Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα

Ξεπερασα κατα λαθος για λιγο το οριο που μπορω να λαβω χρηματα και μου ζηταει ενα σορο δικαιλογητικα μεσα σε 6 μηνες.Προσωπικα δεν με ενδιαφερει να χρησιμοποιω paypal στο μελλον.

Θα εχω καποια επιπτωση αν δεν τους τα στηλω?

Ευχαριστω.

 

Θα σου δεσμεύσουν τα χρηματα και θα σου κλειδώσουν τον λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις καμμιά επίπτωση . Απλά έχει να κάνει με τις διατάξεις για το ξέπλυμα χρήμνατος .

Για να είναι καλυμένο το Paypal πρέπει να έχει τα προσωπικά σου στοιχεία και την διεύθηνση σου επίσημα στα αρχεία του μόλις ξεπεράσεις κάπιο όριο.

Πάντως είναι απλή διαδικάσία

Δύο φωτοτυπίες , ένα γράμμα ή ένα FAX

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις καμμιά επίπτωση . Απλά έχει να κάνει με τις διατάξεις για το ξέπλυμα χρήμνατος .

Για να είναι καλυμένο το Paypal πρέπει να έχει τα προσωπικά σου στοιχεία και την διεύθηνση σου επίσημα στα αρχεία του μόλις ξεπεράσεις κάπιο όριο.

Πάντως είναι απλή διαδικάσία

Δύο φωτοτυπίες , ένα γράμμα ή ένα FAX

 

Δηλαδή πιστεύεις οτι αν δεν στειλει αυτα που του λενε θα συνεχίσει να εχει πουλά ή να αγοράζει χωρις να τον κλειδώσουν?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον λέει ότι --Προσωπικα δεν με ενδιαφερει να χρησιμοποιω paypal στο μελλον.- δεν πρόκειται να έχει καμμία άλλη επίπτωση. Εξάλου έχει 6 μήνες ακόμα να πουλαέι και να αγοράζει. Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

παιδια ζητησε καποιος γνωστος μου refund απο την expansys. ποσο καιρο κανουν να τo κανουν?βασει νομου ποσο πρεπει να το κανουν?μετα το παυπαλ ποσο καιρο τα εμφανιζει?ο ξαδερφος μου εκανε και dispute?καλα εκανε?ευχαριστω βοηθηστε γιατι εγω δεν το νγωριζω το σπορ toy paypal

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μόλις έκανα την ενεργοποίηση της κάρτας μου για την paypal. προσπάθησα να αποσύρω τα χρήματα που έβαλα (1.5 ε) αλλά μου λέει πως το ελάχιστο ποσό που μπορώ να βγάλω είναι 10ε. πως θα μπορέσω να τα βγάλω; και κάτι άλλο. οταν θέλω να κανω αγορες πρεπει να φορτώσω χρηματα στον λογαριασμό η γίνεται με άλλον τρόπο;
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Συνδέεις το PayPal με ένα λογαριασμό (πχ προπληρωμένη κάρτα) και αυτό τραβά από εκεί λεφτά για να κάνει την αγορά.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παραγγειλει απο ελληνικο σαιτ μια sd card και πληρωσα με paypal.Στο σαιτ εγραφε οτι η καρτα αποστελλεται σε 2-3 ημερες αλλα εχουν περασει 13 ημερες και ο τυπος δεν εχει στειλει τιποτα.Οταν επικοινωνω μαζι του μου λεει αυριο και ξανα αυριο.Μπορω να ζητησω τα χρηματα μου πισω απο το paypal και πως θα γινει αυτο;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μόλις έκανα την ενεργοποίηση της κάρτας μου για την paypal. προσπάθησα να αποσύρω τα χρήματα που έβαλα (1.5 ε) αλλά μου λέει πως το ελάχιστο ποσό που μπορώ να βγάλω είναι 10ε. πως θα μπορέσω να τα βγάλω; και κάτι άλλο. οταν θέλω να κανω αγορες πρεπει να φορτώσω χρηματα στον λογαριασμό η γίνεται με άλλον τρόπο;

 

Το 1,5 ευρω που σου τραβαει το PAYPAL για να δει οτι η καρτα σου ειναι οκ(κανει χρηση visa ) ...στο επιστρεφει στον λογαριασμο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

ξέθαψα ένα paypal account που είχα και από ότι είδα είναι jet δεν μου το έκλεισαν, έκανα και μια αγορά μάλιστα μετά από πολύ καιρό μέσο paypal.

