Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στειλε απλα ενα μαιλ...και πες τους οτι εκανες λαθος στον 4ψηφιο κωδικο ....

και οτι εχεις το σωστο για να βαλεις...!

θα στην ξεκλειδωσουν αμεσως...!!

 

το ειχα παθει και εγω αυτο....δεν χρειαζεται ταυτοτητες και τετοια......!!!

ενα απλο Ε-μαιλ....!!

:);)

 

ευχαριστώ πολύ.

μπορώ να ζητήσω να μου δώσουν άλλο 4 κωδικό?

και το email είναι εκείνο που έχουν στο μέρος της επικοινωνίας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Χρησιμοποιώ paypal αρκετό καιρό για αγορά από ebay κτλ κ δεν είχα κανένα πρόβλημα.Χρησιμοποιώ μια προπληρωμένη Visa Prepaid της Τράπεζας Κύπρου.

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει κ θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος είναι με ποιο τρόπο μπορώ να πληρώνομαι από paypal από διάφορες δραστηριότητες στο Internet.

 

Δλδ ποιες ενέργειες πρέπει να κάνω?

 

Απ'οτι καταλαβαίνω πληρωμή στην Prepaid Card δε γίνεται σωστά? Άρα πρέπει να προσθέσω κ κάποιο τραπεζικό λογαριασμό (για ελληνική τράπεζα μιλάω) ? Κ όταν κάποιος με πληρώνει τα χρήματα αυτά πηγαίνουν στο τραπεζικό αυτό λογαριασμό κ είναι διαθέσιμα άμεσα ή τα κρατάει εικονικά η paypal ? Κ αν ναι, πως μπορώ να τα πάρω? Κρατάει κάτι η paypal?

 

Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει λίγο το τρόπο λειτουργίας κ τα βήματα γιατι με τόσα που έχω διαβάσει έχω μπερδευτεί..

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Χρησιμοποιώ paypal αρκετό καιρό για αγορά από ebay κτλ κ δεν είχα κανένα πρόβλημα.Χρησιμοποιώ μια προπληρωμένη Visa Prepaid της Τράπεζας Κύπρου.

 

1.Αυτό που δεν έχω καταλάβει κ θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος είναι με ποιο τρόπο μπορώ να πληρώνομαι από paypal από διάφορες δραστηριότητες στο Internet.

 

2.Δλδ ποιες ενέργειες πρέπει να κάνω?

 

3.Απ'οτι καταλαβαίνω πληρωμή στην Prepaid Card δε γίνεται σωστά?

4.Άρα πρέπει να προσθέσω κ κάποιο τραπεζικό λογαριασμό (για ελληνική τράπεζα μιλάω) ?

5.Και όταν κάποιος με πληρώνει τα χρήματα αυτά πηγαίνουν στο τραπεζικό αυτό λογαριασμό κ είναι διαθέσιμα άμεσα ή τα κρατάει εικονικά η paypal ?

6.Και αν ναι, πως μπορώ να τα πάρω? Κρατάει κάτι η paypal?

 

Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει λίγο το τρόπο λειτουργίας κ τα βήματα γιατι με τόσα που έχω διαβάσει έχω μπερδευτεί..

Ευχαριστώ.

 

1.Χρήματα παίρνεις στο email με το οποίο συνδέεσαι στο παυπαλ.

2.Δίνεις το μαιλ

3.Σωστά

4.Ναι.

5.Δεν ειναι διαθέσιμο άμεσα μπορεί να περάσουν και 2 μήνες για να τα πάρεις.

6.Σαφώς και κρατάει.

 

Σημ Το παυπαλ δεν ειναι για μεταφορά χρημάτων, αλλά για αγορές-πωλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ.

μπορώ να ζητήσω να μου δώσουν άλλο 4 κωδικό?

και το email είναι εκείνο που έχουν στο μέρος της επικοινωνίας?

για αλλο δεν ξερω αν στελνουν.....!!

οσο για το μαιλ....

τωρα δεν θυμαμαι ακριβως....

αλλα ,μεσα απο τον λογαριασμο σου..... καπου ειχε ενα κουτακι που εγραφες την ερωτηση/προβλημα σου...και απο κατω συπληρωνες τις λεπτομεριες...νομιζω ηταν κανα 2-3 βηματα μεχρι να το στειλεις....

 

τωρα που ακριβως ηταν αυτο....δεν θυμαμαι...!!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ.

μπορώ να ζητήσω να μου δώσουν άλλο 4 κωδικό?

και το email είναι εκείνο που έχουν στο μέρος της επικοινωνίας?

