Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω διαβάσει αρκετά ποστ, μη νομίσετε οτι τα θέλω όλα έτοιμα, εξακολουθώ όμως μπερδεμένος. Πήρα το iphone 3GS απο Cosmote πριν ένα μήνα, νομίζω έκανα Update και τώρα έχω την έκδοση 3.1.2. Στο ποστ του pperiklis, Jailbreak σε iPhones και iPods (touch) με έκδοση 3.1.2 μέσω Blackra1n, διαβάζω :

Το jailbreak στην 3.1.2 μέσω blackra1n προϋποθέτει αναβάθμιση της συσκευής στην συγκεκριμένη έκδοση μέσω iTunes. Όσοι επιθυμούν να διατηρήσουν το unlock στις συσκευές τους ΔΕΝ πρέπει να αναβαθμίσουν αλλά να περιμένουν την κυκλοφορία του PwnageTool το οποίο θα επιτρέψει αναβάμιση της έκδοσης firmware παρακάμπτωντας την αναβάθμιση της baseband.

Δεν καταλαβαίνω, εγώ που μάλλον έκανα αναβάθμιση στην 3.1.2 απο το iTunes μπορώ να προχωρήσω σε jailbrake με την συγκεκριμένη διαδικασία; ή η αναβάθμιση στο παραπάνω αναφέρεται σε jailbroken συσκευές.

Επίσης να προχωρήσω σε καταγραφή ECID SHSH που διάβασα κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω διαβάσει αρκετά ποστ, μη νομίσετε οτι τα θέλω όλα έτοιμα, εξακολουθώ όμως μπερδεμένος. Πήρα το iphone 3GS απο Cosmote πριν ένα μήνα, νομίζω έκανα Update και τώρα έχω την έκδοση 3.1.2. Στο ποστ του pperiklis, Jailbreak σε iPhones και iPods (touch) με έκδοση 3.1.2 μέσω Blackra1n, διαβάζω :

Το jailbreak στην 3.1.2 μέσω blackra1n προϋποθέτει αναβάθμιση της συσκευής στην συγκεκριμένη έκδοση μέσω iTunes. Όσοι επιθυμούν να διατηρήσουν το unlock στις συσκευές τους ΔΕΝ πρέπει να αναβαθμίσουν αλλά να περιμένουν την κυκλοφορία του PwnageTool το οποίο θα επιτρέψει αναβάμιση της έκδοσης firmware παρακάμπτωντας την αναβάθμιση της baseband.

Δεν καταλαβαίνω, εγώ που μάλλον έκανα αναβάθμιση στην 3.1.2 απο το iTunes μπορώ να προχωρήσω σε jailbrake με την συγκεκριμένη διαδικασία; ή η αναβάθμιση στο παραπάνω αναφέρεται σε jailbroken συσκευές.

Επίσης να προχωρήσω σε καταγραφή ECID SHSH που διάβασα κάπου αλλού;

Αφού έχεις κάνει ήδη αναβάθμιση σε 3.1.2 τότε προχώρησε σε jailbrake με το blackra1n και αφού κάνεις jailbrake τότε θα καρατήσεις και το ECID SHSH, γιατι πιθανότατα θα σου χρειαστεί στο μέλλον.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα! εχω παραγγειλει απο ebay το iphone 3g το οποιο ερχεται unlocked και jailbroken στην εκδοση 3.1.2 και θελω να ρωτησω το εξης:

 

οταν βγει η επομενη εκδοση και θελησω να κανω update απο το itunes θα μου κλειδωσει το κινητο?? ή απλα δεν θα μπορω να βαζω third party apps ή για να το διατυπωσω αλλιως...επειδη δεν με ενδιαφερει να βαζω third party apps απο cydia κλπ μπορω να κανω update σε μια επομενη εκδοση και να συνεχισω να χρησιμοποιω το κινητο ή θα κλειδωσει η sim???

 

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!!

 

λοιπον μου ηρθε το iphone ολα οκ αλλα ειχε μεσα και μια καρτα sim ατ&Τ!! μπορω να την χρησιμοποιησω για μελλοντικο ξεκλειδωμα? ή για να κανω επισημο update απο itunes?? γενικα την κανω κατι ή την πεταω??

Link to comment
Share on other sites

μα τι δεν κανω σωστα...βαζω το iphone 3g s κανει το blackra1n και μετα λεει ok,κλεινω το προγραμμα αλλα το iphone μενει σε recovery mode...

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

μα τι δεν κανω σωστα...βαζω το iphone 3g s κανει το blackra1n και μετα λεει ok,κλεινω το προγραμμα αλλα το iphone μενει σε recovery mode...

Έχεις την καινούρια bootrom και δε μπορείς να κάνεις un-tethered jailbreak μάλλον. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι κάθε φορά που η συσκευή κάνει επανεκκίνηση θα μπαίνει σε recovery mode και θα πρέπει να τη συνδέεις με υπολογιστή για να ξαναξεκινήσει και να τρέχεις πάλι το blackra1n. Δεν κάνεις κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την καινούρια bootrom και δε μπορείς να κάνεις un-tethered jailbreak μάλλον. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι κάθε φορά που η συσκευή κάνει επανεκκίνηση θα μπαίνει σε recovery mode και θα πρέπει να τη συνδέεις με υπολογιστή για να ξαναξεκινήσει και να τρέχεις πάλι το blackra1n. Δεν κάνεις κάτι λάθος.

