Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια εχει κανεις κανει ενημερωση λογισμικου μέσω Samsung New PC Studio?Συνδεσα το κινητό με το προγραμμα αυτο και μου έβγαλε οτι υπαρχει νέα έκδοση λογισμικου τηλεφωνου.Ειτε το κανω με το Kies ειτε με το Samsung New PC Studio το ίδιο δεν είναι; Edited by stefanos_79
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Θα ξανακάνω την χαζή ίσως ερώτηση. Samsung New PC studio ή Kies? Τι διαφορά έχουν και πιο κρατάμε?

 

Νομίζω ότι το New PC Studio ειναι παλιότερη σουίτα της Samsung, και τωρα πιά βγάζει και υποστηρίζει μόνο το Kies. Σε εμένα τ NPS έτρεξε στα 7 μόνο με xp mode και είχε πολλά προβλήματα, οπότε το ξήλωσα. Έκανα την αναβάθμιση με την προηγούμενη έκδοση του Kies. Αλλά από ότι φαίνεται από τα τελευταία posts, κρατάς απλά όποιο σου δουλέψει...

 

επίσης να πω κι εγώ (με τον κίνδυνο να φανώ γραφικός :O) ότι πράγματι είναι άλλο τηλέφωνο, όχι τόσο λόγω μενού (ουσιαστικά προστεθηκαν κάποιες επιλογές) αλλά λόγω λειτουργικότητας. Αφησα ενεργό το Samsung Today, και ως τωρα δεν μου λείπει καθόλου το SPB. Στη προηγούμενη Rom μου δεν γινόταν δουλειά χωρίς το SPB γιατί ήταν αρκετά παλιά (νομίζω ήταν η IJ9, Θεος σ'χωρέσ'την), αλλά το spb μένει σε πολύ επιφανειακό επίπεδο, και μου την έσπαγε που στο εσωτερικό των μενού άλλαζε εμφανιση το κινητό. Επίσης σε κάποια πράγματα δεν επικοινωνούσε και με τα windows, δηλαδή πχ αν έβαζα ξυπνητήρι με την συντόμευση του SPB, δεν την "έπαιρνε" μέσα, οποτε δεν χτυπούσε.

Το Today με καλύπτει απόλυτα για την ώρα, είναι και πολύ λιτό κι απέριττο, όπως μου αρέσει, δεν χαλάει ούτε μπαταρία ούτε μνήμη, και έχει τις συντομεύσεις που χρειάζομαι. Αν δεν δείχνει τον καιρό με ένα μεγάλο ήλιο δεν θα πεθάνω κι όλας.

Αυτά απλά προς ενημέρωση.

 

Τέλος να πως ότι διαβάζω γενικά στο ιντερνετ γκρίνια για τα απανωτά updates της samsung, και δεν συμφωνώ καθόλου. Όταν βγάζει updates, δεν μας αρέσει, γιατί δεν θέλουμε φορματ (ΟΚ δεκτό), και όταν δεν βγάζει updates (όπως έγινε με το Galaxy που το παράτησε στη μοίρα του) πάλι δεν μας αρέσει γιατί "η samsung δεν υποστηρίζει τους πελάτες που το πήραν κλπ κλπ κλπ". Νομίζω μερικοί δεν είναι με τίποτε ευχαριστημένοι. Για μένα η Samsung πολύ καλά κάνει και βγάζει συνέχεια ενημερώσεις, γιατί αυτό δείχνει ότι παρακολουθεί στενά τη ναυαρχίδα της (η οποία πούλησε και σαν τρελή) και παρέχει υποστήριξη όσο χρειάζεται.

Μοναδική αλλά τεράστια μαυρη τρύπα, ο τρόπος με τον οποίον γίνεται το update. Δεν μπορούσε απλά κι ωραία να δουλεύει; Δηλαδή το δεδομένο;;; Αντί να παλύεουμε με εκδόσεις του Kies, και ποιά χώρα θα βάλουμε, και αν δούλεψε σε XP με NPS και μαμακίες.

Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα και γω να κανω την αναβαθμιση με vista αλλα καπου κολλησε.Ξερετε τι φταιει και τι μπορω να κανω?

