Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μιλησα με τρια κινεζομαγαζα και μου ειπαν για μοναδικο τροπο πληρωμης την Western union επειδη δεν εχω balance στο paypal.Εχει κανει καποιος πληρωμη με αυτο τον τροπο να μου πει ??? γιατι δεν ξερω καν.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιλησα με τρια κινεζομαγαζα και μου ειπαν για μοναδικο τροπο πληρωμης την Western union επειδη δεν εχω balance στο paypal.Εχει κανει καποιος πληρωμη με αυτο τον τροπο να μου πει ??? γιατι δεν ξερω καν.

 

Δεν μπορείς να στείλεις εκτός Ελλάδας λεφτά με western union ή moneygram λόγω cc.

Eπίσης άσχετα με τα cc είναι ο πιο ανασφαλής τρόπος να πληρώσεις κάτι,δεν έχεις καμιά προστασία σε περίπτωση απάτης.

Link to comment
Share on other sites

Γινονται και αν υπαρχουν ξενες καρτες μεσα στο paypal... Αν δεν κανω λαθος.

Δεν κανεις λαθος.

Με ξενες καρτες ανετα γινεται.

Και με "φορτωση" του paypal

Edited by Mick22
Link to comment
Share on other sites

Ακομα τιποτα με την αποστολη του paypal code εχουν περασει 5 μερες και δεν βλεπω καμια κινηση με το 1,5 ευρώ...με τον κωδικο...στο internet banking της ξένης τράπεζας...Μαλλον βλεπω όταν στο τέλος του μήνα μου βγαλει καποιο ίσως statement να φαίνεται εκει....Απο επικοινωνία ουτε να το σκέφτομαι περνω τηλ. και βγαινει στα Βουλγαρικα επιλογές με πατα 1 πατα 2 πατα 3....αντε να καταλαβεις τι λενε....Δεν ξερω τι αλλο ποια να πω οποια βοήθεια δεκτή.
Link to comment
Share on other sites

Ακομα τιποτα με την αποστολη του paypal code εχουν περασει 5 μερες και δεν βλεπω καμια κινηση με το 1,5 ευρώ...με τον κωδικο...στο internet banking της ξένης τράπεζας...Μαλλον βλεπω όταν στο τέλος του μήνα μου βγαλει καποιο ίσως statement να φαίνεται εκει....Απο επικοινωνία ουτε να το σκέφτομαι περνω τηλ. και βγαινει στα Βουλγαρικα επιλογές με πατα 1 πατα 2 πατα 3....αντε να καταλαβεις τι λενε....Δεν ξερω τι αλλο ποια να πω οποια βοήθεια δεκτή.

Δεν μπορείς να βρεις το μέιλ της τράπεζας να ρωτήσεις εκεί στα αγγλικά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να βρεις το μέιλ της τράπεζας να ρωτήσεις εκεί στα αγγλικά;

 

To Κανα ήδη αλλα με εγραψαν κανονικα...ακομα να μου απαντήσουν...

Link to comment
Share on other sites

To Κανα ήδη αλλα με εγραψαν κανονικα...ακομα να μου απαντήσουν...

Γιατί δεν γράφεις εδώ τα στοιχεία της συναλλαγής από το ebanking;

Μου περίεργο να μην φαίνεται ο κωδικός στις πληροφορίες αυτές.

Εμένα και από ελληνική αλλά και από ξένη τράπεζα, μια χαρά μου βγήκαν την επόμενη μέρα τα νούμερα του κωδικού στην περιγραφή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν γράφεις εδώ τα στοιχεία της συναλλαγής από το ebanking;

Μου περίεργο να μην φαίνεται ο κωδικός στις πληροφορίες αυτές.

Εμένα και από ελληνική αλλά και από ξένη τράπεζα, μια χαρά μου βγήκαν την επόμενη μέρα τα νούμερα του κωδικού στην περιγραφή.

 

Τα εγραψα και στο προηγουμενο Post αλλα φαίνονται αχνα μαλλον δεν φαίνονται σε σας.

07.08.2015 14:01 POS payment Auth. code:B40136 1.51 Το auth code το δοκιμασα δεν κανει τιποτα ουτε τα τελευταια 4 ψηφία ουτε τα πρωτα 4 ψηφία....Αυτος ειναι κωδικος της τραπεζας μαλλον.

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Γινονται και αν υπαρχουν ξενες καρτες μεσα στο paypal... Αν δεν κανω λαθος.

