Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θέλω βοήθεια όπως οι περισσότεροι....

Πήρα σήμερα το iphone 3g os 3.0 (ήταν) από Αμερική και εκεί που έκανα δίαφορα είπα να κάνω update σε 3.1.2.Λοιπόν αφού έκανα το update έκανα και ένα restore....

Μετά μου ζητά την sim αλλα απλα βάζεις τον κωδικό και τπτ....παραμένει το logo itunes....το ενώσα με το itune αλλα μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι η σωστή κάρτα επικοινωνείστε με το κατάστημα που το προμηθευτήκατε και τις σχετικές ανοησίες....Όλο αυτό είναι κάτι σαν activation....

Dokimasa me to iactivator αλλά δεν κάνει τπτ....

Κάποια ιδέα μια άποψη?????

Παρακαλώ στείλτε email αν δεν είναι δύσκολο στο *beeeeeeeeeeeeep*

Eυχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Θέλω βοήθεια όπως οι περισσότεροι....

Πήρα σήμερα το iphone 3g os 3.0 (ήταν) από Αμερική και εκεί που έκανα δίαφορα είπα να κάνω update σε 3.1.2.Λοιπόν αφού έκανα το update έκανα και ένα restore....

Μετά μου ζητά την sim αλλα απλα βάζεις τον κωδικό και τπτ....παραμένει το logo itunes....το ενώσα με το itune αλλα μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι η σωστή κάρτα επικοινωνείστε με το κατάστημα που το προμηθευτήκατε και τις σχετικές ανοησίες....Όλο αυτό είναι κάτι σαν activation....

Dokimasa me to iactivator αλλά δεν κάνει τπτ....

Κάποια ιδέα μια άποψη?????

Παρακαλώ στείλτε email αν δεν είναι δύσκολο στο *beeeeeeeeeeeeeeeeeeep*

Eυχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια

 

Ένα link http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=97 και λίγο διάβασμα ...

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα...

θελω βοηθεια... εχω ενα 3gs εκανα jailbreak και τωρα μου ζηταει να βαλω καρτα sim ... βαζω την δικη μου και τιποτα. το σβηνω και αφου το ανοιξω παλι τα ιδια... καμια ιδεα???????????

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα...

θελω βοηθεια... εχω ενα 3gs εκανα jailbreak και τωρα μου ζηταει να βαλω καρτα sim ... βαζω την δικη μου και τιποτα. το σβηνω και αφου το ανοιξω παλι τα ιδια... καμια ιδεα???????????

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Κάποιες πληροφορίες επί πλέον;

 

Το iPhone, από πού τ' αγόρασες; από Ελλάδα;

Ποια έκδοση λειτουργικού είχε;

Έκανες update ή resotre μέσω iTunes;

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

οχι...

εξωτερικο. δεν ξερω τι εννοεις με το λειτουργικο..

εκανα αναβαθμιση του firmware σε 3.0...

 

μετα κλασικα jailbreak...

Link to comment
Share on other sites

οχι...

εξωτερικο. δεν ξερω τι εννοεις με το λειτουργικο..

εκανα αναβαθμιση του firmware σε 3.0...

 

μετα κλασικα jailbreak...

Εξωτερικό πού συγκεκριμένα; Γιατί αν το πήρες από χώρα που είναι κλειδωμένες οι συσκευές σε συγκεκριμένους παρόχους και το φερες Ελλάδα, του έκανες αναβάθμιση στην 3.1.2 και τώρα περιμένεις να δουλέψει με ελληνική sim καλύτερα να το αφήσεις στην άκρη και να μην παιδεύεσαι άλλο.

 

Jailbreak μπορείς να του κάνεις αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να ξεκλειδώσει ώστε να δεχθεί άλλες sim. Και ακόμα δεν έχει βρεθεί εργαλείο για να σου κάνει αυτή τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

απο σερβια μου το στειλαν. ελεγε Τ-mobile.

δεν εβαλα firmware 3.1.2. ειμαι χιλια τοις εκατο βεβαιη. απλα μετα jailbreak εκανε reboot και μου ζηταει καρτα sim. και δεν ανοιγει ωστε να μπω cydia και να κανω τα σχετικα...

αν βαλω καρτα απο αλλου γνωστου μου το iphone θα λειτουργησει το δικο μου ωστε να μπω στο cydia και να κανω δουλεια? δηλ ξεκλειδωμα των GSM?

