Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα, επειδή έχω μπερδευτεί, δλδ εγώ που έχω paypal account με eurobank visa πιστωτική ανοίγω έναν άλλο paypal account με άλλο email με την ίδια κάρτα και γίνεται το κόλπο; Ή πρέπει να έχω και δεύτερη κάρτα; Αν γίνεται μετά από ebay αγοράζω κανονικά; Είμαι με κινητό διακοπές και μου είναι δύσκολο πολύ να διαβάσω όλα όσα έχετε γράψει:((
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, επειδή έχω μπερδευτεί, δλδ εγώ που έχω paypal account με eurobank visa πιστωτική ανοίγω έναν άλλο paypal account με άλλο email με την ίδια κάρτα και γίνεται το κόλπο; Ή πρέπει να έχω και δεύτερη κάρτα; Αν γίνεται μετά από ebay αγοράζω κανονικά; Είμαι με κινητό διακοπές και μου είναι δύσκολο πολύ να διαβάσω όλα όσα έχετε γράψει:((
ΟΧΙ, δεν ανοιγεις αλλο απλα

Μπαινεις paypal

Πας request money

Βαζεις ενα δευτερο ασχετο mail που εχεις προσβαση

Τσεκαρεις επιλογη goods και ποσο που ζητας

Πας στο ασχετο mail και βλεπεις εαν ηρθε μυνημα

Στο μηνυμα δινεις καποια στοιχεια που ζηταει ( εαν θελεις βαλε οτι να ναι )

Γραφεις την καρτα που θα γινει η χρεωση ( εμενα εγινε με prepaid eurobank που την ειχα συνδεδεμενη στο paypal )

Πατας pay και τελος !! Εχουν μπει στο balance του paypal.

 

εχω την εντυπωση οτι με κινητο καποιες επιλογες δε φαινονται καλυτερα με pc

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, δεν ανοιγεις αλλο απλα

Μπαινεις paypal

Πας request money

Βαζεις ενα δευτερο ασχετο mail που εχεις προσβαση

Τσεκαρεις επιλογη goods και ποσο που ζητας

Πας στο ασχετο mail και βλεπεις εαν ηρθε μυνημα

Στο μηνυμα δινεις καποια στοιχεια που ζηταει ( εαν θελεις βαλε οτι να ναι )

Γραφεις την καρτα που θα γινει η χρεωση ( εμενα εγινε με prepaid eurobank που την ειχα συνδεδεμενη στο paypal )

Πατας pay και τελος !! Εχουν μπει στο balance του paypal.

 

εχω την εντυπωση οτι με κινητο καποιες επιλογες δε φαινονται καλυτερα με pc

 

Εμένα που είναι πλέον λεφτά στο balance λεφτά γιατί δεν με αφήνει να κάνω αγορά και βγάζει αυτό το μήνυμα? Please go to http://www.paypal.com to confirm your credit card before you complete this purchase.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, επειδή έχω μπερδευτεί, δλδ εγώ που έχω paypal account με eurobank visa πιστωτική ανοίγω έναν άλλο paypal account με άλλο email με την ίδια κάρτα και γίνεται το κόλπο; Ή πρέπει να έχω και δεύτερη κάρτα; Αν γίνεται μετά από ebay αγοράζω κανονικά; Είμαι με κινητό διακοπές και μου είναι δύσκολο πολύ να διαβάσω όλα όσα έχετε γράψει:((

Ειδικά από σένα που είσαι ο πιο φανατικός των αγορών, δεν το περίμενα αυτό!

Έμεινες πίσω στις εξελίξεις :-)

 

Αφού είσαι διακοπές καλύτερα να τις απολαύσεις. :-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω καταλάβει διαβάζοντας το θέμα αυτό είναι ότι με το κόλπο αυτό περνάνε στο balance τα χρήματα μόνο από προπληρωμένες κάρτες. Εγώ που δοκίμασα με 2 Πειραιώς χρεωστικές-ταμιευτηρίου δεν με αφήνει.

 

The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω καταλάβει διαβάζοντας το θέμα αυτό είναι ότι με το κόλπο αυτό περνάνε στο balance τα χρήματα μόνο από προπληρωμένες κάρτες. Εγώ που δοκίμασα με 2 Πειραιώς χρεωστικές-ταμιευτηρίου δεν με αφήνει.

 

The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number.

 

Εμένα μου πέρασε με πιστωτική mastercard.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μεγάλη προσοχή!!!!!!!

