Jump to content

Samsung GT-i8910 HD


spazoklabanias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φόρτωσα κάποιες εφαρμογές στο κινητό μου.Μετά αποσύνδεσα το κινητό μου απο τον υπολογιστή πηγα στο menu, μετά εφαρμογές και δεν μου εμφάνισε τιποτα, ούτε ένα αρχείο.

 

 

Το βρήκα τελικά. Έφταιγε το Online Radio που έβαλα στο κινητό.

Edited by stayrosrr

Όπου και να με ψάξετε, θα με βρείτε με το όνομα

stayrosrr

Copyright ® 2013

 

:tease:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να σας κάνω και εγώ μία ερώτηση. έχω την v11 του γερμανού και το πρόβλημα μου είναι πως και σ'αυτή και σε όλες τις άλλες εκδόσεις που είχα βάλει, όταν μιλάω στο τηλέφωνο μαυρίζει η οθόνη και δεν μπορώ να την επαναφέρω. δλδ όταν για παράδειγμα θέλω να δω πόσες μονάδες έχω και μου λέει πάτα το 1 εγώ δεν μπορώ να το κάνω γιατί η οθόνη απλά είναι νεκρή και μαύρη:wacko:

είναι bug που έχουν όλες οι εκδόσεις ή θέλει κάποια ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Περνώντας φωτογραφίες από το κινητό στον υπολογιστή μου(έχει windows 7 64bit) μου βγάζει τις φωτογραφίες μακρόστενες! Γιατί γίνεται αυτό;

 

*με το Samsung innov8 δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

να σας κάνω και εγώ μία ερώτηση. έχω την v11 του γερμανού και το πρόβλημα μου είναι πως και σ'αυτή και σε όλες τις άλλες εκδόσεις που είχα βάλει, όταν μιλάω στο τηλέφωνο μαυρίζει η οθόνη και δεν μπορώ να την επαναφέρω. δλδ όταν για παράδειγμα θέλω να δω πόσες μονάδες έχω και μου λέει πάτα το 1 εγώ δεν μπορώ να το κάνω γιατί η οθόνη απλά είναι νεκρή και μαύρη:wacko:

είναι bug που έχουν όλες οι εκδόσεις ή θέλει κάποια ρύθμιση?

 

Και σε εμένα μαυρίζει, αλλά μόλις κατεβάσω το κινητο απο το αυτή μου μετα απο 1-2 δευτερόλεπτα μου εμφανίζει τα σχετικά της κλήσης.

Αμα δεν εμφανίζει τιποτα και όταν το κατεβάσεις το κινητό απο το αυτή σου μετα απο 1-2 δευτερόλεπτα, εγώ θα σου πρότεινα να ξανά περάσεις την έκδοση του γερμανο Ψάξε και στις ρυθμίσεις μήπως έχει ρύθμιση φωτισμού κατα τη διάρκεια της κλήσης. Αμα δεν γίνει ουτε με αυτο τότε πιστέυω ότι φταίει κάποιος αισθητήρας.

Edited by stayrosrr

Όπου και να με ψάξετε, θα με βρείτε με το όνομα

stayrosrr

Copyright ® 2013

 

:tease:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μια ερώτηση...

Το γνωστο προβλημα με το "ovi store" που δεν ανοίγει με οποιόδήποτε ID και αν βάλεις,

εξακολουθεί ή είμαι ο μόνος που το έχω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μια ερώτηση...

Το γνωστο προβλημα με το "ovi store" που δεν ανοίγει με οποιόδήποτε ID και αν βάλεις,

εξακολουθεί ή είμαι ο μόνος που το έχω?

 

Καλημέρα, ουτε σε εμένα ανοίγει το ovi store.

