Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βρε παιδιά εφόσον η έκδοση rom είναι η ίδια που κυκλοφορεί στο bytheway γιατί δε την εγκαθιστάτε με το τρόπο που λένε εκεί; Δηλαδή με octans 2.14 σε XP Mode...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

sx1vg18

Έχεις δίκιο, μερικά πράγματα απλά θέλεις να δουλεύουν, και δεν σου κάνουν τη χάρη. Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που δούλεψε, καθώς ειχα την μαμίσια ρομ (αρκετά παλιά, ίσως η πρώτη που ήρθε Ελλάδα) και φοβόμουν την αναβάθμιση με octans γιατί δεν το κατέχω το σπορ. Απλά δεν είναι λογικό και σοβαρό να ελπίζει απλά ότι θα δουλέψει ένα προϊόν από μια εταιρία κολοσσό σαν τη samsung, έπρεπε να δουλεύει με τη μία. Τέλος. Τι να πω, αν δουλέψει είναι σουπερ, αν δεν δουλέψει είναι μια μεγάλη απογοήτευση.

 

nikolasira

δεν δοκίμασα ακόμη το gps, αλλά η μέθοδος που προαναφέρθηκε με το gps test είναι καλή λύση. Κι εγώ αυτό θα κάνω αν δω πρόβλημα. Νομίζω ότι όταν πρωτοεμφανίστηκε η καινούρια ρομ ανεπίσημα, κάποιες σελίδες πριν εδώ στο thread, πρέπει να αναφέρθηκε ότι οι ρυθμίσεις του gps άλλαξαν από τις προηγούμενες (που ήταν ψιλογνωστές) και καλό είναι να λυθεί από μόνο του με to gps test σε ανοιχτό ουρανό παρά να τις περνάς με το χέρι

 

edit: το βρήκα το ποστ

 

με το gps test δωκίμασα αλλά δεν έγινε τίποτε

θα δωκιμάσω ξανά αύριο ημέρα με καθαρό ουρανό και βλέπουμε

πρώτα πάντως κλείδωνε πολύ γρήγορα

τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά εφόσον η έκδοση rom είναι η ίδια που κυκλοφορεί στο bytheway γιατί δε την εγκαθιστάτε με το τρόπο που λένε εκεί; Δηλαδή με octans 2.14 σε XP Mode...

 

γιατι αν τελικλα δουλέψει, είναι σαφώς απλούστερο με το Kies για έναν νούμπα σαν εμένα

 

με το gps test δωκίμασα αλλά δεν έγινε τίποτε

θα δωκιμάσω ξανά αύριο ημέρα με καθαρό ουρανό και βλέπουμε

πρώτα πάντως κλείδωνε πολύ γρήγορα

τα λέμε

 

υπομονή με το gps test, άσ'το κάμποσα λεπτά να κάνει τη δουλειά του και οπωσδήποτε σε καθαρό ουρανό

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι βλέπω ή ΧΡ ή 7 πρέπει να έχεις για να κάνεις την αναβάθμιση...:lol:

Σε Vista δεν τα έχει καταφέρει κανείς?

 

 

edit: Για το μενού της Samsung που ερωτήθηκε παραπάνω βρήκα αυτό. Δεν το έχω δοκιμάσει καθώς δεν έχω περάσει ακόμα τη νέα Rom. Δεν ξέρω αν δουλεύει!

 

Αν το δοκιμάσει κάποιος ας μας ενημερώσει! :)

Edited by SHOG_ST
http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

EΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!

Προειδοποιηση : μην επιχειρησετε να το κανετε με kies. Οσοι το επιχειρησετε εχετε διπλα σας βαρβιτουρικα.

Μολις κανει την αναβαθμιση θα σας πω εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

EΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!

Προειδοποιηση : μην επιχειρησετε να το κανετε με kies. Οσοι το επιχειρησετε εχετε διπλα σας βαρβιτουρικα.

Μολις κανει την αναβαθμιση θα σας πω εντυπωσεις

 

...και να πεις και αν έκανες κάτι παραπάνω/διαφορετικό για να υπάρχει γραμμένο. Με τόσα προβλήματα που βγαίνουν στο Kies καλό είναι να υπάρχουν στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς σαν του iphone; και αποθήκη έχει κανονικά

.

