Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...και τι τον νοιαζει? αν τον πληρωσει μεσω παυπαλ του το στελνει και τελος.

 

αν τον πληρωσει οκ. συνηθως αυτοι λενε στειλε εκει το αντικειμενο και θα σε πληρωσει αυτος που θα το στειλεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

αν τον πληρωσει οκ. συνηθως αυτοι λενε στειλε εκει το αντικειμενο και θα σε πληρωσει αυτος που θα το στειλεις κλπ

 

εεεεε ενταξυ και εγω αν σου πω στειλε το αντικειμενο και θα σε πληρωσω μετα και εσυ το στειλεις, εννοειται οτι δεν προκειται να σου στειλω ουτε δραχμουλα.

 

 

Αυτος ειναι βασικος κανονας.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν σε πληρώνουν παρά με echeck το οποίο δεν είναι καθαρή συναλαγη . 10 ημέρες μετα το echeck δεν πληρώνεται (ακάλυπτη επιταγή ) και χάνεις τα λεφτά σου.
Link to comment
Share on other sites

για σας παίδες

 

λοιπόν είχα ένα θέμα με ενα απατεώνα ταιλανδό. παρήγγειλα κάποια ανταλλακτικά αξίας 700 ευρώ,και επί ενα μήνα και κάτι με κορόιδευε ότι τα είχε στήλει.φυσικά δεν ήρθε τίποτα. πέρασε ο καιρός και δεν πρόλαβα να του κάνω dispute. αφού με κορόιδεψε ότι τα έστηλε μου λέει μετά ότι μου είπε ψεματα γιατί η μάνα του τράκαρε και είχε ανάγκη τα λεφτά.αμέσως πήγα στην τράπεζα και έκανα αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγής(dispute) μπας και πάρω τίποτα πίσω. το paypal ενεργοποιησε την διαδικασία(αφου η τράπεζα τους υποχρέωσε) και όταν το είδε αυτό ο ταιλανδός έστηλε 2 κουτιά. αλλά τα πράγματα που έστηλε είναι μιδαμινής αξίας. είπε λοιπόν στο paypal ότι τα έστηλε, και εγώ έκανα τη χαζομάρα να τα πάρω.λοιπόν δεν είπα τίποτα στην τράπεζα και τους άφησα να κάνουν τη δουλειά τους. μετά από 3 μήνες με παίρνουν τηλέφωνο από την τράπεζα και μου λένε ότι πήρα πίσω όλα μου τα χρήματα. όμως ο ταιλανδός λέει τώρα ότι το paypal θα κάνει εναντίον μου μία αίτηση για credit card deception και θα πάρει 3 μήνες. τώρα πρέπει να ανησυχίσω; έτσι μου ρχετε να του σπάσω τα μούτρα. με εκνευρίζει το ότι μου έστηλε κουτιά με ότι να ναι πράματα, και με έπισε να τα πάρω κιόλας για να ξεγελάσει το paypal η την τράπεζά του να μην πάρω τα λεφτά μου πίσω! όμως η απόφαση βγήκε υπέρ μου! τη σκατά μπορεί το paypal να κάνει εναντίον μου με το credit card deception (ο ταιλανδός είπε ότι το paypal του έστηλε μύνημα εμένα τίποτα δεν μου ρθε)

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα να στείλεις πίσω δύο κουτιά στον Ταϋλανδό με απόδειξη συστημένα , και αν συμβεί τίποτα , θα έχεις μία απόδειξη ότι τα επέστρεψες.
Link to comment
Share on other sites

σήμερα μου έστηλε email ο ταιλανδός αυτό εδώ:

paypal mail me today to accept the law case against you because deception...

you dont clear it???

i will accept the law case against you if u dont answer me and will clear this...

