Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To σκεφτηκα και αυτο. Και ποια χωρα να βαλουμε ; UK ; Σουηδια που ειπαν οτι βγηκε κι εκει ; Κορεα-μαμα χωρα μηπως ; ε ελεος !

 

UK πάντως δεν είναι...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτα και παω για υπνο...

 

Εγκατεστησα ξανα το kies,διαλεξα χωρα Σουηδια και γλωσσα ελληνικα. Εψαξα για αναβαθμιση,μου την εβγαλε,ξεκινησα τη διαδικασια,εκανε την ληψη του λογισμικου και μου βγαλε μηνυμα οτι δεν εκανε αυτοματα reset,να το κανω manual με βγαλσιμο μπαταριας και επανεκκινηση,το εκανα και σταματησε εκει,δεν εγινε τιποτα τελικα. Δεν με θελει....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγκατήστε την αναβάθμιση!!! Καινούργια widgets και καινούργια φιλοσοφία στα μενού!! Δεν ξέρω μου φάνηκε πολύ καλύτερο. Άσε που θέλει πάλι από την αρχή για να το μάθεις. Μου άρεσε!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγκατήστε την αναβάθμιση!!! Καινούργια widgets και καινούργια φιλοσοφία στα μενού!! Δεν ξέρω μου φάνηκε πολύ καλύτερο. Άσε που θέλει πάλι από την αρχή για να το μάθεις. Μου άρεσε!!!

Πες μας και εμάς πως! :p

Έχουμε και λέμε:

1. Τι λειτουργικό σύστημα έχεις?

2. Με το Kies έκανες την αναβάθμιση? Αν ναι, ποια χώρα επέλεξες κατα την εγκατάστασή του?

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα κατάφερα. Τα βήματά μου:

-Windows 7 Ultimate, με το user account control ρυθμισμένο στο "never notify me"

-Έκδοση Kies: Kies_1.1.5.10024_37, κατεβασμένη από εδώ. Κατά την εγκατάσταση, επλογή Σουηδία (Sverige) και γλώσσα ελληνικά. Βρίσκει μόνο του την νέα έκδοση του Kies αλλά δεν την αναβάθμισα

-Βρίσκει την νέα ROM, την κατεβάζει και κάπου εκεί ξαναπερνάει τους Samsung drivers για τη usb (όπως όταν πρωτοβάζει ςτο τηλέφωνο σε usb). Αλλά όπως προαναφέρθηκε, δεν μπορεί να κάνει αυτόματο reset, ζητάει manual βγάζοντας την μπαταρία, κλπ κλπ, που φυσικά δεν κάνει τίποτε.

-Κλείνω το Kies, το ξανανοίγω και πάλι αναζήτηση, αλλά αυτή τη φορά κατεβάζει κανονικά το firmware, κάνει κανονικά auto reset και προχωράει. Κράτησε τα ελληνικά, και ΔΕΝ έσβησε την αποθήκη, είναι όλα μέσα. Μετα από περίπου 7-10' και πολλές επανεκινήσεις, η καινούρια Rom είναι

 

pda I8000NXXJD3

csc I8000EURJD5

τηλέφωνο I8000XXJD1

windows mobile CE 5.2.23103

 

(-επαναφορά του action center στο default, αν θέλετε)

 

στην αρχή δίνει επιλογή για today screen (widget plus, windows today, samsung today) και επέλεξα την τελευταία και μου αρέσει για την ώρα. Αν ξέρει κανείς πως να αλλάξουμε και χρώμα στην μπάρα των windows καλά θα ήταν γιατί αυτό το βυσσινί είναι αίσχος :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος drlacan!! Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! ;)

 

Μια απορία: Αφού απο την αποθήκη δεν σβήνει τίποτα, τα προγράμματα που έχεις εγκατεστημένα σε αυτήν παραμένουν ή φεύγουν?

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν ειναι τίποτε εγκατεστημένο. Τουλάχιστον δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι κάαααααπου μέσα στο τηλέφωνο και δεν τα βλέπω, αλλά στο κεντρικό μενού δεν φαίνονται εγκατεστημένα. Το καλο είναι ότι όλα τα cab είναι μέσα, οπότε δεν χρειάζεται πάλι να τα στείλω, αρκεί να τα εκτελέσω :D
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν ειναι τίποτε εγκατεστημένο. Τουλάχιστον δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι κάαααααπου μέσα στο τηλέφωνο και δεν τα βλέπω, αλλά στο κεντρικό μενού δεν φαίνονται εγκατεστημένα. Το καλο είναι ότι όλα τα cab είναι μέσα, οπότε δεν χρειάζεται πάλι να τα στείλω, αρκεί να τα εκτελέσω :D

 

Μάλιστα! Thanks και πάλι!! :)

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους!!

Έχω πρόβλημα με το τηλ...

