Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μία από ένα κεπ. γράφει στα ελληνικά ελληνική δημοκρατία και τίποτα άλλο.το σκάναρα επάνω στο χαρτί και βγήκε πολύ καλά. αφού η τράπεζα μου δεν δέχεται το χαρτί του paypal κάτι έπρεπε να κάνω... ούτος η άλλος δεν ξέρουν ελληνικά ούτε ελέγχουν γνησιότητες σφραγίδων κ.λ.π ούτε και νομικά έχουν πολλά δικαιώματα γενικώς είναι απλά μια υπηρεσία που εμείς την κάναμε αυτή που είναι. αφού δεν βγάζω άκρη με τις παρανομίες τους η δικιά μου είναι μηδεμινή
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

τελικά σαν τελευταίο μέτρο,μου ζητάνε τώρα αν δέχομαι να μου πάρουν από το λογαριασμό 63.88ευρώ για 2 cases as reimbursement. Γιατί αυτό? αφού στην τράπεζα δεν έχω πάρει τίποτα από το chargeback... νομίζω είναι λάθος να δεχτώ γιατί αυτοί πιθανός να νομίζουν ότι εγώ στην τράπεζα πήρα κάτι...γιατί να τους τα δώσω τώρα?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

τελικά σαν τελευταίο μέτρο,μου ζητάνε τώρα αν δέχομαι να μου πάρουν από το λογαριασμό 63.88ευρώ για 2 cases as reimbursement. Γιατί αυτό? αφού στην τράπεζα δεν έχω πάρει τίποτα από το chargeback... νομίζω είναι λάθος να δεχτώ γιατί αυτοί πιθανός να νομίζουν ότι εγώ στην τράπεζα πήρα κάτι...γιατί να τους τα δώσω τώρα?

Ε, πες όχι να σου ελευθερώσουν το λογαριασμό για να μπορέσεις να τον κλείσεις και να κάνεις νέο.;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κυρίως προς πωλητές:

Σε τι τζίρο περίπου σας ενόχλησε το paypal ζητώντας ταυτότητες, λογαριασμούς κτλ?

Υπάρχει κάποιο άτυπο μηνιαίο ή ετήσιο όριο?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κυρίως προς πωλητές:

Σε τι τζίρο περίπου σας ενόχλησε το paypal ζητώντας ταυτότητες, λογαριασμούς κτλ?

Υπάρχει κάποιο άτυπο μηνιαίο ή ετήσιο όριο?

 

εμένα με ενοχλήσανε πρώτη φορά γύρω στο 1000αράκι-1500 ευρώ το μήνα διακίνηση.τότε έκανα το λογαριασμό μου business και έστειλα ταυτότητες κ.λ.π που ζητούσανε. οπότε αν φτάσεις στο 1000άρι πρόσεχε λιγάκι πέζεται να σου κάνουν limited το λογαριασμό και μετά θα πρέπει να στήλεις κάποια στοιχεία σου με fax

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Ε, πες όχι να σου ελευθερώσουν το λογαριασμό για να μπορέσεις να τον κλείσεις και να κάνεις νέο.;)

 

καλά θα ήτανε! δεν γίνεται εννοείται να σου ελευθερώσουν το λογαριασμό μέχρι να πληρώσεις!!! οπότε μάλλον θα πληρώσω.....γιατί άκρη από το paypal δεν βγάζεις!

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Θα το εκτιμούσα αν μου ξεκαθαρίζατε δυο θεματάκια, γιατί είμαι λίγο χαμένη-αγχωμένη!

