Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τη moneysafe μπορείς να τη φορτίσεις με ΜΕΤΡΗΤΑ στα σημεία πώλησης; Και μετά μπορείς να αγοράσεις από οπουδήποτε δέχονται Mastercard? Γιατί αν είναι έτσι τότε μας λύνει σχεδόν όλα τα προβλήματα, ή δεν έχω καταλάβει καλά κάτι;

Edit: Βγήκα off topic, ήθελα να το ρωτήσω σε άλλο thread, αν θέλετε πάντως απαντάτε!

Edited by volanis1980
Link to comment
Share on other sites

αγορα κανονικα πριν απο λιγο απο banggood.com με virtual mastercard της εθνικης ενω με την ιδια καρτα μεσω paypal ακυρο
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορά αξίας 36.28 δολάρια και το προϊόν έχει κάποιο πρόβλημα.

Έστειλα μήνυμα στο κατάστημα και με τα πολλά μου έλεγαν στην αρχή να μου δώσουν 15 δολάρια πίσω στον λογαριασμό PayPal ή κουπόνια για το κατάστημα τούς. Τους είπα ότι θέλω επιστροφή στο PayPal.

Μετά, μου έστειλαν ένα μήνυμα και μου εγραψαν "or $30 to your PayPal account, after checking with our team leader".

Εγώ, όταν μου έστειλαν αυτό το μήνυμα από το κατάστημα έκανα dispute στο PayPal, ζήτησα μερική επιστροφή χρημάτων τα 30δολαρια και έβαλα και screen shot με τα γραφόμενα του καταστήματος. Κατευθείαν έκανα και case.

Σήμερα μου έστειλαν ένα mail από την PayPal και γράφει

Dear χχχχχχχχχχ Athanasios,

 

GearBest*has offered you a partial refund of $11.00 USD to resolve this claim.

 

Transaction Details

 

Case number: χχχχχχχχχχ

 

Seller's name:*GearBest

 

Seller's email:*gearbestpayment@gmail.com

 

Seller's transaction ID: χχχχχχχχχ

 

Transaction amount: -$36.28 USD

 

Transaction date: June 29, 2015

 

Your transaction ID: χχχχχχχ

 

What To Do Next

 

Your cooperation is essential to the claims process. Please log in to the Resolution Center and accept or deny this offer before August 14, 2015.

 

If you accept this partial refund from*GearBest, this case will be closed. If you deny this partial refund, we will continue our review of this case and make a decision based on information available to us. If needed, we may request additional information from you to support your claim. *

 

To learn how we review and resolve claims, you can view the PayPal User Agreement, which you accepted when you created your PayPal account. Simply click*Legal*at the bottom of any PayPal page.

 

Please note:*Records of all cases are kept in the Resolution Center for your convenience. *

 

Sincerely,

 

PayPal

 

 

Και στον λογαριασμό μου PayPal υπάρχει το ποσό των 11 δολαρίων για να τα αποδεχτώ και να κλείσει η υπόθεση.

 

Ρωτάω τώρα, στην περίπτωση που δεν αποδεχτώ τα 11 δολαρια τι πιθανότητες έχω να πάρω πίσω 30δολάρια ?

 

edit προς mod, ολα οκ, εβγαλα την φωτογραφια με τα προσωπικα μου στοιχεια

Edited by Karthan7
προσωπικα στοιχεια

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος να κάνω φίλε.

Πριν λίγες μέρες το έκανα.

Επέλεξα αυτό που λες και έβγαλε την χρέωση.

Δεν υπάρχουν και πολλά πράγματα να ψάξεις.

 

Δες το μήπως παίζει ρόλο ότι από λογαριασμό εξωτερικού τα έστειλα σε ελληνικό account.

 

Άρα το ακριβές ποσοστό προμήθειας δεν το ξέρουμε...

Ρωτάω γιατί εάν στα 50€ κρατάει 2€, τότε έχει προμήθεια 4%, όσο δηλαδή κρατάει και η moneysafe σε κάθε φόρτιση.