 

Μάλον δεν έκανε soft reset πριν να ποστάρει, κι εμένα δεν εμφάνιζε την αποθήκη αμέσως μετά την αναβάθμιση σε pda:jd3 - csc:jd5 χθες βράδυ αλλά μετά απο 2 σοφτ resets έστρωσε:ninja::cry:

 

Υ.Γ.

Γεια χαρά σε όλους τους συμφορουμίτες - νέος εδώ μέσα (και στο Ο2):D

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα. Οποιος το κανει τελος παντων ας ακολουθησει τα βηματα σου κανονικα. Απο κει και περα,οταν ξαναφορτωνει το firmware,ζητα να κλεισεις κινητο,να το βγαλεις απ το καλωδιο και να το ξαναβαλεις. Καντε τα. Μετα θα ζητησει επανενεργοποιηση του κινητου. Καντε την κι αυτην. Και μετα αυτο που μαντεψα εγω κι εκανα,σβηστε το παλι. Στην ουσια εκει γινεται το reset. Αρχιζει να το φορτωνει και τα κανει ολα μονο του απο εκει και περα

 

Εντυπωσεις. Ειναι σαν να αγοραζεις καινουργιο κινητο. Αλλαξαν πολλα κι ελπιζω προς το καλυτερο ! Περισσοτερες εντυπωσεις αργοτερα αφου το "σκαλισω" λιγο

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μάλον δεν έκανε soft reset πριν να ποστάρει, κι εμένα δεν εμφάνιζε την αποθήκη αμέσως μετά την αναβάθμιση σε pda:jd3 - csc:jd5 χθες βράδυ αλλά μετά απο 2 σοφτ resets έστρωσε:ninja::cry:

 

Αμέσως μετά την αναβάθμιση ενδείκνυται να κάνουμε ένα hard reset πριν αρχίσουμε το στήσιμο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

EΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!

Προειδοποιηση : μην επιχειρησετε να το κανετε με kies. Οσοι το επιχειρησετε εχετε διπλα σας βαρβιτουρικα.

Μολις κανει την αναβαθμιση θα σας πω εντυπωσεις

 

Συγνωμη γιατι μπερδευτηκα...

 

Με ποιον τροπο τελικα τα καταφερες αν οχι με το Kies?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς σαν του iphone; και αποθήκη έχει κανονικά

Έχεις δίκιο αποθήκη έχει και τα βάζει όλα τα προγράμματα εκεί, δεν έχει όμως τα άλλα μενού που ίσως βόλευαν περισσότερο. Αλήθεια το spb shell θα δουλεύει πάλι?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο αποθήκη έχει και τα βάζει όλα τα προγράμματα εκεί, δεν έχει όμως τα άλλα μενού που ίσως βόλευαν περισσότερο. Αλήθεια το spb shell θα δουλεύει πάλι?

Γιατί να μην δουλεύει? Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα συμβατότητας με τα wm 6.5.3...

 

 

Μετά την αναβάθμιση πρέπει να κάνουμε hard reset όπως λέει ο athanaso ή επειδή γίνεται μέσω λογισμικού της ίδιας της samsung δεν χρειάζεται?

Ο sx1vg18, λέει οτι αναβοσβήνει πόσες φορές!!:lol: Θέλει και hard reset μετά?

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Αμέσως μετά την αναβάθμιση ενδείκνυται να κάνουμε ένα hard reset πριν αρχίσουμε το στήσιμο.

 

ακολούθησα την συμβουλή σου φιλαράκι και έκανα hard reset μετά την αναβάθμιση , σίγουρα πολύ καλύτερα τα πράγματα το συνιστώ

και μια φορά που έτρεξα το gps test τώρα κλειδώνει σφαίρα το μόνο που χρειάζεται π.χ. στο igo να κάνεις αυτόματη αναζήτηση gps στο ginius δεν θέλει τίποτε

το κουμπί χ με προβλημάτισε γιατί δεν κλείνει όλα τα παράθυρα – αλλά το ψάχνω ακόμα

το κιν είναι όντως λες και αγόρασες άλλο

 

αναβάθμιση έκανα με το kies χωρίς κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το κουμπί χ με προβλημάτισε γιατί δεν κλείνει όλα τα παράθυρα – αλλά το ψάχνω ακόμα

 

Εννοείς ότι τα κάνει minimize και δεν τα κλείνει εντελώς;

 

Μετά την αναβάθμιση πρέπει να κάνουμε hard reset όπως λέει ο athanaso ή επειδή γίνεται μέσω λογισμικού της ίδιας της samsung δεν χρειάζεται?