Επισης περασα τα sms μου στον υπολογιστη και μου τα αποθηκευσε σε μια μορφη .sme γνωριζετε καποιο προγραμμα για να μπορεσω να τα διαβασω? Και εφοσον γινει η αναβαθμιση στο κινητο και κανω hard reset αν ξαναπερασω τα sms θα εμφανιζονται οπως πριν η δεν γινεται? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το omnia i 800 εχω μπερδευτει σχετικα με το πως στελνεις καποιο αρχειο μεσω bluetooth θα μπορουσε κανεις να με βοηθησει .ευχαριστω .
Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το omnia i 800 εχω μπερδευτει σχετικα με το πως στελνεις καποιο αρχειο μεσω bluetooth θα μπορουσε κανεις να με βοηθησει .ευχαριστω .

 

από ή προς το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα και προηγουμενως περασα την αναβαθμιση μεσω kies χωρις προβλημα .

το θεμα ειναι οτι μετα απεγκατεστησα το pc studio και αφησα μονο το kies αλλα απο τοτε δεν βλεπει το usb οταν παω να συνδεσω το κινητο στο pc.

μηπως επρεπε να αφησω και το pc studio στο pc;

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αναβαθμιση ,ολα καλά ολα ωραία αλλα δεν μπορω να βρω με τιποτα μια ρυθμιση..δεν μπορω να βρω την ρυθμιση για το "Χ" ετσι ωστε να τερματιζει τελειως την εφαρμογή και οχι να την κλεινει απλως και να τρεχει στο backround.Μην μου πειτε οτι έβαλαν αυτο το χαρακτηριστικό θα ξενερωσω :-)
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αναβαθμιση ,ολα καλά ολα ωραία αλλα δεν μπορω να βρω με τιποτα μια ρυθμιση..δεν μπορω να βρω την ρυθμιση για το "Χ" ετσι ωστε να τερματιζει τελειως την εφαρμογή και οχι να την κλεινει απλως και να τρεχει στο backround.Μην μου πειτε οτι έβαλαν αυτο το χαρακτηριστικό θα ξενερωσω :-)

 

Και εγώ την ίδια απορία έχω.. Από ότι ψαχούλεμα εχω κάνει δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση να τερματίζει ολοκληρωτικά ότι τρέχει απλά πατώντας το Χ. Νομίζω κάτι πήρε το μάτι μου στην προηγούμενη σελίδα ότι έχει βγει κάτι από τους xda (αλλά μαμακία να μην το είχαν υπ' όψιν τους εκεί στη samsung και το έβγαλαν :mad:)

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και εγώ την ίδια απορία έχω.. Από ότι ψαχούλεμα εχω κάνει δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση να τερματίζει ολοκληρωτικά ότι τρέχει απλά πατώντας το Χ. Νομίζω κάτι πήρε το μάτι μου στην προηγούμενη σελίδα ότι έχει βγει κάτι από τους xda (αλλά μαμακία να μην το είχαν υπ' όψιν τους εκεί στη samsung και το έβγαλαν :mad:)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=583002

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με το default File explorer των Win Mobile δεν μπορεις.Γενικα σε αυτες τις συσκευες πρεπει να βαλεις άλλο file explorer όπως το Resco Explorer για να στελνεις μαζικα αρχεια και όχι μονο
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Όλο και αυξάνονται οι επιτυχόντες της αναβάθμισης βλέπω! Μπράβο!!

 

Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε αν κάνοντας hard reset με τον τρόπο των hard button (όταν το τηλ. είναι κλειστό) γίνεται reset και στην αποθήκη?

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Όλο και αυξάνονται οι επιτυχόντες της αναβάθμισης βλέπω! Μπράβο!!

 

Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε αν κάνοντας hard reset με τον τρόπο των hard button (όταν το τηλ. είναι κλειστό) γίνεται reset και στην αποθήκη?

 

αν λες για το πάτημα Vol Up+Lock+Green+Red ταυτόχρονα, στο δικό μου έκανε φορμάτ μόνο στην κύρια μνήμη. Η αποθήκη και η κάρτα μνήμης έμειναν ανέπαφες. Εννοείται ότι είχα backup πριν το επιχειρήσω όμως.

Link to comment
Share on other sites

αν λες για το πάτημα Vol Up+Lock+Green+Red ταυτόχρονα, στο δικό μου έκανε φορμάτ μόνο στην κύρια μνήμη. Η αποθήκη και η κάρτα μνήμης έμειναν ανέπαφες. Εννοείται ότι είχα backup πριν το επιχειρήσω όμως.