Καλημερα ναι αυτό είναι γνωστό από την αρχή γιαυτό και δεν το ανέφερα καν, και ποιοι έχουν τέτοιες κάρτες; Λίγοι.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε με paypal όσοι έχετε American Express από Alpha Bank (οι άλλες κάρτες της όχι, για την ώρα εχουν αποτύχει οι δοκιμές που έκαναν με τις άλλες), Σε γειτονικό φόρουμ ένας σήμερα ολοκλήρωσε αγορά κανονικά από Gearbest, κι ένας ακόμη πετυχημένη σύνδεση της κάρτας και verification με τo 1.5E.

 

Κι αν αποτύχει, δοκιμάστε και άλλη χρονική στιγμή μήπως απλά πέσατε στο ημερήσιο όριο που έχει η Alpha.

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως και μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο, είδα ότι γίνεται, μέσω όμως πιστωτικής και όχι τραπεζικού λογαριασμού. Έστειλα ήδη payment request στο email του φίλου και σύμφωνα με όσα διάβασα, αυτός μπορεί να μου στείλει τα χρήματα συμπληρώνοντας απλά τα στοιχεία της πιστωτικής του και δίχως να χρειάζεται να είναι εγγεγραμμένος στο paypal.

Θα σας ενημερώσω για το επιτυχές ή όχι της διαδικασίας!!!

 

Πέτυχε!!!!!

Ο φίλος μου έστειλε 500€, πληρώνοντας με την ξένη πιστωτική του. Στο balance μου μπήκαν 482,65€, δηλαδή μου κράτησε προμήθεια 17,35€ (500€*3,4%=17€+0,35€=17,35€).

Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνεις πιο λιανα. Πως γίνεται χωρίς να είναι συνδεδεμένη με PayPal λογαριασμό η κάρτα του;

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνεις πιο λιανα. Πως γίνεται χωρίς να είναι συνδεδεμένη με PayPal λογαριασμό η κάρτα του;

 

1) Στέλνεις αίτημα μέσω paypal (payment request), ορίζοντας το ποσό που ζητάς και συμπληρώνοντας το e-mail του ανθρώπου που θα σου τα στείλει.

2) Αυτός θα βρεί στα εισερχόμενά του ένα e-mail από το paypal, το οποίο του δίνει ένα link για να πραγματοποιήσει την συναλλαγή εφόσον συναινεί με αυτή.

3) Πατάει το link και οδηγείται στο paypal, όπου του ζητά τα στοιχεία της κάρτας του. Δεν χρειάζεται να είναι εγγεγραμμένος στο paypal.

4) Αυτός χρεώνεται στην κάρτα του το ποσό.

5) Εσύ παραλαμβάνεις το ποσό στο balance σου, αφού πρώτα σου αφαιρέσει τις κρατήσεις (3,4% επί του ποσού+0,35€).

Link to comment
Share on other sites

1) Στέλνεις αίτημα μέσω paypal (payment request), ορίζοντας το ποσό που ζητάς και συμπληρώνοντας το e-mail του ανθρώπου που θα σου τα στείλει.

2) Αυτός θα βρεί στα εισερχόμενά του ένα e-mail από το paypal, το οποίο του δίνει ένα link για να πραγματοποιήσει την συναλλαγή εφόσον συναινεί με αυτή.

3) Πατάει το link και οδηγείται στο paypal, όπου του ζητά τα στοιχεία της κάρτας του. Δεν χρειάζεται να είναι εγγεγραμμένος στο paypal.

4) Αυτός χρεώνεται στην κάρτα του το ποσό.

5) Εσύ παραλαμβάνεις το ποσό στο balance σου, αφού πρώτα σου αφαιρέσει τις κρατήσεις (3,4% επί του ποσού+0,35€).