 

Χρειάζεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

και εγώ προσπάθησα να το κάνω μέσω kies σε ΧΡ ( ελληνικά γλώσσα και ελλάδα χώρα :) ) αλλά κόλλησε.. στην λήψη λογισμικού, ίσως επειδή έχω κατώτατη ταχύτητα σύνδεσης.. και τελικά δεν την ολοκλήρωσα την αναβάθμιση.. φτου!

 

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!! Μέσω kies βέβαια σήμερα απροβλημάτιστα (θα έσκαγα αν δε το έκανα γκρρρ).. Μόλις έκανα και το hard reset και τώρα κάνω τα απαραίτητα κ μετα ψαχούλεμα. Πάντως εκ πρώτης όψης είναι λες και αγόρασα νεο κινητάκι, χαχα.. Ας αρχίσω το ψάξιμο λοιπόν :D

Λίγο βλέπω κάποια καθυστέρηση (αμέσως μόλις έκανα restore με το PimBackup) αλλά φαντάζομαι θα στρώσει???:confused:

Edited by linaki_gr

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνουμε το hard reset?

 

"Hard Reset of Omnia 2

 

1. First switch off your phone

2. Next hold Volumn Up + Screen Lock

3. Then hold Green and Power Button together (μέχρι να εμφανιστεί μια οθόνη να λέει Master Format ή κάτι τέτοιο κ μετά το αφήνεις)

4. Then press Answer Call (left) button to confirm hard reset"

Edited by linaki_gr

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

"Hard Reset of Omnia 2

 

1. First switch off your phone

2. Next hold Volumn Up + Screen Lock

3. Then hold Green and Power Button together

4. Then press Answer Call (left) button to confirm hard reset

 

You must hold the Volume Up + Screen Lock + Green + Power together and hold onto it. Release all once you see the Hard Format Screen."

Δεν υπάρχει τρόπος με νούμερα από το πληκτρολόγιο του τηλ.?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος με νούμερα από το πληκτρολόγιο του τηλ.?

 

Master Reset of Omnia by DialPad

You can also key in the following code to the dial pad to do a Master Reset

*2767*3855#

 

Αλλά δε το έχω δοκιμάσει ποτέ για να σου πω αν δουλεύει..:confused:

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Master Reset of Omnia by DialPad

You can also key in the following code to the dial pad to do a Master Reset

*2767*3855#

 

Αλλά δε το έχω δοκιμάσει ποτέ για να σου πω αν δουλεύει..:confused:[/QU

 

Δουλεύει. Απλά να ξέρεις πως σου διαγράφει τα δεοδομένα όχι μόνο από τη συσκευή αλλά και από την αποθήκη.

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

Thank you guys!! Επειδή έχω και κάρτα μνήμης (8gb) είναι καλύτερα τα προγράμματα να τα εγκαθιστώ στην αποθήκη του κινητού ή στην κάρτα μνήμης? Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προγράμματα που τρέχουν στο background (πχ. ένας task manager) ή που πειράζουν αρχεία του συστήματος (πχ. ένα πληκτρολόγιο) καλό είναι να τα εγκαθιστούμε στην κύρια μνήμη. Όλα τα υπόλοιπα στην κάρτα μνήμης άφοβα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το Hard reset με τον τρόπο των hard button (και κλειστό το τηλ.) δεν καθαρίζει την αποθήκη?

 

Αντί για την πληκτρολόγηση των αριθμών, στο dial pad δεν μπορούμε να πάμε στις ρυθμίσεις της μνήμης και στην Αποθήκη να επιλέξουμε το κουμπί που λέει "Καθαρισμός"? Δεν είναι το ίδιο?

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...