 

Μου ήρθε mail από το paypal(και κατά "περίεργο" τρόπο πήγε στα spam!) λέγοντας μου(όπως θα διαβάσετε) ότι τις τελευταίες μέρες παρατηρείται ασυνήθιστη κίνηση στο λογαριασμό μου(αυτό αληθεύει και αυτό είναι το "τυράκι") και πρέπει να κάνω μια λήψη(βλέπε στο κάτω μέρος δεξιά)...

 

Πατάω στο λήψη και είχα τσεκαρισμένη την επιλογή "Άνοιγμα με.."και μου ανοίγει η σελίδα του 'paypal" με επιλεγμένο το user μου και κενό το pass για να το συμπληρώσω!

 

Ευτυχώς (1ο) εγώ τα pass δεν τα γράφω με το πληκτρολόγιο(εικονικό η μη) αλλά για λόγους ευκολίας-ασφάλειας τα έχω σε κάποιο έγγραφο αποθηκευμένα και όποιο χρειάζομαι αντιγραφή-επικόλληση!

Κάνω λοιπόν επικόλληση και μου ανοίγει η σελίδα του 'paypal" για να βάλω τα λοιπά στοιχεία :o

 

Ευτυχώς (2ο) και καθοριστικό! πέφτει το μάτι μου πάνω αριστερά στον browser και δεν βλέπω ούτε λουκετάκι ούτε πράσινη ένδειξη που είχα πάντα...έπαθα ταράκουλο :wacko:

 

Αποσύνδεση,αλλαγή pass..(αν και τίποτα να μην έκανα,από τη στιγμή που το pass έγινε επικόλληση και δεν προχώρησα στα στοιχεία δεν μπορούσε να γίνει κάτι).

 

Αλλά ποτέ δεν ξέρεις,γι'αυτό ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

http://i.imgur.com/ew7JQ7O.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, τι άλλο να γινόταν για να κάνει μπαμ ότι είναι απάτη.. Εδώ το σύστημα από μόνο του το καταλαβε οτι βρωμάει κ το πήγε στο spam. Κατεβασε κ τρεξε αυτο κλπ κλπ.. Το paypal δεν ζητάει ποτέ τέτοια πράγματα. Προσοχή μεγάλη!!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μεγάλη προσοχή!!!!!!!

 

Μου ήρθε mail από το paypal(και κατά "περίεργο" τρόπο πήγε στα spam!) λέγοντας μου(όπως θα διαβάσετε) ότι τις τελευταίες μέρες παρατηρείται ασυνήθιστη κίνηση στο λογαριασμό μου(αυτό αληθεύει και αυτό είναι το "τυράκι") και πρέπει να κάνω μια λήψη(βλέπε στο κάτω μέρος δεξιά)...

 

Πατάω στο λήψη και είχα τσεκαρισμένη την επιλογή "Άνοιγμα με.."και μου ανοίγει η σελίδα του 'paypal" με επιλεγμένο το user μου και κενό το pass για να το συμπληρώσω!

 

Ευτυχώς (1ο) εγώ τα pass δεν τα γράφω με το πληκτρολόγιο(εικονικό η μη) αλλά για λόγους ευκολίας-ασφάλειας τα έχω σε κάποιο έγγραφο αποθηκευμένα και όποιο χρειάζομαι αντιγραφή-επικόλληση!

Κάνω λοιπόν επικόλληση και μου ανοίγει η σελίδα του 'paypal" για να βάλω τα λοιπά στοιχεία :o

 

Ευτυχώς (2ο) και καθοριστικό! πέφτει το μάτι μου πάνω αριστερά στον browser και δεν βλέπω ούτε λουκετάκι ούτε πράσινη ένδειξη που είχα πάντα...έπαθα ταράκουλο :wacko:

 

Αποσύνδεση,αλλαγή pass..(αν και τίποτα να μην έκανα,από τη στιγμή που το pass έγινε επικόλληση και δεν προχώρησα στα στοιχεία δεν μπορούσε να γίνει κάτι).

 

Αλλά ποτέ δεν ξέρεις,γι'αυτό ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

http://i.imgur.com/ew7JQ7O.jpg

Προφανώς ήταν spam γι αυτό πήγε και στα spam. Το PayPal ποτέ δεν γράφει hello, αλλά πάντα γράφει το όνομα σου. Θελει προσοχή γενικα από όλους μας και όχι επιπολαιότητες. Πολύ σωστά έκανες και μας ενημερωσες να το έχουμε υπόψη.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου πέρασε με πιστωτική mastercard.

