Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας χαιρετώ απαντες , επειδη διαβαζω ολα τα threads για jailbreak και εχω μπερδευτεί.

Εχω συσκευή Iphone 16GB A1241 Εκδοση 3,1( 7C144 ) Model MB496GR Ελληνική εκδοση ξεκλείδωτη. Διάβασα οτι για να γίνει jailbreak σε 3,1 software πρέπει να κατέβω σε 3.01 εκδοση η εκδοση που βρήκα απο http://www.simonblog.com/2009/06/25/complete-guide-jailbreak-iphone-3-0-using-redsn0w/ ( iPhone1,2_3.0_7A341_Restore.ipsw ) Αν την περάσω χάνω τα Ελληνικά menu κτλ? αν κατάλαβα καλά ειναι το λογισμικό της συσκευής.

Sorry για την ερώτηση αλλα ασχετός με το συγκεκριμένο αντικείμενο, και η ερώτηση μπορέι να φανεί γελοία

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατ'αρχάς μάλλον έχεις 3G οπότε είσαι off-topic :p

 

Πάντως πλέον δεν χρειάζεται downgrade. Απλά χρησιμοποίησε το τελευταίο pwnage tool :)

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ απαντες , επειδη διαβαζω ολα τα threads για jailbreak και εχω μπερδευτεί.

Εχω συσκευή Iphone 16GB A1241 Εκδοση 3,1( 7C144 ) Model MB496GR Ελληνική εκδοση ξεκλείδωτη. Διάβασα οτι για να γίνει jailbreak σε 3,1 software πρέπει να κατέβω σε 3.01 εκδοση η εκδοση που βρήκα απο http://www.simonblog.com/2009/06/25/...using-redsn0w/ ( iPhone1,2_3.0_7A341_Restore.ipsw ) Αν την περάσω χάνω τα Ελληνικά menu κτλ? αν κατάλαβα καλά ειναι το λογισμικό της συσκευής.

Sorry για την ερώτηση αλλα ασχετός με το συγκεκριμένο αντικείμενο, και η ερώτηση μπορέι να φανεί γελοία

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη γιά τίς απορίες πού ενδεχομένος νά έχουν απαντηθή αλλά καθώς είμαι νέος χρήστης τουIPhone 3GS 3.1.2 σκέφτομαι νά προχωρίσω σέ Jailbreak με έκδοση 3.1.2 μέσω Blackra1n.Απορίες 1)Έχω αγοράση πολλές εφαρμογές από τό App Store τίς χανω;2)Εάν θελήσω νά επανέλθω στήν αρχική του μορφή είναι εύκολο καί πώς;Σάς ευχαριστώ καί σάς ζητώ καί πάλι συγνώμη άν έγινα κουραστικώς.

 

Φιλε μου αν κι εχουν απαντηθει αυτα 1000 φορες,για το 1ο ερωτημα,απλα συγχρονιζεις το IPhone με το itunes!Δεν χανεται τιποτα.Για το 2ο,κανεις ενα restore παλι απο το itunes και εισαι οκ!Εννοειται οτι το Jailbreak χανεται ετσι.

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν κι εχουν απαντηθει αυτα 1000 φορες,για το 1ο ερωτημα,απλα συγχρονιζεις το IPhone με το itunes!Δεν χανεται τιποτα.Για το 2ο,κανεις ενα restore παλι απο το itunes και εισαι οκ!Εννοειται οτι το Jailbreak χανεται ετσι.

 

Νά είσαι καλά σ'ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο, μπορώ να βρώ που βρίσκονται οι εικόνες/βίντεο/Τραγούδια με ένα File Manager στο iPhone..?

 

Δεν τα βρίσκω πουθενά και δεν μου αρέσει το iTunes μου την σπάει τα νεύρα...

Διεγράφει εφαρμογές στο κινητό, βάζει πάλι πράγματα που έχω σβήσει και μου την δίνει.....

 

Φίλε leotzian δεν χρειάζεται να κάνεις Downgrade, μπορείς πλέον με το Blackra1n να κάνεις απλά εγκατάσταση νέου λογισμικού και μετά ένα jailbreak με το blackra1n..

 

;) ok?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο, μπορώ να βρώ που βρίσκονται οι εικόνες/βίντεο/Τραγούδια με ένα File Manager στο iPhone..?

 

Δεν τα βρίσκω πουθενά και δεν μου αρέσει το iTunes μου την σπάει τα νεύρα...

