό προβληματάκι με το 3G και το blackra1n.. Δουλεύω σε Windows 7 και ενώ το βάζω να "βρέξει" μπαίνει σε recovery mode αλλά μένει εκεί... Το πρόγραμμα λέει running αλλά ούτε προχωράει ούτε και μου βγάζει την εικόνα του geohot. Έχω κάνει restore στην 3.1.2 μόνο χωρίς να βάλω κάτι άλλο (μόνο ενεργοποίηση κάνω και στη συνέχεια προσπαθώ να κάνω το jb). Δοκίμασα και με XP Mode από Windows 7 αλλά εκεί κόλλησε εντελώς στο recovery mode και ούτε που άνοιγε. Τελικώς με restore διορθώθηκε αυτό. Αλλά το jb όχι. Τι μπορεί να φταίει; Τα 7; Να σημειώσω ότι με κανένα άλλο jb δεν είχα πρόβλημα ποτέ σε Windows 7 Beta & RC. Τώρα τρέχω RTM...
Link to comment
Share on other sites

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με τον chris και εχω vista εγω καμια ιδεα καποιος για το τι συμβαίνει?????please help!!!!

 

ρε παιδια μια βοηθεια,εκανα χτες αναβαθμιση στην 3.1.2 και στην συνέχεια προσπάθησα να κανω την αγαπημένη όλων μας εργασία αλλά λαθώς το κινητό μπήκε σε recovery mode εμεινε εκει η εικόνα που έπρεπε να εμφανιστεί δεν,, και το πρόγραμμα έλεγε running ξέρει παρακαλώ κάποιοσ κάτι???????λέτε να φταίει ότι δεν έκανα αναβάθμιση το itunes???

 

Έχω ένα μικρό προβληματάκι με το 3G και το blackra1n.. Δουλεύω σε Windows 7 και ενώ το βάζω να "βρέξει" μπαίνει σε recovery mode αλλά μένει εκεί... Το πρόγραμμα λέει running αλλά ούτε προχωράει ούτε και μου βγάζει την εικόνα του geohot. Έχω κάνει restore στην 3.1.2 μόνο χωρίς να βάλω κάτι άλλο (μόνο ενεργοποίηση κάνω και στη συνέχεια προσπαθώ να κάνω το jb). Δοκίμασα και με XP Mode από Windows 7 αλλά εκεί κόλλησε εντελώς στο recovery mode και ούτε που άνοιγε. Τελικώς με restore διορθώθηκε αυτό. Αλλά το jb όχι. Τι μπορεί να φταίει; Τα 7; Να σημειώσω ότι με κανένα άλλο jb δεν είχα πρόβλημα ποτέ σε Windows 7 Beta & RC. Τώρα τρέχω RTM...

 

μηπως βρηκες φιλε καμια λυση εχω ακριβωσ το ιδιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μια απο τα ιδια, το 90% των χρηστων εχει προβλημα. Δοκιμασα με ολους τους τροπους αλλα τιποτα. Το sw του τυπου φταιει.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν διαβάζεις τα προηγούμενα σημερινά posts? είπαμε κάνουμε αναβαθμιση σε 3.1.2 και μετά j/b με το πρόγραμμα blackrain. Oδηγός εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=254879

Το έκανα και εγώ και παίζει άψογα!

 

ρε διλε δωσε μου τα φωτα σου γιατι εφαγα τα μουτρα μου αρκετες ωρες σε παρακαλω ενω κανω το προγραμμα να τρεξει μενει στο τρεξιμο και το κινητο παραμενει σε recovery mode καμια ιδεα?

 

Όχι μάλλον.... Σίγουρα!!

 

Μόλις έσπασε το touch με εγκατεστημένη 3.1.2 μέσω Bootcamp / Vista , και όλα πήγανε ρολόι !!!;)

 

 

@drmdtsap@

Δεν μπορεί να μην δουλεύει μόνο σε σένα κάτι πήγε στραβά, για ξανακάντο...

 

ρε φιλαρακο επειδη εχω το ιδιο προβλημα μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω την διαδικασια που εκανες και τι ακριβως είναι αυτο το bootcamp?

Link to comment
Share on other sites

αρα τωρα τι κανουμε???τσαμπα να υποθεσω χαρηκαμε???μηπως κανουμε κατι λαθος ρε ****το?τι φταιει?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,το εκανα κι εγω κι ολα φαινονται οκ,αλλα οταν κανω εγκατασταση μεσω itunes αρχειων .ipa μου βγαζει σφαλμα!μπορει να βοηθησει καποιος γρηγορα?υπαρχει αλλος τροπος εγκαταστασης εφαρμογων που εχω αποθηκευμενες στον υπολογιστη μου?
Link to comment
Share on other sites

Παραμυθι τελικα το jailbreak, και εγω το ιδιο ακριβως προβλημα εχω, ουτε εικονα geohot και μενει στην κλασσικη εικονα recovery mode.