Αρχικά κολλούσε, οπότε και αποφάσισα να το στείλω για αναβάθμιση λογισμικού στα κεντικά της samsung....(μπουπλόοοοτο!!!!) Κατόπιν 2 βδομάδων στην Αθήνα, το κινητό μου επέστρεψε. Όλα μια χαρα, το κινητό δεν κολλάει, ή έτσι δείχνει, το θέμα είναι όμως ότι δεν έχει σήμα... Εκεί που είχα σήμα, σήμα καμπάνα, τωρα, μετα βίας και κόπου, έχει καπου 1 γραμμούλα την οποία και χάνει με το παραμικρό...

Το ενδεχόμενο να μην έχω σήμα στο σπίτι δεν υπάρχει... Έχει κανείς καμιά ιδέα για κάποια πιθανή ρύθμιση που ίσως μου διαφεύγει εμένα; Να πω, ότι έχω ήδη ρυθμίσει σε επιλογή ζώνης gsm 900/1800 ή το αυτόματο και έχω ενεργοποιημένη και τη λειτουργία hsdpa...

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα γενικότερα επί του θέματος, θα εκτιμούσα μια γρήγορη ανταπόκριση γιατί με βλέπω να παίρνω iphone αφού πρώτα σπάσω το samsung ....!!!!! :help:

Υ.Γ.: :dizzy: Έχω αλλάξει 4-5φορές rom σε 2,5 μήνες που το έχω , δεν αντέχεται άλλοοοοοοοοο!!!:blink: :whip:

Link to comment
Share on other sites

Έχω windows XP. Έκανα την αναβάθμιση με το kies από μόνο του "κατάλαβε" ότι χρειάζεται αναβάθμιση και για την γλώσσα ασφαλώς ελληνικά. Όλα τα cab τα είχα στην κάρτα μνήμης αλ΄λά και την αποθήκη μου δεν την πείραξε. Αυτά προς το παρόν γιατί έχω μάθημα (να διδάξω ΦΥΣΙΚΗ Γ' λυκ). Βάλτε την παιδιά. Διαφορετικό today πολύ πιο λειτουργικό αλλά και γενικότερα. Μπράβο στην Samsung!!!
Link to comment
Share on other sites

και εγώ προσπάθησα να το κάνω μέσω kies σε ΧΡ ( ελληνικά γλώσσα και ελλάδα χώρα :) ) αλλά κόλλησε.. στην λήψη λογισμικού, ίσως επειδή έχω κατώτατη ταχύτητα σύνδεσης.. και τελικά δεν την ολοκλήρωσα την αναβάθμιση.. φτου!

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

και εγώ προσπάθησα να το κάνω μέσω kies σε ΧΡ ( ελληνικά γλώσσα και ελλάδα χώρα :) ) αλλά κόλλησε.. στην λήψη λογισμικού, ίσως επειδή έχω κατώτατη ταχύτητα σύνδεσης.. και τελικά δεν την ολοκλήρωσα την αναβάθμιση.. φτου!

 

Και εμένα το ίδιο, κόλλησε στη λήψη λογισμικού.....:(

 

Έχω XP , ελληνική γλώσσα, ελλάδα χώρα....

992
Link to comment
Share on other sites

εβαλα ενα προγραμμα σημερα που χρειαζομαι και χρειαζεται και αυτο οταν κανω κληση να μενει ανοικτη η οθονη.πως ενεργοποιω την επιλογη να μενει ανοικτη η οθονη οταν κανω κληση;

ευχαριστω,Παναγιωτης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, σαν να μου άρεσε καλύτερα που ήταν σαν το iphone τα προγράμματα. Τώρα είναι σαν τα winmo 6.5. Δεν έχει πλεον αποθήκη (αν κατάλαβα καλά). Όσο για το κατέβασμα του λογισμικού, πράγματι άργησε κάμποσο.
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα...μηπως μπορει να μου πει πως ενεργοποιειται το gps στο omnia gt-ι8000.....ποιες ειναι οι com???? κτλ.....κανα link.....????
Link to comment
Share on other sites

και σε μένα το ίδιο μου βγάζει "no device needs to be upgraded".

 

 

Και μένα με το kies 1.1.5.10031_1 το ίδιο , μα καλά δεν δοκιμάζουν τις εφαρμογές ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γεια χαρα...μηπως μπορει να μου πει πως ενεργοποιειται το gps στο omnia gt-ι8000.....ποιες ειναι οι com???? κτλ.....κανα link.....????

 

Βάλε το GPS Test και θα βρει μόνο του θύρα. Άστο σε ανοιχτό ουρανό και θα σου κλειδώσει δορυφόρους. Μετά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα πλοήγησης της επιλογής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Όσο και αν προσπάθησα δεν μπόρεσα να συνδέσω τον Opera ή το Internet Explorer μέσω του Wlan στο Internet. Συνδέομαι στο wlan αλλά όχι στο Internet. Ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω? Υπάρχει οδηγός?