Μήπως υπάρχει κανένα κολπάκι;

Όπου και να με ψάξετε, θα με βρείτε με το όνομα

stayrosrr

Copyright ® 2013

 

:tease:

Link to comment
Share on other sites

να σας κάνω και εγώ μία ερώτηση. έχω την v11 του γερμανού και το πρόβλημα μου είναι πως και σ'αυτή και σε όλες τις άλλες εκδόσεις που είχα βάλει, όταν μιλάω στο τηλέφωνο μαυρίζει η οθόνη και δεν μπορώ να την επαναφέρω. δλδ όταν για παράδειγμα θέλω να δω πόσες μονάδες έχω και μου λέει πάτα το 1 εγώ δεν μπορώ να το κάνω γιατί η οθόνη απλά είναι νεκρή και μαύρη:wacko:

είναι bug που έχουν όλες οι εκδόσεις ή θέλει κάποια ρύθμιση?

 

Στο rompatcher μήπως έχεις ενεργοποιημένο το "prox" patch?

 

Επίσης όταν στο κάνει αυτό, αν πατήσεις το κουμπάκι πάνω δεξιά (κλείδωμα/ξεκλείδωμα οθόνης) δεν κάνει τίποτα??

 

Περνώντας φωτογραφίες από το κινητό στον υπολογιστή μου(έχει windows 7 64bit) μου βγάζει τις φωτογραφίες μακρόστενες! Γιατί γίνεται αυτό;

 

*με το Samsung innov8 δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

Αυτό ήταν bug της μαμά ρομ και με τις custom λύνεται.Εφόσον έχεις την V11 δεν θα έπρεπε να σου εμφανίζονται έτσι οι φωτογραφίες.... :confused:

 

Καλημέρα. Μια ερώτηση...

Το γνωστό πρόβλημα με το "ovi store" που δεν ανοίγει με οποιόδήποτε ID και αν βάλεις,

εξακολουθεί ή είμαι ο μόνος που το έχω?

 

Νομίζω ότι θέλει την τελευταία (modded) έκδοση και μετά χρήση του σωστού id.Αργότερα που θα γυρίσω σπίτι, θα δω στο ξένο forum μήπως έχει βγει καμιά καινούργια modded του Ovi Store.

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν bug της μαμά ρομ και με τις custom λύνεται.Εφόσον έχεις την V11 δεν θα έπρεπε να σου εμφανίζονται έτσι οι φωτογραφίες.... :confused:

 

Κι όμως σ' εμένα με την V11 περασμένη, το πρόβλημα υφίσταται! Για να μου τις βγάλει σωστά πρέπει να κάνω σύνδεση με καλώδιο, να επιλέξω μαζική αποθήκευση και να τις κάνω copy-paste.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως σ' εμένα με την V11 περασμένη, το πρόβλημα υφίσταται! Για να μου τις βγάλει σωστά πρέπει να κάνω σύνδεση με καλώδιο, να επιλέξω μαζική αποθήκευση και να τις κάνω copy-paste.

 

Χμμ δεν κατάλαβα εξαρχής ότι εννούσες μεταφορά μέσω του PC Studio, νόμιζα εννοούσες μέσω USB (Mass Storage δηλαδή). Εγώ πάντα με mass storage μεταφέρω τα πάντα και δεν χρησιμοποιώ καθόλου το PC Studio. Παλιά οι φωτογραφίες φαινόντουσαν μακρόστενες και άμα τις μετέφερες μέσω mass storage!! :wacko:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Χμμ δεν κατάλαβα εξαρχής ότι εννούσες μεταφορά μέσω του PC Studio, νόμιζα εννοούσες μέσω USB (Mass Storage δηλαδή). Εγώ πάντα με mass storage μεταφέρω τα πάντα και δεν χρησιμοποιώ καθόλου το PC Studio. Παλιά οι φωτογραφίες φαινόντουσαν μακρόστενες και άμα τις μετέφερες μέσω mass storage!! :wacko:

 

Βασικά δεν δοκίμασα ούτε το PC Studio, μέσω bluetooth τις έστειλα και βγήκαν "αδυνατισμένες"!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βγήκε καμιά καινούργια έκδοση του skype για το κινητάκι μας;

Όπου και να με ψάξετε, θα με βρείτε με το όνομα

stayrosrr

Copyright ® 2013

 

:tease:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα εδω...Αγορασα το κινητακι εδω και δυο μερες....και θελω να βρω εφαρμογες..που μπορω να βρω?