Διεγράφει εφαρμογές στο κινητό, βάζει πάλι πράγματα που έχω σβήσει και μου την δίνει.....

 

Φίλε leotzian δεν χρειάζεται να κάνεις Downgrade, μπορείς πλέον με το Blackra1n να κάνεις απλά εγκατάσταση νέου λογισμικού και μετά ένα jailbreak με το blackra1n..

 

;) ok?

 

Φιλε μου σου απαντησα στο αλλο post που ρωτησες!Οπως καταλαβες,ποσταρες 2 φορες:)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα έκανα ξανά όλα από την αρχή με restore στην 3.2.1 και έφτιαξαν τα προβλήματα με τα προγράμματα που έλεγα! αλλά τώρα μου λείπουν κάποια προγράμματα πχ το winterboard και έχασα τα repos! ξέρει κανείς που μπορώ να τα βρω? θέλω και το iphonedelivery επίσης. Στο forum τα έχουμε κάπου μαζεμένα? έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι!
Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ τα φώτα σας : είμαι σε 3.1.2 από Δευτέρα, j/b με purplera1n σε 3GS αγορασμένο από cosmote , πηγα σημερα να κατεβάσω κάτι από το itunes.app και ανοίγει και κλείνει η εφαρμογή . Πάλι είμαι για J/b ή πιστεύετε ότι μπορεί να σωθεί ?

(έβγαλα το itunes απ'το 3g unrestrictor(αγορασμένο) , τίποτα , μετά remove 3G unrestrictor και ξανα install , τίποτα, έβαλα στο off τις εφαρμογές απ'το sbsettings (free και αγορασμένες ) , τίποτα , τόσες μέρες δούλευε μια χαρά και πρώτη φορά που χρειάστηκε να δοκιμάσω το itunes πάπαλα :) , πρώτη φορά την παταω εδώ και δυο χρόνια με jailbrake και μου κακοφάνηκε :) , έχω μέσα καμιά 120αριά apps από appstore (εντάξει , όχι όλες αγορασμένες ακριβώς :) , και καμιά 15 από cydia ,σημειωτέον ότι το appstore δουλεύει ρολόι ).

το βρήκα τελικά αν και αναγκαστικά πήγα σε j/b με purplera1n ξανά : το iphonedelivery επηρεάζει τα skype , itunes να μην δουλεύουν.

iphone 5, new iPad 3G, MacBook Air mid2011.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε ολους και πάλι, ειμαι καινούργιος στο αθλημα και θέλω την βοηθειά σας.

Εχω το Iphone 3G 16GB. Ειχε το 3,1 software, μετα από διάβασμα στο thread , εκανα αναβάθμηση απο το itunes στην εκδοση 3.1.2 για να κάνω jailbreak με το blackra1n, αλλά δεν γίνεται με τίποτε, ακολούθησα ολες τίς οδηγίες σας που διάβασα εδώ, μετα κοίταξα στο internet και ειδα οτι με baseband 05.11.07 δεν δουλευει το blackra1n.

Με την αναβάθμηση απο itunes σε 3.1.2 αναβαθμιστηκε και το baseband.

Εχω computer μονο με windows, Εχει καταφέρει να κάνει κανεις jailbreak, με 3.1.2 στο 3G με baseband 05.11.07, αν ναι πώς? και αν υπάρχει κανένας τρόπος να κάνω downgrade?, η γενικά υπάρχει κάτι να κάνω στο συγκεκριμένο IPHONE για να περάσω το jailbreak, μην εχοντας computer Mac?

Θα παρακαλέσω πολύ παιδιά με 3.1.2 και baseband 05.11.07 αν εχουν καταφέρει jailbreak να μου το πουν για να μην παιδεύομαι.

 

Τελικά μου φαίνεται οτι οσοι δεν εχουν καταφέρει να κάνουν jailbreak στο 3G πρέπει να εχουν το baseband 05.11.07, αν θέλουν ας το τσεκάρουνε.

 

Για τον φίλο petran66 επειδή μου ειπες οτι ειμαι εκτός topic στο αλλο thread για το 3GS προσπάθησα να το σβήσω εκεί δεν τα κατάφερα, και ετσι πόσταρα και εδώ sorry.....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γειά

Link to comment
Share on other sites

leotzian δεν έχει να κάνει με το baseband! Εγώ 05.11.07 έχω, απλά το blackra1n θέλει τύχη, υπομονή κ επιμονή.