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Τα αγγλικά του δεν φαίνονται και πολύ καλά. Μήπως δεν κατάλαβε τι έλεγε το email του paypal; Δεν του λες να σου το προωθήσει;
Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να έχω πολλά πάρε δώσε με αυτόν γιατί με έχει πει αρκετά ψέματα. μπορεί να λέει ψέματα και τώρα για να με φοβίσει. δεν έχω ακούσει να κάνει το paypal τέτοιο πράγμα. διεγραψα το paypal account μου αφού εκανα αποσύνδεση της πιστωτικης μου αμέσως μόλις έμαθα ότι πήρα πίσω τα λεφτά μου. άμα του στήλω πίσω αυτά που μέστηλε μπορεί να φανεί ότι εγώ έφταιγα

αυτό που μου έλεγε ο ταιλανδός είναι ότι το paypal ήταν υπέρ του στην συναλλαγή και ότι την κέρδισε, αλλά η τράπεζά μου, ευνόησε εμένα και κέρδισα πίσω τα λεφτά. υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό που λέει αυτός, ότι μπορεί με law case και τέτοια εναντίον μου να αλλάξει η απόφαση της τράπεζάς μου? είναι δυνατόν?

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα σ'ολους. Χρησιμοποιω το paypal εδω και ενα χρονο χωρις προβλημα. Προ τριμηνου ξαφνικα, και ενω ειχαν προηγηθει δυο αγορες μεσω αυτου, ξαφνικα κολλησε, και στο τελευταιο σταδιο επιβεβαιωσης της αγορας, δεν αναγνωριζε την καρτα μου. Μετα απο 2 ημερες, και ενω εκκρεμουσε η πληρωμη του πωλητη, ξεκολλησε οπως ξαφνικα κολλησε. Προχθες εκανε παλι τα ιδια. Προσπαθησα πανω απο 10 φορες μηπως ξεκολησει, αλλα ματαια, ενω εκκρεμει και η πληρωμη του πωλητη. Δεν τιθεται θεμα ληξης της καρτας η ανεπαρκους υπολοιπου. Εστειλα μηνυμα στην PAYPAL, και μου απαντησε πως αν δεν συμβαινει κατι απο τα δυο που προαναφερα, θα πρεπει να απευθυνθω στην Τραπεζα που εβγαλα την καρτα. Εχετε να με συμβουλευσετε κατι γι'αυτο το προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας, και ρώτα γιατί δεν εγκρίνουν την συναλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουριο topic, θα ρωτησω εδω μιας και η ερωτηση μου σχετιζεται με paypal. Σημερα λοιπον εβγαλα μια προπληρωμενη visa απο την τραπεζα πειραιως. Δημιουργησα επισης εναν λογαριασμο paypal. Εκει που ζηταει τον αριθμο της καρτας εβαλα τον αριθμο που συμβολιζεται πανω στην καρτα...αλλα μου βγαζει αυτο το μηνυμα ''This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.'' Συμβαινει κατι με την καρτα? Ξερει κανεις γιατι μου το βγαζει αυτο?:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουριο topic, θα ρωτησω εδω μιας και η ερωτηση μου σχετιζεται με paypal. Σημερα λοιπον εβγαλα μια προπληρωμενη visa απο την τραπεζα πειραιως. Δημιουργησα επισης εναν λογαριασμο paypal. Εκει που ζηταει τον αριθμο της καρτας εβαλα τον αριθμο που συμβολιζεται πανω στην καρτα...αλλα μου βγαζει αυτο το μηνυμα ''This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.'' Συμβαινει κατι με την καρτα? Ξερει κανεις γιατι μου το βγαζει αυτο?:wacko:

Την έχεις φορτώσει καθόλου με χρήματα. Αρχικά χρειάζεται ~1,5€ για να τη δεχτεί το Paypal το οποίο αργότερα θα επιστραφεί βέβαια.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Την έχεις φορτώσει καθόλου με χρήματα. Αρχικά χρειάζεται ~1,5€ για να τη δεχτεί το Paypal το οποίο αργότερα θα επιστραφεί βέβαια.

 

Ναι σημερα που πηγα να την βγαλω εβαλα και 20 ευρω μεσα..