 

και ηταν δωρο απο ξαδερφια που σπουδαζουν εκει...

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτάκι για να τα πάρουμε από την αρχή.

 

Αν έγραφε T-Mobile είναι κατά 99.9 % κλειδωμένο στον πάροχο. 1 το κρατούμενο.

 

Πώς είσαι σίγουρη ότι δεν έβαλες 3.1.2; Δεν έκανες Update από itunes? Με ποιό εργαλείο έκανες jailbreak?

 

Για να μη σε αφήνει να μπεις σημαίνει ότι είσαι κλειδωμένη...

Link to comment
Share on other sites

Με έχεις μπερδέψει...

 

Αν πάτησες restore ή update στο itunes τότε σου έχει περάσει την 3.1.2 και άρα δεν μπορείς να ξεκλειδώσεις και ισχύουν αυτά που σου πα παραπάνω. Επίσης, jailbreak (όχι unlock) στην 3.1.2 γίνεται με το blackra1n.

 

Το redsnow που λες χρησιμοποιείται για jailbreak και unlock στην 3.0 (3.0.1) στο 2G. Αν έχεις την 3.0 ή 3.0.1 στο 3GS τότε χρειάζεσαι άλλα εργαλεία για unlock. To redsnow θα σου κάνει μόνο jailbreak αν θυμάμαι καλά.

 

Σύνδεσε το iphone με το itunes και πήγαινε δες τι firmware σου γράφει ότι έχεις στο itunes στις πληροφορίες που έχει στην πρώτη πρώτη καρτέλα όταν συνδέεις τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει τοτε. μπορει να τα χω και γω μπερδεψει. εχω δει τοσα που τα χω χασει πλεον...

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Δες τι σου γράφει το itunes για να δεις τι Firmware έχει πάνω η συσκευή και να δεις πώς πρέπει να συνεχίσεις από κει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις εκανα jailbreak σε εκδοση 3.1.2 και δουλευει μια χαρα.Πρωτη φορα εκανα και η διαδικασια ηταν πανευκολη με την βοηθεια φυσικα του Περικλη.Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω μονο πρωτου σβησω το blackra1n..Το cydia που κατεβασα αρκει η χρειαζονται και το icy και το rocky?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις εκανα jailbreak σε εκδοση 3.1.2 και δουλευει μια χαρα.Πρωτη φορα εκανα και η διαδικασια ηταν πανευκολη με την βοηθεια φυσικα του Περικλη.Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω μονο πρωτου σβησω το blackra1n..Το cydia που κατεβασα αρκει η χρειαζονται και το icy και το rocky?

 

ΜΗΝ τα εγκαταστήσεις και τα τρία ταυτόχρονα,δεν θα σου δουλεύουν σωστά.Βάλε μόνο το cydia (και μετά νομίζω ότι μπορείς μέσω cydia να εγκαταστήσεις και τα άλλα δύο).

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιος απο σας το μηνυμα ''unable to start the stack...'' στο προγραμμα ibluetooth απο cydia??

 

εχω κωλλησει εκει κ δεν μπορω να το φτιαξω,εχω ηδη δοκιμασει επαννεκινηση,επανεγκατασταση κτλ..αλλα τπτ.

 

σας ευχαριστω για το χρονο σας.

Απο λαθος σε λαθος μαθαινει κανεις ολοκληρη την αληθεια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Περίπου ένα μήνα πριν, απέκτησα ένα iPhone από Ελλάδα (WIND), ξεκλείδωτο, με λογισμικό 3.0 (7Α341). Χωρίς να κάνω κάποια αναβάθμιση στις νεότερες εκδόσεις που έδινε το iTunes, το έκανα JailBreak χάρη στο redsnow 0.8. Πλέον, ΟΛΑ λειτουργούν κανονικά.

 

Εδώ, ωστόσο, έχω απορίες: την πρώτη φορά που άνοιξα το Cydia, μου ζητήθηκε η παρακολούθηση του ECID. Και επιπλέον λαμβάνω το μήνυμα «This device has a 3.1 ECID SHSH on file». Γνωρίζω πως κάτι χρειάζεται το συγκεκριμένο σε ότι αφορά το downgrade, δεν γνωρίζω όμως σε τί χρειάζεται, και τι πρέπει να κάνω.