Με ενδιαφερει εκτος του Skype και MSN να βρω εναν broswer που να εχει τι δυνατοτητα να εμφανιζει ολοκληρη τη σελιδα οπως στα Adroid και εαν γινεται να υποστηριζη και flash player....υπαρχη κατι τετοιο?

Επισης που μπορω να βρω παιχνιδακια?

Εχει και μια καρτα με το Ndrive το γνησιο και δεν μπορω να το περασω...Sorry αλλα λιγο ασχετος

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βγήκε καμιά καινούργια έκδοση του skype για το κινητάκι μας;

 

Η τελευταία έκδοση (2.0) του Skype για Symbian, βγήκε τον Απρίλιο που μας πέρασε αλλά ούτε και αυτή υποστηρίζει την συσκευή μας.... :(

 

Χαιρετω την παρεα εδω...Αγορασα το κινητακι εδω και δυο μερες....και θελω να βρω εφαρμογες..που μπορω να βρω?

Με ενδιαφερει εκτος του Skype και MSN να βρω εναν broswer που να εχει τι δυνατοτητα να εμφανιζει ολοκληρη τη σελιδα οπως στα Adroid και εαν γινεται να υποστηριζη και flash player....υπαρχη κατι τετοιο?

Επισης που μπορω να βρω παιχνιδακια?

Εχει και μια καρτα με το Ndrive το γνησιο και δεν μπορω να το περασω...Sorry αλλα λιγο ασχετος

Ευχαριστω :)

 

Καλώς τον makouin και με γειά την κινητούμπα! :D

 

Για τις εφαρμογές μπορείς να βρεις πολλές στο symbian freeware, στο Ovi Store (θα γράψω παρακάτω πως) και στα γνωστά "μαγαζάκια"

Για το skype απάντησα παραπάνω, για το msn τώρα υπάρχει επίσημος client και η έκδοση που έχω και χρησιμοποιώ ενίοτε είναι η v1.7.1118(Mod by Andi). Υπάρχουν και άλλες βέβαια. Για browser η επιλογή είναι σχεδόν μονόδρομος: Opera Mobile 11 αλλά δυστυχώς δεν υποστηρίζει flash. Πρακτικά η τελευταία έκδοση υποστηρίζει flash, αλλά δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει.Στον μανίσιο browser λειτουργεί κανονικά το flash αλλά μην φανταστείς κανένα πλήρες λειτουργικό αποτέλεσμα σαν τους browsers στα pc! Video σε flash δηλαδή δεν μπορείς να δεις......

 

Παιχνίδια θα βρεις στις ίδιες πηγές που θα βρεις και τις υπόλοιπες εφαρμογές! Τώρα για το Ndrive απλά ανοίγεις με έναν file manager (πχ x-plore) τα περιεχόμενα τις κάρτας μνήμης και το κάνεις εγκατάσταση από εκεί.

 

@everybody

Τώρα για το Ovi Store, επειδή το σχολιάζαμε πρόσφατα και λίγο παραπάνω, έψαξα στο ξένο forum και είδα ότι η τελευταία λειτουργική modded έκδοση είναι η 1.09(008) και για να λειτουργήσει σωστά θα πρέπει να αλλάξετε τον user agent toy κινητού από το hxpatcher σε Ν97, πριν να εκκινήσετε την εφαρμογή! :)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς που θα βρω τη θήκη Samsung EF-C887LBEC?

 

Την έχεις βρει;

 

Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα το παρακάτω που την έχει στα 8.90€ αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα άλλο!

 

http://www.aveicellular.eu/loja/?r=EF-C887LBE

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ mAFiOzOS_88 για την αμεση βοηθεια...εισαι πολυ εξυπηρετικος..αρχησα να στηνω το τηλεφωνο σχεδον οπως το θελω....Για να δουμε θα με κανει να το κρατησω?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ mAFiOzOS_88 για την αμεση βοηθεια...εισαι πολυ εξυπηρετικος..αρχησα να στηνω το τηλεφωνο σχεδον οπως το θελω....Για να δουμε θα με κανει να το κρατησω?