Ναι αυτόν τον τρόπο εννοούσα! Thanks για την απάντηση!

Εγώ που θέλω (όταν με το καλό γίνει η αναβάθμιση το Σάββατο) να καθαριστεί και η αποθήκη θα πάω στις ρυθμίσεις μνήμης>Αποθήκη και θα πατήσω το κουμπάκι που λέει "Επαναφορά" ??

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

τωρα που βλεπω με την νεα αναβαθμιση το ui του κινητου,αισθανομαι οτι ειναι σαν καινουργιο κινητο και παιζοντας λιγο με το samsung today,σκεφτομαι να το αφησω ετσι μιας και ειναι σημαντικες οι αλλαγες που εχουν γινει και μου δινει την εντυπωση οτι ειναι αρκετα ομορφο.

αργοτερα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

-Έκδοση Kies: Kies_1.1.5.10024_37, κατεβασμένη από εδώ. Κατά την εγκατάσταση, επλογή Σουηδία (Sverige) και γλώσσα ελληνικά. Βρίσκει μόνο του την νέα έκδοση του Kies αλλά δεν την αναβάθμισα

-Βρίσκει την νέα ROM, την κατεβάζει και κάπου εκεί ξαναπερνάει τους Samsung drivers για τη usb (όπως όταν πρωτοβάζει ςτο τηλέφωνο σε usb). Αλλά όπως προαναφέρθηκε, δεν μπορεί να κάνει αυτόματο reset, ζητάει manual βγάζοντας την μπαταρία, κλπ κλπ, που φυσικά δεν κάνει τίποτε.

-Κλείνω το Kies, το ξανανοίγω και πάλι αναζήτηση, αλλά αυτή τη φορά κατεβάζει κανονικά το firmware, κάνει κανονικά auto reset και προχωράει. Κράτησε τα ελληνικά, και ΔΕΝ έσβησε την αποθήκη, είναι όλα μέσα. Μετα από περίπου 7-10' και πολλές επανεκινήσεις, η καινούρια Rom είναι

 

 

 

 

Τίποτε ,

 

No device needs to be upgrated

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!! Μέσω kies βέβαια σήμερα απροβλημάτιστα (θα έσκαγα αν δε το έκανα γκρρρ).. Μόλις έκανα και το hard reset και τώρα κάνω τα απαραίτητα κ μετα ψαχούλεμα. Πάντως εκ πρώτης όψης είναι λες και αγόρασα νεο κινητάκι, χαχα.. Ας αρχίσω το ψάξιμο λοιπόν :D

Λίγο βλέπω κάποια καθυστέρηση (αμέσως μόλις έκανα restore με το PimBackup) αλλά φαντάζομαι θα στρώσει???:confused:

 

 

Τι βήματα ακολούθησες ?

Link to comment
Share on other sites

Τι βήματα ακολούθησες ?

 

απλά σύνδεσα το κινητό, έτρεξα το kies και βρήκε μια διαθέσιμη ενημέρωση(πολλές φορές δεν έβρισκε και αναγκαζόμουν να το αποσυνδέσω και να εκκινησω πάλι το kies μπας και το βρει, τυχαία δηλαδή) για τη συσκευή, ακολούθησα τα βήματα και απλά το άφησα όση περισσότερη ώρα γινόταν για να κάνει τη λήψη (που κολλούσε συνέχεια). Απλά όσο το άφησα απλά μια στιγμή άρχισε να κατεβάζει και μετά ολοκληρώθηκε το update. Μετά έκανα hard reset και όλα κομπλέ!! Τρέχει σφαίρα και απροβλημάτιστο εκτός απο τη βλακεία που δε κλέινουν τα προγράμματα με το Χ..

Εσένα σου κολλάει επίσης στη λήψη??

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

τελικά ό,τι δεν κατάφερα να το κάνω με το KIES το έκανα άνετα και γρήγορα με το octans 2.14.

Αναλυτικές οδηγίες για φλασάρισμα σε win7: http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=67452&postcount=1

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το New PC Studio ειναι παλιότερη σουίτα της Samsung, και τωρα πιά βγάζει και υποστηρίζει μόνο το Kies. Σε εμένα τ NPS έτρεξε στα 7 μόνο με xp mode και είχε πολλά προβλήματα, οπότε το ξήλωσα. Έκανα την αναβάθμιση με την προηγούμενη έκδοση του Kies. Αλλά από ότι φαίνεται από τα τελευταία posts, κρατάς απλά όποιο σου δουλέψει...

