Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα :)

 

Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από τους ήδη γνώστες / χρήστες των JB http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/rolleyes.gif

 

Επρόκειτο να μου φέρει η θεία από το Σικάγο http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/tongue.gif (πλάκα κάνω ένας γνωστός από Αμερική είναι) ένα iPhone 3Gs και θα ήθελα να μου πείτε αν με αυτό το "εργαλείο" / τρόπο θα μπορώ να βάλω Ελληνική κάρτα sim http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/worry.gif

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την ταλαιπωρία απλά στον κόσμο αυτό (του JB/Unlock κυρίως) πρώτη φορά θα μπω http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/redface.gif

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

....................από Αμερική είναι ένα iPhone 3Gs και θα ήθελα να μου πείτε αν με αυτό το "εργαλείο" / τρόπο θα μπορώ να βάλω Ελληνική κάρτα sim ..........

 

ε; :wacko:

 

Τέλος πάντων... μπορούν να γίνουν όλα, με το τελευταίο blackra1n (jailbreak) και blacksn0w (unlock).

 

Αν όμως έχει τη «νέα» bootrom (359.3.2, Πώς μπορείτε να ελέγξετε την έκδοση bootrom της συσκευής σας), θα χάνει το jailbreak με κάθε restart/reboot/on-off και θα χρειάζεται να συνδεθεί σε υπολογιστή και ...ξανά blackra1n. Δεν ξέρω αν χάνεται και το unlock, αν και δεν το πιστεύω (προσωπική εκτίμηση).

 

Χωρίς να είναι απόλυτο, οι φήμες λένε πως τα τηλέφωνα με τη νέα bootrom, άρχισαν να κυκλοφορούν μετά τη 40η εβδομάδα παραγωγής (ψηφία 4 και 5 του serial number).

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. μια γρηγορη ερωτηση.

το reminder του ημερολογίου, υπαρχει τροπος να παραμετροποιηθεί ώς προς τον ήχο ειδοποίησης και ως προς την αναβολή του με καποιο 3rd party προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα .....παιδια ψαχνω ενα προγραμμα voip το οποιο μεσο 3g να μπωρω να κανω κλησεις σε αστικα υπεραστικα τηλεφωνα .

αν γνωριζει κανεις ας μου δωση καποιο το οποιο ειναι αξιοπιστο μεσω 3g κλησεις και (αυτο το λεω γιατι εχω δωρεαν mb) και αν χριαζεται να κανω καποιεσ ρυθμισεις σε καποιον παροχο

ευχαριστώ.....

 

 

 

Τροποποίηση από την ομάδα διαχείρισης:

δεν επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω μία συσκευή 2G με την οποία αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Ξαφνικά άρχισε να κλείνει μόνη της, συνήθως μετά από ομιλία ή κατά τη διάρκεια κάποιου ανοιχτού προγράμματος. Μαυρίζει η οθόνη και μένουν κάποιες άσπρες τελείες σ'αυτήν ή κολλάει και αρχίζει η κολλημένη εικόνα να τρεμοπαίζει και να εξαφανίζεται. Έχω κάνει άπειρες φορές τη διαδικασία Activate/Jailbreak/Unlock στην έκδοση 3.0 αλλά δεν μπορώ να βρω λύση στο πρόβλημά μου. Έχει κανείς αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα; Έχετε καμιά πρόταση; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι κατοχος Iphone 3g απ τον Ιουνιο kai 3gs απ το Σεπτεμβρη.Μεχρι τωρα δεν εχω τολμησει να κανω jailbreak εχοντας διαβασει για διαφορα προβληματα.

1)Τελικα υπαρχει απροβληματιστο jailbreak ακομα και με την εκδοση 3.1.2. ?

2)Κανοντας jailbreak μετα μπορω να κανω κανονικα τις αναβαθμισεις μεσω itunes που βγαινουν καθε τοσο?

3)Υπαρχει περιπτωση το itunes να καταλαβει οτι εχω πειραξει τη συσκευη και να μου τη μπλοκαρει η κατι τετοιο?

4)Μετα το jailbreak μειωνεται σε μεγαλο βαθμο η αναμονη μπαταριας?

5)Επειδη εχω διαβασει 2-3 προγραμματα και τροπους για να κανω jailbreak μπορει να μου δωσετε ενα link που να περιγραφει βημα βημα την εγκατασταση και με αξιοπιστια λογω που ειμαι πρωταρης?Εχω οπως σας ειπα το 3gs με την εκδοση 3.1.2.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι κατοχος Iphone 3g απ τον Ιουνιο kai 3gs απ το Σεπτεμβρη...........