 

και τι μπορω να κανω γι αυτο?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

και τι μπορω να κανω γι αυτο?

 

Είτε υπομονή και να κάνεις το jailbreak και κάθε φορά που θα κάνεις επανεκκίνηση να συνδέεις με τον υπολογιστή και να ξανατρέχεις το blackra1n ή να ξεχάσεις το jailbreak μέχρι να βγει κάτι που θα αντιμετωπίζει αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Είτε υπομονή και να κάνεις το jailbreak και κάθε φορά που θα κάνεις επανεκκίνηση να συνδέεις με τον υπολογιστή και να ξανατρέχεις το blackra1n ή να ξεχάσεις το jailbreak μέχρι να βγει κάτι που θα αντιμετωπίζει αυτό το θέμα.

 

πως θα το κανω αυτο φιλε μου?ευχαριστω κιολας για την βοηθεια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

πως θα το κανω αυτο φιλε μου?ευχαριστω κιολας για την βοηθεια.

 

Δεν το έχω κάνει ποτέ γιατί δεν έχω την καινούρια bootrom, αλλά σύνδεσε με τον υπολογιστή και τρέξε το blackra1n. Προσωπικά αυτό θα δοκίμαζα αν το πάθαινα. Αν δε δουλέψει τότε τρέξε το itunes, κάνε restore και μην ξανακάνεις jailbreak. Είναι ταλαιπωρία να θες υπολογιστή για να εκκινείς κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κάνει ποτέ γιατί δεν έχω την καινούρια bootrom, αλλά σύνδεσε με τον υπολογιστή και τρέξε το blackra1n. Προσωπικά αυτό θα δοκίμαζα αν το πάθαινα. Αν δε δουλέψει τότε τρέξε το itunes, κάνε restore και μην ξανακάνεις jailbreak. Είναι ταλαιπωρία να θες υπολογιστή για να εκκινείς κάθε φορά.

 

εχεις απολυτο δικιο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα iphone 3gs στην έκδοση 3.0 και θέλω να κάνω jailbreak.

Απ'ότι διαβάζω στη τελευταία έκδοση με κάθε restart χάνεται το jailbreak.

Τι πρέπει να κάνω? Να αναβαθμίσω ή όχι?

Διάβασα τα αρχικά ποστς του περικλή αλλά είναι αρκετά παλιά κ νομίζω πως μάλλον πρέπει να βρω κάτι πιο καινούριο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα iphone 3gs στην έκδοση 3.0 και θέλω να κάνω jailbreak.

Απ'ότι διαβάζω στη τελευταία έκδοση με κάθε restart χάνεται το jailbreak.

Τι πρέπει να κάνω? Να αναβαθμίσω ή όχι?

Διάβασα τα αρχικά ποστς του περικλή αλλά είναι αρκετά παλιά κ νομίζω πως μάλλον πρέπει να βρω κάτι πιο καινούριο.

Ευχαριστώ

Αυτό συμβαίνει στα 3GS που έχουν το νέο bootrom. Τα 3GS με παλιό bootrom δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.

Πήγαινε στο Πώς μπορείτε να ελέγξετε την έκδοση bootrom της συσκευής σας και αν έχεις παλιό bootrom τότε μπορείς να προχωρήσεις σε αναβάθμιση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!ειμαι ενας πανευτυχης κατοχος ενος iphone 3gs white.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης.η συνδεση μου θα ενεργοποιηθει στις 14 δεκεμβριου (vodafone).μεχρι τοτε μπορω να κανω κατι με το τηλεφωνο?δηλαδη να το ξεκλειδωσω για τις εφαρμογες και οτι αλλο ειναι να κανω?για να γινουν ολα αυτα πρεπει να εχω καρτα σιμ μεσα ακομα και αν δεν ειναι σε αυτο το δικτυο??ή μπορει να δουλεψει και χωρις (για ξεκλειδωματα παντα)!και κατι ακομα.πριν ξεκινησω να κανω ολα οσα ειναι να κανω σχετικα με ξεκλειδωματα πρεπει να προσεξω πιο firmware εχω??ή δεν εχει σημασια.αν θελετε απαντηστε μου σε αυτα τα ερωτηματα και δωστε μου και καπιο λινκ με εναν καλο οδηγο που να αφορα το κινητο μου.υπαρχουν πολλα απο οτι ειδα αλλα δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα για την συγκεκριμενη συσκευη που ειναι πιο καινουργια ΑΝ ειναι σχετικα με firmware!ευχαριστω πολυ.

 

keep iphoning

 

παιδια τελικα κατεβασα το itunes δεν κερω αν εκανα update δεν ξερω αν εκανα σωστο λαθος δεν ξερω τιποτα!!!αυτο που ξερω ειναι οτι εχω εκδοση 3.1.2 7D11.τι ακριβως πρεπει να κατεβασω τωρα για να ξεκλειδωσω τηλεφωνο για να εχω και αλλες εφαρμογες??

