Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θελω να κανω και εγω update και jb στην 3.1 , αλλα δεν το κανω γιατι εχω περασει παρα πολλες εφαρμογες στο iphone και δεν θελω να τις χασω. ιδικα τους κωδικους μου που εχω στο splashld. με το backup που γινεται μεσα απο το itunes τα κραταει ολλα? και εφαρμογες απο cydia και τα βιντεο apo mxtube , τραγουδια κλπ? τι θα χρειαστει να ξανα περασω μετα?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ok thanks a lot!!! θα δοκιμάσω και θα πω αν πέτυχε και αν έχουν και άλλοι παρόμοια προβλήματα να κάνουν το ίδιο!

Δυστυχώς δεν φταίει αυτό που λες! στο mobileterminal ήδη έχει τα σωστά permissions και για το ck***oulous που το έκανα και πάλι δεν παίζει! :((((((

Και εγώ όταν το πρωτοέκανα j/b (3GS 16GB) αφού πρώτα είχα κάνει update στην 3.1.2 δεν μου έπαιζε το SBSettings. Δεν μπορούσα να το ανοίξω καθόλου!! Ούτε πατώντας στις 2 γωνίες, ούτε με το sliding. Το δε Winterboard άνοιγε κανονικότατα αλλά ουσιαστικά δε δούλευε. Ότι και ναεπέλεγα στο μετά που έκανε respring ήταν σαν να μην το είχα διαλέξει ποτέ..Αυτές τις εφαρμογές που λες δεν τις έχω δοκιμάσει γιατί δεν τις βάζω. Πάντως το πρόβλημα μου το έλυσα κάνοντας Restore από iTunes και setup as new iPhone...και αυτό επειδή κάπου είχε πέσει στο μάτι μου ότι δε πρέπει να κάνουμε Update αλλά Restore στην 3.1.2. Ότι και να έφταιγε πάντως φτιάχτηκε για μένα. Εύχομαι και σε εσένα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή προτίνεις να κάνω ένα restore και μετά ξανά j/b να φτιάξει το πρόβλημα???? έχει κανείς άλλος τέτοια προβλήματα? είχα κάνει restore αλλά ήταν με την 3.1 !
Link to comment
Share on other sites

@ ababapanos

 

Καλά μια σελίδα πίσω αν κοιτάξεις την απάντηση του CarpeNoctum και την δικιά μου στον soom πρέπει να σου λύνονται οι απορίες σου..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό σου λέω και στο προτείνω επειδή απλά έπιασε σε εμένα...Τώρα μπορεί να ήταν και σύμπτωση τι να σου πω..Δεν έχεις να χάσεις πάντως και τπτ (εκτός από λίγο χρόνο βέβαια:P)
Link to comment
Share on other sites

εχει καταφερει κανεις να κανει το jail με blackra1n σε mac???

 

Έκανα πριν λίγο σε iPod 2G, σε iPhone ακόμα δεν έτυχε...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή προτίνεις να κάνω ένα restore και μετά ξανά j/b να φτιάξει το πρόβλημα???? έχει κανείς άλλος τέτοια προβλήματα? είχα κάνει restore αλλά ήταν με την 3.1 !

Ήσουν με jailbreak και έκανες update σε 3.1.2 ξανά jailbreak και μετά επανέφερες backup από itunes? Αν ναι κάνε restore και στήσε τη συσκευή σου από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Το iphone είχε 3.0.1 αρχικά, το έκανα j/b με redsnow. Μετά μου κόλλησε άσχημα όταν έβαλα winterboard. Αναγκαστικά έκανα restore στην 3.1 πλεόν, και τώρα που βγήκε το blackra1n έκανα update στην 3.1.2 και j/b ξανά με το νέο πρόγραμμα. Αρα αν είχε μείνει κατι μέσα στο κινητό ήταν από την 3.1 (χωρίς j/b). Μήπως το cydia με το rock και το icy έχουν ασυμβατότητες και δεν πρέπει να τα έχουμε όλα μαζί? γιατί έχω βάλει εγώ και τα 3 μαζί!
Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που σου λέω εγώ και ο CarpeNoctum.. Restore κανονικότατα από iTunes και set up as new...Έχουμε ρέντα σήμερα!!!:lol::lol::lol:

 

 

PS: Την πρώτη φορά που μου γινόντουσαν και εμένα όλα αυτά τα περίεργα είχα εγκαταστήσει και εγώ και τα τρία. Ενώ την δεύτερη φορά μόνο αθάνατο Cydia...

