Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πολυ ομορφα pazo σε ευχαριστω. μια ερωτηση ακομα αν μου επιτρεπετε..οσοι απο τα «μεγαλα κεφαλια» αυτου του σαιτ δεν εχετε προσβαση σε mac το κανατε αυτο με τα custom ή περιμενετε; :)

 

Όταν «εντοπίσεις» το σωστό custom ipsw, μια χαρά μπορείς να το κάνεις σε Windows.

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άσχετο αλλά βλέπω ότι έχει στα other κατελειμέννα 1,06GB..

Σίγουρα είναι χρήσιμα αρχεία συστήματος η απλά έχει γεμίσει με Temp Folders??

Έχω 237 εφαρμογές σύνολο αν κάτι λέει αυτό......

 

http://img38.imageshack.us/img38/241/73834394.jpg

 

Αν γίνεται μπορείτε να μου πείτε τους Folders να τους σβήσω με έναν File manager η SSH από το PC...?

Δηλαδή τους φακέλους που απλά δεν χρησιμοποιούνται και έχουν άχρηστη σαβούρα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξής θέμα: εγκαθιστώ από Cydia το Mobile Terminal το ανοίγει κανονικά αλλά δεν βλέπω πουθενά το prompt για περάσω τις εντολές...έχω blackra1n JB στο 3.1.2 και ipod Touch. Καμμιά ιδέα κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά βλέπω ότι έχει στα other κατελειμέννα 1,06GB..

Σίγουρα είναι χρήσιμα αρχεία συστήματος η απλά έχει γεμίσει με Temp Folders??

Έχω 237 εφαρμογές σύνολο αν κάτι λέει αυτό......

 

http://img38.imageshack.us/img38/241/73834394.jpg

 

Αν γίνεται μπορείτε να μου πείτε τους Folders να τους σβήσω με έναν File manager η SSH από το PC...?

Δηλαδή τους φακέλους που απλά δεν χρησιμοποιούνται και έχουν άχρηστη σαβούρα...

 

Το έκανα τελικά...

Έχω κατελειμένα μόνο 500Mb από 1,16GB που είχε πάει... :)

Link to comment
Share on other sites

Μ' αυτή την ανακοίνωση στο Twitter, ο Geohot ξεκίνησε τη προσπάθεια, να ξεκλειδώσει το 05.11.07 baseband.

 

Οι «κλειδωμένοι», ας αρχίσουν να ελπίζουν ξανά, με δεδομένη την επιτυχία του Geohot στο jailbreak με το blackra1n και τη ...σιωπή της Dev Team σε ότι αφορά στο unlock του συγκεκριμένου baseband.

 

Περισσότερες πληροφορίες και ...λίγο κουτσομπολιό, εδώ: Geohot Starts Looking for an iPhone Unlock

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έχω iphone 3g (v3.1.2)και εκανα jailbreak με blackra1n.Όλα καλά αλλά

δε μπορώ να κανω sync,applications που έχω κατεβασει στο pc μέσω νετ.Τι να τσεκάρω,τι δε κάνω σωστά?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

εχω λοιπον και εγω ενος φιλου το iphone 3g 16gb αγορασμενο απο εξω !!

εκανε την $!$%$ και το αναβαθμησε σε 3.1.2 και ΚΛΕΙΔΩΣΕ!!!

ΔΕΝ ΕΧΩ MAC !!!

αλλα με διαφορες διαδικασιες καταφερα και το ξεκλειδωσα..(τουλαχιστον εχι ενα ipod touch τωρα:p)

στο θεμα μας τωρα!!

καταφερα λοιπον και το ξεκλειδωσα και το κατεβασα στην 3.0 ΑΛΛΑ παραμενει με firmware 05.11.07 !!!

εχει και cydia !!! περασα και το repo66 !!!

και μετα αρχισε να μου τα χαλαει :worry: !!!!

οταν παω: ρυθμησεις->γενικα->πληροφορειες μου βγαζει στον δυκτιο:μη διαθεσιμο

και εχει συνεχεια στην γωνια του σηματος : αναζητηση !!

 

εχω διαβασει και εδω και αλλου τα απελπιστηκα μυνηματα για την 3.1.2 !!!

αποφασησα ομως να ποσταρω αφου εφτασα στην πηγη... αλλα δεν ηπια νερο!

 

εχει κανεις καμια ιδεα???

 

ευχαριστω για τον χρονο σας εκ των προτερων !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

εχω λοιπον και εγω ενος φιλου το iphone 3g 16gb αγορασμενο απο εξω !!

εκανε την $!$%$ και το αναβαθμησε σε 3.1.2 και ΚΛΕΙΔΩΣΕ!!!

ΔΕΝ ΕΧΩ MAC !!!

αλλα με διαφορες διαδικασιες καταφερα και το ξεκλειδωσα..(τουλαχιστον εχι ενα ipod touch τωρα:p).....................