 

Να σαι καλά makouin! :)

Άμα το κινητό είχε multitouch θα σε έκανα να το παντρευόσουνα! :p

 

Είπες ότι το κινητό το πήρες μεταχειρισμένο.Πια έκδοση φοράει;;

Γράψε *#1234# και πες μου τι γράφει στην δεύτερη (BP) και στην έκτη (AP CSC)σειρά.

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά makouin! :)

Άμα το κινητό είχε multitouch θα σε έκανα να το παντρευόσουνα! :p

 

Είπες ότι το κινητό το πήρες μεταχειρισμένο.Πια έκδοση φοράει;;

Γράψε *#1234# και πες μου τι γράφει στην δεύτερη (BP) και στην έκτη (AP CSC)σειρά.

 

[bP] I8910XXIF2

[AP CSC] I8910VGRIF1

 

Νομιζω οτι εχει την official rom

Link to comment
Share on other sites

[bP] I8910XXIF2

[AP CSC] I8910VGRIF1

 

Νομιζω οτι εχει την official rom

 

Ναι όντως είναι η παλιά official. Η συμβουλή μου είναι ότι αν θες πραγματικά να χαρείς το κινητό, να περάσεις την V11 + JB1 Modem βάση αυτού του οδηγού. Tο μόνο μειονέκτημα σε περίπτωση που αποφασίσεις και την περάσεις, είναι ότι θα σβηστούν τα πάντα απο το κινητό και θα πρέπει να τα ξαναπεράσεις/ξαναεγκαταστήσεις, αλλά αξίζει τον κόπο.... :cool:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως είναι η παλιά official. Η συμβουλή μου είναι ότι αν θες πραγματικά να χαρείς το κινητό, να περάσεις την V11 + JB1 Modem βάση αυτού του οδηγού. Tο μόνο μειονέκτημα σε περίπτωση που αποφασίσεις και την περάσεις, είναι ότι θα σβηστούν τα πάντα απο το κινητό και θα πρέπει να τα ξαναπεράσεις/ξαναεγκαταστήσεις, αλλά αξίζει τον κόπο.... :cool:

 

Ευχαριστω...Δεν εχω περαση ακομα τιποτα σπουδαιο μεν...αλλα το θεμα ειναι που βρισκω XP γιατι εχω windows7 Premium :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...Δεν εχω περαση ακομα τιποτα σπουδαιο μεν...αλλα το θεμα ειναι που βρισκω XP γιατι εχω windows7 Premium :worry:

 

Υπάρχει λινκ στον οδηγό, με οδηγίες εγκατάστασης Windows XP σε Virtualbox για αυτή ακριβώς τη δουλεία.... ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

να σας κάνω και εγώ μία ερώτηση. έχω την v11 του γερμανού και το πρόβλημα μου είναι πως και σ'αυτή και σε όλες τις άλλες εκδόσεις που είχα βάλει, όταν μιλάω στο τηλέφωνο μαυρίζει η οθόνη και δεν μπορώ να την επαναφέρω. δλδ όταν για παράδειγμα θέλω να δω πόσες μονάδες έχω και μου λέει πάτα το 1 εγώ δεν μπορώ να το κάνω γιατί η οθόνη απλά είναι νεκρή και μαύρη:wacko:

είναι bug που έχουν όλες οι εκδόσεις ή θέλει κάποια ρύθμιση?

 

Ήθελα να σου απαντήσω νωρίτερα, αλλά δεν είχα χρόνο -δικαιολογία :-)

Είναι κακή εφαρμογή του Proximity Sensor (αισθητήρας προσέγγισης). Αν δεις πάνω αριστερά είναι web camera, ambient light & proximity sensor. Ο σκοπός του είναι να απενεργοποιεί την οθόνη αφής όταν ακουμπά στο πρόσωπό σου, για να μην, από λάθος, πατήσεις σε διάφορες ενεργές περιοχές της.

 

Αλλά, ακόμα κι αν το έχεις σε ανοιχτή ακρόαση και μπροστά σου, κλείνει κι όταν στέλνεις DTMF σε IVR (επιλέγεις π.χ. να ακούσεις το υπόλοιπο της κάρτας σου σε ένα Τραπεζικό σύστημα). Ο μόνος τρόπος να δεις την οθόνη προσωρινά είναι να πατήσεις παρατεταμένα το Lock/Unlock key (πάνω δεξιά).