 

Ναι και τις πιστωτικές ξέχασα να το σημειώσω. Δεν παίρνει όμως ακόμα τις χρεωστικες. Όποιος μπόρεσε και έκανε συναλλαγή ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου πέρασε με πιστωτική mastercard.

 

και εγώ που το δοκίμασα πέρασε 40 ευρώ από πιστωτική Πειραιώς (δηλωμένη ήδη στο paypal) στο balance, με προμήθεια 1,70ευρώ.... το θέμα είναι αν θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αγορά τώρα αυτά ή θα κολήσει στο check credit card details όπως ενός φίλου πιό πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μεγάλη προσοχή!!!!!!!

 

Μου ήρθε mail από το paypal(και κατά "περίεργο" τρόπο πήγε στα spam!) λέγοντας μου(όπως θα διαβάσετε) ότι τις τελευταίες μέρες παρατηρείται ασυνήθιστη κίνηση στο λογαριασμό μου(αυτό αληθεύει και αυτό είναι το "τυράκι") και πρέπει να κάνω μια λήψη(βλέπε στο κάτω μέρος δεξιά)...

 

Πατάω στο λήψη και είχα τσεκαρισμένη την επιλογή "Άνοιγμα με.."και μου ανοίγει η σελίδα του 'paypal" με επιλεγμένο το user μου και κενό το pass για να το συμπληρώσω!

 

Ευτυχώς (1ο) εγώ τα pass δεν τα γράφω με το πληκτρολόγιο(εικονικό η μη) αλλά για λόγους ευκολίας-ασφάλειας τα έχω σε κάποιο έγγραφο αποθηκευμένα και όποιο χρειάζομαι αντιγραφή-επικόλληση!

Κάνω λοιπόν επικόλληση και μου ανοίγει η σελίδα του 'paypal" για να βάλω τα λοιπά στοιχεία :o

 

Ευτυχώς (2ο) και καθοριστικό! πέφτει το μάτι μου πάνω αριστερά στον browser και δεν βλέπω ούτε λουκετάκι ούτε πράσινη ένδειξη που είχα πάντα...έπαθα ταράκουλο :wacko:

 

Αποσύνδεση,αλλαγή pass..(αν και τίποτα να μην έκανα,από τη στιγμή που το pass έγινε επικόλληση και δεν προχώρησα στα στοιχεία δεν μπορούσε να γίνει κάτι).

 

Αλλά ποτέ δεν ξέρεις,γι'αυτό ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

http://i.imgur.com/ew7JQ7O.jpg

Ελπιζω να το προώθησες στο paypal για να λάβουν γνώση.

Τελικά έχουν δίκιο ,ο πιο αδύναμος κρίκος είναι ο άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με χρεωστική mastercard της eurobank το έκανα και πέρασε κανονικά.Και είναι και η ίδια κάρτα που έχω δηλωμένη στο paypal.Μήπως όμως έχει να κάνει με το όριο αναλήψεων των 420 την εβδομάδα;Εγώ ας πούμε δέν είχα κάνει καμία ανάληψη η αγορά την προηγούμενη εβδομάδα.Λέω εγώ τώρα,μπορεί να λέω και μπαρούφες...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με χρεωστική mastercard της eurobank το έκανα και πέρασε κανονικά.Και είναι και η ίδια κάρτα που έχω δηλωμένη στο paypal.Μήπως όμως έχει να κάνει με το όριο αναλήψεων των 420 την εβδομάδα;Εγώ ας πούμε δέν είχα κάνει καμία ανάληψη η αγορά την προηγούμενη εβδομάδα.Λέω εγώ τώρα,μπορεί να λέω και μπαρούφες...

 

το θέμα είναι αν θα μπορέσουμε να χρησιμοποιήσουμε το συγκερκιμένο υπόλοιπο για αγορές - δηλαδή πληρωμή προς κάποιον τρίτο στο εξωτερικό. Γιατί από ότι καταλαβαίνω, η μεταφορά από την πιστωτική στο paypal balance μπορεί να λογίζεται ως απλή δέσμευση ποσού, μέχρι την ώρα να δοθεί αυτό το ποσό --> αν πας να το δώσεις εντός Ελλάδας ΟΚ, αν πας να το δώσεις εκτός όχι.

 

Αλλιώς κάναμε μια τρύπα στο νερό και πληρώσαμε και προμήθεια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να το προώθησες στο paypal για να λάβουν γνώση.

Τελικά έχουν δίκιο ,ο πιο αδύναμος κρίκος είναι ο άνθρωπος.