Υ.Γ.: Κι εγώ από λογαριασμό φίλου μου στο εξωτερικό θέλω να στείλω χρήματα στον δικό μου...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορά αξίας 36.28 δολάρια και το προϊόν έχει κάποιο πρόβλημα.

Έστειλα μήνυμα στο κατάστημα και με τα πολλά μου έλεγαν στην αρχή να μου δώσουν 15 δολάρια πίσω στον λογαριασμό PayPal ή κουπόνια για το κατάστημα τούς. Τους είπα ότι θέλω επιστροφή στο PayPal.

Μετά, μου έστειλαν ένα μήνυμα και μου εγραψαν "or $30 to your PayPal account, after checking with our team leader".

Εγώ, όταν μου έστειλαν αυτό το μήνυμα από το κατάστημα έκανα dispute στο PayPal, ζήτησα μερική επιστροφή χρημάτων τα 30δολαρια και έβαλα και screen shot με τα γραφόμενα του καταστήματος. Κατευθείαν έκανα και case.

Σήμερα μου έστειλαν ένα mail από την PayPal και γράφει

Dear χχχχχχχχχχ Athanasios,

 

GearBest*has offered you a partial refund of $11.00 USD to resolve this claim.

 

Transaction Details

 

Case number: χχχχχχχχχχ

 

Seller's name:*GearBest

 

Seller's email:*gearbestpayment@gmail.com

 

Seller's transaction ID: χχχχχχχχχ

 

Transaction amount: -$36.28 USD

 

Transaction date: June 29, 2015

 

Your transaction ID: χχχχχχχ

 

What To Do Next

 

Your cooperation is essential to the claims process. Please log in to the Resolution Center and accept or deny this offer before August 14, 2015.

 

If you accept this partial refund from*GearBest, this case will be closed. If you deny this partial refund, we will continue our review of this case and make a decision based on information available to us. If needed, we may request additional information from you to support your claim. *

 

To learn how we review and resolve claims, you can view the PayPal User Agreement, which you accepted when you created your PayPal account. Simply click*Legal*at the bottom of any PayPal page.

 

Please note:*Records of all cases are kept in the Resolution Center for your convenience. *

 

Sincerely,

 

PayPal

 

 

Και στον λογαριασμό μου PayPal υπάρχει το ποσό των 11 δολαρίων για να τα αποδεχτώ και να κλείσει η υπόθεση.

 

Ρωτάω τώρα, στην περίπτωση που δεν αποδεχτώ τα 11 δολαρια τι πιθανότητες έχω να πάρω πίσω 30δολάρια ?

 

edit προς mod, ολα οκ, εβγαλα την φωτογραφια με τα προσωπικα μου στοιχεια

 

Επέμεινε στην δική σου εκδοχή και άσε το paypal να βγάλει το φίδι από την τρύπα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Η προμήθεια ειναι 3.9% + 0,35 η 3, 4 + 0,35

Υπάρχουν και μερικές χώρες πχ Ισραήλ Βραζιλία απο τις οποίες κρατάει 5%

Link to comment
Share on other sites

πως γεμίζω λεφτά σε webmoney?ή πως κάνω add μια κάρτα... επίσης το ebanx λειτουργεί για κάρτες Ελλάδας γνωρίζει κανείς?

βασικά μπορώ η θεωρείται έμβασμα να γεμίσω λεφτά μήπως γίνεται δεκτή η πιστωτική κάρτα γιατί έχει add για πιστωτική

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η προμήθεια ειναι 3.9% + 0,35 η 3, 4 + 0,35

Υπάρχουν και μερικές χώρες πχ Ισραήλ Βραζιλία απο τις οποίες κρατάει 5%

 

Αυτά τα είδες στα fees του user agreement?

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα mail στο paypal και η απάντηση είναι αυτή

Thank you for contacting PayPal regarding the funds you would like to send.

 

I can see you are having difficulties making a payment, please know I have fully reviewed your account and email and I have an answer for you.

 

Unfortunately the problem you have encountered is due to the banking situation in Greece. I know the banks have presumed working on Greece but they have still not given PayPal permission to use their financials. They have stopped all payments through their cards and this is why the error message appears.