 

Έχω κάποιες απορίες.. Αρχικά το account μου ήταν personal και verified, από ότι είδα μπορούσα να το κάνω bussines ή premier. Τελικά το έκανα premier... καλύτερα να το έκανα bussines? επίσης το verified τι πάει να πει? ... ενοώ εαν υπάρχει κάτι παραπάνω από verified και τι κερδίζω...

 

Επίσης εαν μου στείλουν ένα ποσό ας πούμε 100€ εμένα θα μου έρθουν λιγότερα έτσι δεν είναι (λόγο fees) ? επίσης εαν στείλω στην τράπεζά μου έμβασμα μέσο του paypal θα χρεωθώ ξανά right?

 

Αυτές τις χρεώσεις (fees) υπάρχει περίπτωση να τις γλυτώσω ή μπααα?

 

thanks in adavance !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

ξέθαψα ένα paypal account που είχα και από ότι είδα είναι jet δεν μου το έκλεισαν, έκανα και μια αγορά μάλιστα μετά από πολύ καιρό μέσο paypal.

 

Έχω κάποιες απορίες.. Αρχικά το account μου ήταν personal και verified, από ότι είδα μπορούσα να το κάνω bussines ή premier. Τελικά το έκανα premier... καλύτερα να το έκανα bussines? επίσης το verified τι πάει να πει? ... ενοώ εαν υπάρχει κάτι παραπάνω από verified και τι κερδίζω...

 

Επίσης εαν μου στείλουν ένα ποσό ας πούμε 100€ εμένα θα μου έρθουν λιγότερα έτσι δεν είναι (λόγο fees) ? επίσης εαν στείλω στην τράπεζά μου έμβασμα μέσο του paypal θα χρεωθώ ξανά right?

 

Αυτές τις χρεώσεις (fees) υπάρχει περίπτωση να τις γλυτώσω ή μπααα?

 

thanks in adavance !!!

 

Αν σου στείλουν ένα ποσό σε ευρώ θα σου κρατήσει 3,9% + 0,35 ευρώ

Αν έρθει από Ε.Ε ΄ 3,4% + 0,35 ευρώ

Μπορούν να στα στείλουν ως προσωπική πληρωμή ( personal payment ) μόνο αν έχουν χρήματα στον λογαριασμό τους . Δεν πληρώνεις προμήθεια και αυτοί δεν έχουν καμμία εγγύηση

Αν στείλεις έμβασμα στην τράπεζα σου πάνω από 100 ευρώ δεν πληρώνεις προμήθεια στο Paypal ούτε η τράπεζα σου θα σε χρεώσει εφόσον τα χρήματα θα έρθουν από ελληνική τράπεζα ( Το PAYPAL χρησιμοποιεί ελληνική τράπεζα)

Verified δεν μπορείς να γίνεις -σημαίνει ότι το Paypal έχει επιβεβαιώσει την διεύθηνση σου και τα στοιχεία σου .

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να στα στείλουν ως προσωπική πληρωμή ( personal payment ) μόνο αν έχουν χρήματα στον λογαριασμό τους . Δεν πληρώνεις προμήθεια και αυτοί δεν έχουν καμμία εγγύηση

 

Δεν το κατάλαβα αυτό...

 

Tι σημαίνει ότι δεν έχουν καμία εγγύηση? Σε αυτήν την περίπτωση ούτε εγώ ούτε ο άλλος πληρώνει προμήθειες?

 

Αν στείλεις έμβασμα στην τράπεζα σου πάνω από 100 ευρώ δεν πληρώνεις προμήθεια στο Paypal ούτε η τράπεζα σου θα σε χρεώσει εφόσον τα χρήματα θα έρθουν από ελληνική τράπεζα ( Το PAYPAL χρησιμοποιεί ελληνική τράπεζα)

Verified δεν μπορείς να γίνεις -σημαίνει ότι το Paypal έχει επιβεβαιώσει την διεύθηνση σου και τα στοιχεία σου .

Άρα εαν έχω balance στο paypal account μου >100 και τα στείλω στην τράπεζα μου στην Ελλάδα πχ Εurobank δεν πληρώνω τπτ ?