 

παιδιααα!βοηθεια δεν ξερω τι εκανα και τωρα οτν το ανοιγω μου βγαζει το itunes και απο κατω το εικονιδιο για να το συνδεσω με usb.τι κανω???

Link to comment
Share on other sites

Αφού ακολούθησα τον οδηγό για να κάνω Activate/Jailbreak/Unlock το iphone με PwnageTool (Advanced Mode) και αφού ολοκλήρωσα όλη την διαδικασία, το iphone έχει κολλήσει σε DFU και Recovery mode. Όταν το έχω εκτός συνδέσεως usb δεν ανοίγει καθόλου το τηλέφωνο. Μόλις το συνδέω στο compouter μου ανοίγει το itunes και ζητάει να το κάνω restore. (στό τηλέφωνο εμφανίζεται εκείνο το ανθρωπάκι που λέει ΠΡΕBEA!). Κάνω το τηλέφωνο restore σύμφωνα με τον οδηγό το custom ipsw, αλλά κατά την διαδικασία κολλάει στο τέλος και μου βγάζει error.

Το πρόβλημα είναι πως

1. το τηλέφωνο δεν ανοίγει χωρίς ρεύμα !!

2. όταν ανοίγει μόνο με το καλώδιο μπένει σε DFU και Recovery mode και δεν μπορεί να ξεμπλοκάρει με http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=246961 αύτους τους τρόπους.

3. Για ποιο λόγο δεν μπορώ να κάνω update και μου βγάζει error ??

 

Παρακαλώ πολύ μια βοήθεια !!!

Τουλάχιστον να το βγάλω από recovery mode.

 

τώρα έχω ένα τουβλάκι !!!! :lol::lol::lol::mad:

Xiaomi Redmi 5 Plus :lol:

ipad 3

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το blackra1n και τρέξε το jailbreak ξανά!

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το blackra1n και τρέξε το jailbreak ξανά!
βασικα ξεκινησα ενα restore.σε λιγο τελειωνει.με το που τελειωσει θα ξανα τρεξω το blackra1n! ευχαριστω φλε μου!

 

καταλαβα οτι το τηλεφωνο αν θελω να το ανοιγω και να το κλεινω πρεπει να τρεχω απο το pc το blackra1n.αυτο πως μπορω να το αποφυγω?δηλαδη να μην χρειαζεται να το τρεχω καθε φορα.γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει, επειδή η συσκευή σου έχει τη νέα bootrom. Διάβασε εδώ: Πώς μπορείτε να ελέγξετε την έκδοση bootrom της συσκευής σας.
Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει, επειδή η συσκευή σου έχει τη νέα bootrom. Διάβασε εδώ: Πώς μπορείτε να ελέγξετε την έκδοση bootrom της συσκευής σας.

 

θελω να πιστευω πως συντομα θα λυθει κι αυτο παντως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

θελω να πιστευω πως συντομα θα λυθει κι αυτο παντως.

 

Και εγώ αυτό λέω..

 

Θέμα χρόνου είναι να βρεθεί λύση και για αυτό..!

 

Σιγά που θα μείνουν έτσι!

 

 

 

Εξάλλου, για αυτούς είναι πρόκληση αυτό.. Θα φάνε τα κομμάτια τους για να το καταφέρουν! :)

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση παρακαλω ... αγορασα ενα iphone 2G 16GB το οποιο ειναι Αμερικανικο. Το τηλ τωρα ειναι Jalibreak στην 3.00 . Θελω τωρα να το παω στην 3.1.2 . Επειδη μπερδευτηκα με οσα διαβασα, πια βηματα τωρα ακολουθω? Κανω πρωτα restore , μετα περναω την 3.1.2 με redsnow και μετα unlock? η δεν χρειαζεται restore και να κανω απευθιας update απο το itunes? η δεν εχω καταλαβει τιποτα?

 

ευχαρηστω πολυ

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση παρακαλω ... αγορασα ενα iphone 2G 16GB το οποιο ειναι Αμερικανικο. Το τηλ τωρα ειναι Jalibreak στην 3.00 . Θελω τωρα να το παω στην 3.1.2 . Επειδη μπερδευτηκα με οσα διαβασα, πια βηματα τωρα ακολουθω? Κανω πρωτα restore , μετα περναω την 3.1.2 με redsnow και μετα unlock? η δεν χρειαζεται restore και να κανω απευθιας update απο το itunes? η δεν εχω καταλαβει τιποτα?

 

ευχαρηστω πολυ

 

Όπως είναι περνάς από πάνω με το redsnow την 3.1.2.

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα την διαδικασια με το blacksn0w. ολα εγιναν μια χαρα και στο τελος ειδα οτι αναγνωριζει την καρτα σιμ κανονικα και δεν χρειαζεται να κανω unlock με το bootneuter. Πως γινεται αυτο?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται έχουμε νέα σχετικά με την εξέλιξη του jailbreak με την καινούρια bootrom.

 

http://www.iClarified.com/entry/index.php?enid=6432 ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

το σπασανε?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...