 

1) Όταν είχα κάνει εγγραφή στο paypal, είχα δηλώσει (δεν θυμάμαι γιατί :O), το χαϊδευτικό μου αντί για το βαφτιστικό μου (π.χ. Ευγενία-Τζένη). Έχω συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό, και θέλω να αλλάξω το όνομα. Έστειλα με φαξ φωτοτυπία της ταυτότητάς μου που έχει και ελληνικά και λατινικά, και φωτοτυπία του πλαστικού της κάρτας μου, γιατί όλα τα άλλα έγγραφα έχουν το όνομα στα ελληνικά. Θα το δεχτούν πιστεύετε;

 

2) Χθες έλαβα την πρώτη μου πληρωμή από αντικείμενο που πούλησα στο ebay. Τα χρήματα βρίσκονται στο paypal balance. Η ερώτησή μου είναι, μπορώ να τα αφήσω εκεί και την επόμενη φορά που θέλω να αγοράσω κάτι να τραβηχτούν κατευθείαν από το balance; Υπάρχει αυτή η δυνατότητα, ή πληρώνω μόνο από πιστωτική (όπως γινόταν μέχρι τώρα); Επίσης, τα χρήματα, αφού ταχτοποιηθεί το όνομα, μπορώ να τα κάνω withdraw και στην πιστωτική ή μόνο στον συνδεδεμένο λογαριασμό;

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

1) Λογικά θα το αλλάξουν και θα γράψουν το κανονικό σου όνομα. Επίσης είναι καλό να έχεις τα κανονικά σου στοιχεία, γιατί σε περίπτωση που κάποιος πωλητής σου στείλει ένα προϊόν στο όνομα που έχεις βάλει στο paypal και σου έρθει ως συστημένο.. πώς θα το πάρεις? Ζητάνε ταυτότητα, και πρέπει τα στοιχεία να είναι ίδια. Βέβαια το όνομα μπορείς να το αλλάξεις και μόνη σου.

 

2) Πρώτα τραβάει χρήματα από το balance και έπειτα από την κάρτα. Μεταφορά από το balance στην κάρτα δε νομίζω να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

 

Για το θέμα του ονόματος δεν το είχα σκεφτεί, γιατί δυο φορές που έχω ψωνίσει από ebay δεν ήρθαν συστημένα. Τώρα που ξεκίνησα να πουλάω πρόσεξα ότι δεν είχα καταχωρημένο το βαφτιστικό :worry:.

 

Για το δεύτερο, προηγείται δηλαδή πάντα το paypal balance; Αν αγοράσω κάτι με 100 ευρώ και στο balance έχω 60, θα τραβήξει τα 60 από εκεί και τα υπόλοιπα από την συνδεδεμένη πιστωτική;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι. Εγώ 2 φορές που έτυχε να έχω υπόλοιπο στο balance, μου τράβηξε πρώτα από εκεί και έπειτα από την κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Ψάχνοντας στο paypal -θα τα μάθω, πού θα μου πάει :), βρήκα αυτό

 

Payment methods

When you pay for something, the first thing we’ll do is check your PayPal balance to see if you have enough to cover the payment. If you do, we’ll use your balance to make the payment. If you don’t have money in your balance, you can choose to pay directly from your bank account or your debit or credit card.

 

To make sure you’re using the payment method you want, click More Funding Options or Change before you send your payment.

 

Άντε να δω πότε θα μου αλλάξουν το όνομα, να τα μεταφέρω στον λογαριασμό για να μην μπλέκομαι...

 

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια ;)