 

Επίσης εκεί που είδα να συμπληρώσω τα στοιχεία του λογαριασμού της τράπεζάς μου είχε iban όνομα-επώνυμο και αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως δεν είχε swift/bic code αλλά είχε Bank Name και Bank Location. Εκεί τη συμπληρώνουμε για την Eurobank? Επίσης στο όνομα και στο επώνυμο λεέι να αναγράφεται ακριβώς όπως και στο λογαρισμό της τράπεζας... στο e-banking το όνομα μου είναι στα ελληνικά και έχει και πατρώνυμο... στο paypal τι στοιχεία να του βάλω?

Επίσης... τι account type να διαλλέξω ... checkings / savings? Στο e-banking της eurobank, μου το αναγράφει ως απλό ταμιευτήριο.

 

Πολλές ερωτήσεις...αλλά έχω ψιλό χαθεί και εκεί λέει ότι πρέπει όλα να είναι απολύτως σωστά αλλιώς δεν θα γίνει η μεταφορά, και θα χάσω και από πάνω και κάποια fees!

Edited by holic
Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα αυτό...

 

Tι σημαίνει ότι δεν έχουν καμία εγγύηση? Σε αυτήν την περίπτωση ούτε εγώ ούτε ο άλλος πληρώνει προμήθειες?

 

 

Άρα εαν έχω balance στο paypal account μου >100 και τα στείλω στην τράπεζα μου στην Ελλάδα πχ Εurobank δεν πληρώνω τπτ ?

 

Επίσης εκεί που είδα να συμπληρώσω τα στοιχεία του λογαριασμού της τράπεζάς μου είχε iban όνομα-επώνυμο και αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως δεν είχε swift/bic code αλλά είχε Bank Name και Bank Location. Εκεί τη συμπληρώνουμε για την Eurobank? Επίσης στο όνομα και στο επώνυμο λεέι να αναγράφεται ακριβώς όπως και στο λογαρισμό της τράπεζας... στο e-banking το όνομα μου είναι στα ελληνικά και έχει και πατρώνυμο... στο paypal τι στοιχεία να του βάλω?

Επίσης... τι account type να διαλλέξω ... checkings / savings? Στο e-banking της eurobank, μου το αναγράφει ως απλό ταμιευτήριο.

 

Πολλές ερωτήσεις...αλλά έχω ψιλό χαθεί και εκεί λέει ότι πρέπει όλα να είναι απολύτως σωστά αλλιώς δεν θα γίνει η μεταφορά, και θα χάσω και από πάνω και κάποια fees!

 

Αν σου στείλουν προσωπική πληρωμή σημαίνει ότι δεν αγοράζουν τίποτα από εσένα

Άρα δεν μπορούν να κάνουν dispute Ότι δεν το έλαβαν

Saving account είναι η μετάφραση του ταμιευτηρίου

Το Όνομα σου βάλτο στα Αγγλικά, δεν υπάρχει πρόβλημα η Eurobank θα το αναγνωρίσει ( και εγώ Eurobank έχω ) Δεν έχω δώσει πατρώνυμο.

BIC πράγματι δεν σου ζητάει , δεν το θεωρεί απαραίτητο.

Στις προσωπικές πληρωμές υπάρχει 1% χρέωση αν ανήκεις σε διαφορετικές ζώνες

π.χ αν στείλεις Ηνωμένες πολιτείες .

Αν στείλεις προσωπικη πληρωμή στην Ευρώπη δεν θα πληρώσει κανείς προμήθεια

Αν λάβεις πάνω από 100 ευρώ δεν πληρώνεις τίποτα . Ειδικά στην Eurobank είναι δοκιμασμένο.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Αν λάβεις πάνω από 100 ευρώ δεν πληρώνεις τίποτα . Ειδικά στην Eurobank είναι δοκιμασμένο.

 

Θα πληρώσεις όμως τις προμήθειες της τράπεζας σου. Στην Alpha Bank είναι 3€.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν, αν υπάρχει χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος.Εγώ έχω τις δωρεάν συναλλαγές στην Eurobank και δεν έχω πληρώσει ποτέ....
Link to comment
Share on other sites

ok παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις, κάτι last ... την τωρινή μου visa που έχω δώσει στο paypal δεν την έχω κάνει confirm... βασικά είναι prepaid η συγκεκριμένη, τι κερδίζω αν είναι confirmed?

 

Μπορώ να την κάνω confirm χωρις υπόλοιπο μέσα ? ή έστω με υπόλοιπο < 1,00 € ?

 

Αυτό που λες με τις δωρεάν συναλλαγές πως το ενργοποιώ στη eurobank ?

