Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν ενα χρονο και εγω σε καποιο email που εστειλα μου δωσανε ενα τηλεφωνο στην Αγγλια αν θυμαμαι καλα και μπορουσες να μιλησεις με εκπροσωπο της εταιρειας για προβληματα σε πληρωμες κτλ κτλ.. απλα το μονο κακο ειναι οτι τοσο μεγαλη εταιρεια να μην εχει κατα χωρα εξ πελατων ... το βρισκω λιγο απαραδεκτο..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Πριν 2-3 εβδομάδες αγόρασα ένα κινητό απο το aliexpress.com. Το κινητό έφτασε κανονικά αλλά μέσα έχει μόνο ρώσικη γλώσσα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το χρησιμοποιήσω...έστειλα μηνύματα και στο site, και στο πωλητή του site και μίλησα και με το live help του site και έστειλα και μήνυμα στο paypal team του aliexpress και κανένας δεν μου απαντάει...μετά απο 4 μέρες ανοίγω dispute στο paypal και ούτε εκεί απαντάνε για κανα 2 μέρες...μετά το dispute το έκανα claim και μέχρι τις 7/2/2011 έπρεπε ο seller να απαντήσει...πράγμα που δεν έκανε...ξαναέστειλα σήμερα μήνυμα στο paypal και ρωτάω τι θα γίνει?θα με προστατέψουν?να ξέρω...επειδή δεν το έχω ξανασυναντήσει να μου παίζουν τέτοια κοροιδία...τι γίνεται αν κάνεις claim στο paypal...???θα μου κάνουν refund τα χρήματα μου???

 

εχω την εντυπωση πως αφου ο πωλητης δεν απαντησε,η υποθεση κινειται θετικα προς το μερος σου :happy::happy:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε/η destiny1983 πρώτα απ΄όλα καλησπέρα.

Ο λόγος που δεν σου απαντάνε είναι προφανής,καθώς είναι η μεγαλύτερη αργία στην Κίνα,για το νέο έτος και τα πάντα υπολειτουργούν.Την αξιοπιστία αυτού του site δεν την γνωρίζω και δεν θα την σχολιάσω βέβαια κιόλας,θεωρώ ότι για να προχωρήσεις σε αγορά από αυτό το site ότι θα το έχεις ελέγξει.Εδώ που έχεις φτάσει απλά κάνεις υπομονή και περιμένεις να σου απαντήσουν για τις επόμενες κινήσεις που πρέπει να κάνεις.Πολύ πιθανό να σου δώσουν άλλη rom να περάσεις ή να σου πουν να το στείλεις με συστημένο δέμα πίσω για να σε αποζημιώσουν.Το paypal απλά αποκλείεται να σε αποζημιώσει αν δεν συμφωνήσετε με τον πωλητή να το στείλεις πίσω και μόλις το παραλάβει να σου γίνει το refund.Και εκτός όλων των άλλων να γνωρίζεις ότι το paypal δεν έχει καμιά υποχρέωση να καλύψει έναν αγοραστή για μια συναλλαγή που έχει γίνει εκτος ebay.H μοναδική περίπτωση που σε καλύπτει είναι όταν δώσει ο ίδιος ο πωλητής το οκ.

Από την στιγμή που αποφάσισες να προχωρήσεις σε αγορά από Κίνα να είσαι έτοιμος/η για τα πάντα,όποιος δεν την γνωρίζει αυτή την αγορά καλύτερα να μένει μακριά.

Edited by trackera

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Δικαιούμαστε να ανοίξουμε dispute στο paypal 45 μέρες αφου το παραλάβουμε η απο την μέρα αγοράς?
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Δικαιούμαστε να ανοίξουμε dispute στο paypal 45 μέρες αφου το παραλάβουμε η απο την μέρα αγοράς?

 

Απο την ημερα της πληρωμης.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε/η destiny1983 πρώτα απ΄όλα καλησπέρα.