 

Ίσως, όπως λένε κι άλλα παιδιά, να έχει λυθεί σε ενημερωμένο firmware.

 

Περνώντας φωτογραφίες από το κινητό στον υπολογιστή μου(έχει windows 7 64bit) μου βγάζει τις φωτογραφίες μακρόστενες! Γιατί γίνεται αυτό;

 

*με το Samsung innov8 δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

Αγαπητέ, αυτή η ακακία (φτου πιπέρι) οφείλεται στο ότι το firmware ενημερώνει λάθος το Exif μέρος της εικόνας Jpg. Συγκεκριμένα αντί να ορίσει την οριζόντια και κάθετη ανάλυση σε π.χ. 300dpi (dots per inch) την εξισώνει με τις διαστάσεις σε pixels π.χ. 3264*2448.

 

Από την άλλη ο ενσωματωμένος picture previewer των Windows -που λειτουργεί και στον Windows Explorer- κάνει κι αυτός το "λάθος" να εμφανίζει την εικόνα διαβάζοντας πρώτα την ανάλυση. Εξ ου και το "στράβωμα".

 

Λύση, εκτός από αυτά που ίσως προτείνουν και οι υπόλοιποι στο forum είναι: ορίζεις ότι οι Jpg ανοίγουν με τον Windows Media Player. Δουλεύει άψογα και στη δική του λίστα (βιβλιοθήκη / εικόνες, ταξινομημένη π.χ. με την ημ/νία λήψης) και στην αναπαραγωγή full screen. Επίσης εμφανίζονται σωστά στον Win Media Center και στον πολύ καλό media server του Sony PS3.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι, προβληματάκι.. Έβαλα την V11 αλλά δεν εγκαθιστά symbian εφαρμογές, εκτός από της Samsung. Π.χ. Opera Mobile, Google Earth, κλπ

 

Καμιά ιδέα/λύση, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι, προβληματάκι.. Έβαλα την V11 αλλά δεν εγκαθιστά symbian εφαρμογές, εκτός από της Samsung. Π.χ. Opera Mobile, Google Earth, κλπ

 

Καμιά ιδέα/λύση, ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα, όταν λες ότι δεν εγκαθιστά εφαρμογές, τι πρόβλημα βγάζει ακριβώς;; Δεν τις εγκαθιστά μέσω του pc studio;

 

Δοκίμασες να τις περάσεις στο κινητό και να τις εγκαταστήσεις από εκεί;

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όταν λες ότι δεν εγκαθιστά εφαρμογές, τι πρόβλημα βγάζει ακριβώς;; Δεν τις εγκαθιστά μέσω του pc studio;

 

Δοκίμασες να τις περάσεις στο κινητό και να τις εγκαταστήσεις από εκεί;

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε για την άμεση ανταπόκρισή σου! Έχω κάνει και τα δυο. Όταν τρέχω από το κινητό μετά την αναμονή και την εμφάνιση των στοιχείων, πατώντας ΟΚ τερματίζει χωρίς μήνυμα ή αποτέλεσμα. Από το PC Studio απλώς αναφέρει ένα γενικό "η εγκατάσταση απέτυχε".

Link to comment
Share on other sites

εχει βγει για τα αντροιντ το spbshell 3d που φυσικα κανει το ολο μενου αυτου του προγ να δειχνει 3d .ξερει κανεις αν εχει βγει εκδοση και για το ομνια ;;; επισης μιας και αρχισα να ξαναασχολουμαι τελευταια <αφου κανεις δεν μου το αγορασε:lol:> με το θηριο ειπαρχει κανενας video editing program οπως ειπαρχει και για το νοκια;;Το ευχαριστo παντως ειναι οτι επιτελους μπορω να παιζω hd πεχνιδακια μιας και τα symbian 3 games τα πιο πολλα δουλευουν:) Edited by manolissinger
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8910 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...