Link to comment
Share on other sites

Το iphone είχε 3.0.1 αρχικά, το έκανα j/b με redsnow. Μετά μου κόλλησε άσχημα όταν έβαλα winterboard. Αναγκαστικά έκανα restore στην 3.1 πλεόν, και τώρα που βγήκε το blackra1n έκανα update στην 3.1.2 και j/b ξανά με το νέο πρόγραμμα. Αρα αν είχε μείνει κατι μέσα στο κινητό ήταν από την 3.1 (χωρίς j/b). Μήπως το cydia με το rock και το icy έχουν ασυμβατότητες και δεν πρέπει να τα έχουμε όλα μαζί? γιατί έχω βάλει εγώ και τα 3 μαζί!

Άρα το πρόβλημα που σου λέω πάνω δεν είναι. Είναι αυτό που λες το δεύτερο μάλλον. Δε μένει κάτι άλλο. Κάνε έναν κόπο και κάνε ένα restore και στήσε από την αρχή με set up as new phone και πέρνα το cydia μόνο. Όλα αυτά θα τα κάνεις αν είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάνει κάποιο άλλο λάθος στις εγκαταστάσεις, κλπ...

Link to comment
Share on other sites

...Μήπως το cydia με το rock και το icy έχουν ασυμβατότητες και δεν πρέπει να τα έχουμε όλα μαζί? γιατί έχω βάλει εγώ και τα 3 μαζί!

 

Αν τα εγκατέστησες και τα τρία ταυτόχρονα (ιδίως τα cydia και icy),μέσω blackrain,τότε αυτό φταίει.Λογικά πρέπει να στο αναφέρει και το cydia στην πρώτη οθόνη όταν μπαίνεις στο πρόγραμμα.

Και αυτό λύνεται μόνο με restore και εγκατάσταση ΜΟΝΟ του cydia.Απ' ότι ξέρω,μετά μπορείς να εγκαταστήσεις κανονικά μέσω cydia αυτή την φορά,και το rock και το icy χωρίς να υπάρξει κανένα πρόβλημα.

 

Υ.Γ. την πρώτη φορά που έκανα jb με blackrain,εγκατέστησα και τα τρία μαζί (cydia,rock και icy) για να ξεμπερδεύω.Το jb έγινε κανονικά (τουλάχιστον έτσι νόμιζα),χωρίς να μου βγάλει κάποιο μήνυμα λάθους.Μπήκα κανονικά στο cydia,αλλά στην πρώτη οθόνη (το πρώτο μενού αν θέλετε) που σου βγάζει,είχε ένα μηνυματάκι ότι το cydia κάνει conflict με το icy λόγω του ότι εγκαταστάθηκαν ταυτόχρονα και μου διευκρίνιζε ότι αυτό λύνεται μόνο με restore.Παρ' όλα αυτά όμως μπορούσα να περιηγηθώ μέσα στο cydia.Ετσι δεν έδωσα σημασία και εγκατέστησα και το winterboard (μέσω cydia),στο οποίο επίσης μπορούσα να μπω και να τσεκάρω κάποιο θέμα από αυτά που είχα κατεβάσει.Οταν όμως έβγαινα απ' το winterboard δεν έβλεπα καμία αλλαγή.Δοκιμάζοντας να απεγκαταστήσω το winterboard μέσω cydia και να το ξαναεγκαταστήσω μέσω icy και rock δεν είχα κανένα αποτέλεσμα.

Μόλις όμως έκανα restore και εγκατέστησα κατά την διάρκεια του jb με το blackrain μόνο το cydia όλα δούλεψαν κανονικά.