 

1)Τελικα υπαρχει απροβληματιστο jailbreak ακομα και με την εκδοση 3.1.2. ?

 

- Το jailbreak από μόνο του, είναι «απροβλημάτιστo» σε όλες τις εκδόσεις λογισμικού. Από κει και πέρα όμως, για πιθανά προβλήματα στη συσκευή που μπορεί να προκύψουν, είναι υπεύθυνες οι εφαρμογές που θα εγκαταστήσεις από μη επίσημες πηγές (cydia κλπ) και όχι από το επίσημο Apple Store, μέσω iTunes. Η Apple, για λόγους ασφαλείας και σταθερότητας, έχει απαγορεύσει τη «πρόσβαση» σε ορισμένες περιοχές του συστήματος του iPhone και ελέγχει αυστηρά τις επίσημες εφαρμογές, σε ότι αφορά στο τί επιτρέπεται και τί δεν επιτρέπεται να κάνουν. To jailbreak «ανοίγει» αυτές τις απαγορευμένες περιοχές και επιτρέπει την εγκατάσταση εφαρμογών που (θεωρητικά) μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν. Σ' αυτό έγκειται η επικινδυνότητα. Περισσότερα, εδώ: Read me first! Πληροφορίες Jailbreaking για αρχάριους

 

2)Κανοντας jailbreak μετα μπορω να κανω κανονικα τις αναβαθμισεις μεσω itunes που βγαινουν καθε τοσο?

 

- Μπορείς να κάνεις την αναβάθμιση, αλλά θα χάσεις το jailbreak. Εφόσον χρησιμοποιείς εφαρμογές εγκατεστημένες μέσω cydia (το ανεπίσημο «appstore» των jailbroken συσκευών), θα τις χάσεις κι αυτές. Για να τις εγκαταστήσεις ξανά, στην αναβαθμισμένη έκδοση του λειτουργικού, θα πρέπει να περιμένεις να βρεθεί (αν βρεθεί) τρόπος να γίνει jailbreak και σ' αυτή. Αλλιώς, δεν προχωράς στην αναβάθμιση και περιμένεις, μέχρι να κυκλοφορήσει στο διαδίκτυο ο τρόπος για να γίνει το νέο jailbreak.

 

3)Υπαρχει περιπτωση το itunes να καταλαβει οτι εχω πειραξει τη συσκευη και να μου τη μπλοκαρει η κατι τετοιο?

 

- Όχι. Μην το φοβάσαι αυτό.

 

4)Μετα το jailbreak μειωνεται σε μεγαλο βαθμο η αναμονη μπαταριας?

 

- Όχι. Μπορεί όμως κάποια «κακογραμμένη» εφαρμογή που θα εγκαταστήσεις από cydia, να μειώσει την αυτονομία της μπαταρίας.

 

5)Επειδη εχω διαβασει 2-3 προγραμματα και τροπους για να κανω jailbreak μπορει να μου δωσετε ενα link που να περιγραφει βημα βημα την εγκατασταση και με αξιοπιστια λογω που ειμαι πρωταρης?Εχω οπως σας ειπα το 3gs με την εκδοση 3.1.2.

 

- Ρίξε μια ματιά εδώ για περισσότερες πληροφορίες: myphone iPhone Guides

 

- Αναλυτικούς οδηγούς βήμα-βήμα, θα βρεις πολλούς με μια απλή αναζήτηση στο Internet. Ο απλούστερος και ταχύτερος, μέχρι στιγμής, τρόπος jailbreak, γίνεται με το blackra1n του Geohot. Για παράδειγμα (στα ελληνικά): [Οδηγός] blackra1n: jailbreak iPhone 3G and 3GS with v3.1.2

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Φίλε pazo καταρχας πολλα ευχαριστω για όλη τη βοηθεια.

Μια ερωτηση μονο ακομα υπαρχειπρογραμμα που να κανει ηχογραφηση κλησεων για να κατεβασω απ το Cydia?

Link to comment
Share on other sites

......Μια ερωτηση μονο ακομα υπαρχει προγραμμα που να κανει ηχογραφηση κλησεων για να κατεβασω απ το Cydia?