 

1.Oxi δεν μπορεις

2.https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/helpscr?cmd=_help&t=escalateTab

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι καινουριος,βασικα μελλοντικος χρηστης,και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις...Καταρχας εχω την xρεωστικη της τραπεζας Πειραιως αλλα ειναι της αδερφης μου,θα υπαρξει προβλημα αν την χρησειμοποιησω?Αυτο που λενε οτι αν πχ δεν μεινεις ευχαριστημενος απτο προιον μπορεις να παρεις πισω τα λεφτα ισχυει ?λογικα ναι αλλα ειναι απλη διαδικασια?γενικα ειναι απλη διαδικασια ολο αυτο για καποιον "καινουριο"?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι καινουριος,βασικα μελλοντικος χρηστης,και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις...Καταρχας εχω την xρεωστικη της τραπεζας Πειραιως αλλα ειναι της αδερφης μου,θα υπαρξει προβλημα αν την χρησειμοποιησω?Αυτο που λενε οτι αν πχ δεν μεινεις ευχαριστημενος απτο προιον μπορεις να παρεις πισω τα λεφτα ισχυει ?λογικα ναι αλλα ειναι απλη διαδικασια?γενικα ειναι απλη διαδικασια ολο αυτο για καποιον "καινουριο"?

 

Aς ξεκινήσουμε απο το πρωτο, βγαλε μια δικια σου καρτα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι καινουριος,βασικα μελλοντικος χρηστης,και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις...Καταρχας εχω την xρεωστικη της τραπεζας Πειραιως αλλα ειναι της αδερφης μου,θα υπαρξει προβλημα αν την χρησειμοποιησω?Αυτο που λενε οτι αν πχ δεν μεινεις ευχαριστημενος απτο προιον μπορεις να παρεις πισω τα λεφτα ισχυει ?λογικα ναι αλλα ειναι απλη διαδικασια?γενικα ειναι απλη διαδικασια ολο αυτο για καποιον "καινουριο"?

 

για το πρώτο δεν ξέρω να σου πω ακριβός, άλλα έχω την εντύπωση πως ο λογαριασμός και φυσικά η διεύθυνση της κάρτας πρέπει να είναι ίδιος με τα στοιχεία εγγραφείς σου στο paypal, ebay. εγώ θα σου πρότεινα να βγάλεις μια prepaid κάρτα από την κυπρου ή την ate ή όποια τράπεζα έχει και θα είσαι οκ.

 

τα χρήματα μπορείς να τα πάρεις πίσω αν βέβαια ενημερώσεις το paypal σου.

προϋπόθεση για να τα πάρεις πίσω μέσα σε 45μερες είναι (να μην έχεις παραλάβει το προϊόν που έχεις παραγγείλει- το προϊόν που έχεις παραγγείλει να διαφέρει από εκείνο που σου διαφήμιζαν- το προϊόν να έρθει αλλά ελαττωματικό.) (για τυχόν αλλαγές πχ μπλούζες, παπούτσια επικοινωνείς με τον πωλητή ή το κατάστημα.)

η διαδικασία είναι απλή όταν ξέρεις τι ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά.

 

Έχω λογαριασμό paypal δυο-τρία χρόνια τώρα, αλλα τον χρησιμοποιώ ψιλο σπάνια. Τον έχω συνδεδεμένο με μια gift card της κύπρου (visa). Είχα κάνει κάποιες συναλλαγές πριν αρκετούς μήνες, αλλά τελευταία είχα μείνει με 5Ε μέσα. Βάζω λοιπόν στην κάρτα 80Ε για μια αγορά που ήθελα να κάνω, πάω στο paypal για να πληρώσω αλλά το PayPal balance είναι 0.00Ε! Έχει αλλάξει κάτι στο paypal? Είδα κάτι λογαρισμούς premier και business, και μάλιστα το έκανα premier μήπως και "δει" τα χρήματα από την κάρτα αλλά τίποτα!

 

Μήπως ξέρει κανένας τι πρέπει να κάνω?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά.

 

Έχω λογαριασμό paypal δυο-τρία χρόνια τώρα, αλλα τον χρησιμοποιώ ψιλο σπάνια. Τον έχω συνδεδεμένο με μια gift card της κύπρου (visa). Είχα κάνει κάποιες συναλλαγές πριν αρκετούς μήνες, αλλά τελευταία είχα μείνει με 5Ε μέσα. Βάζω λοιπόν στην κάρτα 80Ε για μια αγορά που ήθελα να κάνω, πάω στο paypal για να πληρώσω αλλά το PayPal balance είναι 0.00Ε! Έχει αλλάξει κάτι στο paypal? Είδα κάτι λογαρισμούς premier και business, και μάλιστα το έκανα premier μήπως και "δει" τα χρήματα από την κάρτα αλλά τίποτα!

 

Μήπως ξέρει κανένας τι πρέπει να κάνω?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Το παυπαλ δεν "βλεπει" τα χρηματα που εχεις στην καρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

εχουνε περασει 4 μηνες απο την παραγγελια μου μεσω PAY PAL και εχω πληρωσει πωσ θα καταλαβω οτι το εχουν στειλει και που το στελνουν σε ταχυδρομειο συστιμενο??
Link to comment
Share on other sites

εχουνε περασει 4 μηνες απο την παραγγελια μου μεσω PAY PAL και εχω πληρωσει πωσ θα καταλαβω οτι το εχουν στειλει και που το στελνουν σε ταχυδρομειο συστιμενο??