Το εχει πετυχει κανενας, η αερα βγαλανε τον οδηγο και οτι γινει.

http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ο Geohot λέει στο twitter: «ifunbox and iphonebrowser problems are caused by #blackra1n not adding the afc2 service...see http://bit.ly/bYsAo to fix».

 

Αυτό σημαίνει πως, εφαρμογές όπως το iPhone Explorer, δε βλέπουν τη συσκευή ως jailbroken και δεν επιτρέπουν πρόσβαση στο root filesystem.

 

Η λύση, για να ξεκινά το συγκεκριμένο service (afc2) είναι απλή, αλλά ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ.

 

Πρέπει να προστεθεί στο /System/Library/Lockdown/Services.plist, ο παρακάτω κώδικας:

 

<key>com.apple.afc2</key>
<dict>
	<key>Label</key>
	<string>com.apple.afc2</string>
	<key>ProgramArguments</key>
	<array>
		<string>/usr/libexec/afcd</string>
		<string>--lockdown</string>
		<string>-d</string>
		<string>/</string>
	</array>
</dict>

 

Η διαδικασία (περιληπτικά) είναι η εξής:

 

- Συνδεόμαστε στη συσκευή με WinSCP [οδηγίες εδώ: Συνδεθείτε μέσω SSH στη συσκευή (Windows) κι εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=222231]

 

- Εντοπίζουμε το αρχείο Services.plist στη διαδρομή: /System/Library/Lockdown/

 

- Το αντιγράφουμε στο PC μας, ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ και το ανοίγουμε μ' ένα plist editor (όπως αυτός για Windows: pledit )

 

- Προσθέτουμε τον παραπάνω κώδικα, ακριβώς πάνω από το: <key>com.apple.crashreportcopy</key>

 

- Αντιγράφουμε το τροποποιημένο Services.plist, πίσω στο iPhone στο: /System/Library/Lockdown/

 

- Κλείνουμε κι ανοίγουμε ξανά τη συσκευή (από το power down).

 

- Done!

 

Επαναλαμβάνω με έμφαση. Δοκιμάστε το ΜΟΝΟ αν ξέρετε τί κάνετε. Αλλιώς, περιμένετε και είμαι σίγουρος πως θα κυκλοφορήσει σύντομα η διόρθωση, είτε με νέο blakra1n ή από το cydia.

 

Τα εύσημα και οι παραπάνω οδηγίες στα αγγλικά, εδώ: http://code.google.com/p/iphonebrowser/issues/detail?id=153#c5

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,το εκανα κι εγω κι ολα φαινονται οκ,αλλα οταν κανω εγκατασταση μεσω itunes αρχειων .ipa μου βγαζει σφαλμα!μπορει να βοηθησει καποιος γρηγορα?υπαρχει αλλος τροπος εγκαταστασης εφαρμογων που εχω αποθηκευμενες στον υπολογιστη μου?

 

Appsync 3.1 σου λέει κάτι?? ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το χει διαπιστωσει κανεις αλλος?οταν περναω το iphonedelivery χανονται τα mms!!!!

πριν με 3.0.1 δεν μου ειχε συμβει.2 φορες ως τωρα με 3.1.2 το εχω παθει οταν την εγκαθιστω απο cydia και ηδη εκανα μια φορα restore...

 

εκανα απεγκατασταση,reboot,ανοιξα εκλεισα τη συσκευη τιποτα.μμσ ανυπαρκτα.παω για δευτερο restore.

 

 

τελικα δεν φταει το iphοnedelivery.στο δευτερο restore δεν το εβαλα,ομως κατι αλλο κανει αυτη τη δυσλειτουργια.βαζω με τη σειρα απο cydia appsync 3.1-steffwiz-open ssh-greek carrier logos-sbsettings-ifile-winterboard-fiveicondock-mobile terminal-iphonedelivery.πιστευα πως ειναι το τελευταιο αλλα τελικα γινεται και χωρις αυτο.τι στο καλο?

 

για να το περιγραψω...μετα απο αυτη τη δυσλειτουργια τα μνμ ειναι οπως παλια προ3.0,χωρις τον εικονιδιο της φωτογραφιας.το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρος τι απο ολα φταιει.