2 ερωτήσεις:

1.Αυτός από την όλη διαδικασία χρεώνετε κάτι;

2.Αν δεν έχει το ποσό που θέλεις εσύ στο λογαριασμό του,υπάρχει κάποιος τρόπος να του τα στείλεις;

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις:

1.Αυτός από την όλη διαδικασία χρεώνετε κάτι;

όχι

2.Αν δεν έχει το ποσό που θέλεις εσύ στο λογαριασμό του,υπάρχει κάποιος τρόπος να του τα στείλεις;

η πληρωμή από αυτόν γίνεται με κάρτα και όχι μέσω τραπεζικου λογαριασμού

Link to comment
Share on other sites

2.Αν δεν έχει το ποσό που θέλεις εσύ στο λογαριασμό του,υπάρχει κάποιος τρόπος να του τα στείλεις;

η πληρωμή από αυτόν γίνεται με κάρτα και όχι μέσω τραπεζικου λογαριασμού

Συγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα:dizzy:

π.χ. έχω άνθρωπο στο εξωτερικό ο οποίος έχει ένα λογαριασμό σε μια τράπεζα και μαζί και μια κάρτα(μάλλον ανάληψης),

μου λέει μπορώ να σε εξυπηρετήσω αλλά δεν έχω το ποσό αυτό,

πως γίνεται(αν γίνεται)σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Πιο απλα δεν μπορουσε να το πει :D

 

Βαζει το αριθμο της καρτας και ...φορτωνει/στελνει το ποσο στο λογαριασμο σου PayPal.

 

"αλλά δεν έχω το ποσό αυτό,

πως γίνεται(αν γίνεται)σε αυτή την περίπτωση;"

Απλα στελνεις ρικεστ για μικροτερο ποσο

Edited by Mick22
Link to comment
Share on other sites

Πιο απλα δεν μπορουσε να το πει :D

 

Βαζει το αριθμο της καρτας και ...φορτωνει/στελνει το ποσο στο λογαριασμο σου PayPal.

 

 

Απλα στελνεις ρικεστ για μικροτερο ποσο

Φίλε μου μάλλον δεν κατάλαβες τι ρώτησα...

 

Ρωτώ απλά:

Άντε και ο άνθρωπος στο εξωτερικό μου λέει ευχαρίστως να σε εξυπηρετήσω,στείλε μου τα χρήματα και αμέσως στα βάζω στο paypal.

Πολύ ωραία μέχρι εδώ:D

 

Τα χρήματα εγώ πως θα του τα στείλω έξω για να μου τα βάλει στο paypal(π.χ.300€);:whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα το βρείς μόνος σου .

Μέσω τράπεζας δεν βγαίνει .

Αυτό που είπαμε είναι να ξέρεις κάποιον έξω που έχει λογαριασμό στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μάλλον δεν κατάλαβες τι ρώτησα...

 

Ρωτώ απλά:

Άντε και ο άνθρωπος στο εξωτερικό μου λέει ευχαρίστως να σε εξυπηρετήσω,στείλε μου τα χρήματα και αμέσως στα βάζω στο paypal.

Πολύ ωραία μέχρι εδώ:D

 

Τα χρήματα εγώ πως θα του τα στείλω έξω για να μου τα βάλει στο paypal(π.χ.300€);:whistle:

Θα πρεπει να εχει και καποιον λογαριασμο σε ελληνικη τραπεζα προφανως για να μπορεσεις να του στειλεις χρηματα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Με εστηλε φιλος απο το δικο του paypal ευρο στο δικο μου paypal και εγινε η αγορα στο vickmall κανονικα

 

Σε τι νόμισμα σου τα έστειλε, σε ευρώ ή δολάρια, έχεις βάλει την ισοτιμία συναλλάγματος να την κάνει η τράπεζα σου ή το paypal και τέλος σε τι νόμισμα πραγματοποίησες την συναλλαγή (λογικά σε δολάρια) ;;; Γιατί θυμάμαι όταν είχα balance σε ευρώ και πραγματοποιούσα συναλλαγή σε διαφορετικό νόμισμα, δεν μου έπαιρνε λεφτά από το balance αλλά από την κάρτα μου, ενω όταν πραγματοποιούσα συναλλαγή σε ευρώ, τότε μου αφαιρούσε πρώτα το υπόλοιπο στο balance μου και μετά χρέωνε την κάρτα μου για το υπόλοιπο που απαιτούνταν για να χρεωθεί η συναλλαγή. Το ρωτώ για να μην ζητήσει κάποιος ευρώ, του στείλουν ευρώ, και στο τέλος πραγματοποιήσει συναλλαγή σε δολάρια ή λίρες Αγγλίας και δεν έχει balance σε δολάρια ή λίρες Αγγλίας και δεν ολοκληρωθεί η συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Το γραφω σε ευρο τα εστηλε και πληρωσα σε $ κανονικα χωρις καμια χρεωση τιποτα

Την ισοτιμια εχω βαλει να την κανει η τραπεζα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...