 

Πρώτ' απ' όλα, πρέπει να ξεκαθαρίσεις τις έννοιες. Άλλο jailbreak κι άλλο unlock.

 

Αυτό που κατάφερες, είναι να κάνεις jailbreak και όχι να το ξεκλειδώσεις. Ρίξε μια ματιά στο θέμα: Μόλις παρέλαβα το νέο μου iPhone. Και τώρα; για να κατανοήσεις τις έννοιες και την ορολογία. Θα σε βοηθήσει για τη συνέχεια.

 

Σωστά σου βγάζει λοιπόν «μη διαθέσιμο δίκτυο» και «αναζήτηση» σήματος, αφού περιμένει να του βάλεις τη SIM του παρόχου κινητής τηλεφωνίας, στον οποίο είναι κλειδωμένο (π.χ. T-Mobile, Orange κλπ), να το συνδέσεις στο iTunes και να το ενεργοποιήσεις (activation).

 

Υπάρχει τρόπος να ξεκλειδωθεί, με τη προϋπόθεση όμως, ο bootloader να είναι ο 05.08 (5.8). Για να δεις λοιπόν τη version του bootloader, αλλά και για να προχωρήσεις στο ξεκλείδωμα, πρέπει να εγκαταστήσεις από τη cydia το Fuzzyband.

 

Συγκεκριμένες οδηγίες, εδώ: Downgrade iPhone 3G OS 3.1 Baseband 05.11.07 to 04.26.08

 

Αν λοιπόν είσαι τυχερός και υποβαθμίσεις το baseband, μπορείς να προχωρήσεις στο unlock μ' αυτόν τον οδηγό (σαν πιο απλή διαδικασία, μιας κι υπάρχουν κι άλλοι): Ενεργοποίηση και ξεκλείδωμα του iPhone 3G μέσω iTunes και UltraSn0w

 

Βέβαια, αν ο bootloder σου δεν είναι ο 5.8 (το πιο πιθανό :( ), υπάρχει ακόμα ...ελπίδα για το μέλλον: Geohot - 05.11.07 exploit finding starts NOW!!! 10:00 PM EST. Ας ελπίσουμε πως ο «Γιωργάκης» θα τα καταφέρει και πάλι! :)

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

O geohot για ακομα μια φορα θα σωσει την κατασταση με την βοηθεια του iHacker και θα βγαλουν unlock για το 5,11,7 baseband για να μπορεσουν επιτελους ολοι οι χρηστες iphone 3g kai 3gs να ελευθερωσουν τα κινητα τους απο τους κλειδωμενους παροχους. Ενα exploit που εδωσε ο iHacker ston Geohot θα κανει την ιδια δουλεια με το 24kpwn που μεχρι τωρα χρησιμοποιουσαν ολοι οι χρηστες. Το μονο που μενει ειναι να προστεθει ο κωδικας του ultrasn0w στο νεο exploit και να φτιαχθει το πακετο που θα μας επιτρεπει να εγκαθιστουμε το unlock στο iphone 3g kai 3gs. Aρα υπομονη για λιγο ακομα για ολους αυτους που χρησιμοποιουσαν τα iphone τους μεχρι τωρα μονο σαν ipod!!!! Salvation is near

 

Νεωτερα απο εδω http://twitter.com/geohot

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Εχω ενα 3G iphone απο εξωτερικο κ εχω κανει jailbreak στην εκδοση 3 k unlock με ultrasnow. Εκανα reset μεσα απο το menu κ απο τοτε δεν ανοιγει...Στο itunes εκανα restore and update κ εμφανιζεται το usb σημα. εχω το τελευταιο itunes. δεν μπορω να δω τι εκδοση εχω. help PLEASE κοντευω να τρελαθω....
Link to comment
Share on other sites

Εχω iphone 3G αναβαθμισμενο σε 3.1.2 και ειναι κλειδωμενο λογω οτι εχει αγορασθει απο εξωτερικο

 

συνοψιζοντας προς το παρον δεν εχουμε καμια λυση να το κανουμε unlock.

τι χρειαζεται να προετοιμασουμε για να γινει unlock οταν ερθει η ωρα..

Κινητό Τηλέφωνο το Τερματικό του Μέλλοντος
Link to comment
Share on other sites

καποια στιγμη ειχε γραφτει οτι στα μοντελα με κωδικο που αρχιζει απο MC δεν δουλευει το blackr1n τελικα ισχυει αυτο?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Αντε κάναμε και λίγο o/c το iPhone μας...

Αλλά δεν ανεβαίνει άλλο μάλλον δεν πάει πάνω από 519MHz

Εδώ http://modmyi.com/forums/general-iphone-chat/643551-iphone-overclocking.html λέει ότι πάει και 550MHz και παραπάνω... Πως να το πάω παραπάνω?