 

thanks again !

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί πωλητές που απαιτούν να είναι confirmed το status στο paypal.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

μέσω τις τράπεζας έστειλα κάποια χρήματα στο λογαριασμό μου στο paypal.

μετά όμως πρόσθεσα και μια κάρτα. τα χρήματα που έβαλα από την τράπεζα

φαίνονται στην αρχική σελίδα του paypal, ενώ τα άλλα όχι.

αν αγοράσω κάτι παραπάνω από όσα έστειλα από την τράπεζα θα τα πάρει απο

την κάρτα ή θα με ενημερώσει ότι τα χρήματα δεν επαρκούν?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, άλλη μια ερώτηση όποιος ξέρει ας απαντήσει plz.

 

Λοιπόν έστω ότι έχω paypal balance 0.00€ και έχω προσθέσει μια credit card στο paypal η οποία δεν είναι Confirmed. Αν πάω να κάνω μια αγορά πχ 150€, η συναλλαγή θα γίνει (το έχω δοκιμάσει και γίνεται παρόλου που δεν είναι Confirmed η κάρτα).

 

Εαν γυρίσω το προιόν, ο πωλητής λέει οτι θα στείλει πίσω τα χρήματα μέσο paypal και μάλιστα λέει ότι γίνεται αμέσως η συναλλαγή, αυτά τα χρήματα θα μπουν ως balance στο paypal, ή θα πάνε πίσω στην κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, άλλη μια ερώτηση όποιος ξέρει ας απαντήσει plz.

 

Λοιπόν έστω ότι έχω paypal balance 0.00€ και έχω προσθέσει μια credit card στο paypal η οποία δεν είναι Confirmed. Αν πάω να κάνω μια αγορά πχ 150€, η συναλλαγή θα γίνει (το έχω δοκιμάσει και γίνεται παρόλου που δεν είναι Confirmed η κάρτα).

 

Εαν γυρίσω το προιόν, ο πωλητής λέει οτι θα στείλει πίσω τα χρήματα μέσο paypal και μάλιστα λέει ότι γίνεται αμέσως η συναλλαγή, αυτά τα χρήματα θα μπουν ως balance στο paypal, ή θα πάνε πίσω στην κάρτα?

Πρώτα στο balance και μετά από κάποιες μέρες θα μεταφερθούν στην κάρτα αλλά νομίζω ότι θα σου κρατήσει κάποια προμήθεια το paypal.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί οταν κάνω μια αγορά και μου ερχεται μετά το mail απο paypal λέει Shipping address - unconfirmed?

 

Πρέπει να κάνω κάτι για να γίνει confirmed? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί οταν κάνω μια αγορά και μου ερχεται μετά το mail απο paypal λέει Shipping address - unconfirmed?

 

Πρέπει να κάνω κάτι για να γίνει confirmed? :confused:

 

Γιατι στο Ελλαδισταν στο οποιον ζούμε τα ταχυδρομεια δεν εχουν καταγεγραμμένους τους δρόμους.

Αν ταχυδρομήσεις λοιπόν ενα γραμμα σε ενα ανύπαρκτο δρομο ή αριθμο δρόμου το ταχυδρομείο θα το δεχτεί και ειναι πλέον στην κριση του ταχυδρόμου αν θα το πετάξει κάπου ή θα το γυρισει πίσω. Δεν υπάρχει τρόπος επιβεβαίωσης.

 

ΥΓ Στην Αγγλια αν τους ρωτήσεις για μια διεύθυνση θα σου απαντήσουν άμεσα αν αυτη υπάρχει ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στο Ελλαδισταν στο οποιον ζούμε τα ταχυδρομεια δεν εχουν καταγεγραμμένους τους δρόμους.

Αν ταχυδρομήσεις λοιπόν ενα γραμμα σε ενα ανύπαρκτο δρομο ή αριθμο δρόμου το ταχυδρομείο θα το δεχτεί και ειναι πλέον στην κριση του ταχυδρόμου αν θα το πετάξει κάπου ή θα το γυρισει πίσω. Δεν υπάρχει τρόπος επιβεβαίωσης.

 

ΥΓ Στην Αγγλια αν τους ρωτήσεις για μια διεύθυνση θα σου απαντήσουν άμεσα αν αυτη υπάρχει ή οχι.

 

Α δηλαδή είναι θέμα του ελληνικού ταχυδρομείου, αφού μου έρχονται ομως να μην ανυσηχω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...