 

Σκοπός μου είναι να αναβαθμίσω το τηλέφωνο στην πλέον πρόσφατη διαθέσιμη έκδοση. Τι πρέπει να κάνω προτού προβώ στην αναβάθμιση, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να κάνω την αναβάθμιση και να διατηρήσω το JailBreak, θα έχω κάποια προβλήματα αν το κάνω, γίνεται μέσω του redsnow, .... άλλες συμβουλές γενικώς;

 

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας...

Μπηκα κι εγω σε αυτο το τρελλο κινητουλη :) χε

εχω διαβασει εδω και ωρες αρκετα κομματια του φορουμ και δυσταζω να κανω το οτιδηποτε. Για να μη κανω καμια χαζομαρα.

Λοιπον πηρα σημερα το S και θελω να το ενεργοποιησω και μετα να το κανω και jailbrake.

Μπορειτε να μου πειτε 2-3 links ωστε να ξεκινησω μια διαδικασια απλη για να κανω το κινητο μου jailbrake kai na to ενεργοποιησω? το πηρα απο το GERMANO.

 

Σας υπερευχαριστω :)

 

Υ.Γ. Εχω μπερδευτει με ποιο προγραμμα κανω jailbrake .... ουφ :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας...

Μπηκα κι εγω σε αυτο το τρελλο κινητουλη :) χε

εχω διαβασει εδω και ωρες αρκετα κομματια του φορουμ και δυσταζω να κανω το οτιδηποτε. Για να μη κανω καμια χαζομαρα.

Λοιπον πηρα σημερα το S και θελω να το ενεργοποιησω και μετα να το κανω και jailbrake.

Μπορειτε να μου πειτε 2-3 links ωστε να ξεκινησω μια διαδικασια απλη για να κανω το κινητο μου jailbrake kai na to ενεργοποιησω? το πηρα απο το GERMANO.

 

Σας υπερευχαριστω :)

 

Υ.Γ. Εχω μπερδευτει με ποιο προγραμμα κανω jailbrake .... ουφ :(

http://www.myphone.gr/forum/announcement.php?f=94&a=96 Ειναι τοσο απλο...:)

Οσο αφορα το jb,το κανουμε με το blackra1;)Ψαξε λιγο.Ειδικα για το 3gs ειναι πιο ευκολο!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτει.... η πρωτη κινηση ειναι να το συνδεσω με το itunes για ενεργοποιηση????? θα πρεπει να κανω και αναβαθμιση ή δε κανει μεχρι να το κανω jailbrake????

 

Στην ενεργοποιηση πρεπει να βαλω τη sim Την κανονικη ή μπορω να βαλω και μια αλλη προσωρινη????

Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτει.... η πρωτη κινηση ειναι να το συνδεσω με το itunes για ενεργοποιηση????? θα πρεπει να κανω και αναβαθμιση ή δε κανει μεχρι να το κανω jailbrake????

 

Στην ενεργοποιηση πρεπει να βαλω τη sim Την κανονικη ή μπορω να βαλω και μια αλλη προσωρινη????

 

Γιατι μπερδευεσαι?1)Βαζεις οποια σιμ θελεις μεσα και το συνδεεις με το pc(itunes).2)Κανεις την αναβαθμιση στην 3.2.1.3)Κλεινεις το itunes και προχωρας στο jb με το blackra1;)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μπερδευεσαι?1)Βαζεις οποια σιμ θελεις μεσα και το συνδεεις με το pc(itunes).2)Κανεις την αναβαθμιση στην 3.2.1.3)Κλεινεις το itunes και προχωρας στο jb με το blackra1;)

 

Το blackra1 που το βρισκω? ποια ειναι η τελευταια εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Το blackra1 που το βρισκω? ποια ειναι η τελευταια εκδοση?

http://www.blackra1n.com

Link to comment
Share on other sites

 

πω πω ρε παιδια...σας ευχαριστω... να ρωτησω κατι... αν βαλω μια καρτα σιμ ιντερνετ της κοσμοτε 5GB χρειαζετε ρυθμισεις για να παιξει το ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

πω πω ρε παιδια...σας ευχαριστω... να ρωτησω κατι... αν βαλω μια καρτα σιμ ιντερνετ της κοσμοτε 5GB χρειαζετε ρυθμισεις για να παιξει το ιντερνετ?

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ με τέτοια κάρτα..

 

Άσχετο.. Εσύ δεν έγραφες παλιάααααα :lol: στο p900;;; Και είχες στην υπογραφή σου Links με εφαρμογές;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...