 

Καμμιά βοήθεια κανένας?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

 

έχω cosmote και μου έχουν στείλει από την εξηπυρέτηση πελατών τις ρυθμίσεις για να συνδέομαι στο wap internet. το πρόβλημά μου είναι το εξης, ότι οι περισσότερες εφαρμογές καθώς και το mail δεν συνδέεται με ατις ρυθμίσεις που μου στείλανε από την cosmote αλλά με την προεπιλεγμένη σύνδεση cosmote internet την οποία την παίρνει αυτόματα το τηλ όταν βάζεις την κάρτα sim. sorry για το μεγάλο post αλλά ταλαιπωρούμαι εδώ και μια βδομάδα τώρα και δεν μπορώ να βγάλω ακρη. ξέρει κάποιος πως θα μπορέσω να δηλώσω όλες οι συνδέσεις προς στο internet να γίνονται με τις ρυθμόσεις που μου στείλανε απο cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε... Το δοκιμασα σε ΤΡΕΙΣ υπολογιστες. Με παλια εκδοση kies και με καινουργια. Με χωρα Σουηδια κι ελληνικα γλωσσα. Στον εναν που χτες βρηκε την αναβαθμιση και δεν την εκανε τελικα το kies πλεον δεν τρεχει με τιποτα. Στους αλλους 2 δεν βρισκει αναβαθμισεις !

Αμα ηξερα οτι χρειαζομαι τοσα pc,τοσες πατεντες και τοσες ωρες για να κανω μια αναβαθμισουλα θα επαιρνα παλι Nokia !

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, σαν να μου άρεσε καλύτερα που ήταν σαν το iphone τα προγράμματα. Τώρα είναι σαν τα winmo 6.5. Δεν έχει πλεον αποθήκη (αν κατάλαβα καλά). Όσο για το κατέβασμα του λογισμικού, πράγματι άργησε κάμποσο.

 

τι εννοείς σαν του iphone; και αποθήκη έχει κανονικά

 

Και μένα με το kies 1.1.5.10031_1 το ίδιο , μα καλά δεν δοκιμάζουν τις εφαρμογές ?

 

κάνε μια προσπάθεια με τα βήματα που παρέθεσα μερικά ποστ πιό πάνω. Ωραίο το Kies αλλά πράγματι, πολλή μανούρα. Τουλάχιστον, αν πετύχει τελικά, είναι πιό εύκολο από το φλασάρισμα με octans κλπ.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς σαν του iphone; και αποθήκη έχει κανονικά

 

 

 

κάνε μια προσπάθεια με τα βήματα που παρέθεσα μερικά ποστ πιό πάνω. Ωραίο το Kies αλλά πράγματι, πολλή μανούρα. Τουλάχιστον, αν πετύχει τελικά, είναι πιό εύκολο από το φλασάρισμα με octans κλπ.

Ρε συ drlacan μανουρα λεγεται αυτο ; σκετη μα......ια ειναι ! Το προγραμμα ειναι πολυ ωραιο εμφανισιακα,λιγο καλυτερο απο NPS και εντελως μαπα λειτουργικα απ οτι φαινεται. Το ενα το laptop πλεον δεν αναγνωριζει καν το κινητο,δειχνει να τρεχει μονιμως το kies απο πισω,στα αλλα pc τωρα ουτε η Σουηδια τα σωζει ! Ε σιχτιρ δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς σαν του iphone; και αποθήκη έχει κανονικά

 

 

 

κάνε μια προσπάθεια με τα βήματα που παρέθεσα μερικά ποστ πιό πάνω. Ωραίο το Kies αλλά πράγματι, πολλή μανούρα. Τουλάχιστον, αν πετύχει τελικά, είναι πιό εύκολο από το φλασάρισμα με octans κλπ.

 

μια χαρά έγινε με την βοήθειά σου αλλά δεν βλέπει gps με τίποτε

δωκίμασες κάτι σχετικά με το gps;

κλειδώνει σε σένα;

Link to comment
Share on other sites

sx1vg18

Έχεις δίκιο, μερικά πράγματα απλά θέλεις να δουλεύουν, και δεν σου κάνουν τη χάρη. Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που δούλεψε, καθώς ειχα την μαμίσια ρομ (αρκετά παλιά, ίσως η πρώτη που ήρθε Ελλάδα) και φοβόμουν την αναβάθμιση με octans γιατί δεν το κατέχω το σπορ. Απλά δεν είναι λογικό και σοβαρό να ελπίζει απλά ότι θα δουλέψει ένα προϊόν από μια εταιρία κολοσσό σαν τη samsung, έπρεπε να δουλεύει με τη μία. Τέλος. Τι να πω, αν δουλέψει είναι σουπερ, αν δεν δουλέψει είναι μια μεγάλη απογοήτευση.

 

nikolasira

δεν δοκίμασα ακόμη το gps, αλλά η μέθοδος που προαναφέρθηκε με το gps test είναι καλή λύση. Κι εγώ αυτό θα κάνω αν δω πρόβλημα. Νομίζω ότι όταν πρωτοεμφανίστηκε η καινούρια ρομ ανεπίσημα, κάποιες σελίδες πριν εδώ στο thread, πρέπει να αναφέρθηκε ότι οι ρυθμίσεις του gps άλλαξαν από τις προηγούμενες (που ήταν ψιλογνωστές) και καλό είναι να λυθεί από μόνο του με to gps test σε ανοιχτό ουρανό παρά να τις περνάς με το χέρι

 

edit: το βρήκα το ποστ

Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...