 

επίσης να πω κι εγώ (με τον κίνδυνο να φανώ γραφικός :O) ότι πράγματι είναι άλλο τηλέφωνο, όχι τόσο λόγω μενού (ουσιαστικά προστεθηκαν κάποιες επιλογές) αλλά λόγω λειτουργικότητας. Αφησα ενεργό το Samsung Today, και ως τωρα δεν μου λείπει καθόλου το SPB. Στη προηγούμενη Rom μου δεν γινόταν δουλειά χωρίς το SPB γιατί ήταν αρκετά παλιά (νομίζω ήταν η IJ9, Θεος σ'χωρέσ'την), αλλά το spb μένει σε πολύ επιφανειακό επίπεδο, και μου την έσπαγε που στο εσωτερικό των μενού άλλαζε εμφανιση το κινητό. Επίσης σε κάποια πράγματα δεν επικοινωνούσε και με τα windows, δηλαδή πχ αν έβαζα ξυπνητήρι με την συντόμευση του SPB, δεν την "έπαιρνε" μέσα, οποτε δεν χτυπούσε.

Το Today με καλύπτει απόλυτα για την ώρα, είναι και πολύ λιτό κι απέριττο, όπως μου αρέσει, δεν χαλάει ούτε μπαταρία ούτε μνήμη, και έχει τις συντομεύσεις που χρειάζομαι. Αν δεν δείχνει τον καιρό με ένα μεγάλο ήλιο δεν θα πεθάνω κι όλας.

Αυτά απλά προς ενημέρωση.

 

Τέλος να πως ότι διαβάζω γενικά στο ιντερνετ γκρίνια για τα απανωτά updates της samsung, και δεν συμφωνώ καθόλου. Όταν βγάζει updates, δεν μας αρέσει, γιατί δεν θέλουμε φορματ (ΟΚ δεκτό), και όταν δεν βγάζει updates (όπως έγινε με το Galaxy που το παράτησε στη μοίρα του) πάλι δεν μας αρέσει γιατί "η samsung δεν υποστηρίζει τους πελάτες που το πήραν κλπ κλπ κλπ". Νομίζω μερικοί δεν είναι με τίποτε ευχαριστημένοι. Για μένα η Samsung πολύ καλά κάνει και βγάζει συνέχεια ενημερώσεις, γιατί αυτό δείχνει ότι παρακολουθεί στενά τη ναυαρχίδα της (η οποία πούλησε και σαν τρελή) και παρέχει υποστήριξη όσο χρειάζεται.

Μοναδική αλλά τεράστια μαυρη τρύπα, ο τρόπος με τον οποίον γίνεται το update. Δεν μπορούσε απλά κι ωραία να δουλεύει; Δηλαδή το δεδομένο;;; Αντί να παλύεουμε με εκδόσεις του Kies, και ποιά χώρα θα βάλουμε, και αν δούλεψε σε XP με NPS και μαμακίες.

Φυσικα και καλα εκαναν που εβγαλαν την αναβαθμιση. Το kies δυστυχως,και συμφωνω απολυτα,ειναι μια μεγαλη τραγωδια στην αναβαθμιση,μετα απο πολυ παιδεμα και λιγη τυχη καταφερα να κανω την αναβαθμιση. Μετα κι απο δικο μου ολοκληρωτικο ψαξιμο,καταληγω στα εξης: καλυτερο λειτουργικο,χειροτερο "εμφανισιακα". Απ την αποψη δεν εχει καμια σχεση με το στυλ iphone οπως αναφερθηκε αλλα ειναι πλεον ενα πιο καθαρο windows mobile με μερικες επεμβασεις απο την samsung. Σε ταχυτητα εχει αλλαξει παρα πολυ,καμια σχεση με πριν. Δεν εχω καταλαβει αν παιχτηκε κατι με την ενταση του media player. Δικο μου μειον ειναι που στην αρχικη οθονη η γραμμη επανω με το σημα,μπαταρια κτλ εχει μικρυνει και δεν ενεργοποιεις το αναλογο μενου το ιδιο ευκολα. O Opera ειναι ο ιδιος με πριν...;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...