 

Δεν υπάρχει ακόμα. Μεταξύ μας, μου κάνει εντύπωση πως μια τέτοια χρήσιμη δυνατότητα, δεν είναι υλοποιημένη από τη μαμά Apple.

 

Προς το παρόν, υπάρχει μόνο το Recorder της Retronyms στο AppStore, το οποίο, εκτός των άλλων μπορεί να ηχογραφήσει και τις εξερχόμενες κλήσεις, μόνο όμως στο ...Αμέρικα, λόγω περιορισμών (επίσημη εφαρμογή γαρ). Χρειάζεται τη συνεργασία του παρόχου κινητής (AT&T) για να δουλέψει.

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς να μου πεί αν κάνω jailbreak με blakrain σε iphone με εφαρμογές μέσα θα τα χάσω όλα και πρέπει να τα περάσω πάλι απο την αρχή ??
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς να μου πεί αν κάνω jailbreak με blakrain σε iphone με εφαρμογές μέσα θα τα χάσω όλα και πρέπει να τα περάσω πάλι απο την αρχή ??

 

Ναι, δεν ειναι ομως και τιποτα φοβερο να το ξαναστησεις :rolleyes:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν ειναι ομως και τιποτα φοβερο να το ξαναστησεις :rolleyes:

 

Οντως δεν είναι αλλα το θέμα είναι με τα μηνύματα και τα notes δεν μπορώ να βρώ τρόπο να τα πάρω αντίγραφο γιατί φαντάζομαι οτι πρέπει να το κάνω set as new device μετά το restore απο το itunes και όχι να περάσω το παλιό backup γιατί δημιουργεί προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν είναι αλλα το θέμα είναι με τα μηνύματα και τα notes δεν μπορώ να βρώ τρόπο να τα πάρω αντίγραφο γιατί φαντάζομαι οτι πρέπει να το κάνω set as new device μετά το restore απο το itunes και όχι να περάσω το παλιό backup γιατί δημιουργεί προβλήματα.

 

Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να χάσεις τίποτα. Υποθέτω πως δεν έχεις περάσει ακόμα την 3.1.2. και έχεις το 3Gs αγορασμένο από Ελλάδα (δε χρειάζεται δηλαδή unlock).

 

Αν την έχεις περάσει ή τ' αγόρασες με την 3.1.2, τότε γιατί δεν κάνεις κατ' ευθείαν jailbreak με blackra1n; Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να ξανακάνεις restore.

 

Αν δεν την έχεις περάσει, δοκίμασε να κάνεις update μέσω iTunes στη 3.1.2 (χωρίς να χάσεις τίποτα απ' αυτά που σ' απασχολούν) ή restore και επαναφορά απ' το backup, όπως θα σου προτείνει το iTunes. Μετά, προχωράς στο jailbreak με blackra1n.

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να χάσεις τίποτα. Υποθέτω πως δεν έχεις περάσει ακόμα την 3.1.2. και έχεις το 3Gs αγορασμένο από Ελλάδα (δε χρειάζεται δηλαδή unlock).

 

Αν την έχεις περάσει ή τ' αγόρασες με την 3.1.2, τότε γιατί δεν κάνεις κατ' ευθείαν jailbreak με blackra1n; Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να ξανακάνεις restore.

 

Αν δεν την έχεις περάσει, δοκίμασε να κάνεις update μέσω iTunes στη 3.1.2 (χωρίς να χάσεις τίποτα απ' αυτά που σ' απασχολούν) ή restore και επαναφορά απ' το backup, όπως θα σου προτείνει το iTunes. Μετά, προχωράς στο jailbreak με blackra1n.

 

To πέρασα έκανα και install cydia αλλά cydia δεν υπάρχει πουθενά καμία ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κάνω λάθος θέλει restore και όχι update για να περάσει το blackra1n....

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαίνεται δεν το γλυτώνω το restore.

 

Έστω κι έτσι, μετά το restore, επανέφερε το backup και μετά blackra1n. Πιστεύω να δουλέψει αυτή τη φορά... :confused:

 

(τώρα, θα μου πεις και με το δίκιο σου... πειράματα στο τηλέφωνό σου θα κάνουμε ... τσκ τσκ τσκ)

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Mε το phoneview πάντως μπορείς να πάρεις τα μηνύματα σου και τις σημειώσεις στον υπολογιστή σου...

 

Αν έχεις Mac... Για win αν ξέρει κάποιος κάτι ας μας πει..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Mε το phoneview πάντως μπορείς να πάρεις τα μηνύματα σου και τις σημειώσεις στον υπολογιστή σου...