Ο λόγος που δεν σου απαντάνε είναι προφανής,καθώς είναι η μεγαλύτερη αργία στην Κίνα,για το νέο έτος και τα πάντα υπολειτουργούν.Την αξιοπιστία αυτού του site δεν την γνωρίζω και δεν θα την σχολιάσω βέβαια κιόλας,θεωρώ ότι για να προχωρήσεις σε αγορά από αυτό το site ότι θα το έχεις ελέγξει.Εδώ που έχεις φτάσει απλά κάνεις υπομονή και περιμένεις να σου απαντήσουν για τις επόμενες κινήσεις που πρέπει να κάνεις.Πολύ πιθανό να σου δώσουν άλλη rom να περάσεις ή να σου πουν να το στείλεις με συστημένο δέμα πίσω για να σε αποζημιώσουν.Το paypal απλά αποκλείεται να σε αποζημιώσει αν δεν συμφωνήσετε με τον πωλητή να το στείλεις πίσω και μόλις το παραλάβει να σου γίνει το refund.Και εκτός όλων των άλλων να γνωρίζεις ότι το paypal δεν έχει καμιά υποχρέωση να καλύψει έναν αγοραστή για μια συναλλαγή που έχει γίνει εκτος ebay.H μοναδική περίπτωση που σε καλύπτει είναι όταν δώσει ο ίδιος ο πωλητής το οκ.

Από την στιγμή που αποφάσισες να προχωρήσεις σε αγορά από Κίνα να είσαι έτοιμος/η για τα πάντα,όποιος δεν την γνωρίζει αυτή την αγορά καλύτερα να μένει μακριά.

 

Και άλλοι χρήστες απο το myphone έχουν κάνει αγορές απο το συγκεκριμένο site γι'αυτό και προχώρησα...μάλλον όμως είχαν επιλέξει άλλους πωλητές του site...o πωλητής και το site δεν απαντάει εδώ και 3 εβδομάδες...αμφιβάλλω αν γιορτάζουν 3 εβδομάδες οι Κινέζοι...άλλοι πωλητές μου απάντησαν μήπως και βγάλω κάποια άκρη...τελικά για να μην πολυλογώ, το claim βγήκε υπέρ μου χθές απο το paypal και σήμερα κιόλας είχαν κατατεθεί τα χρήματα στο λογαριασμό μου...τέλος καλό όλα καλά...

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Απο την ημερα της πληρωμης.

 

 

Χμμ. Ευχαριστώ! Επιδή παράγγειλα ενα screen protector. Ο πωλητής λέει shipping to europe 20-35 days. Πέρασαν 20 αρα πρέπει ναμαι προσεχτικος να μην χάσω την διορία. Αλλά και πάλι απο τη στιγμή που δεν το παραλάβεις είσαι καλυμένος και απο το ebay νομίζω.

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Και άλλοι χρήστες απο το myphone έχουν κάνει αγορές απο το συγκεκριμένο site γι'αυτό και προχώρησα...μάλλον όμως είχαν επιλέξει άλλους πωλητές του site...o πωλητής και το site δεν απαντάει εδώ και 3 εβδομάδες...αμφιβάλλω αν γιορτάζουν 3 εβδομάδες οι Κινέζοι...άλλοι πωλητές μου απάντησαν μήπως και βγάλω κάποια άκρη...τελικά για να μην πολυλογώ, το claim βγήκε υπέρ μου χθές απο το paypal και σήμερα κιόλας είχαν κατατεθεί τα χρήματα στο λογαριασμό μου...τέλος καλό όλα καλά...

Αυτά είναι!! :):)

Κράτησες το κινητό, πήρες και τα λεφτά σου πίσω.

Ας πρόσεχε ο πωληταράς!! ;)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα. Θα ηθελα αν καποιος μπορει να μου διευκρινισει καποια θεματα σχετικα με το paypal.

Μολις γραφτηκα στην υπηρεσια και ειμαι στο σημειο που πρεπει να κανω verify. Προσπαθω να καταχωρησω καποια καρτα της πειραιως που εχω με την οποια κανω κ αλλες συναλλαγες μεσω internet αλλα μου βγαζει οτι δεν μπορει να γινει αποδεκτη και οτι πρεπει να επικοινωνησω με τη τραπεζα. Απο τα λιγα που διαβασα στις προηγουμενες σελιδες (ειναι και 100+!) καταλαβα οτι πρεπει να εχω καποιο υπολοιπο μεσα στο λογαριασμο μου στη πειραιως ωστε να γινει μια μεταφορα 1.5 ευρω.

Για αυτο δε μπορει να μου αναγνωρισει τη καρτα? Και αν ναι αυτο ισχυει για τη πρωτη φορα που καταχωρω μια καρτα ή θα γινεται καθε φορα? Και τελος αυτο το ποσο με καποιο τροπο θα μου επιστραφει? Ευχαριστω :cool:

Edited by grayfox
Link to comment
Share on other sites

Ναι ,πρέπει να σου χρεώσει 1-1.50 ευρώ.

Αυτό γίνεται μόνο την πρώτη φορά

Το ποσό θα σου επιστραφεί στο λογαριασμό σου του Paypal

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,πρέπει να σου χρεώσει 1-1.50 ευρώ.