 

Αν είναι 4 μήνες, τα έχασες τα λεφτά σου φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Εν πάσει περιπτώση επικοινώνησε πρώτα με τον πωλητή .
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για σας να κάνω μια ερώτηση έκανα μια αγορά από το ebay το προϊόν δεν ήρθε ποτε και σήμερα το ebay μου έστειλε email ότι θα μου στήλη τα λεφτά πίσω και να μπω στο paypal μου λέει.Εγώ όταν μπήκα ειδα στο paypal στο Overview είδα στην λίστα Transfer Το Credit Card Completed 14 euro και όντως τόσα πλήρωσα εγώ για να τα πάρω τώρα τι πρέπει να κάνω?θέλω να πω για να ξανά μπούνε πάλι στην κάρτα μου πρέπει να κάνω κάτι?έχω e-Banking και μπαίνω και βλέπω αν έχουν μπει

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για σας να κάνω μια ερώτηση έκανα μια αγορά από το ebay το προϊόν δεν ήρθε ποτε και σήμερα το ebay μου έστειλε email ότι θα μου στήλη τα λεφτά πίσω και να μπω στο paypal μου λέει.Εγώ όταν μπήκα ειδα στο paypal στο Overview είδα στην λίστα Transfer Το Credit Card Completed 14 euro και όντως τόσα πλήρωσα εγώ για να τα πάρω τώρα τι πρέπει να κάνω?θέλω να πω για να ξανά μπούνε πάλι στην κάρτα μου πρέπει να κάνω κάτι?έχω e-Banking και μπαίνω και βλέπω αν έχουν μπει

 

Απ' όσο ξέρω τα χρήματα επιστρέφονται με τον ίδιο τρόπο που πλήρωσες. Αν δηλ. μέσω του paypal χρησιμοποίησες πιστωτική, θα πιστωθεί το ποσόν στην κάρτα σου και θα το δεις στον επόμενο λογαριασμό.

 

Νομίζω ότι στο μήνυμα από το paypal θα σου το λέει αυτό. Αν έχεις απορίες γενικότερα στείλε mail στο support και ρώτα τους. Έχουν άψογη εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πίσω αναφέρθηκε ότι σε περίπτωση refund, μπορεί να περάσουν ακόμα και 2-3 μήνες...:rolleyes: Ψάξε λίγο στις προηγούμενες σελίδες...:)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Το παυπαλ δεν "βλεπει" τα χρηματα που εχεις στην καρτα σου.

 

Ναι φίλε μου έχεις δίκιο, εγώ μπερδεύτηκα τελικά! Απλά μάλλον δεν είχαν μπει ακόμα τα επιπλέον χρήματα που είχα βάλει...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ξερετε ποιες ειναι οι προμηθειες της paypal σε καθε αποστολη χρηματων? Επισης απο οσο ξερω αντι για χρεωστικη μπορεις να συνδεσεις το paypal με λογαριασμο στην bank of america, ισχυει? Υπαρχει καποια προμηθεια για την bank of america η απλα τα καταθετω στην bank of america και η paypal κανει τις μεταφορες για μενα και κρατα την προμηθεια της?

http://www.paybox.me/r/syrvagah

PAYMENT PROCCESSOR ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΤΟ PAYPAL. ΔΩΡΟ 25 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΝΕΟ ACCOUNT;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει προμήθεια στην αποστολή χρημάτων.

Υπάρχει προμήθεια στο να λάβεις χρήματα , η οποία εξαρτάται από την κατηγορία πελάτη και από το αν παίρνεις χρήματα από την ευρωπαϊκή ένωση ή εκτός.

Για λεπτομέριες δες αναλυτικά στο https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_display-fees-outside

Δες επίσης στην ίδια σελίδα το cross border payments

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γνωρίζει κανείς την διαδικασία refund ώστε να πάρω πίσω τα χρήματα μου?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3344356#post3344356

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα :lol:

το θέμα είναι δεν ξέρω πως να το ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα :lol:

το θέμα είναι δεν ξέρω πως να το ενημερώσω.

 

Απλά θα πάς εκεί που λέει Resolution center

όλα τα άλλα είναι τυφλοσούρτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα

Ξεπερασα κατα λαθος για λιγο το οριο που μπορω να λαβω χρηματα και μου ζηταει ενα σορο δικαιλογητικα μεσα σε 6 μηνες.Προσωπικα δεν με ενδιαφερει να χρησιμοποιω paypal στο μελλον.

Θα εχω καποια επιπτωση αν δεν τους τα στηλω?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...