 

----------------

Now playing on iTunes: My Dying Bride - Shadowhaunt

via FoxyTunes

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

leotzian δεν έχει να κάνει με το baseband! Εγώ 05.11.07 έχω, απλά το blackra1n θέλει τύχη, υπομονή κ επιμονή.

 

----------------

Now playing on iTunes: My Dying Bride - Shadowhaunt

via FoxyTunes

 

 

Εισαι σίγουρος? εχω κάνει τα πάντα παρα πολλές φορές. Εχεις Vista? εχεις κανει jailbreak me 05.11.07 baseband? γράφουνε στα forum οτι δεν γίνεται....

Τι αλλο πρέπει να κάνω δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σίγουρος? εχω κάνει τα πάντα παρα πολλές φορές. Εχεις Vista? εχεις κανει jailbreak me 05.11.07 baseband? γράφουνε στα forum οτι δεν γίνεται....

Τι αλλο πρέπει να κάνω δεν ξέρω

Ναι 05.11.07 baseband έχω αφου πρώτα είχα κάνει restore μέσω iTunes! Διάβασε εδώ.

----------------

Now playing on iTunes: My Dying Bride - Death Triumphant

via FoxyTunes

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν σας είναι εύκολο επειδή δεν το βρίσκω πουθενά λέει κάπου την διαδικασία για το πως βάζουμε τις λεγόμενες ''καλές'' σπασμένες εφαρμογές στο 3GS και πως???

 

επιβεβαιώνω κι εγώ το γρηγορο και σχετικά απλό jailbroken της 3.1.2 με blackra1n

αλλά ομολογώ οτί με το jailbreak ( δεν ξέρω αν δεν ψάχνω σωστά ή αν έκανα κάτι λάθος - είμαι ακόμα πολύ αρχάριος χρήστης apple ) δεν ενθουσιάστηκα πολύ με τις εφαρμογές που βρήκα ... πολλά Themes παιχνίδια κλπ... το greek carrier logos δεν μου δούλεψε ούτε το bluetooth ουτε με το openssh κατάφερα να συνδεθώ... ούτε κάποιο navigator... μόνο τα μηνύματα φτιάχτηκαν κομπλέ και 160 χαρακτήρες και αναφορά... και τελικά μου δούλεψε και το winterboard...

myPhones: Ericsson GF768, SE k700i, Sharp V902, sharp V903, Qtek S200, Motorola V3, SE P910i, Nokia 8800 sirocco, SE k810, Sharp 770SH, Nokia N95, Samsung U900 soul, LG kU990 viewty, SE W910, Nokia 5000, Samsung innov8, Apple iphone 3GS, Nokia N82, HTC wildfire, Blackberry bold 9700, Nokia C3-01, Apple iphone 4 16gb, Apple iphone 5 16gb...
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΕΝΕΤΟ ΕΙΔΑ ΦΩΣ

Ακολουθησα τίς οδηγίες του φίλου και εκανα τα εξης διαφορετικά

 

 

Τρέξτε το blackra1n

αμέσως μόλις δείτε ότι το κινητό κάνει restart πατήστε 6 δευτερόλεπτα το Sleep Button (είναι το OFF/ON του iPhone) μετα αμέσως μόλις φλυγει το μήλο, πατήστε το Home Button (το κεντρικό κουμπάκι που βρίσκεται κάτω από την οθόνη αφής) και αφήνω το power button , εχοντας πατημένω το home για 15-20 δευτερόλεπτα ακριβώς, θα δείτε ότι λέει Recovery Mode δηλαδή ότι πρέπει να το συνδέσετε με το iTunes αλλά αν συνεχίσετε λίγα δευτερόλεπτα και δεν αφήσετε το Home Button θα εμφανιστεί μετά από λιγο μια φωτογραφία του geohot.....!! :P

 

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα, εκανα και εγω Jailbreak και προχωρησαν ολα καλα - αλλα εχω καποιες αποριες, αν μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως ειναι το WinterBoard και τι ακριβως κανει γιατι οταν το ανοιγω και επιλεγω κατι δεν βλεπω καμμια αλλαγη και επισης αν ξερει καποιος κατι για το εξης μετα το Jailbreak και αφου περασα 2-3 εφαρμογες εκλεισα το τηλεφωνο, οταν το ανοιξα το πρωι μου εβγαλε ενα μηνυμα και εγραφε κατι τετοιο The springboard has crashed..... και κατι αλλα και μου ελεγε να κανω κατι και οτι αυτο ειχε γινει λογω καποιου δικου μου λαθους και μου γυρισε το τηλεφωνο σε safe mode μετα ανοιξα καποια εφαρμογη και μου το ξαναυπενθυμισε και εγραφε αν θελω να κανω exit και κατι αλλο πατησα στο exit και ανοιξε η εφαρμογη και μετα δουλευε παλι καλα - ξερει καποιος τι ακριβως ηταν αυτο και αν χρειαζεται να κανω κατι αλλο; Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδία για σας