Αυτό γίνεται μόνο την πρώτη φορά

Το ποσό θα σου επιστραφεί στο λογαριασμό σου του Paypal

 

Oκ σε ευχαριστω πολυ φιλε μου! Οποτε παω και βαζω καποια λεφτα στη καρτα γιατι νομιζω εχουν ξεμεινει μεσα 0.06e και ειμαι οκ μετα ε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θα ηθελα αν καποιος μπορει να μου διευκρινισει καποια θεματα σχετικα με το paypal.

Μολις γραφτηκα στην υπηρεσια και ειμαι στο σημειο που πρεπει να κανω verify. Προσπαθω να καταχωρησω καποια καρτα της πειραιως που εχω με την οποια κανω κ αλλες συναλλαγες μεσω internet αλλα μου βγαζει οτι δεν μπορει να γινει αποδεκτη και οτι πρεπει να επικοινωνησω με τη τραπεζα. Απο τα λιγα που διαβασα στις προηγουμενες σελιδες (ειναι και 100+!) καταλαβα οτι πρεπει να εχω καποιο υπολοιπο μεσα στο λογαριασμο μου στη πειραιως ωστε να γινει μια μεταφορα 1.5 ευρω.

Για αυτο δε μπορει να μου αναγνωρισει τη καρτα? Και αν ναι αυτο ισχυει για τη πρωτη φορα που καταχωρω μια καρτα ή θα γινεται καθε φορα? Και τελος αυτο το ποσο με καποιο τροπο θα μου επιστραφει? Ευχαριστω :cool:

Για πολλοστή φορά:

Κάθε φορά που προσθέτεις μια κάρτα σε ένα site χωρίς να κάνεις αγορά, το site για να καταλάβει αν είναι οκ η κάρτα προσπαθεί να κάνει μια χρέωση περίπου 1$/€, την οποία όμως δεν επιβεβαιώνει ποτέ. Οπότε τα χρήματα δεσμεύονται προσωρινά στο τραπεζικό σου λογαριασμό για μερικές μέρες, και κατόπιν αποδεσμεύονται χωρίς να λογιστικοποιηθεί η χρέωση λόγω μη επιβεβαιωμένης συναλλαγής και άρα όχι τα χρήματα δεν πιστώνονται στον λογαριασμό paypal.

 

Ειδικά για το paypal, και αφού προσθέσεις επιτυχώς την κάρτα σου μέσω της παραπάνω διαδικασίας, έχεις την επιλογή σε δεύτερο χρόνο (ή την υποχρέωση αργά ή γρήγορα) να κάνεις την κάρτα σου verified - ήτοι να την χρεώσει το paypal με ένα συγκεκριμένο μικροποσό σαν αγορά, και εσύ να δώσεις στο paypal τον 4ψηφιο κωδικό που θα δεις στο description της χρέωσης, όταν αυτή λογιστοκοποιηθεί, από την τράπεζα σου. Σε αυτή τη διαδικασία είναι που επιστρέφονται τα χρήματα στον λογαριασμό paypal.

 

Και στις δύο περιπτώσεις χρειάζεσαι επαρκές διαθέσιμο υπόλοιπο τουλάχιστον ίσο με το ποσό της χρέωσης. Πήγαινε κατέθεσε ένα 5ευρω στην τράπεζα να κάνεις τη δουλειά σου. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως θα περασω λεφτα απο την καρτα στον λογαριασμο paypal?

 

Δεν περνας τιποτα απο την καρτα στο παυπαλ, απλα την "δενεις" με το παυπαλ και μετα αγοραζεις.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά,είμαι καινούργιο μέλος κ έχω ένα προβληματάκι με το paypal.πριν κάνω το post έψαξα μήπως είχε κιαλος το ίδιο πρόβλημα.Λοιπόν,έβγαλα μια χρεωστική κάρτα της Κύπρου,κάνω έγγραφη στο paypal βάζω στοιχειά κάρτας μού έρχονται στο μαιλ επιβεβαιώσεις κτλ. άλλα το πρόβλημα αρχίζει στο status.εκεί αντί για τον κωδικό πού έπρεπε να βάλω το code πού σου δίνει η τράπεζα για το paypal έβαλα τον4-ψηφίο πού βρισκεται στο πίσω μέρος της κάρτας κ ειμαι Unverified.υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσω ώστε να βάλω το σωστό code?έχω ψάξει κ δεν έχω καταφέρει τπτ.