 

We have no control over this but we are trying our best and hope that the banks can fix this soon. You will be able to send payments but only through your PayPal balance, the only way to currently have money in your balance is by receiving money into your account from another user. We know this must be frustrating, we are relying on the banks to fix this and we will update you as soon as we have an update.

 

I trust the above information is helpful and we highly appreciate your patience. Please do not hesitate to contact us with any further questions, we are always here to help.

 

Το θέμα είναι αφού οι τράπεζες έχουν ανοίξει και οι αγορές μέσο internet επιτρέπονται αλλά ως ένα όριο για κάθε τράπεζα, το paypal γιατί συνεχίζει να μην δέχεται ελληνικές κάρτες? Φταίνε οι τράπεζες που έχουν μπλοκάρει το paypal γιατί το βλέπουν ως "τράπεζα" και ως έμβασμα στο εξωτερικό? Φταίει το paypal που έχει μπλοκάρει τις τράπεζες λόγο των γεγονότων? Γιατί το paypal δεν ανοίγει για συναλλαγές όσο αφήνουν στο όριο οι τράπεζες? Δεν το γνωρίζουν? Το paypal να φανταστώ θα λειτουργήσει ξανά κανονικά όταν φύγουν όλα τα όρια στις τράπεζες για τις online αγορές...

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα mail στο paypal και η απάντηση είναι αυτή

 

 

Το θέμα είναι αφού οι τράπεζες έχουν ανοίξει και οι αγορές μέσο internet επιτρέπονται αλλά ως ένα όριο για κάθε τράπεζα, το paypal γιατί συνεχίζει να μην δέχεται ελληνικές κάρτες? Φταίνε οι τράπεζες που έχουν μπλοκάρει το paypal γιατί το βλέπουν ως "τράπεζα" και ως έμβασμα στο εξωτερικό? Φταίει το paypal που έχει μπλοκάρει τις τράπεζες λόγο των γεγονότων? Γιατί το paypal δεν ανοίγει για συναλλαγές όσο αφήνουν στο όριο οι τράπεζες? Δεν το γνωρίζουν? Το paypal να φανταστώ θα λειτουργήσει ξανά κανονικά όταν φύγουν όλα τα όρια στις τράπεζες για τις online αγορές...

 

Ο λόγος είναι απλός. Οι τράπεζες επιτρέπουν συγκεκριμένες συναλλαγές εξωτερικού με κάρτες και το Paypal δεν είναι μέσα σε αυτες. Κάποιες συναλλαγές με κάρτες γινονται μέχρι ενός ημερήσιου ορίου. Οταν το όριο ξεπεραστεί τότε σταματάνε οι αγορές εξωτερικού ακόμη και αν ανηκουν στις επιτρεπόμενες.

Το paypal προσπαθει να χρεωσει την κάρτα μας αλλά η ελληνική τράπεζα αρνείται να δεχτεί τη χρεωση λόγω cc.

Αρα προφανεστατα δε φταίει αυτό...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πως γεμίζω λεφτά σε webmoney?ή πως κάνω add μια κάρτα... επίσης το ebanx λειτουργεί για κάρτες Ελλάδας γνωρίζει κανείς?

βασικά μπορώ η θεωρείται έμβασμα να γεμίσω λεφτά μήπως γίνεται δεκτή η πιστωτική κάρτα γιατί έχει add για πιστωτική

 

Aπό Ελλάδα (Ελληνική κάρτα και Ελληνικός λογαριασμός) δε νομίζω να υπάρχει τρόπος

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα mail στο paypal και η απάντηση είναι αυτή

 

 

Φταίνε οι τράπεζες που έχουν μπλοκάρει το paypal γιατί το βλέπουν ως "τράπεζα" και ως έμβασμα στο εξωτερικό?