Υ.Γ.2. Μου φαίνεται ότι θα πρέπει ο Περικλής να ανανεώσει τον οδηγό για το jb με blackrain, και να αναφέρει στο σημείο της εγκατάστασης των τριων προγραμματων,για το πρόβλημα που δημιουργείται αν τα εγκαταστήσουμε ταυτόχρονα,γιατί πολλοί πρωτάρηδες βιαστικοί και ανυπόμονοι φαίνεται να την πατάνε και είναι κρίμα.

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια δοκιμασα αυτο το @#$%$blackrain σε windows vista και σε mac και μου κολλαει στο entering recovery και η φατσα του πιτσιρικα δεν εμφανιζεται ποτε....αντι αυτου μου δειχνει το connect to itunes με το usb...
Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω το 3G έβαλα την έκδοση 3.1.2 και κατάφερα να περάσω μια χαρά το jailbreak...

Το θέμα είναι ότι ο geohot δεν έκανε κάποιο λάθος μια χαρά κάνει και τρέχει και σε Windows 7 (εγώ το έκανα στα Windows 7 Ultimate 64bit)

 

Απλά πρέπει να βρείτε τον συνδιασμό όταν το τρέξετε κάντε το εξής και λογικά θα λειτουργίσει κατά 80%

 

Τρέξτε το blackra1n

αμέσως μόλις δείτε ότι το κινητό κάνει restart πατήστε 6 δευτερόλεπτα το Sleep Button (είναι το OFF/ON του iPhone) μετα μόλις εμφανιστεί το μήλο μετά από 1-2 δευτερόλεπτα πατήστε το Home Button (το κεντρικό κουμπάκι που βρίσκεται κάτω από την οθόνη αφής) για 15-20 δευτερόλεπτα ακριβώς, θα δείτε ότι λέει Recovery Mode δηλαδή ότι πρέπει να το συνδέσετε με το iTunes αλλά αν συνεχίσετε λίγα δευτερόλεπτα και δεν αφήσετε το Home Button θα εμφανιστεί μετά από λιγο μια φωτογραφία του geohot.....!! :P

 

Βεβαιωθείτε ότι το iTunes είναι κλειστό και κλείστε κυρίως το itunes.exe και

ituneshelper.exe

 

Καλή τύχη και ελπίζω να δούλεψε

 

δυστηχως ουτε αυτο πετυχε μαλλον πρεπει να το παρω αποφαση οτι δεν προκειται να τα καταφερω...θα βγει κανα αλλο εργαλειο για jailbreak??ξερει κανενας?

 

εγω ρε παιδια δοκιμασα αυτο το @#$%$blackrain σε windows vista και σε mac και μου κολλαει στο entering recovery και η φατσα του πιτσιρικα δεν εμφανιζεται ποτε....αντι αυτου μου δειχνει το connect to itunes με το usb...

 

μια απ τα ιδια και μενα φιλαρακι!!

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα restore και update. Έτρεξα το @#$%$blackrain και το iphone έχει μείνει στην εικόνα που δείχνει ένα usb και ένα βελάκι με το itunes. Δεν κάνει τίποτα! Έχει 2 ώρες. Έκανα restart το pc μπαίνω στο itunes και δεν το βλέπει ενώ το κινητό πάγωσε εκεί. Τι γίνετε?
Never Settle 3...
Link to comment
Share on other sites

δυστηχως ουτε αυτο πετυχε μαλλον πρεπει να το παρω αποφαση οτι δεν προκειται να τα καταφερω...θα βγει κανα αλλο εργαλειο για jailbreak??ξερει κανενας?

 

φιλαρακο σε ευχαριστω υστερα απο αμετρητες προσπαθειες τα καταφερα ειδα την ασχημοφατσα του τυπου και τωρα περναω το cydia χιλια ευχαριστω πολυ καλες οι οδηγιες σου..σου ειμαι υποχρεος

Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια δοκιμασα αυτο το @#$%$blackrain σε windows vista και σε mac και μου κολλαει στο entering recovery και η φατσα του πιτσιρικα δεν εμφανιζεται ποτε....αντι αυτου μου δειχνει το connect to itunes με το usb...