 

ΤΕΛΙΚΑ....φταει το greekcarrierlogos.καθισα και τα περναγα ενα ενα να δω τι φταει.τελικα αυτη ηταν η πηγη του κακου.θα δοκιμασω χειροκινητα να περασω το logo του παροχου μου.

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

Με βαση το παραπανω ερωτημα

 

Παιζει ρολο αν ειναι 3G ή 3GS ?

Θυμαμαι οτι επαιζε σοβαρο ρολο στο jb της 3.0.1.

 

Κατι τελευταιο υπαρχει θεμα με κατι συγκεκριμενο που πρεπει να δωσουμε ιδιαιτερη προσοχη?

 

 

 

Για τα 3g έχουμε κάποια πρόβλημα όταν τρέχουνε το Blackra1n.Κολλάνε σε Restore Για τα 3gs μια χαρά !

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

@pazo

δεν καταλαβα κατι στις οδηγιες, αν εχουμε κανει 3.1.2 με restore απο το itunes και εχουμε το προβλημα που αναφερουν πιο πανω οι χρηστες, πως θα κανουμε copy με winscp αφου λειπει το openssh (δεν εχουμε cydia το τηλ. δεν ειναι j/b ακομη)???:dizzy:

Link to comment
Share on other sites

@pazo

δεν καταλαβα κατι στις οδηγιες, αν εχουμε κανει 3.1.2 με restore απο το itunes και εχουμε το προβλημα που αναφερουν πιο πανω οι χρηστες, πως θα κανουμε copy με winscp αφου λειπει το openssh (δεν εχουμε cydia το τηλ. δεν ειναι j/b ακομη)???:dizzy:

 

Εφόσον κάναμε restore ή update και ΔΕΝ κάναμε jailbreak με το blakra1n, ΔΕΝ έχουμε το πρόβλημα αυτό (afc2 service που δεν ξεκινάει).

 

Το πρόβλημα που έχεις είναι πως, αν δεν γίνει jailbreak στη συσκευή μας, έτσι κι αλλιώς, το root filesystem (που είναι κλειδωμένο από τη μαμά Apple) δεν το βλέπεις με κανένα τρόπο και με κανένα πρόγραμμα. :)

 

Στην ουσία, το jailbreak είναι το «ξεκλείδωμα» στη πρόσβαση του root filesystem. Ο Geohot, το ξεκλείδωσε, αλλά ξέχασε αυτή τη «μικρή» λεπτομέρεια που «ειδοποιεί» τα υπόλοιπα προγράμματα πως έχουν πλέον πρόσβαση σ' αυτό...

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Appsync 3.1 σου λέει κάτι?? ;)

 

Για δωσε παραπανω πληροφοριες για το appsync 3.1

Κινητό Τηλέφωνο το Τερματικό του Μέλλοντος
Link to comment
Share on other sites

Για δωσε παραπανω πληροφοριες για το appsync 3.1

cydia

manage->sources->edit->add->http://cydia.hackulo.us->add resource->end

search->appsync 3.1->install και εισαι ετοιμος.καλου κακου περασε στο iphone πρωτα μια εφαρμογη απο appstore π.χ. facebook και μετα περασε τις αλλες τις καλες.αυτο θα το κανεις μονο την πρωτη φορα.

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

cydia

manage->sources->edit->add->http://cydia.hackulo.us->add resource->end

search->appsync 3.1->install και εισαι ετοιμος.καλου κακου περασε στο iphone πρωτα μια εφαρμογη απο appstore π.χ. facebook και μετα περασε τις αλλες τις καλες.αυτο θα το κανεις μονο την πρωτη φορα.

 

Ζήτω και των προτέρων συγγνώμη άλλα δεν μπορω να γράψω ελληνικά για κάποιον λόγο( είμαι στο πανεπιστήμιο σε υπολογιστή με fedora και δεν αλλάζει).

Όχι καλού κακού. Πρέπει να περάσεις Μία δωρεάν εφαρμογή από το appstore για να ενεργοποιηθεί το AppSync.;)

Και πάλι συγγνώμη για τα greeklish

 

 

Τροποποιηση απο ομαδα διαχειρισης :

*************************************************************************************************

1. http://tools.wcl.ece.upatras.gr/degreeklish/index.php

2. http://services.innoetics.com/greeklish/

3. http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

4. http://www.e-greeklish.gr/greeklish-to-greek

 

Είναι όλα άριστα εργαλεία μετατροπής Greeklish σε Ελληνικούς χαρακτήρες και μάλιστα με τονισμό. :)

****************************************************************************************************

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...