έχω ένα 3G απο Αγγλία με τα εξής χαρακτηριστικά

bootloader version 05.09.{G2M3S2}

baseband version ICE2-5.11.07

OS version 3.1.2

έχω προσπαθήσει πολλές φορές όλες καταφέρνω να κάνω jailbrake μια χαρα

αλλά unlock στο carier όχι δηλαδή δεν βλέπω ελληνικό πάροχο

 

καμια ιδεά κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα j/b σε iPhone 3G HTAN j/b 3.1 με pwnage. Εχω laptop με Vista Ultimate, και itunes 9,0,1.

 

Συνδεσα το κινητο, μου εβγαλε να κανω update. Εκανα update, και μετα ετρεξα το blackra1n. Μου βγαζει μην το itunes οτι το κινητο κατι, παταω οκ. Σε 15 δευτερολεπτα το κινητο εκανε restart. ΟΛΑ ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

το winterboard είναι εφαρμογή για τροποποίηση γενικότερου background του κινητού ( themes, wallpapers, icons, slide bars, battery κλπ) περνόντας κάτι από όλα αυτά περνιέται μέσα στο winterboard και μετά ανοίγωντας το winteroboard tickareis πιο από όλα αυτά θες... βγαίνεις έξω κάνει λίγη ώρα φόρτωμα την νέα παραμετροποίηση που το έδωσες ( βγάζει το κυκλάκι το μικρό του Loading στο κέντρο της οθόνης ) και μετά είσαι έτοιμος.

 

τώρα για το άλλο θέμα φαντάζομαι κάμια εφαρμογή θα φταίει ή κάτι στο winterboard και στο έκανε... αλλά καλύτερα να περιμέμενεις πιο έμπειρους από μένα να σου απαντήσουν γι αυτο...

myPhones: Ericsson GF768, SE k700i, Sharp V902, sharp V903, Qtek S200, Motorola V3, SE P910i, Nokia 8800 sirocco, SE k810, Sharp 770SH, Nokia N95, Samsung U900 soul, LG kU990 viewty, SE W910, Nokia 5000, Samsung innov8, Apple iphone 3GS, Nokia N82, HTC wildfire, Blackberry bold 9700, Nokia C3-01, Apple iphone 4 16gb, Apple iphone 5 16gb...
Link to comment
Share on other sites

το winterboard είναι εφαρμογή για τροποποίηση γενικότερου background του κινητού ( themes, wallpapers, icons, slide bars, battery κλπ) περνόντας κάτι από όλα αυτά περνιέται μέσα στο winterboard και μετά ανοίγωντας το winteroboard tickareis πιο από όλα αυτά θες... βγαίνεις έξω κάνει λίγη ώρα φόρτωμα την νέα παραμετροποίηση που το έδωσες ( βγάζει το κυκλάκι το μικρό του Loading στο κέντρο της οθόνης ) και μετά είσαι έτοιμος.

 

τώρα για το άλλο θέμα φαντάζομαι κάμια εφαρμογή θα φταίει ή κάτι στο winterboard και στο έκανε... αλλά καλύτερα να περιμέμενεις πιο έμπειρους από μένα να σου απαντήσουν γι αυτο...

 

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν σας είναι εύκολο επειδή δεν το βρίσκω πουθενά λέει κάπου την διαδικασία για το πως βάζουμε τις λεγόμενες ''καλές'' σπασμένες εφαρμογές στο 3GS και πως???

 

επιβεβαιώνω κι εγώ το γρηγορο και σχετικά απλό jailbroken της 3.1.2 με blackra1n

αλλά ομολογώ οτί με το jailbreak ( δεν ξέρω αν δεν ψάχνω σωστά ή αν έκανα κάτι λάθος - είμαι ακόμα πολύ αρχάριος χρήστης apple ) δεν ενθουσιάστηκα πολύ με τις εφαρμογές που βρήκα ... πολλά Themes παιχνίδια κλπ... το greek carrier logos δεν μου δούλεψε ούτε το bluetooth ουτε με το openssh κατάφερα να συνδεθώ... ούτε κάποιο navigator... μόνο τα μηνύματα φτιάχτηκαν κομπλέ και 160 χαρακτήρες και αναφορά... και τελικά μου δούλεψε και το winterboard...