 

Ρε pilot γιατί δεν δοκιμάζεις με το pwnage αφού έχεις mac, αν και να σου πω την αλήθεια εκεί ξεκίνησα να κάνω jaii στο ipod αλλά μού έβγαζε error το itunes ενώ ήμουν σε DFU Mode μόλις πήγαινα να βάλω την custom ipsw, και έτσι το έκανα με το blackrain...

 

Το iPod είναι καινούργιο και δεν είχε ξαναδεί σπάσιμο στην ζωή του..:p

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει με την καμια ρε παιδιά... Έβαλα την 3.1.2 έχω κλειστό το itunes. τρέχω το πρόγραμμα αλλα η φάτσα του παλικαριού δεν βγαίνει με την καμια! Τι γίνετε...
Never Settle 3...
Link to comment
Share on other sites

Ρε pilot γιατί δεν δοκιμάζεις με το pwnage αφού έχεις mac, αν και να σου πω την αλήθεια εκεί ξεκίνησα να κάνω jaii στο ipod αλλά μού έβγαζε error το itunes ενώ ήμουν σε DFU Mode μόλις πήγαινα να βάλω την custom ipsw, και έτσι το έκανα με το blackrain...

 

Το iPod είναι καινούργιο και δεν είχε ξαναδεί σπάσιμο στην ζωή του..:p

 

ειπα να δοκιμασω και κατι καινουργιο ετσι για τη πλακα...:lol:αλλα δε με θελει με τιποτα...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ΕΛΕΟΣ. Γινεται χαμος. Αλλοι τα καταφερνουν αλλοι οχι. Και βεβαια δεν λεω ελεος για εμας εδω αλλα για τον geohot. Μπραβο του που εβγαλε το blackrain αλλα μια νεα διορθωμενη εκδοση για το 3G δεν πιστευω να ειναι τοσο δυσκολο για αυτον. Καμια ενημερωση για αυτο απο κανεναν? Αν και ποτε θα βγαλει?
Link to comment
Share on other sites

Μετα από πολύ κοπο και καμια 30ρια προσπα8ειες βρηκα την λυση στο προβλημα μας..!!!

• Κανουμε την αναβαθμιση σε 3.1.2 μεσα από το itunes..

• Κατεβαζουμε το blackra1n από http://www.blackra1n.com

• Αποθηκευουμε το αρχειο στο c:\

• Παμε στο task manager και κλεινουμε ολες τις διεργασιες που εχουν να κανουν με το itunes k iphone

• Τρεχουμε το Blackra1n ως administrator

• Παταμε make it ra1n

• Κανει την δουλεια μονο του και σας βγαζει την εικονα που είναι όταν ενεργοποιουμε για πρωτη φορα το iphone με το καλωδιο..

• Εδώ είναι η μαγκια που κατά λαθος μου εκατσε κ εγινε.. αφου εχει κολλησει στην εικονα με το καλωδιο και δεν βγαζει την ασχημοφατσα του τυπου παταμε το POWER + HOME BUTTON μεχρι να κανει reset το iphone και να εμφανιστεί το μηλαράκι..

• Με το που ακουσουμε τον ηχο από το pc ότι αναγνωρισε την συσκευη αφηνουμε του POWER BUTTON και κραταμε πατημενο μονο το HOME BUTTON μεχρι να εμφανιστει η σκατο φατσα του..

• Το αφηνουμε μετα ολοκληρωνει την εγκατασταση θελει περιπου 2 λεπτα και μετα κλεινουμε όλα τα παραθυρα που μας εχει ανοιξει..

• Βρισκουμε το blackra1n μεσα στο iphone μας και κατεβαζουμε από εκει το CUDIA…!!!

• ΜΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ICE ΓΙΑΤΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΚΟΛΛΑΝΕ ΜΑΖΙ..

 

ΣΤΕΙΛΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΠΑΙΞΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα εγκατέστησες και τα τρία ταυτόχρονα (ιδίως τα cydia και icy),μέσω blackrain,τότε αυτό φταίει.Λογικά πρέπει να στο αναφέρει και το cydia στην πρώτη οθόνη όταν μπαίνεις στο πρόγραμμα.