Link to comment
Share on other sites

τελικά με ενεργοποιήσανε το λογαριασμο... αφου με τα πρίξανε

Μπορείς να μας πεις συνοπτικά τι χαρτιά σου ζητήσανε, τι χαρτιά τελικά τους έστειλες και τι συζητήσεις έγιναν ώστε να άρουν την περιορισμένη πρόσβαση του λογαριασμού σου; :rolleyes:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμουν περίπτωση....τέλος πάντων,επειδή δεν έβγαζα άκρη με την τράπεζα μου καθώς δεν σφράγιζε το χαρτί του paypal,καθώς το paypal δεν είναι τράπεζα αλλά μια υπηρεσία(οπότε και η τράπεζα δεν έχει λόγο να σφραγίσει ξένα χαρτιά) πλαστογράφησα μια σφραγίδα πάνω στο χαρτί τους,και το έστηλα μαζί με αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας(bank statement)και τους επέτρεψα να μου πάρουν απο το λογαριασμό 65 περίπου ευρώ(γιατί λέγανε ότι τα πήρα εγώ στην τράπεζα όμως ποτέ δεν ήρθαν).συνεπώς αφού μου φάγανε καλά καλά τα 65 ευρώ μου ανοίξανε το λογαριασμό.αμέσως τράβηξα το υπόλοιπο στην κάρτα μου και περιμένω να τα δω εκεί.από δω και πέρα τίποτα στο paypal.....όλα κατευθείαν τράβηγμα στην κάρτα....εεε μαααα...άμα θέλουν να σε φάνε λεφτά θα στα φάνε αλλιώς πολύ δύσκολα σου ανοίγουν το λογαριασμό....έχουν δικαίωμα να κάνουν ότι θέλουν με τα λεφτά σου,και τα πάντα είναι στην κρίση τους.γενικώς το paypal δεν είναι για σοβαρές δουλειές.απλά για ψιλοαγορές και πωλήσεις που και που.μόνο οι μεγάλες επώνυμες εταιρίες που έχουν paypal εκεί δεν τους κάνουν μ@λακίες αν με πιάνετε.αλλά στο 90% αυτών που κάνουν πωλήσεις πάνω από 1000-1500 ευρώ κέρδος αρχίζουν και κάνουν limited το λογαριασμό,ζητώντας απλά ταυτότητες και αποδεικτικά διεύθυνσεις,μετά στον ανοίγουν,αλλά την δεύτερη φορά που θα στο κάνουν limited τρέχα γύρευε....
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

γεια σας, θελω να καταθέσω χρηματα απο τον τραπεζικο μου λογαριασμο σε αυτον που εχει η paypal,είναι ασφαλές ο λογαριασμός μου στην τραπεζα εαν στειλω χρηματα απο εκει σε εκεινον στην paypal? Edited by gpanag
Link to comment
Share on other sites

εγώ είμουν περίπτωση....τέλος πάντων,επειδή δεν έβγαζα άκρη με την τράπεζα μου καθώς δεν σφράγιζε το χαρτί του paypal,καθώς το paypal δεν είναι τράπεζα αλλά μια υπηρεσία(οπότε και η τράπεζα δεν έχει λόγο να σφραγίσει ξένα χαρτιά) πλαστογράφησα μια σφραγίδα πάνω στο χαρτί τους,και το έστηλα μαζί με αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας(bank statement)και τους επέτρεψα να μου πάρουν απο το λογαριασμό 65 περίπου ευρώ(γιατί λέγανε ότι τα πήρα εγώ στην τράπεζα όμως ποτέ δεν ήρθαν).συνεπώς αφού μου φάγανε καλά καλά τα 65 ευρώ μου ανοίξανε το λογαριασμό.αμέσως τράβηξα το υπόλοιπο στην κάρτα μου και περιμένω να τα δω εκεί.από δω και πέρα τίποτα στο paypal.....όλα κατευθείαν τράβηγμα στην κάρτα....εεε μαααα...άμα θέλουν να σε φάνε λεφτά θα στα φάνε αλλιώς πολύ δύσκολα σου ανοίγουν το λογαριασμό....έχουν δικαίωμα να κάνουν ότι θέλουν με τα λεφτά σου,και τα πάντα είναι στην κρίση τους.γενικώς το paypal δεν είναι για σοβαρές δουλειές.απλά για ψιλοαγορές και πωλήσεις που και που.μόνο οι μεγάλες επώνυμες εταιρίες που έχουν paypal εκεί δεν τους κάνουν μ@λακίες αν με πιάνετε.αλλά στο 90% αυτών που κάνουν πωλήσεις πάνω από 1000-1500 ευρώ κέρδος αρχίζουν και κάνουν limited το λογαριασμό,ζητώντας απλά ταυτότητες και αποδεικτικά διεύθυνσεις,μετά στον ανοίγουν,αλλά την δεύτερη φορά που θα στο κάνουν limited τρέχα γύρευε....