Όντως μέσα σε χρόνο μπιτ γίνεται η ζημιά και να πεις δεν το ήξερα!

Την πάτησα γιατί δευτερόλεπτα πριν μου ήρθε mail από το paypal για μια συναλλαγή και καπάκι βλέπω αυτό στα spam και λέω πήγε εκεί κατά λάθος:fool:

 

Τους έστειλα mail,να δούμε!

Το θέμα είναι ότι πρόλαβε και μου εγκατέστησε malware το οποίο ευτυχώς βρήκα και απ εγκατέστησα.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι αν θα μπορέσουμε να χρησιμοποιήσουμε το συγκερκιμένο υπόλοιπο για αγορές - δηλαδή πληρωμή προς κάποιον τρίτο στο εξωτερικό. Γιατί από ότι καταλαβαίνω, η μεταφορά από την πιστωτική στο paypal balance μπορεί να λογίζεται ως απλή δέσμευση ποσού, μέχρι την ώρα να δοθεί αυτό το ποσό --> αν πας να το δώσεις εντός Ελλάδας ΟΚ, αν πας να το δώσεις εκτός όχι.

 

Αλλιώς κάναμε μια τρύπα στο νερό και πληρώσαμε και προμήθεια :lol:

Και εγώ κρατάω μια πισινή, καθώς ακόμα δεν εχει εξορθολογιστει το λογιστικό υπόλοιπο με το διαθέσιμο. Όταν γίνει αυτό είναι σιγουρο 100% οτι έχουν μεταφερθεί τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μα πριν ούτε αυτή τη δέσμευση ποσού δεν έκανε...η μεταφορά πόρων σε λογαριασμό paypal αποτελεί στην ουσία έμβασμα εξωτερικού στην Bank of America...από τη στιγμή που θα μεταφερθεί στο paypal balance, πώς μπορεί να περιοριστεί η κίνηση κεφαλαίων;;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γτ λέτε ότι να ναι; Τι πισινή και χαζά; Εγώ έκανα αυτό το κόλπο, παρήγγειλα κανονικότατα και το κινητό σήμερα έφυγε για Ελλάδα.μην λέτε οτι να ναι
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησης:

 

Εχω χρηματα στον λογαριασμο μου στο paypal balance.

Μου ερχεται ενα payment request απο καποιον φιλο...

Οταν θα του στειλω τα λεφτα , τα χρηματα θα τραβηχτουν απο το balance η απο τον λογαριασμο μου???

Η μεταφορα ειναι σε ελληνικο paypal account και σε ελληνικο λογαριασμο.

Γιατι εγω θελω να τραβηχοτυν απο τον λογαριασμο και να μεινει ανεπαφο το ποσο στο balance.

Γινεται ??

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κρατάω μια πισινή, καθώς ακόμα δεν εχει εξορθολογιστει το λογιστικό υπόλοιπο με το διαθέσιμο. Όταν γίνει αυτό είναι σιγουρο 100% οτι έχουν μεταφερθεί τα χρήματα.

Μα αφού βλέπεις το ποσό στο balance κατευθείαν και είναι διαθέσιμο για χρήση.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά επιτυχώς μετέφερα στο balance ,από debit mastercard ( χρεωστική ) της eurobank 120€,(,paypal fee 4,7€) ακολούθως ολοκλήρωσα συναλλαγή με κινεζοναγαζο
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κρατάω μια πισινή, καθώς ακόμα δεν εχει εξορθολογιστει το λογιστικό υπόλοιπο με το διαθέσιμο. Όταν γίνει αυτό είναι σιγουρο 100% οτι έχουν μεταφερθεί τα χρήματα.

 

:offtopic: Εντάξει ρε παιδιά,να πούμε και καμιά βλακεία.,Μην :shoot:.

Φιλικά πάντα και χωρίς παρεξήγηση...

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ κατάφερα να μεταφέρω χρήματα απο πιστωτική alpha bank american express και επιτέλους έκανα κανονικά 2 αγορές που ήθελα.Στα 50€ που μετέφερα,μου κράτησε προμήθεια 2,05€.Να`ναι καλά το παλικάρι που ανακάλυψε την διαδικασία
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά επιτυχώς μετέφερα στο balance ,από debit mastercard ( χρεωστική ) της eurobank 120€,(,paypal fee 4,7€) ακολούθως ολοκλήρωσα συναλλαγή με κινεζοναγαζο
ποσα σου κρατησε για μετατροπη απο $ σε € παει αναλογικα η ειναι ενα ποσο στανταρ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...