 

Πολύ καλή εφαρμογή το PhoneView. Το κακό όμως είναι, πως δε μπορείς να τα ξαναβάλεις στη ...θέση τους. :wacko:

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή εφαρμογή το PhoneView. Το κακό όμως είναι, πως δε μπορείς να τα ξαναβάλεις στη ...θέση τους. :wacko:

 

Nαι αυτό είναι το κακό...:mad:

 

Αλλά τελικά πριν κάνει restore και ξεκλείδωμα μιας και μιλάμε για jail συσκευή να πάει στο:

/private/var/mobile/Library/Notes

 

Και να αντιγράψει το notes.db και το notes.idx η όλο το φάκελο στο υπολογιστή του και να το ξαναβάλει μόλις το ξεκλειδώσει..

 

Το ίδιο και με τα μηνύματα, είναι στο ίδιο φάκελο και παίρνει όπως είναι όλο το φάκελο!!

 

 

Υ.Σ

Σε ωραίο νούμερο Post πήγες και έπεσες...:)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ετοιμος να κανω jb στο καινουριο μου iphone.ελεγξα και εχω την τελευταια bootrom..δε θα εχω καποιο προβλημα αν δεν κλεισει η συσκευη ετσι?ξερετε αν προκειται να βγει συντομα και για μας με την καινουρια bootrom, jb απροβληματιστο?

αν το κανω τωρα,και βγει καποια στιγμη,τι απαιτειται και τι χανω για να κανω update στο καινουριο jb?

 

και κατι τελευταιο που δεν καταλαβα.πρεπει να κανω restore πριν προχωρησω σε jb?

αν δεν κανω και γινει το jb μεσω blackra1n,θα σβηστουν επαφες/ημερολογιο κτλ?

Link to comment
Share on other sites

......και κατι τελευταιο που δεν καταλαβα.πρεπει να κανω restore πριν προχωρησω σε jb?

αν δεν κανω και γινει το jb μεσω blackra1n,θα σβηστουν επαφες/ημερολογιο κτλ?

 

Εφόσον θα κάνεις jaibreak με blackra1n, πρέπει να κάνεις πρώτα restore στη 3.1.2, γιατί αλλιώς έχεις πρόβλημα με την εγκατάσταση της cydia.

 

Για το δεύτερο, θα σου πρότεινα, μετά το restore, να επαναφέρεις το backup μέσω iTunes, αντί να επιλέξεις το setup as a new phone. Αν αυτό δε πιάσει, ή δημιουργήσει προβλήματα, λίγο το κακό. Ξανακάνεις restore... και επαναφέρεις επαφές και ημερολόγια με συγχρονισμό.

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα κάνεις jaibreak με blackra1n, πρέπει να κάνεις πρώτα restore στη 3.1.2, γιατί αλλιώς έχεις πρόβλημα με την εγκατάσταση της cydia.

 

Για το δεύτερο, θα σου πρότεινα, μετά το restore, να επαναφέρεις το backup μέσω iTunes, αντί να επιλέξεις το setup as a new phone. Αν αυτό δε πιάσει, ή δημιουργήσει προβλήματα, λίγο το κακό. Ξανακάνεις restore... και επαναφέρεις επαφές και ημερολόγια με συγχρονισμό.

 

Δηλαδη κανω restore μεσω itunes, μετα jb μεσω blackra1n και μετα επαναφορα backup μεσω itunes? συγχωρεσε την αγνοια μου,ειμαι λιγο ασχετος!

επισης οταν κανω backup,γινεται και το ημερολογιο?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κανω restore μεσω itunes, μετα jb μεσω blackra1n και μετα επαναφορα backup μεσω itunes? συγχωρεσε την αγνοια μου,ειμαι λιγο ασχετος!

επισης οταν κανω backup,γινεται και το ημερολογιο?

 

Εφόσον είσαι ήδη στη 3.1.2, αυτό θα πρότεινα να δοκιμάσεις. Restore στη 3.1.2, blackra1n και επαναφορά απ' το backup στη πρώτη σύνδεση με iTunes. Προσωπικά, αυτό θα δοκίμαζα. Αν δημιουργηθεί πρόβλημα, ξανά restore, blackra1n, setup as a new phone και επαναφορά επαφών, ημερολογίου, εφαρμογών, μουσικής κλπ με συγχρονισμό.

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...