 

 

Μου καναν limited τον λογαριασμο πριν μια βδομαδα γιατι πουλουσα καποια πραγματα και ειχα κερδος 400€.Εστειλα οτι ζητησαν και τελικα αποφασισαν να απενεργοποιησουν τον λογαριασμο μου οι !@#$%.Τα λεφτα θα μου τα στειλουνε σε 180 μερες :O.Το παθαινω αυτο για 2η φορα,σε 3 μηνες περιμενω αλλα 150€ που μου τα ειχαν κρατησει παλιοτερα.Δε νομιζω να κανουν τα ιδια στους ξενους γιατι οι περισσοτεροι κανουν dropshipping.Σιγα μην ειναι επαγγελματιες ολοι αυτοι.Παραγγελνεις απο UK και σου το στελνουν απο Γερμανια.

Link to comment
Share on other sites

Μου καναν limited τον λογαριασμο πριν μια βδομαδα γιατι πουλουσα καποια πραγματα και ειχα κερδος 400€.Εστειλα οτι ζητησαν και τελικα αποφασισαν να απενεργοποιησουν τον λογαριασμο μου οι !@#$%.Τα λεφτα θα μου τα στειλουνε σε 180 μερες :O.Το παθαινω αυτο για 2η φορα,σε 3 μηνες περιμενω αλλα 150€ που μου τα ειχαν κρατησει παλιοτερα.Δε νομιζω να κανουν τα ιδια στους ξενους γιατι οι περισσοτεροι κανουν dropshipping.Σιγα μην ειναι επαγγελματιες ολοι αυτοι.Παραγγελνεις απο UK και σου το στελνουν απο Γερμανια.

400 το μήνα, το χρόνο ή συνολικά?

Απορώ τόσοι πωλητές στο ebay, πως τα καταφέρνουν και συνεχίζουν να πουλάνε όταν υπάρχει τέτοια πολιτική...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, θελω να καταθέσω χρηματα απο τον τραπεζικο μου λογαριασμο σε αυτον που εχει η paypal,είναι ασφαλές ο λογαριασμός μου στην τραπεζα εαν στειλω χρηματα απο εκει σε εκεινον στην paypal?

 

Φυσικά είναι ασφαλής , όπως και σε κάθε έμβασμα .

Link to comment
Share on other sites

Εαν βαλω χρεωστικη κάρτα μεταφερονται αυτοματα τα χρήματα και σε 2-3 μερες θα ειναι στον paypal λογαριασμό μου? ή χρειάζεται και κάτι αλλο
Link to comment
Share on other sites

Εαν βαλω χρεωστικη κάρτα μεταφερονται αυτοματα τα χρήματα και σε 2-3 μερες θα ειναι στον paypal λογαριασμό μου? ή χρειάζεται και κάτι αλλο

Αν βάλεις πιστωτική κάρτα πληρώνεις απευθείας τις αγορές σου . Δεν χρειάζετε να ανέβουν πρώτα στον λογαριασμό , αυτό γίνεται μόνο με τα μετρητά.

Link to comment
Share on other sites

400 το μήνα, το χρόνο ή συνολικά?

Απορώ τόσοι πωλητές στο ebay, πως τα καταφέρνουν και συνεχίζουν να πουλάνε όταν υπάρχει τέτοια πολιτική...

Σε 2 μηνες μαζευτηκαν 400€ αλλα ταυτοχρονα αγοραζα κιολας,μαλιστα οταν αγοραζα δεν μου ελεγε κανεις τιποτα :mad:.Δεν μπορεις να συνενοηθεις μαυτους :X

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πουλάω στο ΕΒΑΥ θέλω να πώ ότι απλά όταν έφτασα να έχω πάρει αρκετά χρήματα , απλά μου ζήτησαν να ανεβάσω το όριο (lift Limits) , στέλνωντας έναν λογαριασμό και την ταυτότητα μου . Το βρήκα αρκετά λογικό και τα έστειλα.

Άλλωστε κάθε πιστωτικό ίδρυμα πρέπει να έχει τέτια χαρτιά , για λόγους που σχετίζονται με το ξέπλημα χρήματος.

Έκτοτε δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...