Αυτό ακριβώς. Το PayPal δεν πουλάει κάτι οπότε φαίνεται σαν εμβασμα

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

λογικά άμα αλλάξεις email δεν θα μπορεί να έχει πρόσβαση αυτός που μπαίνει στον λογαριασμό σου ... μισό να δω

myaccount/profile/add or edit email βάζεις καινούριο email το κάνεις Primary και μετά διαγράφεις(remove) το παλιό email θέλω να πιστεύω πως γίνεται

δημιούργησε καινούριο email για το paypal(αυτό θα καταχωρήσεις για primary) να μην έχει σχέση με κανέναν λογαριασμό σου.....! gmail φτιάξε για επιπλέον ασφάλεια καταχώρησε το κιν σου στο gmail για ανάκτηση αν στο παραβιάσουν επίσης στον λογαριασμό paypal έχεις δώσει τηλέφωνο σου?ίσως γίνεται και μέσω τηλ δεν γνωρίζω πως

 

Δεν γινεται αλλαγη email. To δοκιμασα. Ο λογαριασμος μου εχει limited access και προφανως για οτιδηποτε κανω θελει πρωτα verify. Αυτοι μαλλον ειδαν καποια περιεργη κινηση οπως γραφουν και στα προηγουμενα screenshots που ανεβασα και μαλλον το κλειδωσαν για ασφαλεια. Αν διαβασες και τα προηγουμενα posts θα ειδες οτι ο λογαριασμος ειναι στο ονομα της μητερας μου οποτε περιπλεκονται λιγο τα πραγματα. Απλως θελω να τον ενεργοποιησω ετσι ωστε να μπορω να τον διαγραψω για να μην ουτε αγχος μην γινει καμια στραβη και μετα να φτιαξω ενα σωστο λογαριασμο για να μπορω να τον χρησιμοποιω. Εστειλα mail στη εξυπηερητηση και περιμενω! :(

Link to comment
Share on other sites

spartak =(Ο λόγος είναι απλός. Οι τράπεζες επιτρέπουν συγκεκριμένες συναλλαγές εξωτερικού με κάρτες και το Paypal δεν είναι μέσα σε αυτες. Κάποιες συναλλαγές με κάρτες γινονται μέχρι ενός ημερήσιου ορίου. Οταν το όριο ξεπεραστεί τότε σταματάνε οι αγορές εξωτερικού ακόμη και αν ανηκουν στις επιτρεπόμενες.)

 

Τι ώρα να προσπαθήσουμε δηλαδή να κάνουμε αγορά ? η δεν έχει συγκεκριμένη ώρα?

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Άρα φταίνε οι δικές μας τράπεζες που δεν επιτρέπουν την μεταφορά χρημάτων στο paypal. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα mail στο paypal και η απάντηση είναι αυτή

 

 

Το θέμα είναι αφού οι τράπεζες έχουν ανοίξει και οι αγορές μέσο internet επιτρέπονται αλλά ως ένα όριο για κάθε τράπεζα, το paypal γιατί συνεχίζει να μην δέχεται ελληνικές κάρτες? Φταίνε οι τράπεζες που έχουν μπλοκάρει το paypal γιατί το βλέπουν ως "τράπεζα" και ως έμβασμα στο εξωτερικό? Φταίει το paypal που έχει μπλοκάρει τις τράπεζες λόγο των γεγονότων? Γιατί το paypal δεν ανοίγει για συναλλαγές όσο αφήνουν στο όριο οι τράπεζες? Δεν το γνωρίζουν? Το paypal να φανταστώ θα λειτουργήσει ξανά κανονικά όταν φύγουν όλα τα όρια στις τράπεζες για τις online αγορές...

 

Νομιζω πιο ξεκαθαρα δεν μπορει να στο πει!

Τα πραγματα ειναι απλα! Το paypal δεν εχει καμια σχεση με ο,τι συμβαινει! Για ολα εχουν αμεσα ευθυνη οι ελληνικες τραπεζες κ τα capital controls , κ εμμεσα ολοι οι αλλοι εμπλεκομενοι, μαζι τους κ εμεις οι πελατες που μεσα σε ενα βραδι σηκωσαμε ποσα δις ευρω με το bullying των media, κτλ.

Οσο λοιπον, οι τραπεζες δεν αποκτουν μια σταθεροτητα εισροων εκροων εμεις δε θα μπορουμε να αγορασουμε τιποτα ή εστω σχεδον τιποτα απ' εξω!