Γιατί το Plist αρχείο όσο και να το αλλάξω δεν ανεβαίνει...

 

 

_______________________________________

http://img688.imageshack.us/img688/9751/dsc01007.jpg

Link to comment
Share on other sites

BlackSn0w Unlock for iPhone Is Coming Soon

 

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=5825

 

This means that all iPhones will be unlockable; including those that have accidentally or intentionally upgraded to the latest firmware.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

μηπως ξερεις αν υπαρχει καμια εξελιξη στο θεμα με την υποβαθμιση του baseband? χτες εκανα update και εγω, και πλεον δεν μου αναγνωριζει την καρτα sim.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανενας καποιο νεο για να κανουμε unlock 3G ?

 

Μπορείς να παρακολουθήσεις τις εξελίξεις εδώ: blacksn0w is coming κι εδώ: BlackSn0w Unlock for iPhone Is Coming Soon, αλλά και στο blog του Geohot: ON THE IPHONE.

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ρε παιδιά , γιατί θα το σπάσω !!!

 

Πριν λίγες ώρες παρέλαβα και εγώ το καινούριο μου 3GS μετά από χρόνια συμβίωσης με WM !

 

Προσπαθώ να το κάνω Jailbreak αλλά κάτι πάει στραβά !

Κάνω ακριβώς την διαδικασία μέσω Blackra1n , μόλις τελειώσει η διαδικασία χωρίς να έχω βάλει cydia αν απενεργοποιήσω την συσκευή και την ξανά ενεργοποιήσω μου βγάζει το γνωστό σηματάκι του itunes και το καλώδιο και το itunes μου λέει ότι θέλει Restore .

Του κάνω και μετά επανέρχεται στην αρχική του μορφή.

Το ίδιο ακριβώς γίνετε και αν βάλω το cydia .

 

Με λίγα λόγια αν περάσω το Jailbreak μέσω Blackra1n , ότι και αν κάνω μετά , π.χ. βάλω διάφορες εφαρμογές , αν κάνω restart μου κολλάει και θέλει restore.

 

 

Βοηθήστε με γιατί θα σκάσω!

 

Να σας πω ότι έχω WIN 7 (δοκίμασα και σε XP αλλά τα ίδια) και το iphone είναι 42 εβδομάδας παραγωγής.

 

Αν θυμάστε πείτε μου και το site που βάζω τον συριακό μου και μου λέει διάφορες πληροφορίες.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μιλτο οταν σου βγαζει Το καλωδιο η οθονη μην κανεις Restore αφησε το συνδεμενο και πατα μαζι το home με το power ετσι εκανα σε 2 φιλους(με xp) και μολις ξανανοιξει αρχιζει τι j/b κανονικα δοκιμασε το

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

.…........Αν θυμάστε πείτε μου και το site που βάζω τον συριακό μου και μου λέει διάφορες πληροφορίες.

 

Ευχαριστώ.

 

Εδώ: http://www.chipmunk.nl/klantenservice/applemodel.html

 

Δοκίμασες το καινούργιο blackra1n;

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Μιλτο οταν σου βγαζει Το καλωδιο η οθονη μην κανεις Restore αφησε το συνδεμενο και πατα μαζι το home με το power ετσι εκανα σε 2 φιλους(με xp) και μολις ξανανοιξει αρχιζει τι j/b κανονικα δοκιμασε το

 

Θα το δοκιμάσω , αλλά μάλλον άλλου κολλάει εμένα.

Περνάω το j/b κάνει restart από μόνο του κανονικά αλλά μετά αν ξανά κάνω restart τότε κολλάει .

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω , αλλά μάλλον άλλου κολλάει εμένα.

Περνάω το j/b κάνει restart από μόνο του κανονικά αλλά μετά αν ξανά κάνω restart τότε κολλάει .

 

Μια κι έχεις κάνει (απ' ότι κατάλαβα) αρκετά restore μέχρι τώρα, δε κάνεις κι άλλο ένα, τρέξε ξανά το blackra1n (το τελευταίο) για το jailbreak, αλλά όταν μετά το συνδέσεις με το iTunes, να το κάνεις setup as a new phone, αντί να επαναφέρεις το προηγούμενο backup;

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φοράει δυστυχώς την καινούρια bootrom και δε μπορεί να κάνει un-tethered jailbreak = σε κάθε επανεκκίνηση το χάνει και πρέπει να συνδεθεί με υπολογιστή για να επανεκκινήσει η συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και αυτό 4 φορές . :(

 

Μάλλον φοράει δυστυχώς την καινούρια bootrom και δε μπορεί να κάνει un-tethered jailbreak = σε κάθε επανεκκίνηση το χάνει και πρέπει να συνδεθεί με υπολογιστή για να επανεκκινήσει η συσκευή.

 

Αυτό πως το βλέπω ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...