 

Μέσα στο Cydia που εγκαταστάθηκε μέσω του JB δεν θα βρεις καμία σπασμένη εφαρμογή.;)

Αυτός είναι και ο λόγος που γίνονται κινήσεις από την πλευρά του δημιουργού του(saurik) για να μπορεί να μπει και επίσημα.;)

 

Επίσης, οδηγό για να βάλεις σπασμένες εφαρμογές στο iPhone δεν θα βρεις σε αυτό το φόρουμ, μιας και αντιτίθεται στους ΟΠΧ του forum.

 

Μέσα στο Cydia έχει απίστευτες εφαρμογές και απίστευτα πολλά -κατεμέ άχρηστα- themes, backgrounds, ringtones και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν σας είναι εύκολο επειδή δεν το βρίσκω πουθενά λέει κάπου την διαδικασία για το πως βάζουμε τις λεγόμενες ''καλές'' σπασμένες εφαρμογές στο 3GS και πως???

 

επιβεβαιώνω κι εγώ το γρηγορο και σχετικά απλό jailbroken της 3.1.2 με blackra1n

αλλά ομολογώ οτί με το jailbreak ( δεν ξέρω αν δεν ψάχνω σωστά ή αν έκανα κάτι λάθος - είμαι ακόμα πολύ αρχάριος χρήστης apple ) δεν ενθουσιάστηκα πολύ με τις εφαρμογές που βρήκα ... πολλά Themes παιχνίδια κλπ... το greek carrier logos δεν μου δούλεψε ούτε το bluetooth ουτε με το openssh κατάφερα να συνδεθώ... ούτε κάποιο navigator... μόνο τα μηνύματα φτιάχτηκαν κομπλέ και 160 χαρακτήρες και αναφορά... και τελικά μου δούλεψε και το winterboard...

εχουν φτιαχτει τα μυνηματα των 160 χαρακτηρων ????:confused:

δεν λες και που το βρηκες και πως εγιναν γιατι εκανα τον τοπο ανω κατω?

παιζει ρολο που εχω os 3.0?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε

Εχω το 3GS ελληνικό Unlock με έκδοση 3.0 (7Α341) και jailbreak

Αν το αναβαθμίσω στην 3.1.2 μετά από restore και κάνω jailbreak με το blackra1n

Παρακαλώ όποιος θέλει να απαντήσει στα παρακάτω δύο ερωτήματα γιατί θεωρώ ότι

είναι σημαντικά τόσο για μένα όσο και για άλλα μέλη

1. θα μπορέσω μετά να ξαναβάλω την 3.0 (7Α341)?

2. Εχει κάποιο νόημα πλέον το < ΕCID SHSH on file >που έχω στο Cydia?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. θα μπορέσω μετά να ξαναβάλω την 3.0 (7Α341)?

2. Εχει κάποιο νόημα πλέον το < ΕCID SHSH on file >που έχω στο Cydia?

Ευχαριστώ

 

Εφ' όσον στη cydia βλέπεις πως έχεις on file ECID SHSH για τη 3.0, ΝΑΙ θα μπορέσεις να τη ξαναβάλεις. Αφού όμως θα βάλεις τη 3.1.2 και θα κάνεις jailbreak, δε βλέπω το λόγο να γυρίσεις πίσω... :)

 

Υπόψη, μετά το jailbreak στη 3.1.2, η cydia θα σου αποθηκεύσει το κλειδί (υπογραφή) ΚΑΙ γι' αυτή (εφ' όσον το επιλέξεις... δε θυμάμαι αν το κάνει αυτόματα). Έτσι, θα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις ξανά restore είτε στη 3.0 είτε στη 3.1.2, τυχερέ!

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

εχουν φτιαχτει τα μυνηματα των 160 χαρακτηρων ????:confused:

δεν λες και που το βρηκες και πως εγιναν γιατι εκανα τον τοπο ανω κατω?

παιζει ρολο που εχω os 3.0?

 

Αν και είμαστε off topic...

 

Τον τόπο αποκλείεται να το έκανες άνω κάτω, αν το έκανες άνω κάτω και κάτω πάνω θα το έβρισκες . . .:p

 

SMS160 Keyboard για τα OS3

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...