Γιατί ο φοβος των μαζικων εμβασματων στο εξωτερικό για να προστατευθεί το κεφαλαιο του καθενος από μας, κτλ ελοχευει κ οι τραπεζες εχουν πολύ αερα κ λιγοτερα πραγματικα χρηματα από αυτα που πραγματικα θα' πρεπε να' χουν για να συντηρησουν τετοιες κινησεις.

 

Γι' αυτο οπλιστειτε ολοι με υπομονη, κ καποια στιγμή, σε 6, 12, παραπάνω; μηνες θα

Επιστρεψουμε στις συνηθειες μας!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μας βλεπω να ξεχναμε το password στο paypal μεχρι να στρωσουν τα πραγματα...
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, χαλασε το κινητο μου και αναγκαστικά πρεπει να πάρω αλλο . τωρα ομως με το paypal τι γινεται? ποτε λετε να ανοιξει? γινεται με καποιον αλλο τροπο να παραγγειλω απο κίνα ή να συμβιβαστώ με κανενα απο την ελληνική αγορα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, χαλασε το κινητο μου και αναγκαστικά πρεπει να πάρω αλλο . τωρα ομως με το paypal τι γινεται? ποτε λετε να ανοιξει? γινεται με καποιον αλλο τροπο να παραγγειλω απο κίνα ή να συμβιβαστώ με κανενα απο την ελληνική αγορα?

 

Δυστυχώς φίλε θα αργήσει πολύ.

Διάβαζα σε ένα άρθρο νωρίτερα «Πλήρη άρση των capital controls στο τέλος του χρόνου βλέπουν οι τραπεζίτες».

Βολέψου (κατά την γνώμη μου) με κανένα παλιό μέχρι να βρεθεί λύση.

Γιατί όλο και θα την βρούμε... είναι το ελληνικό δαιμόνιο που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω; Δεν το έκανα, αλλά λένε πως χωρίς Paypal αλλά με χρεωστική το banggood δέχεται συναλλαγές.

Λένε ακόμα, αν και επίσεις δεν το δοκίμασα , πως και το Paypal μπορεί να λειτουργήσει εάν με κάποιον φίλο ή συγγενή από το εξωτερικό και με κάρτα του εξωτερικού, σου κάνει "send money to a frined" τα οποία θα μείνουν στο balance σου και θα μπορέσεις να τα χρησιμοποιήσεις.

Βέβαια για να του τα ξεπληρώσεις ή θα του τα δώσεις στο χέρι (αν έρθει για κανένα μπάνιο στην πατρίδα) ή θα του τα βάλεις σε ελληνικής τράπεζας λογαριασμό του (που δεν θα μπορέσει να τα βγάλει κι αυτός έξω όπου ζει).

Φυσικά να μην ξεχνάμε και την προμήθεια του Paypal που είναι κοντά στο 4%, δηλαδή στα 250€ που θα σου βάλει για κάποιο τηλέφωνο, εσύ οφείλεις να του δώσεις 260€.

Εκτός και αν σου τα βάλει από το δικό του balance και δεν έχει κράτηση 4% στο ποσόν.

Edited by paks
λάθος υπολογισμός
Link to comment
Share on other sites

http://www.zougla.gr/money/article/aperioristes-sinalages-meso-diadiktiou

 

βασει αυτου τελικα πλεον μπορουμε να χρησιμοποιησουμε paypal για αγορες απο κινα?

Link to comment
Share on other sites

http://www.zougla.gr/money/article/aperioristes-sinalages-meso-diadiktiou

 

βασει αυτου τελικα πλεον μπορουμε να χρησιμοποιησουμε paypal για αγορες απο κινα?

 

Δοκιμασε και πες μας

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

http://www.zougla.gr/money/article/aperioristes-sinalages-meso-diadiktiou

 

βασει αυτου τελικα πλεον μπορουμε να χρησιμοποιησουμε paypal για αγορες απο κινα?

 

Εννοείται δε μπορείς. Εχει αναφερθεί πολλές φορές. Το Paypal θα ανοίξει τελευταίο. Αδικα περιμένετε να ανοίξει τόσο νωρίς.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...