Και αυτό λύνεται μόνο με restore και εγκατάσταση ΜΟΝΟ του cydia.Απ' ότι ξέρω,μετά μπορείς να εγκαταστήσεις κανονικά μέσω cydia αυτή την φορά,και το rock και το icy χωρίς να υπάρξει κανένα πρόβλημα.

 

Υ.Γ. την πρώτη φορά που έκανα jb με blackrain,εγκατέστησα και τα τρία μαζί (cydia,rock και icy) για να ξεμπερδεύω.Το jb έγινε κανονικά (τουλάχιστον έτσι νόμιζα),χωρίς να μου βγάλει κάποιο μήνυμα λάθους.Μπήκα κανονικά στο cydia,αλλά στην πρώτη οθόνη (το πρώτο μενού αν θέλετε) που σου βγάζει,είχε ένα μηνυματάκι ότι το cydia κάνει conflict με το icy λόγω του ότι εγκαταστάθηκαν ταυτόχρονα και μου διευκρίνιζε ότι αυτό λύνεται μόνο με restore.Παρ' όλα αυτά όμως μπορούσα να περιηγηθώ μέσα στο cydia.Ετσι δεν έδωσα σημασία και εγκατέστησα και το winterboard (μέσω cydia),στο οποίο επίσης μπορούσα να μπω και να τσεκάρω κάποιο θέμα από αυτά που είχα κατεβάσει.Οταν όμως έβγαινα απ' το winterboard δεν έβλεπα καμία αλλαγή.Δοκιμάζοντας να απεγκαταστήσω το winterboard μέσω cydia και να το ξαναεγκαταστήσω μέσω icy και rock δεν είχα κανένα αποτέλεσμα.

Μόλις όμως έκανα restore και εγκατέστησα κατά την διάρκεια του jb με το blackrain μόνο το cydia όλα δούλεψαν κανονικά.

Υ.Γ.2. Μου φαίνεται ότι θα πρέπει ο Περικλής να ανανεώσει τον οδηγό για το jb με blackrain, και να αναφέρει στο σημείο της εγκατάστασης των τριων προγραμματων,για το πρόβλημα που δημιουργείται αν τα εγκαταστήσουμε ταυτόχρονα,γιατί πολλοί πρωτάρηδες βιαστικοί και ανυπόμονοι φαίνεται να την πατάνε και είναι κρίμα.

 

Από το blackra1n βαλτε μόνο το Cydia. Το Rock να το βαλετε μετά μέσα από το Cydia και δεν δημιουργεί κανένα conflict, αλλιώς δημιουργεί προβλήματα σε εγαρμογές όπως το mobileterminal. Το Icy επίσης δημιουργεί conflict με το Cydia.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν χρειάζεται να πατήσεις τίποτα από τα παραπάνω. 2 φορες το έκανα και τελικά θέλει υπομονή και tpt παραπάνω! Αν δεν σας βγάλει την φάτσα του παλικαριού απλά restart το τηλέφωνο και ξανά από την αρχή. Την πρώτη φορα έπιασε με την 9η προσπάθεια. Την 2η φορα με την 5η.
Never Settle 3...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα μετα το update η το restore στην 3.1.2. κανω παντα ενα reboot στον υπολογιστη και μετα το jailbreak με το blackra1n και δεν εχω προβλημα.

 

Υ.Γ. Και λεω παντα γιατι το εχω κανει αρκετες φορες προσπαθωντας να λυσω το προβλημα με την υπερβολικη καταναλωση μπαταριας... Μαλλον τελικα φταιει καποια εφαρμογη αλλα δεν την εχω βρει... Αν καποιος ανακαλυψει κατι ας το γραψει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη γιά τίς απορίες πού ενδεχομένος νά έχουν απαντηθή αλλά καθώς είμαι νέος χρήστης τουIPhone 3GS 3.1.2 σκέφτομαι νά προχωρίσω σέ Jailbreak με έκδοση 3.1.2 μέσω Blackra1n.Απορίες 1)Έχω αγοράση πολλές εφαρμογές από τό App Store τίς χανω;2)Εάν θελήσω νά επανέλθω στήν αρχική του μορφή είναι εύκολο καί πώς;Σάς ευχαριστώ καί σάς ζητώ καί πάλι συγνώμη άν έγινα κουραστικώς.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...