στην τράπεζα έχει γίνει ανάληψη τού 1,50euro χωρίς να έχει πάει στον paypal λογαριασμό μου.επλιζω στην βοηθεια σας με χρησιμες οδηγειες!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά,είμαι καινούργιο μέλος κ έχω ένα προβληματάκι με το paypal.πριν κάνω το post έψαξα μήπως είχε κιαλος το ίδιο πρόβλημα.Λοιπόν,έβγαλα μια χρεωστική κάρτα της Κύπρου,κάνω έγγραφη στο paypal βάζω στοιχειά κάρτας μού έρχονται στο μαιλ επιβεβαιώσεις κτλ. άλλα το πρόβλημα αρχίζει στο status.εκεί αντί για τον κωδικό πού έπρεπε να βάλω το code πού σου δίνει η τράπεζα για το paypal έβαλα τον4-ψηφίο πού βρισκεται στο πίσω μέρος της κάρτας κ ειμαι Unverified.υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσω ώστε να βάλω το σωστό code?έχω ψάξει κ δεν έχω καταφέρει τπτ.

στην τράπεζα έχει γίνει ανάληψη τού 1,50euro χωρίς να έχει πάει στον paypal λογαριασμό μου.επλιζω στην βοηθεια σας με χρησιμες οδηγειες!

Τον 4ψήφιο κωδικό που ζητάει το paypal, το λες μόνος σου ότι τον δίνει η τράπεζα.Άρα εσύ γιατί κάνεις πατέντες και έβαλες άσχετο κωδικό?

Θα πάρεις τον σωστό κωδικό είτε με τηλέφωνο στην τράπεζα είτε όταν πάρεις τον λογαριασμό σου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν περνας τιποτα απο την καρτα στο παυπαλ, απλα την "δενεις" με το παυπαλ και μετα αγοραζεις.

 

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Τον 4ψήφιο κωδικό που ζητάει το paypal, το λες μόνος σου ότι τον δίνει η τράπεζα.Άρα εσύ γιατί κάνεις πατέντες και έβαλες άσχετο κωδικό?

Θα πάρεις τον σωστό κωδικό είτε με τηλέφωνο στην τράπεζα είτε όταν πάρεις τον λογαριασμό σου.

γιατί ήμουν άσχετος κ έκανα τέτοια "πατέντα"γιαυτό εξαλου ζητάω την βοήθεια σας.πλέον τον κωδικό τον έχω θέλω κ να βάλω τον σωστό,υπάρχει κάποιος τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

γιατί ήμουν άσχετος κ έκανα τέτοια "πατέντα"γιαυτό εξαλου ζητάω την βοήθεια σας.πλέον τον κωδικό τον έχω θέλω κ να βάλω τον σωστό,υπάρχει κάποιος τρόπος?

 

Μονο πρόσεχε γιατι μπορει να σε κλειδώσουν, αν δεν μπορείς για τον α ή β λόγω επικοινώνησε έμμεσα με το παυπαλ, μην κανεις άσχετες κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

θελω να πουλησω κατι εκτος ελλαδας και θελω η πληρωμη να γινει μεσω paypal ,τι πρεπει να προσεξω ; Ο εμφανιζομενος αγοραστης ειναι απο νιγηρια ..τι πρεπει να προσεξω ;
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Μακριά από δήθεν αγοραστές της Νιγηρίας. Απάτες είναι κατά 98%. Ιδίως αν σου προσέφερε και μεγαλύτερο ποσό από αυτό που ζητάς.
Link to comment
Share on other sites

θελω να πουλησω κατι εκτος ελλαδας και θελω η πληρωμη να γινει μεσω paypal ,τι πρεπει να προσεξω ; Ο εμφανιζομενος αγοραστης ειναι απο νιγηρια ..τι πρεπει να προσεξω ;

μακρια ειναι απατεωνες ολοι αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

μακρια ειναι απατεωνες ολοι αυτοι.

 

...και τι τον νοιαζει? αν τον πληρωσει μεσω παυπαλ του το στελνει και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από δήθεν αγοραστές της Νιγηρίας. Απάτες είναι κατά 98%. Ιδίως αν σου προσέφερε και μεγαλύτερο ποσό από αυτό που ζητάς.

 

ναι εγω το δινω 250 και αυτος προσφερει 320..λες και του περισευουν...βρομαει οντως..πριν λιγο μου στειλε email οτι δινει παραπανω ..

θελει μονο με καταθεση οποτε μακρυα..

Edited by nikos2004dj
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...