Μηπως δεν δεχονται καποιες προπληρωμενες? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Με τι valeur τα έβαλες; Κοίταξε την απόδειξη.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Στην απόδειξη κατάθεσης σου γράφει "valeur" και μια ημερομηνία. Αν είναι αυριανή, τότε θα τα έχεις διαθέσιμα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο τελικα.... η πλαστικη καρτα που μου εκδοσαν ειναι μονο για χρηση ATM..επικοινωνησα με την τραπεζα και μου ειπαν οτι επρεπε να εκδωσω μια εικονικη καρτα στην ιστοσελιδα τους, εκεινη ειναι η προπληρωμενη! Την δημιουργησα και την δεχτηκε...απλα πρεπει να περιμενω 2-3 μερες για να μου στειλουν ενα κωδικο απτο paypal να την εγκρινω...

Ευχαριστω παντως :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σημερα μολις εβγαλα μια preipaid card απο την τραπεζα Eurobank!

 

Πηγα να φτιαξω το λογαριασμο στο payPal αλλα μου βγαζει το γνωστο μηνυμα επιβεβαιωσεις...οπως σε ολους του πρωταριδες που δεν ξερουμε και ψαχνομαστε!!

 

Λοιπον εχω καποιες ερωτησεις γιατι δεν μπορεσα να διαβασω ολο το τοπικ και συγγνωμη αν εχουν ξανα γραφτει!!

 

1) Μπορω να κανω καταθεση μεσω ΑΤΜ; Η καρτα ειναι VISA! Δλδ αυριο-μεθαυριο θα μπορω να κανω μια καταθεση μεσω ΑΤΜ 10 ευρω και να την ενεργοποιησω;

 

2) Ειδα οτι ενα παιδι πριν απο μενα ειχε ενα προβλημα οτι δεν ηταν η πλαστικη καρτα που του εδωσαν η prepaid αλλα επρεπε να του βγαλουν μια εικονικη! Το ιδιο ησχυει και για την καρτα της Eurobank;

 

Προς το παρων αυτες ειναι οι ερωτησεις μου ισως και βλακωδεις ερωτησεις, αλλα ειμαι noob ακομα!

 

Επισης θα θελα να μου πειτε μερικα e-μαγαζακια για αγορες!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, ναι μπορείς, να φορτίσεις την κάρτα σου μέσω ΑΤΜ. Προσωπικά το κάνω μέσω ebanking αλλά και από τα ΑΤΜ θα γίνεται.

 

Καλύτερα είναι που έχεις πλαστική κάρτα. Αν την έχεις φορτισμένη τότε μπορείς να κάνεις με αυτή αγορές σε κανονικά καταστήματα (μέχρι το όριο των χρημάτων που έχεις μέσα βέβαια).

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μεχρη τι ποσο μπορω να φορτωσω; Για αρχη για να μπορω να ενεργοποιησω το λογαριασμο στο paypal λεω να βαλω αυριο 10 ευρω μεσω ΑΤΜ; Θα τα παρει; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Γινεται να μεταφερω χρηματα απο τον paypal λογαριασμο μου πισω σε prepaid card;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@navi55

 

Γιατι ειδα στο ιντερνετ με μια αναζητηση οτι πρεπει να κανεις καταθεση ανω των 30 ευρω, αυριο θα κανω μια δοκιμη να βαλω 10 ευρω...μεσω ΑΤΜ δεν νομιζω να γινεται γιατι δεν μου εχουν δωσει κωδικο ΡΙΝ! Ξερει κανεις τι μπορω να κανω γι αυτο; Βασικα αυτο δεν ειναι και τοσο προβλημα αφου μπορω να βαλω 10 ευρω στον λογαριασμο ταμιευτηριου και μετα μεσω e-banking να κανω μεταφορα ποσου στην prepaid αλλα δεν ξερω πως, καλυτερα αυριο να παω σε ενα καταστημα να μου τα εξηγησουν, γιατι αυτη που μου εκανες τις ενεργειες για να εκδοθη η καρτα ηταν ψηλο-ασχετη!!!!

Edited by blood_donor
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια εικονικη προπληρωμενη καρτα...και μολις δημιουργησα λογιαριασμο paypal..

πως μεταφερω λεφτα απτην καρτα σε paypal???:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...